Z Čech do Indie po zemi

Nepál. Indie, Bhútán, Tibet, Karakoram Highway

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Z Čech do Indie po zemi

Příspěvekod Warkis » čtv led 3, 2013 19:46

Dobrý den,
měl bych pár takových základních otázek ohledně cesty do Indie (spíše hledám vaše osobní zkušenosti). Zajímalo by mě, jak se to má s cestováním do Indie po zemi - tedy kombinace vlak+autobus+stop (nemám rád letadla, chci z cesty mít něco víc, než mraky + hledám nějaké "dobrodružství").

Zkoušel to už někdo (nebo nějací vaši známí).

Rád bych se dozvěděl
-na jakých částech trasy je nejlepší jet vlakem a kde se dá naopak nejlépe stopovat.
-V jakých zemích/městech na mě (cestou přes Budapešť, Sofii, Istanbul, Teherán, atp - prostě spodem přes Balkán) čekají nějaké trable?
-Kde všude budu potřebovat víza?
-Přes jaké země/města by to mohlo být nejpohodlnější?
-Na kolik vás tato cesta vyšla (případně, na kolik by mě mohla vyjít - bez jídla, pití a ubytování)?
-Kdybych náhodou upustil od stopování - jede do Indie nějaký přímý dálkový vlak/autobus?
-Kolik dní/týdnů taková cesta může zabrat?
-Jaké země jsou cestou nejdražší a kde se naopak vyplatí na chvíli pobýt (odpočinout si)?
-Jak je to s očkováním?

Můj nápad byl dojet do Turecka stopem, tam na pár dní přespat u turecké kamarádky a pak pokračovat z Istanbulu do Indie vlakem. Pokud budu cestou někde přespávat, tak ve stanu, nebo pod širákem. V Indii mám pak na jihu opět zajištěné zázemí u indického přítele. A když nebudu spát u přítele, tak opět pod širákem, nebo ve stanu. Je to bláznovství, nebo to lze uskutečnit (pokud vše půjde podle plánu, tak ve dvou lidech)? Jsou v Indii za kempování mimo kempy pokuty? Jak je to se stopováním přes Balkán?

Předem mnohokrát děkuji každému, kdo mi pomůže alespoň s jednou otázkou, nebo klidně i zodpoví něco, o čem jsem se nezmínil. Ve východních zemích se nevyznám a tohle bude má první zkušenost s nimi, pročež budu vděčný za každou radu.

Ještě jednou díky,
Warkis.
Uživatelský avatar
Warkis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 44
Registrován: pát říj 12, 2012 14:27

Re: Z Čech do Indie po zemi

Příspěvekod karaya1 » čtv led 3, 2013 21:33

Warkis píše:V jakých zemích/městech na mě (cestou přes Budapešť, Sofii, Istanbul, Teherán, atp - prostě spodem přes Balkán) čekají nějaké trable?

Mohu sloužit trasou (projetou vlakem i stopem několikrát) až po íránské hranice. Trable přesně nula. Jeden týpek, co projel Írán stopem, tvrdil, že v Turecku se musí před nástupem domluvit, že to je zadarmo (turecky para yok - nemám peníze), ale nikdy jsem to neudělal a ze skoro stovky stopů po celém Turecku po mně chtěli hmotnou odměnu jen dva - jeden hejsek žádal hodinky, ale toho jsem po dvou minutách přesvědčil o opaku; a jeden mafián tvrdou měnu (ale uhádali jsme to pak na cenu, za kterou bysme jeli dolmuší, takže to bylo i tak výhodné).
Balkán taky víceméně pohoda. (Jen jestli můžu poradit, přijde mi škoda hnít spoustu hodin ve vlaku přes Turecko, to bych radši stopoval tam než na Balkáně.)

Istanbul je upřímně stopovací peklo - dostat se z něj kterýmkoliv směrem (na Ankaru, k Bulharsku, ke Gallipoli) je šílenost. Nejlépe je ho projet, ale to pak asi u turecké kamarádky nepřespíš :wink:

Warkis píše:Kdybych náhodou upustil od stopování - jede do Indie nějaký přímý dálkový vlak/autobus?

Nevím to na sto procent, ale silně o tom pochybuju. Z Istanbulu jede na střední východ jediný vlak - do Teheránu (a navíc ještě dva roky z Istanbulu žádný vlak nevyjede, přestavuje se trať pro vysokorychlostní vlaky - vlaky náhradně vyjíždí z Ankary). Z Teheránu dál netuším.
O autobusu taky silně pochybuju, rok jsem v Istanbulu žil a několikrát byl na všech autobusácích - neviděl jsem ani destinaci v Pákistánu, natož v Indii.

Warkis píše:Zkoušel to už někdo (nebo nějací vaši známí).

Tohle by tě mohlo zajímat: http://www.born2bike.eu/

Warkis píše:Kolik dní/týdnů taková cesta může zabrat?

To záleží, jak to pojmeš. Turecko se dá projet z Istanbulu pod Ararat se štěstím a v kvaltu třeba i za dva dny. Nebo za týden. Stejně tak v Istanbulu můžeš být za den a půl nebo za pět.

Warkis píše:Jaké země jsou cestou nejdražší a kde se naopak vyplatí na chvíli pobýt (odpočinout si)?

Pokud pojedeš někdy teď, tak Írán je dost levný (holt embargo).
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 687
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Z Čech do Indie po zemi

Příspěvekod hexxx » čtv led 3, 2013 21:38

http://www.seat61.com/India-overland.htm#.UOXqKeQTm3M
v indii muzes prespat vylozene kde chces, ale zeme je to docela velka a plna silenych rozdilu, tak zalezi dost na lokalnich podminkach. bacha pod sirakem/hamace na smecky coklu. lidi rikaji, ze jsou v pohode, ale ty s nima nemeli tu cest po ranu. ja mel parkrat na male..
Uživatelský avatar
hexxx
nováček
nováček
 
Příspěvky: 66
Registrován: pát lis 2, 2012 16:32

Re: Z Čech do Indie po zemi

Příspěvekod Warkis » pát led 4, 2013 8:20

Díky moc pánové (především Karaya1). Všechno, co jste napsali se mi hodí. Ještě se pak doma kouknu na ty odkazy.
Co podpis, ale jmelí...
Uživatelský avatar
Warkis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 44
Registrován: pát říj 12, 2012 14:27

Re: Z Čech do Indie po zemi

Příspěvekod Warkis » pát led 4, 2013 15:36

Ještě jsem si vzpomněl na jednu otázku. Domluvím se všude anglicky, nebo se mám u některých jazyků raději naučit alespoň základy?
Co podpis, ale jmelí...
Uživatelský avatar
Warkis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 44
Registrován: pát říj 12, 2012 14:27

Re: Z Čech do Indie po zemi

Příspěvekod karaya1 » pát led 4, 2013 18:24

S Maďary jsem nikdy stopem nejel, tak ty nevím, ale jinak se po Balkáně domluvíš slovansky - pokud jsi třeba byl v Rusku (nebo rusky rovnou umíš) či mluvíš občas s Poláky, tak je to podobné - srbština i bulharština se dá celkem naposlouchat a domluvíš se.
V Turecku to je horší, a to jak s naposloucháním (prakticky nemožné), tak angličtinou. Vzpomínal jsem teď na své stopy, kolik lidí umělo anglicky - víc než 10 procent jich nebylo (ale domluvil jsem se ve více případech, jednak jsem se pak už naučil aspoň něco turecky - a od jednoho kamioňáka i kurdsky -, jednak víc lidí než anglicky umělo německy). Mohlo to ale být taky tím, kudy jsem jezdil - skoro zásadně venkovem, Kurdistánem apod. I tak jsem ale potkal dost lidí z města (a ne úplně "sociálně vyloučených", fuj), co si s cizím jazykem ani neškrtli.
Bude záležet, s kým budeš mluvit - jestli v turistické oblasti, jestli s "obyčejným člověkem" (podruhé fuj) anebo s někým, kdo žije z turistů apod. Na trase z Istanbulu do Íránu bych s tím ale moc nepočítal, anglicky mluvící jsou nejvíc na turecké riviéře.
Z turečtiny bych se určitě naučil pozdravy (jak turecké, tak salam alejkum - používá se v konzervativnějších oblastech) a čísla (jak kvůli smlouvání, tak kvůli zjišťování, kolik km tě kdo může vzít). Ideálně pak i nereye gidiyorsunuz ([nereje gidijorsunuz], kam jedete?) - ale pozor, občas ani mapa nepomůže. Stalo se mi, že celá dolmuš zřejmě viděla mapu poprvé v životě a studovala, kde je Ankara, Istanbul nebo Diyarbakir místo aby mi řekli, kam vlastně jedou :wink:

Ještě mě napadá k vízům: až k Íránu pohoda (až k Turecku dokonce stačí občanka), do Íránu jsou ale zcela pakární online formuláře. V ČR jsem víza získat nezkoušel, ale v Turecku mi dvakrát ten formulář vrátili "k doplnění". Údajně se ale dají relativně rychle (3 dny) a snadno získat v Trabzonu. Nevím, nezkoušel jsem, slyšel jsem.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 687
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Z Čech do Indie po zemi

Příspěvekod coolombo » sob led 5, 2013 1:08

Taky můžu radit pouze po hranice s Iránem.
Bezpečnost a stopování po týhle trase naprosto v pohodě, asi nikdy jsem neměl nějak špatnej pocit. V Bulharsku to nebyla žádná sláva stopem. Turecko naprostá pohoda, často mi stavěli auta aniž bych stopoval)) jinak bylo vše řečeno.
Jinak víza do Iránu musíš řešit přes Iránskou cestovku, která ti dá referenční číslo a na základě toho ti daj vízum na ambasádě. Já si o to loni zažádal (key2persia.com), zaplatil poplatek 30E, za 2-3 týdny jsem ho měl. Bohužel jsem si nestihl vyzvednout vízum na ambasádě, čimž padla i moje návštěva Iránu a mohl jsem akorát do Turecka)
S těma cenama v iránu je to celkem relativní vzhledem k jejich inflaci a aktuálnímu vývoji kurzu.
coolombo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: čtv črc 14, 2011 22:44

Re: Z Čech do Indie po zemi

Příspěvekod Warkis » sob led 5, 2013 22:38

Děkuji vám všem mnohokrát.

Karaya1: Rusky bohužel neumím a že bych občas mluvil s Poláky se říct nedá. Jsem již z generace, která se ruštinu neučí. Ale můj doprovod je původem z Ukrajiny, tak to kdyžtak převezme za mě. Já se zase naučím nějaké ty základy Turečtiny. Díky.

Coolombo: Taky jsem slýchával, že Turecko je na stop ideální. Víza nakonec budou asi největším oříškem. Ještě si o nich musím něco pořádně zjistit. Ohledně víz jsem dosti nezkušený.

Díky díky díky.
Co podpis, ale jmelí...
Uživatelský avatar
Warkis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 44
Registrován: pát říj 12, 2012 14:27

Re: Z Čech do Indie po zemi

Příspěvekod BF » pon led 14, 2013 14:53

Zjisti si jak moc je průchozí hranice Pakistán x Indie.
Jinak v Indii stop asi moc ne, hlavně dálkové trasy. Lehátkový vlak je ideální, kvalitou přespání je srovnatelný s lavičkou na českém nádraží :)
BF
BF
nováček
nováček
 
Příspěvky: 86
Registrován: úte srp 5, 2008 18:24

Re: Z Čech do Indie po zemi

Příspěvekod Warkis » ned led 20, 2013 22:44

BF: Beru na vědomí, díky.

Mimochodem, nevíte jak je to v Indii se shánením nějakého přivýdělku?
Co podpis, ale jmelí...
Uživatelský avatar
Warkis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 44
Registrován: pát říj 12, 2012 14:27

Re: Z Čech do Indie po zemi

Příspěvekod Barzul » pon pro 2, 2013 13:19

Zdravím, tak ja taky přidám své zkušenosti :) Prakticky zase můžu doložit jenom po Iranské hranice, teoreticky mám zmáknutou cestu až do Indie, protože ji hodlám jet stopem příští rok.
Brno->Istanbul sem dal asi na 10stopů bez mapy( :D ), a zabralo mi to den a půl včetně 6hod spánku u dálnice. o bych ti k cestě doporučil je asi nestopovat u Srbského hraničního přechodu s Bulharskem, nevím proč ale už spoustu stopařů mi říkalo že tam stvrdly dlouhou dobu, ja 4hodiny a pak sem se šel ptát na parkoviště jestli mě někdo neveme. Podobnou zkušenost sem měl i na Turecko-Bulharské hranici když sem jel domů, ale to bylo tím že jsme stopovali 2 a v Bulharsku striktně dodržujou že v kamionech jezdí jen 2lidi, policajti tam jsou mafie a delaji pak problemy ridicum. Srbsky se učit nemusíš, v pohodě se dá domluvit, s bulharem už se mi mluvilo hůř, ale taky se dalo. Turecky základy na stop potřebuješ, ja blbec se naučil jen pozdrav a první týden stopovaní byl hodně komický na domluvu. Doporučuju slovní zásobu stopařské klasiky, pozdrav, kde, jak, kolik, nemam penize, spim venku, cislovky atd. + info o rodine praci/studiu, na to se pta kazdy, kolik mas deti, jestli mas manzelku atd :D Země na stop je to absolutně úžasná, stopovali sme po Turecku asi 3tis km ve třech lidech a zpravidla sme nečekali dýl než pul hodiny. Lidé v 95% pozvou minimálně na čaj, velice často i na hlavní jídlo, cca 1/3 pobytu sme spali u místních. Jedinou negaci co můžu na Turky říct je, když sem stopoval s holkou (byla oblečena podle muslimských pravidel, snažila se nekomunikovat s řidičem atd. a hráli jsme manželé) ani to 2 řidiče neodradilo od sexualního obtěžování, jednou to skočilo dokonce tak, že 2x odbočil na polní cestu kde čekal sex, vznikla trošku žduchanice a vyházení zavazadel z auta a naštěstí odjeli... Tak to by bylo asi ohledně turecka :) já do Indie chcu jet trošku jinak, beru to přes Ukrajinu a trajektem do Gruzie, pak Armenii, a kurdský Iraq než vstoupím do Iránu, ale to vynechám. Nejlepší je vyřídit víza v tureckém Trabzonu, vyřizují se na počkání a není téměř žádné papírování (doporučuju sledovat vlákno na couchsurfing foru, kde je o tom debata. V průběhu Iranských voleb byly víza pozastavena, nevím jak to je ted') to stejné platí pro vyřízení Iranských víz v Gruzii, v Batumi taky na počkání. No a ted' už mé nastudované informace, Irán je jednou z nejbezpečnějších zemí, je škoda ho projet autobusem, ikdyž jsou velice levné, protože příjdeš o kontakt a pohostinnost lidí. Základ je nestopovat v evropském stylu natažené ruky se zdviženým palcem, v Iránu je to urážlivé gesto. Spaní venku je sice povoleno, ale setkal jsem se na forech i se situacema kdy byli lidi zatčeni, protže spali na místě kde se nesměli zdržovat na delší dobu než nezbytně nutnou. Takže doporučuju dohledat tyto oblasti nebo spát dál od cest, at' nejste na očích policii, to stejné platí s fotografováním strategických objektů, doporučil bych zeptat se radši policii zda se tam může fotit, jsou prý velice vstřícní. Já se hodlám v Iránu zdržet aspon 2týdny a projet Perský záliv. Z Pakistánu mám momentálně velice rozporuplné pocity, a dost možná uvažuju že ho z Iránu přeletím, protže Balučistánská provincie je poměrně nebezpečná kvůli únosům. Nicméně se nedoporučuje navštívít Balučistán a Khorasan i z Iránské strany, protože nemají hranice s Pakistánem a Afghanistanem úplně pod kontrolou. Pokud se i přesto rozhodneš pro pozemní cestu přes Pakistán, volil bych minimálně ze Zahedanu přes Balučistán autobus. Pokud je mi známo, tak pro cizince je otevřený jenom jeden hraniční přechod s Indii a to v Lahore, což znatelně protáhne cestu, je to tuším víc než 1500km a infrastruktura Pakistánu není buhví jak super :) Jinak stopování jde prý v Pakistánu hodně dobře a je to zážitek, který zažiješ jen tam díky, krásně vyšperkovaným kamionům. O stopu v Indii už info nemám, sám sem zvědavý a bude to pro mě překvapení. Snad sem pomohl, měj se.
Barzul
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: pon pro 17, 2012 19:08


Zpět na Himaláje