GPS - software pro wokna

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

GPS - software pro wokna

Příspěvekod -ant- » pát lis 14, 2008 19:30

Jakožto nováček v oboru GPS (Garmin Oregon) se začínám porozhlížet po software, který by se mi hodil do počítače k editaci a úpravám tras a jiných posbíraných dat.

Zatím jsem splašil ke svému Garminu tyto:
- Garmin MapSource - základní nástroj pro rozhovor PC s GPS včetně editace tras map a mnoho dalšího
- Garmin WebUpdater - software na aktualizaci firmware GPS přes internet

U těchle si nejsem jistý k čemu jsou popř. mám tušení - nevíte někdo přesně na co to je?
- OziExplorer - umí z naskenovaných map udělat mapy pro navigaci asi? Řekl bych, že až po jeho nainstalování se mi GPS hlásí také jako pevný disk. Před tím se mi tak hlásila jen jeho SD karta.
- Garmin POI Loader for Windows - najde body zájmu v datových souborech (GPX) a nahraje je do GPS nebo na SD kartu (že by pro to, když chci mít uložené v přístroji nějaké body a nebudou to trasové body?)
- Garmin MapInstall - asi pro nainstalování mapy do přístroje ke které není instalační disk?
- Garmin nRoute - asi něco pro GPS specializované pro navigaci v autě?
- Garmin Training Center - software pro trénování s pomocí přístrojů série Forerunner a EDGE?
- Garmin ANT Agent - ovladač pro USB přijímač ANT což je cosi do USB počítače spojující se se zařízením od Garmina (asi Forerunner)?

Jaký a k čemu používáte za software ke GPS vy?
Naposledy upravil -ant- dne sob lis 15, 2008 12:25, celkově upraveno 1
Obrázek
Uživatelský avatar
-ant-
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1272
Registrován: čtv lis 30, 2006 13:33
Bydliště: Praha.

Re: GPS - software pro wokna

Příspěvekod mike » pát lis 14, 2008 20:03

-ant- píše:- OziExplorer - umí z naskenovaných map udělat mapy pro navigaci asi?

To neni uplne presne. Na PC se v nem naskenovane mapy daji kalibrovat a prohlizet. Umi komunikovat s nekterymi GPS, ze kterych se daji vytahnout nebo do nich nahrat trasy a body. Daji se v nem prohlizet prosle trasy ze souboru, merit vzdalenosti apod. Skvely software. Existuje i verze pro PocketPC (PDA, chytre telefony), ktera umi nad naskenovanymi mapami primo navigovat. Nezkousel jsem, ale kolegove si to pochvaluji.

Pri skenovani map se hodi Panavue, kdyz clovek nema A0 skener. Umi pospojovat jednotlive naskenovane kusy, ale i tak je to pekny opruz. Jedna mapa tak hodina prace.

-ant- píše:Řekl bych, že až po jeho nainstalování se mi GPS hlásí také jako pevný disk. Před tím se mi tak hlásila jen jeho SD karta.

Pokud to vubec souvisi, tak se to da nekde nastavit. Nejspis primo na tve GPS (hledej USB mass storage).

-ant- píše:Jaký a k čemu používáte za software ke GPS vy?

- Google Earth -- hodi se na prohlizeni proslych tras
- uTrack -- zobrazeni prosle trasy na mapach Atlasu + orientacni analyza
- GPSBabel -- konverze mezi ruznymi formaty GPS dat
- RealSpeed -- analyza GPS dat
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: GPS - software pro wokna

Příspěvekod djx1 » sob lis 15, 2008 9:03

U me je to tak, ze pokavad sezenu dobre zkalibrovanou mapu do Oziho, tak pro planovani pouzivam oziho. Bud si ji naskenujes a zkalibrujes a nebo...strejc google:-)
Vyhoda je v tom, ze si tam muzes dat svoji oblibenou papirovou mapu. A ty jsou mnohem presnejsi nez Topo. Takze kdyz to jde, planuji trasu v OZI.

Dost jsem si oblibil GoogleEarth. Uzasna vec, kde najdes zajimave body, fotky, trasy... Da se podle toho uzasne planovat (ted v tom pripravuji Maroko a Island). Navic se v tom daji ve "3D" prohlizet prosle trasy. To je to, co se me na GPS (zaznamu trasy) nejvice libi:-)

Kdyz je jen TOPO, tak holt planuji v topo (MapSource), ale neni to ono. Topo mapy jsou plne chyb. Ale nekdy to jinak nejde.

Na analyzu pouzivam stejne programky jako _mike_.

V posledni dobe se hodne siri aplikace, jako je bikemap.net a podobni (maji tam i in-line, pro turisty, motorkare...). Muzes si tak naplanovat, pripadne stahnout, trasu. V posledni dobe je to celkem pouzitelne.
Docela dobra stranka je poi.cz...spousta zajimavych bodu.
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Re: GPS - software pro wokna

Příspěvekod tulak » sob lis 15, 2008 16:35

M3 udělá ti použitelnou mapu ze staženého *.img a dobrá je internetová aplikace track report ze souboru *gpx ti udělá docela slušný výcuc ... a je jich ještě mnoho dalších.....
Už se těším až zapomenu, že zapomínám .....
Uživatelský avatar
tulak
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1115
Registrován: ned črc 10, 2005 9:21
Bydliště: jinde než bych chtěl

Re: GPS - software pro wokna

Příspěvekod James » úte lis 18, 2008 13:30

-ant- píše:Jakožto nováček v oboru GPS (Garmin Oregon) se začínám porozhlížet po software, který by se mi hodil do počítače k editaci a úpravám tras a jiných posbíraných dat.


Hlavně se neukvapuj s instalací různého haraburdí. Při koupi GPS si získal docela dobrý SW MapSource, který Ti v začátcích bude docela sloužit. Postupem doby dozraješ k poznání, co vlastně budeš potřebovat a jakým směrem se budeš ubírat. Musím přiznat, že i mé představy s pořízením GPS před mnoha lety byly zcela jiné než dnes. Kupříkladu jsem si naivně myslel, a prodavačka mě v tom zcela podporovala, že do eTrex Visty (tenkrát to byl špičkový přístroj bratru za 20 kKč) narvu naskenovanou mapu dle libosti. A já jí to docela věřil :wink:

Já zbožňuji mapy, přesněji řečeno topomapy, pokládám je za umělecké dílo a dokáži se nad nimi rozplývat možná více a déle než nad nějakým jiným výtvarným dílkem. To jenom na okraj, když se budeš pídit po Oziexploreru. Já ho také zkusil, ale zakotvil jsem u Touratechu.

Projdi si pár linků (předkládám jich pár v neuspořádané formě, jak mi přišly pod ruku), hrej si, kochej se, pozoruj.
http://www.geocaching.cz/forum/index.php
http://www.navigacegps.cz/w3forum/
http://pandora.idnes.cz/conference/GPS-CZ
http://www.ttqv.com/
http://path.cz/forum/
http://www.ce4you.cz/forums/view_topic.asp?t=27869
James
nováček
nováček
 
Příspěvky: 109
Registrován: ned zář 14, 2008 13:49

Re: GPS - software pro wokna

Příspěvekod djx1 » úte lis 18, 2008 13:38

James píše:Touratech.

Co to je? To vubec neznam....
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Re: GPS - software pro wokna

Příspěvekod Kimit » úte lis 18, 2008 14:07

Na notebooku používám Mapsource v. 6.12.3, kde mám Topo Česka a Slovenska. Z frremap jsem tam přes M3 nahrál ještě mapy rakouských Alp apod. Doma jsem teď na PC nahrál nejnovější verzi Mapsource a ten mapy nahrané přes M3 nebere, resp. následně Mapsource nelze vůbec spustit. Nevíte někdo, vocogo? :(

Jinak jsem si při plánování tras zatím vždy vystačil s přípravou doma u PC v Mapsource (přece jen se to na garminovi blbě plánuje) a následně jsem trasu nahrál do Garmina. K tomu to ale ještě kombinuju s papírovou topomapou (co kdyby došly baterky že...). :wink:
...90 % dřina do kopce a 10 % radost jízdy z kopce...
Uživatelský avatar
Kimit
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1356
Registrován: pát pro 28, 2007 8:53
Bydliště: Brno

Re: GPS - software pro wokna

Příspěvekod agentw4c » úte lis 18, 2008 14:15

hodne popularni soft v nemecku
agentw4c
účastník
účastník
 
Příspěvky: 481
Registrován: stř úno 7, 2007 14:09

Re: GPS - software pro wokna

Příspěvekod djx1 » úte lis 18, 2008 14:30

@Kimit...nedavno mi znamej zrovna doporucoval, abych neaktualizoval na nejnovejsi MS...pry je to peknej sh...:-) Nevim, co tam je za problemy, ale jak tak koukam...jsou tam:-)
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Re: GPS - software pro wokna

Příspěvekod Kimit » úte lis 18, 2008 14:36

No budu se muset vrátit ke staré osvědčené verzi. Ještě super doplněk k plánování je edice Kompassu nebo Alpenvereinu, kteří vydali digitální topoatlas rakouských Alp. Oba SW umí jednak plánovat a také zobrazit GPX zápis cesty.
...90 % dřina do kopce a 10 % radost jízdy z kopce...
Uživatelský avatar
Kimit
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1356
Registrován: pát pro 28, 2007 8:53
Bydliště: Brno

Re: GPS - software pro wokna

Příspěvekod James » úte lis 18, 2008 16:00

djx1 píše:
James píše:Touratech.

Co to je? To vubec neznam....


V podstatě, kdo chce pracovat s bitmapama, tak má na výběr Ozi nebo Touratech.
Ozi je rozšířen díky "vstřícnému" režimu. Demáč běží vcelku bez problémů, na Slovensku to je standard dokonce takový, že je do Slovenštiny lokalizován a crack také není složité najít. Po vzhledové stránce je hezounký.
Touratech si vytkl podobný ne-li stejný cíl. Bohužel jeho demáč běží omezenou dobu a ošálení tohoto problému předpokládá určitou znalost a předpřípravu před instalací (podotýkám, že mám zkušenosti s ostrou, legální verzí). O cracku nevím. Vzhled je trochu zastaralý a připomíná mi to program pro Win 3.1. Ale to není pro mě rozhodující.
Pro Oziho lze nalézt mraky map (viz jeden z mých odkazů na ce4you), pro Touratech (on se jmenuje Touratech QuoVadis, zkráceně TTQV) to tak slavné není. Ale jsou konverzní programy.

Hlavní výhodu Touratechu vidím ve velice pohodlném hospodaření s navigačními daty, která přímo v aplikaci obhospodařuje tzv. Explorer. Takže lze velice pohodlně laborovat s Trasami ("Routami", tj. to co si naplánuji), s Prošlými trasami ("Tracky", tj. záznam toho, co jsem prošel a přinesl jsem si domů; třeba pro spárování s fotkami) a s body (Waypointy, tj. body, které si naplánuji a za kterými chci jít nebo si je přinesu po zaměřování v terénu). Mohu v něm pohodlně Tracky dělit, slučovat, převádět na "Routy", "extrahovat" z nich Waypointy atd. atd. A to vše v celé historii vlastní evidence výše uvedených dat. Jak už jsem předeslal, mám rád mápy a velice rád se kochám nad trasami, které jsem prošel. Patřím mezi blázny, kteří ať už vyjdou v přírodě kamkoliv, pověsí si na ramenní popruh k báglu GPS, zapnou záznam trasy a jdou. Za těch 6 let, co s tou mojí družičkou chodím (družka respektive ta paní co u ní bydlím respektive manželka jde s náma), mám nasbíráno mnoho Tracků, které mohu v Touratechu klidně zobrazovat jak se mi líbí, záleží pouze na tom železe, zda to utáhne.
Obvyklý problém, byl jsem tady už někdy? Kudypak jsem před lety prošel tenhle les? Apod. Pár kliknutí s určením bodu a vzdálenosti od něj a vyjedou mi trasy za celou dobu zaměřování (trasy si kóduji YYMMDD, takže vím i kdy). To je asi to podstatné, co na Touratechu oceňuji a co by v Ozim mohl být problém. Neříkám, že podobné laborování v Ozim nejde, ale v mých začátcích to Ozi neumožňoval. Nevím jak teď, rád si nechám poradit. Oziho mám také (také legálně), ale nějak jsem si na něj nezvykl. Používám ho hlavně pro přípravu dat a map pro Ozi CE (verze pro PDA), tam jsem si zase nezvykl na PathAway (sesterská aplikace k Touratechu pro PDA). Takže těžká schíza :wink:
James
nováček
nováček
 
Příspěvky: 109
Registrován: ned zář 14, 2008 13:49

Re: GPS - software pro wokna

Příspěvekod mike » úte lis 18, 2008 19:30

James píše:Obvyklý problém, byl jsem tady už někdy? Kudypak jsem před lety prošel tenhle les? Apod. Pár kliknutí s určením bodu a vzdálenosti od něj a vyjedou mi trasy za celou dobu zaměřování (trasy si kóduji YYMMDD, takže vím i kdy). To je asi to podstatné, co na Touratechu oceňuji a co by v Ozim mohl být problém. Neříkám, že podobné laborování v Ozim nejde, ale v mých začátcích to Ozi neumožňoval. Nevím jak teď, rád si nechám poradit.

Myslim, ze az takhle to nejde. Resp. asi jde, ale trochu vic manualne.

GPX format je velice jednoduchy a celkem citelny, takze trasy se v nem daji usporadavat rucne. Staci rozumny textovy editor, v nouzi i Notepad. Nastrkat treba vsechny trasy z nejake oblasti do jednoho souboru neni problem. Vysledek se pak da zkonvertovat pro Oziho a zobrazit najednou (nezkousel jsem). Zadny dalsi software, ktery pracuje na GPX daty v podstate neni potreba, ale berte to trochu s rezervou -- jsem programator a do pohledu bezneho uzivatele se uz v podstate nedokazu vzit (nebojte se, aplikace neprogramuju ;-))
Naposledy upravil mike dne úte lis 18, 2008 19:40, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: GPS - software pro wokna

Příspěvekod mike » úte lis 18, 2008 19:33

Kimit píše:Ještě super doplněk k plánování je edice Kompassu nebo Alpenvereinu, kteří vydali digitální topoatlas rakouských Alp.

Kompass to ma taky? Da se to nekde stahnout? Mapy Kompassu sice nemam rad, ale zase maji nejvetsi pokryti...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: GPS - software pro wokna

Příspěvekod pavproch » úte lis 18, 2008 20:34

Jaxem to tady rychle přeleťel očima (neska sem do tohodle dreadu zabrousil poprvé), taxem kua, ale kua rád, že mám GdeProbohaSu enem jako vytahovadlo z průseru a ne jako dalšího "žrouta času (jako jsou třeba manželka, děti, práce, OF atak) mezi dvěma výlety do hor..... :mrgreen: ).

@James: máš můj obdiv - z Tvých příspěvků čiší čirá radost....
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: GPS - software pro wokna

Příspěvekod dvora » stř lis 19, 2008 8:54

Já přemýšlel nad nejakyma turistickýma mapama do mobilu. Spíš jen tak pro hraní, protože není nad to prodloužit si pochod nějakou zkratkou. Nějaké osvědčené typy na operační system Symbian?
Uživatelský avatar
dvora
nováček
nováček
 
Příspěvky: 182
Registrován: stř črc 18, 2007 8:30
Bydliště: Brno

Re: GPS - software pro wokna

Příspěvekod Scapino » čtv led 29, 2009 20:01

Nová aplikace využívající API map ze Seznam.cz (tzn. turistické mapy s kompletním značením tur. cest i cyklostezek) je na http://trekview.ic.cz . Umožňuje ničím neomezené ruční plánování cest a prohlížení projetých tras, import a export souborů GPX, ukládání projetých tras do archivu, zobrazení výškových profilů,...
Scapino
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte pro 2, 2008 22:04

Re: GPS - software pro wokna

Příspěvekod Volovec » čtv led 29, 2009 20:18

Cau, pouzivam OziExplorer verzi pro PC tak i pro PDA. Na netu se da stahnout spousta map (jen namatkou cela CR od Shocartu, Slovensko od VKU, Rakousko, ....), verze 3D zobrazuje 3D teren vcetne proslych tras, k softwaru patri treba programek MapMerge, ktery spojuje naskenovane mapy dohromady a mnohe dalsi.
Minuly vikend jsem Oziho prezentoval kolegum pruvodcum, pokud bys mel zajem, tak napis SZ a poslu ti krattkou prezentaci o Ozim vcetne nekterych odkazu.
Nepouzivam to ale jako hracku - jen pro praci v terenu a v batohu na horach pro pripad co kdyby.
Volovec
Uživatelský avatar
Volovec
účastník
účastník
 
Příspěvky: 433
Registrován: pon úno 5, 2007 16:54
Bydliště: Vysočina

Re: GPS - software pro wokna

Příspěvekod mike » čtv led 29, 2009 22:09

Scapino píše:Nová aplikace využívající API map ze Seznam.cz (tzn. turistické mapy s kompletním značením tur. cest i cyklostezek) je na http://trekview.ic.cz . Umožňuje ničím neomezené ruční plánování cest a prohlížení projetých tras, import a export souborů GPX, ukládání projetých tras do archivu, zobrazení výškových profilů,...

Ta uz existuje nejakou dobu a je fakt dobra. Krome map ze Seznamu umi i Google a vyskove profily a prevyseni prekvapive odpovidaji skutecnosti ("cista" data z GPS bez vyskomeru jsou temer nepouzitelna). Akorat to zrovna moc nejede, protoze jste to zahltili [-X :twisted:

Na mapach Seznamu je krasne videt, jak se turisticke znacky na Shock-artich mapach lisi od skutecnosti. Kdyz si tu znacku clovek projde s GPS. Klidne o stovky metru.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: GPS - software pro wokna

Příspěvekod Yearling » stř úno 4, 2009 10:57

_mike_ píše:Akorat to zrovna moc nejede, protoze jste to zahltili [-X :twisted:


No doufám, že už se to zlepšilo - u freehostingu byly zřejmě ucpaný dráty :twisted: :twisted:
Každopádně nově to funguje na vlastní doméně http://www.trekview.cz , časem až si lidi zvyknou na novou doménu a budou-li se podobné problémy opakovat tak bez váhání změním poskytovatele webhostingu.
Yearling
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: stř úno 4, 2009 10:45

Re: GPS - software pro wokna

Příspěvekod Horal Fanda » stř úno 4, 2009 13:16

Zapomněli jste na jednoduchý prográmek G7toWin. My jsme ho měli v J.A. nainstalovaný na databance a stahování/nahrávání bodů a tras bylo v pohodě. Dá se nacpat i na Flashcu, skoro nic nezabírá.
Jinak stránka, kde se dají schrastit body je http://www.wikiloc.com
Já a hory - dva nerozluční přátelé. Horal Fanda
Uživatelský avatar
Horal Fanda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 418
Registrován: pon říj 4, 2004 16:47
Bydliště: Šťáhlavice - Plzeňsko

Re: GPS - software pro wokna

Příspěvekod mike » stř úno 4, 2009 19:45

Yearling píše:No doufám, že už se to zlepšilo - u freehostingu byly zřejmě ucpaný dráty

Uz je to dobry :)
Yearling píše:Každopádně nově to funguje na vlastní doméně http://www.trekview.cz , časem až si lidi zvyknou na novou doménu a budou-li se podobné problémy opakovat tak bez váhání změním poskytovatele webhostingu.

To je tva aplikace? Diky! Opravdu se mi libi; presne to, co jsem potreboval. Dokonce jsem jeden cas uvazoval, ze bych si neco takoveho napsal, ac webovemu programovani nehovim.

Maly namet na vylepseni: neslo by nejak zaridit, aby se po kliknuti na bod trasy zobrazil cas, kdy byl zaznamenan? V GPX ta informace je. Pripadne jeste vzdalenost od zacatku nebo od jineho bodu (nekteri uzivatele si strasne vymysleji, to znam ;-))
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: GPS - software pro wokna

Příspěvekod James » čtv úno 5, 2009 13:22

Horal Fanda píše:Zapomněli jste na jednoduchý prográmek G7toWin...
No, zapomněli. I kdyby ta formulace lépe zněla v 1. osobě množného čísla, tak bych nebyl tak přísný :wink:
Vždyť mohou existovat i důvody zcela jiné.

Jaké bylo v podstatě zadání?
-ant- píše:Jakožto nováček v oboru GPS (Garmin Oregon) se začínám porozhlížet po software, který by se mi hodil do počítače k editaci a úpravám tras a jiných posbíraných dat.

G7toWin je nemapový!!! prográmek, který bych nováčkovi vůbec nedoporučil. Nováček se musí učit a to nejlépe hrou. G7toWin není k učení natož hraní.
Nováček se především potřebuje probabrat všelijakými formáty souřadnicových systémů, různými gridy atd. Pro mnohé nováčky je třeba překvapením, že zeměpisné souřadnice lze vedle stupňů, minut a sekund, s kterými se setkal na nějaké mapě nebo glóbu, vyjádřit i ve stupních a jejich desetinné části ("namáhavost" způsobu tohoto převodu také vykoná své). Pak za ním přijde kačer (rozumějte ty lovce krabiček, také si občas zalovím) a sdělí mu souřadnice zase ve formátu jiném. Pak přijdou na řadu různé gridy (UTM, S-42 a i jiné), pak přijde touha si pohrát se skenama map a ouha je tu systém JTSK. Tím vším by si mohl nováček projít tak, aby mohl vidět výsledek. To znamená na mapovém softwaru!!!
Nováček se také musí pořádně seznámit s mašinkou jako takovou. Mám známeho, který jako nováček si vzal na jarní cestování po parku Urho Kekkonen novou GPSku a při manipulaci s ní si záznam tras na kartu (do GPX) vypnul. Spoléhal se na to, že si přiveze tracky na památku, nejenom kvůli zařazení fotek. Zůstalo mu alespoň torzo z Aktivního logu. Takže před nováčkem je toho dost k učení.

K učení je G7toWin nevhodný.

Neříkám, že je špatný. Je to vynikající program, který má v té postupné hierarchii prográmků své nezastupitelné místo. Ale ne na počátku.
Editace a úprava tras, tak jak to bylo požadováno, je v něm hrozně nepohodlná, nehledě na to, že z dotazu plyne, že by se to hodilo dělat v teple domova u svého počítače.
Ano na cestách smysl má obrovský a to i z toho důvodu, že pohodlně dovolí sdílet data mezi uživateli v terénu (ano, musí být počítač), proto propaguji nejenom G7toWin, ale třeba G7toCE (ano, musí být třeba PDA).
On se hodí i doma v případě, když chci rychle a pohodlně konvertovat různé typy souborů (i na to je řada utilit) nebo chci sloučit několik tracků (třeba nasyslené GPX soubory) a předpřipravit je tak pro MapSource. G7toWin to dokonce umí do MapSource poslat rovnou s menu.
Byl bych teda opatrný, a hlavně, pokud doporučit G7toWin na cesty na flešce, tak je třeba doporučit si tam přikopírovat i USB ovladač pro GPSku (já to mám oboje pro jistotu i na kartě v GPSce) a vzít si příslušný kabel. To jen, aby se na něco nezapomnělo :)
James
nováček
nováček
 
Příspěvky: 109
Registrován: ned zář 14, 2008 13:49

Re: GPS - software pro wokna

Příspěvekod mike » čtv úno 5, 2009 19:01

James píše:Pak za ním přijde kačer (rozumějte ty lovce krabiček, také si občas zalovím)

Lovcum krabicek se rika kaceri? Aha. V nedeli jsem netrefil cestu a vlezl jsem nejakemu panovi na zahradu. Nechal mne projit, ale ptal se, jestli nejsem kacer. Netusil jsem, co to je, a myslel, ze jde o nejakt druh ochranaru. To by mne zajimalo, proc je vysazeny zrovna na lovce krabicek... Asi mu je GPSky naviguji na zahradu casto :) Chudak dokonce nazacatku cesty povesil ceduli, ze tudy cesta nevede. A ja blbec tomu neveril, protoze jsem tudy sel uz nekolikrat a prece si to pamatuju :) Zaznam z GPS mne pak vyvedl z omylu, cimz se mu dodatecne omlouvam.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: GPS - software pro wokna

Příspěvekod Yearling » pát úno 6, 2009 23:19

_mike_ píše:Maly namet na vylepseni: neslo by nejak zaridit, aby se po kliknuti na bod trasy zobrazil cas, kdy byl zaznamenan? V GPX ta informace je. Pripadne jeste vzdalenost od zacatku nebo od jineho bodu (nekteri uzivatele si strasne vymysleji, to znam ;-))


No potíž je v tom, že tracklog (na rozdíl od plánu cesty - waypointů) se skládá z několika tisíc bodů, takže zobrazení všech je v podstatě nemožné (a ve výsledku by bylo naprosto nepřehledné), momentálně jsou zobrazovány spojnice mezi těmito body, co se týká bodů, tam je možno z technických důvodů zobrazit pouze několik set bodů - vzdálenost mezi body je navíc naprosto rozdílná, takže nelze zobrazit např každý Xtý bod, ani třeba body po určité vzdálenosti. Pokud něco takového zvlášť nutně potřebuješ, lze zaimprovizovat a trasu převést na cestu (waypointy) ať už přes TrekView (Převod trasy) nebo třeba přes GPSbabel - při převodu se trasa zredukuje na podstatně nižší počet bodů (waypointů) - ty lze potom bez problémů načíst do TrekView ať už jako prohlížený nebo jako editovaný soubor. Při kliknutí na každý bod se potom zobrazí jeho souřadnice a vzdálenost od začátku trasy. Co se týká času tak ten tam samozřejmě není - při převodu se tato informace zahazuje (pro plán cesty není potřeba)
Jinak co se TrekView týká, diskuse na tohle téma probíhá hlavně na http://www.linuxtechs.net/kruch/tb/forum/viewtopic.php?t=2213
Yearling
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: stř úno 4, 2009 10:45

Re: GPS - software pro wokna

Příspěvekod mike » pát úno 6, 2009 23:36

OK, rozumim. Waypointy jsem prave vyzkousel a prehledne to opravdu neni a pochopitelne zmizi informace o case zaznamu. Neslo by to ale trochu jinak? Co kdyby aplikace po kliknuti koukla, jestli v rozumne vzdalenosti (nekolik pixelu) neni nejaky bod trasy a zobrazila informace z puvodniho GPX souboru? Netusim, jestli a jak je to realizovatelne, na API mapy.cz jsem se koukal pred hodne dlouhou dobou a uz to zapomel.

Pro mne je ta informace o case, kdy jsem nekde byl, zajimavejsi, nez vzdalenost. Samozrejme si to muzu najit rucne v GPX souboru, ale tohle by bylo mnohem pohodlnejsi.

Na diskusi se kouknu, diky za odkaz.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: GPS - software pro wokna

Příspěvekod James » sob úno 7, 2009 11:50

_mike_ píše:Pro mne je ta informace o case, kdy jsem nekde byl, zajimavejsi, nez vzdalenost. Samozrejme si to muzu najit rucne v GPX souboru, ale tohle by bylo mnohem pohodlnejsi.

Tohle znáš?
http://utrack.crempa.net/
James
nováček
nováček
 
Příspěvky: 109
Registrován: ned zář 14, 2008 13:49

Re: GPS - software pro wokna

Příspěvekod Yearling » sob úno 7, 2009 17:30

_mike_ píše:Co kdyby aplikace po kliknuti koukla, jestli v rozumne vzdalenosti (nekolik pixelu) neni nejaky bod trasy a zobrazila informace z puvodniho GPX souboru


No teoreticky by to možná šlo, asi by to muselo jít mimo API, které má oproti GOOGLE daleko méně funkcí a spousta je toho tam oproti GOOGLE složitější. V podstatě by se vzaly souřadnice kliknutí a v množině trackpointů by se hledal co nejbližší bod, přičemž jeho vzdálenost by současně nesměla být větší než X - přičemž X by bylo pevně nastavené, ale jeho hodnota by se musel měnit současně s měřítkem (nepočítalo by se to v pixelech - tahle jednotka z pohledu mapy vůbec neexistuje - ale přímo v zeměpisných souřadnicích a jednotkách délky). Teoreticky by to šlo, ale prakticky by to bylo dost složité a tím i šíleně pomalé (100km tracklog má cca 5000 bodů - ty by se musely postupně procházet, počítat vzdálenost od bodu kliknutí,... ) vedlo by to k dalšímu zesložitění a tím i zpomalení javascriptu (na serveru přes PHP tohle nelze řešit, všechno se musí dělat v PC javascriptem) - už teď mám nepříjemný pocit, že z monitoru vyběhne zelená pěst a vyrazí mi zuby, protože to je co se javasriptu týká docela na hraně - problémy jsou taky s kompatibilitou prohlížečů - momentálně TrekView funguje bez problémů v IE7, Opera, FF3 a Chrome (doufám, že i v FF2 a IE6) v některých, ale není zrovna nejrychlejší (Opera) no a o tuhle kompatibilitu nechci v žádném případě přijít.

James píše:Tohle znáš?
http://utrack.crempa.net/


Znám, ale výše popisovanou funkci to taky nemá. Jinak když pominu mapy (myslím, že Seznam je má lepší než Atlas) a to, že Crempa nemá editační funkce (plánování cesty) a možnost zobrazení waypointů, vadí mi na něm to, že pracuje pouze se soubory do 1MB a kromě toho postrádá možnost tlumení změn výšky - pracuje naprosto exaktně s údaji v tracklogu, který v praxi může být bohužel dost nepřesný (odchylka systému GPS v měření výšky může být až několik desítek metrů a může se průběžně měnit) a kromě toho může obsahovat i různé výpadky měření (což záleží i na použitém GPS) - v praxi to vypadá tak, že sumární hodnoty (celkové stoupání a klesání, maximální a minimální hodnoty, případně i graf výškového profilu) bývají u Crempy naprosto nereálné (podstatně vyšší) i když vzhledem k obsahu tracklogu objektivně správné, takže je nelze srovnávat s údaji z barometrických výškoměrů, které jsou udávány ve všech průvodcích, mapách,...
Yearling
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: stř úno 4, 2009 10:45

Re: GPS - software pro wokna

Příspěvekod mike » pon úno 9, 2009 18:21

Yearling píše:No teoreticky by to možná šlo, asi by to muselo jít mimo API, které má oproti GOOGLE daleko méně funkcí a spousta je toho tam oproti GOOGLE složitější.

Asi bych se nezlobil, kdyby tohle pro zmenu fungovalo pouze pro Google mapy. Kdybych si mel vybrat, tak jim dam prednost, jelikoz mapy Seznamu jsou sice podrobnejsi, ale omezuji se jen na CR.

Yearling píše:V podstatě by se vzaly souřadnice kliknutí a v množině trackpointů by se hledal co nejbližší bod, přičemž jeho vzdálenost by současně nesměla být větší než X - přičemž X by bylo pevně nastavené, ale jeho hodnota by se musel měnit současně s měřítkem (nepočítalo by se to v pixelech - tahle jednotka z pohledu mapy vůbec neexistuje - ale přímo v zeměpisných souřadnicích a jednotkách délky). Teoreticky by to šlo, ale prakticky by to bylo dost složité a tím i šíleně pomalé (100km tracklog má cca 5000 bodů - ty by se musely postupně procházet, počítat vzdálenost od bodu kliknutí,... )

Vsechny body rozhodne prochazet nemusis. Existuji ucinnejsi metody; na mych matematickych znalostech uz bohuzel lezi notna vrstva prachu, ale mohl bych se poradit s kolegama, kteri se tomu venuji. Jestli mas zajem. Takhle z hlavy mne napada treba lehce modifikovana metoda puleni intervalu. Nebo iterace -- na zacatku spocitas vzdalenost pro kazdy X-ty bod (X zvolis tak, aby pocet vypoctu byl prijatelny), zvolis dva body, ktere maji nejmensi vzdalenost a opakujes iteraci mezi nima (ovsem pozor na kruhove cesty a bod blizko zacatku a konce :)). Rozumne reseni by se urcite naslo.

Yearling píše:vedlo by to k dalšímu zesložitění a tím i zpomalení javascriptu (na serveru přes PHP tohle nelze řešit, všechno se musí dělat v PC javascriptem) - už teď mám nepříjemný pocit, že z monitoru vyběhne zelená pěst a vyrazí mi zuby, protože to je co se javasriptu týká docela na hraně - problémy jsou taky s kompatibilitou prohlížečů - momentálně TrekView funguje bez problémů v IE7, Opera, FF3 a Chrome (doufám, že i v FF2 a IE6) v některých, ale není zrovna nejrychlejší (Opera) no a o tuhle kompatibilitu nechci v žádném případě přijít.

Toho bych se nebal, melo by jit ciste o vypocty a v ty by snad s verzi prohlizece nemely souviset (jsem optimista...).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: GPS - software pro wokna

Příspěvekod mike » pon úno 9, 2009 18:23

James píše:Tohle znáš?
http://utrack.crempa.net/

Znam. Pouzival jsem predtim, nez jsem potkal TrekView. Tomu davam prednost z duvodu, ktere popsal Yearling.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: GPS - software pro wokna

Příspěvekod mike » pon úno 9, 2009 18:29

Yearling píše:v praxi to vypadá tak, že sumární hodnoty (celkové stoupání a klesání, maximální a minimální hodnoty, případně i graf výškového profilu) bývají u Crempy naprosto nereálné (podstatně vyšší) i když vzhledem k obsahu tracklogu objektivně správné, takže je nelze srovnávat s údaji z barometrických výškoměrů, které jsou udávány ve všech průvodcích, mapách,...

Jeste k tomuhle: chodim pesky a pouzivam barometricky vyskomer s odecitanim po minute. Vysledky z TrekView s prumerovanim po 120 sec odpovidaji prekvapive dobre. Skoro az neuveritelne na to, jak jednoducha metoda se pouziva. Po ceskoslovenskych kopeckach, v Alpach je to trochu horsi. Tam se obcas stane, ze GPS uplne ulitne a bod nebo vic ma klidne o 1000 vyskovych metru vic. V souteskach a uzkych udolich se to stava. Asi by pomohlo eliminovat naprosto nerealne body nebo prumer pocitat tak, ze se skrtne nejmensi a nejvyssi. Nebo co takhle misto prumeru zkusit median?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Další

Zpět na Mapy, navigace, GPS