Stopem Velkou Británii

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Stopem Velkou Británii

Příspěvekod Warkis » čtv lis 14, 2013 10:00

Zdravím,
O prázdninách příštího roku se chystáme na stopování z Londýna, přes Skotsko, do Irska.
V souvislosti s tím bych rád požádal o pár rad a zkušeností.

1- Víte ve Skotsku (nebo Irsku) o nějakých těch chatách v přírodě, v nichž se nechá zdarma přespat výměnou za dobré chování a doplnění zásob?
Našel jsem jen jednu - http://www.boudy.info/bouda.php?txt=cz&id=703

2-Která destinace je vhodnější pro outdoor + nějaký ten kulturní život. Irsko, nebo Severní Irsko?

3-Je pravda, že přeprava trajektem ze Skotska do S. Irska (Cairnryan - Belfast) vyjde skoro na 3000,-? Nebo jsem jen (doufám) špatně hledal?

4-Kdy se o letních prázdninách nejvíce vyhneme hejnům komárů? O prázdninách je to asi jedno, co? Nejspíš budou všude jak na začátku, tak na konci

5-Máte nějaké tipy na méně známé (klidně i profláknuté, beru vše) výlety po skotské přírodě, jež by zabraly cca 2 dny (tedy se stanováním)?

6-Jaké je počasí ve Skotsku? Kolik stupňů může mít v létě Atlantský oceán?

7-No a nakonec snad jen nějaká tipy z kulturní oblasti (pokud jste třeba náhodou narazili na něco, co stojí za návštěvu)

8-Dá se někde ze Skotska zpozorovat polární záře tak, aby to stálo za to (třeba na Isle of Skye)? Kde? Kdy? Je vůbec pozorovatelná v tak pozdních měsících, jako je květen, červen a červenec nebo jen v březnu, dubnu a říjnu?

Děkuji moc za informace ke kterémukoliv bodu.
Naposledy upravil Warkis dne čtv lis 14, 2013 12:55, celkově upraveno 1
Co podpis, ale jmelí...
Uživatelský avatar
Warkis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 44
Registrován: pát říj 12, 2012 14:27

Re: Stopem Velkou Británii

Příspěvekod Warkis » čtv lis 14, 2013 12:32

Otázka č.1 - Nakonec jsem si zvládnul odpovědět. Kdyby to zajímalo pozdějšího návštěvníka, tak jsem našel toto http://www.mountainbothies.org.uk/locationmap.asp
Ty chaty se jmenují "Bothies", což jsem zjistil přes web, na který přispívá místní uživatel djx1 (alespoň myslím) - http://www.dosveta.com/bothy-levne-ubytovani-ve-skotsku/

Ten první odkaz je naprosto skvělý. Bothies mám tedy vyřešené.

Škoda jen, že nemáme po cestě víc času. Hrozně mě láká zkusit The Cape Wrath Trail. Ten by ovšem se svými čtrnácti dny sežral většinu času, co na cesty máme, a museli bychom po něm vyrazit rovnou do Londýna a domů (tedy žádné pokračování do Irska).

O to víc by mě zajímalo, jestli je nějaký podobný a zajímavý trek, který by zabral jen dva, nebo tři dny.
Co podpis, ale jmelí...
Uživatelský avatar
Warkis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 44
Registrován: pát říj 12, 2012 14:27

Re: Stopem Velkou Británii

Příspěvekod axi12 » čtv lis 14, 2013 13:03

1. Jmenuje se to Bothies a jsou většinou dost zapadlý daleko od silnice, takže k nim musíš aspoň hodinku šlapat po svých. Jsou zakresleny na mapách Ordnance Survey Explorer (stojí 7,99 liber,j estli si dobře pamatuju)

4. Vyhnete se jim, když bude teplo a sucho, což takhle dopředu moc neodhadneš. Létají a koušou nejčastěji hned, jak přestane pršet. My jsme byli ve Skotsku měsíc a za celý měsíc pršelo pořádně cca 3x a je pravda, že jindy vůbec nebyli..

5. Skotsko je obrovský a krásný, ten velký západní výbežek a celé západní pobřeží je moc pěkný. Ale spíš to projet autem/stopem. Na chození je fajn NP Cairngorms, který je kus od Inverness. Je to de facto druhé nejvyšší pohoří po Ben Nevisu. Jsou tam krásný jezera, skály a bouldery na lezení, kopce na chození. A jsou tam i dva Bothies.

6. To hrozně záleží, jak jsem psal. Když jsme tam byli vloni, tak jsme měli štěstí a celý srpen bylo krásně - 25°C, u moře trochu foukalo. Na Isle of Skye to bylo o trochu horší, 5 dní brrutální fučan a liják, ale to bylo jediný týden, kdy bylo ve Skotsku přes celý léto blbý počasí. I místní domorodci z toho byl celí živí, že je takové horko :) Takže můžeš mít od 5°C do 25°C

7. Edinburgh? Jasná volba, ale ne v sprnu. Je tam velký kulturní festival a hrozně lidí. Takže jedině v červenci nebo září ;)
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Stopem Velkou Británii

Příspěvekod sobb » čtv lis 14, 2013 13:04

i na Cape Wrath Trail se dá strávit jen pár dní, nemusíš to jít přeci celé

jinak pro informace ohledně Skotska si projdi skotské vlákno, pokud jsi to tedy už neudělal, je tam toho pět stránek :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Stopem Velkou Británii

Příspěvekod Warkis » čtv lis 14, 2013 13:21

Sobb:
Jo, zběžně jsem ho prolistoval (díky němu jsem zjistil informace o bothies) a ještě se k němu vrátím. Docela po tom pročítání začínám uvažovat o tom, že bude lepší jet mimo prázdniny. Třeba v červnu.

axi12:

Díky moc.
Cairngorms vypadá zajímavě, díky za tip. Rozhodně jej zvážím. Škoda jen, že není spíš západně, než východně.
No a kulturní festival v Edinburghu- proč vlastně ne? Však si to můžeme zkusit z extrému do extrému :). Z přírody, v níž potkáme deset lidí za den, do tisícihlavého davu.
Ba ne. Chápu, co myslíš. Mně například davy turistů pěkně zkazily Paříž, do které už nikdy nechci jet v sezóně.
Naposledy upravil Warkis dne čtv lis 14, 2013 13:29, celkově upraveno 1
Co podpis, ale jmelí...
Uživatelský avatar
Warkis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 44
Registrován: pát říj 12, 2012 14:27

Re: Stopem Velkou Británii

Příspěvekod axi12 » čtv lis 14, 2013 13:27

Tak mně osobně by davy lidí nevadily, ovšem vadilo by mi, že je všecho dalško dražší než normálně. Neseženeš ubytko. Lidi z Couchsurfingu jsou taky hodně obsazení během srpna a tak... Což o to, festival by byl zajímavý. Měl jsem tu možnost se v Praze potkat s jeho zakladatelem, což je velice zajímavý, starý gentleman... :)
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Stopem Velkou Británii

Příspěvekod Warkis » sob lis 16, 2013 10:35

Tak kdyby se společnici chtělo ten festival vidět, tak bychom to zvládli i bez ubytování někde pod širákem. Když ovšem spím ve městech pod širákem (zvlášť při takové akci), tak si radši dávám věci do úschovny (ne vždy to samozřejmě jde).
Maj v Edinburghu na nádražích úschovny?
Co podpis, ale jmelí...
Uživatelský avatar
Warkis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 44
Registrován: pát říj 12, 2012 14:27

Re: Stopem Velkou Británii

Příspěvekod sobb » sob lis 16, 2013 17:50

Mají, na autobusovém i vlakovém, podrobnosti a podmínky nevím, my to při žádné z návštěv Edinburghu nepotřebovali, protože naše batůžky byly lehké a skladné. Ale určitě to bude dohledatelné na netu.

Co se týče měst, tak můžu k návštěvě doporučit i Stirling.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Stopem Velkou Británii

Příspěvekod martinnakole » ned lis 17, 2013 12:45

Warkis píše:1- Víte ve Skotsku (nebo Irsku) o nějakých těch chatách v přírodě, v nichž se nechá zdarma přespat výměnou za dobré chování a doplnění zásob?
Našel jsem jen jednu - http://www.boudy.info/bouda.php?txt=cz&id=703

Bothies, opuštěný, ale udržovaný domky. Většinou je tam jen základní vybavení - židle, stůl, krb, pár míst k přespání. Bothies jsou super, ale neni jich moc a většinou jsou dost daleko od civilizace, různě v horách a tak.

Warkis píše:4-Kdy se o letních prázdninách nejvíce vyhneme hejnům komárů? O prázdninách je to asi jedno, co? Nejspíš budou všude jak na začátku, tak na konci

Komáři jsou v pohodě. Ty otravný věci jsou midges, takový malinký mušky, a o letních prázdninách se jim nevyhnete asi nikdy. Každopádně, několik poznatků k midges:

- Když je sucho, tak je to celkem v pohodě. Ale sucho ve Skotsku (hlavně na západě) moc neni.
- Nejvíc se jich vyrojí těsně po dešti.
- Jakmile vysvitne slunce nebo začne trochu foukat vítr, tak neni po midges ani památky.
- Nekupujte si repelent v ČR. Na místě si sežeňte Avon Skin So Soft, je to nějakej kosmetickej přípravek, jehož vedlejší efekt je to, že prostě midges zabije. Mívaj to v každym kempu.

Warkis píše:5-Máte nějaké tipy na méně známé (klidně i profláknuté, beru vše) výlety po skotské přírodě, jež by zabraly cca 2 dny (tedy se stanováním)?

Knoydart. Nebyl jsem tam, ale slyšel jsem o tom docela zajímavý věci. Je to poloostrov na severu od Mallaig, ze tří stran moře, ze čtvrtý hory. Údajně poslední skutečná skotská divočina. Ani tam nevede silnice z pevniny, musí se tam jezdit lodí z Mallaig. Mimochodem, přes Knoydart a Inverie vede ta zmiňovaná Cape Wrath Trail (což je prý mimochodem docela lahůdka a nejdrsnější trek v Británii).

Warkis píše:6-Jaké je počasí ve Skotsku? Kolik stupňů může mít v létě Atlantský oceán?

Ve dne tak 15-20 stupňů, uprostřed léta asi až k 25. V noci v údolí okolo 10 stupňů. Docela tam prší, fouká vítr. Na východě za horama je počasí obecně hezčí než na západě. Chce to nepromokavý oblečení, ale když neprší, tak je to většinou na kraťasy.

A voda v moři tak 10 stupňů? Těžko říct, možná kecám, ale na koupání to nebude. To se spíš stavte v Brightonu :)
martinnakole
účastník
účastník
 
Příspěvky: 333
Registrován: stř bře 13, 2013 17:26
Bydliště: Praha nad Labem

Re: Stopem Velkou Británii

Příspěvekod martinnakole » ned lis 17, 2013 13:24

Jinak ještě poznatky ke stopování: jestli chcete hlavně do Skotska, tak bych skoro zvážil, jesti neni lepší tam dojet autobusem z Londýna (nebo odsud letadlem) a stopem se pohybovat až tam. Angličani totiž prej moc neberou a mohli byste cestou na sever zabít dost času. Případně kdybyste chtěli vidět něco ze severu Anglie, tak mi přijde jako fajn výchozí bod Sheffield nebo Manchester, ale prostě jet stopem z Londýna, kde jen dva dny strávíte hledáním správný výpadovky, mi nepřijde úplně rozumný. Ale jestli vám jde primárně o stopování, tak to je samozřejmě jiná :)

Jinak Skotové stopaře berou. Tipnul bych si, že tam kvůli turistice stopování ještě přežívá jako vcelku normální způsob dopravy, a loni mi dokonce jeden Skot zastavil na Slovensku v Tatrách :D
martinnakole
účastník
účastník
 
Příspěvky: 333
Registrován: stř bře 13, 2013 17:26
Bydliště: Praha nad Labem

Re: Stopem Velkou Británii

Příspěvekod axi12 » ned lis 17, 2013 13:40

ad Skin So Soft na midges: n'tohle už pár let nefunguje, jsou proti tomu docela odolný. Ani dřív je to nezabíjelo, jen odpuzovalo. Po doporučení místních jsem koupil Smidge a fungoval skvěle! Jo a ještě něco - moskytiery od Sea To Summit (Headnet) jsou na midges na nic - mají moc velká oka, takže midgs skrz to v klidu prolítnou. Vlastní zkušenost, bohužel :twisted:

ad stopování: My jsme dojeli z Londýna první den k Northamptonu a druhý den až k Aviemoru (sever Skotksa), takže se to dá vcelku v pohodě. Jen musíte stát na výjezdu z Servisu (benzínka), protože na dálnici (i na výjezdním pruhu) vás brzo vezmou Police. Nedají vám pokutu, ale upozorní vás, že tam nesmíte být. Taky vlastní zkušenost mno :) A ve Skotsku? Tam je to docela pohoda, čím víc jste na severu, tím lépe to jde! Klasika :)

EDIT: Ale třeba s Megabus se dá dostat z Londýna do Inverness (sever Skotksa), když si to koupíš dopředu na netu, třeba za 13liber (390kč). Což za nějakých 800 mil je super cena :)
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Stopem Velkou Británii

Příspěvekod martinnakole » ned lis 17, 2013 13:50

No nevim, Avon Skin So Soft měla snad půlka lidí, co jsem potkával letos na West Highland Way, jednou jsem si ho musel i půjčit, když už jsem poslední den midges bez "repelentu" nevydržel, a fungovalo to. Jen je po tom člověk cejtit citrónem. Ale tohle je asi lepší řešit až ve Skotsku a prostě se na to zeptat místních, oni budou vědět nejlíp, co na ty malý bestie platí. :)
martinnakole
účastník
účastník
 
Příspěvky: 333
Registrován: stř bře 13, 2013 17:26
Bydliště: Praha nad Labem

Re: Stopem Velkou Británii

Příspěvekod axi12 » ned lis 17, 2013 18:09

Tak možná, že na jihu nejsou tak agresivní. Na severu nám nezávisle na sobě několik lidí řeklo, že tohle už skoro nefunguje :)
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Stopem Velkou Británii

Příspěvekod Warkis » ned lis 17, 2013 21:14

Super, díky za skvělé a početné odpovědi. Je ty Midges mě tedy zmátly. Ony jen otravujou a nepijou krev (mušky), nebo jsou spíš jak komáři?
Co podpis, ale jmelí...
Uživatelský avatar
Warkis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 44
Registrován: pát říj 12, 2012 14:27

Re: Stopem Velkou Británii

Příspěvekod martinnakole » ned lis 17, 2013 21:42

Koušou. Málo, nebylo by to nic hroznýho, kdyby kromě toho nelítaly po stovkách všude okolo, do nosu, do očí, do pusy, prostě všude. Blbě se to popisuje, ale představ si to asi tak, že ti někdo začne foukat popel do obličeje, kterej tě ještě navíc poštípe. Prostě jediný, co se dá dělat, je vzít nohy na ramena. Žádnou velkou škodu na mě nikdy nenapáchaly (kousnutí od českejch komárů svědí kolikrát víc), ale ten samotnej "akt" skutečně stojí za to.
martinnakole
účastník
účastník
 
Příspěvky: 333
Registrován: stř bře 13, 2013 17:26
Bydliště: Praha nad Labem

Re: Stopem Velkou Británii

Příspěvekod sobb » pon lis 18, 2013 19:24

jojo, síla midges je v jejich počtu :twisted:
většině lidí po kousancích zůstanou jen červené a někdy svědivé tečky, ale někdo může mít i alergičtější reakci (něco jak vyrážka)
na netu se o nich dozvíš celkem dost, na různých skotských stránkách je to docela oblíbené téma ... včetně nekonečných diskuzí o tom, jestli ten Avon funguje anebo je k ničemu :D

Z dalších potvor jsou ve Skotsku ještě místy docela početná klíšťata - jednou, tuším, že to bylo v Cairngorms, jsme si jich do stanu přinesli asi stovku, možná i víc, těch maličkejch, jejich vybírání byla zábava na celej večer a vytahování těch zasátých pak na celý ráno. Večer nám při té příležitosti navíc kolem stanu kroužily zahuštěné letky midges, takže jsme klíšťata topili v hrnku s vodou a celej hrnek pak rychle vyhodili ven ... škoda, že se nesežrali navzájem :mrgreen: Setkali jsme se i s nějakýma hovadama nebo co to bylo, kousalo to pořádně. Ale jinak je ve Skotsku moc fajn \:D/
Přílohy
MidgeRepellent.jpg
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Stopem Velkou Británii

Příspěvekod Zdeny » úte led 21, 2014 20:25

Je to sice staré téma, ale vidím, že sem pořád chodíš.

4) k těm Midges - nám se velmi osvědčil Smidge, nevím co je na tom pravdy, ale prý na jakési VŠ ve Skotsku mají katedru jenom na midges a tam to vyvinuli :-D - je to krém ve spreji - funguje jako repelent a když ti ty zrůdy nalítají do stanu tak stačí šplíchnout do rohu stanu na stěnu a ono je to přiláká a pochcípají tam. (asi to má v sobě nějaký feromony jako mucholapka) pokud by ses dostal do Brna, tak dobrá půlka se mi tady povaluje. Jinak to mají ve Skotsku skoro všude za 8 liber. Moskytiéra na hlavu je nutnost - bez ní bych to tam nedal. Ty co prodávají ve Skotsku jsou velikostí ok přímo na ně stojí 5 - 15 liber. Jinak ty potvory nezvládají lítat rychleji než je průměrně rychlá chůze, takže když si čistíš zuby nebo jíš tak stačí chodit sem a tam a nejdou na tebe.

5) na dva dny se stanem bych ti doporučil závěrečnou část West highland way. Z Bridge of Orchy přes Glen coe (King house) do Kinlochlevenu. Nebo z Glen coe přes Kinlochleven do Fort Williamu. Ta místa jsou dobře dostupná po silnici. Jinak existuje červený průvodce v češtině o Skotsku a ten je plný tipů na kratší výlety dostupné ze silnice. V Brně ho mají ve speciálce na mapy na Kobližné.

7) v Edinburgu a v dalších větších městech funguje organizace New europe, která sdružuje průvodce. Každej den jsou na určitým místě a v určitou hodinu, udělají ti prohlídku města a pak dáš dobrovolné vstupné. V Edinburgu se to jmenovalo New Edinburgh. ( http://www.newedinburghtours.com/ )

Doufám že se ti bude ve Skotsku líbit, pak sem dej report, kde jsi byl a jak se ti to líbilo, určitě se tam chci ještě někdy vrátit.
Zdeny
nováček
nováček
 
Příspěvky: 25
Registrován: úte kvě 1, 2012 16:34

Re: Stopem Velkou Británii

Příspěvekod martinnakole » sob čer 28, 2014 17:03

Tak hlásím, že jsem potkal midges v Jizerkách. :D Takže jestli si je chcete někdo vyzkoušet před cestou do Británie na vlastní kůži, zajeďte se kouknout na Pytlácký kameny. Po dešti, k večeru, doporučuji, jsou to pěkný svině. :P
martinnakole
účastník
účastník
 
Příspěvky: 333
Registrován: stř bře 13, 2013 17:26
Bydliště: Praha nad Labem

Příspěvekod Michal82 » úte říj 13, 2015 15:59

Ja nevím co s Midges děláte - funguju tu dva měsíce bez repelentu, bez síťky a ani pupínek.
Ono to chce jen v určitých hodinách vynechat určitá místa a stan stavět s rozmyslem a nenechávat ho dlouho otevřený a není problém.
Jinak se vždycky směju jak vidím lézt lidi v kempu lézt z auta v atombordelu aby postavili stan :D
A když potkáte zasíťovaný někde v podvečer venku v první chvíli si myslím že mě chtějí přepadnout :D
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45


Zpět na Velká Británie a Irsko

cron