Krym

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Krym

Příspěvekod Kopejda » ned črc 18, 2010 14:14

Zdravím,
tak jsme se rozhodli letos navštívit po dvou letech opět Ukrajinu - tentokráte po minulé Boržavě by to měl být Krym. Tak nejprve bych se chtěl zeptat na nejvýhodnější spojení. Jako cílovou stanicí je předběžně určen Simferopol. Nechceme letět, jako studentíci si můžeme dovolit pouze vlak - autobus. Minule se nám osvědčilo jet do Užhorodu slovenským busem (z Michalovců) a pak maršrútkama jak to jelo. Jenže Boržava je oproti Krymu o dost blíže, tudíž nevím, jestli je výhodnější si koupit celou jízdenku u nás a jet jen vlakem, nebo se dostat do Užhorodu a pak kupovat tam dále. Vím, že je tam celkově doprava levná, ale zase netuším jestli na ukrajinské rychlíky nemusí být nějaká rezervace.
Dále bych se chtěl zeptat jaké trasy a zajímavá místa doporučujete. našel jsem nějaké ty cestopisy, všechno bylo ale spíše zaměřené na letoviska a nějaké ty památky, koupání atd. My ale chceme podniknout nějaké zajímavé přechody krymských hor a o tom sem toho moc nenašel. Plánujeme to na 14 dní bez cesty, dohromady i s cestou (tam a zpět) a přesuny max. 3 týdny, takže nějaký ten čas relativně máme :-).
Jestli jste tam někdo byl nebo prostě něco víte, podělte se pls.
Díky
Kopejda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 42
Registrován: pon úno 19, 2007 13:02

Re: Krym

Příspěvekod Kopejda » pon črc 19, 2010 10:47

Anebo má někdo zkušenosti se stopem na Ukrajině na delší vzdálenosti?
Kopejda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 42
Registrován: pon úno 19, 2007 13:02

Re: Krym

Příspěvekod Ježo » pon črc 19, 2010 10:55

Kopejda píše:ale zase netuším jestli na ukrajinské rychlíky nemusí být nějaká rezervace


Obecně musí. Jeli jsme na Ukrajině se Sovičkou jen menší vzdálenosti, nicméně už to bylo na "plackartnyj". Nicméně lístky jsme sehnali večer před odjezdem (čili cca 6 hodin).

V sezóně tento last-minute může být na delší vzdálenosti docela risk, ale zase netuším, jak to zařídit z ČR.

ještě citace:

http://www.vsk.vutbr.cz/vertical/index.php/hory/46-vysokehory/194-do-ruska-tak-tam-bych-taky-nikdy-kavkaz píše:- Obščij - pracovně jsme jej nazvali dobytčák. Jsou to v řadě za sebou stojící dřevěné lavice, ze kterých vás už po deseti minutách bolí nesnesitelně prdel. Na záchod se odváží jen nejotrlejší bo dostat tyfus už na cestě a ještě k tomu veřejně, na to musí mít člověk povahu. Naštěstí jezdí jen jako příměstské vlaky. Takže v našich měřítkách to znamená, že by jezdili po celý republice.
· Plackartnyj - pojízdný lazaret. Asi nejzajímavější typ vlaku kterým jsme jeli. Skládá se pouze z lehátkových vozů, které jsou průchozí a panuje v nich v pravdě sousedská atmosféra. Poznáte zajímavé lidi, na začátku vagónu se v samovaru vaří voda a celkově máte pocit jako byste se svými spolucestujícími jeli na odborářskou dovolenou. Problémem je, že občas nejsou lístky na požadovaný spoj, protože v Rusku se prodává na vlak pouze tolik lístků, kolik je v něm míst. Taky se Vám může stát, že když budete pocházet po vlaku a zrovna to houpne, políbíte někomu nechtěně pár dní nemytou nohu.
· Kupějnyj - klasické kupé (teda s lehátky), tak jak jej znáte z vlaků v Čechách, je v něm podstatně míň místa na batohy než v plackartu, ale poskytuje určité soukromí a možnost na noc zamknout. Navíc lístky v těchto oddílech seženete vždy, což je vykoupeno o polovinu (i více) vyšší cenou než v plackartu.
· Ljuks - tak tenhle oddíl nám peněženky nedovolily otestovat, ale v jazyce horolezecké metodiky si jej představuji, jako stupňování předchozího komfortu.
... A Lotově ženě bylo přece řečeno, aby se neohlížela zpátky tam, kde všichni ti lidé žili a kde stávaly jejich domy. Ale ona se ohlédla, a já ji za to mám rád, neboť to bylo velice lidské. Obrátila se za to v solný sloup. Tak to chodí.

(Kurt Vonnegut: Jatka č. 5)
Uživatelský avatar
Ježo
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1529
Registrován: úte lis 29, 2005 12:22
Bydliště: Brno

Re: Krym

Příspěvekod pripluv » pon črc 19, 2010 12:08

Cestopisy na OF, Evropa – Ukrajina – Krym
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Krym

Příspěvekod pripluv » pon črc 19, 2010 12:09

Ad rezervace na vlaky - hodí se. Do Plackarty kupujes i postel, nekdy sezenes i pred odjezdem, nekdy treba jen dve mista na vlak, jeste ne u sebe, nekdy cekas 16 hodin…

Nebo se domluvit s dezurnyjem (ma jej kazdy vagon) a za nejaky baksis (levnejsi nez listek) te necha u sebe. obcas to funguje, obcas ne.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Krym

Příspěvekod Kopejda » pon črc 19, 2010 17:06

Díky za informace k vlakům. A jak je to s tím stopem na UK? Myslíte si, že by se to dalo ve 4 lidech nějak přejet? Vím, že ten počet je špatný, ale třeba na nějakých dopravních tazích..... :(( A zase si říkám, že by ta cesta byla i dobrodružnější 8)
Kopejda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 42
Registrován: pon úno 19, 2007 13:02

Re: Krym

Příspěvekod pripluv » pon črc 19, 2010 19:55

dva a dva jo, ale je zvykem za stop platit (jak kde, jak komu), tzn. zastavi kazdej, ale neusetris.

chces-li kolorit, bez do vlaku.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Krym

Příspěvekod Kopejda » ned črc 25, 2010 14:46

Díky, a ještě jedna věc. Všechno mi to hází přes Kyjev, který je od Krymu zbytečně na severu. Vím, že přes něj, jakožto hlavní město, jede většina důležitějších spojů. Existuje nějaká varianta, jak se dostat na Krym jižní částí Ukrajiny - tedy podél hranic s Rumunskem? A ušetřit si tak zbytečně najeté kilometry?
Kopejda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 42
Registrován: pon úno 19, 2007 13:02

Re: Krym

Příspěvekod pripluv » ned črc 25, 2010 14:49

na krymu jsem nebyl, ale kdyz jsem jel na kavkaz, tak z uzhorodu do charkova, ten je sice taky nahore, ale myslim, ze jsme se zezacatku tahli nejak spodem. nemas odkaz na mapu UA koleji?
zpatky jsem jel ale taky pres kyev.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Krym

Příspěvekod Kopejda » ned črc 25, 2010 22:10

Tady je odkaz na ukrajinskou železniční síť.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Ukrzaliznycja
Kopejda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 42
Registrován: pon úno 19, 2007 13:02

Krym

Příspěvekod Michy » pát kvě 6, 2011 14:30

neake info ohladne krymu ,jalta ,sevastopol a tak?

sloučeno, sobb
Michy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát kvě 6, 2011 14:29

Re: Krym

Příspěvekod outdoor » ned čer 26, 2011 9:29

ať hledáme jak hledáme, nemůžeme najít to správné...
rád bych někam na východ - Ukrajina. Pod/Zakarpatí mě až tak neláká..rád bych dál...možná až na Krym, možná Oděssu, a nevím jak udělat a stihnout to za 10-12dní...
je nějaká možnost levně (rozumně) letět? případně jen jeden směr a zpět i vlakem nebo opačně? nebo letět Kyjev(Lvov)? a pak vlak?
nějké nápady?
Vlaky mám taky rád: ČD (nebo JLV) údajně jezdí přímé vozy - Kiev a Odecca, ale dojezd je až za tři dny od vyplutí z Prahy...což pro pracující lid, který nemá zas tolik dovolené, jako plánů dost špatné...

koukal jsem zatím přes DB.de, že jezdí Mukačevo-Oděssa, Lvov-Oděssa
ale : Lvov, Mukačevo - Simferopol jedině přes Kyjev a asi dost dlouhá cesta

ps. měl by někdo zájem tak někam jet? případně vzít i věci na lezení... termín zatím volný (červenec/srpen, nejlépe přelom)
Poznáš, že neexistuje nic, oč by se nepokusila
lidská odvaha. Seneca
Uživatelský avatar
outdoor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 474
Registrován: stř pro 21, 2005 0:19
Bydliště: jihozápad ČR

Re: Krym

Příspěvekod outdoor » ned čer 26, 2011 10:24

zkoušel někdo: www.east-express.cz? mají celkem zajímavé nabídky směr ČR-UA...
z Praha -
do Kyjev,
do Rachov
do Vinicja
do Cherson...
Poznáš, že neexistuje nic, oč by se nepokusila
lidská odvaha. Seneca
Uživatelský avatar
outdoor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 474
Registrován: stř pro 21, 2005 0:19
Bydliště: jihozápad ČR

Re: Krym

Příspěvekod Kopejda » stř črc 13, 2011 23:42

Zdravím,
minulý rok v červenci jsme úspěšně podnikli výpravu na Krym. Jeli jsme 3 kluci z Brna vlakem přes Bratislavu do Čierne nad Tisou, zde jsme za obcí přenocovali a další den jsme přejeli UA hranice do Chopu. Z tohoto města jsme jeli opět vlakem "lazaretem" (Plackartnyj vagon) do Kieva a z Kieva zase lazaretem celou noc i kus dne až do Simferopolu (opravdu štreka), což už je Krym. Cesta trvá počítejte cca 2 a půl dne. Ono by se to zvládlo za 2 dny, kdyby se pořád jelo, ale vždy jsme na nějaký přípoj čekali třebas i 8 hodin. Ale má to samozřejmě své kouzlo.
Prošli jsem pohoří Čatyr dag, Aj Petri, města a jejich okolí jako je Simferopol, Sevastopol, Alušta, samozřejmě Jalta, Nikita,....
Je tam opravdu teplo (zejména v červenci) člověk se pořád potí, ale časem jsme si zvykli. Hory tam jsou opravdu krásný, ale je tam strašně málo vody. My jsme přecházeli v okolí Balaklavy podél moře po útesech do nějaké další vesničky (už si nevzpomínám na jméno) podcenili jsme vodu a nikomu to nepřeji zažít. Takovou krizi nikdo z nás nezažil, naštěstí v té vesničce byla hned studna, tak bylo zase dobře, ale celý den jsme se nemohli z té žízně vzpamatovat a zevlovali jsme u jakéhosi pramene v další vesnici, kde byl i obchod.
My jme měli tu výhodu - jakožto studenti jsme na to měli 3 týdny, takže se to všechno krásně stihlo. Co se týče hranic, tam v Chopu to bylo celkem v klidu - kontrolně se na celnici ptali na rodné číslo, věk, apod., ale zpátky nás pořádně ukrajinci šacovali a museli jsme dokonce vlastnoručně před nimi spálit mapu, kterou jsme si vytiskli z internetu. Byla to holt vojenská mapa z r. 1986. Mohli jsme jim vysvětlovat jak jsme chtěli, že si to normálně můžou najít a stáhnout na googlu, ale nedalo se nic dělat - jinak by nás nepustili. To byl ale pěší přechod UA - SK Malyj Selmenec.
Jinak sám vím, jak se blbě shání o Krymu informace, tak kdyby někdo potřeboval vědět něco konkrétního, nejni problém :-)
Kopejda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 42
Registrován: pon úno 19, 2007 13:02


Zpět na Ukrajina