Orla perć

Portugalsko, Španělsko, Belgie, Maďarsko, Lucembursko, Malta, Holandsko, Vatikán, Polsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Orla perć

Příspěvekod klv » stř črc 4, 2007 14:56

dneska v noci sem se vratil:
zbesilost
den pred nami tam spadl ciman...z 10 metru na hlavu: na miste mrtvy...
je to drsna trasa v jednom dni s 20 kg na zadech..byl sem na pokraji totalniho selhani organismu..nasledny prechod pres rysy do slovenska byl cajickem pro batolata.
lidi...na orla perć necht chodi zdatni a zkuseni jedinci, bo tam lita tak 4-6x denne vrtulnik horske sluzby!!! zbesilost
fotky mam zde: http://www.klv.rajce.net
klv
nováček
nováček
 
Příspěvky: 27
Registrován: pon led 22, 2007 15:40

Příspěvekod Labash » čtv črc 5, 2007 6:54

to je to tam az tak drsny jo??? :((

jinak hezky fotky... :wink:
Uživatelský avatar
Labash
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1122
Registrován: čtv úno 16, 2006 10:10
Bydliště: Praha 4

drsnarna

Příspěvekod klv » čtv črc 5, 2007 18:30

jj, nalehko je to pro horolezce asi jakztakz, ale s plnou polni je to zahul jak hovado...z chaty na chatu 11 hodin...z toho 6 hodin plne makacky v retezech
klv
nováček
nováček
 
Příspěvky: 27
Registrován: pon led 22, 2007 15:40

Re: drsnarna

Příspěvekod ToM » čtv črc 5, 2007 20:10

klv píše:jj, nalehko je to pro horolezce asi jakztakz, ale s plnou polni je to zahul jak hovado...z chaty na chatu 11 hodin...z toho 6 hodin plne makacky v retezech

Ještě dotaz na Tebe: máš nějaké zkušenosti s lezením? Díky, T.
ToM
účastník
účastník
 
Příspěvky: 371
Registrován: pon úno 13, 2006 10:48
Bydliště: OV

Příspěvekod klv » pát črc 6, 2007 11:56

mam, ale jen lehce, nijak extra me nebere viset tyden na skale...ale tady tech 6 hodin byl docela zahul...
klv
nováček
nováček
 
Příspěvky: 27
Registrován: pon led 22, 2007 15:40

Re: Orla perć

Příspěvekod discovery.13 » ned čer 17, 2012 6:34

Včera jsem se vrátil z Orlí stezky (prošli jsme záwrať-kozí vrch-skrajný granát) no mazec . . . veškeré řeči o těžké tůře nelhali , poláci jsou blázni :) , ale je to hodně pěkná tůra , někdy snad dokončím ten zbytek (skrajný granát -kryžné) aktuální situace se sněhem je taková že jsou tam 3-4 místa , kde musí člověk velmi opatrně , jinak počasí vyšlo na jedničku , spali v kempu Zakopaném (pod krokvia) ale bylo domluvené ubytování i Murowanci (asi týden do předu) toho jsme nevyužili , bo už jsme měli dost.
discovery.13
nováček
nováček
 
Příspěvky: 23
Registrován: pát čer 6, 2008 16:11

Re: Orla perć

Příspěvekod honza83 » pon srp 24, 2015 18:03

Pro šílence doporučuji následující trojboj: 1) Kościelec - lezení jen 0+, za sucha v pohodě, řetězy žádné (být to na slovenské straně, tak jich tam je asi celkem dost, skoro každoročně tam někdo zařve). 2) přechod přes Rysy (od parkoviště pod Mořským okem nutno vyrazit hodně brzy, ideálně do té 7 ráno) - lezení už více, ale perfektně zabezpečené řetězy, největší nebezpečí tam jsou Poláci, kteří moc netuší, jak se na řětězech chovat). 3) zlatý hřeb Kasprov vrch - Svinica - Orla Perć (už samotná Svinica je náročností jinde než jakákoli značená cesta na slovenské straně), Orla Perć je ale ještě o minimálně 2-3 úrovně těžší - za jeden den se dá rozumně i s kocháním dojít pod Granaty do Źlebu Kulczyńskiego - pro mě osobně asi nejhorší místo - řetězy žádné, nestabilní skála, kdysi tam asi byla nějaká "normální" stezka, ale zřejmě to smetla kamenná lavina a je to tam totální hnus... a pak sejít po černé do Kozie dolinky (samotný sestup je taky docela záhul - pokračování terénu toho žlebu + na závěr jeden dost nepříjemný komín dolů po řetězech, po x hodinách lezení má toho člověk už i docela dost). Na samotné Perći jsem viděl lidi s ferratovým setem i bez, podle klettersteig.de je to C/D, ale za sucha to jde přejít bez setu (já to šel bez něj), za mokra to asi bude o něčem jiném...). Jen je třeba přijít pod lanovku tak cca v půl šesté ráno, aby se člověk dostal hned na první lanovku jedoucí v 7). A určitě mít nějaké rukavice (cyklistické, tenké pracovní). Rozhodně to ale není nic pro lidi trpící závratěmi a to platí i pro Kościelec a Rysy.
honza83
účastník
účastník
 
Příspěvky: 203
Registrován: pon srp 24, 2015 17:39

Re: Orla perć

Příspěvekod karitapepe » pon srp 24, 2015 18:42

Já to šel v 2009, tenkrát se mi to zdálo těžké, ale to jsem ještě nechodil na feraty a nelezl, bohužel mám to jenom sejité z půlky.
karitapepe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 461
Registrován: úte srp 2, 2011 8:28
Bydliště: Ostrava

Re: Orla perć

Příspěvekod apuka » úte srp 25, 2015 7:41

honza83 píše:Pro šílence doporučuji následující trojboj: 1) Kościelec - lezení jen 0+, za sucha v pohodě, řetězy žádné (být to na slovenské straně, tak jich tam je asi celkem dost, skoro každoročně tam někdo zařve).
Jo, za mokra je to dost blbe. Se synem jsme tam byly nekdy pred dvema lety a ja jsem nakonec nevylezl poslednich par mentru, bo na mokre skale se mym botem moc nelibilo postat na miste na nekterych skalach... Ale ze by to bylo na zarveni, to nevim - v mraku, mrholeni jsme nevideli zadne velke srazy, bylo videt jen na par metru :-D.
honza83 píše:3) zlatý hřeb Kasprov vrch - Svinica - Orla Perć (už samotná Svinica je náročností jinde než jakákoli značená cesta na slovenské straně)
Zeby Svinica byla nejak narocnejsi nez nektere slovenske tatranske chodniky, to bych teda nerekl...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Orla perć

Příspěvekod honza83 » úte srp 25, 2015 8:09

karitapepe píše:Já to šel v 2009, tenkrát se mi to zdálo těžké, ale to jsem ještě nechodil na feraty a nelezl, bohužel mám to jenom sejité z půlky.

Tos ale nešel ten nejtěžší úsek, nejnáročnější (co se týče lezení) je úsek Maly Kozi Wierch - Kozi Wierch, to nejtěžší začíná takovým hezkým kolmým žebříkem, který se schází dolů https://www.youtube.com/watch?v=Zb259gzRg2g. Doporučuji pak i další pokračování až po 12/12.
honza83
účastník
účastník
 
Příspěvky: 203
Registrován: pon srp 24, 2015 17:39

Re: Orla perć

Příspěvekod honza83 » úte srp 25, 2015 16:00

apuka píše:Jo, za mokra je to dost blbe. Se synem jsme tam byly nekdy pred dvema lety a ja jsem nakonec nevylezl poslednich par mentru, bo na mokre skale se mym botem moc nelibilo postat na miste na nekterych skalach... Ale ze by to bylo na zarveni, to nevim - v mraku, mrholeni jsme nevideli zadne velke srazy, bylo videt jen na par metru :-D.

Asi takhle ke Kościelcu http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju, ... 71189.html. A Svinica http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/9 ... ,id,t.html.
honza83
účastník
účastník
 
Příspěvky: 203
Registrován: pon srp 24, 2015 17:39

Re: Orla perć

Příspěvekod apuka » čtv srp 27, 2015 7:45

Ale to, ze na nejakem chodniku nekdo spadl a zabil se, vubec nevypovida o tezkosti te trasy. Kdyz mas smulu, muzes se zabit i na Lyse Hore v Beskydech (je to hora s nejvetsim poctem umrti v CR) a to i na nejfrekventovanejsim a hodne jednoduchym chodniku za slusneho pocasi (viz pripad se stastnym koncem z minuleho tydne, kdy se tam nekdo potknul, zahucel do svahu a lezel tam (z chodniku nebyl videt) nekolik hodin v bezvedomi, potom se probral a sam zavolal mobilem pomoc). Podivej se, kde vsude se uz zabili turisti v Tatrach.
Ale s jednou Tvoji uvahou naprosto souhlasim, jen s malymi zmenami: vsude na retezich (a tez tezsich mistech na skalach) jsou nejvetsim nebezpecim lidi (nejenom Polaci), kteri moc netusi, jak se na retezich (a skalach) chovat... Typicky priklad (ted uz to neplati) z Priecneho sedla - cesta jednosmerne, na retezich do sedla se splha cca 15 lidi po cele delce, ale to nebrani skupince par lidi, kteri to jdou opacnim (zakazanym) smerem, aby se vybrala po tech retezech dolu a cekala, ze jim kazdy uhne, prece oni jsou dulezitejsi.... A to jeste vubec nevedeli chodit/lezt po skalach, nastesti na Priecnem sedle uz neni moc jake kameny shazovat na dalsi pod sebou.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Orla perć

Příspěvekod Tamca » pon srp 31, 2015 14:19

Ahoj, myslím že Priečne už je povolené obousměrně, na některých místech jsou dvě varianty, takže se je jak vyhnout. Ale to spíš patří do jiného tématu.
Tamca
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: sob dub 28, 2012 14:47
Bydliště: Brno

Re: Orla perć

Příspěvekod honza83 » čtv zář 10, 2015 17:48

Po delší době opět smrťák na Orle Perći:
Wtorek 1.09.
O godz. 10.39 do TOPR dotarła informacja, że na Orlej Perci w rejonie Zmarzłych Czub doszło do wypadku. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu ratownicy dostrzegli w Żlebie Honoratka leżącego mężczyznę. Ze względu na ukształtowanie terenu ratownicy desantowali się około 20 m powyżej miejsca wypadku. Po założeniu stanowiska dwaj ratownicy zostali opuszczeni przez próg żlebu do leżącego mężczyzny. Okazało się, że 52-letni turysta z Olsztyna w wyniku około 100 m upadku doznał wielonarządowych śmiertelnych obrażeń. Ratownikom pozostał smutny obowiązek przetransportowania zwłok turysty z trudnego, eksponowanego terenu.
V tom žlebu letos zařval už druhý člověk, navíc v červnu v tom samém žlebu jeden přežil 200-metrový pád...
honza83
účastník
účastník
 
Příspěvky: 203
Registrován: pon srp 24, 2015 17:39

Re: Orla perć

Příspěvekod Hafi » sob srp 13, 2016 21:51

Tušíte někdo, jak najít jízdní řády polských busů, spíš lokální, konkrétně pro Zakopané a okolí?
Řešil jsem, jak se dostat do Zakopaného a zjistil, že vyhovující spojení pro cestu tam je na SK/PL hraniční přechod Suchá Hora, kde je to cca kilák do vesnice Chocholow, kde - zdá se - jsou autobusové zastávky, i jsem našel jakýsi jízdní řád, který ale nevím, jestli je platný a každopádně je pro opačný směr. Když jsem zkusil online vyhledávač spojení (www.e-podroznik.pl) tak to Chocholow ani žádný okolní místo nenajde. Předpokládám (pro přiblížení na české podmínky), že to není ČSAD, ale městská linka Zakopaného, což na tom vyhledávači asi není.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Orla perć

Příspěvekod pawn » ned srp 14, 2016 14:11

Uživatelský avatar
pawn
nováček
nováček
 
Příspěvky: 179
Registrován: stř pro 7, 2005 10:02

Re: Orla perć

Příspěvekod Hafi » ned srp 14, 2016 18:23

To jede úplně druhou stranou VT. Našel jsem a taky zvažoval, ale první ranní bus je v Zakopaném až 10:30, to mi přijde strašně pozdě. A do Lysý Polany se sice dá dostat i dřív, ale zas je ten nástup nepoužitelně dlouhý.

Má úvaha byla, že/jestli by šla dát Orla Perc za víkend (z Prahy, bez auta). Pro cestu zpět tam je dobrý noční vlak z Krakowa, na nějž je odjezd ze Zakopaného nějak 18:30, případně ve 20:15 bus z Lysé Polany do Popradu a nočním vlakem odtama.

Ale pro cestu tam - tj. aby tam člověk byl v sobotu brzo ráno - to sice klasickou cestou přes Polsko rovněž jde, ale jsou tam dost nešikovně přestupy ve 2 ráno apod., což není úplně na dobré vyspání. Zatímco do Trstené se dá za odpo z Prahy dostat, přespat na místě, brzo ráno jede bus na hranici...a pak ikdybych to měl jet taxíkem, tak to je i ve dvou asi doplatitelný, ale bus by byl lepší.

Btw. kdo máte zkušenost, je to reálný? Ráno lanovkou (jestli dobře rozumím, tak jezdí od 8, takže 8:30 na Kasprovym vrchu), pak přes Svinici na začátek, pak asi za Kozí vrch, slézt na noc na jih na Schronisko, v neděli brzo ráno stejnou cestou hore, dojít na konec a pak po žluté na Murowaniec a do Zakopaného, aby člověk ještě stíhal ten večerní vlak. Při nestíhání by šlo pár hodin ušetřit sestupem už ze Skrajnýho Granátu... Nebo z Krzyžny jde sejít do Lysý Polany...je to dle mapy tak o půl hodiny dál, ale poslední bus tam jede později, takže by to mohlo vyjít líp, ale to je úplně jiný směr, tedy by se člověk kvůli koupi lístků musel rozhodnout předem a zavřela by se tím tam ústupová cesta ze Skrajnýho Granátu.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Orla perć

Příspěvekod booze » ned srp 14, 2016 20:28

je to realne, jen bacha at na retezech nepotkas nejaky zajezd, pak je to nerealne. Sprajcla jeptiska je na denim poradku. :roll: Co se tyce dopravy, tak tam jezdi hodne soukromniku s Transportery. Nahore ted bude mega lidu.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Orla perć

Příspěvekod Hafi » ned srp 14, 2016 20:33

Vidím to tak na půlku září, tedy už by to mohlo být lepší. Dle předpovědi pičasí. Ale vím, víkend je riskantní, ale dovolenou teď nedostanu, jedině naplno využít víkend. Autem by to sice šlo, ale hlavně cestou domů, řídit po celodenní šichtě na kopci...mi přijde celkem o držku.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Orla perć

Příspěvekod booze » ned srp 14, 2016 20:38

Nevim jestli si nekdy zazil TA3 v Polsku o vikendu, ale je to masakr. Tlacenice jak v metru.
Chces jit moc tu Orlju Persc?
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Orla perć

Příspěvekod Hafi » ned srp 14, 2016 21:10

V polských Tatrách jsem ještě nebyl, tohle mi přišla jako jediná dobrá motivace, proč tam vyrazit. Druhá varianta je vyrazit tam někdy mimo víkend, ale to aktuálně vidím tak nejdřív v říjnu, což jsou zas kratší dny, tedy by to bylo aspoň na 3 dny. Navíc už hrozí sníh, což si nejsem jistý, že vlastně chci :wink:

Mám z tvého dotazu tušit sdělení, že to nestojí za to?
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Orla perć

Příspěvekod ptrupek » pon srp 15, 2016 6:44

My to sli loni v srpnu o vikendu. V patek na chatu, v so jeste za tmy jsme vysli a za celou dobu jsme potkali jen par lidi, az ke konci zacali chodit.

//EDIT: sli jsme z Lyse Polany a spali na schronisku 5 stawow
Naposledy upravil ptrupek dne pon srp 15, 2016 6:52, celkově upraveno 1
ptrupek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 36
Registrován: pát úno 5, 2016 7:29

Re: Orla perć

Příspěvekod booze » pon srp 15, 2016 6:49

@hafi je to pekne a stoji to za to. Jen myslim ze po 8.00 hod se to tam zacne plnit s tou prvni lanovkou.
Jak velky mas v planu tahnout batoh?
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Orla perć

Příspěvekod Hafi » pon srp 15, 2016 8:28

Jeste jsem nehledal jak je to se spanim na schronisku v d5ps, predpokladam vlastni spacak staci. Vecere na miste, snidane kvuli brzkemu odchodu asi ne, tedy suchy jidlo na ty 2 dny v batohu, lehka bunda, fotak, voda. Proste maximalne minimalni, do 30L bych se měl bez problemu vejit.
Pro druhou cas budem na Kozim vrchu asi dostatecne brzo, prvni den to přes Svinici na par hodin vyjde, takze realne budem na zacatku tak v 11 nejdriv.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Orla perć

Příspěvekod apuka » pon srp 15, 2016 11:06

My jsme pred par lety se synem jeli na prvni lanovku, vzali nas az asi do treti, takze jsem nahore byli pred osmou. Sli jsme pres Svinici i se zastavkou, uz cestou tam jsem se zdrzeli focenim kamzika u chodniku. Dolu jsme sli kousek po poledni na prvni odbocce za Malym Kozim vierchem (bohuzel, ja jsem uz zdravotne nemohl dal). Tim jenom chci rict, ze prumerny turista (ja jsem byl tehdy dost vycerpany a indisponovany kvuli nasledkum infekce) by mohl prvni den dojit mnohem dal nez na Kozi Wierch a druhy den nemusis extra resit cas. Vlastne od Kasprowho vierchu az po Krizne to pri mirne prumernosti urcite das za 10 hod i s obcasnym cekanim a oddechem. Pokud bys mel primerene stesti a moc lidi pred Tebou nelezlo a kdybys vynechal Svinicu (coz je ale skoda), tak to das i za 9 hod. i min, jen jeste musis slezt. Ale je lepsi pocitat s tema 10-ti hodinama.
Na druhe strane, pokud nejsi moc zvyklej na tatranske hrebeny a zabezpecene cesty, klidne Ti to potrva o nejakou hodinu dele.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Orla perć

Příspěvekod honza83 » pon srp 15, 2016 11:59

booze píše:@hafi je to pekne a stoji to za to. Jen myslim ze po 8.00 hod se to tam zacne plnit s tou prvni lanovkou.

Loni v srpnu jsem šel Orlu Perć přes týden, nahoru první lanovkou na Kaspřák a přes Swinicu dále. Celkem v pohodě i s kocháním a focením jsme došli až pod Przelecz nad Buczynowou dolinou a odtud dolů přes Murowaniec pěšky až do Zakopaného. Fronty na řetězech víceméně žádné, počet lidí v pohodě na Swinici i na samotné Perći, oproti Rysům z polské i slovenské strany liduprázdno (i ty jsem šel přes týden a vyrážel brzy ráno - na Rysy lehce před půl sedmou od parkoviště u Lysé Polany). Pokud bys měl zajištěný nocleh někde na chatě (Murowaniec nebo 5 Stawów Polskich), tak se to dá zajít celé za 1 den, případně určitě by se dalo v pohodě dojít na Skrajny Granat a druhý den udělat jen úsek Skrajny Granat - Krzyzne a sejít dolů až na Lysou Polanu, odkud se dá zpátky do ČR dostat přece jen lépe (bus od hranice do Tatranské Lomnice a pak v pohodě vlakem.
honza83
účastník
účastník
 
Příspěvky: 203
Registrován: pon srp 24, 2015 17:39

Re: Orla perć

Příspěvekod Hafi » pon srp 15, 2016 17:16

apuka píše:... by mohl prvni den dojit mnohem dal nez na Kozi Wierch a druhy den nemusis extra resit cas.Vlastne od Kasprowho vierchu az po Krizne to pri mirne prumernosti urcite das za 10 hod i s obcasnym cekanim a oddechem.

Spaní na Murowianci mi přišlo nesmyslné, jak sestup, tak výstup je znatelně delší. Jediná výhoda je, že tam vedou cesty i později než z Kozího vrchu. Proto jsem spíš uvažoval d5sp.
10 hodin na Krizne...no a co tam? To jsou nejmíň další 2 hodiny dolů do d5sp, směrem na Murowaniec je to ještě dál. A to už mi přijde celkem dost. Nebo tam jde nějak spát? Tuším, že to je zakázaný, ale pojem zakázaný může mít spoustu výkladů.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(


Zpět na Ostatní Evropa