Rome - Rim

Portugalsko, Španělsko, Belgie, Maďarsko, Lucembursko, Malta, Holandsko, Vatikán, Polsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Rome - Rim

Příspěvekod Bezdak69 » pon bře 7, 2011 14:41

Ahoj. S priatelkou by som chcel vyrazit do Rima. Zatial mame kupene letenky a zarezervovane ubytovanie (hostel nedaleko centra na metre). Kedze je to moja prva cesta do cudziny bez cestovky, rad by som poprosil o par rad a odporucani. Odlietam 16.3 tak tento tyzden sa planujem nato poriadne pozriet. Hlavne by som uvital rady na cestovanie ci uz po meste alebo z letiska ci na letisko (potrebne pripadne casove rezervy). Predpokladam ze ked tam maju metro tak maju i casove listky oplatai sa, alebo arcej prejst cele mesto peso?
Pripadne typ kam sa vybrat a co vsetko navstivit za 4 dni. naco sa dat pozor...
Mozno niekto bude namietat ze mam najskor hladat na webe a potom sa pytat, ale skusam to tak obojstranne, snat toho ziskam co najviac.
Bezdak69
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: sob črc 4, 2009 16:18

Re: Rome - Rim

Příspěvekod vonkreuz » pon bře 7, 2011 15:50

Rada k bezpečnosti - hned na letišti si postrhávejte "labely", čiže pásky s označením batožiny. Hodně lidí si je nechává na batohu jako takový fetiš a ukázku, kolik už procestovali. Rozumný člověk je sundá, protože nechce upozorňovat, že je turista v vhodná obět k okradení/oj*bání.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Rome - Rim

Příspěvekod Lipon » pon bře 7, 2011 17:39

esli máte ubytko blízko centra, choďte pěšky; na přesun do vzdál. míst je nejlepší metro (jednoráz. lístky)

sice budete večer uchozený, ale stojí to za to;

do vatikánského muzea si přivstaňte, po desáté je fronta k pokladně několikasetmetrová
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4910
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Rome - Rim

Příspěvekod ham » pon bře 7, 2011 19:52

Z letiste Leonarda da Vinci jezdi vlak (tzv. Leonardo Express) do centra mesta. Listky sezenes od typka nebo z automatu.
Nastupiste :-)
"Když můžes odejít si kamkoli, nač ke své škodě zůstat doma na poli?"
Cesty: Paring a Capatini, Hardangervidda, Tour du Mont Blanc, Turecko & Sýrie, Kazachstán
Uživatelský avatar
ham
nováček
nováček
 
Příspěvky: 111
Registrován: úte úno 28, 2006 10:58
Bydliště: Praha

Re: Rome - Rim

Příspěvekod Bezdak69 » pon bře 7, 2011 20:33

Priletime a odlietame z Fiumicia cize toho Leonarda da Vinci takze parada

- ten Vatikam a pokladna super rada.
- tie listky z kufra strhavam stale, osobne sa mi to vobec nepaci.

uz som nasiel aj mapku metra a supol ju do mobilu http://mapsof.net/rome/static-maps/png/ ... -metro-map

EDIT:

Trosku nechapem, ako tak nato pozeram tak na google maps je zastavka "San Pietro, Rome " oznacena obrazkom M ale pritom na mapke spojov to vyzera ze to nieje metro, akao to vlastne je ?
Bezdak69
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: sob črc 4, 2009 16:18

Re: Rome - Rim

Příspěvekod honzi » úte bře 8, 2011 11:53

V metru (vlastně všude ) pozor na kradeže.Rozřiznou i batoh.Stat při čekání zády ke zdi.
Pokud možno nemít ani malý nožík.Před vchodem do SV.Petra jsou rámy a docela dukladná prohlídka.Tady doporučuji když bude hezké počasí vyjít na koupuli.Řím bude jako na dlani.Na koupuli se platí.Cca 5 E výtahem 7E. Stojí to zato.Raději pěšky výtah jede stejně jen kousek.
Nezapomenout na Panteon.Památek je všude strašně moc,a spousta se jich i mine.Dobrého pruvodce a mapu.Ve Vatikánském muzeu je zakázáno fotit.Ale ochranka většinou jen pohrozí prstem.Tvářit se provinile a za rohem pokračovat.To samé v Sixtinské kapli.
A docela bych doporučil nějaké tržiště-ovoce zelenina jídlo.Ale nevím jestli není na toto zima.
V některých restauracích dávají Menu turistico.Ochutnávku x Italských jídel,špagety,ryby ,saláty polívky zákusky.Malé porce ale hodně druhů tak se dá vybrat co ci dát potom. To bylo moc fajn.Jo a víno.
To je asi vše naco jsem si v rychlosti vzpomněl.
Honzi
Věci se prostě dějí.Čert je vem.
honzi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 336
Registrován: pon říj 30, 2006 8:02
Bydliště: Č.K

Re: Rome - Rim

Příspěvekod Semo » úte bře 8, 2011 14:25

Z letiska sa bud dostanes expresvlakom Leonardo za 11E alebo beznym po tej istej trase (len so zastavkami navyse) za polovicu. Pohybovali sme sa prevazne pesi, co v Rime fakt nevadi, pretoze na kazdom kroku je tam co vidiet (priemerny rimsky kostol je na urovni spickoveho ceskeho) a dlhsie trasy metrom. Vatikan + Anjelsky hrad a stvrt cez vodu oproti zabral skoro den a to bez vatikanskych muzei a Sixt. kapl. Na tie by sa hodil tiez cely den, takze sme ich vynechali a niekedy nabuduce. Vilu Borgese sme spojili so ZOO, ale az na zbierku tropickych ziab je prazska asi lepsia. Na Vilu Borgese je "fronta" - kupis si listok na urcenu hodinu, ktora moze byt aj niekolko hodin po kupe listka (skorsie su uz plne). A vo vnutri treba "tak trocha" svihat. 110 minut vo vnutri je malo na dokladne pozeranie vsetkeho. Tusim to ma dve poschodia a kazde zaberie asi rovnako casu, podla mozes odhadnut ako si na tom s casom. Milovnik umenia si asi moze kupit rovno dve vstupenky. V podobnych civilizacia fungujeme s Tatonka Skin Chest Holster, ktoru ale nosime na mieste pod beznym prednym vreckom nohaviciach (pevny popruh okolo pasa, pruzny okolo stehna; na tom mieste je neviditelna (na rozdiel od nosenia na trupe) a da sa do nej liezt iba o malo napadnejsie ako do "verejneho" vrecka nad nou). Boli sme mimo high season, tusim v maji.
Semo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 905
Registrován: čtv kvě 15, 2008 22:12
Bydliště: Praha, obcas Kosice

Re: Rome - Rim

Příspěvekod Lipon » úte bře 8, 2011 16:21

ja jsem ve vatik. muzeu normalne fotil (se zrcadlem, takze moc nenapadnej jsem nebyl), pokud vim, neni dovoleno fotit v urcitich expozicich bleskem; mozna se neco zmenilo, to si jeste zjisti

kupole opravdu stoji za to, pesky to je jednak levnejsi a jednak i rychlejsi, nebot na vytah se stoji docela slusna fronta (u vchodu smerem ke kupoli jsme stali tak 15-20 min., k vytahu byla pak fronta odhadem na dalsich 10 min)

par momentek (treba jako namet, kam se podivat) mam tudle
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4910
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Rome - Rim

Příspěvekod simp » čtv bře 10, 2011 19:58

Asi před čtrnácti dny jsem objevil dost zajímavý web pro turisty. Mně docela pomohl.

tutaj

A pozor. Pokud chodis rad divat se dovnitr kostelu (a že jich v Rime je) pamatuj si, že většina z nich má suterénní nebo ještě cryptová patra. Takže v kostele nemusí být znát, že je tam expozice ještě dolů ale často tam je. Ve Vatikánu v Petrově Chrámu jsou v kryptě uloženi papežové (včetně Jana Pavla II.), blízko Pantheonu (vedlejší ulice) je Santa Maria sopra Minerva jediný gotický chrám v Římě (opravdu stojí za vidění) a další kostel (druhý nejznámější) San Pietro in Vincoli (s artefaktem řetězů, kterými byl sv. Petr spoután). Tady lze vidět Buonarrottiho sochu Mojžíše.

Tak ať vyjde počasí.
když jsem zapnul čelovku, bylo mi jasný, že brýle proti slunku pro tento večer už nepotřebuju..
simp
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1194
Registrován: stř črc 25, 2007 19:29
Bydliště: Brno

Re: Rome - Rim

Příspěvekod svetlovdusi » pát bře 11, 2011 11:55

hlavně nezapomeňte zbraň, kdybyste náhodou narazili na papeže :axe:
Úsměv je plodem i příčinou. Sadař říká: "Plod dává stromy."

Pěstujte svůj smích.
Uživatelský avatar
svetlovdusi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 401
Registrován: pon led 4, 2010 14:58
Bydliště: Praha

Re: Rome - Rim

Příspěvekod šíp » pát bře 11, 2011 12:40

To myslíš jak? Nechápu.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Rome - Rim

Příspěvekod Bezdak69 » pon bře 14, 2011 19:33

ja som veriaci, :lol:

v stredu odlietam, uz sa tesime...
Bezdak69
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: sob črc 4, 2009 16:18

Re: Rome - Rim

Příspěvekod Bezdak69 » pon bře 21, 2011 21:18

Dakujem :D dopadlo to super.
Prve dve dni prsalo, ale potom bolo super krasne 20*C.

Este tak 3-4 dni a asi ani to by som vsetko nepresiel. Uz sa tesim na dalsiu dovolenku v ... (este neviem kde)
Bezdak69
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: sob črc 4, 2009 16:18

Re: Rome - Rim

Příspěvekod šíp » pon bře 21, 2011 23:03

Report a fotky budou?
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Rome - Rim

Příspěvekod Skimpy » sob lis 26, 2011 16:40

Moje čerstvá zkušenost včetně okradení.

Včera jsme se vrátili z Říma, týden pobytu na vlastní pěst bez cestovky. Ubytko přes booking, letenky přes WizzAir z Brna na Fiumicino a zpět. Stejně tak jsme využili i transfer z letiště na termini, který pří rezervaci letenek wizzair nabízel.

Bydleli jsme blízko centrálního dopravního uzlu nádraží Termini (vlaky, busy, metro) což je výhodné vzhledem k dopravě a blízkosti centra města. Cca 10minut pěšky ke Coloseu. Nevýhoda je spousta podivných existencí, které se zde zdržují (jako na každém větším nádraží). Po Římě jsme chodili zejména pěšky, takže jsme vyráželi přímo z hotelu. Když jsme spěchali využili jsme metro. MHD nemá jízdní řády, prostě jezdí v určitých intervalech. ¨

Žebráci - zejména romové jsou všude a docela mi vadilo, že běžně žebrali i u zákazníků v MacDonalds kde to obsluze vůbec nevadilo. Mimo to i WC využívali jako koupelnu, setkal jsem se mužem který se tam holil tupou žiletkou :-).

Roma Pass
Pokud jedete do Říma jen na tři dny doporučuji Roma Pass - cena 25Euro (koupíte v některých trafikách nebo na nádraží apod.) v ceně je zahrnuta 3denní jízdenka na MHD včetně příměstských vlaků. kterými se dá dojet např. k moři (Lido di Roma). Dále je tam mapka a výčet míst na kterých získáte po předložení slevu, ale je to na jméno takže mohou po vás požadovat doklad totožnosti. Jinak v cenně jsou také dva vstupy do libovnolných objektů na seznamu. My využili jeden vstup do Colosea a ten zahrnuje i vstup do Forum Romanum. Vatikánská muzea Roma Pass neuznávají!!

Vatikán
Vstup do Vatikánských muzeií stojí 15euro a dostanete se tam metrem linkou A směr Batistini a vystoupíte na zastávce Ottaviano a pak už jsou cedule. Jinak si dejte pozor, navigace v muzeu je většinou jen v italštině a nikde na informacích nebo v areálu není mapa. Areál je velice rozsáhlý a až po naši druhé návštěvě :-) jsme prošli vše. Např nám dělalo velký problém zjistit kde je muzeum papežských vozů. Při první prohlídce jsme v Sixtínské kapli špatně odbočili a vylezli jsem u baziliky sv. Petra a už se nelze vrátit!!Tak na to pozor, ten prohlídkový okruh pak dále pokračuje a vrací se zpět ke vchodu - Sixtinská kaple je asi v polovině okruhu.

Coloseo
S Roma Passem nemusíte stát ve frontě, ale jdete přímo na vedlejší turniket.

Jinak kostely jsou otevřeny pro veřejnost takže můžete kouknout i na tyhle skvosty bez vstupného.

Výlety:
Tivoli – městečko v kopcích asi 20km za římem. Jezdí tam vlaky z Termini nebo z nádraží Tiburtiny cesta trvá cca hodinu a neplatí tady jízdenka na MHD, ale je potřeba si koupit lístek (2,40euro). Bylo to výletní místo římských císařů, vily, zahrady apod.

Lido di Roma – pláže, moře, hotely – cca 30minut z příměstským vlakem platí tam lístky jakou na metro.

Zkušenost s kriminálními živly

Předposlední den jsem zašli na oběd do Burger Kingu (zastávka Ottaviano kousek od Vatikánských muzeií). Prostě díky naši neopatrnosti přišla manželka o 140 euro, kreditku a foťák plus nějaké další doklady a především o oba PASY). Manželka platila oběd a já držel místo u stolu v 2.NP. Ani nevím proč na chvíli jsme přestali býti ostražití. Seděli jsem u stolu, ale vzhledem k velikosti stolu a velikosti tácků manželka odložila kabelku na zem a za chvíli byla fuč. Seděli jsem přímo na hraně, které odděluje zábradlím plochu restaurace od schodiště ze spodní částí kde je prodejní pult. Zloděje jsme viděli, běžel jsem za nimi, ale ztratili se v davu. Potom jsme ještě prohledávali kontejnery po trase kde šli ale nic jsme nenašli. Co teď, manželka přišla o vše a já „jen“ o pas. Prvně jsme volali do banky a blokovali kartu i když zloději neznali PIN tak raději jsme ji zablokovali do cca 45minut po okradení byla bloknutá. Druhý den jsme odlítali a docela jsem se lekl co budeme dělat bez pasu. Volal jsem na ambasádu tam mě uklidnili, že se mám druhý den stavit a vše se vyřeší vydáním cestovního průkazu stačí předložit po dvou kusech dokladových fotografiíí (ty jsem náhodou měl u sebe). Na ambasádě vše vyřídili včetně ověření v Praze během 2 hodin čekání a my mohli odpoledne odletět. Cestovlai jsme na pasy, protože máme vzhledem k nedávné svatbě ustřihnutý roh občanky a čekáme na nové. Pasy jsem tahali sebou po městě z blbosti a neopatrnosti v kabelce.

A to není vše druhý den při cestě na ambasádu se nám přímo před ambasádou stalo toto viz článek na http://www.eurovikendy.info/rim/na-co-si-dat-pozor/

Cituji z odkazu“Například u vás může zastavit auto a řidič (*v našem případě starší Ital v obleku), se vás bude ptát na cestu ke Koloseu. Zatímco bude sedět v autě (*fiat Panda bledě modrá barva), se s vámi dá do hovoru a bude tvrdit, že je obchodní zástupce velké francouzské módní firmy (*Versace). Nakonec vám řekne, že se mu líbíte a chce vám dát dárek – kabát v hodnotě nekolika tisíc euro. Když nasednete do auta (*nenasedli jsme-bylo mi to podezřelé), abyste si vytáhli tašku s kabátem (*tu nám podal oknem), bude po vás chtít 200€ na benzín, aby dotankoval. Když odmítnete, může začít zuřit a vyžadovat po vás jakoukoliv částku v jakékoliv měně (*nezuřil prostě jsem ho přesvědčil že nemám eura a bundu vrátili). Nesedněte podobným trikům na lep, pokud něco zní moc dobře na to, aby to byla pravda, pravděpodobně to také pravda nebude.“

Takže důležité je držet se těchto zásad, které jistě každý zná:
Nenosit PAS a jiné doklady v kabelce (my to udělali jen jednou)
Nosit jen peníze které předpokládáme, že ten den utratíme
Nikdy nedávat zavazadlo z dohledu a i to je někdy málo
A je dobré si před cestou zjistit adresu amabasady, telefon (nebylo bohužel v našem průvodci)
Číslo na kterém se blokuje kreditka což jsem nevěděl ale naštěstí mám internet v mobilu.

Někdo se možná zasměje jak jsme hloupí a někno se možná poučí ze zkušenosti druhých. Já osobně sem si říkal tohle se mi nemůže stát, no a souhrou náhod kdy manželka měla v jednom okamžiku tyto důležité věci u sebe a v roztržitosti neopatrně dala kabelku na místo kde by to nikoho nenapadlo.
Naposledy upravil Skimpy dne sob lis 26, 2011 16:58, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Skimpy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1117
Registrován: úte zář 26, 2006 17:05
Bydliště: Ocelové srdce republiky

Re: Rome - Rim

Příspěvekod jedik » sob lis 26, 2011 16:58

Skimpy: pěkná recenze :smt023

Jen pár připomínek. Tu koupi RomaPassu bych vždycky dosti zvážil. Centrum Říma je dosti malé a hlavní jde bez větších potíží obejít po svých. A i kdyby, tak celodenní jízdenka stojí 4E, takže na 3 dny = 12E, vstup do Kolesea stojí 12E (a ještě ta plná cena, máme tu studenty, důchodce, učitele...). Takže i když si to člověk kupuje zvlášť, tak to vyjde v porovnání s RomaPassem šulnul (a to ještě v případě, že chce jezdit celý den MHD). Jinak se mi to zvlášť zdá vždycky lepší.

Jinak s tím okrádáním jsem to opravdu slyšel skoro od každého, kdo tam byl. My měli asi obrovské štěstí, ale v pohodě.
Jsou tiché jak ten černý bor, co kryje jejich hlavy sivé, to hřebeny jsou našich hor, to Beskydy jsou zádumčivé.
Uživatelský avatar
jedik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2878
Registrován: sob dub 21, 2007 16:53
Bydliště: Ostrava

Re: Rome - Rim

Příspěvekod Skimpy » sob lis 26, 2011 17:02

AD jedik

S tím Roma Passe to s tebou souhlasím. Akorát ještě je výhoda, že se nemusí čekat ve frontě u vstupu do památky. Jinak my i když jsme bydleli vlastně v centru i tak sme jezdili metrem.
Uživatelský avatar
Skimpy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1117
Registrován: úte zář 26, 2006 17:05
Bydliště: Ocelové srdce republiky

Re: Rome - Rim

Příspěvekod jedik » sob lis 26, 2011 17:18

Skimpy píše:Akorát ještě je výhoda, že se nemusí čekat ve frontě u vstupu do památky.

Toho jsme se taky trošku báli. Byli jsme tam v hlavní sezóně, venku asi milion stupňů a před pokladnami had asi tak na hodinu. V tu chvíli jsem se začal proklínat, že jsme si RP nekoupili, ale nakonec šla ta fronta fakt neskutečně rychle, že jsme byli za sotva 10 min uvnitř :)

Takže RP určitě nezavrhuju, ale chce si to o něm dopředu pouvažovat podle vlastních potřeb, pokud jede člověk třeba s trošku napjatějším rozpočtem.
Jsou tiché jak ten černý bor, co kryje jejich hlavy sivé, to hřebeny jsou našich hor, to Beskydy jsou zádumčivé.
Uživatelský avatar
jedik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2878
Registrován: sob dub 21, 2007 16:53
Bydliště: Ostrava

Re: Rome - Rim

Příspěvekod sobb » čtv lis 8, 2012 23:27

Nemáte někdo zkušenost se spaním venku v Římě u letiště Fiumicino? Podle mapy je tam směrem k řece jakési jezero a park, ale netuším, zda se tam dá vůbec dostat (aneb známé italské ploty a soukromé pozemky).
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Rome - Rim

Příspěvekod Lipon » pát lis 9, 2012 9:19

jestli tam někde jsou kreslené volné plochy, tak počítej, že tam usídlený budou kočující skupinky ...
z vlaku cestou z letiště do centra jsme v Římě několik takových táborů viděli (pravda, už to bude tak 5 let)
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4910
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Rome - Rim

Příspěvekod jedik » pát lis 9, 2012 10:31

Je to tam oplocené (všude). I u toho jezírka a celý ten parčík je otevřený jen přes den.

Ale myslím si, že pokud si to tam projedeš ve Google Street View, tak určitě najdeš nějaké místo na zašití.
Jsou tiché jak ten černý bor, co kryje jejich hlavy sivé, to hřebeny jsou našich hor, to Beskydy jsou zádumčivé.
Uživatelský avatar
jedik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2878
Registrován: sob dub 21, 2007 16:53
Bydliště: Ostrava

Re: Rome - Rim

Příspěvekod sobb » pát lis 9, 2012 15:09

Kluci, díky za info, uvidíme, jak to tam tedy bude vypadat, zjištuju to dopředu hlavně proto, že přiletíme za tmy a to se vždycky blbě hledá když člověk nemá něco vytipovanýho. Ten parčík je nadějný, že aspoň není soukr, za ním jsou vidět nějaký pole, tak by to tam třeba mohlo jít :) Přinejhorším přespíme na letišti, ale venku se člověk většinou vyspí líp (teda pokud tam zrovna nenasněží a nebude mínus dvacet, to bychom ještě za vyhřáté letiště byli rádi :mrgreen: )
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Rome - Rim

Příspěvekod goro » sob dub 13, 2013 9:30

Projíždíme z Alp na Mallorcu, máme v Římě jeden den (od večera do oběda dalšího dne), rádi bychom v rychlosti prohlídli co se dá stihnout, na noc se někam zašili a dopoledne pokračovali v prohlídce cca do 12h, kdy musíme zase na letiště.

Jelikož hostely jsou velmi drahé a my máme spacáky a karimatky a předpověď počasí je dobrá, rád bych našel nějaké klidné místo, kde by se dalo v klidu nerušeně přespat. Zalehnout za tmy a odejít za tmy. Nevíte o něčem?

Ideálně nějaká schovka v opuštěným parku, nebo zřícenina hradu kousek za městem..

Díky!
goro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 94
Registrován: sob črc 1, 2006 5:19
Bydliště: doma (Olomouc)

Re: Rome - Rim

Příspěvekod Lenka68 » sob úno 3, 2018 17:41

Také přidám svou zkušenost, minulé jaro jsme se vypravili s přítelem na výlet do Říma na 3 dny s přejezdem do Neapole. Ohledně Říma, bydleli jsme přes Airbnb.com, majitelé velmi milý, byli jsme asi 10 minut od metra. Co se týká jízdenek, kupovali jsme vždy "jednorázové", po centru jsme totiž chodili jen pěšky, vše je v dosahu. Sepsali jsme článek co vidět v Římě za 3 dny , můžete se inspirovat :). Jinak žebrá se tedy všude, hlavně mě dostávaly staré babičky, které jsou na to jak vypadají v žebrání velmi agresivní :lol: . Jinak u Colossea a v jeho okolí dejte pozor na černochy, který chodí s různými náramky a korálky. Jsou velmi neodbitní a prostě vám vnutí náramek "zadarmo". Pokud si jej vezmete a rozejdete se, tak se za vámi zachvíli rozběhnou a začnou prosit ať jim dáte peníze pro jejich děti.... Jsou všude a jednoduše je poznáte. Ale jsou docela dobře organizovaní :D
Lenka68
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: sob úno 3, 2018 17:32


Zpět na Ostatní Evropa