Nějaké tipy co navštívit v Portugalsku? (ty méně známé)

Portugalsko, Španělsko, Belgie, Maďarsko, Lucembursko, Malta, Holandsko, Vatikán, Polsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Nějaké tipy co navštívit v Portugalsku? (ty méně známé)

Příspěvekod sx02 » čtv bře 11, 2010 13:46

Zdravím,
letošní "hlavní" dovolenou strávím v Portugalsku a rád bych se dozvěděl jestli máte nějaké skryté tipy kam se podívat.
Takové ty klasiky co jsou v každým průvodci samo navštívím, ale nerad bych něco propásl.
Mám na to 14dní v červnu..

Sháním informace napříklado parku Peneda-Geres apod...
sx02
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1570
Registrován: pát úno 16, 2007 13:23
Bydliště: Nastesti v civilizaci

Re: Nějaké tipy co navštívit v Portugalsku? (ty méně známé)

Příspěvekod zet » pát kvě 21, 2010 8:53

Ahoj,

tak v Portugalsku jsem byl několikrát a teď v červnu tam jedu zas. Krásná země. V Geresi loni náhodou taky. Když tak mi tu hoď mail, nebo mi napiš, můj mail je jurcikzd(zavinac)seznam.cz. Co by tě zajímalo, ve které části Portugalska chceš být ?, znám spíš ten sever.. a jakým způsobem tam hodláš cestovat. Faktem je, že kvůli horší dostupnosti hor bez auta, tam znám spíš ty dosažitelnější místa.

Zdeněk
zet
nováček
nováček
 
Příspěvky: 16
Registrován: úte bře 18, 2008 21:40
Bydliště: Brno

Re: Nějaké tipy co navštívit v Portugalsku? (ty méně známé)

Příspěvekod sobb » pát kvě 21, 2010 13:39

pokud se na něčem uradíte, tak to dejte i sem, určitě by to zajímalo i nás ostatní :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Nějaké tipy co navštívit v Portugalsku? (ty méně známé)

Příspěvekod sx02 » stř čer 30, 2010 8:28

Referuji, časem budou i fotky:
Jeli jsme na 16 dní, nakonec pouze sever Portugalska - nad Lisabonem jsme to otočili zpět. Mám-li být upřímnej, pak to sice bylo krásný ale rozhodně bych to do TOP 20 must see before you die nezařadil. Rozpis co je dobrý vidět připadně přidám.
1) Půjčovali jsme si auto na 14 dní, nejlíp vyšel EasyCar a to velmi výrazně (nízkonákladová autopůjčovna)
2) BOMBY!!!! Pokud pojedete vemte rozhodně Camping GAZ, první týden jsme byli o studenejch snídaních než jsem sehnal něco na Coleman závit - CampinGaz mají v každym hypermarketu.
3) Portugalci jsou malí, stydliví (vůbec ne typickej jižanskej národ), a angličtinou nevládnou. Trochu španělština a FR, ale všichni se snažej pomoct, a když človek pozdraví, hned roztajou
4) Portuglci jsou líní! Všude jezděj autem, takže jsme sice měli naplánovaný nějaký pěší tůry ale značky se tam nekonaj a většina cest je dělaná na autoturistiku a člověk samozřejmě nechce jít pěšky po silnici kde okolo frči hladoví portugalci na piknik
5) Nejvyšší kontinentální vrchol Portugalska - Torre (1993) kandiduje zatím na nejhnusnější vrcholek kterej jsem kdy navštívil (opuštěná radarová stanice, shopping centrum a obří parkoviště)
6) ISIC je v portugalsku na nic, frčí tam EURO<26, sám jsem si jí tam nechal udělat - je totiž do 30ti ;-)
7) Systém hostelů Pousadas de Juventude, který jse státní je dost dobrý i když relativně drahý (25-45€/pokoj pro dva). Mají slevy na Euro<26 a ve svátcícha víkendech jsou přeplněný, takže rezervace nutná, ale jsou na dobrých místech a jsou dost luxusní.
8) Sezóna začíná 1.6. takže od té doby ubytování +20-30%
9) Rozhodně stojí za vidění Peneda-Geres, pohoří na hranici s Galicií, ale se stezkama moc nepočítejte.
Asi to budu průběžně doplňovat :-)
sx02
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1570
Registrován: pát úno 16, 2007 13:23
Bydliště: Nastesti v civilizaci

Re: Nějaké tipy co navštívit v Portugalsku? (ty méně známé)

Příspěvekod zet » stř črc 7, 2010 18:14

Tak já se tedy přidám s krátkou poznámkou. V zásadě se spostou věcí co tu píšeš souhlasím (Portugalci opravdu všude jezdí autem, Geres je krásný, jestli vařič tak Camping gaz, je tam levně - nejenom půjčení auta, státní mládežnické ubytovny Pousada de juvenude nestojí za nic, mimo města je to slabší s angličtinou atd.). Ale podle mě je důležité říct, že nemá smysl jezdit do Portugalska kvůli horám. Ty jsou jinde rozhodně krásnější. Portugalsko má oceán, nádherné pobřeží, příjemné lidi, vyspělou kavárenskou kulturu a výborné zákusky, skvělé víno, spoustu historie, Lisabon, Algarve atd atd. Můj top ten - Evora, Obidos, Nazare, pláže u Lagosu, Lisabon - Alfama, Geres, Coimbra, Beja, Cabo de s. Vicente.... Algarve v sezoně nedoporučuju.
Tož tak:-)
zet
nováček
nováček
 
Příspěvky: 16
Registrován: úte bře 18, 2008 21:40
Bydliště: Brno

Re: Nějaké tipy co navštívit v Portugalsku? (ty méně známé)

Příspěvekod Lipon » pát zář 1, 2017 8:32

ahoj,
neměl byste prosím někdo na půjčení průvodce Lisabonem případně nějaké mapičky?
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Nějaké tipy co navštívit v Portugalsku? (ty méně známé)

Příspěvekod Semo » pát zář 1, 2017 12:51

Len pre doplnenie historie a buducnosti.

Pobrezie Algarve rozhodne za navstevu stoji. Obzvlast chodnik na hornej hrane utesov na sever od Cabo de Sao Vicente v severnom okoli najjuhozapadnejsieho mysu. Chodnik vedie 1-10m od samotnej hrany a vyhlady z neho na dalsie okolite utesy su kulervouci. Trvalo mi to 2x dlhsie, nez som predpokladal podla vzdialenosti, pretoze som fotil a fotil a fotil. A fotil.
Podobne super je aj juzne porbrezie. apr. zacat na Praia de Carvoeiro a tahat to na vychod. Az po Praia da Marinha (na kazdej druhej pohladnici z oblasti) to trvalo cca 4h IIRC. Ale cele pobrezie je tam super na niekolkohodinove vylety po utesoch. Idealne ak niekto iny pretiahne auto a netreba sa vracat.

Nepoznam portugalske zakony, ale podla odpozorovanej praxe je pobrezie verejne a nikto ho nesmie zabrat. Takze priechodnost pozdlz pobrezia je 100% (z hladiska vlastnictva pozemkov). To sa tyka aj "hotelovych" plazi, na ktore moze prist ktokolvek. Z praxe odhadujem, ze nejakych 30m pas pri vode je verejny, dalej uz to niekto moze zabrat. Takze hotelovy hostia si mozu dojst 50m k zazemiu (sprcha a pod.), nahodny turista nie, ale na plazi moze kludne byt (a bezne tam aj byvaju).

Snorchlovanie pozdl utesoveho pobrezia je tiez super, aj ked celkom studena voda. Najprv som myslel, ze po 10 minutach to zabalim a idem von. Nakoniec som stravil vo vode viac ako 2h. Napriklad cely vybezok okolo Ponta da Piedade pri Lagos, kde je to uplne super aj z hornej strany. Ale ak mate nejaky cestovny neopren, tak sa bude na dlhsie casy vo vode hodit.

To pobrezie by som kludne to TOP10 of must see zaradil.
Semo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 905
Registrován: čtv kvě 15, 2008 22:12
Bydliště: Praha, obcas Kosice

Re: Nějaké tipy co navštívit v Portugalsku? (ty méně známé)

Příspěvekod lojzmen » pát zář 1, 2017 21:45

Letadlem tam zpět, v roce 1997 jsme jeli ve čtyřech na kole na těžko Lisabon - Cabo da Roca = Nejzápadnější bod Evropy, vnitrozemí, Porto.
Na jih od Lisabonu jsme nechtěli (už nevím proč, asi horko), na sever od Porta nevyšel čas. Jeden z nás uměl španělsky, trochu to drhlo, nemají je rádi. Ano, ty nedostupné mládežnické ubytovny byly až nafoukaný luxus, spali jsme většinou na divoko, a jinak obyčejné ubytovny, kempy, kde pro karavany místo na stan nebylo, ...
Poprvé jsem viděl tabule Zhotoveno za dotace EU, vesnice, kde se chodilo pro vodu na náves, kde byla obecní prádelna z minulého století, veřejné WC z podpory EU, na venkově nejezdily jízdní kola, bílé domky, kytky, babky, byly tam úplně obyčejné sámošky, vynikající vanilkový jogurt OLÁ (Danone) - a tady hnus, směrem na sever stále silnější pivo na čepu přícestných hospůdek, svinčik v příkopech (trochu víc než u nás), nově zakládané blahovičníkové plantáže (to se vyčistí kopec od porostu, udělají se hrobečky cca 1,5m od sebe a sází se erozi navzdory), korkové háje (na každém kmeni číslo roku loupání kůry), hromady korkové kůry, obrovské ostružiny a fíky kolem cest, přívětiví lidé, kolem Porta všichni na zahradě grilují ryby, ... no, bylo to dobré a portské jsem už vypil, ale nic moc.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Nějaké tipy co navštívit v Portugalsku? (ty méně známé)

Příspěvekod Olchor » stř říj 26, 2022 16:13

Na začátku prosince letíme do Fara a chcem projít za týden natěžko se stanem pobřeží Faro - Cabo de S.Vincente. Podle historických záznamů by mělo být něco kolem 18°C a občas přeháňky. Byl tam někdo v tomto ročním období? V létě je to turistickej masomlejn, ale doufám, že total mimo sezonu moc lidí nebude. Co táboření podél pobřeží? Samozřejmě večer zalézt, ráno vypadnout.
Nějaký odkaz na místní bus dopravu?
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Nějaké tipy co navštívit v Portugalsku? (ty méně známé)

Příspěvekod Olchor » stř pro 14, 2022 9:55

Tak jsme se právě vrátili, bylo fajn. Teplo občas i na kraťasy, ale dost deštivo, na moři obrovské vlny. Ale vychytali jsme extrém špatného počasí, byly i záplavy. Takže jen 3x stan, 4x ubytko ( cca 200 - 300kč/os/noc, pěkné apartmány pro 4) Ve Faru je Decathlon, takže se dá koupit šroubovací plyn kartuš. Vlakem do Lagosu, krásné skalnaté pobřeží s malými plážemi. Pak Luz, 2 noci ubytko, dál do Sagres a přes Cabo s. Vincente a kus Z pobřeží, obloukem přes vnitrozemí ( pěkné borové lesy, sběr hub) zpátky do Sagres, bus/vlak Faro, krásné saliny/bažiny se spoustou foglů, plameňáci, volavky, kolpíci a tak. Ryanair Vídeň/Faro cca 2000kč/os RT i s báglem.
Přílohy
PT_018a.jpg
PT_028.jpg
PT_041.jpg
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko


Zpět na Ostatní Evropa