Mukačevo - Koločava a zpět

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Mukačevo - Koločava a zpět

Příspěvekod Lubosh » čtv črc 22, 2010 9:54

Zdravim vsechny, poprve kompletne planuji vypravu sam takze budu vdecny za jakoukoli radu. Mam v planu jet do Mukaceva a odtud se pres hory dostat do Kolocavy a zpet jinou cestou. Zhruba nejak takhle ale samozrejme do toho zapojit vic hory http://maps.google.com/maps?f=d&source= ... t=h&z=9%3E

mate s tim nekdo jakekoli zkusenosti ktere by mi mohly pomoci?

Diky moc vsem
Lubosh
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv črc 22, 2010 9:47

Re: Mukačevo - Koločava a zpět

Příspěvekod pripluv » čtv črc 22, 2010 10:29

Zatím ne, ale rád si potom sosnu tvoje know-how :wink:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Mukačevo - Koločava a zpět

Příspěvekod Fil » pon črc 26, 2010 3:11

Lubosh píše:Zdravim vsechny, poprve kompletne planuji vypravu sam takze budu vdecny za jakoukoli radu. Mam v planu jet do Mukaceva a odtud se pres hory dostat do Kolocavy a zpet jinou cestou. Zhruba nejak takhle ale samozrejme do toho zapojit vic hory http://maps.google.com/maps?f=d&source= ... t=h&z=9%3E

mate s tim nekdo jakekoli zkusenosti ktere by mi mohly pomoci?

Diky moc vsem


Chystám se za dva týdny s přítelkyní na 8 dní po hranicích s Rumunskem (půjde-li to) + Černohorská polonina - a jestli zbyde čas, mrknout se nějak do Koločavy. O Know how se rád podělím, či si rád nechám poradit.
Většina lidí hledá utrpení na těch nejšťastnějších místech, protože si myslí, že si štěstí nezaslouží.
Uživatelský avatar
Fil
nováček
nováček
 
Příspěvky: 25
Registrován: úte črc 25, 2006 14:25
Bydliště: Krásné to hory Jesenické

Re: Mukačevo - Koločava a zpět

Příspěvekod cirrusa » čtv črc 29, 2010 15:08

Na Zakarpatské je krásné, Poloniny jsou super a Ukrajinci jsou ukrajinští :mrgreen:

A teď vážně - warum Koločava?? Máš to proto, že ti to krásně vytvořilo ten okruh nebo jedeš kvůli Nikolovi Šohajovi? Protože jestli ano, připrav se na zklamání - je tam jen jeho hrob a česká hospoda, ve které neumí česky a nemají české pivo. Ale jinak na chození je tam krásně :t:t
cirrusa
nováček
nováček
 
Příspěvky: 42
Registrován: čtv črc 15, 2010 9:57
Bydliště: Stará Bělá

Re: Mukačevo - Koločava a zpět

Příspěvekod jiri69 » pát črc 30, 2010 7:57

Domnívám se, že Koločava vás zklame... Kromě muzea Ivana Olbrachta v budově školy, dřevěného kostelíku s hroby českých četníků a údajného hrobu Nikoly Šuhaje tam není moc k vidění. Pár km od Koločavy je muzeum vorařství (jen nevím, v jakém stavu je - bylo hodně zničené velkou vodou), nad ním na hřebeni je pěkné jezírko "Ozerec". Doporučuji však spíše Rachov (Rachiv), Jasinju (krásný židovský hřbitov, kolem něj se dá jít na Jablonický průsmyk), vyběhnout si na Hoverlu (nejvyšší hora Ukrajiny - 2061 m), případně se přemístit do Solotviny (Solotvyno), kde je kemp, bazény se slanou vodou, dá se sfárat do solných dolů, dnes to hlavně slouží pro léčbu astmatu atd.
jiri69
účastník
účastník
 
Příspěvky: 283
Registrován: čtv bře 19, 2009 9:39

Re: Mukačevo - Koločava a zpět

Příspěvekod cirrusa » pát črc 30, 2010 8:11

jiri69 píše:údajného hrobu Nikoly Šuhaje
který je navíc natřen na modro (nebo aspoň byl) :vom:

jiri69 píše:případně se přemístit do Solotviny (Solotvyno), kde je kemp, bazény se slanou vodou, dá se sfárat do solných dolů, dnes to hlavně slouží pro léčbu astmatu atd.


tady se nedá než souhlasit. =D> Pro mne byly Solotviny příjemnou náplastí na zklamání po Koločavě. I když trošku mi to zkazil zážitek kdy jsme se ráno probudili a pár metrů od nás seděla smečka potulných "divokých" psů, mlsně na nás koukala a dorážela na batohy s jídlem. Stálo mě to zbytek zásob poživatelného charakteru a přesto jsem vyfásla malé škrábnutí. :evil:

Jinak menší doporučení - pokud někdo pojede autem, které není na něj napsáno (auto rodičů, manželky, bratra), tak každý řidič by měl mít plnou moc majitele auta (ověřenou a ve dvou jazycích). My s tím měli trochu problém, protože jsme měli jednu univerzální. A taky je dobré mít u sebe vždy připravenou úplatu - alkohol, cigára, peníze.
cirrusa
nováček
nováček
 
Příspěvky: 42
Registrován: čtv črc 15, 2010 9:57
Bydliště: Stará Bělá

Re: Mukačevo - Koločava a zpět

Příspěvekod Skimpy » pát črc 30, 2010 9:35

cirrusa píše:Jinak menší doporučení - pokud někdo pojede autem, které není na něj napsáno (auto rodičů, manželky, bratra), tak každý řidič by měl mít plnou moc majitele auta (ověřenou a ve dvou jazycích). My s tím měli trochu problém, protože jsme měli jednu univerzální. A taky je dobré mít u sebe vždy připravenou úplatu - alkohol, cigára, peníze.


A jak je to s autem z půjčovny?
Uživatelský avatar
Skimpy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1117
Registrován: úte zář 26, 2006 17:05
Bydliště: Ocelové srdce republiky

Re: Mukačevo - Koločava a zpět

Příspěvekod zbuddy » pát črc 30, 2010 9:41

Máš smlouvu, ni? Ale bacha, už jsem dlouho auto z půjčovny neměl, ale ve smlouvě nesmí být zákaz jízdy do některých (tj. východo- a jihoevropských) zemí. V 90. létech náš obchodní partner přiletěl z USA do Mnichova, tam si půjčil u Avisu auto, přes zákaz jízdy do ČR sem přijel a tady mu ho samozřejmě na Spořilově před domem mého kolegy ukradli. Měl pak velký problém.
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Mukačevo - Koločava a zpět

Příspěvekod Skimpy » pát črc 30, 2010 9:45

Ta smlouva by asi taky měla být i s překladem?
Uživatelský avatar
Skimpy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1117
Registrován: úte zář 26, 2006 17:05
Bydliště: Ocelové srdce republiky

Re: Mukačevo - Koločava a zpět

Příspěvekod cirrusa » pát črc 30, 2010 9:53

s překladem nevím, ale pokud ano, tak asi v jejich jazyku. S Aj tam moc nepochodíš (aspoň dle mého), papíry při vstupu do země byly dvojjazyčně, ale když nás zastavili policajti ve 2 ráno, tak aj tam byla k ničemu. :roll:
cirrusa
nováček
nováček
 
Příspěvky: 42
Registrován: čtv črc 15, 2010 9:57
Bydliště: Stará Bělá

Re: Mukačevo - Koločava a zpět

Příspěvekod Lipon » pát črc 30, 2010 10:42

jakýkoliv papír bez cigár nebo bez nějaké hodnotné barevné záložky ti tam bude k ničemu, ale minimálně pozvánkou na dlooouhou a velice plodnou diskusi s příslušníky
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4910
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Mukačevo - Koločava a zpět

Příspěvekod cirrusa » pát črc 30, 2010 10:47

Lipon píše:jakýkoliv papír bez cigár nebo bez nějaké hodnotné barevné záložky ti tam bude k ničemu, ale minimálně pozvánkou na dlooouhou a velice plodnou diskusi s příslušníky



dovolím si nesouhlasit - máš-li papír od humanitárky (jakékoliv), máš velké plus - předjíždíš na hranicích, nijak moc nekontrolují co převážíš. Ale pokud ne, tak plný souhlas - úplatky, úplatky, úplatky
cirrusa
nováček
nováček
 
Příspěvky: 42
Registrován: čtv črc 15, 2010 9:57
Bydliště: Stará Bělá

Re: Mukačevo - Koločava a zpět

Příspěvekod Fil » pát črc 30, 2010 11:59

jiri69 píše:Domnívám se, že Koločava vás zklame...


Dobré vědět :). Koločava je spíš psychologický konec trasy, kterou jsme upravily na Černohorskou poloninu - větší kus poloniny Svidovec a vyjde-li čas tak i Krásnou. Na druhou stranu, díky za info, alespoň to nemusí být cestovatelské dogma.

Jinak menší doporučení - pokud někdo pojede autem, které není na něj napsáno (auto rodičů, manželky, bratra), tak každý řidič by měl mít plnou moc majitele auta (ověřenou a ve dvou jazycích)...


S tím musím souhlasit. Kamarád se přesně s tím setkal, když se chtěli cestou z Rumunska zastavit někde na Ukrajině. Bohužel poněvadž jeli domů, už neměli tak úplně uplácet čím.

Četl jsem ještě, že se hodí nechat si úplatek právě při přejezdu linkovým busem na Ukrajinu pro pohraničníky, aby nedělali problémy.
Většina lidí hledá utrpení na těch nejšťastnějších místech, protože si myslí, že si štěstí nezaslouží.
Uživatelský avatar
Fil
nováček
nováček
 
Příspěvky: 25
Registrován: úte črc 25, 2006 14:25
Bydliště: Krásné to hory Jesenické

Re: Mukačevo - Koločava a zpět

Příspěvekod cirrusa » pát črc 30, 2010 12:14

linkové busy nevím, s tím nemám zkušenosti. U aut určitě. Když je nějaký problém (když se jim nějak znelíbíš), odstaví tě a čekáš...Hodinu, dvě, tři. Bezdůvodně. Pak ti řeknou - tenhle kufr vyndáš, tady ti to projdeme. Loni klukům procehovali celé auto, nic nenašli, pokračovali s techn. stavem :roll: vadili jim rezivějící blatníky ](*,) že to auto daleko nedojede apod. bych je bila :axe:

Zase na druhou stranu, když něco dáš, občas z toho kápne i pro tebe - stalo se švagrovi (jezdí na Ukrajinu do Usť Čorné služebně), že ho chytli policajti za rychlost. Když jim zaplatil, tak mu ještě řekli kde všude jsou v okolí hlídky a měří- a fakt že tam byly
cirrusa
nováček
nováček
 
Příspěvky: 42
Registrován: čtv črc 15, 2010 9:57
Bydliště: Stará Bělá

Re: Mukačevo - Koločava a zpět

Příspěvekod jiri69 » pát črc 30, 2010 13:02

Co mám zkušenost, tak linkové busy příliš nekontrolují a nezdržují. Prý je tam nějaká dohoda, jak dlouho může linkový bus být zdržen na hranicích. Na zájezdových busech si ale rádi smlsnou. A s auty je to ještě horší.
jiri69
účastník
účastník
 
Příspěvky: 283
Registrován: čtv bře 19, 2009 9:39

Re: Mukačevo - Koločava a zpět

Příspěvekod Lipon » pát črc 30, 2010 13:16

uvnitr uzemi jsou linkove busy na Ukrajine v poho
pri ceste na Slovensko ale (jak uz nekdo psal), nechaj vsechny vystoupit, pesky se vsema zavazadlama pres celnici, vsichni bez vyjimky otevrit zavazadla a celnici (i slovensti) si namatkove vybiraji

my kdy jsme se vraceli na Slovensko linkovym busem Uzhorod-Michalovce, tak prave Slovaci delali kuzicky - byli tam takovy mladosi, jeden rika druhymu, hele to sou Cesi, ty nechame byt ne? A ten druhy mu rika, nene, at maj nejakej zazitek na cestu domu. A docela jsme jim to prali - prohrabat bagl plnej 14 dni starych propocenych veci, zakourenych od par ohynku - sami toho po 2. batohu nechali

ptali se co vezem, ukazali jsme jim povolene mnozstvi vodky, hrozne se divili, ze nevezeme zadna cigara, i kdyz jsme nekuraci, chtel otevrit esus, esli tam neni neco skovany

ale hlavne diky jejich "zvlastni peclivosti" i u ostatnich ukrajinskych spolucestujicich, jsme meli v Michalovcich 2,5h zpozdeni takze nam ujel vlak do Prahy a diky vychcanosti autobusaka SAD, ktery v Uzhorodu odmitl prijmout hrivny a bral jen slovenske koruny, nam chybely slov. koruny na listky az do Prahy - tak jsme si koupili vnitrostatni na hranice a v CR si koupili skupinovou
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4910
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Mukačevo - Koločava a zpět

Příspěvekod jiri69 » pát črc 30, 2010 13:23

Jojo, zážitky ze slovensko-ukrajinských, polsko-ukrajinských, ale i ukrajinsko-ruských hranic by vydaly na pořádně tlustou knihu... Jeden parádní zážitek - ukrajinský celník (či kýhovýra to bylo zač) chtěl jakýsi poplatek 20 doláčů. A já na něj, že je darebák, ať mi zavolá šéfa. Tak on odešel, za chvíli se vrátil, ať tedy zaplatím jen 10 doláčů. A já zase, že chci mluvit se šéfem, a to hned... Tak dlouho jsme se hádali, až mi strčil 10 doláčů s tím, ať už zmizím...
jiri69
účastník
účastník
 
Příspěvky: 283
Registrován: čtv bře 19, 2009 9:39

Re: Mukačevo - Koločava a zpět

Příspěvekod George81CZ » pát črc 30, 2010 14:39

a když vám bude celník prohrabávat auto, tak z něj nespusťte očí i kdyby říkal co chtěl. Nám loni CELNÍK ukradl z auta dalekohled, když jsme vypisovali ty jejich papírky kam tam jedem co tam budem a jak dlouho tam budem.

Jinak souhlasím s tou Koločavou, je to zbytečná zastávka. Co se mi tam líbilo, bylo ubytování u babušky co bydlí naproti četnické hospody.
George81CZ
nováček
nováček
 
Příspěvky: 45
Registrován: stř led 3, 2007 17:20
Bydliště: Fryčovice


Zpět na Ukrajina