Skotsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Skotsko

Příspěvekod kurin » pon srp 11, 2008 12:43

Zdarvím. Na konci srpna (22.) jedu do Skotska. Máte někdo nějaké tipy, na co si dát pozor atp.

Letíme do Edinburghu pak busem do Inverness. Potom asi autem(8 dní) směr Glen Affric - Drumnadrochit - Fort Augustus - Fort William - Glen Coe - Kyle of Lochals - Isle of Sky - Ullapoll - Durness - Inverness.

Plánuju cca. půldenní vycházky po výše popsané trase. Jestli máte nějaké tipy kde je něco pěkného k vidění atp. tak se ozvěte....
kurin
nováček
nováček
 
Příspěvky: 24
Registrován: sob kvě 17, 2008 21:17

Příspěvekod djx1 » pon srp 11, 2008 13:32

Doporucuji koupit v CR pruvodce po Skotsku. Je to takovej ten malej cervenej pruvodce. Je tam spousta vejletu. Mam ji doma a dost jsme z ni cerpali.
tenhle
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Příspěvekod kurin » pon srp 11, 2008 13:39

jo, tak ten mám :), a ještě jsem tady na fóru našel tenhle odkaz tam taky něco je...
kurin
nováček
nováček
 
Příspěvky: 24
Registrován: sob kvě 17, 2008 21:17

Příspěvekod djx1 » pon srp 11, 2008 13:48

Jinak u me na webu najdes nejake odkazy. Bohuzel jsem linej jak vepr, tak jsem tam za posledni rok nic nenapsal. Ale snad se to zmeni....pripravuji novy web o Skotsku, Walesu a rad bych i o Skandinavii.
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Příspěvekod kurin » pon srp 11, 2008 14:07

tak to je škoda, že jsi líný :), teď bych nějaké dobré info potřeboval...
kurin
nováček
nováček
 
Příspěvky: 24
Registrován: sob kvě 17, 2008 21:17

Příspěvekod Chasi » pon srp 11, 2008 14:36

Když už budeš severněji, tak se podívej na tohle.
Chodníčkem blíž, cestičkou spíš.
Uživatelský avatar
Chasi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1596
Registrován: stř zář 20, 2006 9:32
Bydliště: Bolatice

Příspěvekod Chasi » pon srp 11, 2008 14:41

Ve skotsku je spousta míst a líbit se ti bude myslím všude. Ale ještě bych tě chtěl upozornit na midges.
Možná, že jsi o nich již slyšel, ale dovedou ti zkazit den. Tyhle mušky jsou vážně nepříjemné. Uvyžoval bych i o nějaké moskytiéře na hlavu. Taky záleží na tom, kde se chceš pohybovat...


Tady nějaká mapa s předpovědí možností výskytu midges.
Chodníčkem blíž, cestičkou spíš.
Uživatelský avatar
Chasi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1596
Registrován: stř zář 20, 2006 9:32
Bydliště: Bolatice

Příspěvekod kurin » úte srp 12, 2008 8:13

diky za odkazy, mapa s vyskytem midges me teda nepotesila (vetsinou 4ka :/). Moskytieru si necham udelat a snad to bude v klidku....
kurin
nováček
nováček
 
Příspěvky: 24
Registrován: sob kvě 17, 2008 21:17

Příspěvekod djx1 » úte srp 12, 2008 8:32

Na Midges cesky repelent nefunguje. S klidem ho nech doma:-) Kup az tady. V outdoorshopech (drazsi, ale relativne funguji). Nestavet stan u keru a v blizkosti vresu. Zvlaste ten vres je pro ne uzasnej. Az tam jsem videl svuj zeleny stan v cernem provedeni. Byl obklopenej tema potvorama.
Bez sitky na hlavu to nejde. Pak jsme zjistili, ze ve vlhku to nejde ani bez site na celeho cloveka....clovek se proste nevyprazdni, protoze mu ihned napadnou prdel:-)
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Příspěvekod Chasi » úte srp 12, 2008 8:36

Tak to musíš potom doufat (až tě to "chytne"), že bude pořádně foukat, protože to tě těch potvor aspoň na chvilku zbaví... :mrgreen:
Chodníčkem blíž, cestičkou spíš.
Uživatelský avatar
Chasi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1596
Registrován: stř zář 20, 2006 9:32
Bydliště: Bolatice

Příspěvekod djx1 » úte srp 12, 2008 8:58

@tak vzhledem k tomu, ze jsem tam 2 roky zil, tak uz jsem se dovybavil siti na celeho cloveka:-) To se to pak kadilo:-)
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Příspěvekod kurin » úte srp 12, 2008 9:13

chlapi nestraste me :)...vim ze to asi bude shit, protoze na kazdem webu o skotsku se o tech mrchach pise :/
kurin
nováček
nováček
 
Příspěvky: 24
Registrován: sob kvě 17, 2008 21:17

Skotsko

Příspěvekod Godness » čtv úno 19, 2009 15:34

Zdravím všechny
Chci se v prvé řadě zeptat na informaci, sice se nejedná o Skotsko ale celkově o létání.
O prázdninách jedu víc jak na měsíc do Skotska a chci si vzít vojenský nůž (asi 16cm déla čepele) a chci se zeptat pokud to není problém na letišti. (Praha-Edinburgh)
A druhá otázka je jestli je tam problém se stanováním, jestli jsou tam campy a jak je to asi drahé,
A také by mě zajímalo jestli se tam vyplatí cesta vlakem a čemu bych se měl vyhnout(Midges znám) a jestli pro mě máte nějakou radu.
Díky moc
Godness
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: čtv úno 19, 2009 15:25

Re: Skotsko

Příspěvekod Godness » čtv úno 19, 2009 16:00

Jo a ještě jeden dotaz jedu do Skotska o prázdnínách a potřebuju si koupit trekovy ponozky. Ale těch ponožek je tolik že nevím jaké vybrat.
Budu potřebovat nějaky který moc nehřejou protože jedu do SKotska v létě sice je to na severu ale -20 tam nebude :-D
Může mi někdo poradit zřejmě z obchodu www.hudy.cz
Godness
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: čtv úno 19, 2009 15:25

Re: Skotsko

Příspěvekod RUMcajs » čtv úno 19, 2009 16:03

1) Co se noze tyce, tak to ti neporadim.
2) Co se stanovani tyce:
a) ano, v UK kempy jsou. Jestli budou tam kam jedes, to ti nikdo neporadi, pac jsi neupresnil lokalitu.
b) priprav se na cvachtajici louky, vresoviste a fakt, ze tam nemaji znacene turisticke cesty jako u nas pomoci barevnych znacek.
c) jestli umis AJ, dohledas si spoustu informaci na netu
Cim mene jde v mlze videt do dalky, tim vice jde videt do sebe.
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Re: Skotsko

Příspěvekod Godness » čtv úno 19, 2009 16:39

Poletím do Edinburghu a budu cestovat do Stonehaven, Inverness, Dundee, Perth.
Zajímá mě cena jestli je to snesitelné. Poradíte? Díky
Godness
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: čtv úno 19, 2009 15:25

Re: Skotsko

Příspěvekod Godness » čtv úno 19, 2009 17:06

Hledal jsem na netu ale pořádnej seznam campů jsem nenašel. :-( Chtělo by to nějakou mapu se všema campama
Godness
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: čtv úno 19, 2009 15:25

Re: Skotsko

Příspěvekod RUMcajs » čtv úno 19, 2009 19:17

Godness: clovece trosku samostatnosti by ti neskodilo. Staci zadat camping + misto a mas to hnedle v googlu i s mapou.

Napriklad: Camping Iverness
Hnedle 10 odkazu...

Nebo: Camping Stoneheaven
A hnedle je tam odkaz na: http://www.ukcampsite.co.uk/
Cim mene jde v mlze videt do dalky, tim vice jde videt do sebe.
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Re: Skotsko

Příspěvekod Godness » čtv úno 19, 2009 19:28

Díky za ten odkaz na ty campy a prosím mohl by mi někdo pomoci s tímto?


RE: a ještě jeden dotaz jedu do Skotska o prázdnínách a potřebuju si koupit trekovy ponozky. Ale těch ponožek je tolik že nevím jaké vybrat.
Budu potřebovat nějaky který moc nehřejou protože jedu do SKotska v létě sice je to na severu ale -20 tam nebude :-D
Může mi někdo poradit zřejmě z obchodu www.hudy.cz
Godness
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: čtv úno 19, 2009 15:25

Re: Skotsko

Příspěvekod Vilík » pát úno 20, 2009 1:28

Pouřij funkci hledat... Bude to jak v botech, tak v oblečení... Pokud je teda nechceš ve skotských barvách...
Však mě znáte...
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Re: Skotsko

Příspěvekod Chasi » pát úno 20, 2009 8:03

Tohle asi znáš...Visit Scotland.
Chodníčkem blíž, cestičkou spíš.
Uživatelský avatar
Chasi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1596
Registrován: stř zář 20, 2006 9:32
Bydliště: Bolatice

Re: Skotsko

Příspěvekod amigo » pát úno 20, 2009 11:08

skvělý ponožky jsou lorpen treking. nicméně se obávám, že v tomto případě je to dosti individuální. nejlépe zjistíš až jich pár vyzkoušíš :mrgreen:
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Skotsko

Příspěvekod Godness » sob úno 28, 2009 14:17

Zdravím Chci se ještě zeptat kolik stojí ve Skotsku autobusová doprava. Často se totiž budu přesunovat autobusem a zajímalo by mě na kolik by mě přišla třeba cesta z Edinburghu do Stirlingu. Díky moc
Godness
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: čtv úno 19, 2009 15:25

Re: Skotsko

Příspěvekod johnyhacek » sob úno 28, 2009 18:51

Celkově doprava je na naše poměry celkem drahá, obvzlášť vlaky (např. 30 km a hned 6 liber).Někdo mi říkal, že si snad koupil nějakou čtrnáctidenní síťovou jízdenku na vlak snad za 8 000 Kč - neověřeno.

Ale jestli ti nevadí stopování, tak to je celkem v pohodě.I když tam lidi skoro nestopujou - obvykle nejvíc stopujou Češi :-)). Projezdili jsme celej Scotland lidi dost berou, nejčastějš střední generace - zasloužilí hipísáci :D. Lidi ochotný, často tě i hodí někam dál než jedou.
Uživatelský avatar
johnyhacek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 94
Registrován: pon úno 16, 2009 23:37
Bydliště: Klatovy

Re: Skotsko

Příspěvekod RUMcajs » sob úno 28, 2009 19:35

Staci pouzit google a rozum. Dopravni podniky maji ceniky, jizdni rady a dokonce i prodej jizdenek na netu.
Cim mene jde v mlze videt do dalky, tim vice jde videt do sebe.
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Re: Skotsko

Příspěvekod Godness » sob úno 28, 2009 23:48

Tak píši sem z toho důvodu že jsem na netu nenašel ceny který by mě pomohly. Potřeboval bych slyšet někoho kdo tam byl a má s tím zkušenosti.
Jinak bych sem nepsal. Prostě mě zajímá na kolik tam přijde cesta busem.. Třeba na kolik tam vyjde cesta autobusem za určitej úsek.
Vím že je tam levny cestování Megabusem ale to taky nejezdí všude.
Godness
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: čtv úno 19, 2009 15:25

Re: Skotsko

Příspěvekod djx1 » pát bře 27, 2009 17:36

Doprava vyjde draze. Ale muze vyjit i levne. Kdyz platis predem treba pres net nebo vis co koupit.
Delam nejaky web o Skotsku (zil jsem tam a totalne se do Skotakova zamiloval), ale zatim neni hotov. Neco sem frknu, co uz tam mam:

http://www.travelinescotland.com - Vyhledávač dopravních spojení po celém Skotsku. Autobus, vlak, letadlo, soukromí dopravci

http://www.firstgroup.com/ - Jeden z největších dopravců ve Skotsku. Vlak, bus. Možnost rezervace přes net. Mnoho slev

http://megabus.co.uk/landing.php - Levné spoje zvláště na delší trasy. Možnost rezervace přes net. Při včasné rezervaci velice zajimavé ceny (někdy se zadaří třeba Edinburgh - Invernes za 2 libry)

http://www.citylink.co.uk/index.php - Něco jako megabus. Levné jízdenky na větší vzdálenosti.

http://www.scotrail.co.uk/ - Jedna z největších železničních společnosti.

http://www.royalmail.com/portal/rm/jump ... Id=7500097 - Zajímavý a levný způsob přepravy po Skotsku. Postovní busy je možné zastavit a za malý poplatek vás společně s balikama dopisy svezou.

Skoro vsude se da zjistit cena. Pro cestovani po UK je nejlepsi bus....zvlaste CityLink a Megabus. Pokavad budes chtit projet nejakou lokalitu, zajimej se o denni jizdenky. Skoro vsude je nabizi. Cesta z bodu X do bodu Y muze byt drazsi, nez denni lokalni jizdenka.
Stopem se jezdit da. Lide jsou na to zvykli, ale ne jako u nas. Z vlastni zkusenosti vim, ze se ceka dele.

Ubytovani. Draho. Kempy jsou skoro vsude. Nekdy je to jen takove taboriste, ale vetsinou je to klasicky kemp...dobre vybaveny. Co si tak pamatuji, na ostrove Skye stal kemp v prumeru 4-7 liber na osobu (platila se jen osoba). Dost casto byvaji zpoplatnene sprchy (zvlaste u tech levnejsich kempu).
Jinak toleruje se volne taboreni...jedna noc nikdy neni problem. Ale bacha na soukrome pozemky...farmari to nemaji moc radi....
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Re: Skotsko

Příspěvekod Godness » sob dub 4, 2009 23:00

Díky moc za ochotu, Megabus určitě použiji a zabookuju si pár cest...Ale potřeboval bych si zabookovat autobus z Edinburghu do Stirlingu...A megabus tam nejezdi jaka spolecnost tam jezdi a mohl bych si to na nejake datum objednat diky
Godness
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: čtv úno 19, 2009 15:25

Re: Skotsko

Příspěvekod Umiaki » ned dub 5, 2009 0:13

Doprava je drahá zvláště Citylinkem. Jiné společnosti jsou mnohem levnější, ale potíž je v tom, že tam mají NEHORÁZNÝ bordel a zmatek v jízdních řádech a společnostech a hlavně na autobusovém nádraží koupíš akorát Citylink. Ale v Highlands jezdí třeba školní autobusy, které vozí kohokoli nastoupí, které jedou 4x denně a stojí asi desetinu ceny Citylinku.
Cena jízdenky se tak může změnit z šílených sedmi liber na 15 minutovou cestu na pohodovou libru a půl...
Vlaky jsou dražší než u nás, ale dá se myslím použít Inkarta.
Stopaře berou ochotně a je to zdarma:)

Jakmile se dostaneš do města tak vezmeš v infocentru mapu všech kempů i s cenami a popisem. Např. kemp v Inverness stojí myslím 7 liber na osobu, což je docela hodně. Doporučuju střídat stanování (může se tam všude) s přespáváním v campech a sprchou :)
S nákupy ve větších městech v Tesco apod. to vyjde hodně levně.
Hlavně mluvit s lidma!!! Dozvíš se netušené:)
Uživatelský avatar
Umiaki
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1240
Registrován: stř říj 31, 2007 18:47
Bydliště: Příbor

Re: Skotsko

Příspěvekod lahut » čtv čer 11, 2009 10:32

To bych se chtěl zeptat jak je to s nakupováním ve skotsku. co jsem tak pochytil tak maso a mléko je dost drahý ale konzervy fazolí a ovocné kompoty jsou skoro zadarmo. ale nebudu 2 měsíce pojídat fazole) a co třeba nějaký čínský polívky, párky a tak? na koli to vyjde? je nabídka v tesco čr a tesco scotland hodně rozdílná nebo je to vesměs to samé. a kde jinde nakupovat když zrovna není po ruce tesco?

Dík cvrk
Tak dobře, já se půjdu obětovat do hospody a ty zatím hlídej venku.
Uživatelský avatar
lahut
nováček
nováček
 
Příspěvky: 27
Registrován: úte čer 2, 2009 17:04
Bydliště: Brno, ČB

Další

Zpět na Velká Británie a Irsko

cron