Sardinie - co o ní povíš a jak se tam dostat ?

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Sardinie - co o ní povíš a jak se tam dostat ?

Příspěvekod Indy » úte zář 24, 2013 1:29

nee. doojeli jsme tam nizkonakladove vlastnim

jak jsem precetl to vlakno, s tou vodou to tak desny neni, ale asi to bylo dobrou socializaci a tim ze nejsme trekari (prominte, jdu jen kolem) ale lezci (tedka tady u vas polezem po vsem po cem se lezlo e to ostatni taky navrtame - mistni: huráááá)

konec vtipu. kdyz jdes kolem nemas sanci vodni zdroje najit. jasne ze jsou tam, ale misni je poradi (kdyz je potkas) a tecou malo.

dejte vedet jak se vam tam libilo a tak a vubec.

kdyz tak muzu pomoct s drobnymi postrehy.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Sardinie - co o ní povíš a jak se tam dostat ?

Příspěvekod wawrik » pát pro 13, 2013 16:39

Klasickú skrutkovaciu plynovú kartušu na Sardínii kúpim? Najlepšie 100-gramovú Primus, ale v zásade je mi to jedno.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Sardinie - co o ní povíš a jak se tam dostat ?

Příspěvekod Indy » pát pro 13, 2013 16:46

ve vetsich mestech jsou markety, napr auchan, a tam je prekvapive slusne vyber sportovnich a kempovacich potreb. podle me 99% ano, a pujde to overit na netu.

napr v Olbii je aj dalsi retezec sportovnich prodejen, a tam taky budou. fyzicky jsou s auchanem od sebe snad dva kilaky, to i ujdes.

mimo to ale klasicky obchody s lezenim atd jak je zname od nas jsou snad jeden nebo dva. vetsinou je to spojene s necim dalsim a sortiment je poslabsi, na nase pomery. ale takhle zakladni vec tam asi taky bude. tohle uz ale na netu overit nejpis nepujde.

kdy tam miris, treba pujde spojit usili...?
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin


Re: Sardinie - co o ní povíš a jak se tam dostat ?

Příspěvekod Indy » pát pro 13, 2013 21:40

chces-li, verejne nebo neverejne nacrtni mista ktery navstivite, pokud budu vedet treba dodam neco uzitecnyho.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Sardinie - co o ní povíš a jak se tam dostat ?

Příspěvekod wawrik » stř pro 25, 2013 17:29

Jedna rychla otazka: na Sardinii to je s ohradenim pasienkov rovnako ako na Islande? Cize clovek moze vliezt na cudzi pozemok aj ked tam je plot pre dobytok? Alebo je to ako vsade inde a za plot (ani nizky) sa nelezie? Chcel by som si kuknut niektore z tych malych nuragov, co su vidno z cesty, ale vsetky su ohradene :-( A nie, nemyslim take, za ktore sa plati :-)
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Sardinie - co o ní povíš a jak se tam dostat ?

Příspěvekod Indy » stř pro 25, 2013 18:50

my jsme byli v okoli vesnic, a tam to bylo tak ze plot byl plot a to jako nee, pokud bude videt nekdo mistni, nevahal bych se ale zeptat a pozadat o dovoleni, jsou pohodari. zidky se moc neresily, a pokud je naznak ze se tama chodi, treba dira v plote, vyslapana cesticka, rozebrana oslapana zidka tak bych nic neresil a sel tam. tam kde jsme byli nejsou volne obihajici psi, a z reci s mistnima na to byli svym zpusobem hrdi, takze mozna ne vsude to tak je. bacha, ovcaci a psi co hlidaji kozy ale nejsou klasicky plemena, jsou celkem sebevedomi a neoperuji individualne, na ty bacha. dal bacha ze v ty ohrade muze byt bejk, my ale zadnyho nevideli, anebo hrebec se stadem ktery dokaze to co bejk, a tech jsme videli celkem dost a aj za ohradama ktery z jejich pohledu musely byt jen prani nebo doporuceni...
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin


Re: Sardinie - co o ní povíš a jak se tam dostat ?

Příspěvekod Olchor » stř led 8, 2014 11:18

Hoj, na jaře se chystáme na Sardinku ( letadlo, 28.4. - 8.5. Bratislava - Alghero, Ryanair),do hor pod stan, tak už pomalu sháním informace.
Měl bych pár dotazů:
Dá se v Algheru sehnat šroubovací plyn kartuš?
Nějaký bus z letiště? A vůbec jak funguje veřejná doprava po Sardinii, ceny, slevy, JŘ ?
Kam se vydat v rozumném dosahu od Alghera? Především příroda bez lidí.
Dík.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Sardinie - co o ní povíš a jak se tam dostat ?

Příspěvekod Hafi » stř led 8, 2014 11:47

v Algheru jsem nebyl, letěli jsme do Cagliari a z Olbie bo jsem šli Selvagio Blu (které mimochodem velmi doporučuji...a ani ta doprava na začátek nemusí být z Alhera nějak tragická, myslím že jezdí i přímý bus), nicméně jízdní řád autobusů jsem tehdy našel tu: www.arst.sardegna.it a celkem odpovídal skutečnosti. Ceny jakžtakž šly, jsou tam něaké zónové lístky, pamatuji si že cca 3 hodiny v buse Cagliari-Tortoli stály asi 10E, pokračování do Olbie asi 14.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Sardinie - co o ní povíš a jak se tam dostat ?

Příspěvekod Olchor » čtv led 9, 2014 14:23

Selvagio Blu by byla paráda, ale nechce se mi tahat matroš na slaňování - neexistuje nějaká varianta bez slanění?
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Sardinie - co o ní povíš a jak se tam dostat ?

Příspěvekod Hafi » čtv led 9, 2014 22:22

...zase bys nemusel tahat stan. Pokud vím jde tam jít místy dál od moře po stezkách, kde to není potřeba. První několik dní vůbec ne, pak je tam první lezení nahoru (které by aktivní lezec nemusel mít problém vyběhnout bez jištění, záleží jak na tom jste). Před lezením i po něm to nicméně jde prý trochu obejít vnitrozemím.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Sardinie - co o ní povíš a jak se tam dostat ?

Příspěvekod Olchor » pát led 10, 2014 16:02

Máš průvodce S.Blue? Jakou mapu Sardinie bys doporučil?
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Sardinie - co o ní povíš a jak se tam dostat ?

Příspěvekod Hafi » pát led 10, 2014 22:11

průvodce nemám, měl jsem půjčený.

mapu jsme neměli, jen ty nákresy v průvodci, na sb plně stačí.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Sardinie - co o ní povíš a jak se tam dostat ?

Příspěvekod Olchor » sob kvě 10, 2014 11:18

Právě jsme se čerstvě vrátili ze Sardinky, tak pár info: trasa BTS -Alghero ( Ryanair) - Sassari ( bus 4E)- Nuoro ( 8E) - Cala Gonone (3E). V Cala G. mají napichovací i šroubovací plyn kartuš v malém supráči poblíž obchůdku s lodními a potáp, potřebami ( 7,5E 220g šroubovací). Pěšky do Cala Luna ( voda v restauraci, spaní v jeskyni u moře, paráda) V soutěsce Luna teče potok v horní části, níž se ztrácí. Pak do C. Sisine, poloslaná voda v restauraci ( balená 2,5E/l) Soutěskou Sisine na planinu Golgo, voda v kempu. Z G. kousek po silnici a parádní sestup po části Selv. Blu do Pedra Longa, voda v restauraci. Přejezd do Urzulei, výstup do hor Supramonte, přechod přes soutěsku Gorropu ( voda) a neznačenou cestou na pláň Donadigorro, voda v salaši. Sestup do soutěsky Surtana ( náročná cesta po krasových šutrácích) a údolím Lainatu na Olienu ( stop). Celkem 10 dní, paráda. Akorát s vodou je to tam špatné, i teď na jaře jsme ji potkali 1x za den.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Sardinie - co o ní povíš a jak se tam dostat ?

Příspěvekod karitapepe » stř úno 11, 2015 16:00

Letenky buklé na čtrnáctidenní lezení v květnu na Sardošku.
Náhodou nemá někdo na prodej a nebo půjčení lezeckého průvodce?
Dík 8)
karitapepe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 461
Registrován: úte srp 2, 2011 8:28
Bydliště: Ostrava

Re: Sardinie - co o ní povíš a jak se tam dostat ?

Příspěvekod Hafi » stř úno 18, 2015 0:15

Hafi kdysi dávno píše:Jelikož mám na začátek října koupený letenky do Cagliari a zpět z Olbie a v plánu Selvaggio Blu, tak doufám, že tam tou dobou už nebude tak tragický problém s vodou.
Tak jsme to tehdy nedošli - právě kvůli vodě - jedno z avizovaných míst bylo vyschlé. Tak jsem neodolal a koupil dnes letenky na druhý pokus, zkusíme pro změnu na jaře přes velikonoce (já vím, to patří spíš do obecnýho chlubítka :lol: )
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Sardinie - co o ní povíš a jak se tam dostat ?

Příspěvekod Olchor » stř úno 18, 2015 14:42

Pocestoval jsem toho už celkem dost, ale takový nedostatek vody jako v zálivu Orosei a horách Supramonte jsem nezažil. Byli jsme tam zjara a i tak byla voda na trase s bídou 1x denně.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Sardinie - co o ní povíš a jak se tam dostat ?

Příspěvekod karitapepe » úte bře 24, 2015 9:10

kdyby někdo chtěl, tak mu pošlu odkazy do zprávy na lezeckého průvodce Sardinie(Cala di Luna ), má 600 stránek(kolega ho naskenoval a upnul =D> ).
karitapepe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 461
Registrován: úte srp 2, 2011 8:28
Bydliště: Ostrava

Re: Sardinie - co o ní povíš a jak se tam dostat ?

Příspěvekod Hafi » sob bře 28, 2015 11:54

Hafi píše:
Hafi kdysi dávno píše:Jelikož mám na začátek října koupený letenky do Cagliari a zpět z Olbie a v plánu Selvaggio Blu, tak doufám, že tam tou dobou už nebude tak tragický problém s vodou.
Tak jsme to tehdy nedošli - právě kvůli vodě - jedno z avizovaných míst bylo vyschlé. Tak jsem neodolal a koupil dnes letenky na druhý pokus, zkusíme pro změnu na jaře přes velikonoce (já vím, to patří spíš do obecnýho chlubítka :lol: )

Tak vyrážím :-.. :ú :climb: :smt082
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Sardinie - co o ní povíš a jak se tam dostat ?

Příspěvekod karitapepe » sob bře 28, 2015 16:26

Hafi- no pěkně, na jak dlouho? Já koncem dubna na 14 dnů.
karitapepe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 461
Registrován: úte srp 2, 2011 8:28
Bydliště: Ostrava

Re: Sardinie - co o ní povíš a jak se tam dostat ?

Příspěvekod Hafi » čtv dub 9, 2015 11:04

karitapepe v 16:56 píše:Hafi- no pěkně, na jak dlouho?

To už jsem shora koukal na Alpy a byly nádherně vidět Tre Cime...

Měli jsme to na nějakých 10 dní, Selvaggio jsme tentokrát zvládli, ale je to opravdu prvotřídní drsňárna. Nemyslím, že bych ohledně treků neměl moc srovnání a každý má svá specifika, ale toto je dle mě přecijenom o kus někde jinde.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(


Re: Sardinie - co o ní povíš a jak se tam dostat ?

Příspěvekod Hafi » čtv dub 9, 2015 12:16

Je tam několik slanění až do dýlky 45 metrů, tedy tahat 100 metrů lana. + sedáky, karabiny, jistítka, velmi vhodná je helma
Je tam lezení do obtížnosti IV+ UIAA (pravda, aktuálně to tam zajišťují, tedy jeden úsek IV bude nejspíš vylepšen nějakým pofidérním žebříkem). Tedy další zátěž expresky. Místy je to zajištěné řetězy, kde sice jde o 10 metrů lezení, ale po x set metrů vysokém útesu, psychická náročnost tedy značná. Vůbec míst, kde stačí malé škobrtnutí, a je hotovo, je tam opravdu hodně. Vápenec a vítr tam vytvořili dost ostré útvary, trochu připomínající kajícníky, po jejichž špičkách se tam místy chodí. Nějaké blbé došlápnutí by tam bylo dost o držku.
Je tam brutální nedostatek vody, filtr je samozřejmostí, jelikož se pije i plesnivá voda z kaluže, ale i tak člověk tahá často i přes 6 litrů vody (a s tím leze a slaňuje, viz výše).
Žádná možnost doplnění čehokoliv po cestě, tedy jídlo na týden v batohu.
Je to orientačně náročné, není problém si několik hodin zajít. Zvláště některé úseky člověk prolézá hustým trnitým roštím, teď po návratu mám na těle řádově tak 100 strupů po škrábancích, odřeninách, seknutích.
Je tam relativně problém s možnou záchranou. Kamarádka si tam po pádu propíchla nohu klackem, naštěstí jen hodinu od místa, kde mohla přistát loď, a zrovna nejdrobnější holka, tedy jsem ji hodil do batohu a nějak tam odnes. V jiných místech by nějaký transport byl dost těžko představitelný, stejně tak kdyby se něco stalo někomu jinému.

Jasně, nejsou tam velká denní převýšení, to je vše do nějakých 800 v m nastoupaných, nejsou tam extrémně dlouhé etapy, nejdelší má asi 15 km, ale jiné třeba jen 4, není tam velká nadmořská výška, je to "jen" na týden, není zima a je tam relativně stabilní počasí. Každý trek má své, ale kdybych měl vybrat srovnání třeba s přechodem ledovců Biafo a Hispar, což je asi to nejtěžší, co jsem dosud šel, tak náročnější je jednoznačně Selvaggio.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Sardinie - co o ní povíš a jak se tam dostat ?

Příspěvekod mike » čtv dub 9, 2015 14:58

Da se neco takoveho jeste nazvat trekem? Mas nekde fotky?

Hafi píše:Je tam relativně problém s možnou záchranou. Kamarádka si tam po pádu propíchla nohu klackem, naštěstí jen hodinu od místa, kde mohla přistát loď, a zrovna nejdrobnější holka, tedy jsem ji hodil do batohu a nějak tam odnes. V jiných místech by nějaký transport byl dost těžko představitelný, stejně tak kdyby se něco stalo někomu jinému.

Vrtulnikem se to resit nedalo?

Jake jsou tam vlastne v tehle dobe klimaticke podminky? Byl jsem na Sardinii akorat v lete a to bych pri trekovani asi chcipnul.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sardinie - co o ní povíš a jak se tam dostat ?

Příspěvekod Hafi » čtv dub 9, 2015 16:02

Jestli to je trek, těžko říct, dle mě asi ano, primární je ta túra, lezecké úseky jsou jen způsobem (asi jako se na některé treky třeba v Norsku nebo na NZ jezdí lodí).

Konkrétně v tom místě, kde přistála loď by asi mohl přistát i vrtulník, ale v tomto ohledu šlo o dosti specifické místo toho treku. V místě kde se to stalo určitě ne, tam byl svah a hustý porost, v bližším místě by asi šlo najít místo, kam by se mohl někdo z vrtulníku spustit, přivázat ji na nosítka a chytnout za lano a vytáhnout. To jsem viděl v akčních filmech, v praxi si to představit nedokážu. V jiných úsecích by vrtulník kvůli skalám určitě vůbec nepřipadal v úvahu, loď tam na několika místech, ale ne každý den, byla celkem reálná.

Fotky z tehdejší cesty tu (otočili jsme po 5 ze 7 etap pro nedostatek vody, tedy tam chybí ta dvě nejdelší slanění a nějaký lezení, a vůbec na těch fotkách je spíše to hezký, bloudění v křéví se blbě zachycuje), nové zatím jsou stále ve foťáku a bude chvíli trvat než se k nim prokoušu a zpracuju.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Sardinie - co o ní povíš a jak se tam dostat ?

Příspěvekod mike » čtv dub 9, 2015 16:25

Hafi píše:... v bližším místě by asi šlo najít místo, kam by se mohl někdo z vrtulníku spustit, přivázat ji na nosítka a chytnout za lano a vytáhnout. To jsem viděl v akčních filmech, v praxi si to představit nedokážu.

Videl jsem to v realu v Ceskosaskem Svycarsku, na nemecke strane. Taky mezi skalama, pristat nebylo kde, a tak to vyresili takhle. Dva chlapi v podvesu a nositka mezi sebou. Nejdriv je spustili, oni dole vsechno nachystali, pak se vrtulnik vratil, privazali se, zvedl je a odleteli. A myslel jsem, ze treba v Alpach se to dela bezne.

Hafi píše:Fotky z tehdejší cesty tu (otočili jsme po 5 ze 7 etap pro nedostatek vody, tedy tam chybí ta dvě nejdelší slanění a nějaký lezení, a vůbec na těch fotkách je spíše to hezký...

Myslis tu chciplou kozu? ;-) Pekne, ale dzungli jsme tam prosli asi kilometr a stacilo :)

Odsolovani morske vody asi nepripada v uvahu, co?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sardinie - co o ní povíš a jak se tam dostat ?

Příspěvekod Hafi » čtv dub 9, 2015 16:46

Ono i úroveň horských záchranářů v Alpách a na Sardinii asi nebude stejná. Nevím, někde by to asi šlo, resp. by to byla jediná možnost, ale na mnoha místech si takovouto záchranu představit moc nedokážu.

mike píše:Myslis tu chciplou kozu? ;-) Pekne, ale dzungli jsme tam prosli asi kilometr a stacilo :)

teď asi nerozumím
mike píše:Odsolovani morske vody asi nepripada v uvahu, co?

Byo by to řešení, ale ono se k té vodě, člověk nedostane každý den, zvláště v druhé části treku, kde je s tímto více problémů. A paradoxně zrovna v místech, kde by to šlo, je relativně v dosahu i aspoň ta špinavá kaluž.
Navíc hmotnost a cena odsolovače tomu příliš nenahrávaj.

Jde si to dosti ulehčit rozvezením zásob vody a jídla a v podstatě i lezeckého vybavení na některá místa treku, buď lodí na pláže, nebo autem a trekem po některé z únikových cest. Nám tam celkem pomohli (ušetřili asi 3 hodiny cesty s velkou zátěží) nějací Italové, kteří to v půlce vzdali, ale měli na důležitém místě připraveno 12 litrů vody. Dali nám GPS souřadnice a my to sebrali.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Sardinie - co o ní povíš a jak se tam dostat ?

Příspěvekod mike » čtv dub 9, 2015 17:27

Hafi píše:Ono i úroveň horských záchranářů v Alpách a na Sardinii asi nebude stejná.

Mozne to je, ale zas bych je nepodcenoval, kdyz tam maji takovy teren. Jak jste to vlastne resili s tou lodi? Se zachranarema nebo pres nejake zname?

Hafi píše:teď asi nerozumím

Pokus o vtip. Ale chtel jsem rict, ze to rostlinstvo na fotkach vypada pekne, ale v realu je to opravdu docela neprijemna dzungle. Meli jste neco na prosekavani?

Hafi píše:Jde si to dosti ulehčit rozvezením zásob vody a jídla a v podstatě i lezeckého vybavení na některá místa treku, buď lodí na pláže, nebo autem a trekem po některé z únikových cest.

Ti nevim, chapu duvody, ale prislo by mi to trochu divne. Nejdriv si na strategicka mista rozvezt zasoby a pak to projit pesky :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sardinie - co o ní povíš a jak se tam dostat ?

Příspěvekod karitapepe » pon kvě 11, 2015 10:06

Já se po 14 dnech vrátil ze Sardošky, prostě paráda, ideální počasí! Měli jsme k dispozici auto a z jihu jsme to bralí na východ, každý den jsme někde jinde lezli a :partyman:
Lezl jsem na Campidano-Calamosca,Porto Flavia,Domusnovas-Grotta di San Giovanni,Iglesias-Punta pilocca,The towers of Masua - Castello delliride,,Cala Godone -Fuili, Tornanti,Buninetto,Bidiriscottai,
karitapepe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 461
Registrován: úte srp 2, 2011 8:28
Bydliště: Ostrava

PředchozíDalší

Zpět na Korsika, Sicílie, Sardinie