GPS - software pro wokna

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: GPS - software pro wokna

Příspěvekod James » pon úno 9, 2009 20:11

Yearling píše: ...v praxi to vypadá tak, že sumární hodnoty (celkové stoupání a klesání, maximální a minimální hodnoty, případně i graf výškového profilu) bývají u Crempy naprosto nereálné (podstatně vyšší) i když vzhledem k obsahu tracklogu objektivně správné, takže je nelze srovnávat s údaji z barometrických výškoměrů, které jsou udávány ve všech průvodcích, mapách,...

Díky za komentář. Souhlasím.
TrekView se mi docela líbí, dobrá věcička.
James
nováček
nováček
 
Příspěvky: 109
Registrován: ned zář 14, 2008 13:49

Re: GPS - software pro wokna

Příspěvekod James » pon úno 9, 2009 20:31

_mike_ píše:Jeste k tomuhle: chodim pesky a pouzivam barometricky vyskomer s odecitanim po minute. Vysledky z TrekView s prumerovanim po 120 sec odpovidaji prekvapive dobre. Skoro az neuveritelne na to, jak jednoducha metoda se pouziva. Po ceskoslovenskych kopeckach, v Alpach je to trochu horsi. Tam se obcas stane, ze GPS uplne ulitne a bod nebo vic ma klidne o 1000 vyskovych metru vic. V souteskach a uzkych udolich se to stava. Asi by pomohlo eliminovat naprosto nerealne body nebo prumer pocitat tak, ze se skrtne nejmensi a nejvyssi. Nebo co takhle misto prumeru zkusit median?

Myslím, že stejně jak je normální tzv. postprocesing u fotografií, tak obdobně je potřeba, pro získání kvalitních statistických výstupů z takovýchto utilit, zpracovat i track (prošlou trasu, stopu).
První věcí po stáhnutí dat (a tedy i aktivního tracku či gpx souboru) z GPSky do Touratechu (ale dělal bych to v Ozim, MapSource ...) po návratu domů k PC je "vyladění" celého tracku. Tzn. propojení všech segmentů tracku, smazání odlehlých bodů. Dále upravím výškový profil tak, aby co nejlépe vyhovoval většině průběhu tracku. Obvykle něco přičtu nebo odečtu. Dobrou kontrolou je dále seřazení bodů podle rychlosti. Ulítlý bod je hned vidět, protože u něj se třeba v pěším pochodu objeví rychlost mnohem větší než jsem schopen ze sebe vydat. Dále takto odladěný track rozdělím třeba na jednotlivé etapy pochodu dle mého zájmu. No a pak teprve z těchto tracků si dělám statistiky pomocí Crempy nebo teď si budu hrát s TrekView. Často stačí i Excel :wink:
James
nováček
nováček
 
Příspěvky: 109
Registrován: ned zář 14, 2008 13:49

Re: GPS - software pro wokna

Příspěvekod mike » pon úno 9, 2009 20:49

Postprocessing samozrejme delam (v MapSource), ale jen polohu. Podle oka, kde neco ulitlo nebo kdyz je zastavka se spatnym signalem (chata, obchod) a poloha beha dokola. Vyskovy profil neupravuju, jelikoz data z GPS by byla potreba upravit bod po bodu a na to nemam ani cas, ani chut. Navic mam vyskovy profil z barometrickeho vyskomeru a ten mi celkem staci.

S rychlosti si nejsem jisty, jak to vlastne GPS pocita. Jestli jen horizontalni nebo i vertikalni slozku.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: GPS - software pro wokna

Příspěvekod James » pon úno 9, 2009 21:09

_mike_ píše:Postprocessing samozrejme delam (v MapSource), ale jen polohu. Podle oka, kde neco ulitlo nebo kdyz je zastavka se spatnym signalem (chata, obchod) a poloha beha dokola. Vyskovy profil neupravuju, jelikoz data z GPS by byla potreba upravit bod po bodu a na to nemam ani cas, ani chut. Navic mam vyskovy profil z barometrickeho vyskomeru a ten mi celkem staci.

S rychlosti si nejsem jisty, jak to vlastne GPS pocita. Jestli jen horizontalni nebo i vertikalni slozku.

S výškovým profilem to také moc nepřeháním. Touratech umí zpracovat celý track najednou buď aditivní konstantou nebo konstantou úměrnosti. Já totiž příliš nevěnuji pozornost kalibraci výškoměru v GPSce. Až doma, jak už jsem psal, to doladím podle výškových kót na mapě.

Rychlost.
GPS rychlost nepočítá, tu si spočítá teprv software. GPS Ti do tracku zaznamenává pouze "čtyřrozměrný" vektor (x;y;a;t). Výškový parametr (altitude) se pro výpočet rychlosti (vzdálenosti) nepoužívá, takže vypočítaná rychlost (vzdálenost) je "horizontální". Ostatně si to zkus (u Crempy to je právě vidět), že při běžných trasách zase tak k významnému prodloužení trasy po přeponě na rozdíl od horizontální odvěsny nedojde.
James
nováček
nováček
 
Příspěvky: 109
Registrován: ned zář 14, 2008 13:49

Re: GPS - software pro wokna

Příspěvekod mike » pon úno 9, 2009 21:26

James píše:S výškovým profilem to také moc nepřeháním. Touratech umí zpracovat celý track najednou buď aditivní konstantou nebo konstantou úměrnosti. Já totiž příliš nevěnuji pozornost kalibraci výškoměru v GPSce. Až doma, jak už jsem psal, to doladím podle výškových kót na mapě.

Kalibraci? V tom pripade tam mas barometricky vyskomer a data jsou uplne jina, nez z GPS bez nej. Tam vypada neupraveny vyskovy profil jako hrbet dikobraza.

James píše:Rychlost.
GPS rychlost nepočítá, tu si spočítá teprv software. GPS Ti do tracku zaznamenává pouze "čtyřrozměrný" vektor (x;y;a;t)

Jak ktera. Moje umi nekolik formatu dat a kdyz nastavim NMEA vystup, tak uklada primo na kartu polohu a vysku. Umi to uz primo chipset (Sirf III), takze sice je to taky software, ale uz primo v chipu. Do formatu binarnich dat nevidim a je mozne, ze tam poloha v prostoru + cas ulozena je. Navic to ovsem uklada i rychlost na zaklade Dopplerova jevu a ta se od te spocitane na zaklade polohy muze lisit (a taky lisi).

James píše:Výškový parametr (altitude) se pro výpočet rychlosti (vzdálenosti) nepoužívá, takže vypočítaná rychlost (vzdálenost) je "horizontální". Ostatně si to zkus (u Crempy to je právě vidět), že při běžných trasách zase tak k významnému prodloužení trasy po přeponě na rozdíl od horizontální odvěsny nedojde.

Na to staci kratke zamysleni a Pythagorova veta ;-) To ovsem plati pro dobra data, oscilace kolem spravne vysky by uz s tim dokazaly zahybat docela slusne ("zuby" maji klidne pres 60 stupnu). Jelikoz se to nedeje, tak predpokladam, ze mas pravdu a bere se jen horizontalni slozka.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: GPS - software pro wokna

Příspěvekod James » pon úno 9, 2009 22:17

_mike_ píše:Kalibraci? V tom pripade tam mas barometricky vyskomer a data jsou uplne jina, nez z GPS bez nej. Tam vypada neupraveny vyskovy profil jako hrbet dikobraza.
Nemám ten pocit a to už sbírám data nějaký ten čas. Začínal jsem s Vistou koncem roku 2001. Teď jsem několik let spokojený s 60CSx a protože mít dnes dvě GPSky není přepych, ale požadavek doby, tak pro sichr mám datalogger QSTARZ ("Platinu"). Oscilace se projevují,když chodím po rovině, jakmile už jdu třeba na Brdy, tak se dikobraza nebojím. Na brdech jsou jiný vobludy.

_mike_ píše:Jak ktera. Moje umi nekolik formatu dat a kdyz nastavim NMEA vystup, tak uklada primo na kartu polohu a vysku. Umi to uz primo chipset (Sirf III), takze sice je to taky software, ale uz primo v chipu. Do formatu binarnich dat nevidim a je mozne, ze tam poloha v prostoru + cas ulozena je. Navic to ovsem uklada i rychlost na zaklade Dopplerova jevu a ta se od te spocitane na zaklade polohy muze lisit (a taky lisi).
Já tvrdím něco jiného? Tím zápisem (x;y;a;t) jsem myslel polohu (x;y) a výšku (a) a čas (t). Rychlost je zbytečné počítat, bylo by to mrhání systémovými prostředky :wink: Tu rychlost si na základě zaznamenaných dat už dopočítá program v PC. Bylo by to mnohdy i zbytečné z toho důvodu, že track projde právě v PC posprocessingem (nejenom vyhlazení, ale třeba, pokud je to účelné, i podstatná redukce počtu bodů) a tím je potřeba rychlost opět přepočítat. Mrkni obyčejným texťákem do gpx souboru, rychlost tam není.

_mike_ píše:Na to staci kratke zamysleni a Pythagorova veta ;-) To ovsem plati pro dobra data, oscilace kolem spravne vysky by uz s tim dokazaly zahybat docela slusne ("zuby" maji klidne pres 60 stupnu). Jelikoz se to nedeje, tak predpokladam, ze mas pravdu a bere se jen horizontalni slozka.
Právě, za to zlobení s přesností měření výšky, případně s jejími oscilacemi, to rozhodně nestojí. A vedle Pythagorovy věty třeba stačí si uvědomit, že u malých úhlú se sinus rovná tangens :)
James
nováček
nováček
 
Příspěvky: 109
Registrován: ned zář 14, 2008 13:49

Re: GPS - software pro wokna

Příspěvekod mike » pon úno 9, 2009 22:43

James píše:Teď jsem několik let spokojený s 60CSx

Prvni odkaz z Google:

The GPSMAP 60CSx adds several performance-enhancing features to the popular 60-series products, including a removable microSD™ card, high-sensitivity GPS receiver, barometric altimeter and electronic compass.

Jo, po rovine osciluje i barometricky vyskomer. Jenze to neni nic proti oscilacim GPS a ty se opravdu projevuji i pri chuzi do kopce. Tam uz jsou oscilace barometrickeho znacne mensi, nez vertikalni rychlost, takze zdanlive vymizi.

James píše:Tím zápisem (x;y;a;t) jsem myslel polohu (x;y) a výšku (a) a čas (t). Rychlost je zbytečné počítat, bylo by to mrhání systémovými prostředky :wink: Tu rychlost si na základě zaznamenaných dat už dopočítá program v PC.

Jenze to prave neni pravda. Rychlost muze lezt primo z chipu (ktery ji pocita) a treba ma GPS ji zobrazuje (takze k tomu je i duvod). Formaty dat jsou ruzne a nektere ji obsahuji.

James píše:Bylo by to mnohdy i zbytečné z toho důvodu, že track projde právě v PC posprocessingem (nejenom vyhlazení, ale třeba, pokud je to účelné, i podstatná redukce počtu bodů) a tím je potřeba rychlost opět přepočítat. Mrkni obyčejným texťákem do gpx souboru, rychlost tam není.

GPX je velmi omezeny format. Jsou i jine formaty, ktere rychlost obsahuji. Z me GPS (BGT-31) GPX vubec neleze, je az vysledkem konverze (orezani) nativnich formatu. K analyze rychlosti treba neni moc pouzitelny, jelikoz v nem chybi Dopplerova rychlost, ktera se z polohy dopocitat neda.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: GPS - software pro wokna

Příspěvekod James » pon úno 9, 2009 23:18

_mike_ píše:Jenze to prave neni pravda. Rychlost muze lezt primo z chipu (ktery ji pocita) a treba ma GPS ji zobrazuje (takze k tomu je i duvod). Formaty dat jsou ruzne a nektere ji obsahuji.

Aha, už si rozumíme. Někde na začátku diskuse jsem uvedl, že pracuji s prošlými trasami, případně záznamem GPX s následným zpracováním (pro jednoduchou archivaci či synchronizaci fotek). Při své činnosti nemám potřebu aktuálního měření. Ano, mohu z GPSky získat rychlost (v podstatě, když mi GPSka ukazuje aktuální rychlost, tak si ji nějak spočítat musí), ale z hlediska uživatelského a sběru dat mi to vyhovuje se tímto nezabývat. Právě z toho důvodu dodatečného zpracování, kdy v podstatě pro archivní účely redukuji počet bodů, tak musím rychlost dát přepočítat.

_mike_ píše:GPX je velmi omezeny format. Jsou i jine formaty, ktere rychlost obsahuji. Z me GPS (BGT-31) GPX vubec neleze, je az vysledkem konverze (orezani) nativnich formatu. K analyze rychlosti treba neni moc pouzitelny, jelikoz v nem chybi Dopplerova rychlost, ktera se z polohy dopocitat neda.

Omezenost GPX formátu mě zatím neomezuje :wink:
James
nováček
nováček
 
Příspěvky: 109
Registrován: ned zář 14, 2008 13:49

Re: GPS - software pro wokna

Příspěvekod mike » pon úno 9, 2009 23:33

Fajn, tak jsme se domluvili :)

Perlicka k rychlosti. Kdyz jsem jel poprve s GPS do Rakouska, tak jsem nekde mezi Linzem a Salzburkem kouknul na rychlost a ono to ukazovalo 200 km/h. V normalnim IC. Nejdriv jsem myslel, ze mi GPS blbne, ale pri pohledu z okna jsem ji dal zapravdu. A pak jsem si vzpomel na CD s jejich slavnym Pendolinem :(( Od te doby tam na to koukam pokazde a jsem zklaman, kdyz jedu vlakem, ktery jede jen 160 :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: GPS - software pro wokna

Příspěvekod James » úte úno 10, 2009 0:01

_mike_ píše:Perlicka k rychlosti. Kdyz jsem jel poprve s GPS do Rakouska...

Tak to mám podobnou zkušenost, taky s GPSkou poprvé v Rakousku, někde mezi Grazem a Vídní, 810 km/h.
Jak vysoko,? Nevím, to ten barometrický výškoměr :D
James
nováček
nováček
 
Příspěvky: 109
Registrován: ned zář 14, 2008 13:49

Re: GPS - software pro wokna

Příspěvekod Yearling » úte úno 10, 2009 15:20

_mike_ píše:Vsechny body rozhodne prochazet nemusis. Existuji ucinnejsi metody; na mych matematickych znalostech uz bohuzel lezi notna vrstva prachu, ale mohl bych se poradit s kolegama, kteri se tomu venuji. Jestli mas zajem. Takhle z hlavy mne napada treba lehce modifikovana metoda puleni intervalu. Nebo iterace -- na zacatku spocitas vzdalenost pro kazdy X-ty bod (X zvolis tak, aby pocet vypoctu byl prijatelny), zvolis dva body, ktere maji nejmensi vzdalenost a opakujes iteraci mezi nima (ovsem pozor na kruhove cesty a bod blizko zacatku a konce :)). Rozumne reseni by se urcite naslo.


No zatím to asi nechám tak jak to je. Přiznám se, že jsem s tím před časem trochu pokusničil a přišel jsem na to, že žádná metoda není dostatečně univerzální - úspěšnost záleží na spoustě faktorů (počet správných hodnot, jejich rozptyl, proměnná hustota trackpointů,...), navíc některé z nich závisí i na typu GPS. Implementace a vyzkoušení každé takové metody dá spoustu práce a přece jen mne živí něco jiného :wink:
Stávající metoda určitě není ideální, ale jeví se jako jednoduchá a velice univerzální :) no a kromě toho se jedná spíš o doplňkovou funkci TrekView, těžiště není ani tak ve funkcích "po projetí", ale spíš v těch plánovacích :) . Pokud by se to mělo udělat úplně přesně, asi by bylo nutné, každý tracklog "ručně" doladit, ale otázka je jestli to má smysl - přece jen výškový profil a sumární údaje slouží jen pro hrubou představu o cestě.
Co se týká vývoje algoritmu, něco podobného jsem zažil, když jsem vymýšlel zjednodušovací algoritmus pro zadávání tras do archivu (podstatně sníží počet bodů z kterých se trasa skládá, ale současně nedojde ke zkreslení vlastní trasy) - vlastní agoritmus i parametry nastavení jsou v praxi úplně odlišné od toho co jsem čekal - nakonec to stejně sklouzlo k metodě pokus-omyl.
Yearling
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: stř úno 4, 2009 10:45

Re: GPS - software pro wokna

Příspěvekod mike » úte úno 10, 2009 17:39

Jasne, chapu. Az moc dobre, bohuzel uz mam za sebou obdobi, kdy jsem takove veci delal ciste proto, ze mne to bavilo. Tak to dopada, kdyz se z konicka stane zamestnani...

Kdyby ses tim prece jen chtel nekdy zabyvat, tak mi nasi matematici doporucili pouzit quadtree. Melo by to umoznit binarni vyhledavani. Jestli jsem to spravne pochopil, tak by se ctvercova plocha obsahujici celou trasu postupne delila na ctverce tak, aby ve vysledku obsahoval kazdy ctverec maximalne jeden bod (If a region quadtree is used to represent a set of point data (such as the latitude and longitude of a set of cities), regions are subdivided until each leaf contains at most a single point). Kdyz by pak uzivatel nekam kliknul, ve stromu by se nasel odpovidajici ctverec a tim i bod. Pak by stacilo spocitat vzdalenost od nej a pokud by byla mensi, nez stanovena, zobrazit data. Metoda vyzaduje pripravny vypocet, ale nasledne vyhledavani by melo byt velmi rychle (logaritmicka slozitost).

Co se tyce prace s aplikaci, tak jsi to sice puvodne zamyslel jinak, ale treba ja pouzivam GPS pouze na zaznam trasy a TrekView na jeji prohlizeni. Protoze nic lepsiho, co by umelo foto mapy, nemam.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: GPS - software pro wokna

Příspěvekod Yearling » úte bře 3, 2009 21:08

Spustil jsem novou verzi TrekView - mimo jiné umožňuje i zobrazení podrobností k libovolnému bodu projeté trasy (poloha bodu na mapě, poloha ve výškovém profilu, vzdálenost od počátku trasy, nadmořská výška, souřadnice, čas projetí) - viz předchozí diskuse. Rovněž je možno spustit automatické přehrávání projeté trasy
Yearling
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: stř úno 4, 2009 10:45

Re: GPS - software pro wokna

Příspěvekod mike » úte bře 3, 2009 21:51

Nadhera! =D> Diky!

Vyresil jsi to opravdu lisacky. Je to takhle prekvapive (pro mne) dobre pouzitelne a vyskovy profil je taky velice dobry napad. Myslim, ze si s tim dost vyhraju.

Kdybys to chtel nekdy v budoucnu jeste vylepsit, tak by bylo fajn, kdyby se to okno dalo zvetsit. A/nebo kdyby se poloha dala ovladat z klavesnice. Citliveji, klidne po jednom bode trasy. Mozna to jde uz ted, ale neprisel jsem na to, jak (FF3). Ale i takhle je to skvele, jeste jednou diky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: GPS - software pro wokna

Příspěvekod Yearling » stř bře 4, 2009 18:26

_mike_ píše:A nebo kdyby se poloha dala ovladat z klavesnice. Citliveji, klidne po jednom bode trasy.


Tak a je to tam :)
Hned vedle "Přehrát trasu" jsou dva symboly << a >> - po kliknutí myší skok o jeden bod zpět a o jeden bod dopředu.
Yearling
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: stř úno 4, 2009 10:45

Re: GPS - software pro wokna

Příspěvekod mike » stř bře 4, 2009 18:39

Skvele, diky :) Takhle se daji podstatne lip najit pauzy.

Body prohlizene trasy jsou ty puvodni nebo zredukovane pro vykresleni? Chtel jsem tam nacist nejaky vetsi, aby to vyzkousel a neproslo to. A to mela jen neco pres 29000 bodu ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: GPS - software pro wokna

Příspěvekod Yearling » stř bře 4, 2009 20:07

Body jsou původní, ale výška je jim přiřazena průměrná na základě koeficientu tlumení výšky (Počítat průměrnou výšku každých X sec - viz nápověda - lze nastavit - výchozí hodnota 120sec) - z těchto hodnot je počítán i výškový profil.
Na začátku každé trasy je malá nesrovnalost - 1. bod trasy má správně přiřazenou výšku, ale několik dalších je bez výšky. Je to tím, že výška 1. bodu se bere ze souhrnných údajů, kdežto ty další už se počítají no a protože první půměr je známý až po uplynutí nastavené doby (120sec), je prvních pár bodů bez tohoto údaje i když by tam měl být údaj stejný jako v prvním bodě. Vyřešení tohoto menšího nedostatku by to celé zbytečně zkomplikovalo, tak jsem to nechal tak jak je (zatím si toho nikdo nevšiml :-)
Jinak velikost souboru je omezena na max 2MB (závisí na možnostech webhostingu) a kromě toho je omezena i doba načítání a zpracování souboru na 2 minuty (na pomalejších linkách mohou vzniknout problémy). Při velkých souborech (nad 2MB) by mohly vzniknout i problémy s nedostatkem paměti (zpracování XML v PHP je poměrně náročné) - to taky závisí na webhostingu - podobné problémy jsem měl i při práci s velkými obrázky v PHP.
Jinak další potíže mohou vzniknout při nekorektním XML (GPX) souboru - většinou když jsou některé tagy (vetšinou poslední) neuzavřené.
Já do TrekView načítám soubory vytvořené v TrekBuddy (http://www.trekbuddy.net) - hustota trackpointů se dá do značné míry ovlivnit nastavením - celodenní jízda cca 100km na kole v členitém terénu mi dá cca 5000 trackpointů (tj v půměru 1bod na 20m což podle mne více než bohatě stačí) a soubor něco přes 1MB. Ale bez problémů jsem tam otevřel i cca 200km tracklog po jízdě autem.
Jinak co se týká waypointů (editovaný soubor), nejsou problémy se soubory vytvořenými v TrekBuddy, ale ani se soubory vytvořenými v plánovači cest na mapy.cz nebo mapy.atlas.cz. Pokud by nějaké nastaly, pošli mi ten soubor přes PM a já to zkusím doladit (pokud jsou v souboru použity pro trackpointy nebo waypointy nějaké nestandardní tagy, nemusí si s tím parser XML poradit)
Yearling
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: stř úno 4, 2009 10:45

Re: GPS - software pro wokna

Příspěvekod mike » stř bře 4, 2009 20:23

Vyska je OK, takhle je to lepsi, nez kdyby byla puvodni, ktera lita nahoru a dolu.

S velikosti souboru si nedelej hlavu, to byl jen takovy pokus. Na pesi tury mam zapnute logovani po 10 m, coz da radove tisice bodu a stovky kB dat. Zaroven nechavam bezet druhy log po sekunde, jednak jako zalozni a jednak kdybych chtel nejakou cast trasy analyzovat podrobneji. Jeste se to nestalo :) Takovy log pak ma desitky tisic bodu a megabyty v GPX. Ma s nim problemy i MapSource. Sice ho nacte, ale trva to veky a prace s nim taky neni zadny med.

Omezeni velikosti by mohlo vadit snad jedine kdybych si udelal jeden GPX s trasami treba za rok (jako segmenty). Coz jsem sice mel v planu, ale neni to nic zasadniho a kdyz tak se da pocet bodu pro tenhle ucel zredukovat.

Se soubory jsem jeste nemel problem. Konvertuju do GPX pomoci GPSBabel a ten to dela korektne. Obcas je edituju rucne a kdyz neco zvrtam, tak si to taky opravim :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: GPS - software pro wokna

Příspěvekod zbuddy » čtv srp 19, 2010 11:53

Chlopi a baby. Jako čerstvý majitel tohotok se hloupě a líně zeptám bez použití funkce Hledat :twisted: :oops: :mrgreen: . (Mám v tom samozřejmě navigaci Garmin, která se dá přepnout pro režim chodec, ale to stejně není do přírody, ale do osídlení. Jsou tam i GoogleMaps, ale nemám datový tarif ani Internet v mobilu, takže se připojuji jen tam, kde je WiFi.)

Mám si nahrát bezplatně nějaké turistické mapy např. z odkazů, které tady máme v jiném vláknu? Samozřejmě k používání offline, bo v Garminu jiné, než jeho drahé mapy, prý nemůžu použít (tlf konzultace s gpscentrum PRaha). Mám si k používání koupit Sunnysoft Mapview?

edit: takže si pročítám, čeho jsem si dříve nevšiml, tj. tohotok a tohotok. Takže systém je prý otevřený, na rozdíl od v/u info od "odborníka. Co na to říkáte?

edit 2: kdyžtak jaký program na mapy mi poradíte, pozor, displej je 480x800 pix, WM 6.5.3
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: GPS - software pro wokna

Příspěvekod mike » stř zář 1, 2010 1:34

Ja ti nevim... bez datoveho tarifu vyuzijes tenhle mobil tak na 50%, mozna min. Byl jsem driv proti, ale ted ho mam a je to fajn. Muzu uz pri snidani resit pracovni maily :twisted: Vcera mi diky nemu silene otravna cesta prisernymi vlaky CD z Horniho Dvoriste pres Budejovice do Prahy ubehla ani jsem nevedel jak. WiFi je v nich samozrejme sci-fi ;-) Staci nejaky s FUPem 100 MB na mesic, ktery poridis docela levne. Je ale pravda, ze GoogleMaps delaji hodne velke prenosy, chce to pohlidat.

K softwaru -- na co to presne chces? Jake mapy chces pouzivat? Osobne jsem zatim experimetoval s OziExplorerem a s Alpenverein mapami pro PDA. U prvniho pouzivam vlastni naskenovane mapy, pripadne odnekud stazene, u druheho si tam naimportuju potrebne AV. Oboji fungovalo v horach obstojne, s druhym jsem dokonce jednou ve tme nasel ztracenou stezku ;-) Papirovou mapu to nenahradi, ale pro mne je hlavni funkce GPS krome logovani (a na to se mobil nehodi) zjistit, kde jsem se to zase ztratil. Sice jsem to zatim nikdy opravdu nutne nepotreboval, ale kdyz se v nedeli vecer zacala po ledovci plazit mlha a ja se porad nemohl vymotat z bludiste snehem zafoukanych trhlin, tak jsem byl celkem rad, ze mam v batohu reseni pro pripad nouze.

Jo a displej mam stejny, taky 480x800. Jen na prudkem slunci toho na nem neni moc videt.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: GPS - software pro wokna

Příspěvekod Schnappi » stř zář 1, 2010 20:53

mike píše:Ja ti nevim... bez datoveho tarifu vyuzijes tenhle mobil tak na 50%, mozna min. Byl jsem driv proti, ale ted ho mam a je to fajn. Muzu uz pri snidani resit pracovni maily :twisted:
Pro někoho velmi silný argument PROTI neomezeným datovým tarifům. :P
Dokdy to potřebujete vědět? :oops:
Uživatelský avatar
Schnappi
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3349
Registrován: pát lis 24, 2006 10:51
Bydliště: Jihovýchod ČR

Re: GPS - software pro wokna

Příspěvekod mike » stř zář 1, 2010 20:57

Vsak to taky byla ironie ;-) Venuju se IT pres 20 let a prvni mobil jsem si poridil letos. Mj. proto, ze mi bylo jasne, jak to dopadne...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: GPS - software pro wokna

Příspěvekod vonkreuz » stř zář 1, 2010 21:10

Dobře ty, první mobil po stodvacetišesti letech, nebo kolik že ti to vlastně je :-k :mrgreen: Tak ať ti co nejdýl vydrží :supz:
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: GPS - software pro wokna

Příspěvekod mike » stř zář 1, 2010 21:49

Priblizne tak nejak :twisted: Nakonec mne dostali, ale nejvetsi zasluhu na tom ma zlodej, co mi v tramvaji ukradl z kapsy firemni, co uz jsem ho mel asi rok pujceny ;-) Tenhle mne aspon kazdou chvili nevytaci k nepricetnosti a vyhody mirne prevazuji nad nevyhodami.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: GPS - software pro wokna

Příspěvekod apuka » úte črc 21, 2015 7:56

Po peti letech je situace v techto SW ponekud pomenena.

Jaky SW pouzivate na pracu s nalogovanymi trasami, GPX soubory. Trasa je logovana na mobilu, ne v GPS a potreboval bych obcas vyhodit par nesmyslnych bodu, ale potrebuji videt na mape, kde ten bod je. Co jsem nejake programky zkousel, umoznuji bud jen smazani celeho tracku nebo editaci bodu, ale jenom v tabulce bez navaznosti na mapu. Neco jako Mapsource (mam ke stary navigaci Garminu, ale nemam do toho mapy) ale pro libovolny GPX.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: GPS - software pro wokna

Příspěvekod Mawenzi » úte črc 21, 2015 9:00

to by se mi taky libilo, kdyby mel nekdo nejakej tip. Koupila sem od hlp3 ten logger igotu 600 (mimochodem, miluju tu moznost prirazeni fotek k trase), ale ten nativni soft je prisernej, desnej, neergonomickej a asi me z neho brzo slehne.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: GPS - software pro wokna

Příspěvekod wawrik » úte črc 21, 2015 9:17

apuka píše:Neco jako Mapsource (mam ke stary navigaci Garminu, ale nemam do toho mapy) ale pro libovolny GPX.
Do Mapsource ľubovoľný GPX dostaneš. Editáciu priamo na google (alebo OSM atď.) mape vedel už SportTracks - pohľadaj po nete starú verziu 3, tie novšie už majú nejaké divné licenčné podmienky...

Zo onlajnových skús bikeroutetoaster alebo cmaps.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: GPS - software pro wokna

Příspěvekod slash1111 » úte črc 21, 2015 11:53

ja pouzivam Viking GPS data editor and analyzer, daju sa do neho pridavat rozne mapove podklady (format x, y, zoom), vyskove udaje (DEM model), trasy sa daju editovat (aj jednotlive body trasy), import/ export GPX atd.
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: GPS - software pro wokna

Příspěvekod apuka » úte črc 21, 2015 12:38

Ten Mapsource zkusim doma upgradovat - mam jeste takovou predpotopni verzi (snad aktualni je trochu prehlednejsi), kde se dost blbe pracuje. Ma to vsak maly hacek - rad bych program, ktery mohu dat na PC i NB a MapSource se to libit nemusi. Sporttracks jsem koukal, ale i verze 3 je zpoplatnena. Z prace se nedostanu na nektere servry na stahovani (nemyslim hacknute veci), tak doma zkusim, jestli neni starsi release volny.
Ja bych v klidu zaplatil nejakou mensi castku za SW, ktery bude delat, co chci ja, ale abych platil skoro tisicovku za funkce, ktere z 95% nevyuziju, se mi nechce. Jinak bych asi koupil OziExplorer... Kurna, to jsem zase vymyslel nejakou pitomou funkci, kterou je (pro vyrobce) tak slozite pridat, i kdyz je to vlastne to nejjednodussi (i z hlediska programovani), co by mel takovy SW umet????

@slash1111: Vinking jsem prave zkousel, ale mne tam prave neslo dat dohromady body s moznosti editace (mazani) se zobrazenim na mape, jen v tabulce, ale tehdy nevidim na mape, kde jsem. Nebo jsem nejak nenasel tu moznost.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: GPS - software pro wokna

Příspěvekod wawrik » úte črc 21, 2015 12:47

Prečo by sa Mapsource nemala páčiť inštalácia na PC aj NTB? Mám ho nainštalovaný všade. Na tablete mám aj Basecamp, ale kvôli tomu chorému neštandardnému formátu dát ho používam iba ako „prehliadač“ v aute.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

PředchozíDalší

Zpět na Mapy, navigace, GPS