Cykloturistika Elba

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Cykloturistika Elba

Příspěvekod Kimit » úte čer 10, 2008 14:38

Ahoj všem,

nechci nic zakřiknout, ale možná letos dostanu po 4 letech celých 14 dní dovolené. Přemýšlím, co podniknout, a rád bych spojil několik věcí dohromady:
1.) kolo (silnice + max. šotolina)
2.) koupačka v moři (sice to moc outdoor, ale den dva tam vydržím) :mrgreen:
3.) nějaký kopečky

Korsiku i Sardinii už máme za sebou, tak mě napadlo, že by nebylo špatný toto:
Brno - Piombino autem s koly, tam nechat auto (100 euro za trajekt nedám)
Piombino - Elba, projet na kole Elbu a vykoupat se v moři (3-4 dny)

Pak cestou zpět to vzít buď přes Švajc nebo Reich a něco málo vyšlapat (kombinace kolo + pěšo).

Vznáším dotaz: Máte někdo nějaké info, jaké to je s cyklo na Elbě (vím, že se tam pořádají cyklozájezdy) a jak je to tam s koupáním v moři?

Díky!
Uživatelský avatar
Kimit
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1356
Registrován: pát pro 28, 2007 8:53
Bydliště: Brno

Příspěvekod mayya » stř čer 11, 2008 21:09

Na Elbě jsme strávili 4 dny v rámci naší květnové dovolené a moc se nám tam líbilo. :smt023 Přes den jsme chodili po horách, večer koupačka.
Z Piombina jsme tedy jeli trajektem s autem (s Moby jedna cesta 58,-EU za auto a 2 lidi - do hlavního města Portoferrairo, 1hod.), ale pokud se nebojíš ho tam nechat, parkovišť je v/u přístavu dost.

Elba obecně: hornatá, zelená - před 2 týdny vše kvetlo, počasí jsme měli ideální (na mě chvílema už dost teplo 24-30°C), turistů ještě bylo relativně málo. Regionálně patří ještě pod Toskánsko a je to znát, moc pěkné středověké vesničky apod. Celý ostrov má 30tis stálých obyvatel.

Koupání - moře: krásně čisté, hlavně na oblázkových plážích na S a V; na J pláže i písečné, tam jsme se koupali jen 1x a byly trochu řasy. Manžel se chodil koupat brzo ráno (okolo 7hod) a to prý vždycky byly kolem medůzy - během dne a večer už ani jedna.

Cyklistika: poměrně dost cyklistů na silničkách: vzhledem k hornatému terénu jsou to občas docela kopečky, ale záleží jak jste trénovaní (nejvyšší hora má něco přes 1000m.n.m., vesnice v horách jsou tak do 400m.n.m.). Osobně bych se ovšem celkem bála místních řidičů - skoro jsme se báli i v autě. Klasičtí Taliáni - na úzkých cestách a v serpentýnách jezdí jak blázni, nic moc neřeší (bohužel, ani netroubí před nepřehlednými zatáčkami, jako se to dělá v Řecku apod.). Dost motorkářů - cizinců (užívali si úzké silnice).
Jsou tam i terény na treková/horská kola - buď šotolinové cesty (V ostrova), nebo lepší cestičky i v horách. Hned po příjezdu jsme za asi 5,-EU koupili v první trafice slušnou pěšo+cyklomapu.

Jinak doporučuju tenhle menší kemppřímo u dvou krásných pláží, ale i dalších kempů je tam dost. Spaní nadivoko nevím nevím, spíš ne.

Jestli tě to zajímá, mrkni na naše fotky (93-195, to hnusný "ocelový město" s chemičkama a teplárnama je už přístav Piombino na pevnině), odkaz je ve vlákně fotoalbum (ještě jsem se nedostala k popiskům, ale vše u moře je Elba :wink: ). Cestou jsme se ještě na pevnině stavili na půl dne v Sieně a v při zpáteční cestě v noci v Pise - doporučuju.

Kdyby tě ještě něco napadlo, ozvi se.
Že nedostanete vždy, co chcete, je někdy obrovské štěstí.
(dalajlama)
Uživatelský avatar
mayya
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2791
Registrován: úte srp 21, 2007 22:09
Bydliště: Brdy, různě po světě

Příspěvekod Kimit » čtv čer 12, 2008 11:42

Díky moc za odpověď. Pročítal jsem kdeco a místo kola mě napadlo vyzkoušet třeba mořské kajaky. Máte s tím někdo zkušenosti...?

Když už budu u moře, tak aby se tam aspoň něco dalo dělat... :mrgreen:
Uživatelský avatar
Kimit
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1356
Registrován: pát pro 28, 2007 8:53
Bydliště: Brno

Příspěvekod jedik » čtv čer 12, 2008 12:05

Kimit píše:...napadlo vyzkoušet třeba mořské kajaky. Máte s tím někdo zkušenosti...?

To ani nemusi byt primo sea-kayak, staci si tam pujcit libovolny. Neni nad to privstat si tak kolem 7h a jit si zapadlovat na absolutne klidne more :ú
Jsou tiché jak ten černý bor, co kryje jejich hlavy sivé, to hřebeny jsou našich hor, to Beskydy jsou zádumčivé.
Uživatelský avatar
jedik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2878
Registrován: sob dub 21, 2007 16:53
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod djx1 » čtv čer 12, 2008 12:10

Kimit píše: vyzkoušet třeba mořské kajaky. Máte s tím někdo zkušenosti...?


Ja to nezkousel, ale ziju u more a tady na tom obcas nekoho vidim. A zavidim. Jezdi si kolem utesu, kochaji se....nekdy bych to na nejakem clenitem pobrezi chtel zkusit. Objet nejaky ostruvek:-)
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Re:

Příspěvekod rdgm » čtv dub 15, 2010 14:01

mayya píše: Spaní nadivoko nevím nevím, spíš ne.

V roce 1996 jsme byli s kámoši na Elbě (autem). Spali jsme jen na divoko a vždy to bylo absolutně bez problémů. Dokonce jsem se tam seznámili s několika super lidmi, kteří nás pozvali k sobě domů, nabídli nám osprchování, pozvali nás na snídani a jeden ředitel elektrárny někde ze severu Itálie nám dokonce nabídl, že nám půjčí svůj člun, abychom se mohli podívat do zátok kde se po souši nedá dostat.
Kupodivu k Němcům tak vstřícní nebyli. Jednou jsme "bivakovali" na louce u moře, která patřila k domu jednoho milánského taxikáře. Že je to jeho pozemek nám přišel říct druhý den ráno, ale vůbec nebyl proti našemu pobytu. Zato německé turisty, kteří přijeli odpoledne hnal jak stádo koz. Když jsme se ho ptali, proč mu my nevadíme a je hnal pryč, řekl, že se u nich Němci chovají jako by jim všechno patřilo, což se jim vůbec nezamlouvá.
Je otázka jestli se za těch 14 let nezměnil i jejich názor na Čechy -letos se na Elbu chystám s manželkou a dětmi, takže uvidíme.
rdgm
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: čtv dub 15, 2010 12:52

Re: Cykloturistika Elba

Příspěvekod Skipp » stř dub 17, 2013 6:15

Chystáme se s kamarádkou 1.5. do 5.5. na Elbu autem, chci se zeptat na trajekt z Piombina. Je nutné mít předem rezervaci, nebo stačí zakoupit lístek až na místě?

Druhá varianta je nechat auto na pevnině, vzít krosny a pochodit tam. Existuje na Elbě nějaká hromadná doprava/cena? Jak je to se spaním ve volné přírodě? Musíme do kempu?

Předem díky
Uživatelský avatar
Skipp
účastník
účastník
 
Příspěvky: 222
Registrován: stř srp 22, 2012 12:10
Bydliště: Příbor

Re: Cykloturistika Elba

Příspěvekod Ricci70 » čtv dub 18, 2013 7:35

Na Elbě jsme byli před dvěma léty celkem 14 dní, trekovat + kopat minerály, což je samo zakázané.

Trajekt v Piombínu koupíš bez problémů, je nutné zakoupit zpáteční lupen, páč potom je to o dost levnější (poradil mi to mladý klučina u pokladny, když jsem mu sdělil, že jsem ze stejné země jako Pája Nedvěd, kterého tam všichni zbožňují). Nakonec jsme se vraceli z ostrova v zakoupený den, ale v jiný čas, což nebyl problém, páč čimelíci na molu to vůbec neřeší.

Jinak my tam byli první týden v květnu kvůli OK teplotám. Jenže ouha, v ČR bylo ten týden +30 a na Elbě o něco více. Všichni cyklisti z Itálie i Francie, kteří tam jezdí nahonit kiláky, byli fakt nepříčetní. Na kolo je tam úplně super!!!

Ještě bych doporučil výstup na Monte Capano, což je nejvyšší kopec ostrova, něco přes kilák nad mořem. Je to štreka a hlavně žádná voda, tak pozor! Naštěstí jsme nahoře (na hoře :D ) chytli otevřený bufík, tak jsme dokrmili... Pláže jsou super, a to několik druhů - písčité, oblázkové i tzv.černé, které jsou tvořené drobnými oblázky hematitu, což je světové unikum, páč se tam těžil.

Ze stromů jsme trhali mandarinky a furt kopali šutry v lomech. A večer pííííííííívo, to je jasné :-.. Jeďte na Elbu, budete spokojeni!
Nahoře/na hoře nemyslím, páč nechám vše za sebou dole. To je pro mne pravý smysl, na kopci jen být...
Ricci70
nováček
nováček
 
Příspěvky: 83
Registrován: čtv čer 28, 2012 14:21
Bydliště: Lužické hory and Earth.

Lezení Elba

Příspěvekod Skipp » ned dub 21, 2013 11:42

Ještě takový dotaz. Jsou na Elbě nějaké odjištěné cesty? Viděl jsem kdesi pár fotek, že se tam lozit dá, ale nejspíš s vlastním matrošem.
Uživatelský avatar
Skipp
účastník
účastník
 
Příspěvky: 222
Registrován: stř srp 22, 2012 12:10
Bydliště: Příbor

Elba 28.4.-5.5.2013

Příspěvekod Skipp » stř kvě 8, 2013 6:45

Elba byla úžasná. Vše kvetlo, počasí vyšlo náramně, jídlo výborné i v blbém supermarketu a turistů minimum. Jeli jsme dva autem do Piombina, kde jsme na minutu přesně stihli koupit lístky na trajekt a hned se plulo cca hodinu do Portoferraria (při cestě domů úplně to samé :D ). Jedna cesta trajektem nás stála 54e a opravdu nebyla třeba rezervace předem (nevím jak v sezóně).

Ostrov jsme projeli skoro celý, na severu většinou oblázkové pláže s útesy, na jihu písečné. Nejvíce se nám líbila severní (severozápadní) část a východní (jihovýchodní) část ostrova.

Děkuji mayye za doporučení na pěkný kemp La Sorgente, sic**, ale co jsme měli možnost vidět, tak s asi nejhezčí pláží na ostrově. Teplota se pohybovala v průměru okolo 23°C, na sluníčku mi ale přišlo, že je tak 30. Vodu bych tipoval na 16°C, byla dost studená, koupali jsme se snad jako jediní. Měl jsem sebou ještě lycru a tenký neoprén. S lycrou se již dalo plavat a v neoprénu jsem si dokonce rochnil delší dobu pěkně na zádech ve vodě. Mrzelo mě, že jsem si nevzal brýle do vody, jelikož byla krásně průzračná. Jo a v kempu s angličtinou nepochodíte, pán uměl naštěstí německy.

Na Elbu jsme měli 5 dní, stihli jsme objet ostrov (zastávky na plážích, na vyhlídkách, v městech) a zajít si na nejvyšší vrchol Monte Capanne (DOPORUČUJI). Ale dalo by se na ostrově vyblbnout i na delší dobu, moc se nám vracet nechtělo, naštěstí nám v neděli ráno začalo silně pršet, takže motivace vypadnout trochu byla. :)

Doporučuji si zajít do nějaké pěkné restaurace na jídlo. Vyzkoušet místní vína a oliv. oleje. Na informacích v Portoferrariu mají spoustu letáčků a tipů kam si zajít. Objevili jsme ve sklepeních pevnosti krásnou enotéku, kdo má rád víno, určitě si užije. Enoteca della Fortezza

P.S. A lezečky s sebou!!! Já si nevzal a těžce jsem litoval. Nádherné bouldrovací stěny, kameny, po celém ostrově se vždycky něco našlo. Chtělo se mi brečet. ](*,)
Uživatelský avatar
Skipp
účastník
účastník
 
Příspěvky: 222
Registrován: stř srp 22, 2012 12:10
Bydliště: Příbor


Zpět na Korsika, Sicílie, Sardinie