Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod apuka » čtv úno 17, 2022 18:06

mike píše:Co displej? Jak se chova ve vetsich mrazech?
I u eTrex 30x vice-mene stejne jako pri +10. Na rozdil od mnoha mobilu...
mike píše: dotykovy displej v tenkych (PWS) rukavicich funguje taky a navic se prodavaji i s upravenyma koncema prstu primo na tohle.
Hm, docela bych Te chtel videt, jak si 5-10 minut budes "v tenkych (PWS) rukavicich s upravenyma koncemi prstu" operovat na mobilu pod -20, nejlepe jeste v poradnem vetru. Docela bych se obaval, ze bys po kratke dobe nemusel resit omrzavani prstu :wink:.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod mike » čtv úno 17, 2022 18:10

oodoow píše:To je samozřejmě nesmysl, prostě používám to, co je v současné chvíli nejvýhodnější. Ale pokud tě to uklidní tak chodím i na 100km závody, kde není dána trasa, ale jenom body, co máš oběhnout. A je zakázáno používat gps, máš jenom mapu a buzolu.

To nebylo (jen) o tobe, ale obecne. Ty zavody budou dobry indikator, az se jim zacnes vyhybat, tak budes vedet, ze je neco spatne ;-)

oodoow píše:Neudělá to nic, ty hodinky jsou extra odolné. Na displayi je safírové sklíčko, které je těžké poškrábat.

To mam myslim taky a zas tak tezke to nebylo. Je samozrejme odolnejsi, ale ne dost odolne. A fakt by mne zajimalo, jestli se to projevi na dotykove funkci.

oodoow píše:Pokud máš klasickou zateplenou bundu se širokými rukávy, tak opravdu není problém ji odhrnout a podívat se, rozhodně lepší než někde lovit mobil a koukat do něj.

Mam a uz ponekolikate ti pisu, ze to problem je, narazim na nej denne ;-) Uz je to skoro srovnatelne s mobilem v naprsni kapse.

oodoow píše:Display k nepoužitelnosti je hodně možná a spíš další nesmysl, že jo.

Naopak, vyzkouseno. Pod -15 se mi jak hodinky, tak nemapova GPS velmi zpomalovaly. Prekresleni maleho displeje trvalo sekundy. Mobil jsem v takovem mrazu jeste nezkousel, ale ten mas stejne v kapse a za tu chvilku promrznout nestaci. Tady je ale rec o hodinkach, ktere jsou celou dobu venku bez vyhrivani rukou a tam jsem dost skepticky. Moje by to v -20 asi nedaly, aktualni stav displeju nevim.

oodoow píše:Mně to přijde jako hodně praktické, mít světlo pořád s sebou, všechno to, co jsi tu vyjmenoval můžeš nějakým způsobem ztratit, ale tohle máš prostě na ruce a i když děláš úplné blbosti ať už z vyčerpání nebo jiného důvodu, tak tohle prostě neztratíš.

Kdyz jdeme do extremu, tak se ti na hodinkach muze pretrhnout reminek a prijdes o ne ;-) Problem je ale hlavne kapacita baterky. Mala a nechces ji plytvat na sviceni. Jako vylozena nouzovka asi jo, ale jinak trvam na hipsterine ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod ntz » čtv úno 17, 2022 18:14

mike píše:Posledne jsem nakoupil zasobu tady, 28.8 Kc za kus je skvela cena ..


to vypada skvele .. diky za tip .. koukal jsem na alzu a vsechny dobijeci baterky jsou NiMH takze jinak receno ty Li-ion jsou vzdy jednorazove ?? Ja pouzivam tyhle GP AA a AAA nabijeci a pripadaji mi lehce tezsi nez normalni jednorazove baterie .. ty jednorazovky si klidne koupim taky protoze mam ty nabijeci jen 4+4 a ackoliv nevim, na co baterie spotrebovavame, mame takovou krabicku kde doma baterky vyhazuje uz asi za rok nebo dva plnou
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2070
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod mike » čtv úno 17, 2022 18:17

apuka píše:Hm, docela bych Te chtel videt, jak si 5-10 minut budes "v tenkych (PWS) rukavicich s upravenyma koncemi prstu" operovat na mobilu pod -20, nejlepe jeste v poradnem vetru. Docela bych se obaval, ze bys po kratke dobe nemusel resit omrzavani prstu :wink:.

:roll: nechapu, proc bych mel 5 - 10 minut blbnout s GPS a to jeste v -20 a poradnem vetru. Si furt musis vymyslet nejake extremni pripady? Jinak ty PWS rukavice bez upravenych koncu prstu nosim celou zimu, pouzivam na celodenni akce na sneznicich a mel jsem je i v tech -20. V batohu mam i teplejsi lyzarske, ale na ty dojde jen zridka. A nejsem si vubec jisty, ze bych v nich dokazal rozumne ovladat tlacitkovou GPS a nemusel si stejne vzit ty PWS.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod mike » čtv úno 17, 2022 18:25

ntz píše:to vypada skvele .. diky za tip

NZ, ale jeste je potreba pripocitat postovne ;-) Vyhoda je, ze fakt vydrzi dlouho a muzes je tedy koupit do zasoby. Vlastne jsem ted kupoval proto, ze mi predchozi zasoba asi po 5 letech dosla, a tak jsem si udelal novou.

ntz píše:takze jinak receno ty Li-ion jsou vzdy jednorazove

Ne, Li-Ion jsou naopak nabijeci, jednorazove lithiove jsou jina technologie (LiFeS2). Li-Ion tuzkove se daji sehnat taky, treba tady, ale v tvem pripade by to nebylo plus.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod ntz » čtv úno 17, 2022 18:54

jj uz jsem na to koukal dal .. zda ze, ze dobijeci Li-ion baterky jsou docela vzacnost a napr. v cesku se skoro nedaji sehnat ... urcite si koupim do zasoby ty baterky cos' linkoval vyse .. stejne jsem uz jen kvuli skotsku premyslel jestli budu setrit baterkama a nebo jestli nejake nekoupim ... kdybych setril, tak samozrejme vystacim (mluvim o navigaci) ja ale mam rad nesetrit a mit to porad zapnuty at to zapisuje tu cestu apod .. jeden par mejch AA baterek tam vydrzi zhruba na celej den
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2070
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod apuka » čtv úno 17, 2022 18:57

mike píše:nechapu, proc bych mel 5 - 10 minut blbnout s GPS a to jeste v -20 a poradnem vetru. Si furt musis vymyslet nejake extremni pripady? Jinak ty PWS rukavice bez upravenych koncu prstu nosim celou zimu, pouzivam na celodenni akce na sneznicich a mel jsem je i v tech -20.
Protoze vim dobre, ze Tvoje pouzivani v CR a napr. pouzivani nekde na planich Severu, a to jeste napr. na mesicni vyprave je neco jineho :wink:. Vim, ze uz parkrat byla o takovych vypravach rec a stejne jsi nechapal, proc bys asi nepochodil se svym pristupem tady. Mel bys to jednou vyzkouset a az bys prezil, asi bys tusil :wink:.

Mimochodem, ja taky pouzivam Polartecove rukavice celou zimu, obcas i pri -20. Ne PWS ale teplejsi Classic. Jenze je docela rozdil, kde a za jakych podminek. Pekne v lesnatem terenu, jeste pri slunicku, kdy poradne makam s hulkami, to staci. Na otevreni plani s vetrem (nemusi byt orkan) a vyrazne nizsi teplote pri zemi (viz, co jsem popisoval z nedelni tury na Choc - teplota vzduchu cca -3 stupne, teplota "snehove pokryvky", tj. u zeme pod -12, na stejnem miste, je to jeden maly stozar meteoveci) uz vubec ne.
Ze by -20 a vitr byl "extremni priklad" - na Severu??? :-k Kdybys chodil do Vysokych Tater, zejmena na severni stranu do Polska, tak bys zjistil, ze to zadny extrem neni. Celodenne takto, klidne i -25, rozhodne vetsinou tak desitka i vice dnu v roce, pokud zajdes do staleho stinu, tak nekde skoro pulka zimy, i kdyz budes mit na Slovenske strane v podobnych vyskach v nejhorsim -10.

No a manzelka eTrex v pohode ovladala v Primaloftovych palcacich. Trocha zkusenosti a par nezdaru na zacatku a zjistis rychle, jak na to.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod apuka » čtv úno 17, 2022 18:59

@ntz: bacha na jednu vec. Mam dojem, ze ty Li-xx AA baterky bys nemel nabijet v bezne nabijecce na NiMH baterky, na to jsou urcene jine. Ale jisty si tim nejsem, nabijeci Li-xx nepouzivam.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod sobb » čtv úno 17, 2022 19:00

mike píše:Ale jiste uznas, ze vase akce jsou neobvykle a lehce extremni i na OF pomery ;-)
Jak které, ten popisovaný způsob používáme třeba i na několikadenní vejlet v Alpách.

mike píše:Jak casto asi na vasich akcich GPS pouzivate? Taky mam na vicedennich akcich mobil zabaleny v batohu, ale polohu potrebuju zjistovat tak malo, ze mi nedela problem ho pro tyhle ucely vybalit.
Na tohle se těžko odpovídá, protože je to jak kdy. Někdy GPS i pár dní nezapnem, jindy mnohokrát za den. Občas podle ní i vyloženě kus jdeme, ať už za tmy, anebo při dohledávání konkrétního místa. Takže náhradní baterie jako záloha jsou celkem nutnost.
O vybalování mobilu mi zas tolik nejde, to při hledání signálu pro příjímání SMS s počasím, dělám taky. Spíš se při delších akcích snažím maximálně šetřit baterii.

mike píše:Tohle rozhodne, ale je otazka, jestli by dneska nebyl na navigaci uz nebyl lepsi druhy mobil. Nebo jeden na navigaci a druhy mensi nouzovy zabaleny v batohu. V normalnich podminkach ;-)
Těžko říct, oboje řešení bude mít své plusy a mínusy. Pořád je běžný mobil méně odolný než GPS, v dešti nebo zimě je dotykový displej dost na houby, a co se týče energie, tak mi přijde jednodušší mít pár záložních lithiovek, než řešit dobíjení mobilu.

mike píše:Co displej? Jak se chova ve vetsich mrazech?
Překreslování se zpomaluje, ale pořád se s tím dá celkem bez obtíží navigovat. V opravdu velkých mrazech ale držíme elektroniku v teple na těle a venku používáme jen na nezbytnou dobu. Kdo by taky chtěl v takový kose držet GPSku a jít podle ní :mrgreen:
Ostatně nám při konzultaci ohledně větších mrazů takový postup doporučovali i z Garminu, právě kvůli výdrži baterií. Ale tehdy nám zároveň psali, že třeba Honza Kopka vezl při Iditarodu GPSMAP 64s celou dobu na řídítkách kola.

mike píše:Tohle jo, obvsem dotykovy displej v tenkych (PWS) rukavicich funguje taky
Neměla jsem na mysli jen tenké rukavice.

Co se týče lithiovek, tak si taky průběžně děláme zásobu. Když je někde mají za slušnou cenu, tak je občas přihodíme k nějakému jinému nákupu, třeba abychom se dostali na dopravu zdarma. Pak se vyplatí i za cenu něco přes těch 30 korun. Raděj si koupím baterie, než "zbytečně" platit dopravu.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod mike » čtv úno 17, 2022 19:05

ntz píše:zda ze, ze dobijeci Li-ion baterky jsou docela vzacnost a napr. v cesku se skoro nedaji sehnat

Li-Ion baterky totiz maji jmenovite napeti 3.6 V a ty chces u AA 1.5 V, takze tam musi byt konvertor jako u toho Fenixu, co jsem odkazoval. Je to spis specialni pripad a obvykle rovnou s konektorem na prime nabijeni bez nabijecky. Hodi se tam, kde potrebujes treba jen jednu (celovka) a nechces kvuli tomu kupovat nabijecku.

ntz píše:kdybych setril, tak samozrejme vystacim (mluvim o navigaci) ja ale mam rad nesetrit a mit to porad zapnuty at to zapisuje tu cestu apod .. jeden par mejch AA baterek tam vydrzi zhruba na celej den

Tyhle by mohly den a pul a par ma jen 30 g. Akorat bacha, ze uplne nove maji az 1.7 V, coz rychle klesne na 1.5 V a pak to dlouho drzi. Jestli to GPS snese, normalne to problem neni, ale radej bych se ujistil. sobb ale vlastne psala, ze je v Garminech pouzivaji, a tak je to snad OK.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod mike » čtv úno 17, 2022 19:22

sobb píše:Jak které, ten popisovaný způsob používáme třeba i na několikadenní vejlet v Alpách.

Protoze jste na nej zvykli ;-) Nutne to ale neni.

sobb píše:O vybalování mobilu mi zas tolik nejde, to při hledání signálu pro příjímání SMS s počasím, dělám taky. Spíš se při delších akcích snažím maximálně šetřit baterii.

Jasne, ale up-to-date mobily maji uz docela slusnou baterku (ja mam 3400 mAh, 4000 nejsou vyjimkou). Vase mobily jsou z doby, kdy standalone GPS byla lepsi i v tomhle, jenze mezitim probehl nejaky vyvoj.

Mozna to vidis jinak i proto, ze porovnavas aktualni GPS s uz hodne zastaralym mobilem ;-) Ten uz se s aktualnimi v podstate neda srovnat. Jak jsem psal, u mobilu probehl za poslednich 10 let zasadni vyvoj, zatimco u GPS jen mirny.

sobb píše:Pořád je běžný mobil méně odolný než GPS, v dešti nebo zimě je dotykový displej dost na houby, a co se týče energie, tak mi přijde jednodušší mít pár záložních lithiovek, než řešit dobíjení mobilu.

Tohle uz taky nemusi byt pravda, viz me porovnani vyse. Mobil IP68 (a neni to vyjimka), GPS IPX7, tedy horsi. Na dobijeni muzes mit nekolik 18650, do tech se vleze spousta energie. Pripadne by se dalo s vhodnou nabijeckou dobijet i z tech jednorazovych. Pomer energie/vaha je u nich lepsi, ale rozdil neni az tak velky. Dotykovy displej rozdil byt muze, ale i tam sel pokrok dopredu, chtelo by to vyzkouset.

sobb píše:Raděj si koupím baterie, než "zbytečně" platit dopravu.

To rozhodne, zvlast kdyz se tyhle nekazi :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod sobb » čtv úno 17, 2022 19:53

mike píše:Protoze jste na nej zvykli ;-) Nutne to ale neni.
Protože to považujeme za nejbezpečnější. GPS na navigaci, mobil na SMS o počasí a případné nouzové použití. Jistě, satelitní telefon by byl bezpečnější, ale nemáme ani neplánujeme pořizovat, takže beru dané vybavení, které u nás přichází v úvahu - tedy GPS a mobil.

mike píše:Jasne, ale up-to-date mobily maji uz docela slusnou baterku
O to mi ale primárně nejde. Jak písu výš - mobil mám na jasně dané použití a na to je třeba šetřit baterii. Když ji vyplácám na navigování, tak si pak třeba nebudu mít jak přinavigovat vrtulník.

mike píše:Mozna to vidis jinak i proto, ze porovnavas aktualni GPS s uz hodne zastaralym mobilem ;-)
Porovnávám zastaralou GPS se zastaralým mobilem :wink: :mrgreen:

mike píše: GPS IPX7, tedy horsi.
Odolnost jsem měla na mysli obecně celého přístroje. Co se týče vody, tak problém s dotykovou obrazovkou u mobilu.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod Etheric » čtv úno 17, 2022 20:00

Jednorázový lithiový baterie jsou nechutně drahý, používat to běžně, nedoplatil bych se..
Odolnost telefonu s IP68 můžu potvrdit, asi proto mi vydržel tři a půl roku a stále drží, zatímco telefony bez IP rok, maximálně dva a konec. Holt se dovnitř nedostane vlhkost a nenapráší se
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod mike » čtv úno 17, 2022 20:07

sobb píše:Jistě, satelitní telefon by byl bezpečnější, ale nemáme ani neplánujeme pořizovat, takže beru dané vybavení, které u nás přichází v úvahu - tedy GPS a mobil.

Zvaz ten satelitni komunikator, tam je cena jeste rozumna. Sama vis, jak je to s mobilem a signalem, kdyz ho nejvic potrebujes.

sobb píše:Jak písu výš - mobil mám na jasně dané použití a na to je třeba šetřit baterii. Když ji vyplácám na navigování, tak si pak třeba nebudu mít jak přinavigovat vrtulník.

To samozrejme, muzes si dat hranici treba 50 % baterky, coz je porad podstatne vic, nez 100 % u vaseho mobilu. BTW, presne takhle jsem uvazoval, kdyz jsem vypadnul z te mapy. Ze si muzu dovolit pouzivat mobil i na mapu, protoze baterky mam dost. Navic jsem mel jeste powerbanku, k te se da mobil pripojit a muzes volat rovnou i bez nabijeni.

sobb píše:Porovnávám zastaralou GPS se zastaralým mobilem

Jenze jak jsem na to koukal, tak u tech GPS nevidim skoro zadny rozdil, takze je to fuk ;-)

sobb píše:Odolnost jsem měla na mysli obecně celého přístroje.

Tohle ale je odolnost celeho pristroje ;-) Plus si k nemu muzes poridit nejake pouzdro proti padu ze 100 m ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod mike » čtv úno 17, 2022 20:20

Etheric píše:Jednorázový lithiový baterie jsou nechutně drahý, používat to běžně, nedoplatil bych se..

Ve srovnani s cim? Kdyz to prepocitas na energii, tak mozna z jednorazovych vyjdou nejlevneji. Za 28.8 Kc je sance docela slusna, nejlevnejsi AA dostanes za nejakych 5 - 10 Kc, ale to jsou shity, co nevydrzi ani desetinu. Si vzpominam, jak jsem jednou takove koupil nouzove v Bille a pak mi ty 4 sotva stacily, abych s celovkou dosel na nadrazi. Mrzlo a menil jsem je po pul hodine... Lithiove tam vydrzi 9 hodin.

Etheric píše:Odolnost telefonu s IP68 můžu potvrdit, asi proto mi vydržel tři a půl roku a stále drží, zatímco telefony bez IP rok, maximálně dva a konec. Holt se dovnitř nedostane vlhkost a nenapráší se

Jj, to je ten vyvoj, co je treba brat v uvahu :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod sobb » čtv úno 17, 2022 21:13

mike píše:Zvaz ten satelitni komunikator, tam je cena jeste rozumna. Sama vis, jak je to s mobilem a signalem, kdyz ho nejvic potrebujes.
Zvážili jsme, nechceme :wink: Ostatně přežii jsme dřív i bez mobilu, tak to nebudem přehánět. S rizikem prostě počítáme a snažíme se přizpůsobit podmínkám - zbytečně neriskovat.

mike píše:To samozrejme, muzes si dat hranici treba 50 % baterky, coz je porad podstatne vic, nez 100 % u vaseho mobilu.
Ale o to přece nejde, když bude o dalšího mobilu baterka kapacitnější, tak tím líp, je větší šance, že mi vydrží na ty předpovědi i na případnou záchranu.

mike píše:Jenze jak jsem na to koukal, tak u tech GPS nevidim skoro zadny rozdil, takze je to fuk ;-)
Byl jen vtípek (i když pravdivý) :wink:

mike píše:Tohle ale je odolnost celeho pristroje ;-) Plus si k nemu muzes poridit nejake pouzdro proti padu ze 100 m ;-)
Jen proti vodě a prachu, mám na mysli robustnost GPS, i odolnost elektroniky v mrazu vs relativní křehkost běžného mobilu. A k tomu je zcela zásadní dotykový displej mobilu v porovnání s tlačítkama na GPS, jak jsem zmiňovala již dřív.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod mike » čtv úno 17, 2022 22:22

sobb píše:Ostatně přežii jsme dřív i bez mobilu, tak to nebudem přehánět.

Survivor bias ;-) Taky jsem dlouho jezdil bez mobilu a pak jsem jednou ten vrtulnik potreboval a byl rad, ze mobil mam. Satelitni lokator by mi tenkrat poslouzil jeste lip (kdybych se odhodlal ho pouzit, coz nejspis ne).

sobb píše:Jen proti vodě a prachu

Voda je achillova pata prenosne elektroniky.

sobb píše:mám na mysli robustnost GPS, i odolnost elektroniky v mrazu vs relativní křehkost běžného mobilu.

Dnesni mobily jsou podstatne odolnejsi nez ty, ktere myslis, a s vhodnym krytem budou mozna robustnejsi, nez GPS. Nevim, co si mam prestavit pod odolnosti elektroniky v mrazu, elektricke vlastnosti se s klesajici teplotou zlepsuji a blizko absolutni nuly prichazi supravodivost ;-) Problem z mrazem maji baterky a displeje.

No a jestli myslis, ze je v Garminech nejaka lepsi elektronika, tak ani nahodou, spis presne naopak.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod sobb » pát úno 18, 2022 0:09

mike píše:Survivor bias ;-)
Tady jde o to, že někde mám hranici :wink: Možná je to pro současné mlaďochy nepředstavitelné, poněvadž bez mobilu neudělají krok. Pro nás to bylo normální a jsme zvyklí se chovat tak, ať se nic nestane a snažit se postarat sami o sebe. Nejbezpečnější řešení by ostatně bylo nikam nejezdit :wink:

mike píše:Dnesni mobily jsou podstatne odolnejsi nez ty, ktere myslis, a s vhodnym krytem budou mozna robustnejsi, nez GPS. Nevim, co si mam prestavit pod odolnosti elektroniky v mrazu, elektricke vlastnosti se s klesajici teplotou zlepsuji a blizko absolutni nuly prichazi supravodivost ;-) Problem z mrazem maji baterky a displeje.
Slyšela jsem dost nářků nad rozbitými mobily :wink: Taky nevím, ale mobil to tolik nedává, možná ten displej nebo baterie.

mike píše:No a jestli myslis, ze je v Garminech nejaka lepsi elektronika, tak ani nahodou, spis presne naopak.
Netuším, ale v mrazu funguje, zatímco mobilům se tolik nechtělo, musely být zahřívané, a powerbanky daly sotva půlku kapacity.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod mike » pát úno 18, 2022 0:45

sobb píše:Pro nás to bylo normální a jsme zvyklí se chovat tak, ať se nic nestane a snažit se postarat sami o sebe.

Vsak pro mne taky. Jenze nekdy to proste neodhadnes nebo se sejdou okolnosti... Sipka jezdi jako vy, rekl bych, ze trasy jsou jednodussi a bezpecnejsi. Tu uvahu udelala a dosla k tomu, ze satelitni lokator jo. Mne vychazi to same, mam jen dva duvody proti, oba ne uplne racionalni. "Duvera" v Garmin a povera resp. zkusenost, ze kazdy kus vybavy jsem driv nebo pozdeji opravdu potreboval. A tohle potrebovat nechci :)

sobb píše:Slyšela jsem dost nářků nad rozbitými mobily

A bylo to v posledni dobe nebo driv? Vyvoj ;-) Taky neni mobil jako mobil, ne kazdy ma IP68 a kovove telo. Plus to, ze nejcasteji se mobil rozbije padem na dlazbu, coz v prirode az tak nehrozi.

sobb píše:zatímco mobilům se tolik nechtělo, musely být zahřívané

To znamena presne co? Problem s displejem?

sobb píše:powerbanky daly sotva půlku kapacity.

To je bohuzel normalni, kapacita s mrazem klesa a navic se nedoporucuje nabijet pod nulou. Vybijet muzes. Takze idealni je nabijet ve spacaku.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod sobb » pát úno 18, 2022 1:00

mike píše:Sipka jezdi jako vy, rekl bych, ze trasy jsou jednodussi a bezpecnejsi. Tu uvahu udelala a dosla k tomu, ze satelitni lokator jo.
No vidíš, a přesto nám vyšlo, že tohle už ne, holt lehkovážní a nezodpovědní jedinci :wink: Navíc šipka to pořídila asi hlavně kvůli rodině. My tohle řešit nemusíme.

mike píše:A bylo to v posledni dobe nebo driv? Vyvoj ;-)
Asi tak průběžně, co tak občas někde zachytím. To je pravda, nesleduju, co přesně kdo má. Akorát je to velký, drahý, a furt to měněj :mrgreen:

mike píše:To znamena presne co? Problem s displejem?
Pomalý načítání po spuštění, pomalý reakce, pomalý displej.

mike píše:To je bohuzel normalni, kapacita s mrazem klesa a navic se nedoporucuje nabijet pod nulou.
Při tomhle pokusu (my sami powerbanky nevozíme, páč baterii v mobilu šetříme, měl je tehdy parťák) se dobíjelo až v teple na srubu. Ale víc prostě nedaly. Pamatuju, jak byl tehdy naštván. My měli půjčenou solární powerbanku, ta na srubu něco dobít zvládla. Od tý doby jsme žádný další pokusy nedělali. Mobil pouštíme jen kvůli signálu a SMS, takže vydrží i měsíc. A vše ostatní živíme na baterie.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod mike » pát úno 18, 2022 1:06

sobb píše:Navíc šipka to pořídila asi hlavně kvůli rodině. My tohle řešit nemusíme.

Taky mas rodinu ;-)

sobb píše:Akorát je to velký, drahý, a furt to měněj

Nekdo holt musi byt porad IN ;-) Mam mobil pres 4 roky, je v pohode, neni to zadne padlo a nemam duvod ho menit. Chtel jsem ovsem neco funkcniho a solidniho a ne na nekoho delat dojem ;-)

sobb píše:Pomalý načítání po spuštění, pomalý reakce, pomalý displej.

To bude asi vsechno displej. Njn, ten je holt problem, u GPS s malym rozlisenim to asi bude lepsi.

sobb píše:... se dobíjelo až v teple na srubu. Ale víc prostě nedaly.

Zajimave. Asi by to chtelo nejake pokusy ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod Etheric » pát úno 18, 2022 7:28

mike píše:Ve srovnani s cim? Kdyz to prepocitas na energii, tak mozna z jednorazovych vyjdou nejlevneji.

S ničím jsem neměl v úmyslu to srovnávat. Jen jsem konstatoval, že vzhledem k pořizovací ceně těch baterií by mě vyšel provoz pro běžný používání různých zařízení secsafra draho. Jinak samozřejmě, vydrží nejvíce, nevytečou a hlavně váží nejméně. Ale ta cena, to ať si strčí za klobouk. Klasický AA, ne lithiový, bych ani nekupoval, jak bylo zmíněno, jsou k ničemu. Navíc toho bordelu co vyprodukuješ.. Holt zbydou jen ty nabíjecí.

Lithiový baterie AA doma mám, trvanlivost do konce r 2038, koupil jsem když měli kdysi v akci, pokud dobře pamatuju Energizer ultimate lithium 4ks za 40Kč. Ale já pro ně mám dost specifický využití, kde jich je spotřeba opravdu minimální. Kdyby to víc žralo, vyprd bych se na to a cpal tam nabíjecí. Ale tady, kde je dost nízkej, zato trvalej odběr, jsou ty lithiový jednorázový lepší, než nabíjecí. Maj v sobě víc energie, valí bez ohledu na počasí, nemusím to furt hlídat.. A jako bonus lithiový baterie prodáš. Než bude kilo prázdných potrvá, ale pak to prodáš k dalšímu zpracování.
Nicméně pro pohon 98% věcí upřednostňuji baterie nabíjecí, šetří to peníze a hlavně odpad, mnohoset násobně. To už je pořádná hromada.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod mike » pát úno 18, 2022 7:50

Etheric píše:koupil jsem když měli kdysi v akci, pokud dobře pamatuju Energizer ultimate lithium 4ks za 40Kč.

O tom velmi pochybuju. Tohle byvala akcni cena, ale za 1 kus. Myslim, ze jsem nikdy nevidel nizsi nez tech 28.80 vyse. Naopak, bezna cena v kramu 60 za kus a vic. Treba tady Datart ma 67.50 za kus a to je navic jeste ETA (a s pry 50 % slevou, ale to je klasicky podvod).

Etheric píše:Ale já pro ně mám dost specifický využití, kde jich je spotřeba opravdu minimální.

Hodi se skvele treba do domaci meteostanice, kde se alkalicke meni tak jednou za rok a tyhle za tolik let, ze si nepamatuju, kdy jsem je tam daval. Navic diky ploche vybijeci krivce displej postupne nebledne, ale je citelny skoro az do konce a kdyz uz zacne blednout, tak to behem par dni vypne. S alkalickyma je to hur citelne mesice pred jejich koncem.

Na outdoor se hodi jednak do mrazu, treba jak psala sobb, a jednak jako zalozni do cehokoliv, diky vaze a vydrzi. Ja je pouzivam jeste do celovky, mam neustale v batohu 3 kusy, ktere vazi 45 g, z toho jeden v celovce. 27 hodin sviceni a vystaci mi to na libovolnou akci, nemusim nic resit. Kdyz v celovce dojde, vymenim a doma doplnim cerstvou.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod apuka » pát úno 18, 2022 10:29

mike píše:Vyvoj ;-) Taky neni mobil jako mobil, ne kazdy ma IP68 a kovove telo. Plus to, ze nejcasteji se mobil rozbije padem na dlazbu, coz v prirode az tak nehrozi.
Jo, "na dlazbu" asi nespadne...

Ale vis, na cem "odesel" nas eTrex? Ze manzelka upadla (v hodne "extremnim terenu" na cervene hrebenovce mezi Ovcarnou a Vysokou Holi pod Petrovymi kameny :wink:), navigaci mela prilou na ramennim popruhu batohu. Pri tom padu spadla presne tak, ze navigace byla pod jeji hlavou. Cimz asi zabranila tezsimu urazu, zato displej "se setkal" s hranou, resp. spise hrotem skaly mirne vycnivajici z uslapane hliny stezky. Nerozpadl jse, byla na nem ochranna folie, "jen" rozbil, zato se vmackl v miste "setkani" asi pul cm dovnitr pristroje, cimz navic asi poskodil i elektroniku.

Jo to byla extremni nahoda a vaha manzelky, ale v horach se obavam, ze Murphyho zakony funguji dobre a vetsina nedobrovolnych "setkani" navigace nebo mobilu by skoncilo "setkanim" displeye a hrotem nebo hranou skaly, coz by displey neprezil, pripadne se u tobo poskodila i elektronika. Je jedno, jestli by mobil mel odolnost IP68 - ty odolnosti pocitaji jen s "beznym narazem", ne s narazem do hrany nebo rohu neceho trvrdeho, hoc i jen vlastni vahou. Prece jen tam dochazi v takovem pripade k uplne jinym silam.

Ale prece jen ty standalone navigace maji mensi pravdepodobnost, ze se Ti toto stane, ten displej je trochu taky lip chraneny nez u mobilu, i tim, ze je mensi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod sobb » pát úno 18, 2022 10:35

mike píše:Taky mas rodinu ;-)
Rodičové jsou za ta léta vytrénovaní a odolní :wink: Však v době, když nebyl net ani mobil, jsme odjeli na vandr, později do hor, ... a pak se prostě někdy zas vrátili :D Z delších výletů občas přišel pohled dřív, než jsem se stihla vrátit, někdy dorazil až po mně :wink: Ostatně i z půlročního vejletu na Zéland o mě věděli jen díky pár pohledům a několika mejlům z internetových kaváren. Jeden z nich s instrukcemi, aby nám u prodejce letenek posunuli odlet o čtvrt roku :D

mike píše:Mam mobil pres 4 roky, je v pohode
Ono to určitě záleží i na intenzitě a způsobu využití. U Tebe se má asi celkem dobře :wink: :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod apuka » pát úno 18, 2022 10:40

Etheric píše:Nicméně pro pohon 98% věcí upřednostňuji baterie nabíjecí
Problemy s nabijecimi mas hlavne dva:
1) Vetsi mraz - odchazi rychleji nez napr. i alkalicke
2) Napeti je 1,2 V a ne 1,5 - to nekterym zarizenim vadi.

Kdyz ani jedno z toho neni Tvuj pripad, tak je samozrejme nabijeci clanek nejlepsi volba. Ale napr. v lavinovem vyhledavaci je primo zakazane NiMH baterie pouzivat (tam kvuli zime).
mike píše:nejlevnejsi AA dostanes za nejakych 5 - 10 Kc, ale to jsou shity, co nevydrzi ani desetinu. Si vzpominam, jak jsem jednou takove koupil nouzove v Bille a pak mi ty 4 sotva stacily, abych s celovkou dosel na nadrazi.
Zvlastni je, ze mnohdy v ruznych testech baterek jsou na nejprednejsich mistech nektere ty levne - napr. IKEA nebo z Lidlu - a docela vyrazne s vydrzi porazi "znackove", stojici nasobky. Nektere na pomale vybijeni a nektere zase na narazove. Takze asi zavisi i od "neznacky".
Ale je pravda, ze se netestuji v mrazech.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod apuka » pát úno 18, 2022 10:58

mike píše:Mam mobil pres 4 roky, je v pohode, neni to zadne padlo a nemam duvod ho menit.
No, pokud pouzivas nektere aplikace, tak casem mozna zjistis, ze verze na Tvem mobilu je nejaka jina, ze na jinych novych mobilech je jina, mozna ma lepsi a rozsahlejsi funkce.
Bo Tvuj mobil ma jen Android X nebo XX a ten druhy o par verzi novejsi. Aplikace zase ma nastavene, ktera verze je pro ktery Android.

Napr. Snowsafe - na starem mobilu ukazovalo jednoduchou lavinovou situaci, na nove ale uz obsahovala dalsi mista (Skandinavie, Island a myslim dokonce i Spicberky) a muzes si nechat primo v aplikace zobrazit spravu k lavinove situace z jednotlivych "horskych sluzeb". To sice asi nebude Tvuj salek kavy, ale stejne tak Mapy.cz maji novejsi a podrobnejsi mapy jenom s novejsimi verzemi sve aplikace.
Mozna ted jeste tento problem nemas, za nejakou dobu mozna budes. Mne toto sere - nastesti stejne se musi firmeni mobily po nejake dobe menit, kvuli konce podpory security ze strany vyrobce mobilu. (Coz naopak, mozna by Te zajimat mohlo - Kdyz jsem vymenoval svuj Samsung S3 Neo, tak stav security patchu Androidu byl asi tri a pul roku stary, dalsi uz nevydavali.)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod mike » pát úno 18, 2022 16:14

sobb píše:Rodičové jsou za ta léta vytrénovaní a odolní

To jo, ale kdyby ses nevratila vubec, tak si toho mozna vsimnou ;-) Hlavnim ucelem tohodle bazmeku je zachrana v situacich, kdy nemas mobilni signal. Vy a sipovic jste vylozene cilova skupina a ja castecne taky. Pricemz tipuju, ze realne si to kupujou spis hipsteri, kteri podnikaji vypravu na Snezku :twisted:

sobb píše:U Tebe se má asi celkem dobře

Jo, prevazne se vali nekde doma. Ale zas kdyz jedu na vylet, tak je cely den ve viku batohu a nekdy i s dalsima vecma. Takze na displeji uz par skrabancu je.

apuka píše:No, pokud pouzivas nektere aplikace, tak casem mozna zjistis, ze verze na Tvem mobilu je nejaka jina, ze na jinych novych mobilech je jina, mozna ma lepsi a rozsahlejsi funkce.

To je klidne mozne, ale netrapi mne to. Aplikaci nemam nijak moc a s tema, co pouzivam, jsem spokojen a kdyz jsem spokojen, tak nemam potrebu hledat neco lepsiho.

apuka píše:stav security patchu Androidu byl asi tri a pul roku stary, dalsi uz nevydavali

To je normalni a taky mne to nijak netrapi. Na desktopu mam Win7, u kterych se mi rozbily updaty asi tak pred 8 lety a taky to neresim. Sice bych to mohl spravit, ale tak nejak mi vyhovuje, ze mne to furt s necim neotravuje ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod sobb » pát úno 18, 2022 17:15

mike píše:To jo, ale kdyby ses nevratila vubec, tak si toho mozna vsimnou ;-) ... Vy a sipovic jste vylozene cilova skupina
Po nějaký době asi jo :D My evidentně cílová skupina nejsme, páč si to pořizovat nehodláme :) Ony ty naše výlety nijak extrémní nejsou, jak se snažíš podsouvat :wink: ... ale moji rodiče to tu stejně nečtou 8)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod mike » pát úno 18, 2022 17:19

Za rok nebo dva by jim zacalo byt divne, ze je v baraku podezrely klid :twisted:

Cilova skupina jsou ti, co se vydavaji do mist, kde neni mobilni signal a zvlast v dobe, kdy tam nikdo normalni nechodi ;-) Jaky je vlastne vas duvod si to neporidit? Sve jsem napsal vyse, slabe, takze na to asi dojde.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Mapy, navigace, GPS