Tracker a satelitni komunikator - sharovani

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Tracker a satelitni komunikator - sharovani

Příspěvekod ntz » úte bře 7, 2023 22:57

Ahoj,

neni tady nekdo kdo ma ten Garmin InReach nebo InReach Messanger ?

https://www.garmin.com/en-US/p/592606#specs
https://www.garmin.com/en-US/p/765374#specs
https://www.garmin.com/en-US/p/793265#specs

a nebo neco podobneho ? Furt si s tim lamu hlavu, jetli bych mel neco takoveho kupovat .. Spis bych bral. mit takovehle zarizeni sdilene (klidne s vic lidma) protoze ho realne pouziju jen par dnu v roce .. myho garmina 64st se mi nechce upgradovat na 66i uz jen kvuli mapam a kvuli tomu, ze 66i ma zabudovanou baterku a ja radsi do garmina tuzkovky ..

Jde mi o to, jestli bych si mohl od nekoho kdo to ma ten InReach treba pujcit a nebo si ho klidne s nekym koupit napul (radsi idealne se trema na tretiny a nebo se ctyrma na ctvrtiny :D)

Tezke rozhodnuti ... tezke ... Furt mi vrta hlavou, jestli neporidit tu 66i (co tu InReach technologii ma v sobe) nebo jestli nekoupit InReach a nezustat se svym 64st, kterej mi plne vyhovuje a vlastne nic navic od nej nepotrebuju .. a ve kterym mam mapy a musel bych to slozite a za pomoci nejakeho crackovani dostavat z jednoho do druheho ..

diky a zdar ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2064
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Tracker a satelitni komunikator - sharovani

Příspěvekod tsunami » stř bře 8, 2023 0:18

Asi to zalezi kde cestujes. Jen to nejzakladnejsi predplatne vychazi na cca pet stovek mesicne. Jestli ti jde jen o sdileni polohy, tak potrebujes vyssi tarif kvuli poctu zasilanych “sms”. Funkce SOS je formou nejakeho pojisteni u GEOS vazana uz na zakladni predplatne.
Pokud trajdas po Evrope kde je temer vsude mobilni signal, nema to smysl. Jestli cestujes po svete mimo civilizaci, tak pak srovnej jeste se Spotem, ten muze vyjit cenove zajimaveji - ale ma mensi pokryti (jina satelitni sit).
Resil jsem to, kdyz jsem se chystal na motorce pres Sibir, ale nejdriv uraz, pak covid a ted valka mi to zhatily :-/ Takze zarizeni mam doma neaktivni, pokud bys chtel odkoupit tak bych se nebranil. Mam tento model https://www.zdenda.com/2018/05/garmin-i ... gpsmap-62/
tsunami
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: stř bře 20, 2019 20:27

Re: Tracker a satelitni komunikator - sharovani

Příspěvekod ntz » stř bře 8, 2023 1:09

diky za nabidku, me jde vylozene jenom o tu technologii InReach a ze bych diky tomu mohl (vic) chodit sam .. O trasovani mi nejde .. Jde mi o to SOS tlacitko v pripade potreby (kterou samozrejme doufam, ze nikdy nebudu mit) a jde mi to to, abych treba jednou za 6 hodin poslal update o sve poloze, aby se rodina nebala a abych mohl jednou denne usmolit SMSku vecer (prej se na tom pise uplne debilne a usmolit zpravu o 160 znacich je zalezitost na hodinu)

me plany a touhy vsechny smerujou na sever do naproste divociny ~ala Skotsko, Svedsko, Norsko .. Proto chci InReach .. ted jsem si zranil koleno a musel jsem odvolat Skotsko, kam jsem mel jet s kamosem fotografem (ve dvou inReach nepotrebuju) .. vypada to, ze do toho Skotska pojedu nakonec sam letos nekdy v Rijnu/Listopadu (az se dam zase do kupy) a proste jedu do oblasti, kde neni zadnej signal a je to tam fakt daleko od civilizace .. Proste tam nikdo a nic siroko daleko neni (to stejne Svedsko, Norsko) a vzhledem k tomu, ze tam budu sam (nastesti alespon ve Skotsku nejsou medvedi - takze pohoda, tam me maximalne muze dostat Bear Grylls a nebo nejakej polosilenej McMurphy v sukni), tak bych rad ssebou mel nejake takovehle peace-of-mind zarizeni ..

Navigaci mam GPSMAP 64st, takze jinou navigaci nepotrebuju .. ta tvoje navigace vypada lakave, to si ale rovnou mohu poridit 66i, kterou nechci kvuli baterce .. nepouzivam totiz normalni smartphone (mam the lightphone) a nevedu zadne powerbanky, takze proto bych rad zustal s tuzkovejma baterkama v 64st
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2064
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Tracker a satelitni komunikator - sharovani

Příspěvekod Bruca » stř bře 8, 2023 6:54

Ted vyšel nějaký nový telefon CAT, který by ty nouzové zprávy přes satelit taky měl umět
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 450
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Tracker a satelitni komunikator - sharovani

Příspěvekod tsunami » stř bře 8, 2023 7:30

ntz: Asi by ti stačilo to nejlevnější předplatné. Mají tam možnost připravených zpráv zdarma - doma si přes webovou konfiguraci uděláš pár zprávy typu "Jsem OK, pokračuji" nebo "Taborim" a ty můžeš i v základním tarifu posílat přímo ze zařízení ručně bez omezení. K té zprávě je přibalená i poloha a na webu garminu se zobrazuje značka na mapě. Ve vyšších tarifech mají funkci automatického odesílání polohových zpráv. Příchozí zprávy jsou v základním tarifu do počtu 5/měsíc zdarma, pak se platí. U vyšších tarifů to je s větším limitem nebo bez omezení.
Jaké zařízení, to je na tobě a telefonu, který nosíš. Kdybys měl nějakého chytrého telefona, tak bys mohl celkem pohodlně posílat SMSky z telefonu. To mé zařízení by při provozu o kterém píšeš mělo vydržet s baterkou několik týdnů (jestli se nepletu).
tsunami
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: stř bře 20, 2019 20:27

Re: Tracker a satelitni komunikator - sharovani

Příspěvekod Bruca » stř bře 8, 2023 8:02

Ten telefon je cat s75, 30 zpráv měsíčně 5e
https://smartmania.cz/cat-s75-je-nerozb ... -podporou/
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 450
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Tracker a satelitni komunikator - sharovani

Příspěvekod ntz » stř bře 8, 2023 12:42

@Bruca - diky za tip s tim telefonem Cat .. jako zni to zajimave, asi bych ale radsi zustal s puvodnim planem .. ten Garmin je proste pogumovana skoro nerozbitna vec, co vydrzi pod vodou, ma relativne dlouhou vydrz baterky a je to proste specialni zarizeni konstruovane pro tyhle ucely ..

V soucasne dobe mam v planu 2 veci pricemz minimalne u te prvni vim, ze ji budu absolvovat sam

1) Hike po Skotsku v nahradnim terminu rijen/listopad
2) 10 dni hike v parku Sarek ve Svedsku

na obou mistech neni mobilni signal a proste to je divocina .. neni to jak kdekoliv v nasi evrope, kde je furt spousta civilizace (Alpy), nebo miliarda turistu na kazde cesticce (Tatry) a nebo miliarda fotografu (Island)
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2064
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Tracker a satelitni komunikator - sharovani

Příspěvekod jony800 » sob bře 11, 2023 9:15

Taky o nějakém podobném zařízení delší dobu uvažuji. Pokud na to akutně nespěcháš počkal bych co se objeví na trhu tenhle rok. Co se mobilních telefonů týče Apple, Huawei, Motorola a zmiňovaný Cat už mají funkční modely na trhu i když jsou tam různá omezení. Dva největší výrobci mobilních čipů MediaTek a Qualcomm oznámily novinky s podporou oboustranné komunikace přes Iridium. Na sat. telefonech pracují Samsung, Honor, Nothing, Oppo, Vivo a Xiaomi. Motorola představila komunikátor Defy satellite link s lidovou cenou. Letos by mělo přijít hodně novinek v této oblasti, což snad to přinese snížení cen. A i klasičtí výrobci jako Garmin na to budou muset reagovat.
jony800
nováček
nováček
 
Příspěvky: 77
Registrován: ned dub 10, 2016 6:21

Re: Tracker a satelitni komunikator - sharovani

Příspěvekod ntz » sob bře 11, 2023 11:30

Me se libi ta myslenka mit cca 120g pogumovanou vec, co je presne designovana na tenhle ucel ... telefon proste neni podle meho nazoru moc praktickej .. ten inReach Mini2 vlastne dela co bych potreboval .. tady je dulezite si uvedomit, ze ja s tim neplanuju vubec nic delat :) .. ja vlastne od toho nehci nic, co podminuje najakou interaktivitu .. ja chci, aby to updatovalo jednou za 6 hodin moji polohu a moje rodina videla nekde na strankach a nebo v Basecapmpu (aplikace od Garmina), kde jsem a abych mel moznost toho SOS tlacitka (peace-of-mind) .. taky bych rad, aby to vydrzelo treba tejden zapnuty, coz je se standardnima telefonama dost problematicke
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2064
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Tracker a satelitni komunikator - sharovani

Příspěvekod ntz » sob bře 11, 2023 13:40

@jony800 - jen abych se doplnil .. vlastne ultimatni zarizeni by pro me byl Garmin GPSMAP 66i, kterej ma tu technologii inReach v sobe, pripada mi to ale jako zbytecna investice, protoze ja mam nekolik let GPSMAP 64st a mam v nem nektere mapy, ktere jsem tenkrat ja blbec nekoupil ve formatu SD karty, ale elektronicky (napr. prave topo Norway Experience PRO) a vlastne vim, ze mi 66i nic noveho oproti 64st neda .. navic 66i ma vestavenou baterku a ja radsi preferuju vymenne dobijeci tuzkovky .. Jedny 2000mAh tuzkovky mi vydrzi cca 16 hodin v kuse zapnute ve full tracking modu .. ja toho garmina ale mivam normalne vypnuteho a zapinam ho jen jednou za cas kdyz potrebuju, takze ty baterky vydrzi docela dlouho ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2064
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Tracker a satelitni komunikator - sharovani

Příspěvekod jony800 » sob bře 11, 2023 16:04

Rozumím ti, příspěvky co jsou tu satelitních komunikátorech mám přečtené všechny. Garmin inReach nebo SPOT jsou super ale při reálném použití dva týdny v roce je ta nákupní a provozní cena extrémně vysoká. Vzhledem k tomu co výrobci slibují se dá čekat že letošní rok bude v tomhle odvětví revoluční. A z technologie pro pár extrémních dobrodruhů se stane něco široce dostupného. Třeba Motorola Defy Satellite Link co jsem zmínil je obdoba inReach Messenger. Měla by jít provozovat i bez propojení s telefonem a krom SOS tlačítka má i tlačítko pro zaslání zprávy s polohou. Cena by měla být 100 USD a základní předplatné 5 USD/měsíc. A to je jen první vlaštovka. Když jsi to vydržel do teď asi bych ještě chvíli počkal co přijde. Na druhou stranu to si můžeš říkat pořád dokola. Víš co chceš tak jdi do toho. S tím že se s tebou někdo složí nepočítej.
PS krásný fotky
jony800
nováček
nováček
 
Příspěvky: 77
Registrován: ned dub 10, 2016 6:21

Re: Tracker a satelitni komunikator - sharovani

Příspěvekod ntz » sob bře 11, 2023 19:20

@jony800 - diky za tipy .. pockam, nemam s tim zadnej problem .. letos asi nikam nepojedu protoze jsem si zranil koleno a ten jarni termin, kterej je proste nejlepsi, nedam .. moje nasledujici 2 vypravy budou do Skotsko a Svedsko (Sarek) a tam proste neni signal .. kdyz jedu ve dvou az trech, tak na to kaslu, kdybych ale jel uplne sam, tak bych proste ssebou neco chtel .. myslim ze dalsi akce bude jaro 2024
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2064
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Tracker a satelitni komunikator - sharovani

Příspěvekod Olchor » sob bře 11, 2023 20:15

Celkem běžně fungují půjčovny satelitních telefonů, na netu je jich hafo. Ale počítej cca 200kč/den.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Tracker a satelitni komunikator - sharovani

Příspěvekod ntz » ned bře 12, 2023 16:46

Diky @Olchori ... (nebo @Olchore ?), nicmene tuhle moznost jsem uz resil i predtim a nefunguje to uplne optimalne .. vetsinou si jeste musis zaplatit zvlast veskery naklady spojeny s tou subscription aby jsi mohl ten satelitni komunikator pouzivat a take pro majitele (na kteryho to je napsany) je tzv. GEOS insurance, ktera rika, ze kdyz si zavolas pomoci toho SOS tlacitka pomoc, ze nemusis nic platit (ta je automaticky s aktivaci) a ja bych fakt nerad potom resil nejakej problem, ze kdybys to pouzil a mel jsi to to pujceny, ze by se pak cukali, ze to neni tvoje ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2064
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Tracker a satelitni komunikator - sharovani

Příspěvekod Olchor » ned bře 12, 2023 19:59

Jsem nesklonnej :)
Ten satelit si běžně půjčují lidi do Himalu a podobně, takže to asi nějak funguje. Ale osobní zkušenost nemám. Kdo se bojí se*e v síni. :)
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Tracker a satelitni komunikator - sharovani

Příspěvekod ntz » ned bře 12, 2023 20:12

Olchor píše:Kdo se bojí se*e v síni. :)


jj, pravdu dis .. a nebo v lepsim pripade bude o cca 7-10 litru kratsi (to je zhruba cena, za kterou se daji poridit ruzne garmini udelatka s inReach na ebay.de)
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2064
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Tracker a satelitni komunikator - sharovani

Příspěvekod onelook » pon bře 13, 2023 14:43

tsunami píše:Mají tam možnost připravených zpráv zdarma - doma si přes webovou konfiguraci uděláš pár zprávy typu "Jsem OK, pokračuji" nebo "Taborim" a ty můžeš i v základním tarifu posílat přímo ze zařízení ručně bez omezení. K té zprávě je přibalená i poloha a na webu garminu se zobrazuje značka na mapě.


Tak to si stačí předpřipravit zprávy "A", "B", ..., "Z" a " " (případně číslice apod.) a člověk může poslat libovolnou zprávu :D
onelook
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: stř lis 6, 2019 22:47


Zpět na Mapy, navigace, GPS