Khumbu - trek přes tři sedla

Nepál. Indie, Bhútán, Tibet, Karakoram Highway

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod wawrik » čtv lis 3, 2016 10:55

Mam tu velmi zly inet, tak len kratko. Vsetko su to kecy, len par veci su na tom o trochu lepsie, cize vyslovene zavadzanie:

Namatkovo:
- Ano, -20 moze byt, ked budes mat naozaj smolu na pocasie. Ale bude to vonku, v ziadnom pripade nie vnutri.
- Ano, lietadlo obcas neleti aj dva tyzdne. Byva to na konci januara, ked pride tlakova niz a prinesie vlhke pocasie. Obcas sa stane, ze pride skor, tusim tri roky dozadu prisla 1.1.

Pisem z telefonu, takze nevidim tvoju spravu a neviem reagovat na vsetko. Ale v zasade, na ubytovniach sa kuri, inak by tam ti ludia pomrzli. V kazdej osade na EBC treku vratane Gorak Shepu je otvorena minimalne jedna ubytovna aj v zime, maju to nejako zakotvene v podmienkach prevadzkovania. Deky su vsade (btw, ak mozes, vyberaj si ubytovne s lahkymi paplonmi, tazke deky stlacaju spacak, takze ti je kosa aj tak; pripadne daj deku do spacaku). Pouzitelne svetlo je skoro do pol siestej. A itinerar mas pozvolnejsi ako ja s trojrocnym deckom, aj ked teda my sme neliezli na kalapatharovskych 5500 m. Mas dost casu na odchytenie problemov alebo pruserov.

Pozri, zaujimas sa o to dlhe mesiace, kladies spravne otazky - evidentne rozmyslat a pouzivat rozum vies, a to je najhlavnejsie. Pripraveny si dobre. To, aby ta niekto zneistoval, je posledne, co potrebujes. Neboj sa toho, pouzivaj hlavu a budes mat pekny vylet.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod Prenos » čtv lis 3, 2016 14:17

wawrik: vim ze tady odpovidas na mnoho otazek :), jsi takovy guru pro nepal trek :)
Zachvili odjizdim, tak se chci jen poptat, jestli se da v Kathmandu koupit vsewchno jidlo na trek. Neci jen spolehat na mistni Lodge. Cili nejakej suchej salam, kuskus, vlocky, necvo suseneho ? Da se to sehnat v Thamelu ? :)
Dik moc
Prenos
nováček
nováček
 
Příspěvky: 102
Registrován: úte úno 1, 2011 8:47

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod wawrik » čtv lis 3, 2016 15:10

Neviem, ja si vsetko nosim radsej z domu, nie je dovod si to nechavay na KTM a stresovat sa. Potraviny su tu o dost ine ako u nas. Salamy a masove vyrobky tu nenajdes, kuskus neviem, nikdy som ho nevidel. Je tu susene ovocie, velky vyber sackovych a "kelimkovych" polievok atd., ale nespoliehal by somsa na ne.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod apuka » čtv lis 3, 2016 15:15

brownicek píše:Casto stoupame o vice nez 400m behem dne a nas postup je moc rychly. Budeme sedm noci spat ve vyskach nad 4700 m.n.m. bez predchozich zkusenosti, coz je nebezpecne.
...
Spaní o více než 400m výš máme 2x a po nem byl vždy zarazen den ve stejné výšce.
Ja bych jenom k tomu neco, i kdyz jsem v te oblasti ani v podobnych vyskach nikdy nebyl, jen jsem mluvil (uz pred 25-30-ti lety) s par lidma, kteri v podobnych oblastech byli, kdy to jeste nebylo tak bezne...
Tempo postupu a zvladani aklimatizace je hodne individualni. Ano, muzete s tim mit potize. Mozna ted je to s moznou zachranou lepsi, ale davneji se v techto vyskach stavalo, ze lidi umirali na nasledky vyskove nemoci, "bo je mi sice blbe, ale uz je to jenom kousek a tam si odpocinu a vyspim se z toho..."
To, ze po vystupu 400+m (mate tam i 500+ a to jeste na zacatku) za den budete ve stejne vysce (a jeste k tomu budete delat aklimatizacni vystupy i s 800+m prevysenim!) bude moc dobre, ale jen pokud nebude znatelny problem s vyskou pri/v prubehu vystupu uz do "kempu", jinak to muze byt hodne nebezpecne, zejmena riskovat jeste ty akl. vystupy. Pro tech sedm noci nad 4700 plati vlastne stejne - zadny (vetsi) problem nebude, pokud se Vas organizmus dobre aklimatizuje, ale bude velky problem, pokud ne, nebo se k te vysce vyskytne necekane nejaky jiny zdravotni problem, ktery organizmus oslabi.

Toto je dobre vedet - a od Cechu/Slovaku budes spise slyset, ze to nic neni, s trochou trenovanosti to zvladnes. Jenze toto nema nc spolecneho s kondici a trenovanosti. Na druhe strane z Tvych prispevku se zda, ze jsi se trochu na vyskovou nemoc a hlavne jeho projevy pripravil, takze by nemusel byt problem je rozeznat - jen si je nenech pouze pro sebe, protoze az bys zacal bluznit (mozkovy otok), tak sam nemusis byt schopny si priznat, ze mas problem.

Jeste Ti doporucuji (grco a par dalsich at dal uz nectou :-), zkus si v Kathmandu sehnat homeopatikum Coca, v potenci C30 nebo vyssi. Kuze hodne pomoci v krizi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod anyberry » stř lis 23, 2016 10:40

Ohledně TIMS. Snažil jsem se zjistit, jestli se dá společně s permitem do Sagarmatha National Park sehnat po cestě z Lukly, nebo je potřeba ho zařídit v Kátmandú.
Našel jsem různá fóra, kde lidi psali, že to jde bez problému vyřídit v Monjo, kde je vstup do parku (mezi Luklou a Namche).
Ale na webu TAAN píšou pouze o Kátmandú a Pokhaře:
http://www.taan.org.np/pages/where-and-how-to-obtain

Tak jsem jim napsal email a odpověděli mi, že to v Monjo jde, ale že riskuju zklamání, pokud jim v Monjo dojdou zásoby. Vtipné.
Namaste. Yes, it is possible to get TIMS card in Monjo. But it is always better to take one from Kathmandu to avoid disappointment in case they go out of stock.


Ještě nevím, ale možná to risknu.
anyberry
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: čtv dub 7, 2016 10:54

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod wawrik » stř lis 23, 2016 10:59

Len daj pozor na to, že (aspoň kedysi) bolo vstupné do NP priamo na vstupe dvakrát drahšie, ako keď si ho kupoval v KTM alebo Pokhare - 40 vs. 20 USD. TIMS stoja rovnako.

Inak dosť odporúčam si víza vybaviť online: http://online.nepalimmigration.gov.np/tourist-visa . Vypíšeš formulár, priložíš fotky, pošleš, vytlačíš. Na letisku potom stačí vypísať imigračný lístok. Veľmi to urýchľuje, oproti bežným 1-2 hodinám sme boli vonku z letiska asi 20 minút po pristátí.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod brownicek » stř pro 28, 2016 5:10

Tak, mame to temer uspesne za sebou, prave se valime v Namche pred hotelem.. Nakobec jsme dali Kongma La, Cho La, vyhlidkove kopecky v Chukhungu a Goraku.. bylo to skvely a pralo nam pocasi, v podstate vsude vcetne nejvyssich mist pres den na triko..

Diky moc vsem, co mi ochotne radili a poskytli info - hlavne wawrikovi :-)
brownicek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 48
Registrován: úte pro 6, 2011 8:35

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod wawrik » sob led 7, 2017 14:02

Paráda, som rád, že ste sa nedali odradiť a páčilo sa vám :smt023 Aké teploty ste mali v noci na izbe? Prípadne skús napísať nejaký stručný report alebo aspoň ceny, pomôžeš ostatným, ktorý sú na tom rovnako ako ty pred pol rokom :-)
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod brownicek » ned led 8, 2017 13:16

No, na teploty jsme meli stesti.. bylo na tu dobu hrozny teplo. na pokoji rekl bych byvalo pred noc okolo 5 stupnu. Pres den jsem xhodil v podstate porad jen v devold expedition, vcetne mist okolo Gorak Shepu apod.. perovka nad to ve stinu a na vecer.. v peraku Cumulus MT 700 jsem se paril ikdyz jsem ho mel jen jako deku :) zamrzlou vodu jsme meli jen jeden den v Lobuche - to jsem paradoxne spal krasne - pod mistni perinou jen v trenkach :-D kdyz jsme schazeli z gokya dolu do portse tak bylo citit ze se ochlazuje - taky jediny den kdy jsme videli mraky.. vlastne jeste den predtim na gokyo ri jsem s tim mel vecer problem, jinak nechutny azuro :)

Co se tyce cen, prumer bych rekl okolo 4000 az 5000 rupii na dva lidi. Rano snidane, obed polivka a vetsinou i nejake jidlo, klasicka vecere, nedopravali jsme si pringles a marsky, vodu jsme kupovali ve velkych termoskach a delali si vlastni caj (vychazelo to o 30% lip oproti stejnymu objemu caje) . Takze bych rekl, ze jsme jedli dost, ale neutraceli za zbytecnosti (vlastni powerbanka+solar a toaletak je zaklad :-) urcite by se dali naklady jedte smrsknoiu, ale taky by to mohlo byt hordi. guida jsme byli nuceni o vanocich propustit.. :-( a nemyslim ze je nutny kuli orientaci za dobreho pocasi (ikdyz na tahani batohu se hodil :) )chystam cestopis i s fotkama ze zrcadlovky, urcite sem potom dam odkaz..
brownicek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 48
Registrován: úte pro 6, 2011 8:35


Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod Prenos » pon led 9, 2017 10:04

Presne tak pruvodce na u Everest treku je opravdu zbytecny, tak jako zrejme na jinych dalsich. Kdo tam chce jet, tak at to zvazi, jsou to podle me vyhozene penize.

Byl jsem tam ted v listopadu, tak par info:
- podle statistik na kontrolach pri vstupu do parku, tak nejvetsi naval je vzdy v rijnu
- odhadem melo nosice podle me tak 60-70% lidi, coz me prekvapilo. Co jsem tak zazil, tak cena za nosice je cca 20USD/den, s tim ze nosic veme dva batohy, cili 10USD/osobu.
- ceny jidla: hlavni jidlo v nizssich vyskach tak 4-6USD, nahore spis 6-8USD, ve vetsine pripadu jsou bezmasa. S masem je to samozrejme horni cenova hranice. Snidane tak 3-4USD, ale jde jen o omeletu, palacinku ci vajicka (tady jsem moc nepochopil cenovou politiku, protoze date za jednu palacinku skoro jak za hlavni jidlo).
- ceny piti: caj 1-1,5USD, velka konvice s teplou vodou 4-5 USD! Meli i pivo cca 8-12 USD. Voda 1l v lahvi 1-3 USD (vsude se dalo ale nabrat, nebo pokud jsme u nekoho jedli, tak nam nacepoval vodu zadarmo)
- ceny ubytovani: dole casto zadarmo ci 1-1,5 USD/osobu ale za predpokladu, ze budete u nich jist, jinak 10-15 USD !! Nahore to bylo prekvapive stejne, uz jsme se ani neptali kolik by to stalo bez jidla.
Prenos
nováček
nováček
 
Příspěvky: 102
Registrován: úte úno 1, 2011 8:47

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod wawrik » pon led 9, 2017 10:22

Keď spomínaš to mäso, treba sa mu vyhýbať! Drvivej väčšine ľudí - aj tým s azbestovým žalúdkom - z neho skôr či neskôr bude zle. Pokazí to celý trek. Oni tam neprevádzkujú chladničky a absencia hygienických návykov sa na mäse prejavuje veľmi výrazne, netreba pokúšať osud a tých pár týždňov vydržať bez neho. Kŕdle múch, pražiace slnko... Osobne poznám len jediného človeka, ktorý mäso jedol a zle mu nebolo, tým ostatným bolo 2-5 dní zle.
Nepal-1162.jpg
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod grco » pon led 9, 2017 10:31

Klasicka indicka kuchyna :mrgreen: kilo korenia a rajcatoveho protlaku, aby prebilo ten smrad z masa, ale hlavne, ze vam chuti :twisted:
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod apuka » pon led 9, 2017 10:58

No, myslim, ze to koreni tam vubec neni kvuli prebyti smradu masa, ale nejvice kvuli "dezinfekci" traviciho traktu, at z toho nemaji zaludecni problemy.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod grco » pon led 9, 2017 12:42

Ale je, ked tam historicky a dodnes nevedia skladovat maso, tak sa ich kuchyna musela prisposobit a preto do vsetkeho narvu kilo korenia a protlaku, a podobnych aromatickych hovadin, aby sa to dalo vobec zrat to plesnive maso smradlave...
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod brownicek » pon led 9, 2017 16:48

ad pruvodce...
Ona to byla spis takova charita.. dostali jsme na nej tip od holky, co tam byla se svym tatou asi mesic pred nama.. On bydli kousek od Lukly, neumi psat, cist a je dost chudej.. Tak sem rekl proc ne, aspon mu pomuzu. Byl vdecnej, hodnej, znal to tam, mel to prochozeny, ale byl to... Nepalec :D

Prvni pruser byl, kdyz sme sli pres Kongma La, ja uz mlel celkem z posledniho a mel dost hlad - vyhodili sme nahore vajicka co sem meli na obed, protoze se nam moc nezdaly.. On mel asi taky zizen a hlad, jelikoz zacal dost zrychlovat a vzdalovat se, coz se mi moc nelibilo, vzhledem k tomu, ze pri prechodu ledovce uz sme na nej skoro nevideli (takze asi jedinym miste, kde by se hodil :) ) Nastesti se k nam pridal jeden cinan, kterej byl rychlejsi nez my dva a aspon on na nas pres ten ledovec cekal a delal takovou spojku..

No a korunu tomu dal na Cho La.. dosli sme do Dragnagu, dali si v klidu obed a protoze sme meli supr cas, nejak sme nespichali :) On byl nervozni a najednou rika, ze pomalu pujde ven a dal .. my v te chvili byli v podstate pred placenim, tak si rikam ze v pohode, dojdem ho.. Debil sem si neuvedomil, ze jsme zase pred ledovcem a hrozi nebezpeci, ze zas plachne , tak sem ho nechal jit.. :( vyrazili sme teda hned za nim. Ale pomalu jdu znamenalo, ze byl v prdeli... nastup na ledovec sme shodou okolnosti netrefili a kdyz jsme ho zacali vyvolavat, tak se oval az kdesi z druhe strany ledovce.. nakonec sme si tam asi hodku zasli..

To uz jsme se nasrali a vecer v Lobuche mu zaplatili zbytek penez, ja mu dal perovku co sem si koupil v KTM a rekl, ze muze jit dolu, ze uz to zvladnem sami..

ad maso...

uplne pred sebou vidim tu kanadskou rodinku v Gokyu, jak si komplet dava hambac z jaka :mrgreen: ja nevim, z tech 15 lidi, co sme se stridave behem treku potkavali se dosrali vsichni. nekdo si daval bacha hodne, nekdo na to kaslal. me skoro prijde, ze to ovlivnit nejde.. ikdyz je fakt, ze chodit tomu uplne naproti a jist maso v peti tisicich.. :roll:

EDIT: aspon jedna oblikatni fotka z vyhlidky nad Gorakem...
_DSC7975-4.jpg
brownicek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 48
Registrován: úte pro 6, 2011 8:35

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod wawrik » úte led 10, 2017 9:17

:D Jo, presne to sú Nepálci...

Fotka pekná, zažil si aj čisto fialovú oblohu? To pre mňa býva jeden z najväčších zážitkov pri VHT v Nepále, mám na ňu šťastie tak na každom druhom treku. Dosť surreálna atmosféra, aspoň pre mňa.

Okrem mäsa ešte býva ľuďom zle aj z vody a špinavých rúk. Takže vodu pijem len balenú, prevarenú alebo ožiarenú Steripenom, a v bederáku nosím mydlo a antibakteriálny gel na ruky, patlám sa tým každú chvíľu a vždy pred jedlom. Odkedy som si to takto nastavil, nemávam so žalúdkom ani črevami problém, chvalabohu. Ale pár trekov som si predtým ešte stihol zlou hygienou a mäsom pokaziť :D
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod brownicek » úte led 10, 2017 10:52

my meli otravu v tom Dingboche a asi taky z vody.. pili jsme jen caje a horkou vodu, bohuzel do te doby ne vzdy desinfikovanou, pak uz jsme kapali sanosil do vseho :mrgreen: a antibakterialni gel v kapsicce je nutnost!

nebe jsem zazil.. zfialovelo nam to na Kalla Patharu a pak i na Gokyu Ri. Tam jsem byl dokonce v te chvili uplne sam, dva australani co tam sli to kuli mrakum, ktere se na nas valili odspodu od ledovce Ngozumba, vzdali a sli dolu.

Bylo to neuveritelny.. slunko prestane svitit na hory a najedou se tak zvlastne setmi a obloha na par chvilek zfialovi.. jak kdyby na nu nekdo posvitil fialovym svetlem.. Clovek tam stoji uplne sam, kouka na to a neveri tomu, ze tam je a vidi to :shock: Fotil jsem to na na D610 do RAWU, ale ten odstin je oblohy je I tak dost tezky v Lightroomu vyvazit tak, aby sedel...
brownicek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 48
Registrován: úte pro 6, 2011 8:35

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod wawrik » úte led 10, 2017 11:06

Presne. Je to jeden z tých neopakovateľných zážitkov, ktoré si treba odšliapať. Fotky hovoria o niečom úplne inom. Nebo je fialové úplne celé, nielen nejaký úzky výrez ako na fotke, a tým neskutočným svetlom zalieva celú krajinu. A kým si človek uvedomí, čo sa to sakra deje, je to preč :D Mám to rád...
GokyoRi.jpg
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod anyberry » čtv led 19, 2017 13:46

Včera jsem se vrátil domů, tak sem dám taky pár postřehů. Z Namche vzhůru jsem vyrazil 1. 1. 2017.

Tady je přehled, kolik turistů vstoupí do Sagarmatha National Park který měsíc. Je to trochu rozmazaný, ale snad se to dá přečíst. Je vidět, že v roce 2015 po zemětřesení klesl počet turistů zhruba na polovinu, ale v roce 2016 už bylo vše při starém a čísla dále mírně stoupají.
PC290101.jpg


Zdá se, že na konci prosince se počasí zlomilo a prudce se ochladilo - aspoň podle toho, co lidi povídali o prosinci - jednak brownicek zde a jednak belgický pár, který se zrovna vracel ze 3 sedel, když jsme je potkali v Namche. U nás od začátku bylo dost chladno, dokonce i v Namche bylo dost pod nulou. Ráno bývalo jasno, ale odpoledne často přišly mraky, někdy i sněžilo, ale naštěstí jen velmi lehce - nikdy z toho nebylo víc jak pár cm sněhu.

Od 4500 m a výš bývalo ráno na pokoji mezi -8 a -5 stupňů. Na tričko ani náhodou :)

Kolem nového roku tam bývá hodně Korejců, protože podobně jako Japonci mají málo dovolené a snaží se využít volna během svátků.

Velká organizovaná skupina tam v té době byla snad jen jedna - World Expeditions. Jinak různé dvojičky s průvodcem a nosičem apod.

Útrata: Ty ceny se mi zdají už fakt hodně přehnané. Naštěstí jsem měl láhev Nalgene s neoprenovým obalem, takže jsem si většinou kupoval pouze horkou vodu a dělal si vlastní čaj, tím jsem dost ušetřil. Běžná cena v Gokyu je 500 Rs. za small pot black tea (1 l). Za vodu to bylo 300 Rs. V jiných místech byl rozdíl o hodně větší - za litr horké vody často chtěli 120-150 Rs., přestože v jídeláku bylo napsané třeba těch 300 Rs. Díky tomuto jsem většinou utratil okolo 2000 Rs. za den. Příště bych si vzal s sebou i lehký plynový vařič a kompletně řešil pitný režim samostatně. Bohužel je zřejmě pořád dost lidí, pro které jsou ty ceny pakatel, zvlášť pokud si zaplatí předražený celý zájezd u zahraniční agentury - pak je to opravdu jak plivnutí v moře.

Při přechodu Kongma La jsem v půlce potkal Itala, který šel z druhé strany a doporučoval přespat v Pyramid - italské výzkumné centrum - je to tak 20 minut nad Lobuche směrem k EBC. Stojí to 30 USD na den, ale včetně všeho - jídlo, pití (čaj, káva, neomezeně), elektřina, teplá sprcha, wifi (když funguje - během celého mého výletu nejelo wifi nikde nad Namche). Moc se mi tam líbilo, vypadá to spíš jak horská chata v Alpách. Jediný nedostatek je ten, že tam moc dobře nefunguje topení, takže i když venku bylo krásné slunečné počasí, tak v jídelně bylo max 10 stupňů.

Zjistil jsem, že (cizí) průvodci často mají tendenci si přihřívat svojí polívčičku, takže ti navykládají, jak je Cho La nebezpečné, že jsou tam trhliny, do kterých lidi padají apod. Není radno takové řeči brát příliš vážně. Nebo když jsem v Gokyu uvažoval, že půjdu za jeden den přes Renjo La rovnou do Namche, tak mi jiný průvodce tvrdil, že je to nemožné. Klasika. Ano, bylo to trochu náročnější, ale v pohodě zvladatelné. Vyrazil jsem v 8 ráno a 17:30 jsem byl v lodži v Namche.

Fialovou oblohu jsem neviděl. Ale nutno říct, že k večeru už pak byla vždycky velká kosa, takže jsem se venku moc nezdržoval. A ráno jsem taky dřív jak v 8 nevyrážel, abych nemusel jít moc dlouho ve stínu.
anyberry
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: čtv dub 7, 2016 10:54

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod Prenos » čtv led 19, 2017 14:03

Super, dik za info.
S tim "podcenovanim" mi to taky nekdy prislo podobne. Sel jsme samozrejme bez pruvodce ale spolucestujici mel nosice, ktery byl na Everestu, Ama Dablam atd. Ten taky porad tvrdil casy cesty ktere jsem zvladl v pohode za kratsi dobu. I jini mistni mi rikali o nejakem kopci ze je to 3-4 hodiny a ja to dal za 1 3/4. Tak asi zalezi jak je kdo zdatny samozrejme.

Ceny uz nejsou uplne male, ale tam je otazka, jak k tomu clovek pristoupi. Kazdy totiz ceka, ze v tehle koncine bude vsechno levne zrejme. Napriklad v Alpach je to jeste drazssi a nikdo uz se nepodivuje.

anbery: jak to bylo s cenami ubytovani kdyz jsi u nich nejedl ? Ja jsem se setkal s tim, ze "dole" to bylo kolem 10-15USD, nahore uz jsme jedli radeji automaticky co nabizeli.
Prenos
nováček
nováček
 
Příspěvky: 102
Registrován: úte úno 1, 2011 8:47


Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod anyberry » čtv led 19, 2017 14:12

Prenos píše:Super, dik za info.
Tak asi zalezi jak je kdo zdatny samozrejme.

Souhlas. Ale když někomu prve řekneš, že z Dzongly do Gokya ti to trvalo 6 hod 16 min, a on ti stejně řekne, že Gokyo-Renjo La-Namche za jeden den je "impossible", tak pro to moc nemám pochopení.

Ceny uz nejsou uplne male, ale tam je otazka, jak k tomu clovek pristoupi. Kazdy totiz ceka, ze v tehle koncine bude vsechno levne zrejme. Napriklad v Alpach je to jeste drazssi a nikdo uz se nepodivuje.

Tento argument neberu. Že je to vysoko a musí se to tam donést atd - jenže cena nosičů v Nepálu je tak nížká, že ta výše cen absolutně není opodstatněná. Nemám rád, když mi někdo účtuje přemrštěnou cenu jen proto, že jsem běloh a teda zřejmě jsem bohatej. Vem si například momo - cena ve městě je třeba 50 nebo 60 rupií. V guest housech v závislosti na odlehlosti a nadmořské výšce tak 250 - 400. To je prostě šílený.

anbery: jak to bylo s cenami ubytovani kdyz jsi u nich nejedl ? Ja jsem se setkal s tim, ze "dole" to bylo kolem 10-15USD, nahore uz jsme jedli radeji automaticky co nabizeli.

Já jsem všude jedl, takže to nemůžu sloužit. Belgičani říkali, že ubytko neplatili nikde a tak jsem to dělal stejně - akorát v Pangboche, kde to paradoxně bylo nejsmradlavější místo ze všech, jsem platil 50 Rs. za pokoj. Jinak nikde nic. Ale všude jsem jedl.
anyberry
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: čtv dub 7, 2016 10:54

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod anyberry » čtv led 19, 2017 14:12

wawrik píše:Anyberry: Tá tabuľka je dosť zaujímavá, dík. Kde presne bola?

Je to na vstupu do parku v Monjo.
anyberry
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: čtv dub 7, 2016 10:54

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod wawrik » pon led 23, 2017 10:56

anyberry píše:Ohledně TIMS. Snažil jsem se zjistit, jestli se dá společně s permitem do Sagarmatha National Park sehnat po cestě z Lukly, nebo je potřeba ho zařídit v Kátmandú.

Kde si ich nakoniec kupoval - v Monjo (ak áno, za koľko?) alebo dopredu v KTM?
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod Olchor » pon led 23, 2017 14:33

S těmi průvodci - sám taky samozřejmě chodím radši samostatně. Ale před delším časem jsme šli Mera peak - Mera La - údolí Hunku a přes sedlo Amphu Labcha k Everestu B.C. Naštěstí jsme průvodce vzali, protože jinak by jsme těžko hledali průchod údolím a sedlo asi vůbec netrefili, opticky logicky to vypadalo úplně jinudy, než reál.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod wawrik » pon led 23, 2017 14:37

Na Mera Peak je už nejakú dobu sprievodca povinný :D Inak je pravda, že trafiť sedlo Amphu Lapcha nie je úplne ízy, ale išli sme tade iba vo dvojici bez sprievodcu a šlo to.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod Olchor » pon led 23, 2017 16:51

No jo, my to šli poloilegálně v r. 1995, no GPS, mizerná mapa....teď by už to asi takový problém nebyl. Ale i tak..kličkování po římsách v ledovci byl docela zážitek.
Přílohy
2hi.jpg
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod wawrik » pon led 23, 2017 17:07

Jo, ten ľadovec a cesta cez neho sa každý rok mení. Ja som mal pre istotu vytlačené fotky s naznačeným chodníkom, čo mi bolo vo finále úplne naprd, lebo tie terasy tam už neboli :-) Ale nakoniec bola tá „naša“ cesta o dosť ľahšia, mali sme šťastie.

Teraz už viem, že sedlo je od ľadovca napravo, to sme celkom tápali.

Fotka parádna :smt023
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod anyberry » úte led 24, 2017 8:42

wawrik píše:
anyberry píše:Ohledně TIMS. Snažil jsem se zjistit, jestli se dá společně s permitem do Sagarmatha National Park sehnat po cestě z Lukly, nebo je potřeba ho zařídit v Kátmandú.

Kde si ich nakoniec kupoval - v Monjo (ak áno, za koľko?) alebo dopredu v KTM?


Po příletu do KTM jsem stejně neměl co dělat, tak jsem si šel koupit TIMS na ten jejich úřad. Ale na Sagarmatha National Park permit už měli zavřeno, takže ten jsem koupil až pak v Monjo za normální cenu (3390 Rs.).
anyberry
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: čtv dub 7, 2016 10:54

PředchozíDalší

Zpět na Himaláje