Ukrajina - bezpečnost a úplatky?

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Ukrajina - bezpečnost a úplatky?

Příspěvekod Jimi » ned črc 15, 2012 9:51

Zdravím

Chci se optat, jak je to v Zakarpatské Ukrajině aktuálně s bezpečností? Nejspíš tam v létě pojedu sám, konkrétně do Rachivu a odtud pětidenní okružní výšlap přes Hoverlu a Svidovec zpět do Rachivu. Mám se bát nějakých loupežníků? Případně na zpáteční cestě se asi budu muset přes noc zdržet v Užgorodu na nádraží, než pojede bus do Košic, tam už asi nebude tak bezpečno, že? Někteří mě na tu bezpečnost varují, ale většinou s tím nemají sami žádnou zkušenost, jenom mají zažitý nějaký názor. Já osobně si myslím (a doufám), že tak drastický to tam není... Nebo je?

Jo a ještě k úplatkům na hranicích. Pojedu teda cestovním busem, který jede na lince až z Prahy přímo do Rachivu. Předpokládám, že bude plný ukrajinců směřujících domů za rodinou. Přesto ale na hranicích může proběhnout nějaká ta šťára. Zde na fóru jsem několikrát narazil na zkušenost, že si na hranicích celníci doslova řekli o peníze, jiní tu zas psali, že do pasu rovnou strčili nějakou tu hřivnu. Tak je tenhle problém aktuální? Nestačí, když koupím pár krabiček marlborek? :) Nebo se na ně mám vys...?
"Svět patří těm, co se neposerou!"Ch.Bukowski
Jimi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 16
Registrován: ned dub 24, 2011 13:55

Re: Ukrajina - bezpečnost a úplatky?

Příspěvekod milhausn » pon črc 16, 2012 12:50

Ahoj,

byl jsem na Ukrajině 4 roky zpět a žádný problém ani na hranicích. Jen při cestě zpět na slovenské straně proběhla kontrola zda nepřevážíme cigarety (ty jsou na Ukrajině hodně levné). Kontrolovali i obsah batohů, ale poměrně laxně. Jeli jsme linkovým autobusem. Problémy můžou však nastat pokud se jede autem a to i za hranicemi. Parta co jsme potkali a jela autem, říkala že si policajti při kontrole o úplatek vysloveně řekli, včetně přesné částky. Na venkově by neměl být s bezpečností problém, něco jiného jsou však města, tam se pohybují různá individua.
milhausn
nováček
nováček
 
Příspěvky: 36
Registrován: stř led 30, 2008 7:12

Re: Ukrajina - bezpečnost a úplatky?

Příspěvekod PMO » pon črc 16, 2012 13:10

Přesně touhle linkou jsem už jel - s hranicem si nedělej starosti. Jeden ze řidičů vybere před hranicí od každého nějaký peníz za rychlý průjezd hranicí. Do pasu proto nic nestrkej, tento autobus už má bezproblémový průjezd zajištěn.

Šťára proběhnout může kdykoli, když dostanou nějakou hlášku, ale ta nebude kvůli tobě. Šťáru neřeš.

Okrást tě mohou na kterémkoli nočním nádraží kdekoli ve světě, a ani Užgorod není vyjímkou, takže s tím počítej.

Vzhledem k ceně cigaret na ukrajině nikdy nikoho neuplácej cigaretama - to by totiž někdo moh pochopit i jako urážku....
PMO
nováček
nováček
 
Příspěvky: 109
Registrován: pát črc 6, 2012 17:49


Zpět na Ukrajina