Tenerife, Pico de Teide a jine dotazy

Portugalsko, Španělsko, Belgie, Maďarsko, Lucembursko, Malta, Holandsko, Vatikán, Polsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Tenerife, Pico de Teide a jine dotazy

Příspěvekod zdend » pát pro 6, 2013 9:46

Zítra odlétám na týden na Tenerife. Bohužel online registrace na výstup na Teide je již na celý prosinec plná. Chci se zeptat, zda je možnost získat povolení pro výšlap na Teide i na místě. Případně jestli je možnost tam jít bez permitu nebo zda je tato varianta blbost. Samozřejmě nechci dělat zakázané věci, kde smrdí postih, případně špatná reklama pro Čechy.
Naposledy upravil mike dne pon čer 23, 2014 17:23, celkově upraveno 1
Důvod: zobecnen nazev vlakna
http://www.zdenda.net...moje cestopisy, fotky, videa
zdend
nováček
nováček
 
Příspěvky: 69
Registrován: stř čer 13, 2007 23:32

Re: Tenerife - Pico de Teide bez permitu?

Příspěvekod Vachon » pát pro 6, 2013 10:05

Při přespání na Ref Altavista a ranním výstupu na vrchol permit nepotřebuješ (to je přímo v předpisech).
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Tenerife - Pico de Teide bez permitu?

Příspěvekod oodoow » pát pro 6, 2013 10:30

Co mi povídal kamarád, tak tam šli až později a už tam nikdo nebyl. Myslim, že říkal, že když už nejezdí lanovka, tak se to úplně vylidní. Dneska ho asi uvidím, tak se můžu přeptat.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3096
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Tenerife - Pico de Teide bez permitu?

Příspěvekod zdend » pát pro 6, 2013 10:36

VACHON - díky za info, máš pravdu, je to na stránkách chaty http://www.webtenerife.co.uk/places-int ... avista.htm
Ale spát na chatě se mi nechce.

OODOOW - to by byla možná varianta pro nás. Díky za info.

Jinak předpokládám, že to bude v prosinci pod sněhem, tzn. pohory na nohách. Počítám, že by to teď na vrcholu mohlo vypadat jako nyní na Sněžce?
http://www.zdenda.net...moje cestopisy, fotky, videa
zdend
nováček
nováček
 
Příspěvky: 69
Registrován: stř čer 13, 2007 23:32

Re: Tenerife - Pico de Teide bez permitu?

Příspěvekod mayya » pát pro 6, 2013 11:18

My tam byli začátkem prosince a bez sněhu. Šli jsme bez permitu brzo v noci (asi ve 3 hod ráno), myslím že strážci se objevili asi v 8 nebo 9 hod, když jsme už sestupovali dolů. Myslím že k tomu tady už nějaké vlákno je, zkus pohledat...
Že nedostanete vždy, co chcete, je někdy obrovské štěstí.
(dalajlama)
Uživatelský avatar
mayya
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2791
Registrován: úte srp 21, 2007 22:09
Bydliště: Brdy, různě po světě

Re: Tenerife - Pico de Teide bez permitu?

Příspěvekod Vachon » pát pro 6, 2013 13:55

Oni to začínají hlídat když se nahoru hrnou lidi z lanovky, celý princip permitů je založen na tom, aby se regulovaly jejich počty, nějaký noční nebo časně ranní turista (to jsou i ti z chaty, kteří nahoru chodí na východ slunce) je podle mě nezajímá.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Tenerife - Pico de Teide bez permitu?

Příspěvekod zdend » pát pro 6, 2013 14:11

Všem moc děkuji za příspěvky. Uvidím na místě, ale vypadá to, že pokud by bylo počasí, tak bych to zkusil buď hodně brzo ráno nebo po poslední lanovce.
http://www.zdenda.net...moje cestopisy, fotky, videa
zdend
nováček
nováček
 
Příspěvky: 69
Registrován: stř čer 13, 2007 23:32

Re: Tenerife - Pico de Teide bez permitu?

Příspěvekod hlp3 » pát pro 6, 2013 15:24

Pár videí z Tenerife : https://www.youtube.com/playlist?list=P ... G18eS9UoJP

Je tam i video z Teide, tedy z výšky "pouze" 2.300 m, kam zajíždí autobus a kde bylo v únoru cca 10-15°C a na slunci docela příjemně.
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: Tenerife - Pico de Teide bez permitu?

Příspěvekod sobb » pát pro 6, 2013 18:22

My také spoléhali na to, že strážci odjíždí poslední lanovkou a první se vrací, ale měli jsme smolíka. Zůstávali přes noc nahoře, cesta nahoru byla zatarasená a hoši měli dobrý přehled po okolí, tak jsme to ani nezkoušeli.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Co, kde, jak na Tenerife?

Příspěvekod Fiddel » pon čer 23, 2014 17:01

Zdravím,
Není to dlouho, co jsem zde přidával topick o tom, aby mi někdo poradil kam na dovolenou.
Nechal jsem se zlákat na Kanárské Ostrovy - Tenerife
------------------------------------------------------------------------------
Plánuji tak týdenní dovolenou. Máte někdo zkušenosti, rady, tipy co tam podniknout, nejzajímavější místa, akce, pláže?
Pláže nejlépe bez lidí. :prayer:
Fiddel
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: úte čer 17, 2014 19:21

Re: Co, kde, jak na Tenerife?

Příspěvekod mayya » pon čer 23, 2014 17:07

Někde už tu je o Tenerife vlákno, zkus pohledat... Jinak stručně: půjčit auto a projet ostrov, určo NP Pico del Teide, jestli jste na "zábavu" tak není špatný vodní park/delfinárium (i kosatky) na severu, my byli i jeden den trajektem na Gomeře - stojí to za to.
Že nedostanete vždy, co chcete, je někdy obrovské štěstí.
(dalajlama)
Uživatelský avatar
mayya
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2791
Registrován: úte srp 21, 2007 22:09
Bydliště: Brdy, různě po světě

Re: Tenerife, Pico de Teide a jine dotazy

Příspěvekod mike » pon čer 23, 2014 17:24

Jj, sloucil jsem. Navic to bylo ve spatne sekci.

Dvakrat hledej, jednou zakladej vlakno! :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Tenerife, Pico de Teide a jine dotazy

Příspěvekod Vachon » pon čer 23, 2014 17:39

... jinými slovy, cokoliv :)

t1.jpg
t2.jpg
t3.jpg
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Tenerife, Pico de Teide a jine dotazy

Příspěvekod Fiddel » úte čer 24, 2014 6:42

cetl jsem, ty výstupy na hory se musí nějak registrovat dopředu? :t:t
Fiddel
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: úte čer 17, 2014 19:21

Re: Tenerife, Pico de Teide a jine dotazy

Příspěvekod Vachon » úte čer 24, 2014 7:27

Na Teide, jen když předtím nespíš na chatě.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Tenerife, Pico de Teide a jine dotazy

Příspěvekod mayya » úte čer 24, 2014 10:12

Já myslím, že správně vždycky - pokud tam nelezeš v noci jako my. Přes den tam správci kontrolují permity. Pohledej, i o tom se tady obsáhle diskutovalo a psalo...
Že nedostanete vždy, co chcete, je někdy obrovské štěstí.
(dalajlama)
Uživatelský avatar
mayya
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2791
Registrován: úte srp 21, 2007 22:09
Bydliště: Brdy, různě po světě

Re: Tenerife, Pico de Teide a jine dotazy

Příspěvekod mike » úte čer 24, 2014 15:27

Dokonce primo v tomhle vlakne... #-o
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Tenerife, Pico de Teide a jine dotazy

Příspěvekod goro » pon lis 16, 2015 11:58

Ahoj,
vyrážím za 14 dnů na Tenerife, rád bych vylezl na vrchol Teide, ale rezervace permitů již jsou dávno plné, tak zvažujeme možnost přespání někde nahoře a výstup ráno nebo večer.
V souvislosti s tím by se mi hodily pokud možno aktuální informace:
- platí, že před 9 a po 17h je přístup volný nebo hlídači zůstávají přes noc?
(v tomto vlánku jsou obě informace)
- hodil by se mi tip ohledně možného místa bivaku, kolem Altavisty to prý nejde, ideálně kdyby tam šlo přespat někde ve spacáku na zemi, ale prý to nejde ukecat.
Tady mně inspiroval článek dvou kluků, co přespali dokonce bez spacáků v cca 3500m, jen ve žďáráku, na nějaké vyhřáté placce.. je to reálné?
http://www.slavimeimalavitezstvi.cz/sum ... 718-m-n-m/
Jinde jsem slyšel, že by se mělo dát spát poblíž pico viejo. Každý tip se hodí. Díky!
goro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 94
Registrován: sob črc 1, 2006 5:19
Bydliště: doma (Olomouc)

Re: Tenerife, Pico de Teide a jine dotazy

Příspěvekod sobb » pon lis 16, 2015 21:27

jak jsi se asi už dočetl, za nás tam strážci byli, takže výstup bez permitu nereálný, jaká je pravděpodobnost jejich přítomnosti netuším ...

spát kolem Pico Viejo by určitě šlo, místa tam na to jsou, my spali z druhé strany, kus na refugiem, plácek jsme našli, ale záleží, kolik vás bude, tohle opravdu bylo na jeden malej stan a chvilku hledání to taky stálo
vyhřátá placka to sice možná byla, ale v noci byla slušná kosa, mrzlo (leden), východ slunce se stínem pyramidy Teide ovšem patří k těm nezapomenutelným :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Tenerife, Pico de Teide a jine dotazy

Příspěvekod goro » pon lis 16, 2015 21:46

ahoj!
no jasný, četl jsem to několikrát, a hromadu dalších cestopisů a reportů jsem dneska prošel.
Kdybych to měl shrnout, tak tam spíš nebývají, přijedou první a odjedou poslední lanovkou.
Pokud tam jsou během dne, ukecat bez permitu se prý nedají.
Jedinou výjimkou byla slečna, co tam lezla za tak špatného počasí, že ji rangeři sice viděli, ale permit nechtěli ani vidět, neboť ten den nahoru stejně nikdo nelezl, lanovka byla zavřená.
Podle pravidel Rifugia Altavista nepotřebují ubytovaní pro ranní výstup permit, a podle všech cestopisů, které jsem četl se to při časných ranních výstupech nekontroluje.
Tak si říkám, že ráno před východem slunce by tam ti ztrážci hlídat nemuseli, i když by tam třeba nocovali.

jinak jedeme dva, stan nebereme, jen karimatky,spacáky a nějaké pončo přes sebe.
teploty kolem nuly už jsme v tom zažili, tak snad nezmrzneme.
spíš mám trochu strach, abych nepropíchl karimatku, jestli tam budou jen ty ostrý lávový šutry :/
ale podle fotky to vypadá pěkně, ten plac nad Altavistou.
goro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 94
Registrován: sob črc 1, 2006 5:19
Bydliště: doma (Olomouc)

Re: Tenerife, Pico de Teide a jine dotazy

Příspěvekod jedik » úte lis 17, 2015 10:58

Vrátili jsme se před 14 dny :)

Taky jsme permity prošvihli, ale i podle zpráv místních je to se spaním na divoko prostě 50/50. Žádné místo ti nikdo nezaručí, že nebude kontrolované a stejně tak ranní výstup. A pochopitelně profláklá/pohodlná místa na spaní budou kontrolovat s větší pravděpodobností.

Každopádně hodně štěstí, ať se vám poštěstí! :smt023
Jsou tiché jak ten černý bor, co kryje jejich hlavy sivé, to hřebeny jsou našich hor, to Beskydy jsou zádumčivé.
Uživatelský avatar
jedik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2878
Registrován: sob dub 21, 2007 16:53
Bydliště: Ostrava

Re: Tenerife, Pico de Teide a jine dotazy

Příspěvekod goro » úte lis 17, 2015 11:18

Tak to nejsou dobré zprávy.
Netušil jsem, že v noci kontrolují i místa na spaní, to slyším prvně.
Je možné o tom napsat víc podrobností, co jste slyšeli?
(i když nám třeba jednou místní radili, že je zakázané stopování, a přitom mám Kanáry proježděné stopem bez jediného problému) Ale rád se dozvím podrobnosti. A jak to dopadlo vám?
Jak to probíhá, když někoho najdou spát? Neplánujeme nikde ani tábořit, ani stanovat, jen večer lehnout a ráno jít dál.
Dávájí se na Teide pokuty? Nikdy jsem o tom neslyšel, ale.. nerad bych byl první.

Taky by mně zajímalo, jak to tam vypadá prostorově kolem vstupu na ten poslední úsek s permitem. Nejde to před východem slunce prostě tiše projít (předpokládám, že v noci tam nikdo nesedí venku u křižovatky..)
Nebo nejde to prostě někde seknout zkratkou, mimo ten oficiální checkpoint a napojit se na vrcholovku kousek dál?
goro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 94
Registrován: sob črc 1, 2006 5:19
Bydliště: doma (Olomouc)

Re: Tenerife, Pico de Teide a jine dotazy

Příspěvekod jedik » úte lis 17, 2015 11:43

Ber to samozřejmě s rezervou. Bavil jsem se o tom velice rychle s holkama, co sedí v té turistické kanceláři nahoře, když přijíždíš ze severu. Takže musíš brát ohled na "zkreslenost" takové informace :) Ale byly velice neformální, na nic si nehrály a mluvily docela otevřeně, tak jsem jim vcelku věřil. Každopádně určitě to bylo minimálně zkresleno tím, že tě ze svého titulu prostě musí spíše lidi odrazovat od takových akcí.

Ptal jsem se mimo jiné i na možnost odkupu permitů od nějakých místních kanceláří, které je mají předkoupené, ale řekly bych, že je dozajista nevyužijí vždy všechny, ale prý o ničem takovém neví.
Jsou tiché jak ten černý bor, co kryje jejich hlavy sivé, to hřebeny jsou našich hor, to Beskydy jsou zádumčivé.
Uživatelský avatar
jedik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2878
Registrován: sob dub 21, 2007 16:53
Bydliště: Ostrava

Re: Tenerife, Pico de Teide a jine dotazy

Příspěvekod Vachon » stř lis 18, 2015 8:53

On tam není žádný neprůchodný checkpoint, jen se chodníček lomí kolem východu od lanovky. Když jdeš kolem, tak to projdeš o pár metrů dál přes kamení (ona je to i tak zkratka) a nikdo tam "mimo otvíračku" rozhodně nevyhlíží.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Tenerife, Pico de Teide a jine dotazy

Příspěvekod Olchor » stř lis 18, 2015 16:56

A s tím spaním bych se nebál. Když večer zalehneš a vstaneš brzo ráno, nebude problém. Už vidím nějakého španěla, jak v noci běhá a hledá mezi šutry... :lol:
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1003
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Tenerife, Pico de Teide a jine dotazy

Příspěvekod BMAJTZ » čtv lis 19, 2015 16:12

Jedu na Tenerife v lednu na cca tyden a Pico bych si taky rad vylezl, otazka je jestli to je vubec v lednu proveditelne. O prosinci uz jsem se na par mistech docetl ale leden je pro me docela neznamou. Chtel bych to strihnout za jeden den i kdyz je to prevyseni docela garda. Gomoru na jeden den bych taky navstivil. Nevite jak je to s kanaramal v lednu byl nekdo?
Uživatelský avatar
BMAJTZ
nováček
nováček
 
Příspěvky: 79
Registrován: stř kvě 12, 2010 11:31
Bydliště: Brno, ale často i Třanovice u Českého Těšína.

Re: Tenerife, Pico de Teide a jine dotazy

Příspěvekod sobb » čtv lis 19, 2015 17:58

Na Kanáry jezdíme pokaždé v lednu/únoru :wink:
Ale Teide Ti nikdo nezaručí, že bude dobře dostupné, přece jen je to už docela vysokej kopeček. Byli jsme tam dvakrát - poprvé azuro a krásně, podruhé nasněžilo a foukal vichr. Podle informací může být ve vrchní části i led.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Tenerife, Pico de Teide a jine dotazy

Příspěvekod Olchor » pon lis 23, 2015 15:09

2011 jsme tam byli začátkem března a nahoře v kaldeře 2200mnm napadlo přes půl metru sněhu. Šli jsme tam asi po týdnu, už tál, ale docela zážitek. Lidi si nosili surfovací prkna a sáňkovali na nich. Takže asi operativně, zařídit se podle podle počasí.
Přílohy
te-122.jpg
te-120.jpg
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1003
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Tenerife, Pico de Teide a jine dotazy

Příspěvekod palo32 » pát úno 12, 2016 0:11

Ahoj, ja len k tym povoleniam. My sme boli v septembri 2015 da sa povedat na last minute a takisto bolo permission total vypredane, az na najblizsi mesiac a pol. A to sme boli este aj osobne sa opytat v National Park office a poslali nas do prec, ze neda sa. Tak sme to riskli, a isli sme da sa povedat na poobedny vystup. Nevyhoda ze bol najvacsi hic, aj na vrchole v 3700m. Naplanovali sme to tak aby sme tym "check pointom" s kontrolou prechadzali cca hodinu po tom ako sla dole posledna lanovka. Ti co to kontroluju tam uz neboli, takze nam to vyslo super. A keby tam boli myslim, ze vybehnut hore ten zaverecny kusok kopca by sa dalo aj inym chodnikom, o par metrov inde aby vas nik nevidel. Je to uz na vas. Aj nocny/ranny vystup je podla mna v pohodicke (proste mimo "uradnych hodin" lanovky (: ) Inak cestou nazad uz zacalo zapadat slnko a brutal krasa, Teide ma jeden z najdlhsich tienov, a doslova sa dalo volnym okom vidiet ako sa tien posuva a rastie. Vychytali sme krasne pocasie. Dole na parkovisku sme boli uz po tme. Krasna tura.
Přílohy
IMGP1817.JPG
palo32
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: stř pro 10, 2014 13:52

Re: Tenerife, Pico de Teide a jine dotazy

Příspěvekod Martin S. » ned lis 27, 2016 18:08

Když je tu taková hezká sbírka rad, jak se dostat na Teide bez povolení, doplním i naši variantu.

Lanovka pod vrchol nejezdí, když moc fouká vítr. A když nejezdí lanovka, cestu na vrchol nikdo nehlídá. V článku o naší dovolené na Tenerife jsou kdyžtak podrobnosti, video a fotky.

A před pár dny jsem ještě narazil na zajímavý článek o nočně ranním výstupu.
Martin S.
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: sob led 29, 2011 16:30
Bydliště: Praha

Další

Zpět na Ostatní Evropa