Nepál

Nepál. Indie, Bhútán, Tibet, Karakoram Highway

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Nepál

Příspěvekod wawrik » pon lis 9, 2015 11:18

Ježišikriste, samozrejme... Som idiot, pozeral som iným smerom. Môj najobľúbenejší kopec vôbec a ja ho nespoznám ](*,)

Idem sa hanbiť a dávam si ban na outdoorovanie z práce. A uvažujem o rituálnej samovražde :D

Ten „zosuv“ je splaz ľadovca Čuro.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Nepál

Příspěvekod greex » pon lis 9, 2015 12:25

Dekuji mnohokrat, vedel jsem, ze to tu spolecne dame dohromady :-)

Zadne sebevrazdy prosim nepachej, byla by to velka skoda :D
greex
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: stř říj 29, 2014 14:40

Re: Nepál

Příspěvekod wawrik » stř lis 11, 2015 13:21

Tak už je to tu - kto si plánuje treky v odľahlejších oblastiach, treba rátať s dlhou cestou autobusom namiesto vnútroštátnych leteckých liniek. Nemajú benzín.

Ale ako tak nad tým rozmýšľam, ono je to možno aj dobre :-D

No s autobusmi je teraz na vrchole sezóny tiež občas problém, aj keď turistické linky majú s palivom prednosť pred domácimi...

BTW: Medzinárodné letecké linky sú OK, už pár mesiacov lietajú do KTM natankované aj na cestu naspäť.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Nepál

Příspěvekod wawrik » úte pro 8, 2015 10:24

Update situácie okolo permitov: Na rozdiel od informácií z jari sa individuálne (zelené) TIMS znova vydávajú. Takže to s tým povinným sprievodcom nebude také horúce.
TIMS.jpg
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Nepál

Příspěvekod helena4315 » pát pro 11, 2015 15:34

Ahoj všichni,
mám na vás prosbu. Plánuji příští rok na podzim vyrazit s cestovní kanceláří do Nepálu. Sama si netroufám a jsem na cestovku zvyklá.
<link_na_zajezd>
Vybrala jsem zájezd na 15 dní s trekem nalehko do Everest View přes Namche Bazaar. Maximální nadmořská výška 3860 m n.m.n. Mám obavy, zda to zvládnu, protože se v horách nepohybuji, max. jsem byla 2 500 m n.m. Fyzičku mám průměrnou sedavé zaměstnání. 33 let, 168 cm a 60 kg :). Cestovka láká na Nepál pro každého, ale taková legrace to asi nebude. Zajímalo by mě kolik hodin denně by se šlo a zda se můžu doma zatím nějak připravovat např. dlouhé tůry s baťůžkem, posilovna, kolo. Vím, že nikdo nemůže vědět, co se mnou nadmořská výška udělá, v úvahu by ještě připadal tento zájezd, ale s trekem mi ten první připadá zajímavější.
<link_na_druhy_zajezd>
Předem děkuji za reakce.
Ahoj Helena
helena4315
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát pro 11, 2015 15:17

Re: Nepál

Příspěvekod mike » pát pro 11, 2015 18:02

Smazal jsem odkazy na cestovku. Mozna uz jsme moc paranoidni, ale pokusu o sofistikovany spam pred Vanoci pribyva a dotaz dava smysl i bez nich.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nepál

Příspěvekod wawrik » pát led 1, 2016 19:56

Čerstvé informácie.

Povinní sprievodcovia: žiadny problém. Nikto sa nad chýbajúcim sprievodcom nepozastavoval, individuálne TIMS sa vydávajú bez otázok.

Palivová kríza: Taxíky aj autobusy jazdia, ale... U taxíkov sa trochu ťažšie zjednáva cena, liter benzínu stojí aj 350 rupií (3 €); pri diaľkových domácich autobusoch je dosť vysoká pravdepodobnosť, že po ceste sa minie nafta (osobná skúsenosť), na križovatkách hlavných vnútroštátnych ťahov bežne vidno skupinky ľudí čapovať naftu z jednej bandasky do druhej. Vnútroštátne letecké linky takmer nelietajú, a tie, čo lietajú, sú veľmi neisté.

Turistov bolo v jesennej sezóne veľmi málo, zhruba tretina až polovica. Ale v novinách písali len o tretinu menej, oficiálny údaj som nikde nenašiel.

Výpadky elektriny v KTM sú časté aj v dobe, keď má byť oficiálne elektrina dodávaná. Hotely aj reštiky fungujú viac-menej normálne.

Ľudia sú usmievaví a majú všetko v paži rovnako, ako predtým :D
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Nepál

Příspěvekod brownicek » pon úno 8, 2016 9:36

Ahoj, chystám se s přítelkyní v zimě 2016 na trek do regionu Khumbu. Plánujeme trasu Lukla - Namche - Dingboche - Chhukung - pres Kongma La do Lobuche - Gorak Shep, EBC - pres Cho La - Gokyo a pak zpět do Lukly.

Z toho co jsem přečetl a měl možnost videt na fotkách se mi tohle zdá jako nejzajimavější trasa, která jde podniknout. Chceme vyrazit v zimě pres Vánoce. Podle toho co jsem přečetl na blogu Wawrika by to nemel byt se spravnou vybavou problem a navic se vyhneme davum turistu v sezone (a pani ucitelku asi jindy ve skolnim roce nepusti :lol: )

Dotazy:

- za kolik a kdy kupovat letenky? zatim jsem videl nejlevnejsi okolo 16 tis. s Fly Dubai a neco pres 14 s Etihad
- jake pojisteni?
- byl bych rad, kdyby nekdo mohl poskytnout osvedceny nafoceny mapy :)

Diky
Naposledy upravil brownicek dne pon úno 8, 2016 10:40, celkově upraveno 1
brownicek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 48
Registrován: úte pro 6, 2011 8:35

Re: Nepál

Příspěvekod wawrik » pon úno 8, 2016 10:27

Prvá mapa, druhá mapa, tretia mapa. Na nete nájdeš ďalšie.

Ak máš Alpenverein, poistenie postačí, len treba mať na karte dosť hotovosti (z oblasti Everestu okolo 3500-4000 USD) na zaplatenie prípadného prevozu vrtuľníkom. Poisťovna to v pohode preplatí, ale až po návrate.

Lety s Etihadom do KTM sú zrejme najpohodlnejšie (a s najlepším jedlom :-)), len si treba dať bacha na lety prevádzkované Fly Niky. Po prvé majú nepohodlné lietadlá s narvatými sedadlami, po druhé zlé služby, po tretie dementný výber sedadiel (k okienku sa pri online rezervácii proste nedostaneš), po štvrté tí idioti furt niečo strácajú. Napríklad bágle ](*,)

Dobre ešte - najmä časovo - vychádzajú lety s Turkish (aspoň teda pri odletoch z Viedne). Ale to sú šlendriáni, často meškajú a človek nestíha prestupy. Takže domov prídem o 12 hodín neskôr ako som predpokladal, čo (aspoň mne) často robí problém, pretože z letiska chodím rovno do práce.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Nepál

Příspěvekod brownicek » pon úno 8, 2016 10:46

Díky za mapy.. Alpenverein nemam, proto jsem se ptal na pripadne alternativy...
Pokud jde o letenky, az se neco objevi v pro me vhodnem terminu okolo 15 tis. .. Mam to brat radej hned , nebo ma smysl riskovat a cekat na neco lepsiho (akce, chybny tariff,..) Mas zkusenosti s necim takovym??
brownicek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 48
Registrován: úte pro 6, 2011 8:35

Re: Nepál

Příspěvekod wawrik » pon úno 8, 2016 10:55

Ceny okolo 500 € sú veľmi dobré ceny. Letieť lacnejšie sa mi podarilo iba asi dvakrát, náhodou. Aj to boli kombinácie letov od dvoch predajcov, čo ja osobne pri letoch do Nepálu už radšej neriskujem. Na čakanie na uletené ceny a chyby v systémoch nemám nervy, rád plánujem dopredu. A mesiac-dva pred odletom ceny na konkrétne termíny bežne vystúpajú aj na 900-1000 €.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Nepál

Příspěvekod brownicek » pon úno 8, 2016 14:49

Hm, mam stejny nazor. Jak se neco v tehlek relaci objevi - beru to. Pokud bys nejakou letenku az tento rok pojedes objevil a vzpomnel si, kontaktuj me :)
brownicek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 48
Registrován: úte pro 6, 2011 8:35

Re: Nepál

Příspěvekod wawrik » pon úno 8, 2016 15:02

Ak si našiel Etihad za 14k CZK, tak by som to na tvojom mieste rovno kúpil. Aj s rizikom, že niektoré lety prevádzkuje Fly Niki. Len si postráž celkové letové časy a prestupy, pri niektorých lacných letoch, ponúkaných napríklad na Pelikane.sk alebo Královne.cz, sa v Abu Zabí čaká aj 8 hodín.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Nepál

Příspěvekod brownicek » pát bře 11, 2016 11:05

Tak koupeno. Nakonec s Turkish v terminu 9.12.-3.1. Cesta tam trva s ktatkym prestupem jen neco pres 12h. Zpatky mame 13h v Istanbulu, tak vyuzijem moznosti se nechat od aerolinek zadara ubytovat, aspon prijedeme domu odpocati.. uz se tesim jak malej kluk :rolleyes:
brownicek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 48
Registrován: úte pro 6, 2011 8:35

Re: Nepál

Příspěvekod anyberry » čtv dub 7, 2016 11:00

Mimochodem, teď je zrovna dobrá cena s Qatar Airways - 12000 Kč z Vídně do KTM s přestupem v Doha. Je tam málo čekání - jen 2-3 hod. Hned jsem si koupil na přelom roku :)
Info například zde: <spam_link_smazan>

Wawriku, díky za info ohledně povinnosti mít průvodce, to je dobré vědět.
Naposledy upravil mike dne čtv dub 7, 2016 15:41, celkově upraveno 1
Důvod: potencialni spam link zrusen
anyberry
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: čtv dub 7, 2016 10:54

Re: Nepál

Příspěvekod wawrik » pát dub 8, 2016 7:52

Tentokrát to nebol spam, Qatar na začiatku týždňa uvoľnil pár sto leteniek na koniec roka za skvelé ceny (aktuálne to stúplo, už stoja o euro viac - od 391 € :-)), aby nemusel rušiť linky. Ponúka ich veľa predajcov, najlacnejší sú španielskí, ale len keď človek platí kartou Visa Debet alebo Mastercard Debet. To debet je dôležité, s obyčajnými kartami musí človek platiť navyše poplatky 25-60 €.

Inak sú to veľmi dobré spojenia:
- jeden prestup a v správnom smere, žiadne zachádzky na západ,
- v KTM majú obedňajší pristávací slot, kedy je najmenšia možnosť hmly a búrok, a poobede si človek stihne ešte vybaviť permity,
- večerné odlety, takže človek má celý deň rezervu na prípadné prúsery pri návrate z hôr do KTM,
- rozumné prestupové časy okolo troch hodín, ktoré vykryjú aj prípadné krátke meškanie kvôli počasiu...

Za tie ceny by tam celé OF malo ísť povinne na nejaký OF zraz :D
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Nepál

Příspěvekod grco » pát dub 8, 2016 9:33

Ne, diky, este chytim nejaku chorobu. :P
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Nepál

Příspěvekod wawrik » pát dub 8, 2016 9:52

A čo by si chcel za 390 €, eskort servis? :D

2All: Bol niekto v poslednom čase (minulú alebo aktuálnu sezónu) v Annapurna BC? Ako vyzerajú ubytovne alebo hotely medzi Ghorepani a Macchapuchre BC? Dá sa tam nájsť niečo slušnejšie?
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Nepál

Příspěvekod grco » pát dub 8, 2016 11:32

Ale jo, inak je to dobra cena, ja cez sviatky platim 240 eur len za dublin - praha ](*,)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Nepál

Příspěvekod mike » pát dub 8, 2016 15:29

@grco: jakou chorobu jsi chytnul v Irsku? ;-)

@wawrik: mozna ne, ale mam pocit, ze to byl odkaz na konkretniho prodejce a takove jsou v prvnim prispevku na foru vzdycky podezrele a mazeme je standardne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nepál

Příspěvekod grco » pát dub 8, 2016 16:27

@mike: Ziadnu, tu maju totiz splachovacie zachody :D
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Nepál

Příspěvekod anyberry » ned dub 10, 2016 15:22

mike píše:@wawrik: mozna ne, ale mam pocit, ze to byl odkaz na konkretniho prodejce a takove jsou v prvnim prispevku na foru vzdycky podezrele a mazeme je standardne.


No, já jsem se sám trochu divil, že tu nemám žádnou registraci, když jsem ten příspěvek chtěl napsat. Jako čtenář jsem tu byl už dostkrát :) Jinak link na akcniletenky jsem poslal, protože tam jsem se o tom dozvěděl. Určitě o tom psali na více serverech.
anyberry
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: čtv dub 7, 2016 10:54

Re: Nepál

Příspěvekod mike » ned dub 10, 2016 23:34

OK, nejsme jasnovidci, takze se obcas nemusime trefit. Se spamem bohuzel bojujeme porad a pokusy jsou cim dal sofistikovanejsi... z cehoz plyne, ze i false positive bude pribyvat.

Jak to myslis s registraci? Ta se sama neudela ;-) Nekteri to tady cetli roky, nez se zaregistrovali a zacali psat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nepál

Příspěvekod Vojtos » pon dub 11, 2016 8:30

wawrik píše:Tentokrát to nebol spam, Qatar na začiatku týždňa uvoľnil pár sto leteniek:D


Taky je mám v merku, uvažoval jsem o treku pod Everest v termínu od 30.12. do 19.1. ale asi to neklapne:(
..možná že ne cíl, ale něco máš určitě na dosah...
Uživatelský avatar
Vojtos
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1538
Registrován: stř srp 4, 2004 14:36
Bydliště: Mníšek pod Brdy

Re: Nepál

Příspěvekod wawrik » pon dub 11, 2016 8:57

No, hlavne sú už tie letenky rozobraté :-k

Ale myslím, že s Fly Dubai s odletom z Bratislavy sa za zhruba 550 € ešte v primeranom čase objavia. Len neviem, či lietajú aj tak veľmi mimo sezóny.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Nepál

Příspěvekod brownicek » pon dub 11, 2016 16:51

Meli by.. Alespon z Prahy zacatkem prosince urcite. Kamarad co dela v travel servicu mi volal asi pred mesicem ze maji nejakou chybovku a od 9.12 do 27.12. Tusim tam byli letenky za 11000kč
brownicek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 48
Registrován: úte pro 6, 2011 8:35

Re: Nepál

Příspěvekod wawrik » čtv kvě 26, 2016 12:10

Začínam sa trochu obzerať po diaľkovom pochode pozdĺž Nepálu - GHT (Great Himalaya Trail). Väčšina itinerárov alebo denníkov vyzerá nejako takto:
itiner.jpg

To je bežné, že si na diaľkových pochodoch ľudia odskočia lietadlom na pár dní nakúpiť? :shock:

Ja teda diaľkové trasy nejako moc nechodím, ale bol som v tom, že sa to ide v kuse a zásoby sa dopĺňajú cestou. Prípadne si to na niektoré miesta človek pošle/prinesie vopred. Ako to býva inde, čojaviem PCT alebo GR11?
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Nepál

Příspěvekod apuka » čtv kvě 26, 2016 13:28

Asi po ceste nemaji jejich oblibeny Snickers nebo susenky :-).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Nepál

Příspěvekod Chmeld4 » čtv kvě 26, 2016 13:48

Předpokládám že to tam nebude prostě tak silně chozené, takže tam takové služby nebudou aby se člověk nabalil na další 2-3 týdny chůze. Ale ty sám asi víš lépe jak vypadá takovej "jejich" obyč camp :wink:
Independence is a state of mind.
Uživatelský avatar
Chmeld4
účastník
účastník
 
Příspěvky: 772
Registrován: pát dub 13, 2012 10:05
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Nepál

Příspěvekod wawrik » čtv kvě 26, 2016 18:53

Ja som čakal nejaké sofistikované vychytávky typu pošlem zásoby po vodičovi busu alebo pilotovi lietadla, a nie, že si odskočím na tri dni šopingovať do miliónového mesta :)

Ale zdá sa, že to je pravidlo, aj v tracklogoch ľudí, čo zásoby nejako nespomínajú, je pár niekoľkodňových dier, zrovna v blízkosti horských letísk :-)
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

PředchozíDalší

Zpět na Himaláje