Treky v indickych Himalajach

Nepál. Indie, Bhútán, Tibet, Karakoram Highway

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Treky v indickych Himalajach

Příspěvekod saiya-jin » pon lis 23, 2009 20:55

Ahojte,
ake by ste odporucili treky na cca tyzden s vlastnym stanovanim?
A mate nejake skusenosti s trekmi cez zanskar, smer z manali->padum->kargil/leh/lamayuru ?
Planujeme to na zaciatok juna, myslite ze to bude OK so snehom s tym zanskarom?
Dik za akekolvek info ;)
saiya-jin
nováček
nováček
 
Příspěvky: 97
Registrován: pon kvě 19, 2008 18:42

Re: treky v indickych himalajach

Příspěvekod saiya-jin » úte lis 24, 2009 20:04

Stravil som v Lehu & okoli minuly rok ~2 tyzdne, a spat sme leteli ponad zanskar. Ked som to videl, prehlasil som to za najkrajsi zazitok mojho zivota (a stale s priatelkou riesime ci sme v riadnej dialke nevideli nahodou K2). Vtedy sme boli nalahko, ja som nemal ani spacak (a to som to dal okolo annapurny :mrgreen: ), ale prave vtedy som si povedal, ze ak este navstivim indiu, toto musi byt.
Verim ze po zemi to bude riadna drina, ale som odhodlany :)
saiya-jin
nováček
nováček
 
Příspěvky: 97
Registrován: pon kvě 19, 2008 18:42

Re: treky v indickych himalajach

Příspěvekod suska » pon pro 21, 2009 21:56

Hoj,
tak super je třeba jet do údolí Nubry-Shyoku a pak jít nějakou cestou kolem řeky pod ledovec, ne každá je ale vhodná. Kupte si Švýcarskou mapu, ty jsou asi nejlepší, stojí tak kolem 1300 Rp. Pokud máte lano, tak vyjdete asi každou. Pokud ne, tak se do mapy dívejte, jestli tam vede chodníček, to je pak v pohodě, místní tam vodí jaky. tyhle treky jsou ale tak na míň než na týden, můžete taky zkusit přejít do jiného údolí nebo sejít dolů a jezdit v tom obrovském údolí, občas tam jsou i horké lázně a je to tam taky moc hezké.

Pak je super ta trasa v Zanskaru - Padum, Lamajuru a Kragil, mám pocit, že to je tak na deset dní. Zeptejte se místních. Já jsem porjela jenom část. Poblíž Kargilu je to už úplně jiné, to už je hlavní hřeben Himaláje, je to vlhčí, jiní lidi-muslimové, hory Nun a Kun a je to dost změna, směrem do Padumu jsou pak zase budhisti a je tam víc sucho a je to jiné.

Nějaké přechody jsou i kolem jezera Tsomoriri v oblasti Rupshu, my jsme tam chodili takovýma nekonečnýma pláněma, kde trčely semotamo nějaké skoro sedmitisícovky a prošli tři koně, navazuje to na tibetské plató. A to jezero je tež dost neskutečné, vesnice tam nejsou, ale to by asi nebavilo každého...

To jsou místa, která jsem v Ladakhu projela já, asi bych doporučovala vybrat si z toho 2, jestli to má být na deset dnů a hlavně se poptat normálních místňáků a nejenom průvodců.
suska
nováček
nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: pon pro 21, 2009 15:54

Re: treky v indickych himalajach

Příspěvekod suska » pon pro 21, 2009 21:58

Jo a se sněhem nevím, podívej se na roční chod počasí, někde to bude. Já tam vždycky jezdím na konci července a to už je v poho.
suska
nováček
nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: pon pro 21, 2009 15:54

Re: treky v indickych himalajach

Příspěvekod romanx » pon úno 8, 2010 19:56

Boli sme traja v septembri v Zanskare. Zakladna trasa: Dilli-vlakom Amritsar-vlakom Jammu-letecky Srinagar. Zo Srinagaru (mimochodom odporucam) sme isli dzipom do Kargilu. Odtial sme sa dostali do Padumu (usmevny pribeh: autom bez priepustky,museli sme vystupit/stopom autobusu s frantikmi). Tam zacal 7dnovy trek Padum-Purne-Tanze-Jingchen-sedlo Phirtse La-Khamberab-Sarchu. Je to taka dobrodruznejsia varianta tradicnej cesty Padum-Kargijak-Darcha, pretoze sa odpaja z vyslapanej cesty pozdlz rieky. Vyhodou a zaroven rizikom bolo, ze sme nestretli 3 dni absolutne nikoho, nemali sme ziadneho sprievodcu, somara/kona. Orientacia len podla svajc. mapy a kontrola pomocou GPS, pretoze chodnicek bol zle viditelny. Je to fuska s plnym baglom, ale vyhlad z Phirtse La stoji za to. Len treba davat bacha a spytat sa miestnych v Tanze, ci je sedlo priechodne-ak tam napadne sneh (my sme isli zaciatkom septembra a uz tam hore bol). Ak sa prejde za sedlo, otvori sa nadherna nahorna plosina, popretkavana potokmi z topiacich sa ladovcov (cerpali sme z nich vodu). O pocasie sa netreba bat, Zanskar je suchy, zazili sme uplny plech, vie ale niekedy dost pofukovat a zvireny jemny prach mas potom vsade. Cez den nad 20°C v noci pod nulou, priemer -4°C. Na dezinfekciu vody sme pouzivali Sanosil, ale hore kde nikoho nebolo sme pili priamo z potocikov. Celkovo sme 3x brodili male riecky/potoky s brutalne ladovou vodou. Z toho pri Sarchu bolo vody nad kolena a bol to boj. Davat treba velky pozor.

V Sarchu je potom mozno dobre sa najest a stopnut si auto, pripadne bus do Lehu. Odtial sme pobehali vsetko mozne v okoli (Stok Kangri, Stok, Alchi, jazero Pangong Tso...).
Potom sme leteli do Dili a autom do Garhwalskch Himalaji (Joshimat). Tam sme trekovali pod Nanda Devi, ale to uz je ina story.
Ak chces vediet nejake podrobnosti napis mi PM. Mame nejake knihy s popisom trekov, obtiaznostami..

Edit: neviem ci sme v skutocnosti naozaj presli cez sedlo Phirtse La alebo nejake ine, pretoze malo mat 5275 m a GPS a Suunto mi nameralo 5581m. Ako som spominal chodnik bol velmi nezretelny :-)
romanx
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon úno 8, 2010 13:51
Bydliště: Blava néé

Re: treky v indickych himalajach

Příspěvekod Horal Fanda » pon úno 8, 2010 23:13

Ahoj,
něco napsaného máme tu a nebo tady. Jsou tam i obecné informace. Bližší a konkrétní otázky můžeš směřovat sem nebo na mail. Jinak doporučuji knihu Trekking in Ladakh od Charlieho Lorama. Ale situace v Ladakhu se posouvá mílovými kroky. Např. o dva roky později po naší první cestě byla již jedna prašná silnička čerstvě vyasfaltovaná. Ale pokud tam jedete poprvé, tak budete určitě nadšeni. Rád bych se tam někdy opět podíval, jsou tam dvě hezké sedmičky.
Já a hory - dva nerozluční přátelé. Horal Fanda
Uživatelský avatar
Horal Fanda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 418
Registrován: pon říj 4, 2004 16:47
Bydliště: Šťáhlavice - Plzeňsko

Re: treky v indickych himalajach

Příspěvekod stam » úte bře 16, 2010 21:19

Ahoj,

využil som nedávnu akciu na letenky do Dilí (7800 z Prahy, no nekúp to), letím iba na 18 dní - tj. 16 bez príletu a odletu - a potreboval by som poradiť so zostavením cesty vzhľadom na čas a aklimatizáciu.

širšie plány zahŕňajú "trekovanie v himalájach" (hlavný ciel) - Ladakh, Zanskar, potom Armitsar, zatváranie hranice z indickej strany (z pakistanskej som už videl ;), Srinagar? Letím začiatkom septembra, tj počas pobytu končí ramadán (oslava Eid al-Fitr v moslimských oblastiach) a bude turistický festival v Lehu.

1. Jedna varianta cesty by mohla byť íst rovno do Lehu, strávit niekoľko dní dní výletmi po okolí a potom skúsiť Stok Kangri. Alebo ísť širší okruh cez Amritsar, Srinagar a kratšie treky v Zanskare. Alebo akákoľvek iná kombinácia :) Jediné čo by som nechcel (zatiaľ idem sám) je ísť nejaký 10 dňový sólo trek úplnou pustinou. Čo by ste mi teda poradili, ak mám tých 16 dní ?

2. nerád by som do himalájí doletel - už som raz letel na 3700, a na niekoľko dní ma odstavila výšková choroba. Na inej ceste som do podobnej výšky prišiel autobusom, a v pohode. Ako to naplánovať, aby som sa po zemi dostal hore buď čo najrýchlejšie, a/alebo popritom aj niečo videl ?

3. mám pocit že som to zbytočne naplánoval počas toho festivalu v Lehu, na ktorom mi až tak nezáleží, a kôli čomu bude zrejme všade priveľa ludí. Máte nejaké skúsenosti ako to tam počas vyzerá, treba rezervovat hostely alebo tourguides dopredu ? Ak by som nakoniec išiel Dilí-(Amritsar)-Manali-Leh, čo lístky na jeep na Manali-Leh ? Niekde na nete písali, že treba kupovať aspon deň dopredu, pričom doležité je sediet na mieste X, lebo inak z cesty človek nič nemá. Nejaké skúsenosti s týmto ? (btw, dá cestovať na streche?)

4. Pozerám že sa tam dosť požičiavajú motorky. Rád by som dal takú poldennú projíždku po nejakom zauímavom okruhu. Je tam niečo vhodné pre človeka čo inak nejazdí (alebo to potom radšej ani nemám skúšať?)

dík :)
stam
nováček
nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: úte bře 20, 2007 12:02
Bydliště: praha

Re: treky v indickych himalajach

Příspěvekod saiya-jin » stř bře 17, 2010 10:21

Clovece, myslim ze dost veci na ktore sa pytas sme zazili, takze tu su moje nazory:
- 16 dni nie je moc, chapem ze realny zivot ma ine poziadavky, ale naplanoval si si toho dost.
1) aklimatizacia Stok Kangri - nepodcenuj to, 6100m je pekelna vyska. Kedze aj my planujeme jun/jul stok kangri, tak som o tom dost hladal. Kopec vypada byt schodny bez technickeho lezenia, samozrejme mimo burky apod. ale ta vyska nakopava slusne. Pokial by sme neplanovali v himalajach ~7 tyzdnov s tym ze Stok Kangri bude az na konci, tak aklimatizaciu by som dal na aspon na 5 dni. Na aklimatizaciu odporucam trek Stok La - zaberie 1 cely den a ~polku dalsieho, sedlo Stok La je v 4850m, po nom uz by si mal byt odolnejsi.
Pametam si ako sme po 1-dennej ceste Manali Leh (pekelnych 19 hodin v ~jeepe) sme prvych par dni rozdychavali vylet ku kralovskemu palacu, co je ani nie 100m nad lehom. PLUS nepodcenuj indicku sracku, ta zhatila plany nejedneho cestovatela, takze radsej si toho naplanuj menej a maj nejake casove rezervy.
Ad sracka - odporucam pred cestou ockovanie proti cholere - nie kvoli cholere samotnej, ale bocny efekt je imunita voci najbeznejsiemu dovodu cestovatelskych nevolnosti -tusim escherichia koli. My sme to mali, a za 3 mesiace ja nic, priatelka raz jeden pardnovy problem. Ale nic typu 2 tyzdne nepouzitelnosti. Plus samozrejme jest inteligentne, davat si jedlo iba v miestach kde mas pocit ze by malo byt OK, cerstvo upecene, iba ovocie/zelenina co sa da olupat apod...
2) cesta - jedina cesta do Lehu je cez Manali a Rothang pass, resp. naokolo cez srinagar. Ta cesta ti zaberie minimalne 2 dni, ale kludne aj 4. Dilli - Manali je zvladnutelne za 1 den, ale budes mat toho dost. My sme v Manali mali stastie na dodavku/jeep ktory siel tych 19 hodin, zacali sme niekedy o druhej rano, koncili niekedy vecer. Cesta UCHVATNA, to je dovod preco ideme opat do tychto oblasti, ale vycerpavajuca, rozbita a tak... Sedenie - ja som sedel za vodicom, urcite cim viac vpredu tym lepsie, ale ono nas tam bolo ~10, takze ziadny bus. Ten by bol narocny. Vseobecne vzadu je to dost pekelne, tiez by som si priplatil za kvalitnejsi bus, bude viac miesta na nohy a clovek nemusi mat embryonalnu polohu, co po par hodinach su slusne muky (hlavne ked merias 188cm ako ja :)).
Rooftop travelling - na to pri tejto ceste zabudni, s priatelkou sme to dali v Nepale, bolo to kathmandu - Chitwan, malo to trvat 4 hodky, trvalo 10. Ono ked tie indicke budy idu na cestach 80 kmh, tak akakolvek nehoda znamena ze ti hore to asi nedaju, takze opatrne. A rozhodne nie na tejto ceste, je to fyzicky namahave sa udrzat a nemyslim ze by ta ktokolvek zobral. Ziadny bus s ludmi na streche sme na tejto ceste nevideli, a to 95% cestujucich tvoria miestni.
3) festival v Lehu - celkom zaujimava akcia, ktoru sme tak nejak mimochodom stihli. Ale rozhodne by som okolo nej neplanoval ceslu cestu, pre mna osobne su tie hory o dost zaujimavejsie. Pokial sa ti to bude prekryvat tak chod do toho, inak daj prioritu inym veciam. Najzaujimavejsie su prve dni, kedy su sprievody v miestnych krojoch, ukazky tancov apod... taka lukostrelba bola skor parodia na sport nez cokolvek ine :) Jo a na ten festival je 95% ludi z miestnych z roznych udoli a Lehu, turistov tam uz moc nebyva. Ze nezozenies ubytko by som sa nebal, cely Leh je jeden velky guesthouse :)
4) motorky - poziciat sa daju, ale pokial nemas skill s motorkou, a k tomu skill na jazdeni po indii (kde sa jazdi vlavo !!!) tak si koledujes o nepeknu nehodu. Ten Leh ma sice cesty pomerne puste, ale zase v dost zalostnomo stave. Neodporucam.
Vymena strazi v Attari - dost dobry zazitok, obe strany skandujuce hindustan/pakistan, sila davu, vsetka ta parada ... moc pekne, ale iba kvoli tomu by som tam nesiel. Ale kedze v Amritsare je najdolezitejsi chram sikhov, ktory ma paradnu atmosferu a su tam skveli ludia, ubytko zadara, jedlo s ostatnymi a podobne, tak odporucam.
Inak mam pocit ze si si toho naplanoval celkovo moc, je to problem s Indiou ze ked si clovek nieco planuje, tak vidi tie moznsoti, a zrazu ma malo casu ... My sme s tym tiez zapasili ... 2x :) Zober to zlahka, naplanuj to iba priblizne, aj tak sa kopec veci za behu zmeni.

Skusim odhadnut tvoj plan
dilli-manali-leh - 3 dni, ak to das pod tuto dobu, budes sa z tej cesty este dlho zbierat.
trekking v okoli & stok kangri 5 dni aklimatizacia + 3 dni samotny vystup = 8 dni
leh - srinagar - 2 dni
srinagar - 1 den
srinagar-amritsar - tusim 2 dni, my sme to tiez planovali (v opacnom poradi) ale vtedy tam dost zhusta vypalovali pojicajne stanice a bolo vseobecne kopec mrtvych.
Amritsar - 1 den (minimalne, ale sa da stihnut)
amritsar-dilli - tusim 6-7 hodin vlacikom, ale listok radsej kupovat dopredu, ono vseobecne cestovanie vlakom v indii je zazitok sam o sebe, ktory zacina tym ze skusis zohnat listok...
suma-cca 18 dni. Samozrejme dost zalezi na dobe priletu/odletu, ale je to na moj vkus moc natesno. Taketo plany maju tendenciu sa po***t hned po par krokoch z lietadla.
Tak snad som kus pomohol, ked tak napis dalsie otazky, milerad pomozem.
Jo a posledna vec - skus checknut web http://www.indiamike.com , je tam kvantum informacii o roznych moznostiach trekkingu, vyletov a tak...
Kazdopadne good luck a nech tvoje crievka sprevadzaju iba tie najlepsie kmene bakterii ;)
saiya-jin
nováček
nováček
 
Příspěvky: 97
Registrován: pon kvě 19, 2008 18:42

Re: treky v indickych himalajach

Příspěvekod Jary » stř bře 17, 2010 12:12

Ad festival - Jestli myslíš ten někdy začátkem září, tak v 2007 problém s ubytováním nebyl. Jinak mě to moc nebralo, pěkné byly tance v jednom z klášterů cca 20 km. od Lehu.
ad motorka - viz předchozí, asi bych se bez zkušeností bál. Jinak optimální výlet by byl do sedla (zase díra v paměti - Khardung La?) cca. 5.600 m - (údajně nejvyšší silniční sedlo na světě).
doprava do Lehu - viz předchozí, my jsme šli Tso moriri trek z Kibberu do Korzoku (cca 8 dní) a zbytek autem. Zpět letadlem, vyšlo cca. 2k, ale to bylo zpět, takže žádný problém s aklimatizaci. Letenky jsme kupovali v Manali cca 3 týdny dopředu.
S kým letíš? Ta cena 7.800 mi příjde perfektní.
Jary
účastník
účastník
 
Příspěvky: 278
Registrován: pát dub 18, 2008 10:01

Re: treky v indickych himalajach

Příspěvekod saiya-jin » stř bře 17, 2010 14:08

jo to sedlo moze byt fajn, je na ceste do nubra valley, ale ma to par zadrhelov:
- potrebujes tam permit, podla mna uz aj na to sedlo, je to dost blizko pakistanskych hranic, a jednotlivcom ho skor nedaju, nehovoriac na motorke.
- ak ti v tej vyske nakopne intenzivnejsie vyskova nemoc (za pol hodku z pohody do kolien, tekutiny z teba tecu vsetkymi otvormi ako sa to deje neskusenym ludom co moc rychlo lezu na everest), tak mozes mat sakra problem zvladnut to na motorke do bezpecia.
- ono sa o tom sedle tvrdi ze je najvyssie, ale kdesi v juznej amerike (bolivia?) je cesta k nejakemu krateru, cca 5900m. Ale to je detail :)
- kupovanie leteniek leh-dilli v manali mozem odporucit aj ja, cca 3 tyzdne pred letom boli prijemne lacne (par dni pred letom vraj uz nie), a clovek ma urcitu flexibilitu (aj ked v tomto pripade asi nie moc velku).
- ta cena je uplne neskutocna, my sme radi ze mame swiss airlines z prahy cez zurich za ~12000 ... ale pokial to je aeroflot, tak to si radsej priplatim :)
saiya-jin
nováček
nováček
 
Příspěvky: 97
Registrován: pon kvě 19, 2008 18:42

Re: Treky v indickych Himalajach

Příspěvekod Lenka » sob bře 1, 2014 14:17

Ahoj, nebyli jste někdo v poslední době Garhwalským Himalaji? Chápu dobře, že k cestování v protected areas je třeba cestovat minimálně ve 4 lidech a s cestovní agenturou? (viz tato stránka) Popř. nemáte tip na pěknej trek v téhle oblasti, kde by se to obešlo bez agentur a bylo by možný jít ve 2-3 lidech? Původně jsem se dívala na přechod Kalindikhal pass, ale to na vlastní triko zdá se nejde. Díky za jakýkoliv informace.
Lenka
účastník
účastník
 
Příspěvky: 528
Registrován: pát črc 22, 2005 20:52
Bydliště: Brno

Re: Treky v indickych Himalajach

Příspěvekod sobb » pát dub 3, 2015 19:58

Byl někdo v Ladakhu a Zanskaru od uzavření téhle debaty?
Uvítám tipy na pěkné treky a jakékoli další užitečné informace a rady. Včetně dopravy Dillí - hory. Se furt nemůžu rozhodnout, jestli je to lepší vzít letecky nebo po zemi.
Případně i mapy, průvodce (něco málo už mám)...
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Treky v indickych Himalajach

Příspěvekod sobb » pát dub 10, 2015 23:02

Koukám, že Indický Himaláj tu moc nefrčí, ale přídám ještě jeden dotaz, kdyby šel třebas okolo nějaký znalec :)

Byla by v oblasti Ladakhu nebo Zanskaru nějaká pěkná šestka, kam není třeba vyřizovat povolení a která je choďákem bez nutnosti jištění? Tedy jen mačky a cepín, ale bez špagátu a spol. Stok Kangri je na povolení a celkem profláklý, Kang Yatze chce asi zas lano. Co Reponi Mallali? Nebo jiné?
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Treky v indickych Himalajach

Příspěvekod anyberry » úte led 24, 2017 13:55

Asi už ti ta odpověď k ničemu nebude, ale třeba někomu jinému se bude hodit :) Náhodou jsem si tohoto vlákna všiml.

Byl jsem v Ladaku v srpnu 2015. Hodně jsem tehdy čerpal z tohoto webu:
http://www.indietrekking.com/himalayan- ... ide/ladakh

Šel jsem prve na rozehřátí Markha Valley Trek a pak Rumtse to Tso Moriri.

A 6tisícový vrchol jsem si vylezl přímo nad Korzokem (Tso Moriri):
http://www.indietrekking.com/himalayan- ... tso-moriri

Na svém blogu to mám zde:
http://anyberry.blogspot.cz/search/label/ladak
anyberry
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: čtv dub 7, 2016 10:54

Re: Treky v indickych Himalajach

Příspěvekod sobb » stř led 25, 2017 22:07

Tak to jsme se tam někde míjeli :)

My si šestku taky nakonec vylezli nad Tso Moriri, možná je to ta odkazovaná. Jsme se vysápali na druhý, nižší a podle všeho bezejmenný vrchol, tak jsme si ho sami pro sebe pojmenovali :)
Na Reponi Mallali bylo ten rok asi trochu moc sněhu a stejně bychom to už nedávali, nebylo jídlo ani dostatek času. Ale i nad Korzokem jsou nádherný kopečky, by stálo za další vejlet, jen je těch míst, kam by člověk chtěl nějak moc ...
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Treky v indickych Himalajach

Příspěvekod mike » stř zář 25, 2019 0:19

Nechce se mi na tohle zakladat nove vlakno, a tak to dam sem. Pekny rozhovor s Klarou Kolouchovou: Osmitisícová horolezkyně: S nikým nesoutěžím, leda sama se sebou

Je to teda v Premium sekci, ale zatim zdarma.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27


Zpět na Himaláje