Skotsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Skotsko

Příspěvekod Michal82 » čtv pro 6, 2018 20:06

Ty perlíš ;) nejdřív ta příručka a teď tohle ;)

Hele nezkoušel ;)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Skotsko

Příspěvekod Mawenzi » úte pro 11, 2018 13:40

tak zda se, ze vyreseno - stan koupim ten helm3, kamos se zacne divat po letenkach, budeme 4 asi a nejak ten duben - kveten, zalezi pak na tech cenach...

tak abych zacala zkoumat moznosti jidla, co muze do letadla a podobny srandicky. + na mapy myslim ale jeste sem nebyla na kompu abych prozkoumala to posilani a placeni z uk...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Skotsko

Příspěvekod Mawenzi » úte pro 18, 2018 9:48

michal82: tak nakonec asi mapu objednam z netu, cimz dekuji za nabidku dovozu do CR ale asi bych ji rada doma driv.

Jinak premyslim, zda neni lepsi rovnou plastenka s hrbem nez gtx bunda, pripadne kombinace s kalhotama, budu muset procist nejaky temata s tim spojeny jeste... nenest nic navic ale zas z toho deste proste mam obavy

a myslim, ze ve skotsku se nemusim bat plastenky z hlediska aby me neodval zavan vetru ze skal nekam do prurvy
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Skotsko

Příspěvekod Michal82 » úte pro 18, 2018 10:57

Mawenzi - samozrejmne vítr se do plastenky/ponča opře víc ale že by to bylo tak, že když ti foukne 80/120 a v přiléhavé bundě a kalhotách stojíš a máš aerodynamický tvar a v pláštěnce/ponču tě to odfoukne.... tak to tedy opravdu ne.

Je to stejný, rozdíl je v tom že volné věci se ti budou víc třepotat a naprší ti třeba na nohy pod koleny nebo ti nějaká ta kapka vnikne mezerou v ponču po stranách.
Na druhou stranu v ,,oblečku” se zas zapotis.

Je to o tom čemu dáš přednost - nějaké ,,vlhkosti” když bude pršet se nezbavíš se sebelepším GTX oblečením ani se sebelepsim pončem.

Mě vyhovuje více pončo protože to natahnes okamžitě a protože to větrá a krom par míst pod batohem se v tom nespotíš, přestane pršet mas zo hned dole, někde to roztrhas a co - v decathlonu koupíš ponco za 200,- pokud v něm jdeš je zaklad hi stáhnout v pase.

Plastenka s hrbem taky fajn - vetra to min ale pořad víc jak bunda s kalhotama, jen to soukani je takový horší do toho. Opět nízká cena.

Kdybych zas šel do bundy s kalhotama koupil bych z decathlonu takové ty minibalicky - už vidím jak zde začne někdo psát ze to není žádná membrana a nedejcha to a td - no a, ani gtx v dešti nedejcha což sem si mnohokrát ověřil - a než kupovat zas hadry za 10-20 tisíc raději koupím prevleky za 500 a udělají tu samou službu.

Ale jak píšu dávám přednost ponču. Nehledě na to ze ho můžeš rozhodit dat na nej batoh, sednout si a td.

Mapy si tedy objednej jen si vyber ty 1:25t a dal bych přednost těm laminovanym. Na jejich webu mas hezky dle čísel rozdělené cele UK tak di vyber dostatečně širokou oblast. Jsou dost aktuální cca 2016 což je fajn pro deklinaci.

Ale jako jestli jedete až duben/květen tak bych opravdu necekal zas nějaké velké deště. Jasný stát se muže ze ti bude lejt celej týden ale myslim ze nebude a budou spis nějaký ty přeháňky.

Takže bych vzal nějaké oblečení co dejchá - než sem začal nosit G1000 tak byl fajn SS. Když to nakombinujes s pončem/plastenkou budeš v pohodě.

Do batohu nepromokave pytliky nebo igelitové sáčky - to je základ. Nějaké plastenky na batoh a td je to k ničemu v momentu kdy začneš něco lovit v batohu v dešti.

Už jsi objednala ten stan? Dej potom info jak se ti líbí - konečně někdo kdo nezuzil volbu jen na elixír/hubba.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Skotsko

Příspěvekod Mawenzi » úte pro 18, 2018 11:53

to byla spis nadsazka s tou plastenkou, ponco uz roky nemam, ale zvazuju na skotsko prave mu dat prednost.

Jinak stan furt nemam, nam objednano u jeziska - nevim, zda dostanu poukazku/penize/nic :D tak budu kupovat v lednu, pac co pak s tena poukazkama pripadne totiz, kdyby to byl prispevek touto formou...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Skotsko

Příspěvekod apuka » úte pro 18, 2018 12:43

@mawe: Neznam osobne skotske hory, ale u Tebe spise predpokladam chozeni v takovych beznych, spise oblych kopeckach, tj. zadne skaly typu VHT. Tam si myslim, ze Ti ponco i plastenka udelaji dobrou sluzbu. Ty jsou nebezpecne hlavne v tezsim terenu, kdy hrozi, ze na ni nekde nechtic stoupis a to Te shodi dolu nebo kdyz budou plat volne kusy a prijde poradny zavan vetru, tak Te to muze doslova knokoutovat, udre do tvare, v nejhorsim do oci a Ty se leknutim pustis nebo udelas neuvazeny pohyb. To druhe se Ti stane i ve Skotsku, ale v lehcim terenu max. spadnes na zem, coz je rozhodne mensi zlo jako spadnout do nekolikasetmetrove propasti.
Co je ale jak na poncu tak i na plastence blbe je, ze budes mit mokre kolena a nohy od kolen nebo od pulky stehen dolu - voda bude stekavat prave tam. A samozrejme i dale po kalhotach a v pripade promoceni i pod nima do bot. Tomu ani navleky nepomohou, musel bys mit rybarske :-). Tento problem nijak rozumne resit nejde a si musis uvazit sama, jestli to vadi nebo ne - mne by vadila nejvic zima na kolena i svaly a nasledne bolesti kloubu, resp. i moznost dostavat krece do svalu.

Plastenka s hrbem ma jednu obrovskou prednost - davas si ji na sebe bez sundani batohu - ten zustane pod ni plne chranen od deste. Dokonce si dokazes docela dobre i neco z nej vyndat primo pod plastenkou, jen ruce si musis vytahnout z rukavu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Skotsko

Příspěvekod Michal82 » úte pro 18, 2018 13:14

Apuka - ty mokré nohy, řešit se to dá, existují takové dlouhé ,,návleky” jmenuje se to ,,CHAPS” a je to určeno k nošení do trvalého deště právě pro kombinaci s pončem.

Na lezení a td pončo určitě není to souhlas, na turistiku je fajn.

Co mě překvapuje je to omráčení pončem ve větru které uvádíš - to se může stát jen za situace že ho nesváže v pase jak sem uvedl - mimo to mám dojem že existují ponča co jdou svázat i mezi nohama.

Mawenzi - taky bych chtěl takového Ježíška, šle asi sem nebyl hodnej ;)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Skotsko

Příspěvekod Michal82 » úte pro 18, 2018 13:30

Ty Chapsíky - může to vypadat třeba takhle:

V tom by Mawenzi mohla zaujmout i jinak ;)
https://youtu.be/80G_A4VAYIE

Ale ty turistické vypadají třeba takto:

https://youtu.be/5RvoZciHZFM

https://youtu.be/tOrPRwPJq-4

Zatím jsem je nekoupil ale zvažuji je jako doplněk k ponču.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Skotsko

Příspěvekod apuka » úte pro 18, 2018 14:05

Vsak jsem mawe psal, ze by potrebovala "rybarske" navleky.
Michal82 píše:Co mě překvapuje je to omráčení pončem ve větru které uvádíš
Myslim si, ze je to pouzivanim stejneho slova v ruznem vyznamu. Pro mne je ponco proste ponco v puvodnim vyznamu (obleceni jiho- a stredoamerickych indianu) jen prenesene na "protidestove" a s kapuci - bez rukavu, volne, se zapinamim jenom na bocich (vetsinou dva body spojeni), pretazene dirou na miste krku, napr. toÿto:
Obrázek
Pro mnoho jinych je to prakticky jakakoliv dlouha plastenka i s rukavmi, na bocich uzavrene a docela prilehave (pro mne to vsechno jsou uz plastenky, napr:
Obrázek

Ponco - v tom "mem" vyznamu - je (rozumne) nestahovatelne na spodku, jen obcas tam byva pasek mezi nohama. No a u takoveho ponca je vzdy velka cast latky volna a ve vetru leta (a obcas "fackuje").
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Skotsko

Příspěvekod Mawenzi » úte pro 18, 2018 15:07

michal82: tak ja urco nedostanu celej stan:D ale prispevek asi jo.

Apuka - jasne, tak sem to puvodne myslela - whw by mela byt jednofducha chodecka zalezitost, zadny slozity vht kde by plastenka mohla byt problematicka.

Jinak diky za slohovky, ale myslim, ze mi nemusite vysvetlovat vyhody a nevyhody plastenky, to byla proste takova hlasita uvaha, ze mozna poridim/pujcim plastenku/ponco, ze by se mi zdala na ty deste lepsi bez neustale nacucanejch popruhu

(ponco chapu pod pojmem co apuka ale plastenka rikam taky asi vic poncu, proste ne gtx bunda ale.tvarovanej igelit s dirou
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Skotsko

Příspěvekod Michal82 » úte pro 18, 2018 15:17

Apuka - chápu bavíme se o tom samém ponču.

Já když jdu s batohem tak ho prave stahuju v pase bederakem od batohu a když bez batohu beru si pasek přes to nebo kousek provázku.
Potom to do obličeje nepleskne a ve větru to neplanda natolik aby to nějak vadilo.

Bez stáhnutí v pase se dá pohodlne nosit jen bez silného větru.

Pokud ho chce Mawenzi nosit i přes batoh potom proste opět zavázat provázkem v pase a je to - lip to potom kreje i nohy.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Skotsko

Příspěvekod apuka » úte pro 18, 2018 16:19

Jo, prave zde prijde ten problem pri VHT, kdyz kracis po skalach a mas vetsi stupy, tak i kdyz mas stahly pas, precejen dobry kus jeste zustane "viset" pod pasem (ja jsem nosival ponco dlouhe az pod kolena) a pri tom jak zvednes koleno na ten vysoky stup, pritom se trochu ohnes a zrovna tehdy zafouka (ehm, je to zakon schvalnosti, ze v tech podminkach zvyklo nejvice foukat :twisted:), tehdy ten cyp cip (ktery neni nicim "vazan") ma blizko ke tvari a s radosti Te pleskne :D.
Myslim, ze pri tom jednodussim terenu pulmetrove i vyssi stupy moc nebudou, takze tento problem tam nehrozi. ALe jasne, volnejsi ponco nosti ve vetru bez ovazani v pase je cypovina.

@mawe: myslim si, ze tam muzes takovou plastenku/ponco s hrbem uspesne pouzit a mozna budes spokojenejsi nez v nejake draze GTX bunde. Ale pocitej s tim, co psal Michal82 - pri desti a vetru malokdy zustanes uplne sucha, nejakou dirou se trochu vlhkosti pod plastenku stejne dostane. No, ne ze bys v GTX bunde a kalhotech dopadla moc lip. A jeste si zkus sehnat neco co nejdelsiho a navleky, at mas co nejvetsi presah kvuli steceni vody na nohy. Ty linkovane sexy Chapsy by byly idealni - i s tim "obleckem" pod nima :wink: :D
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Skotsko

Příspěvekod GreyMouse » úte pro 18, 2018 16:30

@Mawenzi: K ponču (pláštěnce) bych vzala nepromokavé kalhoty. Třeba tyhle z Decathlonu sice nejsou prodyšné, jak u nich uvádějí, ale poměr cena/výkon je, podle mě, dobrý a určitě je to lepší než nic. Váha necelých 200g snad taky ujde. A ty návleky, co ti doporučují apuka a Michal, by z nich šly v případě potřeby nůžkama taky udělat ;-) (Jen nevím, jak je to s šířkou, já je přes boty nikdy neoblíkala.)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1977
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Skotsko

Příspěvekod Olchor » úte pro 18, 2018 16:42

Ještě k těm mapám - v měřítku 1:25k projdeš nejmíň dvě za den, bude jich ranec a i ranec peněz. Asi bych radši volil mobil s navigací a mapami + papírové řekněme 1:100k pro hrubší orientaci a plánování.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Skotsko

Příspěvekod Michal82 » úte pro 18, 2018 16:51

Já asi takhle - můj názor

Pokud bych bral pončo v kombinaci s chapsíky tak bych vybíral krátké pončo jen tak do půlky stehen nad kolena.

Pokud bych bral pončo a k němu nic nebo klasické navleky tak bych vybíral co nejdelší.

Jinak ty chaps jsou široké krásně do nich člověk hupne s botama.




Já začal ve Skotsku s GTX kompletem potom přešel na plastenku pak na pončo dlouhé.

Jelikož ho mám potrhané tak právě zvažuju nové a láká mne ta kombinace s chaps.

Třeba prevlekovky a bunda pro mne teď nepřichází ani v úvahu protože jednak dávám přednost čisté vodě než potu a druhak abych to natáhl přes Gaiter Trousers No.1 a Anorak No.8 tak bych musel najít něco na XXXL ;) prostě to má moc úzké střihy ty prevlekovky.

Jinak budu rad když ty chapsiky vyzkousis a das mi vědět - myslím tím to zda ti nevadí je na sebe natahovat, přeci jen to pak trvá déle než jen prehodit pončo.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Skotsko

Příspěvekod Michal82 » úte pro 18, 2018 17:03

Olchor - záleží kam půjdou - pokud do volného terénu bude za 1:25t moc ráda.

Nemám teď přesnou váhu ale kolik ta mapa má.... 50g?

Vejde se mi do kapsy u kalhot hezky celá na délku i šířku - dam jich tam až 5.

Obrázek

A tady detail jak ty mapy vypadají - je to ta vodotesna.

Obrázek
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Skotsko

Příspěvekod Michal82 » úte pro 18, 2018 17:04

Jinak si je muže stáhnout do mobilu přes jejich aplikaci - je tam vždy kód.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Skotsko

Příspěvekod sobb » úte pro 18, 2018 17:19

Michal82 píše:záleží kam půjdou - pokud do volného terénu bude za 1:25t moc ráda.
Mám pocit, že Maw už dvakráte zmínila WHW, tak bych tipla, že tam :) A na to podle mého názoru postačí jen hrubá mapa.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Skotsko

Příspěvekod Michal82 » úte pro 18, 2018 17:31

Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Skotsko

Příspěvekod Olchor » úte pro 18, 2018 19:32

Mapy.cz mi přijdou dost podrobné i pro chození v terénu. No ale taky mám radši papírové. Jenže kupovat hafo map jen pro jednu akci.....
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Skotsko

Příspěvekod Mawenzi » úte pro 18, 2018 19:42

presne tak, asi moc odbihat nebudeme, mobil asi bude po ruce schovanej v nepromok obalu nerada bych ho utopila a nejakej nastrel urco dopredu doma u PC +itinerar hrubej, takze na mapy se jeste kouknu z pc, z mobila se mi to blbe zobrazuje.

zadny chopsy si kupovat nebudu, mam gtx kalhoty i navleky, jak pisu spis hlasita uvaha ze mozna ponco/plastenka lepsi nez gtx bunda pokud by fakt prselo nejka vic, stejne asi vlhku neuniknu a pak se mi ponco jevi jako lepsi - schova i batoh, kamoska ma.jurka ul tak ten bych asi mela k dispozici. Jakoze obecne mi bunda sedi lip, ale zas nacucany popruhy a zada, pripadne furt schovavat fotak... ponco s hrbem.prehodim fuk fuk pres bagl i fotak.

uhanela sem uz dneska kolegu at cihne na ty letenky, ja su v tomhle marna a nevim ani kde se to kupuje :D z mobilu me to fakt sejri, na pc su rada ze se dostanu hodit fota na web po vylete, natoz si k tomu sednout na chvilu... mezi svatkama ale snad konecne bude cas. Uz zacinam.mit planovaci horecku bez casu to resit :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Skotsko

Příspěvekod mike » úte pro 18, 2018 20:00

@Olchor: co kupovat, ale tahat se s nima. To je bolest dlouhych prechodu. Dalo by se to resit jednou vetsi papirovou pro prehled (1:100000) a naskenovanyma podrobnyma (1:25000) v mobilu, asi by stacily jen obtiznejsi useky. Naskenovane se obvykle daji nekde ukrast tj stahnout ;-) Pripadne nekteri vydavatele map maji aplikace, kde si clovek muze koupit a stahnout mensi plochy a tema se pak da pokryt trasa.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Skotsko

Příspěvekod Michal82 » úte pro 18, 2018 20:25

Jak sem psal - u map je kód a muže si je stáhnout do mobilu, ano a i čistě jde koupit jen elektronické mapy.

Mapy.cz ve Skotsku....? fandím ;)

Mawenzi - letenky

EasyJet - aplikace do mobilu kde mas pak i letenku - lítá z Prahy do Edinburghu - z Edinburghu do Glasgow se dostaneš busem přímo z letiště - po levé straně od hlavního východu cca v půlce nástupiště za £12.

Jet2 - aplikace do mobilu - lítá z Prahy do Glasgow - z letiště do centra autobus myslím za £8 - téměř před hlavním vchodem.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Skotsko

Příspěvekod Michal82 » úte pro 18, 2018 20:38

Z Glasgow do Fort William jezdí autobus z Glasgow Buchanan Bus linka 915 a 916 nástupiště je teď ti z hlavy neřeknu asi 56-57 je to nástupiště u hlavní haly.
Ještě jezdí 914 ale tou nejezdim.

915 - odjezd - 10:00 - 15:00
916 - odjezd - 6:50
914 - odjezd - 8:30 - 11:00 - 13:00 - 17:00 - 18:00

U 915 a 916 nesmis zaspat jinak jedeš na Skye :D

Všechny autobusy jsou CITYLINK - mají záchod ;)

Ve Fort William ti zastaví v nákupním centru.

Jel bych do FW a odtud se vydal na trek do Glasgow - přijde mi to lepší než opačně.

Cenu jen do FW ti nereknu jezdím až na Skye ale je to cca polovina cesty tak pocitej cca £25
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Skotsko

Příspěvekod sobb » úte pro 18, 2018 21:22

Michal82 píše:Mapy.cz ve Skotsku....? fandím ;)
Zkoušel jsi je? Někde totiž teď už bývají překvapivě hodně přesné. Třeba zrovna letos na Islandu jsme potkali partičku Čechů, kteří podle nich chodili a byli dost spokojeni, že jsou dobré.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Skotsko

Příspěvekod Michal82 » úte pro 18, 2018 21:38

sobb - jj jako na turistiku po cestách proč ne, ale jinak ve volném terénu úplně nepoužitelné.

Ale jestli jde WHW čistě po cestách tak asi jo.... ale duben/květen to už tam bude jek na Václaváku.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Skotsko

Příspěvekod Michal82 » úte pro 18, 2018 22:00

Sobb - pro porovnání - mapa 1:25t a mapy.cz - stejná oblast.

Obrázek

Obrázek
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Skotsko

Příspěvekod mike » úte pro 18, 2018 22:02

mapy.cz jsou pro svet postaveny na datech OpenStreetMap. Takze bezny standard, na volny horsky teren nestaci, na chozeni po znacenych stezkach v pohode.

Akorat aplikace nic moc, Locus je rozhodne lepsi. Mam oboji a po par pokusech v podstate mapy.cz uz vubec nepouzivam. Leda kdyz se z nejakych duvodu chci podivat na leteckou mapu, ale ta zas nema offline mod a v terenu je tedy malo pouzitelna.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Skotsko

Příspěvekod Mawenzi » stř pro 19, 2018 6:37

michal
dik, to si poznacim, z jakyho duvodu myslis, ze z FW je cesta lepsi? jakoze min lidi, lepsi vyhledy atd?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Skotsko

Příspěvekod Olchor » stř pro 19, 2018 8:03

Podle map.cz jsme teď na podzim chodili po řeckých horách, terénem, žádné značky, celkem nebyl problém. Chce to samozřejmě trochu zkušenosti s odhadem co pustí a co ne, ale to je nutné vždycky.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

PředchozíDalší

Zpět na Velká Británie a Irsko