Orla Perc

Portugalsko, Španělsko, Belgie, Maďarsko, Lucembursko, Malta, Holandsko, Vatikán, Polsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Orla Perc

Příspěvekod petrbw » stř dub 30, 2014 16:18

Je tam i restaurace a meteostanice, spaní tam asi není.
petrbw
účastník
účastník
 
Příspěvky: 336
Registrován: pon led 11, 2010 12:19

Re: Orla Perc

Příspěvekod jonas » stř dub 30, 2014 20:55

pavproch píše:
Pavel-tm píše:Ahoj,
Druhý den jsme šli schronisko - Zawrat - Swinica - Ľaliové sedlo - po bývalé zelené do sedla Závory - Hladké sedlo - schronisko. Na Swinicu taky hezké řetízky, ale nahoře neskutečně narváno, holt je tam blízko lanovka, no :-(. No a pak ten návrat po neznačených cestách by se mohl v případě střetu se zeleným mužíkem kapku prodražit, ale naštěstí jsme žádného nepotkali ;-).


nejenom to, asitak před 25 lety (ještě za totáče) v tomhle místě po mně a drahé 3/4 (tenkrát přítulce) polskej pohraničník střílel ostrýma ze sapíku (do vzduchu, sic)

po nás teda nestříleli ale bylo to husté:-)))v roce 2001 nás asi hodinu zadržovali na Kasprově vrchu po té co jsme se amatérsky přiznali že chceme z suchého sedla sestoupit do tiché doliny,netušíc že to nejde:-(ale jinak tehdá i před třemi lety se mi orla piercz líbila akorát je tam fakt hodně narváno.šel jsem to v červenci 2001 a září 2011.v obou případech jsme spali pod širákem přímo u chaty v dolině pěti stavů.v druhém případě jsme scházeli na slováč tou starou spojkou z laliového sedla do sedla závory.moc pěknéj chodník.
jonas
nováček
nováček
 
Příspěvky: 50
Registrován: úte úno 20, 2007 22:34

Re: Orla Perc

Příspěvekod discovery.13 » ned kvě 4, 2014 13:09

někde sem četl ,že někdo na té lanovce spal ,za úplatu flašky alkoholu :partyman: ,jinak Murowaniec nebo 5-ti stav,obě sem zkusil . . .od Stavu je lehčí nástup na stezku,ale líbilo se mi to i od Murawancu :)
discovery.13
nováček
nováček
 
Příspěvky: 23
Registrován: pát čer 6, 2008 16:11

Re: Orla Perc

Příspěvekod xciko » ned pro 14, 2014 16:41

Ahoj,
nevíte, zda je tahle trasa realizovatelná i v zimě? Spaní na chatách samozřejmně není podstatné, jde mi o to zda to jde vůbec projít (i třeba kvůli lavinovému nebezpečí). Nebo by byly dobré sněžnice/skialpy?
xciko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: stř zář 30, 2009 11:32

Re: Orla Perc

Příspěvekod apuka » ned led 18, 2015 14:06

Teda, to bych chtel videt prejit Orliu Perc na sneznicich nebo skialpu :shock: Muselo by byt opravdu hodne snehu, aby zarovnal skaly :D, ale to by jste asi svihli dolu po lavine...
Jina mozna na nastup/sestup na nekterych mistech by se daly tyto pomucky pouzit, ale rekl bych, ze na Perci budou "mirne" zavazet. A chodi se tam i v zime, alespon Polaci to chodi, ale ja jsem tam nebyl, takze nevim ja je to pruchozi. Kazdopadne bych nezapomel na cepin a macky a radeji i nejake to lano na pripadne jisteni. A moc nepocitej s moznosti to prejit za jeden den.
Ale pokud jsi tam jeste nebyl, doporucoval bych si trasu projit pesky nekdy v lete-podzimu, abys vedel, co Te ceka.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Orla Perc

Příspěvekod jaroslav73 » úte zář 6, 2016 13:31

Dotaz na lidi, co mají zkušenosti se skutečným lezením a zároveň byli i na Orlí Prti... jakou obtížností podle stupnice UIAA byste OP ohodnotili? Jen pro zajímavost...
jaroslav73
nováček
nováček
 
Příspěvky: 18
Registrován: úte pro 3, 2013 20:38

Re: Orla Perc

Příspěvekod Hafi » pon zář 26, 2016 16:16

Tak jsme ji v sobotu úspěšně přešli...a ještě teď pořádně nemůžu chodit a bolej mě ruce jaxviň.

Pátek ráno vlakem z Prahy do Popradu, pak busem do Lysý Polany a pěšky nahoru na Schronisko v dpsp (necelý 2,5 hoďky velmi svižně)...děsivé davy lidí, které šli proti. Čekal bych to o víkendu a třeba v létě, ale proč tam jdou v září ve všední den tisíce lidí na Morský oko?

Chata totálně narvaná, naštěstí jsme byli připraveni na vše, tedy stan venku byl znatelně pohodlnější než souboj o pár decimetrů čtverečních všude v chatě (komplet celá jídelna, všechny chodby, i na schodišti spali lidi).

Ráno jsme vyrazili nějak po půl sedmý - a nevím kdy a kam šla většina ostatních, ale na Orla Perci jsme šli souběžně s dvěma Polákama, nijak jsme se nezdržovali a v podstatě krom Kozího vrchu jsme potkali minimum lidí. Tam byl jediný úsek, kde bylo asi trochu víc lidí, ale všichni při nejbližší příležitosti slezli na jednu nebo druhou stranu hřebene. A za Skrajným Granátem bylo pár protijdoucích pičusů, ale s jednou výjimkou v celkem neškodných místech. Z Kryžne dolů zpátky do dpsp to bylo už hodně únavné, ale celé jsme to dali asi za 11 hodin, opět ve stanu.

Jako jedni z mála jsme měli feraťáky a byli jsme za to celkem rádi..ale Poláci to drsoni chodili bez - taky jsme pak z dálky viděli, jak vrtulník někoho tahal z Malýho Kozího vrchu.

A včera dopoledne dolů do Lysý Polany - (ambiciózní plán přejít to přes Rysy na Popradské pleso nám po tomto přišel spíše směšný...přes Hladké sedlo na Tři Studničky by to asi šlo, ale nakonec jsme se rozhodli, že jen vyběhnem z Tatranský Lomnice na Hrebienok a dolů sjedem na koloběžkách...jenže ty tam od poslední návštěvy zrušili, takže to bylo i dolů pěšky.

A domů nočním vlakem (jelikož ČD byly vyprodaný, tak jsem poprvý jel s Jančůrákem...a srovnání lůžka v Regiojetu s lůžkem v ČD/ŽSSK, kterým jsem jel nedávno z Košic za cca stejnou cenu, je fakt tristní. Budu si dávat bacha, abych žluťákovi příště vyhnul.)
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8424
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Orla Perc

Příspěvekod mike » pon zář 26, 2016 17:37

Hafi píše:Tak jsme ji v sobotu úspěšně přešli...a ještě teď pořádně nemůžu chodit a bolej mě ruce jaxviň.

Ruce? Proc ruce? Leze se prece nohama :twisted:

Hafi píše:Jako jedni z mála jsme měli feraťáky

Ona je to opravdova ferata a nejsou tam retezy?

Hafi píše:A domů nočním vlakem (jelikož ČD byly vyprodaný, tak jsem poprvý jel s Jančůrákem...a srovnání lůžka v Regiojetu s lůžkem v ČD/ŽSSK, kterým jsem jel nedávno z Košic za cca stejnou cenu, je fakt tristní. Budu si dávat bacha, abych žluťákovi příště vyhnul.)

Muzes to kdyz tak trochu rozvest (treba v CD vlakne)?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Orla Perc

Příspěvekod Hafi » pon zář 26, 2016 18:45

Jsou tam řetězy. Funkčně nevidím rozdíl, jen to asi dělá větší randál, občas se to zlehka zasekne, ale furt mi to přijde výrazně bezpečnější, když je k tomu člověk cvaklej - šutry byly často namrzlý, místy sníh.

ČD vlákno mám v plánu.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8424
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Orla Perc

Příspěvekod mike » pon zář 26, 2016 18:58

To jsem prave myslel, ze by to delalo randal a mohlo se sekat. Taky bych se bal, ze retez nebude kotveny tak casto jako ferata, takze pad by mohl byt delsi a set by ho nemusel vydrzet. Ale asi mas pravdu, ze je to lepsi, nez jit bez niceho.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Orla Perc

Příspěvekod Hafi » pon zář 26, 2016 19:59

V délce řetězu problém není. To bude obdobné, spíš kratší. Možná tam byly jednotlivé výjimky, ale taky ne všude mělo smysl se jistit.
Spíš nevím, jak to ovlivní životnost setu - šel jsem s novým a na karabinách jsou znatelné vrypy - nemám pro porovnání, jak by to vypadalo na obdobně dlouhé feratě, čekám, že by to asi bylo lepší.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8424
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Orla Perc

Příspěvekod mike » pon zář 26, 2016 20:03

Vrypy bych moc neresil, ty se udelaji i normalne. Spis bych se asi bal otloukani o clanky retezu, to by karabinam nemusel udelat dobre a neni to videt. Fakt ale netusim, jestli z toho muze byt casem problem.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Orla Perc

Příspěvekod petrbw » ned črc 30, 2017 18:58

ahoj, za 14 dnů se chystáme na Orlu. Nevíte někdo aktuální situaci na schronisku Pięć Stawów ohledně nocování. Psal jsem na recepci, Polka mi odpovídala že pokoje vyprodané do září a prý jeden pokoj 15 lidí bez rezervace kdo přijde tak má, ale když bude plno, prý nás podle počasí nechá nouzově přespat...tomu moc nerozumím. Mám si vzít jen spacák a karimatku nebo raději stan? Dá se přespat ve stanu u chaty? Samozřejmě za poplatek, to neřeším. Vím, že víkend v srpnu asi blbý termín, ale plánuji to už nějaký ten rok a přes týden se prostě nedostanu ani za boha. Dík Petr
petrbw
účastník
účastník
 
Příspěvky: 336
Registrován: pon led 11, 2010 12:19

Re: Orla Perc

Příspěvekod Hafi » ned črc 30, 2017 19:57

Stav loni na podzim - vevnitr souboj o kazde aspon trochu rovne misto na podlaze/stolech v jidelne, na chodbach po cele chate. Venku na lavickach na terase rovnez, byt tam muze byt sance se nejak vejit (ale v srpnu tezko rict). Za hezkeho pocasi by karimatka o spacak stacily i venku, bude-li hrozit dest, tak bych to bez stanu neriskoval.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8424
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Orla Perc

Příspěvekod petrbw » ned črc 30, 2017 21:26

Hafi. díky, ten nocleh venku je nějak organizovaný nebo prostě kdo se nevejde, spí venku?
petrbw
účastník
účastník
 
Příspěvky: 336
Registrován: pon led 11, 2010 12:19

Re: Orla Perc

Příspěvekod Hafi » pon črc 31, 2017 7:15

Kdyz se poradne podivas do mapy, tak postrehnes, ze Orla Perc je v Polsku, nikoli v Nemecku ;-)
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8424
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Orla Perc

Příspěvekod ptrupek » pon črc 31, 2017 8:29

petrbw: neni to organizovane, proste jak je vecerka, tak lidi, co jsou uvnitr, odklidi stoly na bok a kazdy se tam nejak nasackuje, kde je misto :) Plati se za to 20PLN. Jinak se spi na chodbach, venku i v okoli chaty.
ptrupek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 36
Registrován: pát úno 5, 2016 7:29

Re: Orla Perc

Příspěvekod petrbw » pon črc 31, 2017 14:36

Díky za info, tož vyrazíme a uvidíme. Petr
petrbw
účastník
účastník
 
Příspěvky: 336
Registrován: pon led 11, 2010 12:19

Re: Orla Perc

Příspěvekod gerlach » úte říj 3, 2023 14:19

Ahoj,

plánuji 13.-15.10. Orla Perc a rád bych spal na schronisku Pięć Stawów. Chata je samozřejmě obsazená a i když se ptám na to samé co výše lidé v 2017, třeba bude mít někdo aktuálnější info:

1. Pokud stále platí, že lidé spí všude možné, je takhle v polovině října nějaká šance, že bych se vešel dovnitř na podlahu někam, případně alespoň na terasu? Je rozdíl tahat jen spacák a karimatku klidně i na spaní venku na terase a nebo k tomu i stan . . .

2. je možné v době výletování nechat na chatě (i když člověk nemá místo v pokoji) někde uschované věci, které na samotný trek nepotřebuje (opět spacák a karimatka apod.) a odlečit tak batohu?

3. zmiňuje se tu ve vlákně, že to někdo šel i s ferratovým vybavením (i když ferrata jako taková to není). Má někdo další s tímhle zkušenost, případně i ti kteří to s ním nešli, tak zda by to doporučili (mohli vidět použití u ostatních, zpětně zhodnotili, že by se hodilo apod.). S ferratami a vybavením na ně nemám zkušenost, nicméně helmu a rukavice jsem si chtěl i tak vzít . . . jen se nemohu rozhodnout ohledně sedáku (nemám celotělový úvazek, ale tak není to ferrate) a brzdy (ty bych musel dokoupit) - co si o tom myslíte ostatní? Zkušenosti mám standardní s Tatrami (Bystrá lávka, Východní Vysoká, Svišťovky atd. + nějaké nejištěné vrcholy v Pyrenejích), ale tak třeba mě tu někdo pomůže se rozhodnout :) . . .

Děkuje, Martin
gerlach
nováček
nováček
 
Příspěvky: 79
Registrován: pát úno 1, 2019 11:15

Re: Orla Perc

Příspěvekod Hafi » úte říj 3, 2023 15:41

1) dost záleží na tom, v kolik tam dorazíš, asertivitě a přítulnosti.
2) afaik na chatě ne, vzal bych černý pytel a nepotřebné odložil někde nedaleko do keřů nebo mezi šutry
3) sedák s feratovým setem jsme měli, asi rádi použili. Už v září byl misty sníh a namrzlo, tedy kluzké. Helmu jsme neměli.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8424
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Orla Perc

Příspěvekod apuka » úte říj 3, 2023 15:51

1) Tak pokud mas pouze zkusenosti z Tater na uvedenych stezkach, tj. ne Prielom, Priecne sedlo, Ostry Rohac, Tri kopy, tak pocitej s tim, ze je to nesrovnatelne slozitejsi nez cos doted mel.
2) Helmu a rukavice si urcite vem, ani ne tak kvuli padajicimu kameni, ale nejspise budes dost zamestnany stezkou a obcas se muzes nechtic bouchnout do hlavy o skalu nebo i rebrik, coz jednak neni moc prijemne a jednak Te muze rozhodit. Na nekterych pristupovych cestach muze dojit i na ty padajici kameny. Pokud bys mel moznost mit sedak a feratovy set, tak si to vem, muze se hodit. Ale neni to feratove lano, tj. mozna budes muset set pouzit trochu jinak, ne pomoci karabiny na lano ale omotat karabinou lano a pripnout se zpet na popruh.
3) Nevim, jakou cast chces prejit, ale spise pocitej s tim, ze se Ti celou trasu nepovede - pokud bude hezky, bude tam spousta lidi a budes casto cekat na rebrikach a retezich. Navic pokud bys chtel vsechno prejit a vratit se k chate, tak je to zpet taky dobra streka - a nezapomen, plati uzavera chodniku od zapadu do vychodu slunka, krome asfaltky na Morske oko.
4) Pokud chces zaparkovat na Paline Balczanske, tak pocitej s tim, ze si musis koupit parkovaci listek dopredu online, jinak Te tam ani nepusti.
5) Pro jistotu si zkontroluj stav - nekoukal jsem se tam ted, ale pres leto cast OP opravovali a bylo to uzavrene. Snad by to uz melo byt.
6) Taky si zkontroluj "smernost" trasy, abys napr. se nevybral na Swinicu - je to jednosmerka a nedostal by ses zpet.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Orla Perc

Příspěvekod gerlach » úte říj 3, 2023 17:21

@Hafi: ok, beru to tak, že se i v polovině října dá očekávat stejný provoz, jaký jste popisovali výše :). Nicméně měl bych dorazit z Chaty pod Rysmi relativně brzy, tak si hold vyhlednu místo, které až do noci nepustím :D. Ohledně toho schování věcí uvidím, třeba se večer zkamarádím s někým, kdo bude moci uložit mé věci k sobě do pokoje :). Díky za vyjádření i k sedáku i zmínky o sněhu - mám v plánu nesmeky vzít, mačký by asi byly overkill (samozřejmě pokud přijde sněžení a nebo jiný nečas, tak nikam nelezu :))

@apuka: Jsem si vědom, že to bude složitější, věřím, ale že se svojí opatrností to zvládnu a právě pro jistotu i vezmu pro horší úseky ferratový set. Koukal jsem i na nějaká videa a zdálo se, že nekteří lidi měli standardní set a nemuseli vymýšlet nic nového, ještě zkusím pogooglit zkušenosti s použitím na této trase.

ad3) chtěl bych celou od Zawrat do Krzyżne (počítám s velice brzkým startem, jsem si vědom ale krátkého dne takto na podzim), ale samozřejmě uvidím dle situace a třeba budu sestupovat už za Kozím vrchem :).

ad4-6) dorazim z Chaty pod Rysmi. Dekuji za upozorneni na stav - na tohle info jsem nenarazil! Ohledně směrnosti, viz. moje odpověď k bodu 3 - jsem si toho vědom a budu doufat, že nikoho v protisměru nepotkám :D.
gerlach
nováček
nováček
 
Příspěvky: 79
Registrován: pát úno 1, 2019 11:15

Re: Orla Perc

Příspěvekod Hafi » úte říj 3, 2023 18:06

feratak se použije normálně, jen je od těch řetězů asi víc/jinak obouchaný než od lana. Hypoteticky by mohl být problém leda s nějakým s malýma (dětskýma) karabinama.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8424
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Orla Perc

Příspěvekod apuka » úte říj 3, 2023 20:07

To zavisi, co mas za karabiny. S tema novyma velkyma dlanovyma by to jit melo, ty levnejsi, starsi se stahovacim zamkem problem mit mohou. Na retezich se karabinama taky pohybuje hur, i kdyz se retez vejde.
Ja jsem to napsal hlavne proto, kdyby byl problem s retezem, ze se to da resit.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Orla Perc

Příspěvekod apuka » stř říj 4, 2023 8:40

Jeste bych doplnil, ze hiking mapa pocita na ten prechod, od chaty zpet k chate pres usek, jak pises 11:15 hod. Bych nerekl, ze je to v prumeru nejaky prehnany cas. Ale hodne zalezi taky na tom, kolik tam bude lidi, jak budou sikovni (muze se stat, ze v pohode vsichni prejdou vsechno ale taky to, ze bude na nekterych retezich/rebrikach pomerne dlouha fronta a ztratis tam klidne 20 minut casu na jednom kratkem useku, protoze se nekdo (nekdy doslova) z cesty pos...l). Na druhe strane manzelka jednou presla jeden usek ve vichrici, castecne namrzly, nekdy musela po ctyrech, aby ji nesfouklo ani ne za polovicni psany cas - ale to tam krome ni bylo (doslova) jen par hodne zkusenych lidi, vsichni (vcetne ji) vedeli, co a jak a ze do ceho jdou.
Proste ten odhadovany cas je v prumeru realni, ale podle vsech podminek muzes na nem usetrit i dve hodiny, stejne tak i ztratit.

Druhe doplneni je, ze podle soucasnych predpovedi (meteoblue) ma byt na Kozim Wierchu ten vikend kosa - v noci kolem -4, pres den max. 0, v patek pri cca stejnych teplotach ma i prset. Tj. muze byt namrzlo, co postup zase zpomali. (Ze budes muset byt opatrnejsi, predpokladam, ze vis dobre sam.). Ale to je predpoved na dlouho, to se muze mezitim zmenit na obe strany. Takze radeji sleduj i tu predpoved.

Ohledne uzaverek nejspise uz neni uzavrene nic, na strankach TOPRu ani geoportalu Tater nic nepisou. Jinak viz napr. na foru na hikingu.sk nejsem z odpovedi moc moudry... Asi nejlepe udelas, pokud posles dotaz na TPN (infotur@tpn.pl), klidne anglicky.

Posledni poznamka je k tem Rysum - pocitej s tim, ze tam cestou dole taky bude hodne lidi, je to oblibena tura Polaku. No a tam taky plati, ze tam chodi hodne lidi, kteri se v tom terenu, na retezich neumi pohybovat. Tj. taky se muzes zdrzet.

Jinak jsi si vybral docela narocny vikend... Prechod Rysu+Orlia Pierc... Budes spat na chate pod Rysmi, kdyz pises, ze na polsku chatu prijdes relativne brzo? (To by ses taky vyhnul velke casti polskych turistu slapajicich smerem nahoru, coz neni k zahozeni.)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Orla Perc

Příspěvekod apuka » stř říj 4, 2023 10:06

Tak, Zawrat - Kozi Wierch uz by mel byt otevreny od 22.9., viz https://tpn.pl/nowosci/otwarcie-orlej-perci
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Orla Perc

Příspěvekod gerlach » stř říj 4, 2023 13:29

@apuka: jasny a rozumím. Mám v hlavě "únikové trasy" ať už v případě zpoždění na trase v důsledku přílis mnoha pomalých lidí na trase, tak i počasí. Snažím se hold, kde nejsou zkušenosti to vynahradit důsledným plánováním a hlavně opatrností. Nikam se nepoženu, trasa tam bude, když to nebudu dávat, tak někde slezu - cesta je cíl, ne Krzyżne :). Ohledně předpovědi uvidím jak píšeš v příštím týdnu, až to bude jistější, oblečení a výbavu na to budu mít, ale i tak se ptám vždy chatařů na místě a zkoukávám stránky HS.
Díky i moc za potvrzení té ukončené uzávěrky, to rád slyším, ale ještě si pro jistotu napíši na začátku příštího týdne i s dotazem na počasí. Ještě kdyby se tak poštěstila ta jedna postel na schronisko, to by byla paráda :D.
A ano, budu spát na Chate pod Rysmi, pojedu klasicky nocnim spojem z Prahy a mám celý den na pohodu na Chatu pod Rysmi a další den plánuji asap vyrazit (v cene je snidane, tak ihned potom ci dle predpovedi) bud rovnou na Schronisko, ci s odbockou na Mengusovske sedlo. Je to ambiciozní projekt, vím - to jsem ještě nepsal, že po návratu z Orla Perc si chci dalsi den dat tuto trasu (https://en.mapy.cz/s/kujemotade) a až poté seběhnout do Liptovský Mikuláš :D. Ale tohle je jen plán, nemám problém dle kondice nebo po získání aktuálních informací měnit plány, zkrátit/vynechat trasu atd. Nejsem ničím vázaný a otoči se někde mi nedělá problém :) :)
gerlach
nováček
nováček
 
Příspěvky: 79
Registrován: pát úno 1, 2019 11:15

Re: Orla Perc

Příspěvekod apuka » stř říj 4, 2023 13:55

Tak, a ted jsem se docetl neco, co se Tobe asi libit moc nebude, je to docela zvrat... Pisou "zatim" na deset dnu, pri trose stesti to neobnovi a v sobotu uz budou Rysy "volne." No holt, volby pristy tyden... :twisted: ](*,)

Hlidej si, jak budou otevrene/zavrene hranicni prechody, vcetne turistickych na horach (Rysy, Lysa Polana, ...). Polaci dnes uzavreli Lysou Polanu a taky vsechny pesi horske prechody - blizsi info je v clanku v odkaze.
Povolené nebude ani prekračovanie hranice na tzv. turistických priechodoch, napríklad horských v Tatrách a bude sa považovať za nelegálne prekročenie hranice, oznámila tiež poľská pohraničná stráž.

Čítajte viac: https://spis.korzar.sme.sk/c/23227257/n ... ml?ref=mnt

Asi pocitas jeste s prespanim na Ornaku a nejdes hned dolu do Kiry. Kazdopadne se odtud budes mit trochu problem se dostat do LM... Mozna se dostanes jejich busikmi na polskou Lysou Polanu, do T. Javoriny prejdes pesky a odvezes se busem do Popradu, tam jezdi spoje docela dobre.

BTW, netusim, proc z Ornaku chces "sebehnout" zrovna do LM. Pesky je to ponekud nesmysl, jedine, ze bys chtel na Bystrou nebo Jakubinou. V tom pripade ale budes mit po Ceste slobody problem chytnout nejaky spoj, moc to tam obslouzene neni. Na dopravu zpet do CR mas vyrazne lepsi Poprad, viz vyse.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Orla Perc

Příspěvekod gerlach » stř říj 4, 2023 14:52

Tyjo, no tak s tímhle moje plánování fakt nepočítalo. To abych si dělal i při cestě do Tater risk management tabulku :D. Díky za upozornění.
A ano, počítám s přespáním na Ornaku. Odtamtud jsem neplánoval přímo do LM, ale do Pribylina pres Rackovo udoli (pripadne mohu i pres tu Jakubina, zjistim jeste co je hezci :)). Pribylina je chráněnou dědinu, tak to tam očíhnu a až poté se vydám busem(+vlakem) do LM, kde budu do hodiny :).
gerlach
nováček
nováček
 
Příspěvky: 79
Registrován: pát úno 1, 2019 11:15

Předchozí

Zpět na Ostatní Evropa