Orla Perc

Portugalsko, Španělsko, Belgie, Maďarsko, Lucembursko, Malta, Holandsko, Vatikán, Polsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Orla Perc

Příspěvekod dado » pon zář 8, 2008 18:09

Taakze planujem vyrazit tym smerom a preist tuto trasu v polskej casti tatier. Zaujimalo by ma ale ako je to s ubytovanim, pretoze by som okrem orlej perci chcel pozret aj este nejake ine kusky polskych tatier a tak by som tam chcel ist najlepsie dakam na chatu alebo tak. Pri orlej perci som nasiel len Schronisko Murowaniec - pisal som tam a rezervacie nerobia - kto pride skor, ten spi + v jedalni nudzove bivaky nepovoluju - tj ked prideme a bude plno tak nas vyhodia :) (to mi napisali). No nasiel som kusok od nej po asfaltke nejaky horolezecky kemp ci tabor ci co to je, aj v mape je to znacene znackou kempu. Ale na nete som o tom nic nenasiel. Tak ak mate ktosi nejake skusenosti.

No a ak nikto nic, tak ake mate skusenosti s bivakovanim v polskych tatrach s celtickou a tak... ze ci to tam aspon ciastocne toleruju, alebo kruto pokutuju a beha tam ochranarov milion :)

dik za kazde tipy - no a mozte aj davat tipy kam okrem orlej prte sa vydat v polskej casti tatier :)
Uživatelský avatar
dado
nováček
nováček
 
Příspěvky: 53
Registrován: ned dub 29, 2007 19:50
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod dado » stř zář 10, 2008 9:16

vytahujem :((
Uživatelský avatar
dado
nováček
nováček
 
Příspěvky: 53
Registrován: ned dub 29, 2007 19:50
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod conny » stř zář 10, 2008 10:00

osobne som tam nebola, ale niekde na nete som citala dake "cestopisy" tusim nieco bolo aj na HD. a tam prave pisali aj to ako je to so spanim, ale zrovna spanie mi vtedy ked som to planovala ako nejaky zavratny problem nepripadalo.
Every dream was given to us with the power to make it true.
Uživatelský avatar
conny
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3445
Registrován: úte zář 19, 2006 12:34
Bydliště: Praha - zbohom kopecky

Příspěvekod Robur » stř zář 10, 2008 10:08

Orla perc tady: http://www.gory-szlaki.pl/orla_perc.htm
schroniska v polských tatrách tady: http://www.gory-szlaki.pl/tat.htm
Život je hořký. Bohumín.
Uživatelský avatar
Robur
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1951
Registrován: pon kvě 7, 2007 11:24
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod dado » stř zář 10, 2008 10:12

Robur píše:Orla perc tady: http://www.gory-szlaki.pl/orla_perc.htm
schroniska v polských tatrách tady: http://www.gory-szlaki.pl/tat.htm

dik, to som uz vsetko pozeral, ono problem s tymi schroniskami je v tom, ze je takmer nemozne si tam urobit rezervaciu - napisali mi ze rezervacie robia len na par miest - ktore su uz plne a zbytok je - kto skor pride, ten skor spi :) s tym ze na vacsine, az na Schronisku pri 5tich plesach, ci ako, sa ani neda spat nudzovo nejak v jedalni alebo tak podobne... takze zatial to vypada na to Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Ale stale dufam, ze sa niekto ozve kto tam bol a vie nieco mozno aj o tom horolezeckom kempe :)
Uživatelský avatar
dado
nováček
nováček
 
Příspěvky: 53
Registrován: ned dub 29, 2007 19:50
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Robur » stř zář 10, 2008 10:25

w Dolinie Pięciu Stawów Polskich se dá přespat na podlaze, to vím z vlastní zkušenosti, je tam i místnost, kde si můžeš uvařit na vlastním vařiči, ty ostatní schroniska neznám.
Život je hořký. Bohumín.
Uživatelský avatar
Robur
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1951
Registrován: pon kvě 7, 2007 11:24
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Jary » stř zář 10, 2008 10:26

Byl jsem předloni. Pěšky ze Slovenska tuším z Lysé Poljany, okolo Morskieho oka do doliny Pjeti stawow polskych (sorry za zkomolené názvy). Chata úžasná. Odpoledne fronta u recepčního okýnka, prý pokoje jsou plné, ale jestli chcete, zaplatíte míň a můžete spát v jídelně na zemi. Zaplatili jsme si míň a dali si pivo. Za 2 hodiny stále ještě fronta u okýnka a stále ještě prodávali "lístky" na zem. Kolik je kapacita chaty nebo jídelny je evidentně nezajímalo. Asi v deset večer jsem si ustlal pod stolem, pod nohama dál hodujících spolunocležníků, zatímco kamarád (který si taky zaplatil) s teplým spacákem šel spát ven. Lidi spali všude, na chodbě, před WC, na mezaninu schodiště, na terase před chatou a spousta těch co si zaplatili stejně nakonec někde okolo chaty v přírodě. Dost brutální. Další den jsme v poho dali celou Orla Perc, ale vyplatí se přivstat si a zmizet svátečním turistům. Spali jsme pak opět na stejné chatě, ale den dopředu se nám podařilo získat postel. Tedy raděj jsme už někdy od 8-mi na ní leželi, zatímco do pokoje se nahrnulo vedle asi 10 lidí na postelích dalších nejméně 20, kteří vyplnili všechna volná místa po podlahách. Jak to vypadalo dole netuším. Další den jsme to vzali přes Rysy zpět do SK.
Jary
účastník
účastník
 
Příspěvky: 278
Registrován: pát dub 18, 2008 10:01

Re: Orla Perc

Příspěvekod gepard75 » pon kvě 11, 2009 10:43

Nebyl jste tam uz letos nekdo?
Jak to tam tedka vypada se snehem? Da se to uz projit?
"Kdo vystoupí na vysoké hory,směje se všem tragickým gestům." - F. Nietzsche
Uživatelský avatar
gepard75
účastník
účastník
 
Příspěvky: 414
Registrován: pon čer 20, 2005 11:23
Bydliště: Ostrava

Re: Orla Perc

Příspěvekod michal.cieslar » pon kvě 11, 2009 12:19

Hoj, chceme jít s kámošem letos a zatím zvažujeme. Psal jsem dopis na polský TPN, stezka je otevřena celoročně, ale od horní hranice lesa panují stále zimní podmínky.

Byli jsme tam s kámošem v roce 2007 v září, spali jsme na schronisku Murowaniec, došli jsme za tmy, ale ještě byly postele (každá v jiném pokoji, ale byly). Na chatě v dolině pěti polských stavů jsme nespali, přesunovali jsme se pak dále až na Schronisko u Mořského oka a pokračovali pak další den přes Rysy na Slovensko. Na chatě u Mořského oka je stará a nová budova, opět jsme ubytování neměli zabukované a dostali jsme se v pohodě, bylo dost volného místa. Jinak loni jsme chtěli jít znovu a bohužel začalo brzy sněžit. Rezervaci nám provedli jak na Murowaincu tak na chatě v dolině pěti polských stavů (tam si vzali i zálohu), když jsme to pak kvůli počasí stornovali, tak nám nic nevrátili, tuž je třeba tak s tím počítat. Cena cca. 200-250 Kč za noc.

V roce 2007 se nám podařilo projít jen asi 2-3 hodinový úsek z Orlí stezky a to ještě s velkými batohy (60-80 litrů). Bohužel více jsme s ohledem na počasí nestihli. Je určitě lepší jít na lehko, člověk si to více užije.
......... tak do toho šlápni, ať vidíš kousek světa ........... ČEST ČEZ :o)
michal.cieslar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 89
Registrován: úte črc 22, 2008 7:16
Bydliště: Bohumín

Re: Orla Perc

Příspěvekod Robur » pon kvě 11, 2009 12:55

My to s Hanzíkem (zatím velmi předběžně) taky plánujeme.
Docela dobrý popis je tady
Život je hořký. Bohumín.
Uživatelský avatar
Robur
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1951
Registrován: pon kvě 7, 2007 11:24
Bydliště: Ostrava

Re: Orla Perc

Příspěvekod kailas » pát čer 4, 2010 18:11

salam alejkum, my sme dorazili na Schronisko Górskie PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich kolem 10pm, okenko uz nepremavalo, takze to bolo gratis...na terase samo, uvnitr bolo total narvano, bylo to pocatkem zari vloni..jinak orlu perc chceme jit letos v zari, da se nekde na orli perci bivakowat?diky za tipy zzzz :prayer: :-# :t:t *
Je to sice dál, ale zato horší cesta...
Uživatelský avatar
kailas
nováček
nováček
 
Příspěvky: 117
Registrován: sob dub 18, 2009 8:48
Bydliště: namest nad oslavou

Re: Orla Perc

Příspěvekod hunty » pát zář 7, 2012 16:07

zdravím, rád bych se zeptal na nějaké aktuální informace, jelikož obě chaty mají plno a my se na orlí stezku chystáme od 21.9.

děkuji
hunty
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: pát zář 7, 2012 11:29

Re: Orla Perc

Příspěvekod discovery.13 » ned zář 9, 2012 17:38

ahoj,chystám se tam 28.-29.9.Taky nemám kde ulehnout,zkusím chatu u pěti stavů naslepo,říká se že nechají přespat každého, tak uvidím :-k . . . v červnu nebyl problém sehnat ubytko v murowanci,ale teď je plno všude . . .
discovery.13
nováček
nováček
 
Příspěvky: 23
Registrován: pát čer 6, 2008 16:11

Re: Orla Perc

Příspěvekod hunty » úte zář 11, 2012 0:09

Sice jsem chtěl původně lézt od chaty Murowaniec, ale taky pujdeme k peti stavum, tohle mi odepsali (poprve ať přijedu jiný termín..) :

Jest kilka miejsc, które nie podlegają rezerwacji są sprzedawane na miejscu
w schronisku. Niestety nie można mieć pewności, że się takie miejsce
dostanie. Po wyczerpaniu tej puli można jeszcze liczyć na miejsca noclegu
zastępczego, które znajdują się w wieloosobowej (14 osobowej) sali z
pryczami.
Nocleg na podłodze jest noclegiem zastępczym i udzielamy go w sytuacjach kiedy zejście do innego miejsca noclegowego jest niemożliwe lub stwarza niebezpieczeństwo np. zbyt duże zmęczenie, zapadający zmierzch, załamanie pogody itp.

Pozdrawiam
M.Krzeptowska


tak uvidíme, jaké bude štěstí..
hunty
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: pát zář 7, 2012 11:29

Re: Orla Perc

Příspěvekod karitapepe » úte zář 11, 2012 6:26

chata u pěti stavů - okolí je krásné,ale vnitřek humáč,všude po zemi někdo bivakuje,higiena skoro žádná,neteče teplá voda.Jo Murovanec,to je jiné kafe(nikdo na zemi a teče teplá voda a čisto)
karitapepe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 461
Registrován: úte srp 2, 2011 8:28
Bydliště: Ostrava

Re: Orla Perc

Příspěvekod discovery.13 » úte zář 11, 2012 17:18

já vím že murowaniec je luxus,ale já potřebuju jen někam složit tělo a trochu dáchnout . . . nějak se mi nechce jít naslepo na murowaniec,aby mi pak řekli že je plno . . .
discovery.13
nováček
nováček
 
Příspěvky: 23
Registrován: pát čer 6, 2008 16:11

Re: Orla Perc

Příspěvekod discovery.13 » úte zář 11, 2012 17:28

hunty píše:zdravím, rád bych se zeptal na nějaké aktuální informace, jelikož obě chaty mají plno a my se na orlí stezku chystáme od 21.9.

děkuji

vidím že razíte spíš jak já,sice nevím jak dlouho tam budete,ale bylo by možné mi podat pak nějaké info stím přespáním ??? Budu nejspíš vyjíždět ve čtvrtek 27.kolem 15h. díky
discovery.13
nováček
nováček
 
Příspěvky: 23
Registrován: pát čer 6, 2008 16:11

Re: Orla Perc

Příspěvekod hunty » úte zář 11, 2012 21:52

25. bychom měli být zpět, tak se pokusím napsat, jak jsme to vyřešili . )
hunty
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: pát zář 7, 2012 11:29

Re: Orla Perc

Příspěvekod blondyna » stř zář 12, 2012 6:22

Na chatě pět stavů polských jsme spali minulý víkend. Naštěstí jsme měli rezervaci (organizovaný zájezd). Jinak je to tam, jak někdo psal už v roce 2008.
Chodby plné, opravdu plné, lidé spali i na schodech, ve vchodových dveřích, prostě všude. Jít večer nebo v noci na záchod - zoufalství.
V jídelně snad už od 15 hodin plno, všichni seděli u jednoho piva nebo čaje a čekali až budou moct zalehnout. Koupit si tam něco k jídlu znamenalo probojovat se přes plné chodby s talířem na pokoj. Měli jsme pocit že někteří snad ani nejdou na tůru, jen aby nepřišli o flek na spaní. Tam snad prodají "místo na spaní" každému kdo přijde. Ale kam se opravdu složíte nikdo neřeší.
A to ani pomyslet, kdyby tam došlo k nějakému požáru.
Za mě Pět stavov polskich už nikdy a to nejsem háklivá a přespím v podstatě kdekoliv kde se dá složit tělo. Ale tam nebylo kde, to tělo složit.
Přeju všem kdo se na Orlí stezku vydají krásné počasí, stezka je úžasná.
blondyna
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř zář 12, 2012 5:55

Re: Orla Perc

Příspěvekod karitapepe » stř zář 12, 2012 7:09

blondyna -přesně jsi to napsala, dokonce pšontci spali i na záchodě, taky mě tam už nikdo neuvidí :mrgreen:
karitapepe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 461
Registrován: úte srp 2, 2011 8:28
Bydliště: Ostrava

Re: Orla Perc

Příspěvekod discovery.13 » stř zář 12, 2012 17:18

vím že je stezka úžasná,šel sem ji,co se týká chaty , tak znovu nastupovat na tůru v Zakopane se mi nechce a pak se ještě vracet do Zakopane,no mazec,už není ani tak dlouho světlo jak bylo v červnu . . . hlavně se mi nechce pochodovat za tmy . . . v tom červnu jsme vycházely 2:30 ze Zakopane , v Murowanci byl čas 4:20, v sedle Zawrať 6:20 prostě dostihy . . .
discovery.13
nováček
nováček
 
Příspěvky: 23
Registrován: pát čer 6, 2008 16:11

Re: Orla Perc

Příspěvekod Pavel-tm » stř říj 17, 2012 16:03

Ahoj,
možná na Orlu po x letech úvah konečně vyrazíme příští týden - jak to tam tak koncem tohohle října může vypadat? Zasněžený hřeben asi není, zatím, a na chatě 5 stawů polskich by snad koncem října už narváno být nemuselo, ne?
Jináč plán je zatím takovýto:
Buď vlakem do Lipt. Hrádku, bus+stop na Podbanské, pěšo Tichou dolinou po asfaltě ke Kasprowu Wierchu, nebo vlakem až do Popradu, busem přes Polanu do Zakopaného a použít lanovku. V obou variantách nástupu pak dál na Ľaliové sedlo - Svinica - sedlo Zawrat (bivak pod sedlem) - ráno zbytek Orly do sedla Kryzna, pak buď zkusit zakázanou část hřebenovky dál na SV a někde bivak, nebo do polské chaty u 5 stawů polskich. Další den zkusit přejít přes Mengusovské sedlo (z Polska značka, ze Slovače bývalá značka, myslím) s fakultativním výstupem na Vých. Mengusovský štít, dolů k Hincovým plesům a sestup na Štrbské pleso, přes Štrbu vláčkem dom. Kdyby nepršelo a moc nesněžilo, tak by to takhle mohlo jít, ne?

Uvítám připomínky.
Pavel-tm
nováček
nováček
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát bře 12, 2010 7:03

Re: Orla Perc

Příspěvekod kropt » stř říj 17, 2012 17:44

Pavel-tm píše: jak to tam tak koncem tohohle října může vypadat? Zasněžený hřeben asi není....


Podle horské služby už nad 2100 m leží místy sníh - ale pokud bude celý týden teplo a pěkné počasí, tak to asi ještě sleze.
To je pořád řečí o škodlivosti alkoholu, ale když je někde nějaká epidemie, tak je to z vody!!!
Uživatelský avatar
kropt
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1510
Registrován: pát zář 28, 2007 20:35
Bydliště: Vysočina

Re: Orla Perc

Příspěvekod karitapepe » stř říj 17, 2012 20:18

super tura,určitě to půjdu znova,mám stejně jenom projite půlku.
Jenom nástup od chaty(Schronisko ...) je přes 2 hoďky na Krzyžné a pak jsme prošli přes Granaty ke Kozimu Wierchu a sestupovkou dolu,celé za světla by nám to časově nevyšlo.
http://www.youtube.com/watch?v=1Mbey4lI ... e=youtu.be
karitapepe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 461
Registrován: úte srp 2, 2011 8:28
Bydliště: Ostrava

Re: Orla Perc

Příspěvekod MartinN » pon srp 5, 2013 9:11

Ahoj,

Jak byste zhodnotili náročnost trasy?
Online průvodce Krakov, Florencie, Edinburgh
MartinN
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned úno 20, 2011 18:07

Re: Orla Perc

Příspěvekod Pavel-tm » pon srp 5, 2013 9:59

Ahoj,
právě jsem se odtud vrátil. Spali jsme na schronisku U 5 stawow Polskich (chata super, po všech stránkách velmi vstřícný přístup; všechny noci sice neskutečně narváno, ale měli jsme kliku, že se nám vždycky povedlo nějaké postele v pokoji nebo aspoň matrace zarezervovat den předem a nemuseli jsme se večer "bít" o místa na podlaze v jídelně či na chodbách).
První den jsme šli vlastně celou Orlu: schronisko - sedlo Zawrat - Kozia przelecz - Kozie wierch - Skrajny Granat - Krzyzne - schronisko. Vyšli jsme ráno v 7, přišli večer před šestou, čili skoro 11 hodin. Docela makačka, ale od 5 stawow se to dá rozdělit maximálně na dvakrát se sestupem z Kozieho Wierchu, a tam jsme byli moc brzo a přišlo nám škoda sestupovat. Za Skrajným Granátem už jsme toho ale měli docela dost a ty 2 hodiny sestupu z Krzyzneho byly už nechutně dlouhé ;-)
Určitě je to těžší než třeba hřeben Roháčů nebo dokonce Priečné sedlo apod., a to i fyzicky (furt nahoru dolů). No a pokud nevyjdete hodně brzo ráno, připravte se na fakt doooost lidí na trase. Naštěstí Zawrat - Kozie Wierch je jednosměrka (a potkali jsme tam jen 2 magory jdoucí v protisměru), a Skrajny Granat - Krzyzne už zas tak moc lidí nechodí.
Druhý den jsme šli schronisko - Zawrat - Swinica - Ľaliové sedlo - po bývalé zelené do sedla Závory - Hladké sedlo - schronisko. Na Swinicu taky hezké řetízky, ale nahoře neskutečně narváno, holt je tam blízko lanovka, no :-(. No a pak ten návrat po neznačených cestách by se mohl v případě střetu se zeleným mužíkem kapku prodražit, ale naštěstí jsme žádného nepotkali ;-).
Pavel-tm
nováček
nováček
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát bře 12, 2010 7:03

Re: Orla Perc

Příspěvekod pavproch » pon srp 5, 2013 10:16

Pavel-tm píše:Ahoj,
Druhý den jsme šli schronisko - Zawrat - Swinica - Ľaliové sedlo - po bývalé zelené do sedla Závory - Hladké sedlo - schronisko. Na Swinicu taky hezké řetízky, ale nahoře neskutečně narváno, holt je tam blízko lanovka, no :-(. No a pak ten návrat po neznačených cestách by se mohl v případě střetu se zeleným mužíkem kapku prodražit, ale naštěstí jsme žádného nepotkali ;-).


nejenom to, asitak před 25 lety (ještě za totáče) v tomhle místě po mně a drahé 3/4 (tenkrát přítulce) polskej pohraničník střílel ostrýma ze sapíku (do vzduchu, sic)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28316
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Orla Perc

Příspěvekod discovery.13 » pon srp 5, 2013 20:07

Těžká,ale super. Pro mě nelezce,zážitek na celý život,ale dokonce jsem se tam vrátil vyškrábat se na Swinicu :t:t tatry z polské strany jsou takové neohleděné . . . . .
discovery.13
nováček
nováček
 
Příspěvky: 23
Registrován: pát čer 6, 2008 16:11

Re: Orla Perc

Příspěvekod pepino89 » stř dub 30, 2014 13:49

Ahoj,

chystáme se na Orlí stezku a řešíme ubytování před nástupem. Na mapě z portálu http://mapy.hiking.sk/?hpid=Wzrkd je zakreslena chata na "Kasprovy wierch" (konec trasy v mapě). Zajímalo by mě, jestli se tam dá přespat nebo jsou to jen budovy lanovek bez možnosti ubytování. Byla by to mnohem lepší výchozí pozice na stezku než z chaty Murowaniec (je to přeci jen o 500m výše).

Pokud někdo o nečem víte, tak budu rád za každé info. Díky
Uživatelský avatar
pepino89
nováček
nováček
 
Příspěvky: 44
Registrován: stř dub 30, 2014 13:22
Bydliště: Plzeň

Re: Orla Perc

Příspěvekod Tamca » stř dub 30, 2014 14:45

ahoj, myslím, že ten Kasprow vierch je jen budova lanovky. My jsme spali na chatě Pěti polských stavů bez rezervace, bylo úplně natřískáno a na dvě noci jsme se na podlahu vešli. Jako výchozí bod na Orlu to bylo super, lepší než Murovanec.
Jo a mají tam obří várnici na horkou vodu zadara, není třeba brát vařič. Mají svou vodní elektrárnu...
Naposledy upravil Tamca dne stř dub 30, 2014 16:33, celkově upraveno 1
Tamca
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: sob dub 28, 2012 14:47
Bydliště: Brno

Další

Zpět na Ostatní Evropa