Navigace a turisticke mapy v mobilu

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod apuka » pát črc 29, 2022 10:16

Ja mapy.cz (ale i Locus) pouzivam na "navigaci" vice-mene pouze v CZ a SK, kdyz jdu nekde mimo znacek nebo znacky nejsou (po kalamitach, pozaru, "neznackovani") a to nejvice kdyz vim, ze mam jit nejakym smerem a dojdu na krizovatku, kterou neznam a necekal jsem. Kouknu se na mapu, odhadnu, kterou cestou dal prejdu tak 15-20m a zkontroluji situaci (a vetsinou se vratim a jdu vedlejsi cestou :-)). Tento pristup je ale moc dobry na to, aby clovek casto narazel na v mape nezavedenou cestu (obcas nejenom lesni stezku, ale asfaltku, po ktere jezdi os. auta nebo sirokou lesni cestu pro nakladaky na drevo, ta tam pritom existuje uz desitky let) nebo zavedenou, ale uz dlouha leta neexistujici (zarostla byvala lesni cesta, ted tam rostou 20-tilete stromy uprostred a vsude jinde) nebo vedouci uplne jinak. To pisu jen o turisticky neznackovanych cestach, u znacek pochopim, ze se useky prekladaji jinam.

Proto pisu, ze se na mapy.cz neda plne spolehat ani v ceskem prostredi. Teda alespon v Beskydech urcite (a to rozhodne nechodim davno zapomenutymi mysliveckymi nebo srncimi/prasecimi stezkami v nejvetsi busi jak sveho casu popisoval PP). Zajimave taky je, ze mam OSM mapy jak v Locusu, tak i v mapach.cz a na stejnych mistech se nekdy docela dobre lisi, na jednom cesta/stezka je, na druhem neni. Nelze rict, ktere jsou presnejsi, jednou je to tak, jindy onak.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod lojzmen » pát črc 29, 2022 23:25

mike píše:
Dromedaro píše:Za hodinu a půl si to vzalo 40% baterie. I když své udělal i maximální jas displeje, abych na tom na slunci vůbec něco viděl. Na delší trasy to tedy chce powerbanku.

Hlavni problem bude ten displej. Co takhle radej zmenit pristup, furt do nej necumet a radej trenovat orientacni smysl? ;-)


Je to tak, displej.
Mám v "Nastavení/Baterie a výkon" seznam spotřebičů, kde displej jednoznačně vede, např.: Displej 252mAh, 41%, Pošta 115 mAh 18%, Systém Android 92 mAh 15%, Zřízení v nečinnosti 43 mAh 7%, Mapy.cz 31 mAh 5%(jen jsem se díval, zda offline vidím v Polsku trasy), Gboard 15 mAh 2,5%, atd.

Ještě k tomu zasekávání Mapy.cz - není dobré mít zároveň spuštěnu aplikaci, která taky zjišťuje polohu.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod sobb » pon srp 1, 2022 13:56

Poradíte nějakou slušnou aplikaci pro ovládání GPS (ne mapy) v Androidu? Něco jsem sice v Google Play našla, ale nechám si poradit.
V mobilu jsem žádnou předinstalovanou nenašla, hlavně, že je tam padesát jiných aplikací, z nichž minimálně polovina je mi nejspíš na nic (jen nevím, co můžu smazat a co ne, tak jsem se zatím zbavila jen FB a pár dalších, u kterých mi to bylo jasné 8-[ )
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod apuka » pon srp 1, 2022 14:05

Co chces na tom GPS "ovladat"? Dotaz myslen vazne, protoze od toho se muze odvijet, co za aplikaci.

Edit: Jo, jeste pocitej s tim, ze si na GPS muzes nastavit v te aplikaci ruzne veci, ale jina aplikace (napr. Mapy.cz) si mohou nektere nastaveni prizpusobit podle svych predstav.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod sobb » pon srp 1, 2022 15:23

Měla jsem na mysli spíš něco podobného, co umí třeba Garmin - tj. zobrazení počtu satelitů, přesnosti, kompas atd

Když zmiňuješ ty Mapy.cz - ta aplikace si tedy fungování GPS přizpůsobuje sama, nebo do toho můžu někde nějak zasáhnout a nastavit, co chci (teda krom toho, co už tu bylo zmíněno jako je Optimalizace baterie)
Sorry, za možná pro někoho úsměvné dotazy, ale holt se se smartfounem a aplikacema teprve seznamuju :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod mike » pon srp 1, 2022 15:29

sobb píše:tj. zobrazení počtu satelitů, přesnosti, kompas atd

Tohle umi Locus (https://www.locusmap.app/). Opravdu doporucuju, vyzkousej si free verzi a pak jim mozna rada das par stovek za Pro. Na turistiku rozhodne lepsi, nez Mapy.cz. Ty jsem si taky nainstaloval, ale uz je vubec nepouzivam.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod sobb » pon srp 1, 2022 15:32

Díky za tip, ale mně Mapy.cz opravdu velmi vyhovují, takže měnit nebudu a za Pro taky platit nebudu.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod mike » pon srp 1, 2022 15:33

:roll: akorat neumi zobrazit GPS, co chces, a Locus ano. Vyzkouseni je na 5 minut a kdyz se ti nebude libit, tak to zas odinstalujes.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod sobb » pon srp 1, 2022 15:36

Proto chci tu aplikaci k GPS, ovšem bez map, však jsem to v původním dotazu i psala :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod mike » pon srp 1, 2022 15:37

Uz jsem ti rikal, ze zacinas byt jak pp? :twisted: Vzdyt muzes pouzit jen tuhle funkci a jestli umi i neco navic je snad jedno, ne? On totiz samostatnou aplikaci, ktera umi jen zobrazit GPS, ale malokdo pouziva, proc taky? To je dobre tak pro vyvojare na testovani.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod sobb » pon srp 1, 2022 15:40

? Přijde mi to jako zbytečná oklika, předpokládám, že nějaká dobrá aplikace konkrétně pro to určená bude mít víc funkcí. A proto se tu ptám. Nehledám mapovou aplikaci, tam už mám vybráno, hledám aplikaci pro funkce GPS.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod mike » pon srp 1, 2022 15:47

Uz jsem ti rikal, ze zacinas byt jak pp? :twisted:

Za tu dobu, co to resis, uz jsi to mohla mit davno vyzkousene a overene, jestli ti to staci nebo chces neco vic. Pricemz pochybuju, ze neco vic najdes, ale nezkoumal jsem to, nemel jsem potrebu. On totiz Locus nejspis zobrazuje vsechno, co od GPS chces. To same, co ma nemapova GPS. A jak pisu, tak je snad jedno, ze umi i mapy. Mam instalovane i Mapy.cz, ac je davno nepouzivam, ale nemel jsem duvod se jich zbavovat. Holt mam naistalovane dve mapove aplikace. V cem je problem?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod sobb » pon srp 1, 2022 16:12

Ach jo. Prostě hledám něco, co je určeno konkrétně jako aplikace pro GPS. Když mi někdo poradí, tak ji vyzkouším. Když nikdo neporadí, tak holt vyzkouším něco co si z nabídky vytipuju sama, případně ten Locus, když tvrdíš, že taky umí všechno. Ale primárně to prostě není aplikace, kterou hledám.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod Krysha » pon srp 1, 2022 18:49

nevím, jestli jsem správně pochopil, co přesně hledáš, ale vzpomněl jsem si na jednu aplikaci, kterou jsem kdysi dávno používal, protože (mimo jiné) uměla i manuálně resetovat/stáhnout AGPS data a krom toho i zobrazuje různé podrobnosti o satelitech apod
https://play.google.com/store/apps/deta ... gpsstatus2
Uživatelský avatar
Krysha
účastník
účastník
 
Příspěvky: 230
Registrován: úte led 8, 2008 12:48
Bydliště: Beskydy

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod sobb » pon srp 1, 2022 18:53

Díky! Zrovna na tu jsem se dívala a mohlo by to být ono :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod apuka » pon srp 1, 2022 20:21

S tim "prizpusobenim si GPS svym potrebam" jsem myslel napriklad, ze si v nekterych GPS aplikacich muzes nastavit, ze ma GPS vyuzivat satelity pouze nekterych systemu (GPS, GLONASS, Galileo, Cinane, Indove, ...) a potom Ti budou ukazovat jenom ty, muzes nastavit, jako presnost chces pouzivat, jak casto se ma cip zjistovat polohu, atd. Ale mapova aplikace muze stejne vyuzit vsechny satelity (resp. "svuj vyber"), presnost a cetnost dotazovani se na polohu si bude ridit sam podle svych nastaveni, stejne tak pripadne odchylky ve vysce, kompasu... Mnoho z toho je napr. u Locusu (i v nekterych jinych mapovych aplikacich) nastavitelne, mapy.cz bud asi vedi nejlepe, jak to mas chtit.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod zonn » pon srp 1, 2022 20:27

@sobb: GPS Test, GPS status.
zonn
účastník
účastník
 
Příspěvky: 955
Registrován: pát lis 11, 2005 8:16

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod sobb » pon srp 1, 2022 20:32

Děkuju, kouknu se.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod karaya1 » úte srp 2, 2022 6:14

Těch "GPS test" je víc, přimlouval bych se za tuhle: open source, nesleduje, neinzeruje. Navíc je tam dobrovolné tlačítko "odeslat report", které GPS vlastnosti telefonu odešle sem, takže se pak dá vybírat i podle toho, co telefon reálně umí (ne jen co je napsáno ve specifikacích, a není zejména v případě dual frequency pravda :wink: )
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 680
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod sobb » úte srp 2, 2022 11:12

Díky za tip! Prozatím zkusím tu GPS Status & Toolbox a případně pak něco přidám. I když zrovna tato GPS test mi už přijde spíše pro odborníky či fajnšmekry, což ani jedno nejsem :) Ale každopádně děkuju.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod Dromedaro » úte srp 2, 2022 19:54

mike píše:Hlavni problem bude ten displej. Co takhle radej zmenit pristup, furt do nej necumet a radej trenovat orientacni smysl? ;-) Na kole nejezdim, ale pri chuzi i v neznamem terenu vytahuju mobil s navigaci minimalne a to i v neznamem terenu. Bych si pripadal jako pako jit podle sipky


No a já si zase připal, že už jdu konečně s dobou. :)
Já do toho nečumím pořád. Než vyjedu, tak si prohlédnu trasu na mapě a snažím se zapamatovat kudy jet atd. A když nevím, tak kouknu na ten mobil. Na řidítkách to mám proto, abych nemusel zastavovat, lovit v brašně, zapínat aplikaci atd. A na lesních cestách, kde to neznám, mi to ušetří bloudění. Kolikrát jsou různě rozvětvené bez značení.

Na druhou stranu jsem si při tom odesílání hlášení o chybě z lesní cesty vzpomněl, jak jsem jako děcko jezdil na BMX rovnou za nosem, žádné navigace jsem neřešil, když jsem se ztratil, tak jsem se zase našel. Na kole jsem řešil maximálně spadlý řetěz nebo prasklé lanko a fungovalo bez problémů mraky let. Jestli to nebylo lepší...

Z těch map.cz mi napsali, abych provedl aktualizaci, která vyšla den před tím. Tak jsem ji provedl, ale problém to nevyřešilo, což jsem jim napsal. Včera mi psali, že na opravě chyby už pracují a budou se snažit ji vyřešit co nejdříve.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod Dromedaro » ned srp 7, 2022 10:37

Jsem se díval na google obchod s aplikacemi na mapy.cz a to padání navigace je teda poměrně rozšířené, podle toho, jak to tam zmiňují v recenzích. Ta nová aktualizace, kterou doporučili i mně, to měla řešit, ale evidentně se to moc nepovedlo.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod lojzmen » ned srp 7, 2022 14:54

Také mi výjímečně mapy.cz spadly (android 7). Mám pocit (nepamatuji), že to bylo po tom, co jsem si nepočkal na dokončení chybně zvolené operace a kliknul jsem hned vzápětí na to správné.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod Zoidberg » pon zář 5, 2022 9:11

Nevíte, kdy z turistické vrstvy na mapy.cz vypadly zajištěné úseky? Teď jsem se náhodně podíval na Roháče a hle, upozornění na řetězy je pryč. Nedivím se potom, že neopatrní jedinci jdou slepě podle map v navigaci a pak končí v průšvihu.
Uživatelský avatar
Zoidberg
nováček
nováček
 
Příspěvky: 41
Registrován: pát říj 22, 2010 15:17
Bydliště: pod Beskydami

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod apuka » pon zář 5, 2022 12:54

No, mapy.cz maji tendenci se stat jednym z nejnebezpecnejsich aplikaci pro turisty, jak na PC tak i na mobilu. Pridavaji tam cesticky hlava-nehlava (tj. bez jakehokoliv overeni, ze stale existuje a je schudna), vyrazuji znaceni zabezpeceni, casto znaci stejnym zpusobem stezku po siroke asfaltce a VHT castecne po ledovci a castecne s lezenim az III UIAA... Davaji tam bez sebemensiho upozorneni stezky v NP, rezervacich, kde se mimo znacek nesmi - zato ochotne pridavaji zakazy vstupu na mista, kde zadny opravdovy zakaz neni a nesmi byt.

Tak trochu cekam, kdy je nekdo zacne zalovat, ze zpusobily smrt lidi, kteri se nimi ridili...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod Dromedaro » pon zář 5, 2022 16:43

Teď vyšla nová aktualizace mapy.cz, tak jsem zvědavý, jestli už opravili ty problémy s navigací.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod Zoidberg » pon zář 5, 2022 17:50

Zkušenost při plánování dlouhých cyklodovolených s mapami.cz je ta, že pokud je cesta značena jako cyklostezka/cyklotrasa, je solidní jistota, že tam vůbec nějaká cesta je, alespoň stezka v křoví či po hrázi. Pokud je tam jen šrafovaná cestička, je dost pravděpodobné, že tam nic není, a pokud ano, končí v lesní školce, uprostřed lánu kukuřice, v ohradě s býky, atd. To je ale jen lapálie v porovnání s možným průserem na vysokých horách.
Uživatelský avatar
Zoidberg
nováček
nováček
 
Příspěvky: 41
Registrován: pát říj 22, 2010 15:17
Bydliště: pod Beskydami

Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod Lipon » pon zář 5, 2022 18:37

Tak jak máme dobré zkušenosti i s čárkovanými cestami. Stalo se mi snad jednou, že se pěšina vytratila, ale stačilo chvíli pokračovat v azimutu podle mapy.cz a zase se objevila.
Naposledy upravil Lipon dne úte zář 6, 2022 7:33, celkově upraveno 1
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod Dromedaro » pon zář 5, 2022 18:41

Zoidberg píše:pokud je cesta značena jako cyklostezka/cyklotrasa, je solidní jistota, že tam vůbec nějaká cesta je, alespoň stezka v křoví či po hrázi.Pokud je tam jen šrafovaná cestička, je dost pravděpodobné, že tam nic není, a pokud ano, končí v lesní školce, uprostřed lánu kukuřice, v ohradě s býky, atd.

Tak tuhle zkušenost už také mám. Cyklostezka byla lesní cesta zarostlá cesta ostružinami a jak po bombardování a šrafovaná cesta nebyla.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod apuka » stř říj 26, 2022 9:19

Pro nekoho zajimave cteni.
Nové trendy v navigácii a kartografii na Horskej záchrannej službe.
Pro mne byl prekvapenim webovy planovac od Locusu - a se mi libi, ze je tam mozne si nechat zobrazit "prubezny" sklon trasy a zjistit ten sklon na kazdem miste.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Mapy, navigace, GPS

cron