Nepál

Nepál. Indie, Bhútán, Tibet, Karakoram Highway

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Nepál

Příspěvekod greex » pon dub 27, 2015 5:17

Pristi utery mame letet :(
greex
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: stř říj 29, 2014 14:40

Re: Nepál

Příspěvekod wawrik » pon dub 27, 2015 8:14

Tak už začínaj lietať aj linkové lietadlá, aj keď pomoc má stále prednosť a niektoré prílety odkláňajú do Indie. Do budúceho utorka by sa to mohlo utriasť. Ale ľahké to mať nebudeš, treba sa obrniť poriadnou dávkou trpezlivosti a asertívnosti.

Na tie choroby fakt bacha. Napríklad nejedz jedlo priamo rukami (ani keď si ich umyješ), nechytaj si ústa, na letisku si pokojne daj tenké rukavice a rúško ako Japonci, aj keď to trápne vyzerá, atď.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Nepál

Příspěvekod Sirkka » pon dub 27, 2015 9:57

Od lidí, co tam jsou, jsem četla, že mají přijít další otřesy. To je děsivé. Snad je to jen fáma :?

Info: Kathmandu durbari square je tezce poskozene (dve pagody rozbite na prach, tezce poskozeny kralovsky palac). Velke skody v oblasti Asan Tolu. Spadly hlavne stare domy, zelezobeton kupodivu drzi. Nepalem bezi fama, ze NASA predpovida dalsi tezke zemetreseni, lide se stahuji na volna prostranstvi.
Uživatelský avatar
Sirkka
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2217
Registrován: pát dub 11, 2008 20:21
Bydliště: Praha a Vysočina

Re: Nepál

Příspěvekod wawrik » pon dub 27, 2015 10:07

Sekundárne otrasy nasledujú po každom veľkom zemetrasení, je to dôsledok napätia vzniknutého posunom dosiek. Jedno už bolo, každé ďalšie bude slabšie a slabšie, ako sa tie napätia vyrovnávajú. Môže to trvať mesiace, občas aj roky.

Alebo myslíš ďalší veľký posun dosiek ako v sobotu? O tom som (zatiaľ) nikde nič nečítal.

Historické škody sú neuveriteľné, aj keď pri tom množstve obetí sa o tom asi veľmi nepatrí hovoriť. Ale aj tak ma to mrzí... Na niektorých fotkách som ani tie námestia nespoznával :cry: A v KTM začína byť problém s balenou vodou, regióny typu Lukla majú zásob ešte dosť.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Nepál

Příspěvekod Sirkka » pon dub 27, 2015 10:18

Vím, že jsou po zemětřesení běžné i sekundární otřesy, ale já tím myslela další velký.

Jj, voda je tam nedostatkovým zbožím. Blbé je, že tam i pršelo a má ještě pršet. Sice to aspoň spláchne prach, ale lijáky jim moc nepomůžou.
Z tohohle se budou vzpamatovávat hodně dlouho. Nevím, zda by mělo vůbec tam cestovat za týden. Sice se tam člověk možná dostane, ale ta infrastruktura bude ještě hodně dlouho v háji. Místní budou mít co dělat sami se sebou, vrátit se do normálního života, natož aby se jim pod nohy pletli turisté.

Info z neděle: Dnes jsme se vratili z Pangboche do Namche. Prvni zemetreseni nas vcera chytlo tesne u bc pod Ama Dablam. V Tengboche spadla jedna ze zdi klastera. Ve vetsine vesnic je ponicena cast domu, v Pheriche dokonce 80 %. Dingboche se zda byt v poradku, ale velmi pravdepodobne funguji jen bhatti. EBC pry vypada jako valecna zona. V Lukle ma byt kolem tri tisic lidi cekajicich na otevreni letiste, takze zatim zustavame tady, kde je aspon funknci net. Od Namche nahoru je spojeni preruseno a funguji (obcas) jen telefony.
Uživatelský avatar
Sirkka
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2217
Registrován: pát dub 11, 2008 20:21
Bydliště: Praha a Vysočina

Re: Nepál

Příspěvekod greex » pon dub 27, 2015 12:13

boze muj :-(

Diky za informace
greex
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: stř říj 29, 2014 14:40

Re: Nepál

Příspěvekod wawrik » pon dub 27, 2015 13:30

Sirkka: Dík za info. Kolegovia volali so seizmológom, o ničom takom nevie. Ale oni majú inú sieť, údaje z NASA tam chodia iba prefiltrované cez amerických seizmológov (parafráza). Predpokladá, že by v tej fáme mohlo ísť skôr o to, že toto sobotné ešte nebolo to sľubované veľké zemetrasenie, o ktorom sa hovorilo na tej konferencii pred týždňom. Ale to je len predpoklad. Daj, plíz, vedieť, keď budeš mať o tom nejaké novinky.

Na youtube je video z lavíny pod Everestom. Uf.

Inak ísť či neísť v takomto prípade turistikovať som nedávno preberal s domácimi v Thorong La (aj keď vtedy sme sa bavili o masívnom snežení a lavínach). Nevyšlo z toho žiadne rozumné riešenie, je tam kopec premenných. Veľa z miestnych ľudí nemá žiadne rezervné peniaze, takže tie, čo prinesú turisti, im umožnia nakúpiť materiál na opravu atď. Jedlo a podobne majú, to si vedia sami dopestovať a sú relatívne sebestační, ale na opravy potrebujú peniaze a pomoc rodiny ako pracovnú silu. Takže turistu, ktorý napríklad príde so stanom (alebo mu stačí nejaká šopa) a potrebuje iba jedlo, v pohode prestravujú - ak z nejakého dôvodu im zrovna nedochádzajú zásoby, a pomôže im. Oficiálna alebo štátna pomoc sa tam dostane len málokedy.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Nepál

Příspěvekod apuka » pon dub 27, 2015 14:55

Sirkka píše: Nepalem bezi fama, ze NASA predpovida dalsi tezke zemetreseni
Nechci delat nejakeho znalce, ale ani NASA nedokaze kratkodobe predpovidat zadne zemetreseni (max. ze po velkem jeste budou nasledovat otresy). A pokud ta fama je zalozena na tom, ze tam nutne musi (nekdy!!!) dojit v obrovskemu zemetreseni, tak to pravda je, protoze jsou tam tak naskladane tektonicke zlomy. Jenze nikdo (ani NASA) nedokaze vypocitat, jestli to bude za dva dny nebo za 10000 let. Max. se to muze odhadovat podle dostupnych statistickych dat ze starsich zemetreseni, ale ta nepresnost je potom takova, ze je lepsi nic neodhadovat, bude to skoro stejne presne.
Je to to same jako napriklad predpovezene obrovske zemetreseni kolem San Francisca/Los Angeles - vsichni vedi, ze k tomu jednou (resp. ne jednou, ale zajima se o nejblizi) dojit musi, ale nikdo nevi, kdy. Nebo supervulkan pod Yellowstonem (a i nekterych jinych mist ve svete).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Nepál

Příspěvekod Sirkka » pon dub 27, 2015 19:54

@wawrik: nz. Mám to z fb, dám sem další info, pokud se tam objeví. FB v lásce sice moc nemám, ale na předávání info je dobrý. Spousty lidí má chytré telefony, v Nepálu byla wifi běžná (což teď asi moc není) a zprávy se po fb šíří celkem rychle.
To máš pravdu, peníze jinak než od turistů lidé nezískají. Hlavně v odlehlých částech. Pomoc přijde do měst, ale kdo pomůže lidem na samotách, v horách, tam jsou odkázáni sami na sebe.

Však jsem psala, že doufám, že je to fáma (o dalším zemětřesení). Z vlastní zkušenosti vím, že lidi venku vědí více info než sami Nepálčani. Lidí se bojí, z varování před dozvuky se rázem stane další velké...

@apuka: nemám tucha, jaké možnosti má NASA. Jen jsem předala info (s dodatkem "fáma").

Další info (od Michala Thomy): Vcerejsi zemetreseni bylo 6.7 richtrovy skaly, epicentrum v okresu Rasuwa. Hlaseny jsou tezke skody a uzavrena silnice mezi Trisuli Bazarem a Dhunche. Jediny zpusob jak dostat do oblasti pomoc je z helikopterami. Ja dnes (po dalsi temer bezesne noci) odletel z KTM polskym specialem do Delhi. Behem noci byly nejmene 4 slabsi otresy, behem dne uz jsem zadne nezaznamenal. Snad uz dalsi otresy neprijdou. Bylo to smutne louceni s Nepalem.

Pokud by to nějkoho zajímalo, nějaké obrázky obrázky z poničeného Nepálu. Není to ale nic hezkého :-(
Uživatelský avatar
Sirkka
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2217
Registrován: pát dub 11, 2008 20:21
Bydliště: Praha a Vysočina

Re: Nepál

Příspěvekod greex » stř dub 29, 2015 6:34

Pár info ze včerejška přímo z dějiště:
Letadla KTM - Lukla - KTM - létají/nelétají (tara nelétala, Goma air létal).

Na treku pod everest: spatne pocasi - dost snezilo, vesnice jsou ponicene, ale nektere lodge jsou ok. Sesula se půda a kus cesty - dá se obejit. Mosty z Namchce OK.

V KTM se vše pomalu vrací do normálu, začíná jít proud, wifi atd...

Letiště v KTM přeplněné.

Tak ve zkratce aspoň nějaké info
greex
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: stř říj 29, 2014 14:40

Re: Nepál

Příspěvekod Sirkka » stř dub 29, 2015 14:41

Díky.

Další info: To co ukazuji media, neni skutecny obraz, ukazji se jen spadle budovy, ale opomiji se fakt, ze velka vetsina stoji. Historicke pamatky budou reknstruovany, jsem presvedcen ze to pujde rychle. A Himalaje stale stoji. Katastrofa zdaleka nebyla tak silena jak se cekalo. Hlavne je zcela spatne soustredni medii i pomoci na KTM. Skutecne tragicka situace je v okresech Gorkha, Rasuwa a Kavrepalanchowk. O tech skoro neuslysite (u nas vubec). Tam jsou cele znicene vesnic a sesuvy pudy, ktere zlikvidovaly cele kilometry silnic znemoznuji efektivni pomoc. Tam se teprve obeti zacnou scitat a bude to trvat tydny. Jsem nyni v Delhi, uz kdyz jsem odjizdel, tak se situace zacinala zlepsovat, jsem presvedcen, ze do dvou tydny bude Thamel business as usual i kdyz turistu bude min, pokles na podzim je jisty, ale pristi rok uz muzeme klidne byt na dnesnich cislech.

Něco k Langtangu.
Uživatelský avatar
Sirkka
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2217
Registrován: pát dub 11, 2008 20:21
Bydliště: Praha a Vysočina

Re: Nepál

Příspěvekod wawrik » čtv dub 30, 2015 20:33

greex: Ako ste sa rozhodli, idete do Nepálu? Moji kamaráti a známi sa už vrátili a začínam mať celkom slušný obrázok o tom, ako to vyzerá - a asi by som tam nešiel. A možno nepôjdem ani v zime, radšej zatiaľ ani nekupujem lacné letenky, čo sa objavili na Pelikane... :(
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11


Re: Nepál

Příspěvekod Sirkka » pát kvě 1, 2015 17:18

Máš SZ, ale nevím, zda pomůže.

Mapka s vyznačením síly zemětřesení v jednotlivých oblastech.
Uživatelský avatar
Sirkka
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2217
Registrován: pát dub 11, 2008 20:21
Bydliště: Praha a Vysočina


Re: Nepál

Příspěvekod greex » stř kvě 6, 2015 3:41

Ahoj, jsme druhy den v KTM, na prvni pohled se tu nic nestalo, obcas nejaka spadla zed. Problem byl s timsy, v centru nam je nechteli vystavit a v agenture jen s pruvodcem (za ktereho chteli 360 usd, na 12 dni). Nakonec jsme nasli agenturu, ktera nam prodala timsy s pruvodcem bez pruvodce :) Zitra rano letime do lukly, tak dam pozdeji vedet, jak to vypada na treku.
greex
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: stř říj 29, 2014 14:40

Re: Nepál

Příspěvekod wawrik » stř kvě 6, 2015 5:48

Držíme palce, nech vam to vyjde podľa predstáv. Dúfam, že v Monjo nebudete mať s tými skupinovými TIMS bez guida problém.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Nepál

Příspěvekod greex » sob kvě 9, 2015 13:11

Ahoj, tak po ceste do Namche jsme videli par sesutych kopcu. Jen male procento baracku je poskozenych. Timsy uplne v pohode, nejaky turista pred nami ho dokonce ani nemel. Na treku je prazdno, absolutne. Za dva dny jsme potkali cca 10 -15 lidi. Lodge a restaurace jsou prazdne, mistni se vyptavaji jak letaji letadla a kolik turistu privezla :( Pro mistni smutne. Pro nas na jednu stranu hezke, muzem si vychutnat tu krasu v klidu. O cenach moc nesmlouvame, at jsme alespon malym prinosem v techto spatnych casech.
greex
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: stř říj 29, 2014 14:40


Re: Nepál

Příspěvekod apuka » stř kvě 13, 2015 12:07

Doufam, ze jsou vsichni OK (pry vsech 20 Cechu v Nepalu je v poradku - otazka, jestli o nich ministerstvo ZV CR vubec vi, jestli se nahlasili, bo ze sprav spise plyne, ze tech 20 jsou ti, co tam sli jako vypomoc).
Nechtel jsem predtim nikomu radit jestli ma jit nebo ne, neni to zdaleka jednoduche rozhodovani. Na jedne strane pomaha mistnim kazdy haler, na druhe strane uz jenom kvuli bezpecnosti - jak wawrik psal - dozvukove otresy urcite budou a mohou byt i hodne silne, ale taky nikdo nevi, jestli to prvni zemetreseni nebyl jenom predvoj hoc i mnohem silnejsich dalsich, coz muze taky klidne byt, zdaleka ne vzdy je prvni otres nejsilnejsi.
Kazdopadne, jit nekam s ocekavanim, ze s pravdepodobnosti hranicici s jistotou budou nasledovat dalsi otresy (kdekoliv ve velkem okruhu, kam spadne i moje cesta), velice pravdepodobne i vetsi jak 6-ka stupnice a byt tehdy v horach, kde dochazi i bez toho casto k sesuvum mi moc moudre neprijde. A to jsem se vyjadril velice jemne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Nepál

Příspěvekod wawrik » stř kvě 13, 2015 12:32

Ono to naozaj nie je jednoduché rozhodovanie. O vážnych zemetraseniach sa v tej oblasti hovorí už roky, to by tam nikto nesmel chodiť celé dekády. EBC trek nie je z hľadiska zosuvov nijako nebezpečný, a lavínam sa dá tiež krásne vyhnúť. Ja kohokoľvek, kto tam išiel, úplne chápem, a držím palce, pri troche šťastia sa dá trápeniu domácich celkom vyhnúť, pritom pomoc vo forme peňazí je teraz pre nich nenahraditeľná.

Pokiaľ sa tam nebude strieľať alebo nevypuknú nejaké epidémie cholery, týfu a podobne, na Vianoce tam (dúfam) pôjdem tiež, skôr kvôli charite ako treku. Nechám im tam 20-50 dolárov za noc, nebudem s domácimi zjednávať, ako to robím inokedy atď. Zemetrasenia sa treba báť iba v Káthmandu, aj to sa dá itinerár upraviť tak, že do mesta vôbec nepôjdem. A pokiaľ má človek to zemetrasenie na pamäti, dá sa trasa viesť tak, aby bol v bezpečí, a prespávať môžem bez problémov v stane.

Nemyslím, že by to bolo nejako nadmerne nebezpečné - nebezpečnejšie sú podľa mňa aj túry cez alpské ľadovce, na druhej strane je to najefektívnejšia pomoc pre domácich, akú im môže ktokoľvek z nás poskytnúť. Na rozdiel od zbierok sa k nim tá pomoc naozaj dostane.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Nepál

Příspěvekod apuka » stř kvě 13, 2015 13:44

wawrik píše:Zemetrasenia sa treba báť iba v Káthmandu, aj to sa dá itinerár upraviť tak, že do mesta vôbec nepôjdem. A pokiaľ má človek to zemetrasenie na pamäti, dá sa trasa viesť tak, aby bol v bezpečí, a prespávať môžem bez problémov v stane.
Teda nevim - sam jsi psal, ze tentokrat epicentrum bylo cca pod BC Everest, coz neni zrovna Kathmandu. A ten pocit bezpeci muze byt dost zradny - silne zemetreseni dokaze udelat paseku i na rovine, nemusi se jednat pouze o sesuvy. Uz jen s dopravou nekam zpet do civilizace muze byt velky problem. A nekdo, kdo tam je prvne a netusi nic o pusobeni tech sil asi nebude moc schopny mit prehled, kudyma vest trasu, aby co nejvice eliminoval nebezpecenstvi.
A tady nejde o to, ze se predpovida(lo) silne zemetreseni. Jedna se o to, ze tam bylo, byly dalsi dost silne otresy a pravdepodobnost, ze tu jsou uz "jen" nasledne "slabsi" otresy nebo ze bude nasledovat vetsi je cca 50:50. A i kdyby to byly jenom nasledne a zeslabovaly se, tak se kolem 6-ky daji jeste nejakou dobu ocekavat a to neni az tak zanedbatelne. Ja jsem v mladi zazil 5,5 2km od epicentra (resp. od mista nad nim u nas byla pry 5,2), byla to ani ne pulminutka, prakticky bez citelnych naslednych otresu a jemne receno prijemne to rozhodne nebylo.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Nepál

Příspěvekod greex » úte kvě 19, 2015 14:35

Ahoj, pisu z Lukly. Po druhem otresu se cesta pod everest trosku ztizila. Je problem sehnat ubytovani, ale vzdycky to nejak dobre dopadlo. Mistni spi ve stanech. Po ceste je par sesuvu pudy, baraky zricene do cesty, ci popadane kameni na ceste. Turistu pramalo. Velky otres nas zastihl v aklimatizacni den v dingboche, nastesti jsme bydleli v drevene lodgi, kde jsme meli primy vstup na zahradu. Od te doby jsem napocital cca 20-25 malych doklepu. Internet po celem treku nefunguje. Az tady v lukle. Tak aspon male info. Kdyby někoho zajimalo neco konkretniho, tak piste SZ, pokusim se na vse odpovedet. Zitra letime do KTM. Jo a vsechny mosty jsou ok.
greex
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: stř říj 29, 2014 14:40

Re: Nepál

Příspěvekod Sirkka » stř kvě 20, 2015 11:45

Díky za info.

Pár foto od člověka, co v Nepálu je: na picase
Uživatelský avatar
Sirkka
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2217
Registrován: pát dub 11, 2008 20:21
Bydliště: Praha a Vysočina

Re: Nepál

Příspěvekod Vachon » stř kvě 20, 2015 14:48

Vzhledem k tomu, o jaké šlo zemětřesení (a taky s ohledem na dost neřízenou stavební aktivitu v Nepálu), musím říct, že mě na fotkách ani tolik nepřekvapuje, kolik toho spadlo, jako kolik toho zůstalo stát.
Ale je pravda, že se dost věcí kvůli narušené statice určitě ještě bude muset bourat...
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Nepál

Příspěvekod wawrik » pát kvě 29, 2015 8:17

greex: Už si doma? Rozprávaj, preháňaj!

Mimochodom, nemáš nejaký tip, čo by sa zišlo deckám v postihnutých oblastiach? Tentokrát nebudem vláčiť žiadne bublifuky, perá ani hračky, chcem im zobrať niečo, čo by im urobilo radosť, ale zároveň je to praktické a potrebujú to. Len neviem, čo by to mohlo byť, čo im naozaj chýba, potrebujem nakopnúť. Napadlo mi, že zoberiem nejaké magnetické kresliace tabuľky, ale to je dosť veľké a vlezú sa mi tak tri... To je naprd pomoc.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Nepál

Příspěvekod apuka » pát kvě 29, 2015 11:37

Ja Ti neporadim, ale ty tabule az tak moc uzitecne pro ne podle mne nebudou, max. na vytvoreni zavisti v ostatnich. Teda pokud tim nevybavis alespon jednu celou skolu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Nepál

Příspěvekod Mawenzi » pát kvě 29, 2015 12:09

kamarad voziva do rumusnka a tam tech zemi stary dioptricky bryle, co lidi uz nechcou a prej mu za to dycky utrhaj ruce :D... ale to taky nevim jeslti v nepalu obecne oceni, ale mozna ze nekde jinde kdyz by nekdo jel by to taky nebylo marny...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Nepál

Příspěvekod greex » čtv čer 4, 2015 12:15

wawrik píše:greex: Už si doma? Rozprávaj, preháňaj!

Mimochodom, nemáš nejaký tip, čo by sa zišlo deckám v postihnutých oblastiach? Tentokrát nebudem vláčiť žiadne bublifuky, perá ani hračky, chcem im zobrať niečo, čo by im urobilo radosť, ale zároveň je to praktické a potrebujú to. Len neviem, čo by to mohlo byť, čo im naozaj chýba, potrebujem nakopnúť. Napadlo mi, že zoberiem nejaké magnetické kresliace tabuľky, ale to je dosť veľké a vlezú sa mi tak tri... To je naprd pomoc.


Ahoj Wawrik, už jsme pár dní doma. Jen nám trošku déle trval návrat do reality, proto píši až dnes. Každopádně když to shrnu, tak to byla velice dobrodružná tůra, dostali jsme od himalájí vic, než jsme popravdě očekávali :-) Pokud Tě/Vás cokoliv zajímá, tak se ptejte.

My jsme pro děti měli nafukovaci balonky, pastelky, propisky, frkačky a taky jsem mistním rozdal vsechny proteinove tycinky, po trech dnech nam stejne nechutnali a jim to udelalo radost. Ale co opravdu uzitecneho vzit me nenapada. Osobne mi balonky prisly super, deti se odtrhli od toho nestesti, hráli si a rodice byli take stastni, kdyz videli sve ratolesti skotacit.
Jo a ještě jim velice chutnal tatransky 72% čaj :-) Co jsem si všiml, tak hodně nepálců umí anglicky ale absolutně netuší, jak to je s gramatikou, tak třeba nějaké hry, při kterých pochytí nějaké to anglické slovíčko. Ale to opravdu plácám od oka.
greex
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: stř říj 29, 2014 14:40

Re: Nepál

Příspěvekod wawrik » pát čer 5, 2015 8:51

No, mňa zaujíma tak trochu všetko :D Subjektívne dojmy aj objektívne fakty.

- V čom spočívala tá dobrodružnosť? A čo myslíš tým dostali sme viac?
- Aká je nálada domácich v horách? Sú zlomení alebo im ostal ten typický prístup, že aj pod tonou sračiek sa usmievajú a sú pozitívni?
- Ako ste vysvetľovali na checkpointoch, že máte skupinové permity, ale nemáte sprievodcu?
- Vraj sa zosunula celá jedna strana kláštora v Tengboče. Naozaj je to tak zlé?
- Kde ste spali v KTM? Vyberali ste ubytko s ohľadom na možné otrasy, alebo ste sa na to vykašľali?

No, to je tak pre začiatok :D

greex píše:Co jsem si všiml, tak hodně nepálců umí anglicky ale absolutně netuší, jak to je s gramatikou, tak třeba nějaké hry, při kterých pochytí nějaké to anglické slovíčko.
Nenenene! Ich orezaná angličtina bez časovania je dosť kompatibilná s mojou, preto si s nimi tak dobre rozumiem :D
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

PředchozíDalší

Zpět na Himaláje