Ukrajina a medvědi

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Ukrajina a medvědi

Příspěvekod Hajtek » čtv črc 28, 2011 9:21

Zdravím, chtěl bych se zeptat, jestli někdo z vás potkal na ukrajině medvědy a jak je to tam s nimi vážné. Plánuji jít od Siněvirského jezera až do Koločavy pěšky lesem, tak jestli si mám na ně dávat pozor.
Je tak jak je a bude tak jak bude
Hajtek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 15
Registrován: čtv črc 28, 2011 8:45
Bydliště: Blažovice

Re: Ukrajina a medvědi

Příspěvekod milhausn » čtv črc 28, 2011 14:03

Byl jsem tam v roce 2008 a šli jsme přes Siněvirskou poloninu , přes jezero až do Koločavy (po silnici). Za celou dobu jsme žádného medvěda neviděli, ale u jezera jsem viděl večer vlka :-)
milhausn
nováček
nováček
 
Příspěvky: 36
Registrován: stř led 30, 2008 7:12

Re: Ukrajina a medvědi

Příspěvekod Hajtek » čtv črc 28, 2011 16:19

O vlcích nepochybuji. To je jeden z důvodů, proč si vzít i stan. Já spíš plánuji jít většinu cesty lesem viz http://maps.google.cz/maps/ms?msid=217114245972402758145.0004a8f8402abf9ea6851&msa=0&ll=48.478254,23.7332&spn=0.242609,0.703125.
Je tak jak je a bude tak jak bude
Hajtek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 15
Registrován: čtv črc 28, 2011 8:45
Bydliště: Blažovice

Re: Ukrajina a medvědi

Příspěvekod myskin » čtv črc 28, 2011 20:59

:-k stan kvoly vlkom? keby pre medvede, tak chapem, ze sa clovek boji... ale vlka? preco? vlk cloveka nenapadne... prave kvoly vlkom by som stan urcite nebral, aby som mal moznost ho vidiet- vlk je plache zviera a vidiet ho je obrovska vzacnost...

Inak sa pridavam k tomu, ze medvede (ani stopy) som na ukrajine nevidel- trasa bola podobne cez les, len trochu severnejsie a kratsia bohuzial...
myskin
nováček
nováček
 
Příspěvky: 82
Registrován: stř lis 21, 2007 14:46
Bydliště: PN/BB- SK

Re: Ukrajina a medvědi

Příspěvekod chufu » čtv črc 28, 2011 21:30

Záleží jakého vlka myslí :mrgreen:
Uživatelský avatar
chufu
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1177
Registrován: pát kvě 29, 2009 11:32
Bydliště: Zlatá Haná

Re: Ukrajina a medvědi

Příspěvekod Hajtek » pát črc 29, 2011 11:36

Já měl zažitý vlky z filmů jako hrozný bestie co člověka roztrhají na potkání :)
O tom že vlka potkám nepochybuju a taky nepochybuju o tom, že ten živej to nebude. Mě šlo taky hlavně o to, že když budu někde spát, tak si ten stan můžu zamknout a budu mít všechny věci u sebe. Kdybych spal pod širákem/plachtou, tak se ty věci hlídaj hůř.

Mimochodem, s těma medvědama jste mě potěšili. Zas tak o jejich společnost zájem nemám a ještě když asi půjdu sám
Je tak jak je a bude tak jak bude
Hajtek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 15
Registrován: čtv črc 28, 2011 8:45
Bydliště: Blažovice

Re: Ukrajina a medvědi

Příspěvekod Hajtek » stř srp 24, 2011 14:25

Tak musím říct, že žádného medvěda jsem opravdu nepotkal. Zato se na mě kousek pod Bliznicí vyřítila smečka pasteveckých psů, kteří mě upřímě v první chvíli vyděsili. Potvrdilo se ale příslo, že pes, který štěká nekouše a tak to po asi 200 metrech vzdali a vrátili se ke stádu.
Na podzim bych rád na popud jednoho Rusína na Slovenské Poloniny, tam budu mít možná větší "štěstí"..
Je tak jak je a bude tak jak bude
Hajtek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 15
Registrován: čtv črc 28, 2011 8:45
Bydliště: Blažovice

Re: Ukrajina a medvědi

Příspěvekod matesmaly221 » ned říj 2, 2011 22:16

Tak medvědi na ukrajině sou už prej převážně v klecích monstrózních sídel kolem Kyjeva a Oděsy, většina místních pastevců a lesáků nám řekla, že už žádnýho neviděli několik let. Je fakt, že podkarpatí sme prošli pořádně dva roky po sobě a viděli tak akorát veverku, ale v části karpat který se řiká Horhany sme za velkýho deště šli asi kilák po čerstvejch medvědích stopách..
Ale obecně platí, že se na tebe medvěd s velikou chutí vysere, pokud mu teda zrovna nenakopneš potomka, nebo hamtneš na nohu..les je plnej jednodušší sváči než je českej čundrák..
V místech kde by se jim mohlo líbit (borůvčí, les s vývratama a starejma stromama..) je taky dobrý si něco povídat a dělat tak trochu bordel, aby se neměl šanci tě leknout a když už se náhodou potkáte, tak nemá cenu utíkat ani lízt na strom, páč obojí jde obvykle medvědum líp, ale začit pomalu couvat a mluvit hodně hlubokym hlasem, toho se prej nebojí a tak je menší šance, že tě rafne..
A jídlo bych si tahal lanem na větev každopádně, protože kdyby mi čmajzla poslední kus špeku ňáká posraná kmotra liška, tak bych se s chutí nakop..
matesmaly221
nováček
nováček
 
Příspěvky: 34
Registrován: čtv dub 28, 2011 23:01

Re: Ukrajina a medvědi

Příspěvekod polar_fox » pon říj 3, 2011 13:35

matesmaly221 píše:Tak medvědi na ukrajině sou už prej převážně v klecích monstrózních sídel kolem Kyjeva a Oděsy, většina místních pastevců a lesáků nám řekla, že už žádnýho neviděli několik let. Je fakt, že podkarpatí sme prošli pořádně dva roky po sobě a viděli tak akorát veverku, ale v části karpat který se řiká Horhany sme za velkýho deště šli asi kilák po čerstvejch medvědích stopách..

A jídlo bych si tahal lanem na větev každopádně, protože kdyby mi čmajzla poslední kus špeku ňáká posraná kmotra liška, tak bych se s chutí nakop..


Prej..jedna paná povídala. Na Ukrajině je po Rumunsku největětší hustota medvědů v Karpatském oblouku.
Naposledy upravil polar_fox dne pon říj 3, 2011 14:27, celkově upraveno 2
polar_fox
nováček
nováček
 
Příspěvky: 70
Registrován: sob srp 13, 2011 8:27

Re: Ukrajina a medvědi

Příspěvekod polar_fox » pon říj 3, 2011 13:44

Hajtek píše:. Potvrdilo se ale příslo, že pes, který štěká nekouše a tak to po asi 200 metrech vzdali a vrátili se ke stádu.



Ale kouše. Pastevečtí psi hlídají stádo před vetřelci, a jsou vychováni tak, aby nejprve výhružně dali najevo, že tudy cesta nevede a v případě, že je nerespektujete, přijdou na řady jejich tesáky.

Psi nic nevzdali, jen nejsou cvičeni k pronásledování pocestných :-)

To je ostatně běžná situace kterou zažil snad každý, kdo kdy cestoval po karpatském oblouku
polar_fox
nováček
nováček
 
Příspěvky: 70
Registrován: sob srp 13, 2011 8:27

Re: Ukrajina a medvědi

Příspěvekod polar_fox » pon říj 3, 2011 13:51

Hajtek píše:Zdravím, chtěl bych se zeptat, jestli někdo z vás potkal na ukrajině medvědy a jak je to tam s nimi vážné. Plánuji jít od Siněvirského jezera až do Koločavy pěšky lesem, tak jestli si mám na ně dávat pozor.


Já na ukrajině medvěda viděl a ne jednou, rekord je průchod medvěda večer asi 150 metrů od stanů, ale ani ten si nás nevšímal a mazal si to do lesa (přecházel takový průsek).

Obecně medvědů se bát vůbec nemusíte, stačí dodržovat pár jednoduchých pravidel http://www.selmy.cz/medved/jak-se-chova ... m-medveda/

Největší riziko bych viděl v tom, že půjdete sám a tedy může dojít k tomu, že vás medvěd včas neuslyší a vy jej překvapíte.
polar_fox
nováček
nováček
 
Příspěvky: 70
Registrován: sob srp 13, 2011 8:27

Re: Ukrajina a medvědi

Příspěvekod Boulderman » pon říj 3, 2011 15:28

Také si myslím, že na Ukrajině medvědi budou zcela běžní. V Rumunsku a na Slovensku jich jsou spousty a na Ukrajině by chyběli? Pochybuju, že se drží Evropské unie...
Boulderman
účastník
účastník
 
Příspěvky: 265
Registrován: stř črc 1, 2009 13:27

Re: Ukrajina a medvědi

Příspěvekod matesmaly221 » pon říj 3, 2011 18:56

polar_fox píše:Prej..jedna paná povídala. Na Ukrajině je po Rumunsku největětší hustota medvědů v Karpatském oblouku.


oukej, ale k vidění tam už přespříliš nebudou..vim, že chlap jakýhokoli druhu v ukrajinskym lese je vožralej, ale proč jim nevěřit nevim a upřímně i na tom slovensku, kde jich je teda podle vás hafo se vo medvědovi víc lidem zdálo, než kolik jich šláplo do medvědího hovna
matesmaly221
nováček
nováček
 
Příspěvky: 34
Registrován: čtv dub 28, 2011 23:01

Re: Ukrajina a medvědi

Příspěvekod polar_fox » pon říj 3, 2011 19:49

To je jednoduché. Šelmy se setkání s člověkem vyhýbají a pokud nejsou překvapeny, tak včas vyklidí stezku. Nezapomeňte také, že oblíbeným dopravním prostředkem ukrajinských lesáků je Zil nebo Kamaz, které jsou slyšet kilometry daleko.

A skutečná početnost šelem nestanovuje metodou "už jsme tu dlouho nic neviděli, ale tamhle jeden před rokem přešel", ale pravidelným každoročním (nebo aspoň občasným) sčítáním nebo dlouhodobým monitoringem oblasti.
polar_fox
nováček
nováček
 
Příspěvky: 70
Registrován: sob srp 13, 2011 8:27


Zpět na Ukrajina

cron