Nepál

Nepál. Indie, Bhútán, Tibet, Karakoram Highway

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Nepál

Příspěvekod remy77 » pát kvě 27, 2016 0:40

A ked zrovna nic pre zle pocasie nepoleti, zomries od hladu na ranveji :)
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Nepál

Příspěvekod Jiri21 » úte čer 28, 2016 18:08

Ahoj chtěl bych se podívat do Nepálu ale sám si netroufám chtěl bych se k někomu přidat kdo má už zkušenosti a byl by ochoten vzít mě sebou díky za odpověd Jirka
Jiri21
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: ned pro 6, 2015 10:08

Re: Nepál

Příspěvekod mike » úte čer 28, 2016 18:16

Mozna si spis zaloz vlakno v sekci Sháním parťáka/čku a neco malo o sobe napis. Vek, zkusenosti s horami... proste to, co bys chtel vedet, kdyby sam nekoho do hor bral.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nepál

Příspěvekod wawrik » čtv lis 17, 2016 19:25

Prosím vás, nie je náhodou niekto zrovna v Nepále? Konečne som našiel masala čaj podľa môjho gusta, ale zistil som to až doma. Potreboval by som priniesť tak kilo z jednej konkrétnej predajne v KTM :D
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Nepál

Příspěvekod brownicek » pát pro 2, 2016 10:06

Nic neslibuju, ale pošli mi adresu a druh čaje, já to snad po cestě zpátky nějak zvládnu, stejně budu sám nějaké vánoční dárky z Nepálu kupovat :)

BTW: jako hotovost na výměnu rupií je třeba vzít dolary? nebo se obejdu i s Eurama?
brownicek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 48
Registrován: úte pro 6, 2011 8:35

Re: Nepál

Příspěvekod wawrik » pát pro 2, 2016 10:18

V KTM/Pokhare vymeníš jedno aj druhé, ako železnú rezervu na trek zober radšej doláre. Tie ti (aj keď v nevýhodnom kurze) môže v prípade núdze vymeniť nejaký domáci v ubytovni alebo sprievodca niektorej skupiny.

Keď som pred troma týždňami odchádzal, kurz bol 114,50 NPR za euro a 104,50 za USD.

S čajom som sa už dohodol s anyberrym, ale dík za ochotu :D
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Nepál

Příspěvekod Prenos » pon srp 21, 2017 8:03

Jelikoz mam uz malo dovolene a chci("musim") vyrazit na cestu na konci roku (zacatek prosince), tak bych zase zkusil neco v Nepálu, na ten je konec roku ideální. Mám na to ale jen dva tydny vcetne letu.
Mate nekdo tip na nejaky okruh? Ja vim na netu je toho spousta k precteni (take to brzo proctu), ale tak kdyby se tu nekomu chtelo rozepsat az se bude nudit, tak budu rad :).
Moje predstava je Daulaghiri trek plus k Tilicho jezeru, ale to asi nestihnu. Pak me napadl Annapurna okruh, s tim ze tu jizni cas pojedu busem.
Prenos
nováček
nováček
 
Příspěvky: 102
Registrován: úte úno 1, 2011 8:47

Re: Nepál

Příspěvekod wawrik » pon srp 21, 2017 8:07

Langtang. Btw, odlet okolo Vianoc, prílet okolo 7.1. Čakám(e) len na vhodné letenky. Môžeš sa pridať.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Nepál

Příspěvekod Prenos » pon srp 21, 2017 8:52

Dik za napad, kouknu na to. Ten tvuj cestopis jsem jeste necetl, ale predpokladam, ze stejnou cestu nepujdes :) ?
Prenos
nováček
nováček
 
Příspěvky: 102
Registrován: úte úno 1, 2011 8:47

Re: Nepál

Příspěvekod wawrik » pon srp 21, 2017 9:01

Pôjdem. Neprešiel som to (turisticky) najzaujímavejšie - sedlo Ganja La a hrebeň do Helambu. Ale sám cez sedlo radšej nechoď a vráť sa do Syaphru Besi - tak, ako som sa nakoniec vrátil aj ja. Osamotení turisti zvyknú za sedlom Ganja La miznúť. Podrobnosti v cestopise alebo tu na fóre.

Ale jazero Goasinkund a sedlo Laurebina sú dosť slušné highlighty samé osebe, a keď vyjde čas, vybehneš do Langtangu. Navyše sa nemusíš trápiť s TIMS a permitmi, všetko sa dá vybaviť po ceste. Vlastne sa dá začať trek rovno z letiska, po ceste len kúpiš plyn a vymeníš peniaze (napríklad v Boudhanathe, nech nemusíš zachádzať do Thamelu).

Ako trek v časovom strese nemá Helambu a Langtang chybu. Je veľmi variabilný, pestrý, a nemusíš sa zdržovať, pritom nastupuješ priamo z KTM.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Nepál

Příspěvekod wawrik » úte srp 22, 2017 7:38

Prenos: Z Jomosomu chodia busy do Beni a odtiaľ ďalšie do Pokhary. Zaberie to celý deň. Skoro ráno ide priamy bus z Jomosomu do Pokhary. Ale najrýchlejšie to máš lietadlom (popisujem tu, o pár odstavcov vyššie sú ceny), za 100 USD si v Pokhare za 20 minút, v ten istý deň sa dá odletieť priamo do KTM, kde si okolo obeda. To stojí ďalšie kilo.

Prečítaj si môj cestopis okolo Dhaulágirí, v novembri tam budeš mať rovnako veterné počasie. To môže ísť o život. Nestraším, len s tým treba rátať. Je to krásny trek, ale veľmi nebezpečný, najmä sólo, a pod časovým tlakom môžeš urobiť nejakú hlúposť. Bod bezpečného návratu je Italian BC.

Ešte rátaj s naozaj nízkymi teplotami. Ja som mal pomerne teplo (nad -10 °C), ale bežne tam je v tom čase aj -20 °C a silný vietor. Ja som si na tom treku poriadne siahol na dno, a to som až do DBC mal ukážkové počasie :D

Pri zostupe za Thapa Peakom musíš neustále myslieť na to, že SA MUSÍŠ DRŽAŤ VRSTENICE! Pomerne dlho musíš ísť vo výške zhruba 5000 m, pritom terén zvádza k tomu, aby si zišiel nadol. Smerom na juh je údolie s prudkými a hlbokými zrázmi, veľa ľudí tam zomieralo. Je tam iba jediná možnosť zliezť, ale musíš ju presne trafiť, čo sa nedarí ani nepálskym sprievodcom. Sused pred rokmi takto o dvoch prišiel.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Nepál

Příspěvekod Prenos » stř srp 30, 2017 8:36

wawrik: no docela jsi me vyplasil, jeste to zvazim :). Ale jinak moc diky za info. Tady uz by se asi GPS oplatila. Loni jsem taky "zabloudil" v jednom udoli a to jsem si rikal, ze cesta je jasna. Respektive, ono je treba jasne, ze cesta vede udolim, ale jde take o to najit "rozumnou" cestu a ne se pak trikrat vracet...
Nicmene ten trek i s eventuelnim vystupem na Dhampus peak (nic nutneho) se da do dvou tydnu zvladnout.
Prenos
nováček
nováček
 
Příspěvky: 102
Registrován: úte úno 1, 2011 8:47

Re: Nepál

Příspěvekod wawrik » stř srp 30, 2017 9:45

Strašiť som nechcel, len upozorňujem - treba myslieť na to, že za Italian BC sa môže aj najmenšia chyba vypomstiť. V žiadnom prípade sa do IBC nevracaj popoludní (vlastne už po desiatej), padajú tam kamenné lavíny ako na bežiacom páse.

A treba mať dosť síl, vody, tyčinkoidného jedla (ktoré netreba prihrievať) a bateriek do GPS na to, aby si z toho zovretého údolia vedel v núdzi zdrhnúť na východ, to je tak 15-20 hodín pochodu cez dve vyše päťtisícové sedlá. Bez GPS by som tam sólo nechodil, ale zasa ja som dosť priposratý.

Stihnúť sa to za ten čas, samozrejme, dá, len bacha na ten časový stres. Radšej nech uletí lietadlo, ako urobiť hlúposť. Prvé ťa stojí 300 €, druhé môže zdravie.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Nepál

Příspěvekod Mickie » stř srp 30, 2017 12:49

Ahoj, zajimalo by me jak resite pojisteni do Nepalu? Sice mam alpenverein, ale mimo Evropu je ten limit 10 000 docela malo, tak hledam alternativy.
Mickie
nováček
nováček
 
Příspěvky: 18
Registrován: pát lis 7, 2014 14:38

Re: Nepál

Příspěvekod Prenos » stř srp 30, 2017 13:18

@Mickie: nechci te zklamat, ale vubec nechapu uvahu, ze mimo Evropu je limit 10 000 malo. Tento limit je totiz male vsude, respektive prave v evrope je to malo. Nebo jako myslis ze vrtulnik a nemocnice v evrope je levnejsi nez v Malajsii, Cine ci Nepalu ? :)

1) Da se to resit do 5 tis. metru "normalnim" cestovnim pojistenim (je to dost levne).
2) Alpenverein clenstvi/pojisteni (to uz mas) a tam se da jeste primo pripojistit na konkretni dny (jako u klasickeho pripojisteni) a je to pak do hooooodne vysokych castek. A mas to pokryte.

P.S: hodne lidi mi rikalo jak maji Alpenverein a jsou vysmati, ale pritom plno lidi ani netusi, ze je to "jenom" do 10tis. Eur, coz je podle me malo.
Prenos
nováček
nováček
 
Příspěvky: 102
Registrován: úte úno 1, 2011 8:47

Re: Nepál

Příspěvekod mike » stř srp 30, 2017 15:30

Co na tom nechapes? Ano, limit je malo vsude, ale v Evrope pouzijes EU karticku sve zdravotni pojistovny, ktera vyssi naklady pokryje. Viz vlakno o AV, diskutovalo se tam o tom hodnekrat. Ono je to dokonce tak, ze tu karticku pouzivas prednostne (ve statnich zarizenich) a AV jen na zachranu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nepál

Příspěvekod wawrik » stř srp 30, 2017 16:54

Alpenverein je dostatočný na také „bežné“ úrazy aj so záchranou - napríklad vrtuľník a (čiastočne) ambulantná liečba kvôli žalúdočnej nevoľnosti, omrzlinám, zlomeným hnátom atď.

Problém je pri ťažkých úrazoch, ktoré vyžadujú nemocničnú alebo intenzívnu liečbu.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Nepál

Příspěvekod Mickie » pát zář 1, 2017 8:07

wawrik: presne jak rikas, problem je pri necem vaznejsim a prave me zajimalo jak to tu lidi resi ;-)
Mickie
nováček
nováček
 
Příspěvky: 18
Registrován: pát lis 7, 2014 14:38

Re: Nepál

Příspěvekod Mickie » pon zář 18, 2017 12:38

Jeste bych se zeptal jestli se da pocitat s tim ze si vyberu rupie na miste (treba Kathmandu) nebo je lepsi tahat sebou napriklad dolary na celou dobu?
Mickie
nováček
nováček
 
Příspěvky: 18
Registrován: pát lis 7, 2014 14:38

Re: Nepál

Příspěvekod wawrik » pon zář 18, 2017 12:43

Rupie bez problémov v KTM vymeníš. Doláre sú dobré ako záloha, keby sa ti na treku rupie minuli.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Nepál

Příspěvekod Mickie » pon zář 18, 2017 13:55

wawrik: tim vymenis myslis vyberes z bankomatu?
Mickie
nováček
nováček
 
Příspěvky: 18
Registrován: pát lis 7, 2014 14:38

Re: Nepál

Příspěvekod wawrik » pon zář 18, 2017 13:57

Nie, myslím zmenáreň. Ale teraz mi napadlo, že CZK sa to týkať nemusí, myslel som eurá. O výbere z bankomatu v KTM aj celkovo peniazoch na trek som tu už písal, pohľadaj.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Nepál

Příspěvekod Hafi » pon led 8, 2018 22:38

Když chci 1-2 horský treky bez průvodce, nosičů a zbytečný byrokracie, dohromady tak na 18 -20 čistého času dní v březnu, tak v Nepálu něco najdu, že? Potřebuju kvůli spolucestovatelově dovolený rozseknout přesný termín, tedy koupit letenky a vzhledem k tomu, že v rámci toho řeším ještě stěhování, tak nemám moc čas to teď plánovat, tak jen uvažuji po paměti, kam by šlo jet v tomhle období. Alternativa mi napadla Peru/Ekvádor, ale tam mám v březnu ještě obavu z období dešťů. Víc mě nenapadá (Zéland drahý daleko, Afrika málo horská).
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Nepál

Příspěvekod Hafi » úte led 23, 2018 21:10

tak letenky koupený \:D/ máme v březnu 18 celých dní, tak na to něco musíme vymyslet. Wawrikovo Ganja La je příruční varianta, kdybych chtěl vidět Everest, tak 3 sedla by mi přišly lákavý, ale přijde mi to možná až moc masňácké a mám obavu z spolehnutí na lety z Lukly do KTM (hlavně kvůli cestě zpět).
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Nepál

Příspěvekod pavproch » stř kvě 31, 2023 15:28

Dám to sem. Ufff, to je za blití.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28139
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Nepál

Příspěvekod Hafi » stř kvě 31, 2023 16:32

což o to, to je stav turistickýho místa. No, jsme prasata.

Spíše k tematu fóra je, že od dubna je reálně téměř pro všechny nepálské treky povinný průvodce (možná krom oblasti Everestu). Celkem bych bral něčí zkušenosti s tím z praxe a především zda platí, že pod Everestem to nevymáhají (neb de iure to tam taky platí)
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Nepál

Příspěvekod Dromedaro » stř kvě 31, 2023 16:54

Taky jsem na to koukal. Je to masakr, co tam z toho udělali za skládku. V jiném článku jsem četl, že kromě toho bordelu tam někde ještě leží i mrtví "horolezci".
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Nepál

Příspěvekod apuka » čtv čer 1, 2023 10:08

Jo - z praktickeho hlediska jsou ti mrtvi horolezci prilis tezci a nikdo (az na vyjimky) si tu (doslova) mrtvou zatez na sebe (doslova) nenavaze, protoze by tam mohl taky zustat...

Vem to taky tak, ze se to tam vetsinou nechava cestou dolu. Podle mne vetsina z tech "horolezcu", ktere si zaplati "vytazeni, vytlaceni a stahnuti dolu" v nejake agenture, tak je smerem dolu uz v takovem stavu, ze nejsou vubec schopni to unest. No a serpa, ktery za nej zodpovida, je tak zodpovedny vice za klienta nez za neporadek zpusobeny klientem. Vylezt potom zpatky do tech vyskovych taboru zase uz neni moc mozne jak ze zdravotniho, tak i casoveho hlediska.

Toto nema moc dobre reseni - mozna jedine, ze by kazda vyprava prosla pred vystupem plnou kontrolou vybavy se soupisem, cestou ze zakladniho tabora taky a vse, co jim chybi, tak pokutovat takovou sumou, aby se vyplatilo agenturam mit zvlast "uklizeci tym", ktery by po jejich klientech svazel vsechno - krome pripadnych mrtvych z vetsi vysky.
Jenze ani to by toho az tolik neresilo - jednak se urcite najde spousta tech, kteri zaplati i nasobky soucasnych cem vcetne pokut a jednak by se toto dalo realizovat mozna do 2., mozna i do 3. vyskoveho tabora, ale co se poztraci nad tim, tak docela tezko. J to nebezpecne a navic ve vhodnem pocasi tam byva takovy naval, ze neni jak delat "uklizeci brigadu". No a vrtulnik tam nevyleti.

@Hafi: jak jsem o tom neco cetl (ale nijak do hloubky, ja se tam nechystam), tak bych rekl, ze "de jure" to ma platit i pod Everestem, proste vsude, ale nektere mistni organy to hodlaly bojkotovat. Jak to ale dopadlo a jaka je skutecnost, tak to netusim.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Nepál

Příspěvekod Dromedaro » čtv čer 1, 2023 11:49

Kdyby se chtělo, řešení by se našlo.
Je to o penězích, jako všechno. Včera o tom mluvili na Radiožurnálu a jen za letošek to už prý vyneslo rozvojové ekonomice Nepálu cca 100 miliónů korun, nepamatuju přesně.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Nepál

Příspěvekod Hafi » čtv čer 1, 2023 11:58

já tiše doufám, že ses aspoň o pár řádů seknul, neb 100 milionů jsou pro 30 milionovou zemi dost drobný
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

PředchozíDalší

Zpět na Himaláje