Navigace a turisticke mapy v mobilu

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod mike » ned zář 23, 2018 4:41

Tak jsem neodolal a vyzkousel jsem zaznam trasy pomoci GPS ve svem novem LG G6 mobilu. A zrovna jsem to porovnal se svym 10 let starym GPS loggerem a hodinkama s vyskomerem vyrobenyma pred 11 lety (2007), pricemz uvedeny na trh byly v roce 2002 tj. pred 16 lety. Vysledek: mobil prohral v obou kategoriich. Sice tesne, ale prohral. Jak v presnosti GPS, tak presnosti vyskomeru (tam jsem to cekal).

Podminky byly optimalni. Jizerky, kde je porad dobry vyhled na oblohu, azuro. Mobil i GPS jsem mel ve viku batohu. Vyskomery jsem na zacatku trasy zkalibroval na stejnou vysku. Logovani bylo nastaveno po 10 m jak u GPS, tak u mobilu v Locusu.

Delka trasy:
LG G6: 31.9 km, 2955 zaznamenanych bodu.
BGT-31: 31.3 km, 2858 bodu.

Prevyseni:
LG G6 raw: 1253 m stoupani / 1271 m klesani.
LG G6 Locus: 1149 / 1166 m
Suunto X6: 1171 / 1185 m.

Na GPS zaznamu je videt, ze G6 drzi hur stopu a ulitavaji mu body mimo trasu. Ne moc, ale jak videt, pridalo to 2 % na delce trasy. Ma tendenci trasu prodluzovat, coz je videt v ostrych zatackach. Stary Sirf III v loggeru se naopak snazi trasu vyhlazovat a docela mu to jde. Na konci jsem sel kus pres Liberec a v ulicich mezi domy to obcas uteklo obema, mobilu o neco vic. Trochu mne to prekvapuje, jelikoz mobil vidi vic satelitu (GLONASS), je novejsi, a tak by mohl mit vyssi citlivost, ale specifikaci GPS jsem nikde nenasel. Logger ma mozna vetsi antenu, do mobilu by se sice vesla velka, ale tam je potreba misto na jine veci. Taky to mozna zalezi na softwaru, jak je chipset nastaveny. Priklad drzeni stopy na fotomape, kde je videt, co je spravne:
gpscombined.jpg

Sel jsem po te drevene lavce (jinak to nejde). Rovna stopa po ni je logger, ta se zubem mobil. Ze jde mimo lavku by az tak nevadilo, ale takovych zubu je na cele trase hodne a ve vysledku to dalo ta 2 % navic.

Vyskomer jsem naopak cekal, jak jsem psal v jinem vlakne, Suunto se na barometry specializuje, LG tam hodi nejakou cizi komponentu. Na vysledku je to videt, vyskomer v mobilu je obcas lehce nestabilni a na zaznamu jsou zuby, coz prida falesne prevyseni. Locus se je snazi eliminovat, docela uspesne a pak se blizi vysledku Suunta. Ktere ma navic stizenou pozici, jelikoz hodinky jsou na ruce, ktera se vic hybe a je na primem slunci.

Jinak Locus i mobil fajn. Zaznam trval 8.5 hodiny, zacinal jsem na 90 % baterky a skoncil na 38 %, pricemz jsem udelal jeste par pokusnych fotek, koukal na jizdni rady a obcas na ten zaznam. Mobil byl v airplane modu a jelikoz svitilo slunce, tak displej, kdyz jsem na nej koukal, byl na 100 %. Docela slusne citelny. Takze nejakych 50 % baterky na kratsi jednodenni trasu, to celkem jde. Asi by zvladnul vsechny me letosni trasy, mozna s jednou vyjimkou, ale to byl trochu extrem (21 hodin s pauzama). Kazdopadne pro ucely zaznamu zustavam u loggeru a hodinek, jednak jsou lepsi a jednak vydrzi vic (logger pres 40 hodin na baterku o tretine kapacity mobilu, hodinky rok). Mobil ale vypada jako dobre zalozni reseni, kdyz neco selze nebo se budu chtit kouknout, kam jsem to zas zabloudil. Musim vyzkouset kalibraci nejakych poradnych map v Locusu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod mike » pon říj 1, 2018 18:22

TVL, vlak, Faradayova klec, nizke mraky, dest a Locus nevidi zadne satelity. A tak mi aspon nabizi reseni gynekologickych potizi #-o Musim koupit pro verzi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod apuka » pon říj 1, 2018 18:39

Ta cena za Pro verzi za to stoji.

Jinak ne Locus nevidi - to cidlo v mobilu nevidi :wink:. Pro zajimavost, mel jsi logger a ten videl?
Zajimave je taky, ze mne (stale stejny kus) mobil v autobusu, v batohu polozenem pod sedadlem krasne logoval celou cestu z Brna az k Basileji a to i pres mraky a dest. Zato za (mirne zatmenym) velikym oknem v nemeckych ICE/rakouskych IC vlacich je uplne mimo i za jasneho pocasi a vlaku stojicim na poli, jednoduse nevidi zadny satelit. V aute nebo osobacich (vetsinou stare soc. vagony, resp Regionovy) v CR to zapisuje dobre. Asi ta kovova smes v zatmenych sklech mu nedela dobre.

Jeste k predchozimu prispevku.
mike píše:Trochu mne to prekvapuje, jelikoz mobil vidi vic satelitu (GLONASS)
Toto se uz nekde rozebiralo, myslim, ze tady byl i link na clanek, kde to testovali a dosli k vysledku, ze kdyz logger ma nastevene pouziti GPS i Glonass, tudiz vetsi pocet druzic, ma vetsi nepresnost nez kdyz pouziva jen kteroukoliv system samostatne, hoc s mensim poctem druzic. Mam dojem, ze to nakonec i nejak snazili vyzsvetlit, proc.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod mike » pon říj 1, 2018 19:28

Mozna to bude tim, ze jedu z Rakouska ;-) Ale uz ceskym vlakem. Do ktereho tece. V jedicce #-o

Logger se taky nechyta, to jsem jeste nevidel. Zvladl i cestu letadlem. To bude pocasim.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

mobil jako navigace na pesi tury

Příspěvekod zzzuza » stř úno 19, 2020 21:21

ahoj, muzete nekdo poradit mobil tak do 10t, potrebuju spolehlivou offline navigaci na turistiku, hl po cr a evrope, jestli je nutne stahovat do tel - aby pak fungoval bez sekani, nebo lze na kartu? diky
zzzuza
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř úno 19, 2020 21:12

Re: mobil jako navigace na pesi tury

Příspěvekod bonatius » stř úno 19, 2020 21:41

staci Ti obycajny mobil, napr. Xiaomi note 8T, a do toho bud mapy.cz, alebo locus. Mapy do locusu najdes na nete, napr. tu https://www.openandromaps.org/

mapy stiahnes do telefonu a vonku fungujes offline
Naposledy upravil mike dne stř úno 19, 2020 22:54, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku
bonatius
nováček
nováček
 
Příspěvky: 174
Registrován: čtv srp 28, 2014 12:12
User is Online!

Re: mobil jako navigace na pesi tury

Příspěvekod zzzuza » stř úno 19, 2020 22:33

a-gps nebo staci gps? vubec se v tom nevyznam ](*,)
zzzuza
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř úno 19, 2020 21:12

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod mike » stř úno 19, 2020 22:54

Slouceno.

K tematu: taky doporucuju mobil s Androidem a Locus. Vyzkouset free verzi a pak koupit za par stovek plnou vcetne nejakych map. Mobil dneska uz asi libovolny, ktery ti bude vyhovovat. Vyhoda je vodeodolnost a aspon trochu narazuodolnost. Plus rozumna kapacita baterky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod apuka » čtv úno 20, 2020 8:38

Dotaz k Locusu: Nevite, u jakych map funguje pri zapnutem stinovani map i moznost barevneho rozliseni sklonu svahu? Vcera jsem to doma zkousel ale nejak sem se k nicemu nedobral ani u Locusackych vlastnich map ani u tech z linku vyse.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod slash1111 » čtv úno 20, 2020 10:36

(mne) to funguje so vsetkymi mapami, s online (freemap.sk) aj s vektorovymi, podmienkou fungovania skor bude ci mas stiahnute tie SRTM data...
Screenshot_20200220-102041_Locus Map.jpg
Screenshot_20200220-102041_Locus Map.jpg (30.58 KiB) Zobrazeno 4652 krát
Screenshot_20200220-102857_Locus Map.jpg
Screenshot_20200220-102857_Locus Map.jpg (81.29 KiB) Zobrazeno 4652 krát
Screenshot_20200220-102049_Locus Map.jpg
Screenshot_20200220-102049_Locus Map.jpg (97.24 KiB) Zobrazeno 4652 krát
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod apuka » čtv úno 20, 2020 11:02

To urcite mam, alespon na oblasti, kde jsem to zkousel. Mam tam evidovane svoje trasy (za posledni pololeti), vsechny jsou s upravou vysek podle SRTM. Blbe je, ze se mi nezobrazuje ani obycejne stinovani :((, co na starsim mobilu fungovalo.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod slash1111 » čtv úno 20, 2020 12:06

Zobrazuje sa Ti nadmorska vyska v strede pri kurzore?
Pozri este Settings > Maps > Advand. features > Map shading (Enabled)

Update: na nahodnej oblasti, kde nemam SRTM stiahnute, sa "Slopes" nezobrazuju, ak stiahnem SRTM data (ikona vpravo hore) tak zobrazenie funguje.
Screenshot_20200220-115925_Locus Map.jpg
Screenshot_20200220-115934_Locus Map.jpg
Naposledy upravil slash1111 dne čtv úno 20, 2020 12:18, celkově upraveno 1
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod apuka » čtv úno 20, 2020 12:18

Diky za pripomenuti te ikony. Uz to jde - potrebovalo to NOVE stahnuti dat. Stare tam byly, jsem si to i konktroloval primo v pameti mobilu. Je pravda, ze mam mapy trochu starsi, uz prosli updatem (ale nechce se mi kupovat kvuli nove verzi), mozna na nahrazeni vysek u tras stacila starsi verze STRM (zdaji se mi trochu vetsi nez stare) ale na svahy uz potrebuje nove. Ale nevim. Hlavne, ze to ted jde.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod mike » pon črc 13, 2020 2:13

Zacinam se po vynucene pauze zas rozchazet a jelikoz vecer zapominam dat GPS logger na nabijecku, poustim si misto toho zaznam v mobilu, Locus Pro. Mobil ma slusnou baterku, a tak v pohode vydrzi cely den. Dneska jsem vysel z domu po 10, vratil se pred pulnoci a porad jeste mel 35 % baterky. Dve cesty vlakem a pouzivanim Netu, 10 hodin zaznamu. Pohoda. Ale. Chodim zname trasy a na te same trase mi mobil nameri asi o 3 % vic. Nevypada to jako moc, ale dneska to dalo kilometr (39.6 proti 38.6 driv) a za rok to muze dat i 100 km a to uz je dost. Rozdil je v kvalite zaznamu. Stara GPS se Sirf III krasne vyhlazuje stopu, zatimco zaznam na mobilu tak hladky neni a casem se to nascita, kumulativni chyba. Kdo mi to tady tvrdil, ze o 10 let novejsi chipset musi byt lepsi? No, nemusi. Nepomuze ani prefiltrovani zaznamu na stejnou bazi. U GPS mam zapnute logovani po 10 m, mobil loguje casteji, ale prefiltrovani trasu nezkrati, pricemz bodu je v obou priblizne stejne. Nejaky napad, co s tim, krome navratu ke stare GPS, coz planuju udelat?

BTW, porovnal jsem dnesni trasu s tou samou, co jsem sel pred tremi lety. Zaznam vyskoveho profilu z hodinek bez pauz, kdyz zastavim, stopnu zaznam. Prijde mi to skoro desive, na 8 hodinach se lisi o 20 sekund 8-[

x6_4.jpg
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod apuka » pon črc 13, 2020 10:03

mike píše:U GPS mam zapnute logovani po 10 m, mobil loguje casteji, ... pricemz bodu je v obou priblizne stejne.
:-k Prvne nerozumim tomu, ze mobil loguje casteji ale bodu je cca stejne.. nebo je to tak az po vyhlazeni?

Proc si nenastavis v Locusu co nejpodobnejsi zpusob zaznamu? Napr. po 10m. Muzes tam nastavit "povinne" intervaly vzdalenosti a/nebo casu, pozadovanou presnost GPS. Jeste mozna pomuze taky nekdy zkusit "nakalibrovat" vysku posunem, muze tam byt nejaka odchylka.

Potom je jeste moznost upravit uz zaznamenanou trasu podle stazenych vyskovych dat - toto ale udelej radeji dodatecne, az si stahnes GPS at Ti zustane "original". Ne ze by to bylo vzdy presnedobre, napriklad na Lyse mi vervomoci ubira z vrcholu nejakych 7-8 metru. Jinde zase neco pridava. Ale ve vseobecnosti to trochu vyhladi ulitle zaznamy.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod karaya1 » pon črc 13, 2020 11:43

mike píše:Kdo mi to tady tvrdil, ze o 10 let novejsi chipset musi byt lepsi?

Nevím, jestli jsem to byl já, ale klidně si dovolím říct, že dost pravděpodobně je, byť třeba v trochu jiných KPI než jsou vidět navenek :wink: Nevím, co přesně máš za mobil, ale dost pravděpodobně má jeho čip lepší poměr cena/výkon než Sirf III - ať už se to měří ve velikosti, spotřebě, počtu trackovaných satelitů, možností trackovaných systémů (nejen GPS, ale i SBAS, třeba i Galileo, GLONASS...), rychlosti akvizice...

Druhá věc je, jak se s daty následně pracuje. V tom bych asi víc věřil jednoúčelové turistické navigaci/loggeru než mobilu.

Pokud máš mobil s Androidem 9+, aplikace můžou brát přímo raw data z GNSS čipu, ne jen přežvýkané hodnoty, a s nimi dál pracovat. Teoreticky si tak můžeš logovat přímo raw měření a pak doma udělat postprocesing třeba i s využitím dalších, podpůrných dat (RTK opravy by měly být i někde dostupné); existují na to i open-source knihovny jako je rtklib. Ale to už je vyšší dívčí a ani to nemám vyzkoušené :wink:

(Jinak na tebou popsaný problém řešení nemám, jen jsem si vzpomněl, jak jsem před pár lety hledal nějakou aplikaci, která by uměla brát jednotlivé výběhy/výlety, korelovat je proti sobě a spojovat ty, které evidentně proběhly po stejné trase - a umět z nich z mnoha opakování spočítat "ideální", skutečnou trasu - a té následně zpětně přizpůsobit jednotlivá měření.)
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 680
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod apuka » pon črc 13, 2020 12:45

Ja bych mikovi jeste rekl, ze v tom Locusu asi dost zalezi i na tom, jak nastavis pozadovanou presnost GPS. Preddefinovana na cinnosti Chuze a asi i dalsi podobne je tam 100m... Mozna, kdyz nastavis vyssi presnost, tak to bude lepsi.
Ja mam (v Locusu) stejnou trasu (lesni cesty a stezky, neni kde odboci o vic nez 2-3m) mozna 7-krat. Kdyz si to zvetsim na mape, obcas videt, ze ujedu nejakych 5-10 m bokem (uz mimo cesty). Ale na druhe strane, vetsinou se ty logy docela dobre zhoduji, zmena je opravdu tak metr-dva, coz mi v tom hlubsim udoli a v lese prijde OK. Navic v manzelcinem Garmin eTrexu stejne trasy taky nejsou uplne stejne, je tam dokonce i vetsi rozdil.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod mike » pon črc 13, 2020 18:49

karaya1 píše:Nevím, jestli jsem to byl já...

Ne, byl to ten, co mi doporucil mobil. S tim jsem spokojen (LG G6), ale ma tehdejsi skepse ohledne kvality senzoru ve srovnani s mym starsima se potvrdila. Zvlast vyskomer na 18 let stara Suunta nema ani nahodou.

karaya1 píše:ale klidně si dovolím říct, že dost pravděpodobně je, byť třeba v trochu jiných KPI než jsou vidět navenek :wink: Nevím, co přesně máš za mobil, ale dost pravděpodobně má jeho čip lepší poměr cena/výkon než Sirf III - ať už se to měří ve velikosti, spotřebě, počtu trackovaných satelitů, možností trackovaných systémů (nejen GPS, ale i SBAS, třeba i Galileo, GLONASS...), rychlosti akvizice...

To je nejspis vsechno pravda, ale myslel jsem to z hlediska kvality zaznamu ;-)

karaya1 píše:Jinak na tebou popsaný problém řešení nemám

Ja vim, to jsme prece resili se zaznamem vysky :) Jde o stejny problem, jen chyba je nastesti podstatne mensi. Nejspis by se dalo posprocessingem raw dat a jejich vyhlazovanim dosahnout stejneho efektu, ale mne holt prijde lepsi, kdyz to Sirf III dela sam. Ale stejne to furt narazi na zakladni problem: co vlastne chceme merit?

karaya1 píše:jen jsem si vzpomněl, jak jsem před pár lety hledal nějakou aplikaci, která by uměla brát jednotlivé výběhy/výlety, korelovat je proti sobě a spojovat ty, které evidentně proběhly po stejné trase - a umět z nich z mnoha opakování spočítat "ideální", skutečnou trasu - a té následně zpětně přizpůsobit jednotlivá měření.)

Nasel jsi neco nakonec?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod mike » pon črc 13, 2020 19:06

apuka píše:Prvne nerozumim tomu, ze mobil loguje casteji ale bodu je cca stejne.. nebo je to tak az po vyhlazeni?

Myslel jsem po prefiltrovani na stejnou bazi (tj. po 10 m). Ted jsem si ale uvedomil, ze uz jsem to nastavil v Locusu driv, mam logovani po 10 m, pripadne 5 sec, co prijde driv. Zaznam ma asi o 14 % vic bodu, nez z GPS, ale na delku to nema vliv. Tj. po prefiltrovani na stejny pocet zustane stejna. Zkousel jsem ji prefiltrovat na min a az kdyz jsem pocet bodu zredukoval na tretinu, tak se delka zacala blizit.

apuka píše:Proc si nenastavis v Locusu co nejpodobnejsi zpusob zaznamu?

Protoze nejpodrobnejsi neni nejlepsi. Naopak. Je to paradox, ale od jiste meze se dalsim zpresnovanim vysledek zhorsuje, protoze se nacita kumulativni chyba. Lip je to videt na prevyseni, nez na delce trasy. Sveho casu jsem si s tim hral a vysledne prevyseni vyslo jako funkce delky intervalu a zavislost byla exponencialni (neprimo umerna). Ono je to logicke, ale chce to hlubsi zamysleni. Viz mereni delky pobrezi (fraktaly), ktera se zkracujici se delkou meritka roste donekonecna.

apuka píše:Potom je jeste moznost upravit uz zaznamenanou trasu podle stazenych vyskovych dat - toto ale udelej radeji dodatecne, az si stahnes GPS at Ti zustane "original". Ne ze by to bylo vzdy presnedobre, napriklad na Lyse mi vervomoci ubira z vrcholu nejakych 7-8 metru. Jinde zase neco pridava. Ale ve vseobecnosti to trochu vyhladi ulitle zaznamy.

Jenze ja jsem neresil vysku, ale delku trasy. Prevyseni z mobilu neberu, z hodinek je lepsi.

apuka píše:Ja mam (v Locusu) stejnou trasu (lesni cesty a stezky, neni kde odboci o vic nez 2-3m) mozna 7-krat. Kdyz si to zvetsim na mape, obcas videt, ze ujedu nejakych 5-10 m bokem (uz mimo cesty). Ale na druhe strane, vetsinou se ty logy docela dobre zhoduji, zmena je opravdu tak metr-dva, coz mi v tom hlubsim udoli a v lese prijde OK. Navic v manzelcinem Garmin eTrexu stejne trasy taky nejsou uplne stejne, je tam dokonce i vetsi rozdil.

Tohle neni problem. Problem jsou drobne odchylky do stran pri kazdem zaznamu, to dela tu kumulativni chybu. Stary Sirf III je nema, protoze se snazi drzet vyhlazenou trasu. Obcasne ulety jsou jina chyba, tu ma kazda GPS. Ve vysledku neudelaji velky rozdil, na rozdil od tech malych. Protoze tech je moc.

edit: ja uz jsem to vlastne popsal driv, v prvnim prispevku na tehle strance. Tenkrat jsem mel v Locusu jeste default nastaveni, pozdeji jsem ho zmenil na tech 10 m / 5 sec. Puvodni melo interval mensi, proto z nej lezlo vic bodu, nez ted.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod apuka » pon črc 13, 2020 20:56

mike píše:Tohle neni problem. Problem jsou drobne odchylky do stran pri kazdem zaznamu, to dela tu kumulativni chybu.
Ale ja jsem myslel prave toto. Ze kdyz prejdu 7-krat stejnou trasu a polozim to pres sebe, tak je odchylka do boku docela mala, jak jsem psal, tak 2-3m - to je vetsinou ale dano tim, ze na danych usecich lesnich cest jednou jdu po jedne strane, podruhe po druhe a potreti uprostred, takze je to v poradku. Krome obcasneho (vyjimecne) nejake 5-10 m odchylky do stran, jak pises - ale tam je to taky casto dane tim, ze jdou v hustem vysokem lese v strme strani nebo rokli, tam se uz muze projevit i nepresnost signalu, podobne jako v roklich ve vysokych horach.

Prave proto se nabizi otazka, co je vlastne spravne, jestli stary Sirf III nebo co mas v mobilu (samozrejme krome jineho vyhlazovani). Mne totiz z toho vyse popsaneho vychazi, ze GPS v mobilu mi meri docela konstantne (ne)presne - a to neni jen otazka te jedne trasy, vicenasobnych mam par, jen tam je to napr. 3-4x a ne 7x. Dokonce podobne to je, kdyz si prelozim stejne trasy namerene dvema ruznymi mobilmi - ale oba rel. nove modely (rozdil uvedeni ani ne rok) stejneho vyrobce, Samsungu, stejna kategorie, takze je vysoko pravdepodobne, ze maji uplne stejny GPS cip. (Ne, nekupuji si casto novy mobil, je to firemni, jen jsem byl administrativne prevedeny pod jinou divizi a nejak nedokazali dotahnout prevod HW vcetne mobilu, takze stare veci jsem musel odevzdat a nafasoval jsem nove.)

Vlastne je jedna trasa, ktera se z toho vymyka, tehdy se casto asi ztracel signal (normalne jsaem mel mezi dvema body asi kilometr, predtim i potom normalne zapisoval) a letalo to oproti normalu hodne i do stran - tu jsem ale slapal v takovem hodne divnem pocasi, bourilo kolem do daleka, skoro nad celou Evropou, tezka oblacnost, to blaznilo vice veci, obcas dokonce i autoradio. Mam dojem ze byla i hodne zvysene magneticke pole/aktivita slnka a ci co...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod mike » pon črc 13, 2020 22:23

apuka píše:Prave proto se nabizi otazka, co je vlastne spravne, jestli stary Sirf III nebo co mas v mobilu (samozrejme krome jineho vyhlazovani).

Ano a vubec to neni jednoducha otazka. Ona jen tak vypada, ale cim vic do toho zabrednes, tim je to slozitejsi. Vede na otazku vyse: co vlastne chceme merit? Trivialni odpoved je delku trasy. Jenze co je to delka trasy?

apuka píše:Mne totiz z toho vyse popsaneho vychazi, ze GPS v mobilu mi meri docela konstantne (ne)presne

Slovo, cos chtel napsat, je konzistentne ;-) A ano, je to tak, i u meho mobilu jsou vysledky konzistentni a 2 - 3 % vyssi nez u stareho loggeru na stejne trase. Ta chyba je proste systematicka a zpusobuje uvedenou odchylku.

Z cehoz plyne ma odpoved na otazku vyse. Mam tisice zaznamu ze stareho loggeru a chci, aby mi mobil meril stejne. Protoze mne nezajimaji az tolik absolutni cisla, ale relativni, porovnani mezi aktualnim a drivejsim stavem. Je to jisty ukazatel kondice a nechci falesne zlepseni. Druha odpoved je, ze chci, aby vysledek odpovidal tomu, co si naklikam rucne na mape. Protoze nekdy se muze stat, ze zaznam neni. A tady se ukazuje, ze zaznamy ze stareho loggeru tomu naklikanemu velmi dobre odpovidaji, zatimco ty z mobilu jsou delsi. Coz je samozrejme logicke, jelikoz rucne clovek trasu taky vyhlazuje.

No a ktery zaznam je bliz realite, je myslim videt z meho obrazku tady: viewtopic.php?p=501127#p501127
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod karaya1 » úte črc 14, 2020 8:36

mike píše:Nasel jsi neco nakonec?

Nenašel, vyšlo mi z toho, že bych si to musel udělat sám - a tím to (z přemíry jiných projektů) skončilo. Nicméně teď jsem si na to zase vzpomněl, tak třeba mě někdy napadne nějaký jednoduchý způsob, jak to počítat - a pak už bych se asi dokopal k tomu, přepsat to do kódu.

mike píše:Nejspis by se dalo posprocessingem raw dat a jejich vyhlazovanim dosahnout stejneho efektu, ale mne holt prijde lepsi, kdyz to Sirf III dela sam. Ale stejne to furt narazi na zakladni problem: co vlastne chceme merit?

Raw data jsou v tomto případě myšlena měření pseudorange a carrier phase k jednotlivým satelitům, čili že si pak doma můžeš pozici spočítat sám. Má to tu výhodu, že na to můžeš pustit algoritmy, které počítají s carrier phase (kde vlnová délka je cca 19 cm), takže jsou (po nutné konvergenci kvůli nejasnosti, kolik vlnových délek to k satelitu vlastně je) extrémně přesné. Pořád sice zůstane problém "co vlastně chceme měřit" a na výšku to asi nebude tak spásné, ale na vzdálenost by to mělo pomoct velmi výrazně - v řešení nebudou "úlety" stranou a teoreticky bude možné výsledné body ještě proložit nějakou hladkou křivkou, třeba nejmenšími čtverci.

Z hlediska konzistence je nejlepší mít to třeba trochu blbě, ale pořád stejně blbě, než měnit přístroje - ale na to by mi právě přišlo dobré dělat si postprocessing sám. Pak při nové metodě jde přepočítat i staré trasy. Jenže bude problém s tím, aby mobil (nebo cokoliv) vydržel logovat celý výlet - a s velikostí výsledných dat.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 680
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod mike » úte črc 14, 2020 17:42

karaya1 píše:Raw data jsou v tomto případě myšlena měření pseudorange a carrier phase k jednotlivým satelitům, čili že si pak doma můžeš pozici spočítat sám. Má to tu výhodu, že na to můžeš pustit algoritmy, které počítají s carrier phase (kde vlnová délka je cca 19 cm), takže jsou (po nutné konvergenci kvůli nejasnosti, kolik vlnových délek to k satelitu vlastně je) extrémně přesné.

To vypada zajimave, ale pro moje ucely je to dost overkill :) Do tohodle bych se poustel, kdybych delal na projektech s GPS souvisejicimi, coz bohuzel nedelam (asi by mne to bavilo). Mohlo by to byt uzitecne treba pro autora Locusu.

karaya1 píše:Z hlediska konzistence je nejlepší mít to třeba trochu blbě, ale pořád stejně blbě

Bingo, that's my point :)

karaya1 píše:Jenže bude problém s tím, aby mobil (nebo cokoliv) vydržel logovat celý výlet - a s velikostí výsledných dat.

Proc? Kdyz to vydrzi ted se slusnou rezervou? Tohle by snad nemelo mit vetsi narocnost. Data urcite budou vetsi, ale zas to nebudou gigabyty. Kdyz ma trasa rekneme 10 hodin, tak s logovanim po sekunde, coz je az zbytecne moc, to bude 36000 bodu a nerikej mi, ze jeden zabere vic, nez jednotky kilobytu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod apuka » ned srp 2, 2020 15:15

Vcera se stezovala manzelka a syn. Jak po klettersteigu slezali dolu kousek od Dachsteinu po suti do udoli (resp. presneji vice-mene utikali pred bourkou, co videli, ze se blizi), tak slezli min. 200-250 vyskovych metru, ale Garmin eTrex30x jim ukazal jen 20m klesani.

To jen jako ukazka, ze se ani na barometricky vyskomer se nada spolehat. Hlavne, kdyz je clovek na rozhrani front, rychle se blizi boure, teplota zustava a tlak klesa hooodne rychle. Garmin asi za normalnich okolnosti jednou za cas udela kalibraci vyskometru, resp. vyskovy udaj se snazi zpresnit, kdyz ma dobry a presny signal ze satelitu, ale tady asi ani ten uplne idealni nebyl.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod mike » ned srp 2, 2020 16:25

apuka píše:To jen jako ukazka, ze se ani na barometricky vyskomer se nada spolehat.

To je ukazka, ze na Garmin se neda spolehnout. To, co pises, odpovida rychlemu poklesu asi o 20 hPa, coz je nesmysl. Za prudky pokles tlaku, ktery indikuje bourku, se povazuje 4 hPa za hodinu. Jestli utikali, tak 200 - 250 hm mohli dat za 15 - 20 minut (klidne i za 10), coz odpovida minimalnimu poklesu 60 hPa za hodinu. To by mozna udelal blizky vybuch atomovky :twisted:

Hodinky s vyskomerem pouzivam 18 let a nikdy jsem nic ani vzdalene podobneho nevidel. Pri silnem poklesu tlaku je rozdil do 50 hm za den, extrem nejakych 70 - 80. Bourka udela prudsi zakolisani, ale taky v rozsahu desitek metru, obvykle nizkych.

Jenze ja mam Suunta, ktery maji vyskomer slusny. Garmin je sunt a jeste do toho mohl nejak zasahnout jejich priserny software, ktery se pokousel kalibrovat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod apuka » ned srp 2, 2020 18:18

No, pry moc rychle nesestoupili. Puvodne psali, ze se tam "zasutovali". Pomerne prudky svah, silena sutm ktera ujizdila "na vsechny strany" (mozna to bylo po tech nedavnych velkych destech), proste se muselo davat pozor na kazdy krok, aby nespustili i se sebou pulku svahu. Idealni kombinace vseho spatneho - blizici se bourka, ujizdejici sut, strmy svah...
Nastesti pro ne nakonec ta bourka se nejak zasekla nekde v oblasti Hochkonig-Tennegebirge- Zapadni Dachstein a oni jeste stihli za par hodin dojit skoro az k autu za sucha.

Abych hanil Garmina, na to mam informaci hodne malo a muzu srovnavat jen s GPS vyskometrem v mobilech, co neni vubec vypovidajici. Bys mohl spise Ty porovnat, pokud si spominam, mel bys mit (nebo jsi mel?) i Garmin zapisovac. Ale mozna si blbe pamatuji.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod mike » ned srp 2, 2020 18:59

To mas fuk, stejne je to mimo o rad. Schvalne jsem se kouknul a jako silny pokles tlaku se bere 3 hPa za hodinu. Suunto ma alarm na bourku 4 hPa za 3 (!) hodiny. Koukni se treba na prubeh dnesniho tlaku v Praze. Kdy prisla fronta je tam videt a bourka taky, to je ten zub po 17 hodine. Jak vidis, rozdil jsou 2 hPa a ne 20 nebo 60.

A opakuju, vyskomer pouzivam v horach porad, bourky jsem samozrejme zazil a vim, co to asi dela. Kdyby se behem hodiny rozjela vyska o 20 m, tak to beru, 40 uz by se mi nezdalo, ale prudka bourka by to udelat mohla, ovsem 200 m je proste mimo realitu, jasny Garmin.

Ne, ja od Garmina nic nemam, jen obcas musim resit problemy s jejich shitama v rodine #-o
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod karaya1 » úte srp 4, 2020 9:14

mike: dokopal jsem se k aktivitě, nainstaloval si do mobilu logger raw GNSS měření a vyrazil na výběh i s hodinkami. Mobil je Samsung J530F, hodinky Garmin Forerunner 310XT. Čip v mobilu neumí vyplivnout raw phase, takže jen raw measurement, Dopplera a odhad síly signálu (tedy to, co běžně používají hodinky). Pak jsem to prohnal černou skříňkou - hotovým PPP softwarem - a porovnal s výstupem z Garmina. I bez měření fáze je PPP v pozici lepší (a to je jen pár dní po výběhu, hotové přepočítané orbity s přesností na centimetry jsou k dispozici typicky až tak dva týdny zpětně). S výškou to je trochu horší, ale to je dáno jednak tím, že logování bylo po sekundě, jednak tím, že neproběhlo žádné vyhlazování konečných dat. Dávám na ukázku jen screenshoty výšky (export z Garmin connect do gpx stále ještě vrací 400 Bad Request...):

ppp.PNG

garmin-connect.png


Chtělo by to mobil, který umí vyplivnout i raw phase (zkusím manželčin V50...).

Nicméně jako fajnšmekr alternativa pro vlastní použití by to být mohlo - když si nějak upravíš algoritmus a vyhlazování, z raw dat to přepočítáš všechno znovu. Jen si teda musíš napsat ten PPP software :wink:
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 680
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod mike » úte srp 4, 2020 16:28

Zajimave by bylo spis porovnani pozice a celkove delky trasy. Vyska nevypada dobre, tohle udela strasnou kumulativni chybu. Samozrejme se to da resit nejakym vyhlazovanim, ale proc, kdyz mam barometricky vyskomer a data z nej jsou vyrazne lepsi? Nevidim celkem zadny duvod brat vysku z GPS. Muze se hodit akorat na obcasnou kalibraci, kdyz se vyskomer rozjede kvuli zmene pocasi.

karaya1 píše:export z Garmin connect do gpx stále ještě vrací 400 Bad Request...)

Neni nad to byt zavisly na nejakem obskurnim webu :twisted: (a reknu to: rikal jsem to a ne jednou :twisted:)

karaya1 píše:Nicméně jako fajnšmekr alternativa pro vlastní použití by to být mohlo - když si nějak upravíš algoritmus a vyhlazování, z raw dat to přepočítáš všechno znovu. Jen si teda musíš napsat ten PPP software

V posledni dobe se tezko dokopavam i k tomu psat software, za ktery jsem placeny... ;-) Ty doby, kdy jsem 12 - 16 hodin v kuse programoval, protoze mne to bavilo a nedokazal jsem se od toho odtrhnout, uz jsou bohuzel davno pryc :?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod karaya1 » úte srp 4, 2020 18:47

Pozici sem úplně dávat nechci, když jsem vyběhl od a doběhl k baráku :wink: Spíš počkám, až ten výběh bude na nějakém nesouvisejícím místě, nebo ustřihnu první a poslední kilometr - ale k tomu všemu bych potřeboval i záznam trasy z garmina :roll: Holt se mi poprvé vymstilo rozhodnutí před pěti lety koupit výběhový model za pár peněz (můj usecase: vědět, kolik jsem zhruba uběhl a hlavně v průběhu tušit, jaké mám aktuální tempo, toť vše).
Ta výška je úlet, ale trochu to i zkresluje, že jedna osa x je čas, druhá vzdálenost. Nicméně šlo by to zkombinovat i s nějakým nezávislým barometrem a logovat i ten, když už jsme v té říši kanonů na vrabce.
Až budu mít k ruce i záznam, jehož polohu půjde v pohodě zveřejnit, tak to sem pro porovnání dám. Spíš mě zajímá, co s tím udělá, až se bude dát měřit i fáze...
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 680
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

PředchozíDalší

Zpět na Mapy, navigace, GPS