Khumbu - trek přes tři sedla

Nepál. Indie, Bhútán, Tibet, Karakoram Highway

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod wawrik » úte led 24, 2017 8:49

TIMS mali otvorené a vstupné do NP zavreté? Ako to, však to je predsa jeden úrad? Alebo si TIMS kupoval v TAAN?
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod anyberry » úte led 24, 2017 8:54

wawrik píše:TIMS mali otvorené a vstupné do NP zavreté? Ako to, však to je predsa jeden úrad? Alebo si TIMS kupoval v TAAN?

No, je to tak :) A ano, je to v jednom baráku. Ale jsou to 2 různé přepážky. A povolení do parku mělo otevřeno asi jen do 14:30 hod nebo tak nějak. Kocourkov :)
anyberry
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: čtv dub 7, 2016 10:54

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod brownicek » úte led 24, 2017 8:55

Tak to jsme měli s počasím dost štěstí... voda ve flašce nám zamrzla jen jednou - a to jsem tu noc spal v trenkách jen pod peřinou, protože jsem se už odmítal pot travellerem 700 potit :mrgreen: Ale je fakt, že když jsme scházeli z gokya tak bylo znát, že přituhuje.. I tak je to ale divný, protože nám kdosi tvrdil, že v době kdy jsme už byli na Kalla Patharu měl někdo v Chukhungu na pokoji -5.. A to teda pochybuju, ikdyž ten borec mi tvrdil, že hodně záleží, jestli spíš na pokoji sám nebo ne. No nevím.

ad ty časy - to je dost individuální. Já jsem třeba byl určitě z těch pomalejších, ne-li nejpomalejší z lidí co jsme potkali a chodili sami (prostě nejaponci :) ) . ale i tak jsme všechno v zvládli. A jeden Ital na vánoce když zjistil, že v Gokyu nemají dobrý vino, si pro něj skočil na otočku do Namche :D

ad povolení - my kupovali TIMS na místě (u té tabule) a v pohodě. cena 4000 rupií plus DPH :)

Ten belgickej pár - takový dva vysocí hubení kolem čtyřiceti? s těma jsme šli :) Nepotkal jsi tam i takovýho francouze okolo 24 let co cestuje už asi rok po celým světě?

EDIT: my kupovali TIMS pred monjo a vstup do np za monjo
brownicek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 48
Registrován: úte pro 6, 2011 8:35

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod anyberry » úte led 24, 2017 9:07

brownicek píše:Tak to jsme měli s počasím dost štěstí... [...]Ale je fakt, že když jsme scházeli z gokya tak bylo znát, že přituhuje..

No, podle mě se to pak fakt docela rychle změnilo. Asi to může být každej rok jiný, ale zřejmě ten prosinec bude většinou o dost lepší než leden.

A jeden Ital na vánoce když zjistil, že v Gokyu nemají dobrý vino, si pro něj skočil na otočku do Namche :D

Haha. Doufám, že za 2 dny. Protože za jeden den tam i zpět už by to bylo trochu moc :)

ad povolení - my kupovali TIMS na místě (u té tabule) a v pohodě. cena 4000 rupií plus DPH :)

Pokud vím, tak normální cena je 2000. Tak buď jste to hodně přeplatili, anebo jsi myslel za oba.

Ten belgickej pár - takový dva vysocí hubení kolem čtyřiceti? s těma jsme šli :) Nepotkal jsi tam i takovýho francouze okolo 24 let co cestuje už asi rok po celým světě?

Jo, to byli asi oni! Byli z toho všeho nadšení a dali nám dost rad. Francouze jsem nepotkal.
anyberry
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: čtv dub 7, 2016 10:54

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod brownicek » úte led 24, 2017 10:41

Ne, dal to za jeden :D ale to už teda fakt není normální :)

Pak jsme v Lukle potkali ječtě jednoho borca, co tvrdil že prošel tři sedla za šest dnů (z namche do lukly), ale tomu jsem to nevěřil :) ale měl s sebou guida, co byl na Everestu a ten mu říkal, že s turistou to takhle rychle ještě nešel..

Jo, sorry blbě sem to napsal, platili jsme 2000 a 4000 za osobu, jen u jednoho nám připočetli tu daň, takžš nějaká stovka navrch. Jo, to byli asi oni... to by tak vycházelo, před Cho la se zdrželi a nešli s náma a v Gokyu říkali že budou tři dny minimálně.
brownicek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 48
Registrován: úte pro 6, 2011 8:35

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod anyberry » úte led 24, 2017 11:35

brownicek píše:Ne, dal to za jeden :D ale to už teda fakt není normální :)

Tak to je slušný, no :) Jestlipak to nebude ten stejnej Ital, co jsem ho potkal u jezírka před Kongma La - říkal, že jde z Pyramidy něco přes 3 hodiny, to bylo taky dost šílený tempo. To by sedělo :) Takovej zarostlej.

Pak jsme v Lukle potkali ječtě jednoho borca, co tvrdil že prošel tři sedla za šest dnů (z namche do lukly), ale tomu jsem to nevěřil :) ale měl s sebou guida, co byl na Everestu a ten mu říkal, že s turistou to takhle rychle ještě nešel..

No, tak pokud by člověk nemusel řešit aklimatizaci, tak je to docela proveditelný:
1. Namche - Dingboche
2. Dingboche - Kongma La - Lobuche
3. Lobuche - Cho La - Gokyo
4. Gokyo - Renjo La - Namche
:)
anyberry
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: čtv dub 7, 2016 10:54

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod Mickie » pon črc 24, 2017 14:54

Ahoj, cestu do Nepalu planuji na konec zari - pulka rijna a pro svoji prvni navstevu bych rad prave 3 passes trek. Ruzne informace o aklimatizaci, ubytovani a strave tu i jinde jsou. Nikde jsem vsak nenarazil na to jaka je technicka narocnost tohoto treku(jen ze se obcas hodi macky), zajimalo by me tedy jestli je potreba nejake jisteni, lezeni, vazani pres ledovce, jsou zde hodne exponovane casti, nebo jeslti se to vse pochodi po cesticce.
Mickie
nováček
nováček
 
Příspěvky: 18
Registrován: pát lis 7, 2014 14:38

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod wawrik » pon črc 24, 2017 15:05

Nič nepotrebuješ. V sedle Čo la zo strany od Gokya sa kvôli ľadu občas hodia nesmeky, ale nijako kritické to nie je. Celá trasa je čistý choďák.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod anyberry » pon črc 24, 2017 15:30

wawrik píše:Nič nepotrebuješ. V sedle Čo la zo strany od Gokya sa kvôli ľadu občas hodia nesmeky, ale nijako kritické to nie je. Celá trasa je čistý choďák.


Já bych si teda ty nesmeky vzal určitě. Kvůli těm pár metrům těsně před sedlem - šlo se svahem vlevo. Možná by šla vymyslet i nějaká jiná cesta, ale když jsem tam byl já, tak se tudy chodilo a to bych se pouze v botách necítil moc dobře. Se zbytkem souhlasím, je to normální tůra bez čehokoli technického.

P1080530.jpg
anyberry
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: čtv dub 7, 2016 10:54

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod Mickie » pon črc 24, 2017 16:29

Parada, to je presne to co jsem chtel slyset, diky

Jeste bych se zeptal na tu byrokracie pred trekem, povoleni ke vstupu, TIMS, da se to vyridit i za nekoho (prileti o den pozdeji)?
Cesta do Lukly letadlem nebo autobusem?
Mickie
nováček
nováček
 
Příspěvky: 18
Registrován: pát lis 7, 2014 14:38

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod anyberry » pon črc 24, 2017 20:02

Mickie píše:Jeste bych se zeptal na tu byrokracie pred trekem, povoleni ke vstupu, TIMS, da se to vyridit i za nekoho (prileti o den pozdeji)?

Tipl bych, že to nebude problém, ale na to ti líp odpoví wawrik.

Cesta do Lukly letadlem nebo autobusem?

Možností je několik:

a) Letadlem do Lukly - nejdražší možnost - cena asi 158 USD za jednu cestu. Další nevýhoda je, že když je špatné počasí, tak se lety ruší a může trvat i několik dní, než se znovu začne lítat. Hlavně při návratu je potřeba kvůli tomu mít rezervu. Ale jinak je to nejpohodlnější možnost a volí ji většina turistů.

b) Jeepem do Phaplu (celý den, hrozná cesta) a pak 3-4 dny pochodu na úroveň Lukly. Nevím, jestli by se mi to chtělo absolvovat dvakrát, jednou celkem stačilo.

c) Autobusem do Shivalaya (6-8 hod) a pak pěšky tak 5-6 dní na úroveň Lukly.

Ještě se taky dá letět do Phaplu, ale to mi nedává moc smysl - drahé je to podobně jak do Lukly a pak ještě ten několikadenní pochod.
anyberry
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: čtv dub 7, 2016 10:54

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod wawrik » úte črc 25, 2017 8:05

Tou byrokraciou si nie som úplne istý. K vybaveniu je potrebný pas a myslím, že sa do tlačiva píše aj číslo víza. Určite to nejako ide aj s fotokópiou pasu - však domáci sprievodcovia to vedia vybaviť dopredu, ale pre bieleho neorganizovaného turistu by to mohol byť problém. Možno sa to rieši nejakým bakšišom, neviem.

Ušetriť za lietadlo do Lukly sa občas dosť nevypláca. Poznám dvoch ľudí, ktorí tam išli bus+trek - jeden sa fyzicky dosť odrovnal, takže potom neskôr hore dosť bojoval a pokazil si celý trek, druhý dostal sračku a dostal sa z nej až doma po návrate. Tým, že sa do Lukly ide džungľou, je tam viac nepriateľských baktérií a väčšie teplo na množenie, takže sa tomu ťažšie ubrániť.

To sú veci, ktoré si každý musí rozhodnúť sám, či mu za tie ušetrené peniaze stoja.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod anyberry » úte črc 25, 2017 12:43

Mimochodem, když jsme u Lukly, v květnu tam měli nehodu.
https://www.youtube.com/watch?v=_iw7iTt3wwk
https://en.wikipedia.org/wiki/Summit_Air_Flight_409

Letadlo Let 410 - se stejným jsem posledně letěl, akorát toto bylo nákladní. Byla mlha a narazil 3 m pod úrovní začátku runwaye.

Poslední předchozí nehoda byla v roce 2008. To jen tak na okraj, určitě tím nechci říct, že se tam nehodí lítat nebo že bych já příště neletěl.
anyberry
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: čtv dub 7, 2016 10:54

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod wawrik » úte črc 25, 2017 12:48

Nehody sú tam každý rok, len nie o všetkých sa rozpráva.

Ale autobus tiež nie je žiadna výhra, tie tam padajú oveľa častejšie. Lietadlo je IMHO bezpečnejšie :-)
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod anyberry » úte črc 25, 2017 12:53

wawrik píše:Nehody sú tam každý rok, len nie o všetkých sa rozpráva.


Nemyslím si, že by tam byly nehody každý rok. A tím spíš ne takové, při kterých někdo zahyne.
Viz https://aviation-safety.net/database/airport/airport.php?id=LUA1

Ale autobus tiež nie je žiadna výhra, tie tam padajú oveľa častejšie. Lietadlo je IMHO bezpečnejšie :-)


Jo, s tím bych asi souhlasil.
anyberry
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: čtv dub 7, 2016 10:54

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod wawrik » úte črc 25, 2017 13:01

Jasné, že nie sú všetky smrteľné, ale aj tak je tá stránka nejaká selektívna blbosť. Osobne som videl dve nehody (nie naživo, ale pár hodín/deň potom). Jedna bol pád vrtuľníka, z toho sa ešte dymilo, druhá nehoda bolo lietadlo, čo nedobrzdilo na konci dráhy a napálilo do toho múru na konci dráhy. Ďalšie spadlo do priepasti pri štarte, ale to som nevidel, len o tom každý rozprával, lebo tam boli nejakí mŕtvi.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Khumbu - trek přes tři sedla

Příspěvekod anyberry » úte črc 25, 2017 13:13

OK, máš pravdu, něco tam chybí. Vypadá to, že na wikipedii by to mohlo být kompletní (ale třeba taky není):
[url]https://en.wikipedia.org/wiki/Tenzing–Hillary_Airport#Accidents_and_incidents[/url]
anyberry
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: čtv dub 7, 2016 10:54

Předchozí

Zpět na Himaláje