Gokyo trek

Nepál. Indie, Bhútán, Tibet, Karakoram Highway

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Gokyo trek

Příspěvekod lmlucka » ned pro 30, 2012 14:24

Ahoj všem,
sháním info ohledně Gokyo údolí a těch dvou sousední, konkrétně zkušenosti s přechodem Renjo la pass a Cho la pass - strmost, množství lidí, výhledy, značení - chceme jít bez nosičů a průvodce. Dále by mě zajímalo, jestli stojí za to dojít až pátému jezeru Gokyo. A co termín? Říjen nebo listopad? Předem díky za reakce.
Lucka
lmlucka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned pro 30, 2012 14:08

Re: Gokyo trek

Příspěvekod wawrik » pon dub 8, 2013 13:19

Výlet k piatemu jazeru určite odporúčam. Nikdy sa mi tam nepodarilo ísť, lebo počasie, ale kamarát tam bol a fotky má odtiaľ parádne. Dosť si pochvaľoval. Navyše tam ani v sezóne veľa ľudí nechodí, a výhľad na Everest je zaujímavejší aj netradičnejší, ako tie notoricky známe z Kala Pattar alebo Gokya Ri. A hlavne je sakra blízko k Cho Oyu...

Sedlo Renjo je menej náročné aj menej zaujímavé ako Cho La. Cho La zasa vie byť nebezpečné, je v tieni, dosť chladné a často sa tam aj v sezóne drží ľad a sneh. Prechod cez ľadovec Ngozumba tiež nie je orientačne najjednoduchší, raz sme cez neho proste neprešli :oops: Ľudí tade chodí relatívne dosť, ale oproti diaľniciam v údoliach je to v pohode, a aspoň máte za kým ísť, keď stratíte chodník. Rozhodne aj v sezóne odporúčam pribaliť mačky.

Ak budete v NP Sagarmatha prvýkrát a neplánujete sa tam vrátiť, na vašom mieste by som išiel z Namche do Chhukhungu (to je podľa mňa najkrajšie údolie v celej oblasti, najmä vďaka Ama Dablamu), potom krásnym a ľahkým sedlom Kongma La do Lobuche, a cez Cho La do Gokya a hore k piatemu jazeru. V Džongle v sezóne určite nájdete nejakú skupinu, ku ktorej sa môžete pridať pri prechode cez sedlo.

Z října alebo listopadu vyberám začiatok januára :-) Síce kosa, ale minimum ľudí, ustálené jasné počasie, žiadne prehánky...
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Gokyo trek

Příspěvekod lmlucka » ned dub 28, 2013 12:51

Díky za obsáhlou odpověď. Dostala jsem se k tomu až dneska, poslední období bylo dost hektické. Chhukhung už jsem si googlovala a fotky vypadají božsky. Uvidíme, kolik času nám zbude a jak se budeme cítit. Manželovi trvá aklimatizace vždy o nějaký ten den déle. Navíc bude mít problém uvolnit se na delší dobu z práce. Pokud by nám ale přálo štěstí, tak se do Chhukhungu určitě vypravíme. Ještě jednou díky. L.
lmlucka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned pro 30, 2012 14:08

Re: Gokyo trek

Příspěvekod Jesterka6 » ned dub 28, 2013 21:06

Lucko

K termínu- my jsme tam byli 4 týdny- od října do prvního týdne v listopadu, na začátku teda níž, takže bylo teplo i v noci, ale na konci, v tom listopadu, už bylo v noci docela pod nulou a na na okrajích potůčků se ve stínu držel led i dopoledne (v noci možná -7, nebo -10?) Známí tam byli ve stejném termínu jiný rok- a v noci měli v tom listopadu už i -18. V lednu by mě nepřekvapilo i -20 a -30 - s tím, že z těch horních osad na 4000 mnm, které nejsou celoroční, místní odcházejí právě s odlivem turistů v listopadu- a přes zimu už tam nikdo moc nebude- je na tobě, jestli to považuješ za plus nebo mínus ;-).

Na Gokjo- určitě se vyplatí jít podle těch jezer nahoru údolím- jsou tam parádní výhledy, člověk moc nenastoupává, takže o aklimatizaci nejde - jen o to mít "navíc" 3-4 hoďky...
i.
Uživatelský avatar
Jesterka6
nováček
nováček
 
Příspěvky: 109
Registrován: pát dub 12, 2013 15:31
Bydliště: Praha

Re: Gokyo trek

Příspěvekod wawrik » pon dub 29, 2013 9:04

Jo, v januári je kosa poriadna. Cez deň slniečko, pohoda, v noci hlboko pod nulou. Ale na ubytovni žiadny problém, domáci okolo štvrtej-piatej rozohrejú piecku, pri ktorej je človek sám :-) V sezóne sa ku nej často ani nedostane, lebo je plno. Mimochodom, s nočnými mrazmi treba rátať celoročne.

S ubytovaním v januári nie je vôbec žiadny problém. V každej väčšej osade po ceste (vrátane tých najvyššie položených typu Gokyo, Gorak Shep atď.) je nejaká ubytovňa otvorená a človek je tam obyčajne sám. Je to fajn, lebo domáci si z nedostatku inej činnosti prisadnú a kecajú s turistami. Veľa sa tak dá dozvedieť.

V sezóne je ľudí veľa, a tým myslím naozaj veľa. Často je problém s ubytovaním, najmä tesne pred alebo tesne po zlom počasí. Čím frekventovanejšia trasa, tým väčšia pravdepodobnosť. Nejde len o miesto na izbe - prinajhoršom sa dá vždy prespať v spoločnej jedálni - ale hlavne dlhé čakania na jedlo, platenie, domácich sa nedá opýtať na nič, lebo nevedia, kam skôr skočiť, atď. Ak má človek nepálskeho nosiča alebo sprievodcu, dá sa to prežiť, lebo tí sedia s domácimi v kuchyni a vybavia, čo klient potrebuje.

Keď to človeku nevadí, je to pekný trek aj v sezóne. Jar je lepšia, lebo ľudí je o trochu menej, na jeseň sú tie hlavné údolia naozajstná diaľnica.

Edit: Ešte mi napadlo - ak vypustíte sedlo Renjo (ktoré je zo všetkých troch najmenej zaujímavé), ušetríte minimálne deň, skôr dva - podľa kondície. Prechod z Chhukhungu cez Kongma La zaberie rovnaký čas, ako údolím. Takže aj keď pôjdete na výlet k piatemu jazeru, strávite v horách rovnako alebo o deň menej, ako by ste išli cez Renjo La.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Gokyo trek

Příspěvekod Qogir » pát kvě 10, 2013 22:18

Ahoj Lucko,
šel jsem přes Gokyo v roce 2011 na podzim, takže nemůžu říct, jestli je jaro lepší, ale já byl a stále jsem nadšený. Na jaře snad po cestě potkáš víc květů. Renjo La mi nepřišlo až tak náročný, Cho La jsme šli z Drangnagu do Dzonglhy , bylo to zdlouhavý, ale krásný. Pokračovali jsme pak dál na klasiku EBC. Já nosiče měl, takže to samozřejmě váhu mý informace snižuje. Ale potkali jsme tam skupinku krajanů a ti šli na těžko a šli v pohodě. Dokonce se jeden kluk ze sedla (Cho La) vracel pomoct kamarádce. Na podzim to tam je tedy ale asi dost o štěstí. Jakmile jsme přešli, ještě ten den odpoledne, noc a další den sněžilo, což přechod vyloučí. Ale nemyslím, že je třeba přibalovat mačky. Já bych je tedy netahal. Navíc tam bylo daleko míň lidí, než jsem čekal po všem, co jsem naštudoval z netu. Pátý jezero rozhodně doporučuju! Jen jděte po chodnících. Já se vydal přes hřebínky ledovce a dost to vysílí. Doporučuje se i vyhlídka Knobby View, pokud máte dost času a zůstanete v Gokyo třeba tři dny.
Strašně rád bych se tam zase vrátil. Dodneška jsem tou cestou naprosto ohromenej. Vím, že je na světě spoustu krásných míst, ale mně se to tenkrát asi trefilo do života. Včetně Kathmandu, celého Sagarmatha, lidí - Sonam - King of Kumjung. Troufám si říct, že mě to změnilo. A to jsem tam byl ve věku, kdy se změny moc neočekávaj. Nejsem horolezec, do kopců jsem začal chodit relativně pozdě, ale o to víc si to užívám. Jen občas mě mrzí doba, kterou jsem žil předtím bez toho.
Namaste, ať vám to tam vyjde a najdete, co hledáte. M.
Qogir
nováček
nováček
 
Příspěvky: 12
Registrován: ned črc 22, 2012 12:01

Re: Gokyo trek

Příspěvekod wawrik » sob kvě 11, 2013 6:50

wawrik píše:Výlet k piatemu jazeru určite odporúčam.
Uf, teraz som si pozrel, čo som napísal... Myslel som posledné, šieste jazero, nie piate. Zabudol som zarátať Longpongo ](*,) Z piateho nie je vidno Cho Oyu ani celý kuloár pod ním... Ale Mt. Everest je aj od piateho dosť v poriadku.

Qogir: Čo (kde) je Knobby View?

Čo sa týka mačiek, nie je to úplne nutné, ale aj tak by som si ich bral. Teraz na poslednom treku som tade nešiel, ani keď som tie mačky mal, lebo som bol sám - dva dni predtým tam dvakrát letel vrtuľník kvôli polámaným nohám. Pritom týždeň pred mojim príchodom bolo sedlo krásne priechodné - išiel tade známy Rus, mačky mali, ale nebolo treba, vraj to bolo tak na hrane. Potom nasnežilo, sneh zliezol, no na pár tienistých úsekoch ostal ľad a bolo vymaľované.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Gokyo trek

Příspěvekod Qogir » ned kvě 12, 2013 9:52

Knobby View je vyhlídka, kterou najdeš mezi Ngozumba Tsho a Gyazumba Tsho, tedy 5. a 6. jezerem. Je vysoká 5553 m n. m., (v některých mapách najdeš i jiný údaj a na některých mapách název není ani vyznačený). Spoustu lidí se dohaduje, zda je lepší výhled z Gokyo Ri anebo z Knobby View. Většina chodí na Gokyo Ri, protože je to blíž. A tak je K.V. často bez lidí. V tom směru se vlastně jde jen k jezerům, k Cho Oyu BC a zpět. Hodně lidí přes Gokyo jen přechází, nezůstává, a tak je tenhle směr dost volnej. A výhled z Knobby View třeba tady:

http://www.micahimages.com/Cho%20La%20to%20Gokyo/knobbyview-pano.htm
nezapomeň použít šipku doprava nebo dole posuvník, jinak o ten výhled přijdeš O:)
Qogir
nováček
nováček
 
Příspěvky: 12
Registrován: ned črc 22, 2012 12:01

Re: Gokyo trek

Příspěvekod wawrik » ned kvě 12, 2013 13:11

Aha, dík, už sa začínam chytať. Mám asi tri rôzne mapy a nikde to zaznačené nie je, ani chodník na vrchol. Obyčajne sa (vraj) chodí na vyhliadku na moréne pri poslednom jazere, tam sa dá aj bezpečne táboriť...

Myslíš, že by to mohol byť tento chodník na bočnom hrebeni, s nástupom od piateho jazera? Ten mieri na vrchol, ktorý má okolo tých 5500 m, to by mohlo byť ono...

Prípadne, ak máš mapu, kde to zaznačené je, mohol by si mi tú časť oskenovať a poslať, prosím? Do súkromnej správy by som ti napísal mejl...
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Gokyo trek

Příspěvekod Qogir » pon kvě 13, 2013 5:00

Určitě pošlu, jen to bude týden trvat, jsem mimo domov. Pošli mail do sz. Jinak Tvůj odkaz je podle mě správně.
Qogir
nováček
nováček
 
Příspěvky: 12
Registrován: ned črc 22, 2012 12:01

Re: Gokyo trek

Příspěvekod lmlucka » pon čer 17, 2013 10:06

Díky všem za příspěvky. Ještě by mě zajímalo, jestli tu má někdo zkušenost s Green Horizon. Chtěli bychom přes ně koupit letenky do Lukly. Stačí to až na místě nebo jim mám napsat předem? A stojí za to přes takovouto agenturu objednat taxi z letiště? Dík. Lucka
lmlucka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned pro 30, 2012 14:08

Re: Gokyo trek

Příspěvekod lmlucka » pon čer 17, 2013 12:49

Jo, tak v mezičase jsem si všimla, že hotel, který jsme vybrali, zajišťuje free shuttle servis z letiště. Ještě mě ale napadly další dotazy:
- Stačí vyřídit vízum až na letišti?
- Dá se platit dolary?
- Ceny ubytování na treku v lodžích, na netu píše každý něco jiného.
Díky za odpovědi. L.
lmlucka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned pro 30, 2012 14:08

Re: Gokyo trek

Příspěvekod Horal Fanda » stř čer 19, 2013 7:27

Ahoj,

vízum se standardně vyřizuje na letišti. Minulý rok to bylo 40 USD/osobu.
Dolary lepší směnit rovnou na rupie, ale až ve městě a obejít si pár směnáren. Místy se kurz liší.
Ceny v lodžích se budou měnit dost podle ročního období, kdy tam pojedete. Pokud více mimo sezónu, budou se o vás vesničané prát. Pokud přímo v sezóně, tak se drží ceny vysoko. Letenky do Lukly stačí v pohodě koupit až v KTM, ale my je kupovali na jaře, kdy není tolik lidí.
Já a hory - dva nerozluční přátelé. Horal Fanda
Uživatelský avatar
Horal Fanda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 418
Registrován: pon říj 4, 2004 16:47
Bydliště: Šťáhlavice - Plzeňsko

Re: Gokyo trek

Příspěvekod lmlucka » úte zář 3, 2013 15:39

Tak jak se pomalu blíží datum našeho odjezdu, sen o dokonalé dovolené se poněkud rozplývá. Manžel s sebou potáhne notebook a zajímá ho možnost připojení. Nevím jestli si mám přát, aby tam byla wifi na každém rohu a moje polovička neměla problémy v práci. Nebo jestli si sobecky přeju, aby byl kontakt s civilizací nedostupný. Ach jo. Můžete mi někdo napsat jak je to tam s internetem? Díky moc.
lmlucka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned pro 30, 2012 14:08

Re: Gokyo trek

Příspěvekod wawrik » úte zář 3, 2013 15:52

Do Namche je internet naisto. Vyššie sporadicky, treba ho hľadať. V každom prípade to nie je lacná záležitosť.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Gokyo trek

Příspěvekod lmlucka » úte zář 3, 2013 16:45

Dík za rychlou reakci. Tak to vypadá na kompromis - od Kathmandu po Namche občas nějaká práce a zbytek už jen hory...
Chtěla jsem se zeptat, co máte v plánu vy, ale koukám, že už jste byli na Islandu. Ta fotka ledu je pecka! My to jeli před pár lety opačným směrem a měli jsme celou dovolenou azuro, zažili jsme jen asi tři přeháňky. Koupali jste se v Askje? To byl pro mě asi nej zážitek, hlavně to bublající bahno pod nohama.

Ještě se mám zeptat, jestli se dá připojit bez vlastního notebooku.
lmlucka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned pro 30, 2012 14:08

Re: Gokyo trek

Příspěvekod wawrik » úte zář 3, 2013 17:04

Ahoj.

Ono je skôr problém pripojenie s vlastným noťasom... Väčšinou to ľudia riešia telefónnou kartou s inetovým pripojením, ale to je dosť nespoľahlivé a často padá. Na druhej strane má tak človek internet až do Dingboche... V údolí Gokyo neviem, ale ak pôjdete po východnom svahu, odkiaľ je lepší výhľad na Namche (kde je posledná BTS), jeden-dva dni signál mať budete. Tieto veci sa tam veľmi rýchlo menia, jeden rok je nejaký pripojený počítač v každej osade, druhý nikde nič, len občas wifi router. Určite to nie je na nejaké veľké pracovanie...

Na Islande som síce bol (vo Vítí sme sa nekúpali, nedalo sa tam kvôli snehu zliezť), ale Nepál nemôžem vynechať :-) Ak zoženiem parťáka, pôjdem okolo Kančendžongy, Manaslu alebo Makalu, to sú oblasti, kam ísť sám nemôžem. A ak nikoho nezoženiem, tak okolo Dhaulágirí plus pár kratších trekov v údolí Kali Gandaki - Tilicho Tal a ABC... Uvidím.

Tak si Nepál užite a hlavne nepracujte! :-D
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Gokyo trek

Příspěvekod Vachon » úte zář 3, 2013 17:07

Internetové kavárny (máš-li na mysli to) jsou v Kathmandu (za rozumnou cenu), v Lukle a v Namche.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Gokyo trek

Příspěvekod mike » úte zář 3, 2013 17:34

Teda, tahat s sebou notebook do hor by nenapadlo ani mne ;-)

Tohle je na vazny rozhovor se zamestnavatelem o ucelu a smyslu dovolene. A kdyz ho ted nepresvedci, tak aspon zpetne vyhodnotit, jestli to opravdu bylo nutne. Ono se totiz ukaze, ze nebylo a par tydnu by to klidne pockalo. Mam v tomhle smeru celkem zkusenosti. Resil jsem to tak, ze jsem prohlasil, ze v horach neni signal a kdyz neco budou potrebovat, tak at poslou SMS a ja se ozvu, az ho budu mit. Pakrat na to doslo, vzdy se zpozdenim nekolika dnu az tydne a ono se ukazalo, ze nic nehori tak, jak to zprvu vypada a veci se daji poresit jinak. Nikdo neni nenahraditelny.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Gokyo trek

Příspěvekod Vachon » úte zář 3, 2013 17:50

No tak v Estonsku jsem ho teď měl, ale tam je hotspot na každém rohu, tak se využije, nehledě na to, že je rozdíl (z hlediska zátěže) chodit po úplný rovině než po kopečkách. V Nepálu by mě to teda taky nedapadlo, jak z hlediska dostupnosti signálu, tak váhy na zádech...
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Gokyo trek

Příspěvekod lmlucka » úte zář 3, 2013 18:36

Říkala jsem si, že vstupuju na tenkej led, když tu vytáhnu práci v horách. Ale on život není černobílý, manželova práce nás krůček po krůčku přibližuje našemu snu života na Lipně. Chceme si tam koupit malý penzion a zbytek života strávit plaváním ve studené vodě, lyžováním, bruslením, ježděním na kole a hlavně touláním v tamnějších lesích. Občas mezitím uděláme nějaký to kafe hostům ke snídani a bude nám u zadele, kolik si vyděláme. Nejdřív ale potřebujeme počáteční investici a tu právě zajišťuje moje lepší polovička v nesmírně lukrativní ale taky k posr... náročné práci. Tím, že jedeme do Nepálu, riskuje, že po těch třech týdnech už žádnou práci mít nebude. Pokud se mu podaří být párkrát online, tak to ukočíruje. Prostě něco za něco.
lmlucka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned pro 30, 2012 14:08

Re: Gokyo trek

Příspěvekod mike » úte zář 3, 2013 18:50

Tak to jo, vidim, ze priority mate pekne srovnane. At to vyjde :smt023
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Gokyo trek

Příspěvekod pavproch » úte zář 3, 2013 19:05

lmlucka píše: Tím, že jedeme do Nepálu, riskuje, že po těch třech týdnech už žádnou práci mít nebude.


Asi sem fakt už starej.... nahraď slovo "práci" slovem "firmu" a máš důvod, proč sedím doma na prteli....taky sem totiž dostal nabídku na výlet do Hij-maj-laj.... :oops:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28282
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Gokyo trek

Příspěvekod wawrik » úte zář 3, 2013 21:49

lmlucka: Neboj, o žiadnu robotu nepríde, bez spojenia nezostanete. Nie ste prví ani poslední, čo to v Nepále potrebujú riešiť, všetky treky sú tam na dlho a kopec podnikateľov potrebuje komunikovať s domovom.

Prípadne, mám tu jednu telefónnu kartu najrozšírenejšieho nepálskeho operátora, môžem ti ju požičať, ak máte cestu cez BA. Ja som cez ňu síce neinternetoval, ale kamarát, čo som mu ju v marci požičal, áno. Stačí to vybaviť s miestnou infolinkou, po anglicky hovoria.

Prípadne si kartu kúpite v KTM. Voľne v stánkoch (potrebujte k tomu fotku) sa dá na počkanie kúpiť SIMka nejakého súkromného operátora (meno neviem, pred troma rokmi to bol Mero mobile, teraz sa volá inak - marí sa mi N-cell). Ten mal síce ešte v januári menšie pokrytie, ale naozaj sa to tam rýchlo mení, možno je na tom teraz lepšie ano NTC.

Prinajhoršom sa dá internetovať cez satelitný telefón. Nie je to síce najlacnejšie, ale pokiaľ ide o prácu, asi náklady nehrajú rolu. Dá sa požičať za celkom rozumný peniaz (teda, pokiaľ ho nerozbiješ, ako sa podarilo mne :-)), drahá je prevádzka. Ale o použiteľnosti nič neviem, sa mi marí, že to pripojenie je vééééľmi pomalé, rádovo do 100 kbps.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Gokyo trek

Příspěvekod lmlucka » čtv zář 5, 2013 9:02

Díky za nabídku i za info. V Bratislavě jsme byli zrovna minulý týden. 8) Syn tam dělal pohovor k jedné americké lodní společnosti.
Nějak si s tím připojením poradíme. Po návratu sem hodím link na video. Dovolenou si vždycky po návratu prodlužuju výrobou filmů. Jinak musím uznat, že s cestováním to neflákáš. My jsme měli sen odjet na půl roku do Jižní Ameriky a tam to projet místní dopravou křížem krážem. Před lety jsme byli v Peru a v Ekvádoru a bylo to super. Ovšem až si pořídíme penzion, bude s cestováním utrum. Uvidíme.
lmlucka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned pro 30, 2012 14:08


Zpět na Himaláje