Obtiažnosť treku cez sedlo Amphu Lapcha (Nepál)

Nepál. Indie, Bhútán, Tibet, Karakoram Highway

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Obtiažnosť treku cez sedlo Amphu Lapcha (Nepál)

Příspěvekod wawrik » stř lis 9, 2011 20:32

Vie mi niekto povedať, či je to sedlo prejditeľné turisticky alebo len horolezecky? Z anglických popisov na nete mi to pripadá, že je to plus/mínus rovnaké ako Mera Peak (level zdatný turista), ale sprievodca mi píše, že to je len pre horolezcov...

Nie že by som mu neveril, ale jemu sa občas niekam proste nechce :-)
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Obtiažnosť treku cez sedlo Amphu Lapcha (Nepál)

Příspěvekod air2 » stř dub 2, 2014 21:48

Myslím, že Tilicho lake psali v průvodci taky na podobný stupeň obtížnosti (pro velmi zkušené turisty, s průvodcem) a zas nějaký hardcore to není. Přestože v některých pasážích stačí šlápnout vedle a ... (ale to je obecně asi všude ve vyšších horách).
Jdu mkrnout na ten tvůj cestopis z přechodu přes Amphu Lapcha.
air2
účastník
účastník
 
Příspěvky: 583
Registrován: ned lis 22, 2009 23:22
Bydliště: Klimkovice

Re: Obtiažnosť treku cez sedlo Amphu Lapcha (Nepál)

Příspěvekod wawrik » čtv dub 3, 2014 18:43

Tým Tilichom v tvojom sprievodcovi asi myslia hlavne cestu za jazerom - cez jedno zo sediel nadol do Jomosomu. To je zložitá pasáž. Od Manangu ku jazeru to je ako píšeš - žiadny problém, level Vysoké Tatry.

Amphu Lapcha je trochu náročnejšia túra. Žiadny extrém, len pár (pre turistu) nebezpečnejších úsekov, napríklad výstup cez čelo ľadovca Mera, výstup na ľadovec Amphu Lapcha, browsovanie po ľadovci, a zostup zo sedla dole. Tam treba asi 15 metrov zlaniť. A hlavne - keď napadne sneh, treba sa pred ľadovcom otočiť a nepokúšať osud. Ani miestni to pod snehom nechodia.

Minulý rok tam na jeseň napadalo za necelé dva dni 2,5 metra snehu a pri jazere Panch Pokhari, kde sa prespáva pred nástupom, pár ľudí zomrelo. Telá idú idú hľadať teraz v apríli.

Takže s rozumom, hlavne nepodceniť.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Obtiažnosť treku cez sedlo Amphu Lapcha (Nepál)

Příspěvekod mvaldo » sob dub 5, 2014 6:28

Uživatelský avatar
mvaldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2135
Registrován: ned bře 8, 2009 19:14

Re: Obtiažnosť treku cez sedlo Amphu Lapcha (Nepál)

Příspěvekod wawrik » sob dub 5, 2014 6:45

Tomu sa mi (v tejto podobe) dosť nechce veriť. Po prvé by ma zaujímalo, ako chcú dosiahnuť, aby turisti tie ich SIM karty naozaj používali, po druhé v tých ozaj opustených oblastiach, kde je turista v nebezpečí (napríklad okolo Manaslu), GSM signál nie je. Alebo sa to týka obývaných oblastí typu Bharatpur, kam aj tak turisti zrovna nechodia?

A hlavne by ma zaujímali tie útoky na turistov z posledného obdobia, ktoré sa v článku spomínajú.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11


Zpět na Himaláje