Pyreneje - Kam a co tam?

Portugalsko, Španělsko, Belgie, Maďarsko, Lucembursko, Malta, Holandsko, Vatikán, Polsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Pyreneje - Kam a co tam?

Příspěvekod pickard » ned bře 6, 2016 19:26

Tak mě letos čekají Pyreneje, kde jsem v životě nebyl, což je třeba napravit. Budeme mít 10 - 12 dnů a vlastní auto. Nemáme žádný názor na to, kam přesně jet. Rádi bychom v rámci výletu:

1) Podnikli 3 - 4 denní trek.
2) Vylezli na 2 - 3 vyšší kopce.
3) Navštívili nějakou lezeckou oblast.
4) Váleli se a žrali.

Ad 1) Chodci jsme zdatní a rozumně zkušení.
Ad 2) Výstup může být až AD-. Ideální by bylo PD s krátkou lezeckou sekcí.
Ad 3) Lezci nejsme zdatní. Preferována je nižší obtížnost. Sportovky i trad.

Je zde nějaký znalec, co něco doporučí? Vítány jsou též odkazy na knihy a mapy. Díky moc.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Pyreneje - Kam a co tam?

Příspěvekod pickard » ned bře 6, 2016 19:26

Jo... a ještě kdy. Je červen OK? Soudě dle Korsiky, kde to znám, by být měl, ale radši se ptám.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Pyreneje - Kam a co tam?

Příspěvekod jedik » pon bře 7, 2016 12:25

To je hodně široká oblast na povídání. Dobrým odrazovým můstkem jsou třeba outdoorové cestovky, které mají v itinerářích takové ty pyrenejské klasiky. Být tebou, prohlídnu si to a pár z nich vyberu.

Na 3-4 denní trek za sebe doporučím okolí Monte Perdido, to nezklame.
Jsou tiché jak ten černý bor, co kryje jejich hlavy sivé, to hřebeny jsou našich hor, to Beskydy jsou zádumčivé.
Uživatelský avatar
jedik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2878
Registrován: sob dub 21, 2007 16:53
Bydliště: Ostrava

Re: Pyreneje - Kam a co tam?

Příspěvekod sobb » pon bře 7, 2016 13:35

kouknout na itineráře cestovek je dobrý odrazový můstek pro plánování cesty, taky to tak dělám.

Jinak je to už dávno, ale co mi utkvělo v paměti, jako krásný místa - Cirque de Gavarnie, Rolandova brána, Perdido a okolí, za nahlídnutí stojí i Ordesa, ale budou tam asi davy, možná je zajímavý sejít aspoň od Perdida k vodopádům, pokud je to v rámci přechodu a člověk tedy Ordesou nepřijde. Dál Aneto, NP Aigüestortes i Estany de Sant Maurici. Na FR straně byla úžasná oblast (národní přírodní rezervace) kolem masivu Néouvielle.

V Pyrenejích je toho opravdu strašně moc k vidění a projití.

S lezením poradit neumím, my tam tehdy byli na dlouho a bez zázemí auta, jen s ulitkama na zádech, takže jsme po možnostech sápání po skalách nepátrali.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pyreneje - Kam a co tam?

Příspěvekod dan50 » pon kvě 16, 2016 14:17

ahoj,
uz mate nejaky plan cesty?

Ve druhe pulce cervna se taky chystame do Pyreneji (akorat bez lezeni), takze bych se rad inspiroval... :).

Diky moc

Dan
dan50
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: úte čer 30, 2015 10:45

Re: Pyreneje - Kam a co tam?

Příspěvekod pickard » úte kvě 17, 2016 9:53

Čau,

naše plány se typicky vyznačují tím, že nemáme moc "plán", ale spíš přehled věcí, co by se eventuálně daly udělat, a pak se na místě rozhodujem dle počasí a nálady, co budem konkrétně provádět. Nebudeme vázaní ani na nějakej itinerář ani na dopravní prostředky, takže to bude takové mírně impulsivní.

Pojedeme určitě do Ordesy a uděláme kratší výlet kolem M. Perdida - tak tři dny mini trek Perdido-Cilindro-po hřebeni na západ k B. de Roland, možná ještě kousek dál na západ a pak dolů zpátky do údolí. Jestli tam nebude tuna sněhu.
Asi si někde zajdeme na canyoning, s tím nemám zkušenosti, takže na to si někoho najmem. Asi až na místě zjistíme, kde, co a jak, podle všeho se to tam všude intenzivně provozuje, zejména kousek na jih v podhůří.
Pár dní se budeme flákat v nějakejch starejch městech a cpát se jídlem.
Jestli seženem na půjčení na místě bouldermatku, asi se pojedem někam škrábat na šutry, nejspíš do Pont de Camp.
Pojedem se asi podívat na Riglos. Tam se na lezení moc necejtim (velký, dlouhý, těžký), ale je to tam hezké, takže bychom to chtěli vyfotit a prohlídnout si to.
Na FR straně pojedem do Vallé d'Ossau. Zde uděláme něco na Pic du Midi... buď tam vylezem normálkou nebo něčím nenormálním, to se určí dle nálady a počasí.
Zbytek programu, pokud vůbec bude čas, bude spontánní. Prst do mapy a "jedem se podívat sem".
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Pyreneje - Kam a co tam?

Příspěvekod dan50 » sob črc 9, 2016 11:16

Ahoj,
Spanelsko musim doporucit, bylo to super!

Nakonec jsme byli v narodnim parku "Národní park Ordesa y Monte Perdido" a "Národní park Aigüestortes i Estany de Sant Maurici".

Pokud by nekdo chtel blizsi info, tak piste do zprav :).


Dan
dan50
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: úte čer 30, 2015 10:45

Příspěvekod pickard » sob črc 9, 2016 12:49

Jj. Supr. Taky doporucuju. Napisu nejakej kratsi report.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Pyreneje - Kam a co tam?

Příspěvekod mike » sob črc 9, 2016 22:46

dan50 píše:Pokud by nekdo chtel blizsi info, tak piste do zprav

Navrhuju, aby psali radeji sem a tys odpovidal verejne. Muze to tak byt uzitecne pro vic lidi a takhle forum funguje.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pyreneje - Kam a co tam?

Příspěvekod pickard » pon črc 11, 2016 11:01

Tak děti... Protože toho tu o Pyrenejích moc není, napíšu krátký report, třeba se to bude někomu hodit. Jsou to ryze subjektivní dojmy, leckdo to může vidět jinak.
Jeli jsme z ČR autem, abychom na místě měli svoje a byli mobilní. To pokládám za velmi užitečné. Je tam spousta věcí poměrně blízko u sebe, takže s autem toho jde stihnout velmi mnoho. Cesta byla pohodová tam i zpět, nejproblematičtější je část Praha - státní hranice, protože české silnice. Pak je to po dálnici odpovídající stavu letopočtu až tam. Francouzské mýto asi 75 EUR jedna cesta. Jízda vždy dva dny, nocování ve FRA.
Na místě samém je doprava snazší na španělské straně - více dobrých silnic a zejména slušné silnice vedoucí docela blízko podél hlavního hřebene. Na FR straně je ta paralelní silnice znatelně dál. Na ES straně rovněž více hezčích kempů a levněji a lepší počasí. Většinu času jsme trávili tam. Španělé umí španělsky, francouzsky a anglicky. Francouzi umí francouzsky.

Kempy četné a hezké. 18 - 22 EUR noc za stan, auto a dva lidi. Obvykle teplé sprchy, obchod, bar či hospoda.

V období 10. - 25. 6. tam nikdo nebyl. Prázdno. Prázdný kempy, prázdný hotely, prázdný hory. Centrální horský chaty pod významnými vrcholy a na trase GR 10 či 11 stále tak na 40% kapacity. Jediná nevýhoda - docela často dost věcí prostě zavřenejch, hlavně hospod.

Ceny - v ES velmi příznivé. Kompletní bohaté menu ve měste v hospodě 14 - 17, pivo na AV hütte 2,50, v supermarketu asi jako v Praze, jen podstatně lepší jídlo.

Byli jsme na dvou místních chatách patřících FR a ES svazům, na obou bez keců brali Alpenverein.

Navštívená místa:

Parque nacional de Ordesa y Monte Perdido
Jasná zpráva, povinnost. Kemp v Torle pěkný. Hlavní bod programu výstup na Monte Perdido (3355m). Přenocování na ref. Goriz. Obtížnost tak PD. Bylo hodně sněhu, ale byl zmrzlej, takže se šlo dobře. Není tam ledovec. Takže možná PD-. Mačky nutné, pikl doporučeníhodný. Lano netřeba. Přístupový kaňon v Ordese je velmi krásný, náhorní planina je zvláštní, výhledy jsou perfektní.
Později v sezóně lze dělat různé treky po té horní planině, čemuž nyní bránil sníh.
Alternativní cíl je Cillindro de Marboré, což je kopec hnedle vedle Perdida. Je o fous nižší, ale na pohled zajímavější a technicky o kousek těžší - je dobré, když se člověk nebojí ve strmějším firnu.

Parque natural de la Sierra y los Canones de Guara
Trošku opomíjené předhůří, které je ovšem velmi krásné a lezecky mimořádně významné (Alquézar, Rodellar). Kopce jsou tak do dvou tisíc, ale základním bodem programu jsou ty kańony. Ty jsou boží. Úzké a hluboké, ve vápenci vyřezané, velmi spektakulární. Leze se v Rodellaru a Alquézaru. Je to převážně převislý vápno a je to těžký a dlouhý. Kdo se cítí pohodlně v 7a a vejš, zaleze si skvěle, kdo ne, může se koukat :)
Pro normální lidi je tam canyoning; podle všeho jeden z nejlepších v Evropě. Veliká zábava, možná vůbec nejlepší bod dovolený. Je dobré najmout guida, protože jinak člověk moc neví, jestli může nebo nemůže skočit. I s dopravou a vybavením vyšel na 50,-, což je podle mě dobrý.
Celkově je to bohem opuštěněj kraj, minimální osídlení a infrastruktura. Auto nutné, zásoby s sebou.

Mallos de Riglos
Jednodenní zastávka, protože tyhle UFO kopce se prostě musí vidět. Vyborný kemp s dobrou hospodou. Na místě samém nespočet tradičních vícedélek všech obtížností. Pokud člověk neleze, je to na den a procházku. Pokud leze, je to na půl života.

Parque nacional de Aigüestortes i Estany de Sant Maurici
Navštíveno vpodstatě náhodou. Dostali jsme tip od francozuské horolezecké babičky na Ref. Goriz na Perdidu, a tak jsme jeli. Pravděpodobně nejhezčí místo, kde jsme byli. Žula a voda. Té vody je tam fakt hodně - jezera, potůčky, vodopády, peřeje. Skutečně mimořádně krásné. Lze zde pořádat jednodenní výlety i několikadenní treky. (Byli jsme jen na výletě.) V parku je řada cest a řada chat, informační centrum fungovalo výborně. Kopce většinou do 2700, nějaká třítisícovka. Neplánovaný zlatý hřeb výletu.
Lezecky je významná oblast Cavallers u místní přehrady. Snadno dostupné, miliarda terénů všech obtížností. Žula. Kdo rád leze v Jizerkách - šup šup, sbalit a jet sem.

Vallée d'Ossau
Zastávka na Francouzské straně. Spali jsme pořád ve Španělsku a jen přejížděli Col du Pourtalet do FR. Je zde řada velmi kvalitních cest na trekking - kromě GR i různých kratších. Narozdíl od ES strany existuje kvalitní mapa. Hlavním bodem programu byl Pic du Midi d'Ossau (2884m), což je jeden z nejfotogeničtějších kopců v Pyrenejích. Normálka stále vyžaduje jistotu v terénu obtížnosti III a buď dobré slézací schopnosti nebo vybavení na slanění tří těžších míst. Navigace též nesnadná. My jsme měli mnoho natátého sněhu, což byla hlavní komplikace. Je to velmi zábavný výstup, ale není to turistická výprava. Na kopec a jeho vedlejší vrcholy vede i řada tradičních vícedélkových výstupů, je na to megatlustej průvodce. V údolí je několik dalších skvělých lezeckých terénů, řekl bych, že převážně alpského a tradičního rázu. Byli jsme se podívat v Gourette, což je lyžařské středisko, abychom ověřili, že Francouzi, s prominutím, zkurví i ty nejkrádnější hory, když se pokoušejí lyžovat. To se prostě nedá. Peklo na zemi. Byli jsme na bouldrech v Pont de Camp. Pěkná žula. Tráva bohužel posraná od ovcí, lidi lezou často bez bouldermatek, protože kdo to má mejt.

Jiné postřehy:
- Průvodci: Turističtí jistě jsou v mnoha jazycích, ale žádného jsme nekupovali. Lezečtí jsou k dostání v místě a jsou obvykle kvalitní. Mám některé na půjčení.
- Mapy: Španělské mapy dělá Editorial Alpina. K dostání v místě. Kvalita bídná. Francouzské dělá IGN. K dostání v místě. Kvalita vysoká.
- Jazyky: Ve španelsku žádný problém s libovolnou směskou čehokoli. Ve Francii pak francouzská klasika - je dobré umět trochu francouzsky.
- Veřejná doprava: Netušíme.
- Beznzín: Na obou stranách normální benzínky s normálním beznínem a obsluhou. V ES levněji.
- GSM signál: Asi jako v Rakousku.
- Města: Doporučuji Huescu. Velmi pěkná, malá, pohodlná, blízko všeho.
- Outdoor krám: Barrabes. Takovej místní Hudáč. Pobočky v různých městech. Dobré ceny, hezký sortiment.
- Bezpečnost: Všude to působilo vemi bezpečně. Auto asi někdo vykrást může, ale s paranoiou z Arca se to srovnávat nedá.
- WiFi: Zdarma na mnoha místech včetně kempů.
- Další aktivity: Primární je turistika, horolezectví, sportovní a tradiční lezení, kanyoning. Mnoho lidí provozuje silniční cyklistiku, k čemuž je dle našeho odhadu třeba mimořádné fyzické kondice. Ve vhodnou dobu se zde zřetelně jezdí hodně na kajaku a raftu. Na obou stranách jsou různý koně. Oblast je velmi vhodná na motocykl.
- Počasí: V ES statisticky mnohem lepší. Začátkem června ještě umí být pěkně kosa. Do léta leží na třítisícovkách dost sněhu. Oproti Alpám je to ale na konci léta obvykle skoro všecko holý, žádná Silvretta.

Fotečky:
https://flic.kr/s/aHskCA9eAL
https://flic.kr/s/aHskzjBGu2
https://flic.kr/s/aHskDqYSKq
https://flic.kr/s/aHskCD1o3x
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Pyreneje - Kam a co tam?

Příspěvekod Morty » čtv črc 28, 2016 15:27

ahojte,

plán máme následující:

Bratislava - Girona a zpět letecky, v první půlce září, když nepočítám let tak na 11 dní. Pokud možno vidět to nejlepší z Pyrenejí, spát občas na divoko ve stanu, občas v chatě, občas v kempu. Poznat i horské/podhorské vesničky, kulturu. Treky tak max 4 dny v kuse, mezi tím možnost se vzpamatovat v kempu/penzionu, dokoupit zásoby. Vyhnout se ledovci a místům, kvůli kterým by bylo nutné celou dobu nosit mačky a cepín. Pokud vyjde čas, tak se dva dny před odletem válet u moře.

Pro začátek, než se budu ptát konkrétněji, chtěl bych poprosit o základní info... :) :

- nemáte odkaz na nějaký španělský Idos.cz? Nechci si tam půjčovat auto, ani ne tak kvůli ceně, která by vyšla cca na 200 eur, ale spíš kvůli tomu, že se bojím auto nechat někde 3 dny, někdo ho škrábne a budou z toho nepředvídané náklady. Navíc pokud by nebylo nutné se vracet z treku na místo startu tak by to taky bylo lepší.

- je v Gironě nějaký outdoorshop, ideálně blízko autobusáku, kde by se dala koupit šroubovací kartuše?


díky :)
Uživatelský avatar
Morty
účastník
účastník
 
Příspěvky: 289
Registrován: pon bře 13, 2006 20:16

Re: Pyreneje - Kam a co tam?

Příspěvekod pickard » čtv črc 28, 2016 16:04

1) O idosu nevím. Všiml jsem si, že tam dopravu provozuje řada různých společností, nejsem si jist, že existuje nějak zvlášť dobře propojený centrální systém. Možná ano, nezajímalo, auto.

2) Půjčení auta - zvážil bych to ještě. Působilo to tam na mne velmi bezpečně. Auto jsme běžně nechávali povalovat všude možně stejně jako další lidi. Ta flexibilita je k nezaplacení. Veřejná doprava tam dle letmého pohledu není nic moc. Jistě jsou místa, kam prostě nic nejezdí a na většinu míst toho jezdí dost málo. Podle toho, co popisuješ, že chceš dělat, bych řekl, že rychlý opertivní přesuny jsou důležitý. Nechceš někde trčet den, protože ti ráno ujel jedinej bus. Neříkám, že to nejde, jistě ano, ale měl jsem tam auto a když pojedu znovu, zase tam budu mít auto. Lidi kolem taky měli auto. Nikoho, kdo přijel autobusem, jsme nepotkali. Kromě lidí na GR10/11, ale to je jiná story. Jsou samozřejmě lidi, kteří to mají hozený tak, že když se mají dostat na nový místo 80km daleko, tak je to prostě plán na den - vono něco pojede, někam, tam počkáme, přesedneme, popijeme, třeba někoho potkáme, uvidíme, zahulíme. Pokud seš tento typ, není problém. Pokud seš jako já německý typ - 80km je plán na 60 minut - tak chceš auto.

3) O Hudáči v Gironě nevím, ale kartuše se docela běžně prodávaly v různejch krámech v dědinách pod horama. Potíž je, že většinou ty francouzský. Neříkám, že nebyla šroubovačka, asi jo, ale viděl jsem je míň než modrý potvory. Bez tohodle nejezdím:

http://www.sunshop.cz/edelrid-redukce-pro-varic-adapter-pro-kartus-bajonet-zavit--/
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Pyreneje - Kam a co tam?

Příspěvekod mike » čtv črc 28, 2016 17:48


O tom taky uvazuju, je to bezproblemove? Skoda, ze je to tak tezke :?

(pitomi zabozrouti s jejich Campingazem :evil:)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pyreneje - Kam a co tam?

Příspěvekod pickard » čtv črc 28, 2016 18:07

mike píše:je to bezproblemove? Skoda, ze je to tak tezke :?

Řekl bych, že to je bezproblémové. Rozhodně to bezproblémově funguje. Plast na mě dělá dojem, že by se mohl zlámat, když na to něco někde spadne, ale kupodivu je to i docela odolné. Těžké to docela je, na to jaká je to blbost. Na GR20 bych si to nevzal, tak bych si rozmyslel, jaklý si koupím kartuše... a vzal si nakonec benzín :)
Pohozený v autě je to ale v klidu a na normální vejlet taky.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Pyreneje - Kam a co tam?

Příspěvekod mike » čtv črc 28, 2016 18:38

Do auta muzes rovnou hodit kartuse a neresit je na miste ;-) Jde mi o letadlo, protoze na miste je nekdy jednodussi sehnat ty pitome zabozroutske kartuse.

Kdyby to vazilo 20 g, tak neni co resit, do batohu pro jistotu vzdycky. Tipuju, ze je to tak tezke kvuli tomu nesmyslnemu bajonetu, to mohl fakt vymyslet jen Francouz #-o I ty jejich varice jsou tezke jako krava, leda do kempu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pyreneje - Kam a co tam?

Příspěvekod Morty » sob črc 30, 2016 22:29

Ok, vzhledem k tomu, že ani za x dní hledání po netu jsem nepochopil systém hromadné dopravy ve Španělsku, začínám přemýšlet o půjčení auta. Může se (obecně) s vypůjčeným autem za hranice v tomto případě Španělska (Francie, Andorra)? Možná, když to sečtu kolem a kolem, vyplatí se tam jet vlastním autem :-D
Uživatelský avatar
Morty
účastník
účastník
 
Příspěvky: 289
Registrován: pon bře 13, 2006 20:16

Re: Pyreneje - Kam a co tam?

Příspěvekod shoe » ned črc 31, 2016 0:52

O našem cestování s Lenkou si můžete přečíst na http://easy-trail.com

Pacific Crest Trail Nový Zéland Korsika Mallorka Pyreneje Azorské ostrovy

YouTube: http://youtube.com/c/easytrail
Instagram: http://instagram.com/EasyTrail/

Seznam vybavení s odkazy: https://lighterpack.com/r/a0xb13
shoe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 200
Registrován: čtv srp 15, 2013 22:51

Příspěvekod pickard » ned črc 31, 2016 15:15

Rome2Rio da slusnou predstavu, zda a cim se da odkama kam dojet. Neni ale spolehlive na jizdni rady.
Vlastnim autem to neni nesmysl. Ale trva to podstatne dyl nez leptadlo. Krone benzinu zapocti i amortizaci vozu, je to precejen 4000km a myto ve FR cca 75 jedna cesta.
S autem z pujcovny se smi pres hranici.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Pyreneje - Kam a co tam?

Příspěvekod Morty » ned črc 31, 2016 18:27

Čím dál tím víc se přikláním k tomu, že pojedeme vlastním autem. I přes odkaz za který děkuji jsou ty busy fakt peklo najít co kdy kam jede a auto z půjčovny prodražuje akci tak, že to vychází na stejno.

Cenově vychází nastejno jet vlastním autem (bez amortizace) a letět (7500czk) + si auto půjčit (2500czk vč. pojištění, +phm + 50E za přejezd opuštění Španělska)

Nevýhoda je, že z dvoučlené posádky vozu jsem jedinej aktivní řidič. Takže na cestě určitě 4 celý dny. Pokud se ale nemusíme vázat na datum letů, tak můžeme trefit 3 víkendy místo dvou při stejném počtu dní dovolené. Takže počet dní na místě stejnej a ještě po cestě můžeme vidět něco zajímavýho, když si to naplánujem.

Navíc se mi líbí možnost si do kufru naházet cokoliv (věci na lezení, bouldermatku, plynové kartuše...)

Jestli to rozseknu tímhle směrem, tak by mě snad víc, než co v Pyrenejích (nějaké info už jsem posháněl), zajímalo, co se dá vidět po cestě v Německu a Francii. Typ zastávek by byl "sjet 5km z dálnice, dojet autem co nejblíž pamětihodnosti, půl hodiny se kochat, najet zpět na dálnici a pokračovat".
Uživatelský avatar
Morty
účastník
účastník
 
Příspěvky: 289
Registrován: pon bře 13, 2006 20:16

Re: Pyreneje - Kam a co tam?

Příspěvekod pickard » ned črc 31, 2016 18:37

Morty píše:snad víc, než co v Pyrenejích (nějaké info už jsem posháněl), zajímalo, co se dá vidět po cestě v Německu a Francii.


Na Německo kašli, to je za rohem, tak ještě pojedeš. Ve Francii silně doporučuje zastavit někde v Massif central. Je to horská oblast sopečného původu - takový lepší CZ středohoří. Velmi krásné. Je to velké, něco si tam vygoogli podél trasy.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re:

Příspěvekod mike » pon srp 1, 2016 2:33

pickard píše:Rome2Rio da slusnou predstavu, zda a cim se da odkama kam dojet. Neni ale spolehlive na jizdni rady.

Tak. Obcas ale nenajde optimalni variantu a vymysli nejakou podivnou po stejne trase. Jindy ale zas prijde s necim zajimavym, co by cloveka nenapadlo. Rozhodne neni od veci to zkusit a pak si to doladit rucne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pyreneje - Kam a co tam?

Příspěvekod Morty » sob srp 20, 2016 10:45

Na letadlo a busy / půjčení auta nakonec nedojde. Jedeme vlastním autem... (kompletní prohlídka už proběhla a teď řeším připojištění auta na odtah atd..)

Plánuju to jet 2 dny tam a 2 dny zpátky. Cesta je součást dovolené, takže určitě mrknem na zajímavosti, co budou po cestě. Pojedeme v první polovině září.

Plán přímo v Pyrenejích hodně vychází z příspěvku od pickarda, kterému tím pádem díky moc!

Vallée d'Ossau - dvoudenní trek okolo Midi d´Ossau, s noclehem na Refuge d'Ayous + navečer bouldering v Pont de camps.
- dá se přímo v údolí, třeba na parkovišti u bouldrů, přespat v autě (budeme mít lůžkovou úpravu)? Myšleno tak, jako jestli se to může...?
- je povoleno rozbalit stan na jednu noc v horách v okolí Midi d´Ossau? Zatím mi vychází noc na chatě, ale tohle by rozšířilo možnosti plánování.


Ordesa (Monte Perdido) - třídenní trek - první den z Torly (busem/autem na "točnu") nástup k chatě Ref. de Goriz (cestou v pravém svahu kaňonu - měla by být zajímavější), druhý den Monte Perdido a sestup zpět na Ref. de Goriz, třetí den buď dnem kaňonu zpět a nebo vrchem přes náhorní planinu.
- opět otázka, jak je to se spaním ve stanu - vím, že u Ref. de Goriz lze přespat ve stanu (za poplatek?) ale co jinde?

Parque nacional de Aigüestortes i Estany de Sant Maurici - zatím nemám plán, chtěl bych tady dát tak dvou-třídenní trek. Chat a cest tolik, že si nemůžu vybrat.
- má někdo návrh, co v tomhle parku prostě musíme vídět?

Andorra - budeme na ni mít jen jeden den a pokud to dává smysl, chtěli bychom spíš do měst/vesnic a trošku nasát atmosféru a odpočívat, ale pokud je tam nějaký super turistický cíl (což určitě je) tak bychom to taky zvážili.
- co v Andoře?

Carcassonne, Azurové pobřeží - zastávky na cestě domů, to pobřeží možná vynecháme, podle času a chuti.

V první půlce září očekávám noční teploty i pod nulou. Ale v oblastech, které hodláme navštívit by už neměl ležet sníh z minulé zimy. Samozřejmě může čerstvě nasněžit, ale to bychom se na tůru vybodli, resp. utekli dolů cestou nejmenšího odporu. Takže cepín a mačky nebereme, protože ledovci se vyhneme.

Co spaní v autě? Je na parkovištích FRA/SPA tolerováno/zakázáno/povoleno? Co spaní ve stanu - je nějaké pravidlo typu "nad 2000 mnm lze přespat jednu noc"? Mám dojem, že jsem to někde četl. V podstatě mi nevadí chaty, ale rád mám v batohu lehký stan a možnost to zapíchnout kdekoliv.

Je po naší cestě nějaká vhodná, snadno dostupná lezecká oblast, kde budou jednodélky, dobře odjištěné, s těžištěm cest obtížností mezi 4 - 7 UIAA?

Španělské mapy Alpina už jsem si koupil, ale s ohledem na informace v tomhle vláknu bych rád na místě koupil něco lepšího - existuje něco a jak se jmenuje vydavatel případně?

Budu rád za odpovědi na jakékoliv otázky. A co nezjistím tady, tak zjistím na místě ;-)

Díky!
Uživatelský avatar
Morty
účastník
účastník
 
Příspěvky: 289
Registrován: pon bře 13, 2006 20:16

Re: Pyreneje - Kam a co tam?

Příspěvekod wawrik » sob srp 20, 2016 11:35

... a mohol by si sa tu s tými poznatkami podeliť s ostatnými. Tvoj itinerár vyzerá veľmi dobre a flexibilne, možno ho o pár rokov využijem.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Pyreneje - Kam a co tam?

Příspěvekod pickard » ned srp 21, 2016 10:40

Morty píše:1) dá se přímo v údolí, třeba na parkovišti u bouldrů, přespat v autě (budeme mít lůžkovou úpravu)? Myšleno tak, jako jestli se to může...?
2) je povoleno rozbalit stan na jednu noc v horách v okolí Midi d´Ossau? Zatím mi vychází noc na chatě, ale tohle by rozšířilo možnosti plánování.[/i]
3) opět otázka, jak je to se spaním ve stanu - vím, že u Ref. de Goriz lze přespat ve stanu (za poplatek?) ale co jinde?[/i]
4) má někdo návrh, co v tomhle parku (Aiguestortes) prostě musíme vídět?[/i]
5) co v Andoře?
6) Takže cepín a mačky nebereme, protože ledovci se vyhneme.
7) Co spaní v autě? Je na parkovištích FRA/SPA tolerováno/zakázáno/povoleno? Co spaní ve stanu - je nějaké pravidlo typu "nad 2000 mnm lze přespat jednu noc"? Mám dojem, že jsem to někde četl. V podstatě mi nevadí chaty, ale rád mám v batohu lehký stan a možnost to zapíchnout kdekoliv.
8) Je po naší cestě nějaká vhodná, snadno dostupná lezecká oblast, kde budou jednodélky, dobře odjištěné, s těžištěm cest obtížností mezi 4 - 7 UIAA?
9) Španělské mapy Alpina už jsem si koupil, ale s ohledem na informace v tomhle vláknu bych rád na místě koupil něco lepšího - existuje něco a jak se jmenuje vydavatel případně?


1) Podle mě se to nesmí, ale moc kontrolované to není. Není to třeba, hned za hranicí v obci Escarilla (15-20 minut) je hezký kemp. Spali jsme tam, i když jsme operovali ve Francii.
2) Povoleno je to podle mě jen u chat. Běžně se to dělá. Jinde bych čekal, že to povoleno není, ale kontrolováno taky moc ne. Přiměřeně se zašít je podle mě bezpečné. Samozřejmě spíš výš a ne vedle obydlené oblasti.
3) Totéž, u chaty bez probémů, jinde to je podle mého názoru tolerováno, je-li to nenápadné, vysoko a pryč od lidí.
4) Ne. Cokoliv. Všude stejně krásné. Doporučuju do parku přijet od západu s ohledem na lezecký dotaz níže.
5) Nevim, nebyl.
6) Na Mt. Perdidu podle mě leží sníh celoročně. Závěr je prudkým kuloárem, já bych si pikl a mačky vždy vzal.
7) Sta vysoko pryč od lidí podle mě projde, protože to nido nehlídá (asi se to "nesmí", ale nikoho to podle mě nezajímá, zejména v ESP) U chat v pohode. Spaní na parkovišti je asi možné (ve FRA bych čekal větší opruz), ale všude je milion hezkých kempů, nikdy jsme to nepotřebovali.
8) Ano. V parku Aiguestortes je krásná žulová oblast Cavallers. Je to u přehrady, dojede se k tomu autem. Velká pohoda, velmi pěkné, cesty všeho druhu, odjištěné obvykle slušně, ale sadu vklíněnců a čtyři friendy bych si vzal. V případě zájmu můžu naskenovat a poslat průvodce.
9) Ne-e.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Pyreneje - Kam a co tam?

Příspěvekod Morty » pon srp 22, 2016 22:07

Tyjo, děkuju moc! A samozřejmě pak napíšu, jak jsme dopadli, kde jsme byli a jaký to tam bylo. No a jak to tak procházím, tak Pyreneje nejsou na jeden výlet, ale na půl života.

Pokud by Tě to neobtěžovalo, byl bych za průvodce vděčný. Přece jenom nalízt do něčeho "od oka" není košer ;-). Stačí třeba jen nějaká podle Tebe nejzajímavější část v naší obtížnosti (4 - 7uiaa to je asi do 6b myslim). Čoky mám, i nějaký větší hexy, friendy buď oželím, nebo nějak do výletu poladím.
Uživatelský avatar
Morty
účastník
účastník
 
Příspěvky: 289
Registrován: pon bře 13, 2006 20:16

Re: Pyreneje - Kam a co tam?

Příspěvekod Morty » pon srp 22, 2016 22:45

Ještě dotaz, nedaří se mi najít číslo na horskou službu v Pyrenejích SPA/FRA - obě strany. Jako asi by fungovalo 112, ale člověk neví, ptát se nechce, pak je problem... Poradí někdo? Google mlčí (nejspíš blbě hledám).
Uživatelský avatar
Morty
účastník
účastník
 
Příspěvky: 289
Registrován: pon bře 13, 2006 20:16

Re: Pyreneje - Kam a co tam?

Příspěvekod pickard » úte srp 23, 2016 10:25

Průvodce naskenuju.

Teléfonos de emergencia:
Todo el Pirineo: 112
Territorio francés
SAMU Midi Pyrénées: 15
Pyrénées Atlantiques: 05 59 10 02 50
Hautes Pyrénées: 05 62 92 41 41
Haute Garonne: 05 61 79 28 36
Ariège: 05 61 64 22 58
Pyrénées Orientales: 04 68 04 51 03
Territorio español
Aragón: 062
Catalunya: 085
Andorra: 110
Rescate Montaña Pirineo aragonés: 974 55 10 08
Protección Civil Pirineo aragonés: 974 50 00 55
Protección Civil: www.proteccioncivil.org
Información de carreteras: 900 123 505
Riesgo de aludes: 93 423 29 67
Bomberos Catalunya y socorro de montaña: 085
Mossos d’Esquadra: 088
SOS Aragón: 112
Rescates en Francia: 05 62 92 48 24
Hospital y urgencia en Midi Pyrénées: 15
Rescates Guardia Civil: 062
Rescates Ertzaintza: 112
Rescates en Nafarroa/Navarra: 112 y 062. Bomberos y los GREIM de la Guardia Civil
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Pyreneje - Kam a co tam?

Příspěvekod pickard » úte srp 23, 2016 10:29

Jinak v itineráři nevidím canyoning. Pokud bude dost vody, tak na to určitě běžte. Velká zábava. Doporučuju jít například v Sierra y Cañones de Guara. Ubytujete se v kempu v Rodellaru (Camp de Pont nebo tak nějak, prostě Kemp u Mostu) a babka na recepci vám to rovnou domluví s místním guidem. Fakt výborný, jedna ze tří nejlepších věcí, co jsme tam podnikli.

Máte to více méně cestou z Aiguestortes na Perdido (když pojedete tou spodní silnicí přes Huescu).
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Pyreneje - Kam a co tam?

Příspěvekod pickard » úte srp 23, 2016 11:32

Odkaz na průvodce máš v soukromé zprávě.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Pyreneje - Kam a co tam?

Příspěvekod Morty » úte srp 23, 2016 20:24

díky moc za průvodce, staženo. Canyoning jsem zaregistroval, že se celkem provozuje, ale nějak nás to se ženou neláká, nejsu zrovna vodní tvor :-), každopádně to vypadá zajímavě a chvíli jsem to zvažoval, ale zavrhl taky proto, že časově už to máme i tak hodně natřískaný...
Uživatelský avatar
Morty
účastník
účastník
 
Příspěvky: 289
Registrován: pon bře 13, 2006 20:16

Další

Zpět na Ostatní Evropa