Korsika GR 20 - bookování chat

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Korsika GR 20 - bookování chat

Příspěvekod AldaCZ » stř črc 15, 2015 22:39

Ahoj. Dnes jsem jel s Corsica Ferries do Livorna z Bastie a stačila občanka. Před 14 dny jsem jel na Korsiku a kupoval jsem si lístek v ticket officu z nástupu a taky jsem myslím tasil jenom občanku. Cestovní pas jsem s sebou ani neměl. Jinak Cirque je zavřena a podle všeho to snad ani neplánujou nějak brzy otvírat. Má to výhodu - musíte jít pod Monte Cinto a když už tam jste, tak si nalehko vyskočíte až nahoru :-) dá se to zvládnout za hodinku. Novou trasu místo Cirque tam teda udělali, ale z jihu na sever se schází vlastně suťovým polem. V běžeckých botách po etapě a půl, pěti hodinách chůze teda nic moc :-). Jsem v Livornu a je tady z prdele internet. Doma sem napíšu nějaký moje poznatky. Případně se ještě za tepla ptejte :-)
Uživatelský avatar
AldaCZ
nováček
nováček
 
Příspěvky: 130
Registrován: úte lis 25, 2014 7:04
Bydliště: MorKras

Re: Korsika GR 20 - bookování chat

Příspěvekod pickard » stř črc 15, 2015 22:46

Psal jsem teďka PNRC jestli nemají aspoň přibližnou mapu té objížďky. Uvidíme, jestli z nich něco vypadne. Když jo, dám sem.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Korsika GR 20 - bookování chat

Příspěvekod AldaCZ » čtv črc 16, 2015 10:22

@pickard

Mam jednotlive moje dny GR20 v .gpx ze SportsTracker. Mohu nekam uploadnout. Je tam samozrejme i ta nova trasa pod M. Cintem.
Uživatelský avatar
AldaCZ
nováček
nováček
 
Příspěvky: 130
Registrován: úte lis 25, 2014 7:04
Bydliště: MorKras

Re: Korsika GR 20 - bookování chat

Příspěvekod pickard » čtv črc 16, 2015 10:55

To bych byl velmi vděčný. Snažím se udržovat si přehled.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Korsika GR 20 - bookování chat

Příspěvekod AldaCZ » čtv črc 16, 2015 12:45

Jasne, rad to udelam, ale prvne se musim vyhrabat z Livorna :-) zitra k veceru to semka uploadnu a napisu moje dojmy.
Uživatelský avatar
AldaCZ
nováček
nováček
 
Příspěvky: 130
Registrován: úte lis 25, 2014 7:04
Bydliště: MorKras

Re: Korsika GR 20 - bookování chat

Příspěvekod remy77 » čtv črc 16, 2015 19:30

Aldacz: potom budem mat nejake otazky :)
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Korsika GR 20 - bookování chat

Příspěvekod pickard » čtv črc 16, 2015 19:39

Korsičani píšou, že je už taky napadlo, že by nebylo zlý na to vypublikovat nějakou mapku, ale že to teď momentálně není zrovna priorita.

Děkujou nám ale za dotaz + odpověděli na e-mail, což mne děsí.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Korsika GR 20 - bookování chat

Příspěvekod remy77 » čtv črc 16, 2015 21:29

V com je to take desive?
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Korsika GR 20 - bookování chat

Příspěvekod pickard » čtv črc 16, 2015 21:55

No Korsika byla vždycky skvělá tím, že byla mírně nepřátelská. Nemluvíme anglicky, nic neprodáváme, je zavřeno, nevíme kde co je, na maily nereagujeme, nikde není nic moc napsaný, co je napsaný, neplatí, web nemáme, když máme, neaktualizujeme, cesta vede jinudy, než ji máme na mapě, šipky ukazují na nesprávná místa, většina lokací má dvě až tři jména a když používáte jedno z nich, tváříme se, že nevíme, o čem je řeč, karty nebereme, drobné nemáme.

Tento přístup má velkou výhodu v tom, že funguje jako přirozený filtr proti cestovkám, plážovým resortům a neschopným kokotům. Proto je na Korsice výrazně vyšší procento "lepších" turistů, lidí flexibilních, skromných, schopných se o sebe postarat, zvyklých na náhody a nepohodlí, co zpravidla už někde byli a nehledají moře z katalogu.

Proto mě trochu vyděsilo, že mi PNRC odpovědělo za méně než den, slušně a k věci. Aby to tam nezačlo bejt jak na Tenerife.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Korsika GR 20 - bookování chat

Příspěvekod remy77 » čtv črc 16, 2015 22:38

Aha, cize mas pocit ze sa to tam komercionalizuje?
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Korsika GR 20 - bookování chat

Příspěvekod pickard » čtv črc 16, 2015 22:54

Ne, spíš si dělám srandu. Je to první mail, na kterej mi kdy odpověděli :)

Obecně je ale samozřejmě pravda to, co jsem napsal - že přístup Korsičanů k věci filtruje turisty, podle mého názoru k lepšímu. Velmi by mě mrzelo, pokud by se to změnilo. Ale ne, nevím o ničem zásadním, co by tu změnu naznačovalo.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Korsika GR 20 - bookování chat

Příspěvekod AldaCZ » pát črc 17, 2015 14:12

Tak jsem konečně doma a mohu to nějak shrnout.

Jel jsem Tourbusem přímo Brno - Livorno. Přišlo mi to jako nejlepší a nejlevnější varianta, protože jsem byl sám. Blbý bylo to, že mi nenavazoval trajekt a musel jsem v Livornu přespat po příjezdu i před odjezdem domů = náklady navíc.
Livorno je hnusný a špinavý město. Jel jsem s Corsica Ferries tam i zpět, ale myslím za stejný ceny jezdí i ten pokreslenej Moby.

Na Korsice jsem se už přepravoval stopem a šlo to až na první pokus překvapivě lehce. Po připlutí do Bastie jsem si našel první značku směrem na Porto Vecchio a asi hodinu jsem marně stál a nic. Vzdal jsem to a šel hledat lepší flek. Nějakej místňák si mně všiml u supermarketu a hodil mě na místo, kde už byla cesta jen do dvou směrů a ne do čtyř jak moje první stopovací místo. Asi 20 minut a zastavil mně týpek, že mě hodí na lepší místo, kde už je jenom jeden směr a tam jsem stopl italský postarší pár ve stařičkém opelu a karavanem. Celou cestu ( asi 90km ) jel průměrně 50km/h a tím se rozplynul můj sen nastoupat dneska k první refuge. Celou cestu klepal na palubovku a říkal "slow slow slow" a dělal dobře, protože jsme potkali asi 20 aut v sobě zapasovaných :-) Vystoupil jsem v Sainte-Lucie de Porto- Vecchio a vydal se na cestu do Conca, už se mi ani nechtělo stopovat, možná jsme se bál zase nějakých pomalých Italů. Nicméně mi zastavil borec sám od sebe a hodil mě do kempu. V kempu jsem potkal dva, co ten den skončili a vyptával jsem se. Šli na lehko, spali, jedli na chatách a měli batoh 9kg i s vodou. Když jsem jim řekl, že to chcu jít za max 11 dní a mám batoh asi 19Kg, tak řekli, že nemám šanci a budu mít velký problémy. No radost mi neudělali :-) Druhý den jsem začal stoupat.

Nebudu tady rozepisovat průběh každého mého dne. Jen bych shrnul nějaké postřehy.

Občerstvení v refugeích není nejlevnější, protože většinu musí zásobovat vrtulí, hajtrama nebo oslama. Mohu uvést příklad na Orangine - 3dcl stojí od 3.00 EUR do 3.50 EUR. Toastový chléb (parodie na chléb) koupíte někde za 2EUR a někde za 4EUR! Sardinky od 2.50 do 3.00 EUR apod.
Nejlevnější refuge byla Capanella, protože je u silnice - Orangina 2.20 EUR, plechovka fazolí 1.50 EUR. Takže pokud plánujete dokupovat zásoby po cestě, tak se vyplatí to koupit zde. Většinou je ten sortiment podobný - fazole, sardinky, tuňák, pišingry, cola, pivo, víno, orangina apod. Někde mají navíc sýry a salámy. Zas tak moc jsem to nezkoumal. Když jsem přišel vyšťavenej na místo, tak jsem asi 2x koupil pixlu sardinek, půlku chleba k tomu, vykoupal jsem se a šel jsem umřít do stanu.
Capanella byla i nejlevnější, co se týče místa na stan. Všude chtěji 7EUR a tady chtěli jenom 4. Většinou je místa na stany dost. Občas se mi stalo, že jsem přišel někam později a nebylo to úplně ideální, ale jakš takš to šlo. Hodně míst zabírají ty jejich Quechua stany na pronajímání, který jsou stejně prázdný :roll: , protože si většina lidí nese svůj stan. Vyloženě jsem se nesetkal s protivným správcem refuge, jak tady někdo psal, ale úplně odvaření z nás taky nejsou. Nevím co by chtěli. Možná kdyby jim každej nechal 50 éček, bude se tvářit jinak. U každé refuge je sprcha, záchod a někde teče i teplá voda. Neměl jsem ani důvod spát někde na divoko. Za prvé je to zakázaný (tak proč to dělat a kazit už tak špatnou pověst o nás) a za druhé je příjemný pokecat s ostatníma národama - jo a byl jsem až překvapenej kolik !!evropanů!! nás má stále na Československo... to jsem fakt čuměl. Že mi to řekne občas Američan/Kanaďan to beru... Ale Francouz ? :oops:

Měl jsem vytisknutý tady tu tabulku s těma časama apod. a ty časy jsou úplně mimo. Dalo se to vcelku s přehledem o třetinu zkrátit. Díval jsem se i do nějakých průvodců, co měli lidi s sebou a chůzí pozpátku by to sedělo. Možná to ale bylo dáno tím, že jsem šel sám a nemusel jsem na nikoho čekat a na nikoho se ohlížet. Nemá cenu se ani nikoho ptát, jak daleko je refuge, vrchol apod., protože každej jde jinak rychle a když mi někdo řekl, že tam budu za 3 hodiny a já tam byl za hodinu a půl, tak jsem si říkal, že jsem buď dost rychlej nebo on fest pomalej :-)

Doporučuji vstát brzo ráno. Vycházel jsem myslím kromě jednoho dne nejpozději v cca 6:00. Do 9:00 je to vcelku v pohodě, ale pak vás to slunko vypeče. Nebyl problém vypít denně 6-8 litrů vody. Tím jak bylo už delší dobu sucho, tak voda všude nebyla. Na příště bych si vzal asi filtr a nabíral, kde se dá. Takhle jsem bral jenom u refuge, protože mám občas problémy ze špatné vody.

Nedokážu si představit jít to celý 15 dní, protože dojdete kolem oběda k refuge a co teď ? V případě, že máte vyhrazeno na den 50EUR, tak to je jiná :-) já to neměl, tak jsem šel kromě dvou dnů dvě etapy denně.

Jinak trasa je značená dobře. Mně se občas stalo, že jsem čuměl do země a omylem sešel z GR20 a než si toho všiml, ušel jsem i X stovek metrů a musel se pak vracet. To se ale asi stane jenom mně :-) Za celou dobu mě předběhl jenom jeden běžec. Jinak jsem všechny předbíhal já. Víc lidí to určitě chodí ze severu na jih. Já to šel naopak, protože jsem chtěl aby mi slunce svítilo do xichtu co nejméně. Všechny dny bylo krásně, ale že bych potkával obrovské davy, zástupy, skupiny lidí... to ne... čekal jsem to horší.

tadydlenc jsou teda ty slibovaný GPX soubory a nebo kdo to nechce stahovat, ale jenom se podívat - můj SportsTracker profil. Je to podle GPS v telefonu... ty kilometry nebudou asi uplně přesně a ty nastoupaný metry už vůbec ne, ale trasa tam je zaznamenaná. 9.7.2015 je tam záznam, kde asi od 8.km je ta nová trasa pod Monte Cinto.

Jinak Korsika je krásná, taková jiná. Byl jsem tam poprvé. Ale jako moc tam nikdo nic neřeší - máme, nemáme, možná máme, nevíme, uvidíme, počkáme :lol:

To je asi tak zatím vše, co mě z fleku napadlo. Popřípadě doplním nebo se ptejte. Možná budete mít na jistý věci jiný názor, ale já to šel sám a tím bylo asi i ovlivněno moje vnímaní určitých situací apod.
Uživatelský avatar
AldaCZ
nováček
nováček
 
Příspěvky: 130
Registrován: úte lis 25, 2014 7:04
Bydliště: MorKras

Re: Korsika GR 20 - bookování chat

Příspěvekod pickard » ned črc 19, 2015 6:17

Díky za GPX a report. Pokud jsi šel obvykle dvě etapy denně, jsi zdatný chodec :)
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Korsika GR 20 - bookování chat

Příspěvekod remy77 » pon črc 20, 2015 17:11

Idem tam buduci tyzden a par otazok:
1. Idem zo severu po Vizz. Do Calenzana pridem autom poobede. Predpokladam ze vyrazit sa neoplati, teda dockat rana.vie niekto o mieste kde v okoli prespat? Budem autom, par km hore dolu dolu.

2. Kde nechat auto

3. Aldacz: ako je to s obchadzkou Cirque a jej znacenim? Plati sa do tých 7 € pri refuge za stan? Je niekde moznost dobit elektro veci?

4. Z Vizzavone spat k autu do Calenzana. Chodi tam vlak, je to OK alebo zvolit iny sposob.

5. Ostanu mi asi 4 dni, na more. Nejaky tip na kemp v okoli Calvi

PS Ide mi hlavne o info tych co to poznaju. Dostupne info na webe som uz vcelku presiel
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Korsika GR 20 - bookování chat

Příspěvekod pickard » pon črc 20, 2015 18:32

1) Vyrazit se nevyplatí. První etapa ze severu je spíše těžká, člověk není zvyklý, odpoledne je vedro. Přespat se dá přímo v Calenzaně v kempu.

2) V Calenzaně na ulici. Je potřeba hledat a není to 100% bezpečné, ale jde to.

3) Elektro se dobíjí blbě. Zásuvky určitě byly na hajzlících v kempu u hotelu na Castel de Vergio, jinak jsem neviděl.

4) Vlak je OK. Jede dlouho.

5) Okolí Calvi není úplně krásné. Doporučuji popojet sem: http://funtanaalora.com/camping.htm
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Korsika GR 20 - bookování chat

Příspěvekod AldaCZ » úte črc 21, 2015 5:27

1) V Calenzana je kemp a můžete rovnou zjistit od ostatních nějaký info. Ať už od těch, co začínají nebo co skončili. Asi bych už ten den nevyrážel, protože bude výheň. Pokud však chcete mermomocí do hor, tak to možný je a ta etapa se dá do večera s přehledem krásně zvládnout si myslím.

2) Jak jsem slezl z hor, tak jsem hned utíkal do supermarketu, nakoupit "normální jídlo" a šel pod olivovníky se přežrat naproti benzince ESSO, která je na silnici č. D151 - dost možná by se tam dalo nechat i auto - pár jich tam stálo. GPS - 42°30'30.4"N 8°51'06.3"E

3) Cirque je značená dobře dvěma pruhama žlutýma (EDIT - z refuge to začíná myslím po klasické, značce, ale jistej si nejsem). Nejde to netrefit a navíc tam jiná cesta nevede a jdou to všichni. Měl jsem stan a platil sem vždy těch 7 EUR ( kromě Capanella ). V Capanella vím, že si nabíjeli jedni Češi, co jsem potkal foťák a prej úplně bez problémů, když je servírka viděla, tak už natahovala ruce a věděla co chtěji :-) Jestli to takhle půjde ještě někde, kde mají elektřinu po drátu to nevím. Třeba v Refuge d'Asinao za nabití mobilu chtěli 1.5 EUR :wink: Já měl dvě velký powerbanky a jednu maličkou - připadl jsem si jak exot, protože všichni měli solární nabíječky. Je na zvážení jestli jednu do party nekoupit... pokud vás jede víc.

4) Já bych zkusil stopa. Kromě toho prvního dne, kdy si mě přehazovali po pár kilometrech už jsem neměl pak problém a třeba v Calvi jsem stál 5 minut u silnice a jel jsem až přímo do přístavu v Bastii. Pak na Cap Corse taky během pěti minut a jel jsem. Parta Čechů taky stopovala a bez problému. S vlakem nemám zkušenosti. Na Korsice už jsem za dopravu nedal ani cent.

5) Calvi není moc krásný. Jeden dva dny tam možná jde vydržet. Já byl právě dva dny v kempu DolceVita. Pokud máte auto, tak je údajně krásný třeba Saint-Florent.
Uživatelský avatar
AldaCZ
nováček
nováček
 
Příspěvky: 130
Registrován: úte lis 25, 2014 7:04
Bydliště: MorKras

Re: Korsika GR 20 - bookování chat

Příspěvekod remy77 » úte črc 21, 2015 11:04

AldaCZ: mermomoci nie. Asi dospim cestu autom.

Ten vlak som chcel vediet ako istotu. Ked rano vyrazim z Ondu do Vizz ci sa realne este v ten den stihneme dostat spat k autu napr. stopom ak vlak je pomaly. Ideme 2.
Kolko realme moze trvat Ondu - Vizz ?

kemp som chcel na cca. 4 dni blizko pri mori. Asi sa na vase rady presuniem nizsie k Portu

Edit: ako si sa dorozumieval?
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Korsika GR 20 - bookování chat

Příspěvekod AldaCZ » úte črc 21, 2015 11:18

Onda - Vizz nemám tušení, šel jsem z druhé strany. Myslím si, že minimálně 5 hodin asi jo... Nevím jací jste makáči :-) Vyjděte ráno v půl 6 a na oběd tam musíte bejt.

Francouzky neumím ani štěk, tak jsem mluvil anglicky a většinou to klaplo. Mladí vesměs chtějí umět a starší tak půl / půl. Zapoj ruce, nohy a ono to půjde :)

EDIT: kousek od stanů u Onda jsou super tůňky na koupačku \:D/
Uživatelský avatar
AldaCZ
nováček
nováček
 
Příspěvky: 130
Registrován: úte lis 25, 2014 7:04
Bydliště: MorKras

Re: Korsika GR 20 - bookování chat

Příspěvekod pickard » úte črc 21, 2015 11:46

Onda - Vizz: Máte celkem tři možnosti dle výkonnosti, nálady, počasí a spěchu.

1) Standardní cesta po klasické GR20: 4,5 - 5,5 hod dle podmínek a kondice.
2) Cesta alpskou variantou GR20 přes vrchol monte d'Oru: tak hoďka navrch.
3) Sestup rovnou dolů nikoli do Vizzavony ale směrem na Vivario (žel. stanice Camping Savaggio): 1-1,5 hod, furt z kopca.

Variantu 3 bych volil pokud by bylo hnusně nebo bych spěchal. Lze to normálně zrealizovat na konci předchozí etapy a na Ondě vůbec nespat.
Mezi 1 a 2 bych si vybral podle fyzického pocitu a počasí. Vrchol je vynikající, ale ta klasika zase jde krásným kaňonem. Takže dává i smysl to zkombinovat a z klasicky odbočit na vrchol, ale nepřejít ho, alébrž se vrátit zpátky a pokračovat po klasice. JE to tak kilák, v sedle lze nechat bágl.

Možná je to nepřehledný, ale nad mapou ty pokyny budou dávat smysl :)

Dorozumívání: Inu... oni anglicky umí, ale chtějí, aby ze sebe člověk udělal vola první. Nakonec se do anglicky a rukama nohama domluví, ale já už pro tu srandu doporučuju koupit francouzskou konverzaci a naučit se aspoň pozdravit, poděkovat, čísla a 20 slovíček jako stan, vlak, hora, dneska, zítra.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Korsika GR 20 - bookování chat

Příspěvekod remy77 » úte črc 21, 2015 11:53

No tak to teda uvidime, aku variantu vyberieme, resp. aku nam vyberie pocasie.
Nasa anglictina a nemcina su vcelku chabe, takze idem zohnat nejaky francuzsky turistak slovnik
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Korsika GR 20 - bookování chat

Příspěvekod AldaCZ » úte črc 21, 2015 12:13

stáhl jsem si pro iOS do telefonu nějakej offline slovníček a vcelku se s tím dalo i fungovat. Taky je to řešení... pokud máš nějakej "chytrej" telefon.
Uživatelský avatar
AldaCZ
nováček
nováček
 
Příspěvky: 130
Registrován: úte lis 25, 2014 7:04
Bydliště: MorKras

Re: Korsika GR 20 - bookování chat

Příspěvekod remy77 » úte črc 21, 2015 12:22

AldoCZ: to ma ani nenapadlo ](*,) len nemam powerbanky ako ty :D
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Korsika GR 20 - bookování chat

Příspěvekod AldaCZ » úte črc 21, 2015 12:30

buď rád, budeš mít o kilo lehčí batoh :mrgreen:
Uživatelský avatar
AldaCZ
nováček
nováček
 
Příspěvky: 130
Registrován: úte lis 25, 2014 7:04
Bydliště: MorKras

Re: Korsika GR 20 - bookování chat

Příspěvekod remy77 » úte črc 21, 2015 13:29

vezmem namiesto toho nejaku "kořalku" s aspon 1 cm hrubym sklom :partyman:
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Korsika GR 20 - bookování chat

Příspěvekod remy77 » pát črc 24, 2015 0:02

Este pre tych co poznaju Korziku, mozno budu vediet pomoct.
Nasiel som jeden kemp, ale z pristupovej cesty mam pocit, je pre 4x4 ,aj ked som o tom na stranke kempu nenasiel zadne info.
http://www.camping-uparadisu.com/anglaisindex.html
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Korsika GR 20 - bookování chat

Příspěvekod ketrin » pát črc 24, 2015 6:08

v tom kempu přímo jsem nebyla, ale obecně ta oblast (Désert des Agriates) je taková ještě divočejší a zarostlejší než je obecný korsický standard, (désert = poušť :wink: ) manžel se tam chtěl podívat a neskutečně tam odral a poškrábal auto ze všech stran.
Docela slušnej kemp asi 10 km od Calvi je Algajola.
Helča
ketrin
účastník
účastník
 
Příspěvky: 503
Registrován: stř dub 29, 2009 5:08
Bydliště: Liberecko

Re: Korsika GR 20 - bookování chat

Příspěvekod remy77 » sob črc 25, 2015 11:59

Dopatral som sa k nejakym info k campu U Paradisu a neodporucaju tam ist bez 4x4 resp. len s vyssim podvozkom.
Ten tankodrom ma cca. 12 km. Na druhej strane svojou slabou dostupnostou moze byt zaujimavy.

Ketrin, nepamatas sa ci by slo zaparkovat este na riadnej ceste kde sa odboduje na ten tankodorm? Podla google maps by sa tam mohlo dat nechat auto na 2-3 dni. Do campu by som to potom dal hoc aj pesi. Laka ma to tam pozriet a k tomu plaz Saleccia....
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Korsika GR 20 - bookování chat

Příspěvekod ketrin » stř črc 29, 2015 12:04

To bych právě moc nedoporučovala. Ono už je to asi 15 let, takže se přesně nepamatuju, ale manžel tam právě nekde po cestě pak to auto odstavil a šel tam pěšky a byl pak uplně zničenej, jak tam okolo něj pořád projížděly ty offroady a on šlapal po cestě v tom vyprahlém vedru a dýchal ten zvířenej prach a jinudy se jít nedá, protože je to všecko neproniknutelně zarostlé macchií.
Helča
ketrin
účastník
účastník
 
Příspěvky: 503
Registrován: stř dub 29, 2009 5:08
Bydliště: Liberecko

Re: Korsika GR 20 - bookování chat

Příspěvekod remy77 » pon srp 17, 2015 15:16

Takze uz som spat aj ja.
Najprv sa chcem sa podakovat ostatnym za poskytnute info /hlavne Pickard, AldaCZ/

Moje dalsie info, mozno niekomu pomozu :

Na cestu trajektom z Livorna do Bastie a spat som nepotreboval ziaden doklad totoznosti. V Livorne som dostal na zaklade potvrdenia z emailu listky /bez overenia totoznosti/ a to bolo vsetko.

Miesto na parkovanie v Calenzana je na miestnom parkovisku na ul. Chiosello /po hlavnej ceste a v centre su uz smerovniky Parking Municipal - Gratuit/. Parkovisko je dostatocne velke a zadara. Mal som tam auto 9 dni a bez problemov. To miesto ako mozne parkovanie co AldaCZ dal, je sukromny pozemok /aspon podla obsuhy benzinky oproti/

Ako tu pisali ostatni, Cirque sa obchádza popod Monte Cinto. Siel som to zo severu, v Ascu je mapa aj s vyznacenou obchadzkou /mam foto, prihodim vecer/. Podla udajov ma etapa zo severu na juh 8-10 h. Zo sedla sa da vybehnut na vrchol, je to 100 m vyskovych, ale ako pisal AldaCZ asi hodka /usek je velmi zle znaceny, resp. viacerymi smermi a nie vsetky su spravne. Znacene je to muzikmi a videl som aj nejake biele bodky. Treba pocitat aj s moznym bludenim, lebo pri zle zvolenom smere je mozne sa dostat do usekov s kolymmi stenami aj niekolko desiatok metrov. Lepsie je ist nie priamo hrebenom ale spodom z pravej strany.

Podla itineraru na corsica.forhikers.com je 5. etapa zo severu z Ref. de Tighjettu po Ref. de Ciottulu di i Mori. Lepsie je zbehnut ale az po Castellu di Verghiu. Jednak je na di i Mori neprijemny chatar a na druhej strane je kemp v Castellu oproti di i Mori luxus /ista tepla voda, obchodik na dokupenie potravin, /.
V tejto etape odporucam asi 10-15 min. pred Berg. de Radule odbocit na chodnik Mare Nord. Je to zachadzka asi 10 min. ale su tam velmi pekne kaskady Les cascades de Radule /na mape oznacene hviezdickou/

Jedlo ako pisal AldaCZ na chatach vcelku drahe / 400 g chlieb 3 €, plechovka 0,5 l piva 6 €, / ale odporucam kupit ochutnat/ si miestny salam a syr. Salam na chatach a salasoch bol asi po 45 €/kg /predavali to asi v 200 g kuskoch za 8-10 €/. Zvonku su skoro cele plesnive ale chutia super a tym ze ich skladuju volne tak aj v batohu vydrzia par dni aj v tom teple v pohode. Lacnejsie sa daju potom kupit dolu v obchodoch /Spar a pod./ kde su asi o polovicu lacnejsie. So syrom je to obdobne. Vychadza asi na 8-10 € ks /cca. 250 g/. Na chatach a salasoch bol ale viac tvrdsi a viac vydrzal, ako syry predavane v obchodoch.

Na kazdej jednej chate sa da varit na spolocnych varicoch a k dispozicii su aj erarne riady /osobne by som v nich velmi nevaril ... a ani sa nespoliehal, ze na varice nebude mensia fronta./

Nabijanie el. zariadeni je v pohode a zdarma na Ascu , Castellu di Verghiu a vo Vizzavone. Dalej neviem, sli sme len severnu cast.

S vodou je to rozne, ale vo vseobecne poslabsie. Na niektorych etapach su v nizsich polohach pramene /na hrebenoch vsak nie/ a potom este voda v potokoch, ale jednak nie vsetky etapy su popri nich a je otazne, ci je vzdy pitna, aj ked niektore chaty z nich vodu beru aj na pitie /hlavne z vyssich tokov/. My sme mali na hlavu 2 l vo vaku a 1,5 PET a ak bol pramen, tak sme sa nadajali vodou. V tom teple isla na dracku...

Etapy hlavne v hrebenovych partiach vedu celkom narocnym terenom /videl som jednu zachranu vrtulnikom/. Casto skalnymi platnami, sutoviskami a velkymi balvanmi. Niektore pasaze su zabezpecene retazami, ale na niektorych sa treba spoliehat len na ruky a nohy a s 20 kg batohom to da celkom slusne zabrat najma kolenam pri prudkych zostupoch. Obdivujem tych, co to dali natazko v teniskach /napr. AldaCZ/ lebo moje LS Karakorum Trek dostali slusnu nakladacku /napisem v prislusnom vlakne/.

Doprava po ostrove dost slaba. Najlepsie je vlastne auto. Vraj sa dobre stopuje, mne nezastalo pol hodku nic a zmeskal som vlak.... Z Vizzavone do Calvi co je cca. 120 km, listok za 18,25 €. Z Calvi ide do Calenzany bus 2 x do dna o 14:30 a 19:10 a hned otaca spat do Calvi. Tych 12 km vyjde listok na 8 €. Zastavka v Calvi je na Place de la Porteuse d'eau. Oznacenie namestia v reale nie je, ale zastavka je vpravo naproti od zeleznicnej stanice, pri kruhovom objazde pri vchode do pesej zony /3 min. chodze/. Listky sa vsak kupuju oproti v budove tur. agentury.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Korsika GR 20 - bookování chat

Příspěvekod AldaCZ » pon srp 17, 2015 17:25

Ahoj,

super postřehy. Já jsem to sice šel v nízkých botech, ale měl jsem nohy nasračky :D kdybych tolik a takový puchýře měl doma, tak sedím na židli a nikam nejdu :mrgreen: Inu nerošlápnutý Inov-8 raceultra nebyly nejlepší varianta :-)

Btw. jsem si střihl i video z té mé sólo jízdy :rock: - https://www.youtube.com/watch?v=RRqH6wy8NkQ

A.
Uživatelský avatar
AldaCZ
nováček
nováček
 
Příspěvky: 130
Registrován: úte lis 25, 2014 7:04
Bydliště: MorKras

PředchozíDalší

Zpět na Korsika, Sicílie, Sardinie