Nepál

Nepál. Indie, Bhútán, Tibet, Karakoram Highway

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Cokoliv o Nepálu

Příspěvekod Vojtos » čtv srp 5, 2004 15:21

Sháním veškerý informace o nepálu, hlavně v jakej termín tam nejlíp jet, a pak tipy na treky. Díky
Uživatelský avatar
Vojtos
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1538
Registrován: stř srp 4, 2004 14:36
Bydliště: Mníšek pod Brdy

Příspěvekod Paw » ned srp 29, 2004 20:51

No byl jsem v Nepalu dvakrat a v zdy na podzim. Je tam mnohem stabylnejsi pocasi na lezeni nez na jare.
Paw
nováček
nováček
 
Příspěvky: 59
Registrován: ned srp 29, 2004 19:53

Příspěvekod Vojtos » pon srp 30, 2004 8:02

Paw píše:No byl jsem v Nepalu dvakrat a v zdy na podzim. Je tam mnohem stabylnejsi pocasi na lezeni nez na jare.


Kde si konkrétně byl? Nejel bych tam lízt ale rád bych udělal ten trek kolem annapurny
Uživatelský avatar
Vojtos
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1538
Registrován: stř srp 4, 2004 14:36
Bydliště: Mníšek pod Brdy

Příspěvekod Paw » pon srp 30, 2004 10:20

No poprve jsem byl na Parchamu to je smerem k Everestu a podruhe jsem byl na Gyajikangu na prvovystupu a tam jsme sli pulku treku kolem anapuren. Muzu ti kdyz tak dat nejake info. Skusim neco sepsat a poslat
Paw
nováček
nováček
 
Příspěvky: 59
Registrován: ned srp 29, 2004 19:53

Příspěvekod Vojtos » pon srp 30, 2004 10:24

Paw píše:No poprve jsem byl na Parchamu to je smerem k Everestu a podruhe jsem byl na Gyajikangu na prvovystupu a tam jsme sli pulku treku kolem anapuren. Muzu ti kdyz tak dat nejake info. Skusim neco sepsat a poslat


Super dikes :prayer:
Uživatelský avatar
Vojtos
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1538
Registrován: stř srp 4, 2004 14:36
Bydliště: Mníšek pod Brdy

Nepál

Příspěvekod Horal Fanda » pát dub 7, 2006 12:57

Ahoj,
chci se zeptat, zda se teď někdo nevrátil z Nepálu. Zajímala by mě skutečná situace ohledně Maoistů. Velvyslanectví a noviny to raději vše nafouknou.
Také by mě zajímaly bližší zkušenosti s oblastí Rolwaling, zejména přechod sedla Tesi Lapcha a výstupu na Pacharmo.
A kdyby měl někdo cokoliv zajímavého ohledně Nepálu, tak může dát do pléna.
Díky. *
Uživatelský avatar
Horal Fanda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 418
Registrován: pon říj 4, 2004 16:47
Bydliště: Šťáhlavice - Plzeňsko

Příspěvekod Rujir » úte črc 22, 2008 0:34

Stare vlakno, ale naco zakladat nove, vsak ano. U Howadoora som nasiel veeelmo zaujimave citanie o situacii v Nepale. Kto ma vela casu, tak to naozaj stoji za to. Najdete to presne tu. Cloveku sa chce z toho plakat... :((
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod Howadoor » úte črc 22, 2008 7:07

Rujir píše:Stare vlakno, ale naco zakladat nove, vsak ano. U Howadoora som nasiel veeelmo zaujimave citanie o situacii v Nepale. Kto ma vela casu, tak to naozaj stoji za to. Najdete to presne tu. Cloveku sa chce z toho plakat... :((


Díky za odkaz, to v každém případě. Ale! Dlouho jsem váhal jestli ten text na stránky dávat. To, co v něm autor píše, je dost smutné, stuaci v Nepálu popisuje až v jakési tragické rovině, a nejspíš vás od cesty do Nepálu odradí. Jenže já byl mezi léty 1998-2006 v Nepálu pětkrát, takže s tou zemí také jakési zkušenosti mám, a rozhodně bych ji takto nepopsal. Zažil jsem Nepál vždycky jako zemi docela přívětivou, bez obtíží (až na TRC, ale to je dnes zrušeno). S maoisty jsem se taky setkal, byla to sice otrava, ale nic tak katastrofického jako se píše v odkazovaném textu. Nepál, tak jak ho popisuje Maso Masařík, neznám.

Asi je to způsobeno rozdílným viděním světa vůbec. Všechny zprávy z cest jsou nutně přefiltrovány přes povahu člověka, který je píše a v tomto případě bych řekl, že autor má obecně sklon vidět věci jaksi hůře, než se jeví třeba mně. Jinak se bude jevit Praha z oken luxusního hotelu a jinak, budete-li přespávat pod novinami v parku a pobudové do vás budou šťouchat. Tím nechci říct, že by M. M. spal s vandráky, domnívám se, že to by na něj bylo moc komerční, že spí raději v chlívku s prasaty. Proto ten text chápejte hlavně jako osobní výpověď, která se skutečnou situací v Nepálu sice do jisté míry souvisí, ale opravdu jen do jisté míry.

Příští rok se patrně do Nepálu znovu chystám (asi z Číny), tak pokud by se chtěl někdo přidat a zjistit jak to tam doopravdy vypadá...
Naposledy upravil Howadoor dne úte črc 22, 2008 9:46, celkově upraveno 1
Howadoor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 166
Registrován: stř kvě 24, 2006 14:35

Příspěvekod Rujir » úte črc 22, 2008 9:03

Howadoor píše:Příští rok se patrně do Nepálu znovu chystám (asi z Číny), tak pokud by se chtěl někdo přidat a zjistit jak to tam doopravdy vypadá...


Kedy, na ako dlho a kolko taka sranda cca stoji? :ú Dik.
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod Howadoor » úte črc 22, 2008 9:13

Rujir píše:
Howadoor píše:Příští rok se patrně do Nepálu znovu chystám (asi z Číny), tak pokud by se chtěl někdo přidat a zjistit jak to tam doopravdy vypadá...


Kedy, na ako dlho a kolko taka sranda cca stoji? :ú Dik.


Nic konkrétního nevím, je to zatím jen velmi neurčitá myšlenka. Základem plánu je úplné zatmění slunce v červenci 2009, viditelné z Číny, Nepálu a Indie. Zatím uvažuji nad možností jet do Číny, pozorovat zatmění, pak přes Tibet a Nepál do Ladáku, tam podniknout trek a z Dillí se vrátit. V Nepálu možná oblast kolem Kanchenjungy + Darjeeling. Asi šest týdnů.

Fanda plánuje slézt sólo tou dobou v Zanskaru nebo v Ladáku jakési dvě odlehlé sedmy, s tím, že zatmění chce pozorovat z jižní Indie (v Dillí není vidět jako úplné). Další možnost je připojit se k němu jako rušivý element.

Možná je to celé pitomost, táhnout se kamsi do tramtárie pozorovat tmu, těžko říct. Existuje také myšlenka vzít s sebou kameru a natočit jakýsi film, jenže pochybuju, že se Fanda zabije a bez toho to stejně nebude ono.

Takže momentálně je to ve fázi hledání nosného konceptu, nepodstatné technické detaily jako jsou peníze se budou řešit později.
Howadoor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 166
Registrován: stř kvě 24, 2006 14:35

Příspěvekod djx1 » úte črc 22, 2008 10:11

Koukam, ze uz to neni takova klidna zemicka jakou ji clovek poznal v mladi z cestopisu a stala se tak snem:-(
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Re: Nepál

Příspěvekod sobb » stř říj 22, 2014 8:40

Nepal tightens up mountain rules in wake of Himalayan hiking disaster

Cituji a zvýrazňuji nejdůležitější info ze článku:
Tourism department official Tulasi Gautam said trekkers venturing on to mountain trails would be required to take trained local guides and would have to rent a GPS tracking unit to help authorities trace them in case of an emergency.

Gautam said on Tuesday the government planned to announce the new regulations before the next trekking season in the spring.

... So we plan to strictly enforce new rules of no trekking without porters or proper guides,”
.

bohužel se taková reakce dala čekat :evil: (chjo, a my na jaře plánovali cestu do Nepálu ](*,) )
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Nepál

Příspěvekod wawrik » stř říj 22, 2014 8:47

Ono sa o tom hovorí už dlhšie. Jeden z dôvodov je vraj ten, aby sólo turisti nelozili zadara na platené trekingové vrcholy, čo sú (tuším) od minulého roka všetky kopce nad 5500 m.

Jednoducho žmýkajú, čo to dá :?
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Nepál

Příspěvekod sobb » stř říj 22, 2014 9:14

Přiznám se, že dnes asi budu znovu studovat Tvoje poznatky i zkušenosti jiných ohledně zimního trekování v Nepálu a podle situace přehodnotíme plány a zkusíme ještě některý z treků "stihnout" před uvedením těch jejich nových pravidel.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Nepál

Příspěvekod wawrik » stř říj 22, 2014 9:30

Ja len dúfam, že to aj tentokrát vyšumí do stratena, tieto správy sa objavujú zakaždým, keď je nejaká kalamita. Inak budem musieť zmeniť obľúbenú trekovú krajinu :roll:

Na druhej strane je pravda, že také nasadenie techniky, ako tento rok, ešte nezažili, a celé to vôbec nestálo málo. A tiež treba uznať, že to zvládli veľmi dobre.

Inak odporúčam údolia Hinku a Hunku (Amphu Lapcha). Po prvé neboli kalamitou veľmi zasiahnuté, po druhé sa dajú bezpečne chodiť aj po staršom snehu. Nebezpečný je len čerstvý sneh na ľadovci pod sedlom Amphu Lapcha. Veľa krásnych výhľadov aj na osemtisícky (na žiadnom inom treku ich neuvidíš viac), krásne divoké údolia aj ľadovce, štart aj koniec v obývaných oblastiach, v zime v podstate nenavštevované, choditeľné aj v januári, až kým nepríde tlaková níž na konci mesiaca. Nepotrebuješ sprievodcu. Technická pasáž len jediná - krátke zlanenie zo sedla na sever. Fyzicky stredne náročný trek. Jednoducho, ten trek nemá nevýhody :-) Pokiaľ teda nenakydá dva metre snehu za noc, ako minulý rok v októbri, ale to je proste počasie v horách.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Nepál

Příspěvekod sobb » stř říj 22, 2014 9:59

Díky za tip, četla jsem popis a koukala na fotky na Tvých stránkách a pro seznámení se s krajinou a místníma podmínkama bych asi pro začátek volila něco lehčího jako jsou Annapurny nebo Everest, kde by v zimním období taky nemuselo být až tolik lidí. Blbý je, že pokud ta opatření zavedou, tak by to asi byl náš nejen první, ale i poslední trek v těchto končinách, tak musíme dobře vybrat, kam se podívat.

Jaké je zhruba časové rozmezí, kdy je v těchto oblastech (Annapurna, Everest) v zimě trekovatelně?
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Nepál

Příspěvekod wawrik » stř říj 22, 2014 10:18

Annapurnský okruh sa dá ísť celú zimu, ale treba pribaliť mačky a rátať s nepriechodným Thorong La aj s pozatváranými ubytovňami. Určite neobíďte jazero Tilicho, je to to najkrajšie, čo v celej tej oblasti je. Odkedy okolo Annapúrn urobili cestu, okruh stratil veľa zo svojej krásy, až po Chame ani veľmi nestojí za to. Som sa tam minulý rok po piatich rokoch vrátil a bol som naozaj sklamaný.

Everest sa teoreticky tiež dá chodiť celú zimu, ale odporúčam to stihnúť začiatkom januára. Na konci mesiaca tam obvykle prichádza tlaková níž s teplým vlhkým vzduchom, čo celú oblasť zahalí do hmly a letisko v Lukle je uzavreté. To sa potom asi po týždni, keď začnú dochádzať zásoby aj miesto na ubytovanie, prebudia úrady a začnú turistov odvážať vojenskými vrtuľníkmi. Odísť odtiaľ peši trvá tak 3-4 dni. Ja osobne by som radšej išiel sem, po prvé je to podľa mňa najkrajšia časť Nepálu, po druhé je tam Ama Dablam :-), a po tretie sú tam pekné sedlá (Kongma La), ktoré málokto chodí a v zime tam budete takmer určite sami. Pritom noci trávite v ubytovniach, v januári bude aspoň jedna ubytovňa otvorená aj v Gorak Shepe aj Gokyu.

Všade treba rátať s nízkymi teplotami, v noci vo výškach až do -25 °C. Aj v ubytovniach bude pod nulou.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Nepál

Příspěvekod sobb » stř říj 22, 2014 10:43

moc děkuju za informace

Letošní zimu je pro nás na delší dobu možný zřejmě jen leden, což by tedy více nahrávalo na Annapurnský okruh, s tím, že bychom počítali s neprůchodností sedla a nutností návratu stejnou cestou. Jezero Tilicho je právě jedna z věcí, která mě na tomhle okruhu strašně lákala :) (a to hlavně díky Tobě :P )

Anebo zkusit stihnout oblast Everestu co nejdříve na začátku ledna. Tam se v zimě mačky a cepín hodí nebo se dá obejít bez nich?
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Nepál

Příspěvekod wawrik » stř říj 22, 2014 11:43

Bez cepínu sa dá ísť jedno aj druhé, mačky (možno by stačili aj lepšie nesmeky) sa dosť zídu okolo Thorong La, ak nasneží a primrzne, pri Evereste netreba ani tie. Jedine ak by ste išli cez sedlo Cho La, to je v severnom žľabe a často býva namrznuté. Ale ak by ste aj mačky nemali, dá sa to do Gokya obísť (severnú časť treku pri Evereste popisujem zhruba tu).

Ale ak by ste dokázali byť v Káthmandu do Silvestra, radšej by som volil ten Everest. Nechcem ťa nejako presviedčať, ale je to krajšia a zrejme vzhľadom k počasiu aj rozumnejšia voľba.

Aha, a nie som si úplne istý, ako je to s otvorenou ubytovňou pod sedlom Thorong La. To si pre istotu niekde over.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Nepál

Příspěvekod sobb » stř říj 22, 2014 12:15

ještě jednou moc dík za cenný poznatky, uvidíme, jak to dopadne časově

a Ty si užij další trek :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Nepál

Příspěvekod mike » stř říj 22, 2014 16:23

To fakt dava smysl :?
The main reason for the high number of casualties is that those trekkers without proper guides were prompted to continue with their trek in attempts to beat the storm. So we plan to strictly enforce new rules of no trekking without porters or proper guides,” Gautam said.

At least 41 people were killed last week when a blizzard and avalanches swept across the mountains of the Annapurna region in northern Nepal. Of those, 21 were foreign trekkers and mountaineers from countries including India, Israel, Canada, Poland, Japan, China and Slovakia. Twenty were Nepalese guides, porters and villagers.

Doufam, ze to zas vysumi. Nevadilo by mi platit za permit, ale povinny pruvodce jo. Tohle by se prece dalo resit technicky, klidne povinny satelitni telefon, ale nejspis je to jak pise wawrik a jen chteji zneuzit situace a dostat z turistu co nejvic penez.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49412
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Nepál

Příspěvekod air2 » čtv říj 23, 2014 15:14

Souhlas s Mikem a Wawrikem.
Navíc jsem četl, že někomu se prý ztratil i průvodce, který se měl o ty lidi postarat. U nosičů bych vůbec neočekával, že by tě vyvedli z krize, i když by se tam samozřejmě vyznat měl lépe než běžný turista ze západu. Garance není v ničem, ne v Nepálu. Z poplatků na TIMS by měli financovat min. nějaké výstražné systémy, případně zachytávání trekařů na check pointech před kritičtějšími úseky (jako je např. u Thorung La a podobné sedla), ale tak to bohužel není.
Čekal jsem taky, že místní, kteří znají tamní přírodu a sílu hor, budou vědět, že tohle není počasí, do kterého by měli ti lidi nastupovat na tak náročný přechod. Navíc tam jsou 2 místa, kde se dá schovat (High camp v 5000m a čajovna v sedle v 5400m), ale přesto se to stalo.
air2
účastník
účastník
 
Příspěvky: 583
Registrován: ned lis 22, 2009 23:22
Bydliště: Klimkovice

Re: Nepál

Příspěvekod Vojtos » čtv říj 23, 2014 23:11

Odlítáme 14.12. s návratem 8.1.2015 chceme jít taky Annapurna circiut jsem zvědav jak to nakonec bude ale spoléhám na to že do té doby se to všechno uklidní. Nemáte někdo tip na ubytování v Kathmandu? Případně cokoliv dalšího například někdo konkrétní zkušenost s trekem v období prosinec - začátek ledna?
..možná že ne cíl, ale něco máš určitě na dosah...
Uživatelský avatar
Vojtos
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1538
Registrován: stř srp 4, 2004 14:36
Bydliště: Mníšek pod Brdy


Re: Nepál

Příspěvekod Vojtos » pát říj 24, 2014 8:49

wawrik píše:Však to máš o pár príspevkov vyššie... Keď to nestačí, pýtaj sa konkrétne.


Jsem psal dříve než četl:) Ale přeci jen se zeptám pokud bysme šli Annapurnu přes Thorong La je nutný v tomhle období brát stan nebo se to dá celé jít přes Lodge i když bude mimo sezonu?
..možná že ne cíl, ale něco máš určitě na dosah...
Uživatelský avatar
Vojtos
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1538
Registrován: stř srp 4, 2004 14:36
Bydliště: Mníšek pod Brdy

Re: Nepál

Příspěvekod wawrik » pát říj 24, 2014 9:19

Ako som písal sobbke (ako sa to sakra skloňuje? :-)), to zrovna neviem. High camp sa vraj zatvára okolo Silvestra. Podľa toho, čo mi na konci minulého novembra hovorili bratia z čajovne (Upper High Camp asi v 5050 m, kde sa najnovšie dá aj prespať), oni sú tam skoro celoročne, len keď nie sú ľudia, schádzajú do Manangu, obyčajne až v januári-februári.

Jedna z ubytovní v Thorung Phedi by mala byť otvorená celú zimu, ale to viem len z počutia od čašníka v Muktinathe, dôveryhodnosť pochybná.

Inak si myslím, že ak ste v dobrej kondícii a v sedle nie je čerstvý sneh, dá sa skoro ráno vyštartovať z Ledaru (4230 m) a prísť pred zotmením do čajovní nad Muktinathom, kde sa dá aj bývať. Ak ste na tom ozaj fyzicky dobre a nevadí vám chodiť potme, zleziete až do Muktinathu.

Jednoducho mám okolo toho kopec protichodných informácií. Ja osobne by som to riskol, ale cudzím, ktorých nepoznám, sa to odporúčať neodvažujem. Alibisticky povedané :-)

Určite by som bral mačky alebo aspoň nesmeky, IMHO sneh z cyklónu už nezlezie a bude tam pekne zľadovatelý chodník.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Nepál

Příspěvekod Vojtos » pát říj 24, 2014 21:39

Trochu jsem doufal, že zleze ale je fakt že v těhlech výškách už asi ne. Jedu ještě se jednim klukem a holkou. No možná si ten stan nabalim sice budu mít na chrbtu o něco víc ale lepší než pak někde křečovat. Popravdě v téhle sestavě co jedu, jsem s nima ještě nikde nebyl a nechci to asi ponechat úplné náhodě, to si raději odtahám ty 3,5 kila navíc. Já mačky mám zbylé partiji asi doporučím řemínkové nesmeky.
..možná že ne cíl, ale něco máš určitě na dosah...
Uživatelský avatar
Vojtos
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1538
Registrován: stř srp 4, 2004 14:36
Bydliště: Mníšek pod Brdy

Re: Nepál

Příspěvekod wawrik » ned říj 26, 2014 19:37

Pár ľudí sa ma pýtalo, čo robiť, ak ich niekde v ubytovni na treku uväzní sneženie (ako sa stalo nedávno) alebo hmla (typicky v Lukle).

V prvom rade, ak tá možnosť je, treba si kúpiť nejakú tú plynovú bombu. Kvôli teplu a ohrievaniu vody.

V druhom rade si treba nakúpiť jedlo. Je jedno aké - keksy, čipsy, čokoládové tyčinky, čokoľvek, čo je v ubytovni k dispozícii. Odložiť na horšie časy, a objednávať si varenú stravu v ubytovni, kým sa neminú zásoby. Nie je veľká pravdepodobnosť, že by človek umieral od hladu, to nie, ale sýty človek má viac energie v situácii, keď treba vybavovať odchod. Napríklad keď otvoria letisko, prví odletia tí, čo si to dokážu obehať a ukecať patričných ľudí (platí špeciálne pre Luklu, okno s počasím sa môže po pár hodinách zasa zavrieť). Prípadne, ak sa ľudia z nejakej odrezanej oblasti začnú zvážať vojenskými vrtuľníkmi, treba sa vedieť tam natlačiť. Hladní ľudia sú bez energie a nechajú so sebou zametať.

A potom čakať. A čakať. A hlavne pár dní po veľkom snežení nikam neísť. Aj teraz po tej kalamite si to odniesli ľudia, ktorí sa hneď, ako vykuklo slnko, snažili dostať naspäť do civilizácie, čo však väčšinou obnášalo adrenalínovú prechádzku po chodníkoch pod svahmi, ktoré za sucha veľmi lavínovo nevyzerajú. Uletené lietadlo stojí iba peniaze, ale zasypaný parťák je na celý život.

Poznámka: Netreba sa spoliehať na to, že čo robia Nepálci, je správne. V 90 percentách sú to ľudia, ktorí sú schopní ísť cez ľadovcové sedlo v šlapkách alebo spávať v mrazoch prikrytí len dekou. Väčšinou to zvládnu, ale častokrát zmrznú. Jednoducho ich odhad situácie je založený na živote v ich dedine a v extrémnych situáciách je životu nebezpečný, najmä pre našinca. Samozrejme, ak človek narazí na skúseného sprievodcu, ktorý si získa jeho dôveru, je to niečo iné.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Nepál

Příspěvekod wawrik » úte říj 28, 2014 10:09

Do Nepálu mieri ďalší cyklón, v nasledujúcich dňoch znova hrozí masívne sneženie. Úrady odporúčajú neliezť do hôr a zostať pod 3000 m. Ak tam máte kamarátov, dajte im vedieť.

Ťažko povedať, či to je iba strašenie v dôsledku predchádzajúcej kalamity, alebo naozaj niečo hrozí. Synoptické mapy väčšinou predpokladajú, že sa cyklón rozpadne ešte nad Indiou a Nepál sneženie obíde.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Nepál

Příspěvekod Sirkka » sob lis 1, 2014 16:02

Ahoj, dnes jsme se s kamarády vrátili z Nepálu (trek kolem Annapuren, Pokhara, KTM). Jak psal Tomík na OF fb, jsme všici ok :-)
Cyklon (ten první) nás přímo nezasáhl. resp. my byli v té době níže, takže nám jen celý den permanentně lilo. Sedlo Thorung La bylo uzavřené kvůli množství sněhu, ani se nedalo projít, takže jsme to v Yak Kharka otočili. Kamarádi se byli mrknout ještě v Thorung Phedi (já si dala den oraz, rozjelo se mi nachlazení :(), dál to nešlo.

O cyklonu, lavinách a mrtvých jsme vůbec netušili. Nikde nebyl signál, od místních jsme jen věděli, že nahoře napadl sníh a že je sedlo uzavřené. Nebyl signál, až po týdnu jsme dostali od rodin a kamarádů spousty zpráv, co se děje a že jsme na seznamu pohřešovaných. Nepálci danou situaci holt vnímali jinak a česká média to nejspíš zase nafoukla. Ještě musím zjistit, co se tu vlastně šířilo a co sdělil konzul rodinám...

Klidně piště dotazy, co budu vědět, zodpovím.
Uživatelský avatar
Sirkka
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2217
Registrován: pát dub 11, 2008 20:21
Bydliště: Praha a Vysočina

Další

Zpět na Himaláje