Trek kolem Annapurny

Nepál. Indie, Bhútán, Tibet, Karakoram Highway

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Trek kolem Annapurny

Příspěvekod Vojtos » stř srp 11, 2004 14:44

Šel jste to někdo? V jakym období je nejlepšího absolvovat aby nebylo nějako obvzláště hnusně.
Uživatelský avatar
Vojtos
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1538
Registrován: stř srp 4, 2004 14:36
Bydliště: Mníšek pod Brdy

Příspěvekod Tomáš F. » stř srp 8, 2007 23:33

Odpověď asi s křížkem po funuse, co?

Nešel jsem to, ale mám prošlou velkou část, je to cesta k Dhaulagiri. Na počasí můžeš mít smůlu kdykoli. Chodí se to v klasickém jarním nebo podzimním mezimonzumovým období. Jaro bývá v Himálaji hezčí, kvetou rhododendróny... Prostě paráda. Jenže zase bývá víc vody, po tání nemusí být všechno průchodné atd. Trasa treku ale vede v podstatě civilizovanými končinami (v tom smyslu, že zde žijí dlouhodobě lidé), takže je skoro vždy průchodná a udržovaná.

Chtěls/šels to celý? Okolo? Nebo, jako to choděj změkčilí zápaďáci a některé české cestovky, jen část, odskočení k BC a zpět? Celý to musí být moc pěkný. Znám ale strašně málo lidí, kteří to šli. Je to časově docela náročný.
Tomáš F.
účastník
účastník
 
Příspěvky: 490
Registrován: čtv srp 2, 2007 22:42
Bydliště: Střídavě; Praha a Horní Police u České Lípy

Příspěvekod pripluv » čtv srp 9, 2007 5:36

Co to znamená, časově náročný? Kolik času jest třeba?
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Tomáš F. » sob srp 18, 2007 15:37

Tak hrozný to zas nebude. Odhaduju tři max. týdny.
Jak už jsem psal, znám z týhle trasy jen část (tu civilizovanější, zajímavou mj. tím, že se jedná o budhistickou enklávu). Potíž dál spočívá v tom, že je nutno přejít pár vysokých sedélek, a není se tam kde, resp. u koho, ubytovat. Takže všechno k pobytu je třeba mít na zádech.
A druhá potíž je v tom, že (alespoň když jsem byl v Nepálu naposledy) platilo turistické vízum jen 30 dnů (pak bylo nutné překročit hranice a vrátit se s novým vízem). Nevím jak se řeší jiná delší víza (expediční jsou delší automaticky). Takže problém nemusí být v délce pobytu v horách, ale v dalších dnech, které ztratíš jinde; jako při čekání na permit, doprava z KTM do Pokhary a zpět, vhodné letadlo z KTM.
Tomáš F.
účastník
účastník
 
Příspěvky: 490
Registrován: čtv srp 2, 2007 22:42
Bydliště: Střídavě; Praha a Horní Police u České Lípy

Příspěvekod pripluv » ned říj 21, 2007 18:45

Když mám tři týdny čas (včetně dopravy tam a dom), co se dá v Nepálu stihnout, aby to bylo pěkný, mělo hlavu a patu a dalo se u toho vylízt na nějakej kopec 6000m+.
Za kolik se dá stihnout ten Annapurní trek, kdesi jsem četl 10 dní?
Aji bych se tam podíval, než to tam bude zkažený úplně.
A jak vízum? Doprava kam? Prý to je dramaticky levnější letět do Indie a do Nepálu po zemi. Nicméně, vůbec nemám představu :(( .
Nebo nějaké varianty?
:smt100
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod pavproch » ned říj 21, 2007 19:35

Jako členovi OEAV (přes alpy.cz) mi nedávno přišla jejich ročenka - mimo jiné je tam pro členy možnost "výletu" do hij-maj-laj (Everest BC) s výstupem na 6.017 až 6.237 mnm vršolek....
Termín: 18.4. až 9.5.2008
Cena: cca 57kCZK
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28324
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod Hafi » ned říj 21, 2007 19:37

Přípluv píše:Nebo nějaké varianty?
:smt100


koukam letenky cca 25000, takze jinou variantou je asi 1250 :drinkers: ...coz při trochu rozumné spotřebě vydrží na rok....takže jasná volba, ne? :ú
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8431
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod pripluv » ned říj 21, 2007 19:45

pavproch píše:Jako členovi OEAV (přes alpy.cz) mi nedávno přišla jejich ročenka - mimo jiné je tam pro členy možnost "výletu" do hij-maj-laj (Everest BC) s výstupem na 6.017 až 6.237 mnm vršolek....
Termín: 18.4. až 9.5.2008
Cena: cca 57kCZK


šišmane, já nechcu zájezd :shock: ...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod pripluv » ned říj 21, 2007 19:46

Hafi píše:...takže jasná volba, ne? :ú

NE :twisted: !
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod pavproch » ned říj 21, 2007 19:49

Není zájezd, jako "zájezd".....

Ona tam totiž je poznámka, že kdyby se náhodou sešli víc jak 4 účastníci, tak bude sleva asi 3000,- na hlavu nebo co.... :wink:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28324
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod pripluv » ned říj 21, 2007 19:58

A furt to je zájezd :twisted:
A stejně na to nemám prachy
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Tomík » ned říj 21, 2007 20:29

Přípluv píše:Když mám tři týdny čas (včetně dopravy tam a dom), co se dá v Nepálu stihnout, aby to bylo pěkný, mělo hlavu a patu a dalo se u toho vylízt na nějakej kopec 6000m+.
Za kolik se dá stihnout ten Annapurní trek, kdesi jsem četl 10 dní?
Aji bych se tam podíval, než to tam bude zkažený úplně.
A jak vízum? Doprava kam? Prý to je dramaticky levnější letět do Indie a do Nepálu po zemi. Nicméně, vůbec nemám představu :(( .
Nebo nějaké varianty?
:smt100


Annapurnu za 10 dnů nestihne ani superman (teda opravdu TEN trek - jináč to choděj mraky takytrekerů tam a zpět, kousek vzhůru, tak k Jomosonu... Nic moc, to je ta nejcivilizovanější část Nepálu, kterou znám).

Kopce 6+ bývaj už většinou drahý :-( Ale dá se to snést :-) A pár pěknejch najdeš na stránkách nepálský lezecký asociace (včetně ceníku)

Doprava: Já tam vždy lítal s bangladéšskejma aeroliniema (více o nich v závěru vlákna Pokec, kterej nemá hlavu ani patu). Přestupuješ v Dháce, což také stojí za vidění (město, kde jediný co je v pořádku, jsou kasárna, a jediný co se leskne jsou tanky na pomnících - a opravdu děsná bída; viděl jsem v životě - a Asii, všelicos, ale tohle bylo fakt drsný).
Jsou zaručeně nejlevnější. Ale nečekej ¨nějak bájo servis. Přepážku maj ve Frankfurtu :-)
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod Tomík » ned říj 21, 2007 20:37

Přípluv píše:
Hafi píše:...takže jasná volba, ne? :ú

NE :twisted: !


Úplně napoprvé bych Ti doporučil ne zájezd, ale koupit od některé z cestovek do oblasti pravidelně jezdících nějaké služby.Např.:
- zajištění dopravy se zájezdem (využívají hromadných slev, slev pro CK atd, vyjde to často až o čtvrtinu laciněji). Nevýhodou může být, že budou chtít, aby ses s nimi také vracel - čili jsi omezen termínově, ale chápu je, oni tu nejvýhodnější cenu také dostanou právě proto, že letěj tam a zpět a ještě v grupě...
- zajištění prvního noclehu (tedy tam, kde spěj oni s tím zájezdem, obvykle si vybírají se znalostí reálií hotel slušný, leč levný - a ony se hotelové služby rok od roku mění, takže je dobrý využít právě tohle)
- zajištění permitů - prostě místo abys strávil dva dny ve frontách, strávíš je prohlídkou KTM
Obvykle tohle cestovky zajistí rády. Je to pro ně příjem "navíc" celkem bez další práce, a zároveň s každým dalším získávají větší slevy. Takže si za podobný nákup služeb brávaly celkem srandovní částky...
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod si9 » ned říj 21, 2007 22:22

Kucí! Ja cí takýýý! :( Jak to děláte, kde na to berete??? Já má co dělat, abych zorganizoval a sehnal prachy na dva týdny v Rumunsku :-( Asi to je o mojí neschopnosti...
Uživatelský avatar
si9
účastník
účastník
 
Příspěvky: 358
Registrován: sob kvě 26, 2007 12:35
Bydliště: Praha

Příspěvekod Tomík » ned říj 21, 2007 22:48

si9 píše:Kucí! Ja cí takýýý! :( Jak to děláte, kde na to berete??? Já má co dělat, abych zorganizoval a sehnal prachy na dva týdny v Rumunsku :-( Asi to je o mojí neschopnosti...


Ale kdepak :-) Je to o prioritách. Já už v Nepálu nebyl ani nepamatuju. Protože se věnuju dětem, utrácím za nutné věci kolem rodiny, bydlení, koneckonců chalupy (tu jsem dřív taky nepotřeboval, ale s dětma jo). Jenže před tím jsem tam jedil ob rok :-) Prostě jsem vydělával (a připravoval se, a všechno podřídil) právě a hlavně na to, abych tam mohl znova. A ten rok mezi tím jsem obvykle pořídil nějakej levnější vejlet do Ruska nebo někam k Altaji, Pamíru a tak... Jen občas nezbejvalo na pravidelné výlety do Alp. No co, ty jsem oželel, anebo jezdil prakticky na otočku, bez ubytování, utrácení...

Hele, tak to máš s celým tím cirkusem kolem lezení a hor. Pokud chceš udělat něco většího, musíš tomu podřídit úplně všechno. Pokud ti stačí tam zajet jednou za život a udělat pěknej trek, tak na to prostě našetříš z libovolnýho příjmu. Prostě těch pětačtyřicet litrů dáš dohromady (třeba tak, že ušetříš a nebudeš kupovat ty módní hadříky ze zádveřních krámů), a vypadneš.

Mezi náma. Seber se a jeď tam, dokud tam jsou hory modrý a lidi se usmívaj. Už teď se začínaj honit a úsměv jim mrzne v obličeji.
A jeď tam, dokud můžeš. Pokud nemáš rodinu, závazky, hypotéku... Pak se dostaneš tak jedině do Rakouska a budeš počítat každý pivko.
Anebo jako já, čekat až holátka vylétnou z hnízda, abys zas mohl na hory (to ostatně dnes praktikuje mnoho mých kamarádů a mnohdy už i vrstevníků... Prostě druhej dech. Ale čekat na to, pokud můžeš hned... JE BLBÝ).

P.S. fakt to není o prachách, ale o prioritách :mrgreen:
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod pripluv » pon říj 22, 2007 6:38

si9 píše:Kucí! Ja cí takýýý! :( Jak to děláte, kde na to berete??? Já má co dělat, abych zorganizoval a sehnal prachy na dva týdny v Rumunsku :-( Asi to je o mojí neschopnosti...


Je to o prioritách ... makám jak šroubek, moc nežeru (tím se ušetří hodně :wink: ) a usmívám se na rodinu (bo bych nedostal zákaz :mrgreen: ).
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod pripluv » pon říj 22, 2007 6:41

Tome, pls:

- jaký jsou ty sajtny nepálský lezecký asociace (já vím, ale googlit času málo)?
- moheš doporučit nějakou cestovku s těma službama za směšnou cenu (já vím, ale googlit času málo)?
- na kolik to dneska sakumprdum tak přijde?

Klíďo přes SZ. Dííík
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod swisss » pon říj 22, 2007 6:53

Kdybys to posílal přes SZ, můžeš mi prosím také poslat kopii? Děkuji
swisss
účastník
účastník
 
Příspěvky: 592
Registrován: sob črc 29, 2006 18:04
Bydliště: Brno

Příspěvekod Tomík » pon říj 22, 2007 10:13

Budu chvíli hledat. Pak to dám sem, bych nemusel SZ kopírovat :-)

A cestovka... V první polovině devadesátých mi tuhle službu poskytla podvakráte Adventura, a řekli si navrch asi o osm stovek; ušetřil jsem řádově desetkrkát tolik + spoustu času - já vím, z těch je dnes velikánská cestovka, snad "jednička" na trhu, takže to možná už nebude aktuální, ale zapokus nic nedáš. Ale obvolal bych ty profláklý, co tam jezděj.
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod sobb » pon říj 29, 2007 10:26

Začínám nějáko uvažovat o změnách plánů na příští roky (zařadit ještě Nepál). Můžete sem prosím případně hazet i další info, když někdo něco zajímavého zjistíte nebo vygůglíte? Vy, kdož jste tam byli, kdo se tam chystáte .... případně Tomík když si vzpomene a najde :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod Tomík » pon říj 29, 2007 11:44

@Sobb: a co bys chtěla vědět? Já tam nebyl ani nepamatuju (skoro).
Každopádně Nepál je barevnej a krásnej... A lidi se umí smát.
Jeď tam dokud je alespoň trochu takovej, jako si ho pamatuju já :-)
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod pripluv » pon říj 29, 2007 11:47

Kam tam jít, nějakej pěknej kopec, cca 6.000 metrů + tam je? Jak s permitama? Na co permit netřeba? A do jakýho města se tam vlastně lítá :oops: ?
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod sobb » pon říj 29, 2007 11:59

Tomík píše:@Sobb: a co bys chtěla vědět? Já tam nebyl ani nepamatuju (skoro).
Každopádně Nepál je barevnej a krásnej... A lidi se umí smát.
Jeď tam dokud je alespoň trochu takovej, jako si ho pamatuju já :-)

Prave proto prehodnocuji plany, Kanada uz se zas tak nezmeni, to pocka.

A co bych chtela vedet? Cokoliv uzitecneho :D ... zatim mam jen velmi povrchni informace ...

Z dotazu tak namatkove:
na kolik to tak vsechno prijde (permity a dalsi nutne vydaje)
da se nejak rozumne vyridit i delsi pobyt (2-3) mesice,
muze se tam clovek potulovat po okoli i "jen tak", nebo ho mistnaci zenou zpet na cestu (jak jsem kdesi cetla),
co bydleni ve stanu, je to ok i v tech civilizovanejsich castech? ...
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod Tomík » pon říj 29, 2007 12:02

Přípluv píše:Kam tam jít, nějakej pěknej kopec, cca 6.000 metrů + tam je? Jak s permitama? Na co permit netřeba? A do jakýho města se tam vlastně lítá :oops: ?

Pěknejch kopců cca 6000m+ tam jsou mraky :-) Několik jsem si jich vybral. Na některý (v některých oblastech) se nesmí, permit musíš mít skoro na všechno (tedy i tzv. trekingové kopce), ale ty nižší a méně známé seženeš za pár babek (teda na skupinu to tak vyjde - platí se obvykle 10 lidí, takže když to rozpočítáš...) - jestli je něco možné bez permitu nevím. Ono se to a/občas mění b/ já si vybíral možná blbě a permit potřeboval.
Lítá se do KTM, odsud lze dál na vnitrostátních linkách, třeba do města, kde bych chtěl tráávit důchod, Pokhary :-)
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod Hafi » pon říj 29, 2007 12:06

Tomík píše:třeba do města, kde bych chtěl tráávit důchod, Pokhary :-)

to se tak do konce roku stehujes, co? :wink: :ú
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8431
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod Tomík » pon říj 29, 2007 12:29

@:sobb"]
Z dotazu tak namatkove:
na kolik to tak vsechno prijde (permity a dalsi nutne vydaje)
- nevím jak dnes (sice ceny stoupají, já tam zase byl za dob velmi nepříznivých kurzů koruny), počítej tak do padesáti na docela dlouhej pobyt - půlku stejně zežere letenka

da se nejak rozumne vyridit i delsi pobyt (2-3) mesice,
- dá. Souvisi to s permitem. Tedy musíš na imigračním vyřídit jiný než trekový. Jinak platí vízum nepletu li se 30 dnů - pak je nutné překročit hranice (nejsnáz do Indie, dát si oběd a vrátit se - takhle jsme to také jednou řešili). Tady je ideální sehnat nějakou cestovku, vůbec ideální je místní cestovka (podívám se doma do starých vizitkářů, třeba najdu nějakej kontakt kterej ještě platí), která to za tebe vyřizuje (všechny permity atd.)

muze se tam clovek potulovat po okoli i "jen tak", nebo ho mistnaci zenou zpet na cestu (jak jsem kdesi cetla),
- jak kde. Jsou oblasti tzv. trekové - kde se očekává, že se plus minus držíš trasy vyznačené v permitu. Tyhle permity jsou předtištěné a moc si nemůžeš vybírat. Ideální je tedy žádat permit na oblast, kde se sice smí, ale nechodí se. Pak způsobit mírný zmatek v místech, kterými chceš procházet - přeházet si je a tak.
Pak jsou také oblasti "zapovězené". Většinou na Západě země. A oblasti do kterých moc centrálních úřadů aktuálně nedosahuje. Tam zase platíš místním náčelníkům. Často maoistům. Kupodivu v tom mají řád, takže opravdu zaplatíš jednou a tím útržkem papíru s klikihákem se dál prokazuješ - a k úžasu evropana to funguje.
Další oblasti mají zvláštní režim (třeba parky - platíš u vstupu), nebo některé oblasti zajímavé i turisticky - také seplatí zvlášť a někdy i dost.
No, a pak jsou oblasti ne zcela bezpečné. A o těch nic nevím, to jsem nezkoušel.

co bydleni ve stanu, je to ok i v tech civilizovanejsich castech? ...
- nevím. Já vždycky bydlel u lidí... Teda dokud to šlo. A ve stanu až tam, kde už lidi nežili. Obecně: asi by to problém nebyl, jen by ses stávala středem pozornosti (dětí, lidí atd.) není to zrovna příjemné, vařit a mít kolem kupu lidí, kteří se na to jen přišli podívat :-)
Mezi náma, bydlet a stravovat se u lidí je mnohem pohodlnější (vyjde to lacino a šetříš papání svoje i do vařičů mimo civilizaci), a nevíc jen tak je poznáš (a pochopíš - a nebudeš si je idealizovat, ale budeš je mít ráda). A ještě maličkost. Jako všude jsou i tady někdy lidé kurvy. Takže bydlet stranou, ale přitom ve vzdálenosti dostupné lidem může být nebezpečné - třeba že přijdeš o věci - musíš si uvědomit, že člověk, kterej si může dovolit (místo zemedělskejch prací) cestovat pro plezír přes čtvrt světa, je v očích místních ohromnej boháč. Tomu přece neublíží, když mu někdo ukradne batoh, že?
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod pripluv » pon říj 29, 2007 12:48

Kua, takže když vyrazíme dva a chceme permit na kopec, tak nám prodaj skupinovku? shit :shock:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod sobb » pon říj 29, 2007 12:59

Tomík: díky, si to přeberu, něco pozjišťuju ... a zas se ozvu :)

Trošku mám strach z jisté přeliděnosti (mám na mysli tůristy) a z byrokracie ... rádi se touláme kde nás napadne a s tím systém permitů a "tras" nemám žádnou zkušenost ...
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod pripluv » pon říj 29, 2007 13:14

těch permitů se taky hrozím...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod sobb » pon říj 29, 2007 13:24

Přípluv: vy se tam chystáte příští rok?
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Další

Zpět na Himaláje