Khumbu - trek přes tři sedla

Nepál. Indie, Bhútán, Tibet, Karakoram Highway

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod brownicek » stř zář 7, 2016 11:05

Pomalu si mi to blíží a tak jsem už předběžne zpracoval itinerář plánovaného treku, jak jsem ho l namyslel. Nějaká vlákna o Gokyu nebo EBC treku tu jsou, ale řekl jsem si, že zalozím tohle zvlášť pro ty, co by toho chtěli jako já za jednu návštěvu vidět co nejvíc.

Předběznej plán je zatím následující:

9.12. odlet z Prahy v 18:45
10.12. – 11:35 přílet Kathmandu, ubytování, oběd, nákupy vybavení, vyřízení povolení, letenek do lukly
11.12. přílet do Lukly (2860m), trek do Monjo (2835m)
12.12. Monjo (2835) - Namche Bazaar (3440m)
13.12. aklimatizační den v Namche Bazaar (3440m), tura do Khunde a Khumjung (3780m)
14.12. Namche Bazaar (3440m) – Tengboche (3867m)
15.12. Tengboche - aklimatizace
16.12. Tengboche (3867m) – Dingboche (4410m)
17.12. Dingboche (4410m) – aklimatizace -výstup na Nangkartshang (5050m)
18.12. Dingboche (4410m) – Chukhung (4730m)
19.12. Chukhung – aklimatizace při výstupu na Chukhung Ri (5550m)
20.12. Chukhung (4730m) – Lobuche (4940m) přes Bibre a Kongma La (5528m)
21.12. Lobuche (4940m) – Gorak Shep (5164m), vecer na Kalla Patthar (5550m)
22.12. Gorak Shep (5164m) - Lobuche , dopoledne do Everest B.C. (5364),
23.12. Lobuche (5164m) – Dzongla (4810m)
24.12. Dzongla (4620) – Gokyo (4750m) přes sedlo Cho La (5420m), Dragnag (4700) a Ngozumba
25.12. Gokyo (4750m) – výstup na Gokyo Ri (5350m)
26.12. Gokyo - k šestému jezeru, Knobby view
27.12. Gokyo – Thame přes Renjo La a Lunden
28.12. Lunden – Monjo
29.12 Monjo – Lukla
30.12. Lukla - Kathmandu
31.12. Lukla Kathmandu rezerva
1.1. – Lukla Kathmandu rezerva 
2.1 - 3.1 . – Kathmandu poznávačka, očista, nákupy.
4.1. - 5.1. 13:30 odlet domů

Je mi jasný, že přesně takhle to v určitě neproběhne, bude nám třeba blbě, nebude počasí, nebo nálada.. I tak ale prosím ty, co už tam byli o zkouknutí a připomínky.. Co přidat, co ubrat, co prodloužit atd.

Dál bych měl ještě dva dotazy. Co satelitní telefon - ano/ne (nebude stačit místní simka)?
Další věc se týká nosiče/průvodce.. Původně jsem měl (mám) v plánu jít na vlastní pěst, protože infrastruktura je tady dobrá, trek je za dobrého počasí orientačně zvládnutelný a v zimě by neměl být problem s ubytováním.

Od přítelkyně z rodiny ale sílí (kůli obavám co s náma bude) tlaky na to, abychom s sebou někoho místního měli. Takže pokud někdo mate kontakt na spolehlivého guida/nosiče budu za něj rád.

Díky

EDIT: trochu jsem to poupravil :)
brownicek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 48
Registrován: úte pro 6, 2011 8:35

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod wawrik » pon říj 17, 2016 12:48

Sprievodca/nosič je naozaj navyše, zbytočne si predražíš trek a pridáš starosti. Ale ak ho nutne chceš, napíš Himalovi (https://www.visithimalayastrek.com/). Je to jediný Nepálčan z tých, čo poznám, ktorý splnil, čo sľúbil. To sa v Nepále inak veľmi nenosí :D Ale aj tak ho treba kontrolovať... On je agentúra, niekoho ti ponúkne, len si toho ponúknutého dobre preklepni - angličtinu, znalosť oblasti a podobne. Ale mám dojem, že to po tom megazemetrasení zabalil, aj keď mne ešte nejaké papiere potom vybavoval.

Satelitný telefón riešiť nemusíš, majú ho v každej osade/ubytovni. Posledná BTS je v Namče, takže GSM signál je tak 1-2 dni od neho. Napríklad v Dingboče/Čhukungu musíš vyšliapať na kopec a chytíš ho, dolu už nie.

Aklimatizačný deň v Tengboče ani Dingboče nepotrebuješ, úplne stačí jeden v Namče a druhý v Čhukungu. Itinerár máš dosť pozvoľný, nemyslím, že potrebuješ ďalšie dva dni. Radšej ich stráv vo výškach okolo 4000-5000 m, kde je to všetko oveľa zaujímavejšie. Môžeš si dať výlet pod Island Peak alebo popri ľadovci pod Amphu Lapča, alebo stráviť viac okolo Gokya atď.

Z Gorak Šepu sa to dá do Džongly dať za jeden deň. Dve noci v Lobuče je o dve noci viac, ako je zdravé :D Je to studené, veterné a nepríjemné miesto. BC stihneš deň predtým ešte pred Kala Patharom, prípadne aj druhú noc prespíš v Gorak Šepe a ráno si na Kala Pathar vyjdeš na východ Slnka. Ale to všetko záleží na tom, ako veľmi sa chceš flákať. Jediné zaujímavé miesto v Lobuče je talianska pyramída, čo je 15-minútová zachádzka z chodníka.

Jo, a cez sedlo Čo la budeš asi potrebovať mačky alebo lepšie nesmeky. Býva to tam dosť namrznuté.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod anyberry » pon říj 17, 2016 16:34

brownicek píše:28.12. Lunden – Monjo
29.12 Monjo – Lukla
30.12. Lukla - Kathmandu
31.12. Lukla Kathmandu rezerva


Tak to se asi těsně minem :) Já nejspíš na Silvestra dojdu do Namche.

Je mi jasný, že přesně takhle to v určitě neproběhne, bude nám třeba blbě, nebude počasí, nebo nálada.. I tak ale prosím ty, co už tam byli o zkouknutí a připomínky.. Co přidat, co ubrat, co prodloužit atd.


Taky mi to přijde dost pozvolné. Ale v tom je ta oblast fajn, že je tam spousta možností si to případně zkrátit/prodloužit.

Co satelitní telefon - ano/ne (nebude stačit místní simka)?


Zrovna na tento trek je asi satelitní telefon zbytečný. Leda snad že by se něco stalo při přechodu sedla.
Kdybych šel někam víc mimo civilizaci, tak bych uvažoval o tom si ho půjčit v Kátmandú:
http://trailrunningnepal.org/satellite- ... ndu-nepal/
http://satelliterentnepal.com

(Doufám, že mi to zase někdo nesmaže jako spam :) )

Co se týče simky, tak ještě před pár lety mi v Nepálu vůbec nefungoval roaming, ale teď už by to mělo být ok. Samozřejmě je příšerně drahý. Takže si nejspíš koupím lokální sim od NCell. Měli by mít něco jako: 30 days 1 GB 550 Rs.
http://prepaid-data-sim-card.wikia.com/wiki/Nepal
S rychlostí to tam asi nebude žhavé, ale aspoň na nějaký ten email by to mohlo fungovat.
anyberry
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: čtv dub 7, 2016 10:54

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod anyberry » stř říj 19, 2016 17:23

Náhodou někdo nevíte, proč se ty 3 sedla chodí vždycky z východu (proti směru hodinových ručiček)? Totiž čistě z hlediska nadmořských výšek by mi dávalo smysl jít opačně, protože výška sedel by tak byla vzestupná.
anyberry
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: čtv dub 7, 2016 10:54

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod wawrik » čtv říj 20, 2016 18:46

No, má to niekoľko výhod:

1. Po celý začiatok treku ideš popri Ama Dablame, máš ho 2-3 dni stále pred očami. Nič krajšie podľa mňa v Nepále nie je.
2. EBC, čo je cieľ celej oblasti, vidíš v podstate na začiatku, a zvyšok treku si flexibilný. Keby si to potreboval zapichnúť trebárs po dvoch týždňoch alebo by ti nevychádzali dni do odletu, z opačnej strany by ti EBC stále chýbal.
3. Ku obom ľadovcom schádzaš zo sediel zhora (z Kongma La a Čo La), takže si vieš nájsť správny prechod. Z opačnej strany na ľadovec nevidíš a blúdiš medzi ľadovcovými pahorkami. Raz som sa aj musel otočiť a ísť naspäť, nevedel som prejsť na protiľahlú morénu.

Výhoda opačného smeru je len jediná - tú šmykľavú časť do Čo La budeš stúpať, čo je výhodnejšie, s menšou možnosťou prúseru.

Absolvoval som oba smery (aj keď vždy len časti treku), a najmä stúpanie cez Khumbu sa nedá s klesaním porovnať. To druhé nestojí za nič.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod brownicek » pát říj 21, 2016 12:35

anyberry : vazne? mas v planu stejnou strasu nebo neco jineho? treba se potkame :)

Jinak k tomu smeru trekku, zajimavy ze se na to ptas.. Co jsem ja videl ruzne cestopisy a program cestovek, chodi se to obema smerama a nebylo mi taky uplne jasny, kterym je to lepsi vzit. Ikdyz tak nejak opticky mi prislo lepsi a zajimavejsi jit to proti smeru hodinovych rucicek.

No jsem rad, ze nemate vyhrady.. Uz to studuju a ladim asi pul roku, ale posledni asi dva mesice celim tlakum ze strany potencialni tchyne a tchana, kteri maji porad pocit, ze jit tam sam v zime bez pruvodce je vykon na hranici silenstvi a ja vubec nevim do ceho jdu.. a do toho se moje lepsi polovicka cim dal vic obava, ze tam zmrzne :(
Naposledy upravil brownicek dne pon říj 24, 2016 18:01, celkově upraveno 1
brownicek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 48
Registrován: úte pro 6, 2011 8:35

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod wawrik » pát říj 21, 2016 12:47

Neboj, cez deň budete okolo Namče chodiť v krátkych rukávoch.

Zato v Gora Šepe vám bude v noci na izbe zamŕzať voda vo fľaši :D Ale horúca voda v spacáku a poriadna cestovinová večera tento problém celkom riešia...
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod anyberry » pát říj 21, 2016 16:41

brownicek píše:anyberry : vazne? mas v planu stejnou strasu nebo neco jineho? treba se potkame :)


Mám v plánu víceméně stejnou trasu, ale teprv 27. přilétám do KTM a další den chci jet jeepem do Salleri. Takže se obávám, že se zrovna mineme ;)

No jsem rad, ze aspon vy nemate vyhrady.. Uz to studuju a ladim asi pul roku, ale posledni asi dva mesice celim tlakum ze strany potencialni tchyne a tchana, kteri maji porad pocit, ze jit tam sam v zime bez pruvodce je vykon na hranici silenstvi a ja vubec nevim do ceho jdu.. a do toho se moje lepsi polovicka cim dal vic obava, ze tam zmrzne :(


Zima tam nepochybně bude :) Jeden kamarád už byl skoro rozhodnutej jet se mnou, ale nakonec ho právě zima odradila.
Například teploty v Gorak Shep budou v noci kolem -18:
http://en.climate-data.org/location/417834/

Když jsem byl začátkem ledna v Dingboche, tak bylo v pokoji -3,5.
anyberry
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: čtv dub 7, 2016 10:54

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod Prenos » čtv říj 27, 2016 13:21

wawrik: ahoj, asi to tu nekde je, ale zkusim se te rovnou zeptat: da se v Lukle koupit plynova bomba na varic VAR ? Kolik tak stoji u Everest treku jidlo v tech ubytovnach :)
dik moc
Prenos
nováček
nováček
 
Příspěvky: 102
Registrován: úte úno 1, 2011 8:47

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod wawrik » čtv říj 27, 2016 13:27

Áno, dá, 240g kartuša stojí 5-10 €.

Ceny idú hore každoročne, fakt netuším, kde je teraz, idem do inej časti Nepálu. Teraz v sezóne tipujem do 20 € na deň vrátane vody a čajov. Ale záleží, ako veľa potrebuješ jesť.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod Prenos » čtv říj 27, 2016 13:36

Tak ja doufam si neco malo ponesu a uvarim, snad jim to nebude vadit az tam nekde za ubytovnou budu treba varit :) Doufam ze v Lukle se da neco k jidlu na cestu koupit...
Prenos
nováček
nováček
 
Příspěvky: 102
Registrován: úte úno 1, 2011 8:47


Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod Prenos » čtv říj 27, 2016 13:44

No mame v letence bohuzel docela krutej limit na vahu zavazadla :( tak jsem myslel ze by bylo lepsi az v Lukle, ale je mi jasne ze je to drazssi :(.
Prenos
nováček
nováček
 
Příspěvky: 102
Registrován: úte úno 1, 2011 8:47

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod wawrik » čtv říj 27, 2016 13:54

Ono sa tomu dá občas nenápadne pomôcť nohou pod váhou :-) A kopec vecí si môžeš prehodiť do príručnej. Nikdy som tam na vnútrozemských linkách nemal s limitmi problémy.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod Prenos » čtv říj 27, 2016 14:02

Aha, ja myslel, ze u tehle malych letadel uz prirucni moc byt nemuze, jen nejaka tasticka. No uvidim jeste na to kouknu. Tak dik moc.
Prenos
nováček
nováček
 
Příspěvky: 102
Registrován: úte úno 1, 2011 8:47

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod brownicek » ned říj 30, 2016 22:16

Prenos:Presne ceny jeste budu zjistovat, ale jsem v kontaktu s holkou, co to ted dojela do KTM z treku a psala mi ze ve dvou utratime 50-65$ na den.. ja jsem pocital tak s 25$ na osobu max. Ale jeste se ji vyptam presnej kolik co stalo, myslim si, ze se nejak neomezovala (treba na facebooku davala fotky co 2-3 dny :) ) a celkove je myslim typ co kdyz uz tam byl tak nesetril. Ale jak rikam, to jsou zatim jen domnenky, vic budu vedet az prijede zpet do CR.

Jinak ona to sla se svym tatou a nakonec si brali i nejakeho nosice. Zije asi 2hod od Lukly a byl na nej spoleh, vsema sedlama je provedl a bylo videt ze to ma projite. Bral si 15$ na den.. Takze jsem si na nej vzal cislo a asi ho vyuziju.. pry je dost chudy, byl moc vdecny ze je muze provest. Tak ho tak aspon podporim a utisim hlasy potencialni tchyne, ktera ma spoustu zprav od lidi, kteri tam zime sice nikdy nebyli, ale radi nam tam sami nejit :roll:

A to jsem chtel nechat i nakup spacaku az do nepalu, vypada to ale, ze pro klid v rodine je asi budu muset poridit tady, alespon me lepsi polovicce. Protoze kvalitni spacak tam pry nesezenu.. No SJ ma v Hanibalu akci na Rimo II 850, v inzerci tady taky neco je, tak neco vyberu.. Predpokladam ze tech 700-800g 600-650cuin peri bude na spani v lodzii dostacujici ne? Koteku 850 uz se mi ji porizovat fakt nechce :-D
brownicek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 48
Registrován: úte pro 6, 2011 8:35

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod anyberry » ned říj 30, 2016 22:55

brownicek píše:A to jsem chtel nechat i nakup spacaku az do nepalu, vypada to ale, ze pro klid v rodine je asi budu muset poridit tady, alespon me lepsi polovicce. Protoze kvalitni spacak tam pry nesezenu..


Já když jsem byl v Nepálu poprvé, v roce 2011, tak jsem si na trek okolo Annapuren půjčil spacák v místním kšeftu v Pokhaře a byla mi zima už v 1700 m, ne-li dokonce v 700 m. Takže osobně bych místním výrobkům moc nevěřil, pokud jde o tepelnou izolaci. wawrik si pochvaloval jednu místní firmu, co dělá péřové věci. (Teď jsem zapomněl jméno.) Může být. Ale i tak se nedozvíš, co za peří tam dávají, takže podle mě kupovat podle normy je lepší.

No SJ ma v Hanibalu akci na Rimo II 850, v inzerci tady taky neco je, tak neco vyberu.. Predpokladam ze tech 700-800g 600-650cuin peri bude na spani v lodzii dostacujici ne? Koteku 850 uz se mi ji porizovat fakt nechce :-D


Přežít to přežiješ :) Na mě by to bylo asi trochu málo. Sám mám Rimo 1000 a to bude snad dostačující i tentokrát. Ale neboj, vždycky si můžeš půjčit nějakou peřinu navíc. Zvlášť, když je málo turistů - tehdy když jsem byl pod Annapurna Base Campem, tak byl takovej nával, že byl dost problém uchvátit si pro sebe peřinu, ale naštěstí se podařilo.
anyberry
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: čtv dub 7, 2016 10:54

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod brownicek » pon říj 31, 2016 21:21

Ještě dotaz ohledně byrokracie na začátku před trekem.. TIMS, letenky do Lukly a vstup do NP jsem předpokládám schopnej v pohodě vyřídit za jeden den, ikdyž to budu zařizovat v sobotu?ještě dokoupíme pár věcí na trek (bundy, hůlky a nějaký drobnosti). Má nějakou výhodu si případně letenku obstarat online a TIMS nechat vyřídit dopředu agenturou?

Dále se ke mě dostala informace od slečny, co tam chodí, že je prý nutné nahlásit se na českým konzulátu v KTM, a pak pro případ že bysme volali vrtulník, dát zprávu sem, jinak nám ho nepošlou. Nikde jinde jsem tu informaci neslyšel a měl jsem za to, že právě k tomuhle slouží TIMS, aby věděli kde kdo a odkud je.. Dál mi do papírů napsala, že Alpenverein nemusí transport vrtulníkem krýt a je potřeba se ještě připojistit. Vzhledem k tomu, co jsem aktuálně přečetl v pojistných podmínkách se tohle ale vztahuje na až nad 6000m :-k
brownicek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 48
Registrován: úte pro 6, 2011 8:35

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod Prenos » úte lis 1, 2016 9:16

Abych te trochu nahlodal :)
tak kazdej se porad ohani Alpenvereinem, ja pritom porad nechapu jak to je, protoze u Alpenvereinu je limit na lecebne vylohy jenom 10 000,- Euro.

Jinak s tim vrtulnikem kazdy rika neco jineho, jednou musis mit penize, pak ze staci telefon do pojistovny, nebo ze musis nahlasit uradum cislo pojistky.... take nevim jak to je.
Prenos
nováček
nováček
 
Příspěvky: 102
Registrován: úte úno 1, 2011 8:47

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod wawrik » úte lis 1, 2016 12:40

Spacak - ak mozes, kup si ho doma. Dobre spacaky sa v KTM zhanaju tazko, musis tomu venovat tak pol dna az den. Za odmenu kupis spacak za patinovu cenu, ale musis sa v tom vyznat. Ak si ho prisies, vyhnes sa stresu. Pred par dnami som na dva pekne nahodou narazil, asi si pred odletom jeden kupim namiesto tej nestastnej Koteky...

25 USD na Osobu a den by malo stacit aj v najvyssich ubytovniach. Toto su aktualne ceny na ABC treku, velmi vysoke, najvyssie, ake som kedy zazil. EBC ma rovnake.
uploadfromtaptalk1477999546758.jpg


TIMS aj permity vybavis cestou z letiska za hodinu. V sobotu nerobia, aj ked pisu, ze robia. Ale to tu nikdo nikdy nevie dopredu :-)

Vrtulnik AV kryje, ale musis si to tu cvaknut sam, preplatia to az po navrate. Letecke spolocnosti su sukromne a maloktora (ak vobec) ma zmluvu s Generali, aby ta osviezl8 na dobre slovo.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod Prenos » úte lis 1, 2016 13:18

No ty ceny jsou vysoke, jedu tam v patek tak uvidim.
Tak ja doufam ze koupim nejake zasoby a po ceste obcas uvarim atd... snad se tam da nabrat nejak voda po ceste. Tak snad se to da. Doufam ze to ubytko je porad jeste v rozumnich mezich do 400 rupii.

Holt EBC je popularni, ale proste lidi (i me) to tam tahne no.
Prenos
nováček
nováček
 
Příspěvky: 102
Registrován: úte úno 1, 2011 8:47

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod brownicek » úte lis 1, 2016 14:13

ad Alpenverein: s tim ze si to cvaknu sam pocitam, ale je to nevyhoda.. Je Pravda, ze lecebny vylohy 10 000 euro jsou prd v pripade, kdyby se stal nejakej opravdovej pruser :-k Ale pojistenej uz jsem a dalsi tri tisice za AXU s rizikovejma sportama uz davat nebudu...

ad vyrizovani povoleni.. pokud v sobotu nemakaji, nebude lepsi zustat pred trekem v KTM dva dny a v klidu si vsechno zaridit a nakoupit a mrknout po pamatkach?
Naposledy upravil brownicek dne stř lis 2, 2016 20:55, celkově upraveno 1
brownicek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 48
Registrován: úte pro 6, 2011 8:35

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod wawrik » úte lis 1, 2016 14:41

Pre AV je pripoistenie par eur na ovela vyssie limity, pohladaj na fore.

Ak sa ti chce ostat v KTM dva dni, jasne, ze sa to da aj tak urobit. Ja sa odtial snazim vypadnut vzdy co najrychlejsie a mestske atrakcie absolvovat az po treku. Robim to kvoli tomu, aby som v spinavom Kathmandu nechytil nejaku sracku, co by mi pokazila cely trek. To ma kazdy inak.

Ak si v Nepale prvykrat, asi je lepsie sa najprv trochu pomotat po meste a spoznat Nepalcov, aby si potom na treku nebol vyhukany :-)
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod brownicek » úte lis 1, 2016 14:59

ted jsem to chtel napsat, ze jsem to prave od Tebe cetl, ze zdrhas kuli pripadnejm problemum tohodle druhu... No, ja s tim problem nemivam, ikdyz jednou v egypte :mrgreen: :toimonster:
Asi to tak udelam, aspon nebudeme na zacatku zbytecne stresovani.. pokud se nekdo z nas posere, bude to pochopitelne na tebe :D
brownicek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 48
Registrován: úte pro 6, 2011 8:35

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod wawrik » úte lis 1, 2016 15:07

Zasa tie moje cestopisy neber nejako dogmaticky. Je to moj styl cestovania a trekovania, ktokolvek iny moze davat prednost odlisnym veciam...

Inak mne sa KTM ako mesto velmi paci, na rozdiel od inych turistov. A najvacsia zabava je pozicat si za 5-10 eur motorku ci skuter, a vrhnut sa do tej azijskej chaotickej dopravy napriklad na ringroad :-O To je velka parada.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod brownicek » stř lis 2, 2016 13:29

Predem se omlouvam za dlouhy post a ze tu pisu dotazy na nektere veci porad dokola .
Prosim mejte trpelivost a jestli to prectete az do konce , snad delku prispevku pochopite.
Chtel bych se podelit o poznatky , ktere jsem nabral pri vcereisi schuzce s pani, ktera hodne cestuje , ma nepal prochozeny ( chodi i natezko , nepouziva nosice ) . Podotykam ale ze se nikdy v Khumbu regionu nepohybovala. Schuzku nam domluvila mama od pritelkyne. Boji se , ze je to v zime nezvladnutelne. Respektive prilis riskantni , vzhledem k tomu , ze jedeme poprve a chodil isme zatim Jen tatry. pod stanem v kempech svycarsko okolo 3000 m v lete . Jinak oba sportujem,e jsme aktivni , nemame zdravotni potize.

Slecne jsem predal itinerar, ktery jsme probirali vyse a soupis vybaveni na trek pro sebe: https://www.geargrams.com/list?id=36607 plus poznamky, co mam nastudovane obecne o vyskove nemoci a treku ( z LP , cestopisu , schuzek a dopisovani s lidma co tam byli i informaci odsud )

Schuzka trvala dve hodiny , behem kterych se me snazila presvedcit , at tam budto v tuhle dobu vubec neo dletame , nebo jdeme alespon jinam - doporucovala misto toho Annapurna circuit. Jako hlavni duvody uvadela : nizkou teplotu , bezne az - 20 stupnu i uvnitr. V lodzich se nemusi ve spolecenske mistnosti vubec topit (spis bude vyymka kdyz ano ) . Nemusi byt velky vyber jidla , pokud ubec neco poradneho bude . Nemame pocitat s prikryvkama to vubec nemivaji. Casto stoupame o vice nez 400m behem dne a nas postup je moc rychly. Ve vetsich vyskach casto otevrenou lodzii behem dne pri prechodu z jednoho mista do druheho dne nepotkame , tudiz bychom si meli s sebou brat aspon 41 vody na osobu a jidlo. a pro jistotu varic . Budeme sedm noci spat ve vyskach nad 4700 m.n.m. bez predchozich zkusenosti, coz je nebezpecne. Dale mi rekla , ze muj soups vybavenis vahou 16 kilo je nerealne nizky ( chybi mi 21 vody a jidlo ) . Pokud nejsem bezne zvykly s tou zatezi chodit , tak to neunesu. Nas itinerar nema dostatecnou rezervu. pokud by neletelo letadlo. nemusiletat i 14 dni . Slunce zapada velmi rychle - okolo 15:30 se ochladi a zajde slunicko a tim padem neni dostatek casu na projiti nekterych sedel.

Nevim, jakou mam mit k temhle informacím duveru. Zaprvé mi prislo divný, ze jeji udaje o teplotach, vybaveni a dostupnosti otevrenych lodzii, jidle a vode se lisili od vseho, co jsem nacetl zde, na Lonely planet a jinde na webu.. Ani pote, co jsem rekl, ze pocitam s 8-9 kilovym baglem, vzhledem k tomu, ze nam ponese cast veci serpa se netvarila, že bychom tu zatez meli zvládat. Sluneční svit dle by mel mel pri slunovratu v tehle zemepisnych sirkach trvat 10.5 hodiny, tj o hodinu mene nez na podzim, slunce by melo zapadat okolo 17:00 (chápu, že za 2km vysokou horskou stenou to bude asi driv :-) ) Dle času potrebných na prejití sedel mi to prijde stále dostačující. Casto sice nastoupáme behem dne o více než 400m, ale pokud je to v rámci aklimatizačního výstupu tak to prece nevadi (za predpokladu, že se ráno cítíme ok). Spaní o více než 400m výš máme 2x a po nem byl vždy zarazen den ve stejné výšce. Rezerva 3 dny na odlet mi prijde v zime dostatecna vzhledem k poctu turistu a druhu pocasi. Pokud se stane takovej pruser, ze nic nepoleti 14 dnu, bude to vlivem okolnosti, ktere bezne nemuzeme ocekavat nikdy behem roku. Dale mi od ni bylo receno, ze Alpenverein bez pripojisteni neplati nad 3000 m.n.m. - pote co jsem rekl ze dle poj. Podminek to neni pravda mi bylo receno ze to asi zmenili na letosni rok.

Zkrátka jsem z toho mel pocit, že nás často spíše trochu zbytečne chce, často pomoci zkreslených informací odradit. Opakoval jsem, že nemám zapotrebi ignorovat príznaky výškovky, máme na trek dostatek času, sedla nemusíme jít za každou cenu a pokud zjistíme, že nám výška nesvedčí, proste to obrátime, vymyslime jiny plan.

Ale nechci to, i pres výhrady, které jsem k tomu napsal, brát na lehkou váhu. Uvedomuju si, že nemáme zkušenosti, a proto budu rád, když se mi k jejím poznámkám znovu vyjádrite. Att už mi dáte zapravdu nebo ne
brownicek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 48
Registrován: úte pro 6, 2011 8:35

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod Hafi » stř lis 2, 2016 13:48

Doporucuju vymenit tchyni...a pokud se to prodava vyhradne v sade, tak i s pritelkyni. Tohle neni jenom o Nepalu, hochu...
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8423
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod anyberry » stř lis 2, 2016 14:54

brownicek píše:Chtel bych se podelit o poznatky , ktere jsem nabral pri vcereisi schuzce s pani, ktera hodne cestuje , ma nepal prochozeny ( chodi i natezko , nepouziva nosice ) . Podotykam ale ze se nikdy v Khumbu regionu nepohybovala.


Má Nepál prochozený, ale v Khumbu nikdy nebyla? To je trochu zvláštní. Ale budiž, může se stát, že zrovna všude jinde byla, jenom tam ne.

[..] Respektive prilis riskantni , vzhledem k tomu , ze jedeme poprve a chodil isme zatim Jen tatry. pod stanem v kempech svycarsko okolo 3000 m v lete . Jinak oba sportujem,e jsme aktivni , nemame zdravotni potize.


Chození v Nepálu je tak náročné, jak si ho uděláš. Snad s výjimkou těch sedel je všude dostatek obydlí, že si to člověk může vždycky zkrátit a rozložit na víc dní, když je potřeba. Ale když člověk uvidí, že mu dělá problém už dojít k sedlu, tak prostě může ty sedla vynechat a obejít.
Kondici je těžké takto hodnotit. "Oba sportujeme" je dost relativní. Ale nemyslím si, že by byla nutná nějaká hodně nadprůměrná kondice. Spíš se hodí být zvyklý se pohybovat po horských stezkách, což u vás asi platí.
Hlavní je racionálně uvažovat a reagovat na aktuální situaci - přesně jak píšeš: Nesnažit se to za každou cenu zvládnout, ale kdyžtak slézt o kus dolů, když budeš cítit příznaky nastupující výškové nemoci atd.
Co se týče snášení výšky, tak to skutečně je ve vašem případě riziko - když jste byli nejvýš kolem 3000 m. Může se stát, že to někomu z vás nesedne a prostě budete muset zůstat dole anebo stoupat velice pomalu. No a pak ta zima - člověk musí být schopen se s tím nějak vyrovnat. Ale znovu, vždycky se dá slézt níž do tepla, když to člověku nebude dělat dobře.

Slecne jsem predal itinerar, ktery jsme probirali vyse a soupis vybaveni na trek pro sebe: https://www.geargrams.com/list?id=36607 plus poznamky, co mam nastudovane obecne o vyskove nemoci a treku ( z LP , cestopisu , schuzek a dopisovani s lidma co tam byli i informaci odsud )


Gear list jsem teď nezkoumal.

Schuzka trvala dve hodiny , behem kterych se me snazila presvedcit , at tam budto v tuhle dobu vubec neo dletame , nebo jdeme alespon jinam - doporucovala misto toho Annapurna circuit. Jako hlavni duvody uvadela : nizkou teplotu , bezne az - 20 stupnu i uvnitr. V lodzich se nemusi ve spolecenske mistnosti vubec topit (spis bude vyymka kdyz ano ) . Nemusi byt velky vyber jidla , pokud ubec neco poradneho bude . Nemame pocitat s prikryvkama to vubec nemivaji.


Toto asi bude umět líp okomentovat wawrik. Co já vím, tak se většinou večer zatopí. Ale co se stane, když se nezatopí? Tak si holt po večeři už lehneš do spacáku, no.
A nezažil jsem, že by lodge měl otevřeno, ale nebylo co jíst.
Na přikrývky bych se sice raději nespoléhal, ale myslím si, že většinou nějaké mají - už kvůli tomu, že průvodci s sebou často nenosí vůbec nic, tak to si nedokážu představit, jak by spali bez přikrývky.

Casto stoupame o vice nez 400m behem dne a nas postup je moc rychly.


Někdo si dá vysoké cíle a pak z nich sleví (to se občas stane mně). Někdo jiný si dá nízké cíle a pak je překoná. Pokud je člověk flexibilní, tak je to nakonec vcelku jedno. Jasně, může se to ukázat jako příliš ambiciózní plán, tak prostě zpomalíte postup, když to bude nutné. V tom je právě výhoda toho jít bez organizované skupiny - tam prostě máš pevně daný itinerář a pokud možno se s ním nehýbe.

Ve vetsich vyskach casto otevrenou lodzii behem dne pri prechodu z jednoho mista do druheho dne nepotkame , tudiz bychom si meli s sebou brat aspon 41 vody na osobu a jidlo. a pro jistotu varic .


Nějaké rezervní jídlo s sebou je vždycky dobré, ale vařič podle mě nutný není - sám si ho nejspíš nevezmu. 4 litry na osobu s sebou mi přijde zbytečné. To už spíš bych si pro jistotu vzal pilulky na dezinfekci vody.

Budeme sedm noci spat ve vyskach nad 4700 m.n.m. bez predchozich zkusenosti, coz je nebezpecne.


Na výšku každý reaguje jinak. Ale většinou v případě problémů velice rychle pomůže sestoupit o pár set metrů níž. Takže je to ve vašem případě neznámá, jak budete reagovat, ale asi bych se tím zbytečně nestrachoval. Samozřejmě nějaké riziko vážnějších komplikací tu je vždycky. Například na treku okolo Annapuren jsem slyšel, že tam umřeli nějací nosiči a šlo hlavně o to, že si nemohli dovolit přijít o práci a peníze a prostě pokračovali, i když na tom byli bídně.

Dale mi rekla , ze muj soups vybavenis vahou 16 kilo je nerealne nizky ( chybi mi 21 vody a jidlo ) . Pokud nejsem bezne zvykly s tou zatezi chodit , tak to neunesu. Nas itinerar nema dostatecnou rezervu. pokud by neletelo letadlo. nemusiletat i 14 dni . Slunce zapada velmi rychle - okolo 15:30 se ochladi a zajde slunicko a tim padem neni dostatek casu na projiti nekterych sedel.


16 kg mi přijde docela reálné. Sám doufám, že budu mít tak 12 kg, ale to se uvidí. Ale proč proboha někomu říkat, že něco neunese? Zaprvé, zažil jsem už mockrát, že mi někdo tvrdil, že něco nezvládnu a přitom to bylo v pohodě. Jsem na to trochu alergický. Příklad: Ve vesnici Kinja, na trase Jiri-Namche, mi majitel guesthousu tvrdil, že za 3 dny nemůžu dojít do Lukly, viz zde:
http://anyberry.blogspot.cz/2014/01/nep ... boche.html
Ale i kdyby teda ten batoh byl příliš těžký, no tak co, tak půjdeš pomaleji, no a?

Nevim, jakou mam mit k temhle informacím duveru. Zaprvé mi prislo divný, ze jeji udaje o teplotach, vybaveni a dostupnosti otevrenych lodzii, jidle a vode se lisili od vseho, co jsem nacetl zde, na Lonely planet a jinde na webu.. Ani pote, co jsem rekl, ze pocitam s 8-9 kilovym baglem, vzhledem k tomu, ze nam ponese cast veci serpa se netvarila, že bychom tu zatez meli zvládat.


Možná chce zachovat auru, že to, co dělá ona, je něco nadpozemského, co ostatní lidé nemůžou zvládnout :)

Sluneční svit dle by mel mel pri slunovratu v tehle zemepisnych sirkach trvat 10.5 hodiny, tj o hodinu mene nez na podzim, slunce by melo zapadat okolo 17:00 (chápu, že za 2km vysokou horskou stenou to bude asi driv :-) ) Dle času potrebných na prejití sedel mi to prijde stále dostačující.


Možná o malinko míň. Mám fotku okolo Namche v 16:45 a už byla skoro tma. Ale souhlasím, že je to dostatek času.

Casto sice nastoupáme behem dne o více než 400m, ale pokud je to v rámci aklimatizačního výstupu tak to prece nevadi (za predpokladu, že se ráno cítíme ok). Spaní o více než 400m výš máme 2x a po nem byl vždy zarazen den ve stejné výšce.


Ano, v případě aklimatizačního výstupu (kdy se člověk vrátí zase zpět), je čím víc, tím líp. Váš plán vypadá dobře.

Rezerva 3 dny na odlet mi prijde v zime dostatecna vzhledem k poctu turistu a druhu pocasi. Pokud se stane takovej pruser, ze nic nepoleti 14 dnu, bude to vlivem okolnosti, ktere bezne nemuzeme ocekavat nikdy behem roku.


Taky si myslím, že 14 dní bez letů je velice výjimečné. Ale v případě problémů se dá za 2 dny dojít do Salleri a odtud jet jeepem do Kathmandu (trvá to celý den). Samozřejmě člověk nemůže prve čekat 3 dny v Lukle a pak zjistit, že už je pozdě :) Musíš se předem rozhodnout, kdy je nejzazší termín vyrazit pěšky.

Dale mi od ni bylo receno, ze Alpenverein bez pripojisteni neplati nad 3000 m.n.m. - pote co jsem rekl ze dle poj. Podminek to neni pravda mi bylo receno ze to asi zmenili na letosni rok.


To je pěknej BS.

http://edelweiss.cz/cz/pojisteni/vseobe ... minky.html
Neplnění ...

-úrazy/nemoc během účasti na expedicích do hor s vyšší nadmořskou výškou než 6 000 mnm


Zkrátka jsem z toho mel pocit, že nás často spíše trochu zbytečne chce, často pomoci zkreslených informací odradit. Opakoval jsem, že nemám zapotrebi ignorovat príznaky výškovky, máme na trek dostatek času, sedla nemusíme jít za každou cenu a pokud zjistíme, že nám výška nesvedčí, proste to obrátime, vymyslime jiny plan.


Souhlas.
anyberry
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: čtv dub 7, 2016 10:54

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod brownicek » stř lis 2, 2016 17:17

Hafi: do tehle chvile se ani naznakem tohle nedelo. Pritelkynine je nasrana stejne jako ja. :roll:

Snazil jsem se to co mi rekla podat co nejvic nestranne a presne tak jak mi to podala, abych ziskal co nejobjektivnejsi reakce. uz po par minutach sem chtel (a asi i mel) jit do haje.
brownicek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 48
Registrován: úte pro 6, 2011 8:35

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod mike » stř lis 2, 2016 18:46

Muzes to brat tak, ze tchyne se o dceru boji a zrejme ma trochu sklony pouzivat manipulace. Kdyz to neslo normalne, tak to holt zkusila takhle. Na vymenu pritelkyne to mozna neni, ale urcite si na to do budoucna davej pozor. A taky jestli se podobne tendence neprojevuji i u pritelkyne (jaka matka, taka Katka).

Slecna asi dostala za ukol vas odradit, ale trochu to prehnala. S AV je to opravdu bullshit, takhle to nebylo minimalne poslednich 12 let (co ho mam) a klidne bych si vsadil, ze nikdy.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49383
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Další

Zpět na Himaláje

cron