Skotsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Skotsko

Příspěvekod mike » ned led 30, 2022 20:40

Bruca píše:na midges platí i smidge ( https://www.smidgeup.com/smidge/ ), sice kolem člověka lítají, ale nekoušou. aspoň něco

Nefungovalo by to nahodou i na klose? :-k
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Skotsko

Příspěvekod Bruca » ned led 30, 2022 21:50

Lahvičku mam od minulého výletu do Skotska doma, ale tohle mě zkusit nenapadlo. Tak třeba jak nějací budou, tak to ozkousim :)
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 450
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Skotsko

Příspěvekod mike » ned led 30, 2022 22:50

Zkus, nekdy na jare, jsem velmi zvedavy.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Skotsko

Příspěvekod ntz » ned led 30, 2022 23:16

na jare by to melo bejt v pohode ... my budeme datum upresnovat, ale je jisty ze, jdeme nejpozdeji 2hy tyden v kvetnu, spis to vidim v obdobi 17teho a 18teho tydne ..

to by me spis zajimalo jake budou podminky takhle brzo na ten wild-camping a jake budou teploty hlavne v noci od 500m/nm a vejs
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2064
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Skotsko

Příspěvekod Etheric » pon led 31, 2022 4:44

Když ten repelent funguje na midges, měl by i na naše muchničky. Taky mě láká ho vyzkoušet. Mohlo by to fungovat i na ty naše zatracený pakomárce, havěť ničemná..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8089
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Skotsko

Příspěvekod milarepa » pon led 31, 2022 8:25

ntz píše:
to by me spis zajimalo jake budou podminky takhle brzo na ten wild-camping a jake budou teploty hlavne v noci od 500m/nm a vejs


zase z toho nedělej drama, nějak bude, všude tam máš chaty, po cestě pak západní servis pro změkčilé západní hikery atd. .....zkus si dát někdy koncem března, anebo zkraje dubna prodloužený víkend v Jeseníkách, a pak tě v tom Skotsku už nic nemůže překvapit....
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Skotsko

Příspěvekod Bruca » pon led 31, 2022 8:31

Jinak ani kempy ve Skotsku nevychazely nijak tragicky, platili jsme 7-10 liber za hlavu, stan ani auto neřešili, tepla voda všude v ceně. Aspoň kde jsme byli.
Okolo WHW třeba v Tyndrumu, jsme zkoušeli tento a plná spokojenost: https://pinetreescaravanpark.co.uk/
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 450
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Skotsko

Příspěvekod ntz » pon led 31, 2022 11:57

milarepa píše:zase z toho nedělej drama, nějak bude, všude tam máš chaty, po cestě pak západní servis pro změkčilé západní hikery atd. .....zkus si dát někdy koncem března, anebo zkraje dubna prodloužený víkend v Jeseníkách, a pak tě v tom Skotsku už nic nemůže překvapit....

Nemam, daval jsem planek cesty i GPX na predchazejici strance, podivej na to (urcite to je lepsi nez kvakat nesmysly - hlavne ze jsem daval planek) ... vybrali jsme dost odlehlou oblast a jeste jdeme velkou cast hrebenovku a kempovat budeme vetsinu dnu ve vyssich polohach - neni tam vubec nic .. Jedine co potkame v puli asi 3tiho dne je Maol Bhuidhe (coz je klasicka bothy), tam ale na noc nezustavame .. Navic prelom duben/kveten znamena s temer 100% jistotou zbytky snehu nad 800m
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2064
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Skotsko

Příspěvekod Etheric » pon led 31, 2022 12:26

ntz píše: .. vzdycky kdyz nekam planuju cestu tak prvni na co se podivam je, kde je nejvetsi turistickej provoz

Z jakých zdrojů zjišťuješ? Já vždy hledal průvodce, diskuze, která místa v dané lokalitě určitě navštívit - a těm jsem se obloukem vyhnul. Plus jsem bral vpotaz rozmístění infrastruktury, to taky trochu napoví, kde se bude pohybovat nejvíc lidí..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8089
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Skotsko

Příspěvekod ntz » pon led 31, 2022 14:17

To je tezka otazka .. Se sestavovanim presne tehle trasy a overovanim kazdeho kousku jestli je realizovatelnej jsem stravil (resp. jsme - mn. cislo, ale rekneme trasa je ze 75% moje prace) velke mnozstvi casu .. Nasel jsem spoustu odkazu na anglickejch forech a strankach na ruzne useky te trasy a na youtube je nekolik ruznejch videi ktere dokumentujou ruzny casti tyhle trasy .. zalozil jsem si i thread tady na foru
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2064
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Skotsko

Příspěvekod Tomas » pon led 31, 2022 15:25

Mawenzi píše:byla to jedna z mych nej dovolenych ale ja tak necestuju jak vy ostatni tady... :D

Já se tam chystal s děckem těsně před covidem a nakonec to nedopadlo, tak nevím jestli letos.

Buď WHW nebo Kunsgleden, je to vlastně asi fuk. Rozhodnou covid pravidla.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Skotsko

Příspěvekod ntz » pon led 31, 2022 17:13

WHW mi pripada jako nesmysl ... proc jit dobrovolne na ten nejproflaklejsi trail co navic vede jeste kolem silnic a kolem nejakejch staveni a kempu kdyz je tam miliarda dalsi moznosti .. to vubec, to fakt nee .. ten Kunsgleden vypada mnohem zajimavejc - urcite nektere jeho casti (dohromady to ma 420 km) ..

letos jsem koupil brachovi k vanocum tuhle knizku https://eshop.lonelyplanet.cz/obrazove- ... ove-trasy/ .. vypada uplne skvele, jeste mi ji nepujcil, mam ji ale u nej zarezervovanou .. premejslel jsem, ze mu ji nakonec nedam, pak jsem si ale rekl, ze prece nejsem zavistiva a vypocitava svine :D co obere vlastniho brachu o jeho knizku co dostal (v ty dobe jeste fyzicky ne) jako darek
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2064
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Skotsko

Příspěvekod mike » pon led 31, 2022 17:51

@ntz: prave jsem ti mazal tri zbytecne citace i s vnorenyma citacema. Davej na to prosim bacha a necituj zbytecne, zneprehlednuje to vlakno. Pouzivej primarne tlacitko odpovedet a ne citace a kdyz uz potrebujes citovat, tak citaci zedituj a zkrat na minimum. Citace celeho predchoziho prispeveku je temer vzdycky spatne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Skotsko

Příspěvekod sobb » pon led 31, 2022 20:51

ntz píše:WHW mi pripada jako nesmysl ...
Pro Tebe to může být nesmysl, stovkám jiných to zázemí a infrastruktura evidentně vyhovuje :wink: Ona v mnoha úsecích ta krajina není vůbec nezajímavá.
Však ani ta zmiňovaná Kungsleden není v sezóně zrovna opuštěná. Obzvláště nejatraktivnější severní část je celkem zalidněná.

Ještě zpět k Tvému plánu - nestudovala jsem důkladně mapu, nicméně předpokládám, že tam budete mít překračování řek, což obzvláště v brzkém termínu může být celkem problematické vzhledem k tání sněhu. Pokud to hrozí, tak je dobrý si překonávání řek naplánovat na ráno, kdy teče míň vody.
Podobně po silném dešti, jak Tě na to někdo upozorňuje i na walkhiglands - může se stát, že řeka je nepřekročitelná a je nutný počkat, až voda opadne. Pak je dobrý mít časovou rezervu nebo použít záložní zdrhací plán.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Skotsko

Příspěvekod Etheric » úte úno 1, 2022 4:50

sobb píše:stovkám jiných to zázemí a infrastruktura evidentně vyhovuje :wink:

To zřejmě bude ten důvod, proč jemu ne ;) Já bych to měl úplně stejně. Může být ta trasa sebehezčí, ale když ju půjdu zařazen v dlouhým hadu, budu votrávenej jak zrní na myši..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8089
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Skotsko

Příspěvekod Mawenzi » úte úno 1, 2022 6:36

ve me to budilo duveru byt blizko civilizace, ze kdyz selze nedohojenej zvrtlej kotnik, ze me kamaradi nenechaj uprostred niceho, pac co se mnou:D

ale ve strudlu sme fakt nesli a taky jit v protismeru ofiko start/stop bylo super, protoze sme spis mijeli lidi v protismeru a mistu to bylo fakt pusto prazdny, ze sme potkali treba 5-10 lidi za den... akorat to dablovo schodiste bylo kvuli snadne dostupnosti jednodenniho vyletu docela lidnaty ale taky az po 11h treba, hned rano dobry a ani na bwn nevis sme neslo v strudlu (on je taky kazdej rychlejsi nez ja, takze ja ve strudlu proste nikdy nechodim:D

a ta krajina a priroda byla krasna, na seznameni dobry.

navic budte radi, ze takovy zapecnici jako ja - co se boji cestovat, jezdi na proflakly trasy typu whw, protoze vam ostatnim zbyvaji ty min proflaknuty.. kdyby kazdej byl neohrozenej cestovatel, whw by ztratila smysl a kazdej by jel do opustenych odlehlych koutu.


další debata přesunuta sem
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9402
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37
User is Online!

Re: Skotsko

Příspěvekod ntz » úte úno 1, 2022 21:31

jeste jedna takova recnicka otazka ... budeme hledat na letisti nebo nekde na nadrazi nejakej "locker" kterej bychom si zaplatili a nechali tam nektere zbytecne cestovni veci (jako napriklad ciste "slusne" obleceni do letadla), ktere ssebou nechceme tahat do divociny ... doufam ze tyhle schranky (kde muzeme pro pripad nouze nechat veci typu kufrik s 5M dolaru v malych bankovkach) jeste existujou ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2064
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Skotsko

Příspěvekod mike » úte úno 1, 2022 21:39

Jak dlouho to tam chces nechat? Ony nejspis existujou, ale na delsi dobu to nebude uplne levne.

Mne teda do letadla staci jedno merino tricko, ktere na treku pouzivam jako polstrarek ;-) Kalhoty pripadne premachnu posledni noc pred odletem, kterou travim v hotelu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Skotsko

Příspěvekod ntz » úte úno 1, 2022 21:58

pocitame ze stravime v hotelu/hostelu/penzionu jednu noc po priletu a jednu noc pred odletem + 6 noci na hike (pocitame pro jistotu jednu noc navic) == 8 noci == nechame to tam asi tejden

samozrejme uz resime i nejakej kontakt primo v Inverness kdyby nekdo z nasich (pracovnich) kolegu znal, ze bychom to nechali u nej .. (ja pracuju v korporatu, mame kolegy i v anglii, mozna nekoho najdu, muj partak cislo jedna je ode me z firmy a partak cislo 2 je soukromej zemedelec (a chce si od tamtud privezt skotskeho byka - doufam, ze si dela srandu) a ten rikal, ze kontakty do Inverness asi nema)
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2064
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Skotsko

Příspěvekod sobb » úte úno 1, 2022 22:06

Kudy letíte? Jestli přes Edinburgh, tak co si pamatuju, tak na nádražích skříňky určitě byly, i když už je to pár let zpět.
Ale pokud by šlo jen o oblečení, tak mi to taky přijde celkem zbytečný, i když ohleduplnost ke spolucestujícím se zajisté cení :mrgreen:

Na vybavení ses sice nikoho neptal, ale tak to tady už chodí :D
Je sympatické, že k tomu přistupujete opravdu zodpovědně, ono je možná dobrý si to odzkoušet a příště už ty "zbytečnosti" nebrat. To je totiž pak budeš téměř jistě potřebovat :wink:
Snad jen pár drobných poznámek - dvě čelovky - pro sólistu asi podstatná věc, ale jde vás víc a pokud vyloženě neplánujete noční přesuny, tak mi to přijde zbytečné. Ostatně, podívej se na délku dne ve Skotsku v květnu.
Filtry - to je samozřejmě na vás, ale takto v horách mi přijde voda celkem bezpečná. Dva bych ale nebrala.

I o tom ostatním by se dalo dlouze diskutovat, ale ono je to stejně hlavně na Tobě/na vás, na co jste zvyklí a co máte.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Skotsko

Příspěvekod mike » úte úno 1, 2022 22:12

@ntz: jestli budete do letadla nastupovat s bykem, tak bych obleceni neresil :twisted:

sobb píše:ohleduplnost ke spolucestujícím se zajisté cení

To rozhodne, ale to prave resi merino, kdyz ho mas jen na cesty, tak nesmrdi. Jeste teda neni od veci mit ciste ponozky, ale ty skoro nic nevazi. Spinave kalhoty se holt preperou v hotelu, uz jsem to pakrat delal. Vetsinou to neni potreba, ale zrovna ve Skotsku bych to asi cekal (bahno).

sobb píše:na nádražích skříňky určitě byly, i když už je to pár let zpět.

Skrinky na nadrazi jsou myslim jen na nejakych 24 - 48 hodin, mozna jak kde. Zas tam ale muze byt uschovna na delsi dobu. Ja je obcas v zahranici pouzivam, typicky kdyz mam hodinu dve navic, chci se kouknout do mesta a nechce se mi tahat batoh.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Skotsko

Příspěvekod sobb » úte úno 1, 2022 22:26

U nás se většinou najde nějaké náhradní tričko, a když ho použijem, tak se dá vyprat. Stejnětak s ponožkama. Obzvlášť když člověk tráví poslední noc v hotelu. Což teda není většinou náš případ, ale i veřejná WC fungují, ve Skotsku mají většinou horkovzdušné sušáky, což jsme rádi využívali. Nezapomenu na komickou scénku, jak si Laďa foukal horkej vzduch rukávem pod bundu a nadouval se jak panáček Michelin :lol: Bahno nevadí, to nejhorší se z nohavic odrbe a zbytek nesmrdí :mrgreen:

Se skříňkama podrobnosti bohužel nevím, tak dalece jsme to nezkoumali, neboť jsme tam pokaždé cestovali poměrně nalehko a neměli potřebu je využít.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Skotsko

Příspěvekod mike » úte úno 1, 2022 22:40

Schvalne jsem se kouknul a v Praze na hlavaku je to na 24 hodin: https://www.prague.eu/cs/objekt/mista/3529/cubesave. Mam pocit, ze je to bezne, nekde i tech 48, ale na vic je potreba uschovna. Ve Skotsku jsem ale nebyl, mozna by se to naslo nekde na Netu.

sobb píše:Bahno nevadí, to nejhorší se z nohavic odrbe a zbytek nesmrdí

Ve Skotsku jsou raseliniste, ne? Ty smrdi ;-) Spis jde ale o to, jak to vypada, kouknou na tebe pri odbaveni a reknou tohle prase s nama nepoleti :twisted: Z hor obcas mivam na kalhotach takove jemne bahynko, co vypada podobne jako cement, a to se neodrbe. Vyprat jde snadno.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Skotsko

Příspěvekod sobb » úte úno 1, 2022 22:43

ntz píše: vyse me dost vydesila @sobb a ja po velmi peclivem studiu mapy (predplatil jsem si osmaps.com) mapy musim konstatovat, ze "nejaka voda" tam bude i kdyby nepadala z nebe ..
Děsit Tě samozřejmě nechci, jen mi došlo, co může být tou dobou problém. Obzvláště při prudkým oteplení. Změnu malýho potůčku v rozvodněnou řeku v důsledku tání sněhu jsme sice nezažili ve Skotsku (neboť jsme tam byli vždy v létě, a to nás na nějakou dobu zastavila jen průtrž mračen a nepřekročitelná řeka), nicméně musím říct, že to bylo celkem nepříjemný překvápko. Ráno v pohodě přeskáčeš suchou nohou po šutrech, odpoledne brodíš v pohorách (neboť v té zakalené vodě nechceš riskovat nohy a kotníky) a jsi rád, že to vůbec jde.

Nepromokavý pytle do batohu jsou v tomto taky dost prospěšný, ať už na záchranu vybavení když zaplaveš, ale taky pro nadlehčování batohu. Ten vzduch se tam docela hodí :)

Ještě mě v souvislosti s tím napadlo: pokud neznáte, tak si nastudujte techniku brodění. Špagát asi tahat nebudete, velmi se hodí trekový hole a pokud ani ty nepoužíváte, tak aspoň nějakej klacek, pokud tam teda někde bude k mání :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Skotsko

Příspěvekod ntz » úte úno 1, 2022 22:49

sobb píše:tak si nastudujte techniku brodění. Špagát asi tahat nebudete ..

ja osobne mam asi 40m 3mm paracordu (reflexni oranzovej) a zrovna dneska jsme resili (po tve spravne poznamce o prekonavani toku), jestli si ssebou nevzit 30m kus nejakeho 8mm lasa (jeden fous z pulky) a nejakej lehkej sedak .. jak jsem psal vyse, dohodli jsme se na celkove bagazi vc batohu a jidla na 3x 20kg a pokud budeme mit prazdna kila v zasobe, tak bychom vzali i to laso
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2064
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Skotsko

Příspěvekod sobb » úte úno 1, 2022 22:59

ntz: Kolik brodů a jak velkých řek tam máte? Ta Tvoje trojka by mohla i stačit, jde o "přemostění" a jištění prvního odvážlivce, když to je opravdu nebezpečný. Ono, když už je to fakt moc rozvodněný, tak do té řeky stejně nevlezeš.
Ale nastuduj a rozhodni se sám, na netu toho k tématu najdeš poměrně hodně.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Skotsko

Příspěvekod sobb » stř úno 9, 2022 0:34

Když už tu máme skotské vlákno - nezaznamenal jste někdo, jak je to se vztahem k Čechům po té "opičí fotbalové aféře"?. Sice nepočítám, že, co Skot, to fotbalový fanouš, zase na druhou stranu tam prý obecně "to je rásismus" berou docela fanaticky.
Samozřejmě, že můj dotaz nesměřuje k návštěvě fotbalových utkání, ale týká se běžného kontaktu, a taky cestování autem s českou MPZ.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Předchozí

Zpět na Velká Británie a Irsko