Skotsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Skotsko

Příspěvekod Mawenzi » úte dub 23, 2019 6:39

takova spis recnicka... do skotska urcolepsi kombo umelina+peri nez ciste peri, ze?

predpokladam, ze kdyz bude furt vlhko a destivo tak i to 100%peri muze casem.proste tu vlhkost antahnout ze vzduchu, ze...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Skotsko

Příspěvekod Michal82 » úte dub 23, 2019 13:58

Nejlépe HP peří ;)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Skotsko

Příspěvekod Mawenzi » úte dub 23, 2019 15:52

HP peri kupovat nebudu.

mam doma poloumelo-perovou bundu bez kapuce nebo peri s kapuci. uprednostnila bych peri s kapuci ale myslim si, ze poloperovka s umelinou bude kvuli vlhku lepsi a kdyz se ptam, zda ta umeloperova je lepsi volba kvuli ty umeline tak necekam radu at si koupim neco co nemam...

ale proste nevim, jak.moc se ty vlhkosti bat, zda proste se ji bat hodne a vzit bundu s umelinou, kterou mam.jinak do mesta a ven ji uplne nepreferuju ale v tomto pripade lepsi volba nebo v klidu 100% obyc peri...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Skotsko

Příspěvekod Michal82 » stř dub 24, 2019 12:20

To ti neporadím ale klasicky péřový spacak bratranci zvlhnul ale to pořad lilo.
Já bych ti asi řekl neber si ani jednu - teploty budou jen v plusu kolem 10°C nějaká Polartec mikina úplně v klidu stačí, přijde mi zbytecne brát sebou perovku.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Skotsko

Příspěvekod Mawenzi » stř dub 24, 2019 13:15

No, spacak tam moznost volby nemam...

jinak na ben nevisu podle predpovedi vidim tak 4st...no uvidim, zvazim, boha jeho nemam rada tyhle teplotni rozdily...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Skotsko

Příspěvekod apuka » stř dub 24, 2019 13:34

Mawe, poradim Ti ze sve zkusenosti z Norska. Kdyz jsme tam byli a skoro cely tyden kazdy den lilo, za chvili jsme byli stejne mokri, at jsme meli cokoliv jako ochranu (bylo to v r. 92, takze membranovky zadne). Po nekolika dnech jsem zjistil, ze "nejsussi" jsem (ve smyslu nejmensi problemy s vodou), kdyz jsem se svlekl do naha do pul tela (niz jsem to uz neresil, mel jsem rifle, ty by stejne neuschly), pri zalezeni do stanu jsem se utrel a byl jsem suchy ja i stan, jinak bylo mokre vsude vsechno.

Pokud bude pocasi nevlidne, muzes to zkusit taky :wink:, muzes to vylepsit i tim spodkem :D. Spacak v igelitce v ruksaku by mohl byt suchy.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Skotsko

Příspěvekod Mawenzi » čtv dub 25, 2019 6:28

myslim, ze ve 12st v desti a vetru chodit "nahore bez" asi uplne nechci :D

seru na to, beru peri a mikinu misto umeliny a tenkyho trika.

nikdy nikdy nikdy to neodnesu, 10kg zakladni vahy bez jidla a vody:D uz nikdy nechci jet se stanem.:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Skotsko

Příspěvekod apuka » čtv dub 25, 2019 8:45

Mawenzi píše:myslim, ze ve 12st v desti a vetru chodit "nahore bez" asi uplne nechci
Pokud se obavas zimy, tak co myslis, kolik mohlo byt stupnu v Norsku pri chozeni mezi snehovymi a snehovo-ledovymi poli nebo v udoli s "prskajici" divokou rekou, do ktere kazdych 200 m padali vodopady vysoke 50-250 m vysoke, vsechny z ledovcu? :wink: Pravda, v orkanu jsem nechodili, jen max. v "bezne" mensi vichrici.

Ve Skotsku taky muzes mit naramne stesti a neuvis ani kapku padajici vody. Stejne jako dalsi rok ve stejnem casu jina skupina na stejne trase v Norsku, jako jsme sli my.

Hodne stesti
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Skotsko

Příspěvekod Mawenzi » čtv dub 25, 2019 10:33

apuka
ty si chod v cem chces a jak chces, ale myslim, ze ja bych byla fakt dost promrzla, jakoze rada dobry ale ne pro me...

hlavne na vitr zacinam byt hodne citliva a po 30 obzvlast:(
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Skotsko

Příspěvekod Michal82 » čtv dub 25, 2019 19:10

Mawenzi a až ti bude lejt tak si vzpomeň na ,,nikdy nikdy nikdy už nechci se stanem” :D

Hele 10kg když si vemu jak mas lehký stan a batoh cos mi psala v jiném vláknu tak tam musíš mít něco navíc ne, to by šlo v klidu o 2-3kg odlehčit jako nic.
Já jak teď vyměnil stan a batoh za lehčí (i když obojí váží jednou tolik co tvé vybavení) tak sem i na nižší váze.

Opravdu bych přehodnotil co sebou beres kor když ti tak záleží na váze. Z oblečení stačí opravdu jen to co mas na sobě nějaké rezervní spodní prádlo jedno tričko a jednu mikinu (už to ze beres perovku i mikinu je zbytečnost) a kor když jedes do Skotska jen na týden.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Skotsko

Příspěvekod Mawenzi » čtv dub 25, 2019 20:23

Michal82
no co nadelam, 1,4kg fotaku doma nechavat nebudu, proces tvoreni me bavi asi podobne, jako chozeni :D ale proste blby, ze tam je velkej rozdil mezi ben nevisem a zbytkem, tak z toho mam trochu obavy, nejsu proste zkusenej cestovatel, jezdim jen tady po cr a to proste de dycky zazdit kdyz je nejhur + kolega padl s anginou a atb tak jako premyslim, z ceho me silene bolej uzliny, skrabe v krku, nemuzu mluvit, smrkam jak votelka... :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Skotsko

Příspěvekod Michal82 » čtv dub 25, 2019 21:54

Tak jestli tam mas jeden a půl kg fototechniky tak to už se trochu přibližuje ale i tak tam bude ještě něco málo určitě.

Na Bena se vyprdni k tomu nepotrebujes nic jiného než na zbytek cesty. Na vrcholku bude trochu chladněji než dole ale co při výstupu se zahrejes a pak stejně pujdes dolu tam nebudeš zůstávat třeba dva dny.

Klidně napis seznam co beres a ti napisu co v klidu můžeš nechat doma.

Jestli jsi chytla anginu nebo chřipku tak to je blby no.... v tom ti asi sychrave počasí moc nepomůže.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Skotsko

Příspěvekod Mawenzi » čtv dub 25, 2019 23:00

9,5kg s fotakem. jasne, neni to malo, ale asi proste chci byt v suchu v pohode...

jediny, co rozmyslim je SS bunda a co k ni, tenkej dlouhej rukav nebo microfleesova mikina ktera je o dost teplejsi... zatim mam.v batohu oboji a rozhodnu se rano, podle pocasi. nerada spim v tom, co nosim...

tak jo, nechala sem doma nahradni poprsenku a misto microfleesu si vzala kratky merino :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Skotsko

Příspěvekod gerlach » pát čer 21, 2019 14:09

Ahoj, v rámci fóra jsem narazil na informaci, že na WHW existuje možnost převážení zavazadel mezi jednotlivými zastávkami v rámci treku. Nevíte prosím někdo, zda si lze nechat i převézt některé věci z Glasgow rovnou do Fort William? Popřípadě na kolik by to příšlo? Vzhledem k tomu, že se po dokončení treku chceme vydat z FW do Edinburghu a strávit tam cca 3 dny, tak bychom si rádi nechali převézt některé "městské věci". . .
gerlach
nováček
nováček
 
Příspěvky: 79
Registrován: pát úno 1, 2019 11:15

Re: Skotsko

Příspěvekod CptAckbar » čtv srp 15, 2019 8:29

Na info o prevazeni zavazadel jsem narazil napriklad u jednoho zajezdu

Možnost převozu zavazadel: Denně je možné jít nalehko a zavazadlo si nechat odvézt na určené místo - cena cca 40 GBP za celou trasu (Milngavie - Fort William)...

Zdroj: <spam_link_smazan>
Naposledy upravil mike dne čtv srp 15, 2019 20:35, celkově upraveno 1
Důvod: spam link smazan
CptAckbar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv dub 25, 2019 12:48

Re: Skotsko

Příspěvekod sobb » pát srp 16, 2019 21:39

Pokračování diskuze, zda je úžasnější cestovat sám anebo s CK naleznete zde: viewtopic.php?p=515149#p515149
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Hike Skotsko Highlands ..

Příspěvekod ntz » ned led 30, 2022 0:59

Ahoj,

chystame se na tenhle hike (prosim kliknete pravym mysitkem na obrazek a dejte zobrazit cele, ono to forum tady ten obrazek orezava)
Trek-Skotsko-v1.jpg

(gpx zde) ..

Pokud mate nekdo nejake zkusenosti s misty ktera navstivime a pripadne ktera mineme, prosim sem s nima .. Samozrejme tipy vitany ..

Ja se toho za sebe trosku bojim, pac nejsem nejmladsi a defakto tenhle typ hiku jsem v zivote moc nedelal, urcite to bude historicky moje top 5 akce, ale trenuju na to a beru to zodpovedne, tak snad v klidu ..

zdar !!

ps. tech popisku u elevation profilu si prosim nevsimejte .. Ono to GPX studio potazmo OpenTopoMap pocita blbe
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Hike Skotsko Highlands ..

Příspěvekod sobb » ned led 30, 2022 1:19

Že by tam byl někdo z místních celkem pochybuju, ale možný to je, i když Skotsko je veliký. Ale spíš bych zkusila nějaká UK fóra.
Jinak obecně, nevím, jestli jsi někdy ve Skotsku nebo někde na Severu byl - krom fyzickýho tréninku je dobrý se připravit i psychicky. Na midges, hovada, bažiny, vítr, déšt ...

edit: přesunuto do skotského vlákna
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Hike Skotsko Highlands ..

Příspěvekod mike » ned led 30, 2022 1:22

ntz píše:prosim kliknete pravym mysitkem na obrazek a dejte zobrazit cele, ono to forum tady ten obrazek orezava

Priste to prosim dej jako prilohu. Opraveno. Ted na to staci kliknout.

sobb píše:krom fyzickýho tréninku je dobrý se připravit i psychicky

To se dela jak?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Hike Skotsko Highlands ..

Příspěvekod sobb » ned led 30, 2022 1:29

mike píše:To se dela jak?
Hlavně s tím počítat. Ideálně někde i třeba v menší míře zažít. Ale hlavně to mít v hlavě, fakt to pomáhá. Znám to třeba ze zimního Severu a tahání pulku. Když začnu zoufat nebo zuřit, že to nejde, tak si vždycky vzpomenu na téměř kultovní polárnický film 118 dní v zajetí ledu, či na Polárníka. A hned se táhne ten náš pulčík líp, ani ty převraty tolik nevaděj :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Skotsko

Příspěvekod mike » ned led 30, 2022 1:32

Hmm... to by na mne asi nefungovalo ;-) Ta mapa vypada pekne, ale zrovna midges bych asi nedal. Podle popisu, zkusenost nastesti nemam, ale hmyzaci mi vadi obecne. Taky mizerne pocasi, da se prezit, kdyz to jinak nejde, ale jet tam primo s tim, ze bude hnusne... zlata Italie ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Skotsko

Příspěvekod sobb » ned led 30, 2022 1:40

Možná to má každý jinak, mně to funguje celkem dobře. Když si vzpomenu, že to vlastně může být mnohem horší :D
Člověk si zvykne a naučí se s tím nějak žít a bojovat. Mideges (a hovada, klíšťata, ...) nejsou vždy a všude. Stejně jako počasí. Může pršet, může být krásně. Ta krajina za to rozhodně stojí. A čím dýl tam jsi, tím je větší pravděpodobnost, že zažiješ i to krásně.
Itálie je fajn, ale Skotsko tam prostě neuvidíš, věc priorit a přizpůsobení se podmínkám. Někdo chce, jinej tam nejede.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Skotsko

Příspěvekod Bruca » ned led 30, 2022 9:14

Na midges je v sezóně dobré sledovat předpověď
https://www.smidgeup.com/midge-forecast/

Jinak jsou to fakt svinky, stačí pár kousků a hned je veselo :D
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 441
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Skotsko

Příspěvekod ntz » ned led 30, 2022 12:50

My jsme s midges pri planovani pocitali a proto jsme vybrali termin na zacatku Kvetna (pripadne prelom duben/kveten) kterej by mel bejt bez tehlech litajicich mrch ..
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Skotsko

Příspěvekod Etheric » ned led 30, 2022 13:21

Proč to nezkusit, když je ta možnost.. Počasí bude hrát asi největší roli, když bude fakt hnusně, si ten výlet neužiješ. Jenže to naplánovat moc nejde.. Prostě vyrazit a buď to vyjde, nebo přinejhorším nasranej a promočenej poletíš zpátky dom :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Skotsko

Příspěvekod ntz » ned led 30, 2022 13:58

nase planovani pocita i s pocasim :) .. zacatek Kvetna by melo bejt nejmene srazek .. je spousta stranek se stats, tohle je asi nejlepsi report ..
Naposledy upravil sobb dne ned led 30, 2022 14:24, celkově upraveno 1
Důvod: zrušena citace předchozího příspěvku
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Skotsko

Příspěvekod Tomas » ned led 30, 2022 14:48

Už dva roky se mi tady díky covidu válí průvodce West Highland Way a z toho rozboru tam nejlíp vychází květen nebo září.

Květen - minimum deště, midges se ještě pořádně nerozjely
Září - sice víc deště, midges by ale už měly končit

Nevýhoda května u WHW je, že tam je hafo lidí.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Skotsko

Příspěvekod Bruca » ned led 30, 2022 16:45

my s manželkou jsme se tam pohybovali 2 roky zpátky v pulce září... no, vysloveně celý slunečný den jsme měli snad jeden z deseti, když jsme byli v Edinburghu. Jinak tak nějak střídavě oblačno, trocha deště každý den, občas noční pršení, ale relativně teplo. Mně to počasí třeba vyhovovalo.
jednu noc na Isle of Skye u Neist point lighthouse jsme chytli docela solidní bouřku (prý utržené oko hurikánu, kdosi říkal), že byl problém i vůbec otevřít dveře od auta. jediná noc, kdy jsme museli přespat v autě, protože to jinak nešlo
https://slunebruca.rajce.idnes.cz/201909_Skotsko/

jinak za mě v září fakt ideální počasí. na midges platí i smidge ( https://www.smidgeup.com/smidge/ ), sice kolem člověka lítají, ale nekoušou. aspoň něco
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 441
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Skotsko

Příspěvekod Mawenzi » ned led 30, 2022 18:35

Tomas

my sme byli prelom duben/kveten na WHW a nejvic lidi na ben nevisu, pak o vikendu kolem loch lomond kde navic je uzka stezka kde se fakt musis zastavit a uhnout, to byl opruz a pak za kinlochleven, kde se dal udelat hezkej jednodenni vylet z auta... jinak to bylo docela v pohode, kempy poloplny, nekdo tam byl ale docela v klidu, ve sprchach sem skoro vzdycky byla sama, midges nevim co to je a pocasi nam vyslo v podstate luxusni. hodne foukalo, ale fakt nam sprchlo asi 2x a 2 chcance celou noc od staveni stanu do rana a pak uz sme sli sice do zatazena, ale dobry...
my sme to sli ale nejak nedele -nedele nebo tak nejak... v tydnu to bylo hodne v pohode. sli sme to hodne na leharko a taky nam tak akorat vysli letenky :D nektery dny sme potkali po ceste fakt jen par lidi a nejvic vecer v kempu, kde treba byli uz 4 stany...

a jeste dryman, tam teda bylo hodne nacpano, prisli sme az vecer a vyslo na nas dost debilni misto, ale vesli sme se, ale taky sobota... zase... tyjo musela sem se jit znova podivat na fotky, jak se mi ty dny pletli a byla to jedna z mych nej dovolenych ale ja tak necestuju jak vy ostatni tady... :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Skotsko

Příspěvekod ntz » ned led 30, 2022 20:01

My jsme si naplanovali trasu umyslne do malo proflakle spise nedostupne oblasti kam skoro nikdo nechodi ;) .. vzdycky kdyz nekam planuju cestu tak prvni na co se podivam je, kde je nejvetsi turistickej provoz a typicky se snazim tem mistum vyhnout .. je jasny, ze kdyz chci videt Angkor Wat tak turistum neuniknu, kdyz chci ale trekovat ve Skotsku v horach tak to fakt neznamena, ze musim k Ben Nevisu :D
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

PředchozíDalší

Zpět na Velká Británie a Irsko