Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod ntz » úte úno 15, 2022 20:48

@mike - podle me ses' proste proti tomu garminu fakt zaujatej ... ja navigaci garmin (mnozny cislo - mel jsem nekolik ruznejch modelu) pouzivam dost intenzivne cca 7-8 let a defakto nikdy jsem nemel tvoje problemy ... urcite nejsem takovej frajer jako ty, pises vyse

Mam ve zvyku se pohybovat ve slozitejsim terenu mimo stezky, obtiznost do PD+ ..

(nevim, co to je PD+) ale s Garminem jsem se zvladl naprosto vzdy odnavigovat vsude po cele evrope ... tahle krvelacna diskuse, jestli je navigace (garmin) k necemu nebo ne, je podle meho nazoru uplne jalova jako diskuse jestli staci fotit mobilem a nebo si mas koupit fotak a nebo jestli staci tarp a nebo se mas vlacet se stanem ...

uplne tady zapada to puvodni gro tohodle tematu a @Freerider vyse napsal, ze se teda spokoji jen s mobilem viz tohle:

Freediver píše:Díky všem za komentáře... ať už jsou některé odpovědi přesné nebo méně přesné, stejně mi z toho vychází lépe zůstat u navigace v telefonu a rozšířit ji o další mapy / aplikace.


ja s timhle zasadne nesouhlasim a myslim si, ze do hor a do mist kam chodi (alespon dle fotek co jsem videl) proste opravdovou navigaci (+ idealne GPS lokator, coz napriklad GPSMAP 66x ma) by mit urcite mel .. kazdej at si dela co chce, pokud si chce @mike chodit mimo stezky at si chodi, nemyslim ale, ze je zodpovedne hlasat to jako nejakou univerzalni pravdu ... Freerider vyse psal, ze se pohybuje mimo stezky, dela navraty v noci za celovky ve snehu apod .. zrazovat ho ve svetle vyse uvedeneho od garmina jenom proto ze ho nekdo nema rad mi pripada se vsi uctou dost hloupy .. pokud by skutecne byl garmin takova sracka, tak by nebyl tak rozsirenej jako ve skutecnosti je - minimalne u tech lidi, co skutecne prekracujou hranici bezneho civilniho turismu

s hodinkama zkusenost nemam - to je proste fakt - pokud by ale umely to co umi tohle, tak bych si je poridil ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod apuka » úte úno 15, 2022 21:58

ntz píše:ja navigaci garmin (mnozny cislo - mel jsem nekolik ruznejch modelu) pouzivam dost intenzivne cca 7-8 let a defakto nikdy jsem nemel tvoje problemy
No...Manzelka mela dvoje navigaci od Garminu (eTrex30x) a pouzivala je nekolik let. Prvni mel dva HW problemy - postupne odchazel displej (vypalily se body, nakonec az skoro pulka) a "vypadavala" SD karta, vubec ji nedokazal drzet. Byly tam i SW problemy s nahravanim map, obcas s ukladanim udaju, atd. Vymenili za dalsi, ten ale mel od zacatku SW problemy, vetsi nez prvni. Obcasne resety, ztraty casti trasy, zase po case problem s nacitavanim map, po nejake dobe se "pomenilo menu" (nebylo to zadnou aktualizaci, jednoduse se nektere volby "ztratily" a "objevily" uplne jinde na nelogickych mistech). Bohuzel, kym se vyrazneji projevily problemy, uz bylo po zaruce. Po delsi dobe zase popisovane problemy s AV mapami, ktere vedly az k moznosti pouziti pouze jako zaznam trasy a s mapou, ktera byla davneji nastavena, prestavet se nic nedalo. Navic zacal i tam odchazet display... Nastesti se nakonec rozbila. Ja jsem premyslel, jestli ji nechat opravit s vymenou displeje a zakladni desky (vcetne SW), ale usoudil jsem , ze by se to vubec nevyplatilo - a ukazalo se, ze na tyto veci vystaci hodinky.

Jo, je pravda, ze se stalo parkrat, ze manzelce se synem navigace (s mapou) asi dvakrat hodne pomohla - ale to byly v pomerne jednoduchem terenu, jen nebylo moc videt. Ale ty OpenTopoMapy, ktere tam meli moc ve volnem terenu VHT na samotnou "navigaci" jednoduse nebyly vhodne. Ani ty garminacke TransAlpine nejsou nijak moc lepsi, vsak se proto sehnaly ty Alpenverein mapy (nabizel je sam Garmin a eTrex 30x tam bylo jako kompatibilni zarizeni), ktere se tam ale nepovedlo dat.
Proste a jednoduse - jestli Ti staci OpenTopoMaps a TransAlpine, tak je jasne, ze nejspise chodis po stezkach a v pomerne orientacne nenarocnem terenu. Nemusi ani byt extra slozity, staci trochu expozice, trochu skal, suti a bez vyraznych stezek... K tomu samemu ukazuje i to, ze pocitas s prvotnim naplanovanim trasy, jeho prenesenim do navigace a nechat se jim tam navigovat - uz jsem psal, ze toto udelas pouze v pomerne jednoduchem terenu, navic trasa podle mapy nikdy nebude uplne stejna jako ve skutecnosti a na mnoha mistech i par metru rozdilu muze byt nebezpecne. Takova navigace se totiz pri tezsi a slozitejsi turistice rozhodne nedela. Mike ma pravdu, ze stejne se musis rozhodovat v terenu - a navigujes se sam.

Mne v Alpach napadava casty problem - sesuvy. Najdes si trasu v mape, nechas se navigovat. Prijdes na krizovatku, mapa Te naviguje na mene pouzitou stezku, ty tam jdes. Po nejake dobe ale prijdes k sesuvu a dal to nepujde (nebo senekdo snazil tam projit, stopy budou, ale cesta bude radove nebezpecnejsi, svah nestabilni, atd.). Normalne by ses zastavil, poradne zkontroloval, co muzes a na mape bys zjistil, ze predtim tu byla jen jedna stezka. Logicky tak usoudis, ze asi byl nejaky duvod, ze je ta "nova" vyslapanejsi, takze budes ostrazity a i kdyby ses rozhodl jit po puvodni, budes ostrazite hlidat vsechno. Ale nejspise mozna zkusis popojet trochu po nove a mozna uvidis duvod.
Muzes rict, ze si vymyslim extremni scenare, ale problem se sesuvy jsou v Alpach na mnoha mistech naprosto bezne, stezky i znacky se presouvaji uplne jinam nebo se jednoduse zrusi. Na to narazim skoro kazdym rokem - nekdy je presun jen kousek, nekdy se ale cesta presune na protejsi svah v udoli (napr. Saas Fee z lanovky na Allalin smerem na Britanniahutte nebo jistou dobu v Otztale cesta z Ventu na Martin Bush Hutte - a to jsou sakra intenzivne pouzivane stezky). Kazdopadne v takovem pripade mas se svoji "navigaci" problem.

Ano, tlacitka na navigaci jsou fajn v desti a zime, ale vice-mene tam konci extra vyhoda tech navigaci oproti mobilum (vlastne jo, jeste ta moznost si je nekam pripnout - ale kdyz je pripnuta k batohu, tak po odepnuti muze dopadnout uplne stejne jako mobil) . Na mobil ale sezenes lepsi mapy, kvalitnejsi navigaci (kdyz uz jej potrebujes) a na samostatne navigaci nemas zadne funkce navic, ktere bys nemohl mit na mobilu. Teda jedine, ze bys mel mobil bez barometru - a ze navigace ma casto vetsi antenu na GPS - zato vsak garminacke navigace doted tezko s tou samotnou GPS pracuji, napr. to prvotni nalezeni signalu.
Co se tyka odolnosti, to je otazne, jaky mobil pouzijes.

Nebo mas neco jineho, v cem Ti vychazi navigace lip?
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod ntz » úte úno 15, 2022 22:54

apuka píše:ale kdyz je pripnuta k batohu, tak po odepnuti muze dopadnout uplne stejne jako mobil ..


to je nejaka Vase obsese nicit veci rozbijenim je o zem ... ostatne navigace se nosi (alespon pokud vim) takto (obrazek ze dvou ruznych batohu, ta gumova snurka na Baltoro je fakt lepsi nez ta garmin klipsna na tasmanskym tygrovi), takze je pridelana k batohu ze nemuze spadnout ani po odepnuti :D

ja k tomu nemam co rict .. asi se bezne nepohybuju v megahustych terenech jako vy, rad se pohybuju mimo stezky, rad hledam blbe dostupne kesky (treba v recku v horach), v alpach jsem byl na ture jen parkrat, nikdy jsem ale s navigaci nemel zadnej problem .. mam asi jine workflow nez mate vy .. ja do ty navigace moc necucim, obcas kontroluju trasu, pohybuju se ale normalne spis podle toho, co vidim ze je prede mnou .. s navigaci jednou za cas zkoriguju abych vedel kde presne jsem ... obcas se i kouknu "dopredu za roh", malokdy se mi ale stane, ze by me navigace tzv. pochcala a nahnala me do nejakeho pruseru - to je fakt pro me sci-fi, nechapu, proc se na to furt odvolavate ..

co se tyce bugu, ta etrex 30 byl v pohode, mel par much, na zadnej ale otravnej a vylozenej bug si nepamatuju .. ta vysi rada Montana me stvala hodne, mela horsi ten dotykovej display a mela takovy debilni ty menus a moc funkci, blbe se s tim pracovalo a v rukavicich a nebo v mokrej rukach fakt nesmysly .. tahle GPSMAP 64st je uplne bez problemu .. nenarazil jsem s ni zatim na zadnej hw nebo software problem a ovladani je oproti tomu touchscreenu uplna basen (asi tak po 5ti minutach - kazdymu kdo prejde z mobilu na tyhle cudliky to na prvno dojem pripada strasny, to je ale fakt zalezitost to 5-10 minut pouzivat)
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod mike » úte úno 15, 2022 23:02

ntz píše:podle me ses' proste proti tomu garminu fakt zaujatej

Jiste, ze jsem, na zaklade zkusenosti. Zivi mne vyvoj software, a tak vidim jeho nedostatky a chyby a tech je u Garminu pozehnane.

ntz píše:ja navigaci garmin (mnozny cislo - mel jsem nekolik ruznejch modelu) pouzivam dost intenzivne cca 7-8 let a defakto nikdy jsem nemel tvoje problemy

To ale vubec nic neznamena. Jak uz jsem tu mnohokrat psal, jako vyvojare mne moc nezajima, ze muj software chodi milionu lidi bez problemu, zajima mne ten jediny, ktery problem ma (resp. vidi). Protoze to znamena, ze tam nejaky problem je a ja bych ho mel opravit. U Garminu ten pomer neni zdaleka tak dobry, coz je videt i z jinych prispevku a jestli ti to nestaci, zkus Google, najdes toho spousty.

ntz píše:(nevim, co to je PD+)

Viz tady: PD – Poměrně obtížné, převážně pasáže II, místy III. Sníh do 35–40 °. Použití maček a cepínu nezbytné, jistá chůze, často velká expozice. U mne je to vetsinou spis TF a F.

ntz píše:uplne tady zapada to puvodni gro tohodle tematu a @Freerider vyse napsal, ze se teda spokoji jen s mobilem
...
ja s timhle zasadne nesouhlasim a myslim si, ze do hor a do mist kam chodi (alespon dle fotek co jsem videl) proste opravdovou navigaci (+ idealne GPS lokator, coz napriklad GPSMAP 66x ma) by mit urcite mel

Puvodni otazka byla, jestli stoji za to si k mobilu poridit i hodinky s GPS. O standalone navigaci vubec rec nebyla, tos sem zatahl az ty.

ntz píše:pokud si chce @mike chodit mimo stezky at si chodi, nemyslim ale, ze je zodpovedne hlasat to jako nejakou univerzalni pravdu

Jakou univerzalni pravdu? Vsichni tu piseme akorat sve nazory a zkusenosti.

ntz píše:... Freerider vyse psal, ze se pohybuje mimo stezky, dela navraty v noci za celovky ve snehu apod .. zrazovat ho ve svetle vyse uvedeneho od garmina jenom proto ze ho nekdo nema rad mi pripada se vsi uctou dost hloupy

Znovu, ptal se na hodinky a ne na standalone navigaci. Pohybuje se v podobnych terenech jako ja (na par mistech, co ma nafoceno v Dolomitech, jsem byl) a moje zkusenost je takova, ze navigace nutna neni. Ostatne, vsechny ty cesty proslapali nasi predkove, kteri zadne navigace nemeli. Ja jsem si taky prvni nemapovou GPS poridil az kdyz jsem po Alpach chodil asi 15 let.

ntz píše:.. pokud by skutecne byl garmin takova sracka, tak by nebyl tak rozsirenej jako ve skutecnosti je - minimalne u tech lidi, co skutecne prekracujou hranici bezneho civilniho turismu

:D rozsirenost o kvalite nic nerika a ja si naopak myslim, ze je rozsirenej spis mezi beznymi turisty. Oregon si treba poridil muj tata, kdyz uz byli rodice v duchodu a provozovali jen velmi lehkou turistiku. Parkrat jsem si ho pujcil na vyzkouseni a zadny zazrak, ve srovnani s mobilem spis minusy. Navic pak po mne chtel, abych mu tam updatoval firmware a mapy a to byl jeden z tech ohavnych zazitku s garminim software.

Osobne si myslim, ze standalone navigace uz jsou na odchodu, mobily je prekonaly snad ve vsem. Proc by si mel clovek kupovat a hlavne tahat dalsi kram, kdyz mu mobil poskytuje to same a lip? Smysl davaji ty hodinky, ale jen pro nekoho, coz si musi kazdy zvazit sam.

Posledni poznamka: navigace je dobry sluha, ale zly pan. Co clovek nepouziva, to ztraci, a plati to i pro orientacni smysl, ktery je potreba trenovat. Sam vidim zmenu od te doby, co jsem zacal pouzivat mobil na logovani tras, je strasne jednoduche se na nej kouknout a usnadnit si rozhodovani. Clovek se tak pripravuje o zazitky a pocit dobrodruzstvi. Nektere z tech alpskych nejsilnejsich, co si dobre pamatuju i po 20 letech, by navigace proste zkazila. Nastesti v horach musim setrit baterky, a tak mam mobil vypnuty a pouziju ho jen kdyz to fakt jinak nejde. Mozna to zase zacnu delat i u nas. Jako driv, vypnuty mobil, GPS logger a navrat do modu pruzkumnika :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod mike » úte úno 15, 2022 23:07

ntz píše:to je fakt pro me sci-fi, nechapu, proc se na to furt odvolavate ..

Ze by proto, ze to pro nas sci-fi neni? :twisted:

ntz píše:.. ta vysi rada Montana me stvala hodne, mela horsi ten dotykovej display a mela takovy debilni ty menus a moc funkci, blbe se s tim pracovalo a v rukavicich a nebo v mokrej rukach fakt nesmysly
ntz píše:ja navigaci garmin (mnozny cislo - mel jsem nekolik ruznejch modelu) pouzivam dost intenzivne cca 7-8 let a defakto nikdy jsem nemel tvoje problemy

Neni nad konzistenci :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod ntz » úte úno 15, 2022 23:14

mike píše:Neni nad konzistenci :D


to me chytas za slovo .. tema problemama jsem myslel nejakej funkcni zasek ... ze se to blbe ovlada spocenejma rukama a ze to ma debilne strukturovany ty menus za skutecne problemy vlastne nepovazuju ...

a apropos - ja jsem ajtak (nerad to nazyvam vyvojar), celej zivot delam s Linuxem a jsem uplnej opensource-fasista, vse pouzivam oss takze i ty fotky delam jenom v oss programech .. mozna proto ze nejsem zmlsan programy od adobu a iosem od applu mi pripada muj garmin jako naprostej vrchol techniky :D .. haha
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod mike » úte úno 15, 2022 23:26

No a ja prave ano. To je ta uzivatelska neprivetivost, o ktere jsem psal. Nehodlam pouzivat neco, co mne furt stve. A ano, mam stejne naroky na software, ktery pisu. Dokonce tvrdim, ze dobry software muze byt jen takovy, ktery autor sam pouziva. U Garminu vidim pravy opak, veci, ktery by si kazdy programator pro sebe okamzite spravil, protoze by ho to stvalo. Kdyz to ovsem nekdo naboucha na zakazku podle zadani a jinak ho to nezajima, tak to dopada takhle.

Jo, o open source softwaru taky nemam valne mineni ;-) Bohuzel v posledni dobe prechazime na embedded Linux... Od Adobe pouzivam snad jen Acrobat Reader a iOS je asi to nejhorsi, co znam, vsak to tu k velke radosti jablecnych fanousku furt pisu :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod ntz » úte úno 15, 2022 23:38

Dobre, vratim se k puvodnimu tematu ... ja osobne bych si po mych zkusenostech s touch-screenovejma navigacema hodinky od garminu nekoupil, sam ale mam 64st a tahle novejsi GPSMAP 66i mi pripada jako skvelej nastroj, pac to ma v sobe i funkcionalitu toho komunikatoru a lokatoru a podle fotek, jakejma se prezentuje @Freerider si myslim, ze z lasky k jeho bliznim by bez neceho takovyho nemel pomyslet na to chodit nekde trajdat mimo stezky do hor ...

kazdej na to ma jinej nazor, ja zastavam ten nazor ze takovahle externi navigace je skvela a uzitecna vec (alespon pokud hledas kesky ;) a nechces behat po lese a horach s mobilem jako lama ...)

dal uz nemam co rict .. za me howgh
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod apuka » úte úno 15, 2022 23:57

@ntz: mozna by bylo tady vhodne, kdybys zacal pouzivat "cizi termity" bud ve svem normalnim vyznamu nebo je nahradil ceskym/slovenskym (nebo klidne bezne pouzivanym anglickym) ekvivalentem. Workflow, navigace/navigovat... Ty ty slova pouzivas v souvislosti s nekym v nejakem "svem" vyznamu, ktery ale uplne neodpovida tomu, o cem dotycny psal. Ani ja, ani mike ani Freediver asi nedelame zadne "workflow" na horach (a v souvislosti s tim), ale normalne planujeme a "turujeme", "trekujeme", vystupujeme, fotime, atd. ale malokdo z nas na to ma urceny standardni workflow :wink:.
Ty nejdrive pises u sebe o navigaci/navigovani, ale poto to popres, ze se navigovat nenechavas, se tim neridis, ale za to Te nikdy (jako cast vysledku Tveho "workflow") nenechala ve stichu. Takze oba tyto pojmy pro Tebe znamenaji asi neco jineho nez pro mne a i jaky je jejich bezny vyznam.
A jen tak mimochodem pripominam i to, ze "menus" taky neni zadny normalni termin...

Pouzit standardni vyznam slov by mozna pomohlo, aby ses nemusel citit, ze Te nekdo chyta za slovicka :wink: .
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod Freediver » stř úno 16, 2022 10:52

ntz píše:Dobre, vratim se k puvodnimu tematu ... ja osobne bych si po mych zkusenostech s touch-screenovejma navigacema hodinky od garminu nekoupil, sam ale mam 64st a tahle novejsi GPSMAP 66i mi pripada jako skvelej nastroj, pac to ma v sobe i funkcionalitu toho komunikatoru a lokatoru a podle fotek, jakejma se prezentuje @Freerider si myslim, ze z lasky k jeho bliznim by bez neceho takovyho nemel pomyslet na to chodit nekde trajdat mimo stezky do hor ...


Nic ve zlým, ale nedělal bych z té navigace zase drááámu. Naši předkové neměli často ani papírové mapy a po horách se chodilo, lezlo o stošest... zatímco na mě se dnes bude koukat jako na nezodpovědného, když jdu na ta samá místa jako oni "pouze" 1) s GPS navigací v mobilu, 2) možností zavolat horskou službu přes mobil / aktivovat na mobilu záchranu přes SOS apku, 3) kompasem v mobilu + hodinkách, 4) většinou i s někým na telefonu, kdo ví kam jsem šel a kdy se mám vrátit.

Připomíná mi to situaci, kdy jsem kamarádům sdělil, že na vrcholku Monte Paterna po nafocení západu slunce strávím noc, následně ráno vyfotím východ a polezu dolů. Prý jestli jsem se už úplně nezbláznil! Přitom já ve spacáku Sir Joseph Looping 1200, expedičním stanu za 30k a na karimatce za 6k jak v hotelu, zatímco ve válce na tom samém místě spali chlapi měsíce na zemi ve starých dekách, aby mohli z vršku ostřelovat nepřítele... Tak jsem to hochům musel připomenout pro srovnání 8)

Standalone navigaci bych opravdu nevyužil... ne že by musela být špatná, ale dělám ve volném čase i jiné aktivity (viz ten freediving - aktuálně na výkonnostní úrovni)... takže by to byl jen další krám, který stojí peníze a bude ležet přes rok v šuplíku. Takových už mám hromadu...
Freediver
nováček
nováček
 
Příspěvky: 74
Registrován: ned zář 19, 2010 20:09

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod oodoow » stř úno 16, 2022 11:04

mike píše:Jo, ale tahle vyhoda pada v zime, kdy mas rukavice a hodinky pod silnejsim rukavem. Vadi mi to i u normalnich hodinek, na ktere se koukam jen zridka.

Ani ne, hodinky si můžeš dát přes rukáv jako sedlák, jak tu říkal Grco, krom toho odhrnout kousek rukavice a podívat se není zas takovej problém, dělám to na skialpech běžně.

mike píše::D dej link, vzpominam si jen velmi matne. Jestli to bylo pred dvema a vice lety, tak mi cast pameti vymazal covid. Jak velkou si bohuzel nevzpominam ;-)

Nechce se mi to hledat, bylo to jak měl Garmin ten průšvih, že mu někdo zašifroval všechna data a nefungoval jejich web. Jsi tu zas hejtoval, ale pak se ukázalo že Garmin hodinky fungují i bez webu dokonce se tam dá nahrát gpx soubor s trasou pro navigaci, kdežto u Suunta neuděláš bez webu nic. :wink:

mike píše:Fajn, ale puvodni dotaz nebyl jestli Suunto nebo Garmin, ale jestli ma smysl utracet za hodinky s navigaci, kdyz uz ma clovek slusny mobil. Z diskuse celkem jasne vyplyva, ze to zalezi na cloveku a pouziti, pricemz Freediver uz se rozhodl, ze pro nej ne.

Však to jsem mu napsal, že je potřeba si rozmyslet, jestli chce mít další záložní zdroj, podle kterého když tak někam trefí.

mike píše:Jak jsme jen mohli zit bez navigaci a mobilu :D Dopadnes jako ridici, coz uz bez navigace nikam nedojedou..
Jak jsme mohli žít bez čehokoli co nám moderní doba poskytuje, že jo. To je zas argument. :roll:

mike píše:Od toho je spis nouzova minicelovka nebo svitilna v KPZ nebo lekarnicce ;-)
Nepsal jsi tu náhodou ty, že ti celá lékárnička ulítla někam do pryč? :) Právě pro takové nešiky jsou ty hodinky super, ruku snad neztratíš. :twisted:

Tomas píše:Když uvážim, že mám od nich třeba na kolo druhou nejdražší navigaci co prodávají (výš než Edge 830 už je jen 1030) a má to dva roky bug co jsem postoval výše tak je to neobhajitelné.
Mám to, používám to, slouží to, ale v mnoha ohledech je to prostě sračka.

Dobré vědět, moji známí, co jezdí fakt hodně, používají na navigaci na kolo Wahoo a jsou velmi spokojeni. Já můžu hodnotit jenom hodinky a tam jsou fakt těžce napřed.
ntz píše:co se tyce bugu, ta etrex 30 byl v pohode, mel par much, na zadnej ale otravnej a vylozenej bug si nepamatuju ..

Já si teda moc dobře pamatuju na ty ruční garmin navigace a v dnešní době v nich opravdu nevidím moc smysl.
Měl jsem Etrex Vista HCx a ve své době, kdy ještě nebyly mobily s mapou, to byla fakt bomba. Vydrželo to na 2x AA
přes 20h, nepromokavé, odolné. Na nějaký prohlížení si mapy to nebylo ale sledovat trasu v tom šlo dobře. Jenže doba pokročila a já si pak koupil ještě Etrex 30 a to už bylo hodně zklamání. Oproti mobilu katastrofa. Bylo to děsně pomalé, člověk chtěl posunout mapu a ona se překreslovala desítky sekund. Prostě nepoužitelné a opravdu otravné. Použil jsem ji párkrát a potom rychle přešel na mobil, teď se na ni chytá prach hned vedle Suunto hodinek. :) Nevěřím že to garmin nějak vylepšil, přijde mi, že je to spíš už odumírající segment trhu.
Jestli máš nějakou novější, můžeš udělat video, kde posuneš mapu a ukázat jak rychle se to překreslí?

ntz píše: ja osobne bych si po mych zkusenostech s touch-screenovejma navigacema hodinky od garminu nekoupil

Co to s tím má společného? Nové garmin hodinky mají samozřejmě i tlačíka, takže touch screen vůbec používat nemusíš když nechceš, dá se uzamknout. Jen je to dobré na rychlé posunutí mapy, když se chceš mrknout někam dál.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod mike » stř úno 16, 2022 16:35

Freediver píše:Připomíná mi to situaci, kdy jsem kamarádům sdělil, že na vrcholku Monte Paterna po nafocení západu slunce strávím noc, následně ráno vyfotím východ a polezu dolů. Prý jestli jsem se už úplně nezbláznil! Přitom já ve spacáku Sir Joseph Looping 1200, expedičním stanu za 30k a na karimatce za 6k jak v hotelu, zatímco ve válce na tom samém místě spali chlapi měsíce na zemi ve starých dekách, aby mohli z vršku ostřelovat nepřítele...

:D presne tak. Ja jsem nedaleko odtamtud spal na hrebeni primo ve zbytcich stareho zakopu z te doby. Bez stanu, jen zdarak, spacak a karimatka. I tak jsem na tom byl lip, nez oni tenkrat a to i kdyz pominu ostrelovani... ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod mike » stř úno 16, 2022 17:01

oodoow píše:Ani ne, hodinky si můžeš dát přes rukáv jako sedlák, jak tu říkal Grco, krom toho odhrnout kousek rukavice a podívat se není zas takovej problém, dělám to na skialpech běžně.

Videl jsi bundu, co ma na fotkach? Na tu uz by nemusel stacit pasek. Nehlede na to, ze pak nebudes hodinky vyhrivat rukou, budou primo na mrazu a tudiz pujde dolu vydrz baterky a displej se mozna zpomali do nepouzitelnosti.

Ja to taky delam bezne a jako problem to vidim. Ono dost zalezi, co mas na sobe, jak ted nosim Torrid, ktery ma trochu delsi a nafouknutejsi rukavy, tak je to problem i bez rukavic. Ne uplne zasadni, ale ta vyhoda, ze se kdykoliv kouknes na hodinky, tim pada. Potrebujes druhou ruku, aby ses k nim dostal.

oodoow píše:Nechce se mi to hledat, bylo to jak měl Garmin ten průšvih, že mu někdo zašifroval všechna data a nefungoval jejich web. Jsi tu zas hejtoval, ale pak se ukázalo že Garmin hodinky fungují i bez webu dokonce se tam dá nahrát gpx soubor s trasou pro navigaci, kdežto u Suunta neuděláš bez webu nic.

Jo tohle, to bylo od nich fakt amaterske :D To je mimochodem to, ceho se bojim u toho satelitniho lokatoru. Ze jim neco prestane fungovat, nebude se updatovat poloha a pro porozovatele doma to bude vypadat, ze nekolik dni lezim nekde na ledovci... :?

Ja jsem nikdy nehajil Suunto web, naopak, byl to jeden z hlavnich duvodu, proc jsem si jejich novejsi hodinky neporidil. A furt tady tvrdim, ze nechci byt zavisly na zadnem webu, ale ze chci software, ktery si nainstaluju a bude mi fungovat i kdyz firma treba zkrachujde. BTW, ten software, co pouzivam ke starym Suuntum s barometrem ma posledni update v roce 2004 a porad mi funguje ;-) Existuje vubec nejaka webova sluzba tohodle typu, ktera bezi 18 let?

oodoow píše:Jak jsme mohli žít bez čehokoli co nám moderní doba poskytuje, že jo. To je zas argument.

Argument je, ze se stavas zavisly na krabicce, ktera muze selhat a bez ni jsi nahrany. Znam cloveka, ktery uz tak pred 10 lety odmitnul jet do zahranici, protoze nemel v navigaci mapu a bez ni uz toho nebyl schopen. Chces tak dopadnout i v terenu? ;-)

oodoow píše:Nepsal jsi tu náhodou ty, že ti celá lékárnička ulítla někam do pryč? :) Právě pro takové nešiky jsou ty hodinky super, ruku snad neztratíš.

Jo. Jednou za cca 25 let. Od te doby si davam bacha a GPS, fotak a cepin vzdycky nejdriv zajistim poutkem na zapesti, nez je zacnu pouzivat. Kdybych se v horach navigoval mobilem, tak to budu chtit taky, ale to uz jsem psal.

Ruku neztratis, ale hodinky jsou na celkem exponovanem miste. Kdyz pominu mozne pretrzeni pasku, to by byla asi extra smula, tak poskrabani pri lezeni. Skalky, feraty, tomu se nevyhnes. Paradoxne mam vic skrabancu z Ceskosaskeho Svycarska, nez z Alp, ty piskovce jsou v tom nejak agresivnejsi. U mych hodinek je to jen kosmeticky problem, ale co to udela s dotykovym displejem?

No a co se svetla tyce, to mi prave prijde jako hipsterina. Zvlast kdyz to mobil umi taky a ma podstatne vetsi baterku. Za sebe: mam celovku + nahradni baterky, UL minicelovku v KPZ (hlavne kvuli cervene blikacce na zada), diodu na powebance a jeste mobil. Kdyby se mi nejak povedlo ztratit tohle vsechno, tak mi holt nezbude, nez se smirit s tim, ze jsem ztraceny :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod mike » stř úno 16, 2022 18:36

Tohle je trochu OT, jak jsme si uz vyjasnili, ale vlakno uz splnilo svuj ucel a myslim, ze muze pokracovat i timhle. Nedalo mi to a podival jsem se na specifikaci standalone GPS, co se tak libi ntz, a porovnal si se svym telefonem, coz je 5 let stary model. Koupil jsem ho o rok pozdeji za polovinu a (zatim) nemam zadny duvod ho menit.
ntz píše:sam ale mam 64st a tahle novejsi GPSMAP 66i mi pripada jako skvelej nastroj, pac to ma v sobe i funkcionalitu toho komunikatoru a lokatoru

Pominu satelitni lokator, to je samozrejme zasadni plus, ale da se poridit i bez navigace. Porovnavam jen z hlediska navigace. GPS / telefon (LG G6):
- rozliseni displeje: 240x400 / 1440x2880
- uhlopricka displeje: 3" / 5.7"
- typ displeje: TFT / IPS
- vaha: 230 g / 163 g (cast bude na satelitni lokator, ale mobil zas umi spoustu dalsich veci)
- odolnost: IPX7 / IP68
- velikost interniho uloziste: 16 GB / 32 GB (az 128 GB)

At se na mne nikdo nezlobi, ale vsechny parametry vyse, ktere primo souvisi s navigaci v terenu, ma mobil vyrazne lepsi. Posledni je vydrz, ktera se ovsem tezko porovnava, jelikoz u GPS pisou akorat up to 35 hours at 10-minute tracking / Up to 200 hours at 30-minute tracking (power save mode), coz zrejme plati pro satelitni lokator. Na mobilu mam v Locusu nastavene logovani po 10 m / 5 sec (co prijde driv) a na to vydrzi asi 20 hodin. Kdybych to prepnul na 10 minut, coz pro normalni log zdaleka nestaci, tak se zrejme priblizi vydrzi pri mirnem pouzivani a to jsou asi 4 dny tj. asi 100 hodin. To je ovsem telefon pripojeny na sit, v airplane modu zere jeste podstatne min, ale nikdy jsem kompletni vydrz nezkousel. Z toho mi vychazi, ze i ve vydrzi na baterku je mobil lepsi. A to porovnavam 5 let stary model s up to date GPS...

Takze by mne vazne zajimal nejaky duvod mit standalone GPS, kdyz uz mam rozumny mobil, ktery mam stejne s sebou. Sam zadny nevidim a prijde mi, ze jim ujel vlak. Pripominam, ze satelitni lokator neresim, ten si muzu poridit samostatne. Vlastne mi pripada, ze z hlediska navigace se tenhle model nijak zvlast nelisi od tech, co meli pred 10 - 15 lety a za tu dobu udelaly mobily zasadni pokrok.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod apuka » stř úno 16, 2022 18:41

oodoow píše:hodinky si můžeš dát přes rukáv jako sedlák, jak tu říkal Grco, krom toho odhrnout kousek rukavice a podívat se není zas takovej problém
Hm, ja Ti nevim, ale si myslim, ze mnoho lidi si hodinky "pres rukav" neda, hlavne kdyz ma tam zateplenou bundu, nedejboze flisku a na te bundu. Ono jsou lidi, co maji zapesti docela "obtloustle" a jsou radi, ze si pasek vubec zapnou na kuzi.

S rukavicemi je jeste jeden maly problem, obcasny a nsouvisi s navigaci, ale s barometrem. Manzelce sem-tam pekne ulitne vyska na kratsim useku (tj. ne jedno mereni ale nejakou souvislou dobu), ne ve stejnych mistech stale ale naprosto nahodne. Kdyz jsme trochu zkouseli najit logicky duvod, prisli jsme na to, ze se ji to stava jen, kdyz ma rukavice (teplejsi palcaky) a bundu. Proste se pravdepodobne nekdy hodinky dostanou ze "standardniho" tepla pod rukavici a bundou na chlad, kdyz se asi mirne vyhrne rukav bundy (ona si to nevsimne, ale hodinky jo), teplomer po kratke dobe zjisti nizsi teplotu a "prizpusobi" tlak vzduchu na ni.

Ona ma sice Suunto, ale myslim si, ze toto muze byt obecny problem. Asi se neprojevi u kazdeho a mozna zavisi od konkretni kombinace clovek, bunda, rukavice.
oodoow píše:kdežto u Suunta neuděláš bez webu nic
Ehm, u Suunta uz dlouhe roky nepotrebujes zadny web :wink: . Uz zadny ani nemaji, pokud jsi myslel ten jejich Movescount nebo co to bylo, ten jeste funguje, ale pouze se starsimi hodinkami.
U Suunta jdou s dobou - u nich potrebujes aplikaci, bez ni nenahrajes trasu, nestahnes GPX, jen muzes primo na hodinkach nastavovat skoro vsechno :twisted: ](*,)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod ntz » stř úno 16, 2022 18:44

@mike - vyse jsem napsal, ze uz nebudu do tohodle tematu prispivat takze ted prispeju jen semi-konstruktivne - co takhle koupit na bazos.cz a nebo na aukru nejakou garmini gps navigaci a treba zapalenou a privazanou k dynamitu ji hodit z nejaky desne vysoky skaly (idealne do lavoveho jezirka) a jeste ji pred tim treba zkusit nejak obradne mucit ? Me to pripada jako dobrej napad ? Ja bohuzel zadnou starsi navigaci nemam, ty predchozi garminy jsem rozdal, ale na ebayi, aukru a nebo bazosi urcite neco bude, co by slo pekne pomordovat ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod mike » stř úno 16, 2022 18:46

He? Tema standalone navigaci jsi sem pritahnul ty. Ja proti nim nic nemam, jen mi unika duvod, proc si dneska nejakou poridit (pred 10 lety jsem ho videl). Tys tvrdil, ze jsou lepsi, a tak cekam, ze ty duvody napises.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod apuka » stř úno 16, 2022 18:52

mike píše:by mne vazne zajimal nejaky duvod mit standalone GPS, kdyz uz mam rozumny mobil, ktery mam stejne s sebou. Sam zadny nevidim a prijde mi, ze jim ujel vlak.
V tom srovnani jsi zapomel na dve pomerne dulezite veci:
- ta standalone GPS (stejne jako napr. eTrex 30x/32x) ma tlacitkove ovladani, tj. odpadava problem v desti/mrazu a snezeni
- v standalone GPS kdyz dojdeou baterie, muzes si je jednoduse vymenit za nove - navic neprijdes o neulozenou trasu

Pro nekoho prave tyto veci mohou byt ty nejdulezitejsi vlastnosti.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod mike » stř úno 16, 2022 18:54

apuka píše:Kdyz jsme trochu zkouseli najit logicky duvod, prisli jsme na to, ze se ji to stava jen, kdyz ma rukavice (teplejsi palcaky) a bundu. Proste se pravdepodobne nekdy hodinky dostanou ze "standardniho" tepla pod rukavici a bundou na chlad, kdyz se asi mirne vyhrne rukav bundy (ona si to nevsimne, ale hodinky jo), teplomer po kratke dobe zjisti nizsi teplotu a "prizpusobi" tlak vzduchu na ni.

To se mi uplne nezda, Suunto ma dobrou teplotni kompenzaci barometru, ale vyloucit to nemuzu. Druha moznost je, ze rukavice prekryje vstup barometru a pri pohybech to zpusobi zmeny tlaku na senzoru. Sledoval jsem neco podobneho pri poryvech vetru, kdyz jsem ten vstup spravne natocil, aby dostal zasah. Jinak je docela chraneny, ale silnejsi rukavice by to zvladnout mohla.

apuka píše:U Suunta jdou s dobou - u nich potrebujes aplikaci, bez ni nenahrajes trasu, nestahnes GPX, jen muzes primo na hodinkach nastavovat skoro vsechno :twisted: ](*,)

Myslis mobilni aplikaci nebo proste software pro PC? V druhem pripade bych nemel problem ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod mike » stř úno 16, 2022 19:00

apuka píše:ta standalone GPS (stejne jako napr. eTrex 30x/32x) ma tlacitkove ovladani, tj. odpadava problem v desti/mrazu a snezeni

Zadneho zasadniho problemu jsem si na mobilu nevsiml. Akorat kdyz vic prsi, tak je dobre displej trochu chranit, moc kapek najednou se mu uplne nelibi. Neublizi mu, ale trochu blbne. Z opacneho pohledu se s mapou pracuje podstatne prijemneji s dotykovym ovladanim.

apuka píše:v standalone GPS kdyz dojdeou baterie, muzes si je jednoduse vymenit za nove - navic neprijdes o neulozenou trasu

Nevidim zasadni rozdil mezi tim nosit nahradni baterky nebo powerbanku, ze ktere mobil dobiju (teda, powerbanka je univerzalnejsi). O ulozenou trasu neprijdu ani na mobilu, kdyz chcipne, vyzkouseno (Locus po resetu normalne pokracoval v nacatem logu). A mimochodem, zrovna tahle GPS ma baterku vestavenou.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod ntz » stř úno 16, 2022 19:10

mike píše:Tys tvrdil, ze jsou lepsi, a tak cekam, ze ty duvody napises.


lhal jsem - dobre, nevim/nemam nazor jestli je "lepsi" .. navigaci jsem koupil protoze jsem chtel hledat kesky a protoze nemam rad chytre telefony a rozhodl jsem se celozivotne zit bez chytreho telefonu (coz me pripada jako skvelej napad - chtrej telefon jsem mel do cca roku 2014, pak jsem se ho vzdal) ..

pripadam si jako na mucidlech inkvizice, co po me za pouziti utrpneho prava chteji priznani ... kdyz jdu nekam do prirody, mam proste rad nejake neviditelne a tezko vysvetlitelne vlny, ktere podle meho nazoru chytrej telefon nejak rusi .. stravil jsem cele mladi (do nejakejch alespon 33) lezenim, stovky dnu a noci v prirode .. chytrej telefon proste nemam rad tak jak asi ty nemas rad garmina, kterej me nevadi ..

moje zena ma ten nejlepsi ajfoun takze vim, jake to je navigovat se nekde (i v zahranici, treba norsko, recko, finsko, ..) s telefonem ... ja si beru svyho garmina vetsinou ssebou a ackoliv casto koukam sve zene pres rameno - a nebo si dokonce ajfouna i vezmu do ruky - nejvetsi radost mi dela bejt venku s garminem offline .. jit si nekam fotit a nebo nekde hledat nejake krabicky s poklady ...

@apuka psal vyse o mnou pouzivanych cizich slovech, zejmena o workflow .. me navigacni workflow se sklada typicky z ukonu za pouziti papirove mapy, buzoly a garmina (obcas jen garmin) a nikdy jsem nemel problem. Nikdy v zivote se mi nestalo, ze bych se stratil a nebo ze bych nakonec nenalezl cestu .. pokud vam k tomuhle staci mobil tak super, delejte to, co je pro vas pohodlnejsi a zijte v miru .. nemam co dal rict .. snad jen 1) vyvarujte se lizani zluteho snehu, 2) radsi cudliky nez touch-screen

ps. @Freediver vyse psal, ze nasi predkove zili v jeskynich bez GPS lokatoru, je to tak .. ja mam ale maly deti, platim hypoteku a kdyz muzu tak pro svou rodinu udelam cokoliv, aby byl tata trochu ve vetsim bezpeci ... zvazuju tu GPSMAP 66i .. pripada mi tam ale desne draha ta subscription na ty satelitni sluzby ...
Naposledy upravil ntz dne stř úno 16, 2022 19:15, celkově upraveno 1
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod apuka » stř úno 16, 2022 19:12

mike píše:Zadneho zasadniho problemu jsem si na mobilu nevsiml.
Hm...zkousel jsi v desti pracovat na mokre obrazovce s mokrymi prstami???
Jo, s mapami se pracuje lip dotykove - ale to je zase otazka, ze toto je mapova navigace a ne mapova aplikace :wink:.
mike píše:Nevidim zasadni rozdil mezi tim nosit nahradni baterky nebo powerbanku, ze ktere mobil dobiju (teda, powerbanka je univerzalnejsi). A mimochodem, zrovna tahle GPS ma baterku vestavenou.
Jo, to jsem si nevsiml, ze konkretne Tebou porovnavana ma zabudovanou baterii, to stira ten rozdil. Ale u ostatnych tlacitkovych standalon GPS na AA to stale plati. Mezi AA a powerbankou je obrovsky rozdil. Ten zjistis za rekneme tyden uplne mimo civilizace, kdy nemas moznost napajet powerbanku. Rekneme nekde za polarnim kruhem v obdobi polarni zimy, tj. beze slunka :-).
Taky pri vetsi zime - baterka v mobilu Ti bude odchazet rychleji, vetsinou i ta v powerbance. AA si muzes sehnat odolne(jsi) vuci zime.

Ja timto nechci rict, ze standalone GPS je lepsi nez mobil ve vseobecnosti - ale jsou situace, kdy ma velke vyhody a kdy jej mobil nenahradi. Kdyz delas srovnani, mel bys zahrnout i tyto jeji vyhody. Je mi vsak jasne, ze pro drtivou vetsinu normalnich lidi vyjde lepe mobil.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod mike » stř úno 16, 2022 19:28

@ntz: OK, tim se to vyjasnilo. Proti osobnim preferencim nic nemam a muzou byt klidne iracionalni ;-)

ntz píše:mam proste rad nejake neviditelne a tezko vysvetlitelne vlny, ktere podle meho nazoru chytrej telefon nejak rusi

V prirode prepinam mobil do airplane modu, cimz se rusi vlny, pres ktere by mne nekdo mohl otravovat. A taky to dost setri baterku, zvlast kdyz je signal slaby a musi ho furt hledat. V tomhle stavu je na tom uplne stejne jako GPS, jen pasivni prijimac.

ntz píše:Nikdy v zivote se mi nestalo, ze bych se stratil a nebo ze bych nakonec nenalezl cestu .. pokud vam k tomuhle staci mobil tak super

Mne na to v naproste vetsine pripadu staci papirova mapa. Pripady, kdy mi GPS fakt pomohla tj. nebyla to jen pohodlnost, bych spocital na prstech jedne ruky. Ten zasadni byl vlastne jen jeden. Zlomeny kotnik na ledovci bez signalu a celonocni sestup podle zaznamenane vystupove trasy. Bez toho zaznamu bych si tam musel sednout a pockat do rana, teren byl slozity a musel jsem jit velmi pomalu a opatrne. Prezil bych, ale bylo by to drsne, byla dost kosa. Navic by mi noha ztuhla a sestupovalo by se jeste hur, druhy den na tom byla hur, ale dole uz nastesti byl signal.

ntz píše:zvazuju tu GPSMAP 66i .. pripada mi tam ale desne draha ta subscription na ty satelitni sluzby ...

Ty se daji aktivovat jen na mesic v pripade potreby. Potreba je, kdyz jedes nekam, kde neni mobilni signal. Jinak staci mobil, klidne klasicky a vypnuty.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod mike » stř úno 16, 2022 19:40

apuka píše:Hm...zkousel jsi v desti pracovat na mokre obrazovce s mokrymi prstami???

Jo. Nic moc, je lepsi ji utrit a trochu chranit pred dalsim destem.

apuka píše:Jo, s mapami se pracuje lip dotykove - ale to je zase otazka, ze toto je mapova navigace a ne mapova aplikace

Oboji a v tom je prave to kouzlo ;-)

apuka píše:Mezi AA a powerbankou je obrovsky rozdil. Ten zjistis za rekneme tyden uplne mimo civilizace, kdy nemas moznost napajet powerbanku.

Zadny principialni rozdil nevidim. Je fuk, jestli si potrebnou energii nesu v powerbance nebo AA baterkach. Proste si musim predem spocitat, kolik ji budu potrebovat, vynasobit koeficientem pro rezervu a podle toho si ji vzit. Druha strana mince je, ze powerbanku nebo vestavenou baterku muzes obcas nekde dobit, treba na chate, kde AA baterky nedokoupis. A ano, uz jsem to delal vickrat, nekde za to chteji i zaplatit (mirne).

apuka píše:Taky pri vetsi zime - baterka v mobilu Ti bude odchazet rychleji, vetsinou i ta v powerbance. AA si muzes sehnat odolne(jsi) vuci zime.

Odolne zime jsou jen lithiove a ty taky pouzivam. Ostatni jsou naopak horsi, nez Li-Ion. A ano, je dobre nenechat powerbanku ani mobil vylozene vymrznout.

apuka píše:Ja timto nechci rict, ze standalone GPS je lepsi nez mobil ve vseobecnosti - ale jsou situace, kdy ma velke vyhody a kdy jej mobil nenahradi. Kdyz delas srovnani, mel bys zahrnout i tyto jeji vyhody.

Zatim jsi napsal jednu nepodstatnou a jednu nijak zasadni ;-)

apuka píše:Je mi vsak jasne, ze pro drtivou vetsinu normalnich lidi vyjde lepe mobil.

A o to mi slo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod sobb » čtv úno 17, 2022 14:51

Ono je to hlavně o potřebách a konkrétních situacích.
Na jednodenní akce určitě většinou bohatě stačí mobil. Na vícedenní, obzvláště ty delší, to alespoň my máme tak, že mobil je nepromokavě zabalen v batohu (nebo zahříván na těle) a k případnému zjišťování "Gde proboha su", či nějakému navigování na trasu, slouží samostatná GPS. S náhradníma lithiovkama. Do zimních podmínek jedině tlačítková. Měli jsme různé modely Garminů (svoje i služební), jako nejlepší jsme si nakonec nechali GPSMAP.

A výhody samostatné GPS? Já je vidím hlavně v tom, že
- mám mobil schovaný pro případ nouze,
- v mrazu nebo dešti GPS funguje slušně a je těmto elementům odolná, stejnětak k méně šetrnému zacházení (to asi outdoorové mobily ale taky),
- funguje na tužkovky, přičemž lithiové jsou nejen lehké, ale také vydrží velký mráz,
- tlačítková se dá ovládat v rukavicích.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod ntz » čtv úno 17, 2022 15:17

Pouzim dobijeci 2600 mAh NiMH baterky - ty vydrzej nejak min/hur nez lithiove ??
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod apuka » čtv úno 17, 2022 15:31

@ntz: to teda rozhodne ano, kapacitne jsoi Li nekde jinde.

No a zkus pouzivat NiMH venku pri -20 a niz (ale ono staci i vyrazne mensi mraz), kdyz jej nosis mimo tepla/na tele, napr. na batohu a srovnej cas, kym odejdu s casem kym odejdou v lete pri teplotach nad +20. Budes se asi hodne divit. Nam sice drzely rel. dele, ale to byly jeste nejake tehdy specialne vyrabene (myslim Panasonicy) aby byly odolne i do mrazu do -20. Bezne (cimz myslim i obycejne Eneloopy) odchazeji vyrazne driv.
@sobb:
sobb píše:Ono je to hlavně o potřebách a konkrétních situacích.
Skoro presne to same jsem chtel mikovi naznacit. A chtel jsem mu jeste napsat (ale upustil jsem od toho, stejne by to nebral) prave pripad nejake expedice na Sever (nebo i na Jih), kdy se vyberes planovane, rekneme, na mesic, ale skutecne se vratis tak o par mesicu pozdeji. Proste Te tam "neco" zdrzi - samozrejme, mimo civilizace.

V takovem pripade se tezko pocita jakekoliv mnozstvi baterek ani moznost dobijeni - ale taky se pravdepodobne nebude pouzivat navigace nastalo, jen jak pises. Jinak spise se orientuje uplne jinak (mapa, buzola, ...). A kdyz uz se s nekym nahodou setkas, tak asi mnohem spise narazis na moznost si od nejv vzit par tuzkovek nez nabit svoji powerbanku.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod oodoow » čtv úno 17, 2022 17:21

apuka píše:Ehm, u Suunta uz dlouhe roky nepotrebujes zadny web :wink: . Uz zadny ani nemaji, pokud jsi myslel ten jejich Movescount nebo co to bylo, ten jeste funguje, ale pouze se starsimi hodinkami.
U Suunta jdou s dobou - u nich potrebujes aplikaci, bez ni nenahrajes trasu, nestahnes GPX, jen muzes primo na hodinkach nastavovat skoro vsechno :twisted: ](*,)

Jj, už zrušili i ten web. Jinak sleduj trochu kontext, když měl garmin zašifrované systémy, tak samozřejmě nejela ani appka, která jede ze stejných dat. U Garminu v tomto případě stačilo nahrát přes usb gpx soubor a v pohodě šlo navigovat, u suunta bys měl smůlu. To byla pointa. :wink:

mike píše:Argument je, ze se stavas zavisly na krabicce, ktera muze selhat a bez ni jsi nahrany. Znam cloveka, ktery uz tak pred 10 lety odmitnul jet do zahranici, protoze nemel v navigaci mapu a bez ni uz toho nebyl schopen. Chces tak dopadnout i v terenu?

To je samozřejmě nesmysl, prostě používám to, co je v současné chvíli nejvýhodnější. Ale pokud tě to uklidní tak chodím i na 100km závody, kde není dána trasa, ale jenom body, co máš oběhnout. A je zakázáno používat gps, máš jenom mapu a buzolu. :wink:

mike píše:U mych hodinek je to jen kosmeticky problem, ale co to udela s dotykovym displejem?

Neudělá to nic, ty hodinky jsou extra odolné. Na displayi je safírové sklíčko, které je těžké poškrábat.

mike píše:Videl jsi bundu, co ma na fotkach? Na tu uz by nemusel stacit pasek. Nehlede na to, ze pak nebudes hodinky vyhrivat rukou, budou primo na mrazu a tudiz pujde dolu vydrz baterky a displej se mozna zpomali do nepouzitelnosti.

Přes zateplnou bundu samozřejmě ne, já si je dávám přes rab alpha direct, protože má úzké rukávy s poutkem na palec. Pokud máš klasickou zateplenou bundu se širokými rukávy, tak opravdu není problém ji odhrnout a podívat se, rozhodně lepší než někde lovit mobil a koukat do něj. Display k nepoužitelnosti je hodně možná a spíš další nesmysl, že jo. :roll:

mike píše:No a co se svetla tyce, to mi prave prijde jako hipsterina. Zvlast kdyz to mobil umi taky a ma podstatne vetsi baterku. Za sebe: mam celovku + nahradni baterky, UL minicelovku v KPZ (hlavne kvuli cervene blikacce na zada), diodu na powebance a jeste mobil. Kdyby se mi nejak povedlo ztratit tohle vsechno, tak mi holt nezbude, nez se smirit s tim, ze jsem ztraceny

Mně to přijde jako hodně praktické, mít světlo pořád s sebou, všechno to, co jsi tu vyjmenoval můžeš nějakým způsobem ztratit, ale tohle máš prostě na ruce a i když děláš úplné blbosti ať už z vyčerpání nebo jiného důvodu, tak tohle prostě neztratíš.

sobb píše:Na jednodenní akce určitě většinou bohatě stačí mobil. Na vícedenní, obzvláště ty delší, to alespoň my máme tak, že mobil je nepromokavě zabalen v batohu (nebo zahříván na těle) a k případnému zjišťování "Gde proboha su", či nějakému navigování na trasu, slouží samostatná GPS. S náhradníma lithiovkama. Do zimních podmínek jedině tlačítková. Měli jsme různé modely Garminů (svoje i služební), jako nejlepší jsme si nakonec nechali GPSMAP.

Přesně tak, na tyhle hodně extrémní a okrajové případy jsou dedikované gps přístroje pořád užitečné.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod mike » čtv úno 17, 2022 17:40

apuka píše:to teda rozhodne ano, kapacitne jsoi Li nekde jinde.

Jo. Vejde se tam skoro o polovinu vic energie (4.5 Wh versus 3.12) a vazi polovinu. Z primarnich (nenabijecich) clanku jsou nejlepsi uplne ve vsem, u nabijecich zalezi na pouziti. Kdyz clovek nemusi nabijeci pri akci menit, tak je to asi zbytecne, ale jsou skvele jako zaloha. Protoze jsou lehke a vydrzi dlouhe roky bez ztraty kapacity. Pouzivam takhle baterku na denni vychazky. Nabijeci vevnitr a v minipenezence v kapse jedna lithiova, kterou pouziju, kdyz nabijeci chcipne. Doma ji zas nabiju a vymenim.

Dalsu plus je chovani v mrazech, tam jsou nejlepsi ze vseho a plocha vybijeci krivka, ktere je skoro srovnatelna s konstatni regulaci. Minus je cena, ale kdyz clovek trochu hleda a nekupuje je v kamennem obchode, tak se da najit i rozumna. Posledne jsem nakoupil zasobu tady, 28.8 Kc za kus je skvela cena, jinde maji dvojnasobek, v krame klidne trojnasobek.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod mike » čtv úno 17, 2022 17:58

sobb píše:Ono je to hlavně o potřebách a konkrétních situacích.

Urcite. Ale jiste uznas, ze vase akce jsou neobvykle a lehce extremni i na OF pomery ;-)

sobb píše:k případnému zjišťování "Gde proboha su", či nějakému navigování na trasu, slouží samostatná GPS. S náhradníma lithiovkama.

Jak casto asi na vasich akcich GPS pouzivate? Taky mam na vicedennich akcich mobil zabaleny v batohu, ale polohu potrebuju zjistovat tak malo, ze mi nedela problem ho pro tyhle ucely vybalit. S jednou vyjimkou, kdyz jsem v Ankogelgruppe vypadnul z mapy, to jsem ho pak mel zapnuty v airplane modu a s vypnutou GPS ve viku batohu a obcas se kouknul na mapu v nem. Pripadne na chvili zapnul GPS. Za nekolik dni jsem takhle spotreboval ani ne ctvrtinu baterky.

sobb píše:- mám mobil schovaný pro případ nouze

Tohle rozhodne, ale je otazka, jestli by dneska nebyl na navigaci uz nebyl lepsi druhy mobil. Nebo jeden na navigaci a druhy mensi nouzovy zabaleny v batohu. V normalnich podminkach ;-)

sobb píše:funguje na tužkovky, přičemž lithiové jsou nejen lehké, ale také vydrží velký mráz

V mrazu ano, pod -20 uz kapacita vestavenych Li-Ion dost klesa, zatimco lithiove tuzkovky drzi. Co displej? Jak se chova ve vetsich mrazech?

sobb píše:tlačítková se dá ovládat v rukavicích.

Tohle jo, obvsem dotykovy displej v tenkych (PWS) rukavicich funguje taky a navic se prodavaji i s upravenyma koncema prstu primo na tohle. Doba hipsterska si to zada ;-) Dovedu si predstavit ovladani GPS na mobilu pres tlacitka hlasitosti, mozna by se to s autorama Locusu dalo domluvit :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Mapy, navigace, GPS