Navigace a turisticke mapy v mobilu

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod slash1111 » úte srp 4, 2020 18:48

Práve jedna z (mála) výhod Garminu je, že hodinky pripojíš káblom k PC a .fit súbory záznamov aktivít si jednoducho skopíruješ. (A rovnako to funguje aj keď potrebuješ do hodiniek dostať napr. trasu, ktorú chceš prejsť).
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod mike » úte srp 4, 2020 20:27

karaya1 píše:Pozici sem úplně dávat nechci, když jsem vyběhl od a doběhl k baráku

Vsak to neni potreba. Zajimave je porovnani, o kolik se lisi a jestli najdes nejake detaily, kde je to videt. Klidne jako obrazek.

karaya1 píše:Ta výška je úlet, ale trochu to i zkresluje, že jedna osa x je čas, druhá vzdálenost. Nicméně šlo by to zkombinovat i s nějakým nezávislým barometrem a logovat i ten, když už jsme v té říši kanonů na vrabce.

Problem jsou hlavne ty "oscilace", to klidne udela 1000 % chybu... Protoze zajimave je hlavne kumulativni prevyseni.

slash1111 píše:Práve jedna z (mála) výhod Garminu je, že hodinky pripojíš káblom k PC a .fit súbory záznamov aktivít si jednoducho skopíruješ.

Vyhod? Tohle je snad standard, ne? Mam to v Suunto hodinkach od roku 2002 ;-)

Zas je ale sranda, ze se podelal web zrovna Garminu a ze ho nejsou schopni dat dohromady, amateri :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49362
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod oodoow » úte srp 4, 2020 20:47

Jaký standard? Jaké hodinky z hodinky z 2002? Já měl dlouho suunto ambit peak 3, který jsou novější než 2002 a ty to neuměly.
Teď jsem po dlouhé době upgradoval na garmin a můžu prohlásit, že jsou světelné roky před konkurencí jako suunto.
Pokud je mi známo, tak žádné jiné gps hodinky bez webu moc fungovat neumějí, rozhodně ne suunto, které nejdou bez webu ani pořádně nastavit.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3094
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod slash1111 » úte srp 4, 2020 20:51

mike píše:Vyhod? Tohle je snad standard, ne? Mam to v Suunto hodinkach od roku 2002 ;-)

Zas je ale sranda, ze se podelal web zrovna Garminu a ze ho nejsou schopni dat dohromady, amateri :D

Treba byť korektný "Mam to v Suunto hodinkach z roku 2002" :D

Neskúmal som to nejako presne, ale sa mi zdá, že napr. dáta o spánku v Suunto 9 sú iba v hodinkách a vôbec sa neprenášáju ani do aplikácie. Pri Suunto 7 idú takéto dáta do Google Fit a aktivity do Suunto App. Takže by som bol opatrný s vyhláseniami o Garmine, Suunto má tiež také divné riešenia, že nejaké dáta má v Suunto App, niečo v Google Fit a niečo ešte MovesCount... A či sa dá niečo stiahnuť priamo z hodiniek by som si nebol úplne istý (u väčšiny číňanov sa to tiež priamo nedá)

Im sa to nerozbilo samo...
https://www.theverge.com/2020/8/4/21353 ... -evil-corp
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod mike » úte srp 4, 2020 21:05

Suunto X6, ktere jsem koupil jako novinku v roce 2002. Ted mam druhe s firmwarem z roku 2007, coz byl posledni update. K tomu aplikace a kabel, kterym si stahuju zaznamy do PC.

K novejsim se nevyjadruju, protoze s nima nemam zkusenosti a o tom, ze jim taky jeblo a bez webu se s nima neda moc fungovat, vim. Jeden z duvodu, proc jsem jeste neupgradoval.

oodoow píše:Teď jsem po dlouhé době upgradoval na garmin a můžu prohlásit, že jsou světelné roky před konkurencí jako suunto.

V cem konkretne?

Mne teda zajima hlavne vyskomer, GPS v hodinkach mi porad neprijde jako dobry napad. Baterka a maly displej. Mne ta kombinace hodinky s vyskomerem + GPS logger nebo mobil s mapama docela funguje.

slash1111 píše:Im sa to nerozbilo samo...

Tak tos teda fakt nevylepsil :twisted: Jeste vetsi amateri, nez jsem si myslel :lol: Teda, amateri je tady asi slabe slovo. Tragedi. Ne, ze by mne prekvapilo, ze firma, ktera neumi software si neumi ani zabezpecit infrastrukturu a umet ji v rozumnem case obnovit ze zaloh.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49362
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod karaya1 » stř srp 5, 2020 7:00

mike píše:Teda, amateri je tady asi slabe slovo. Tragedi.

... a ještě jsou to zločinci, protože (s pravděpodobností hraničící s jistotou) zaplatili $10M výkupné organizaci, která je už na černé listině USA a obchodování s ní je federální zločin :twisted:

Zkusím spíš udělat ještě jiný výběh/výlet, s manželčiným LG V50, ten má už dokonce dual-frequency-capable hardware a Galileo (ale dual frequency měření jsou asi SW zakázané).

slash1111 píše:Práve jedna z (mála) výhod Garminu je, že hodinky pripojíš káblom k PC a .fit súbory záznamov aktivít si jednoducho skopíruješ.

Moje staré forerunnery to neumí, připojují se jen přes ANT stick a všechno se synchronizuje/nastavuje přes aplikaci Connect.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 687
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod oodoow » stř srp 5, 2020 7:22

@mike: Ehmm suunto x6, ale asi žádný fit záznamy nemá, když to nemá ani gpsku :D Ty tu napíšeš, že to je standard a pak argumentuješ prehistorickýma hodinkama v kterých není ani standard gpska. :roll:

Jinak nový Garmin hodinky nahrají aktivitu na web asi tak 1000x rychleji. Doběhnu, vypnu hodinky a ještě než dojdu domů, tak už to mám uložený na cloudu, se suuntama jsem na to musel klikat ručně a pak to trvalo někdy i 10 minut a to nemluvím o dlouhých aktivitách přes 10 hodin, kdy jsem se někdy nedočkal vůbec. Prostě oproti suunto softwaru to fakt funguje.
Baterka je asi tak trojnásobná, při navigaci vidím i podkladovou mapu a ne jenom čáru jako u suunto. Monitoruje to třeba i okysličení krve, to bych využil před rokem v Nepálu.
A pak nějaký další smart funkce, který moc neuvyužívám jako placení hodinkama, možnost přehrávání hudby atd..

Prostě ty máš nějaký prehistorický, který skoro nic neuměj, tobě to nevadí v pořádku, nic jinýho třeba nepotřebuješ. Ale pak tu nepiš nesmysly, co si myslíš, že je standard. :wink:
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3094
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod slash1111 » stř srp 5, 2020 13:42

karaya1 píše:Moje staré forerunnery to neumí, připojují se jen přes ANT stick a všechno se synchronizuje/nastavuje přes aplikaci Connect.

Rovnako to fungovalo aj v navigácii Oregon 300, tak som si myslel, že aj hodinky sú na tom rovnako... Navyše to Garmin dával ako odporúčanie pri tom výpadku.

Pripomína mi to debatu Android vs Windows Phone, kým neprišla osobná skúsenosť, tak "WP bol najlepší a nič mu nechýbalo" :D
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod mike » stř srp 5, 2020 17:28

karaya1 píše:... a ještě jsou to zločinci, protože (s pravděpodobností hraničící s jistotou) zaplatili $10M výkupné organizaci, která je už na černé listině USA a obchodování s ní je federální zločin

Vsak to taky udelali fikane. Zaplatili nejake konzultacni firme, ktera jim za $10M sehnala desifrovaci klic tj. zaplatila vyderacum za ne. To je na urovni blbecku z Instagramu, co o nich byla rec v jinem vlakne. Az tam nabehne FBI, tak misto do basy posle vedeni Garminu do blazince :twisted:

Nejhorsi je, ze neuskodili jen sobe, ale i ostatnim. Naprosti zoufalci, bud nemeli zalohy vubec nebo (a to spis) taky zasifrovane. Rozhodne firma, ktere bych chtel sverit sva data :roll:

karaya1 píše:Zkusím spíš udělat ještě jiný výběh/výlet, s manželčiným LG V50, ten má už dokonce dual-frequency-capable hardware a Galileo (ale dual frequency měření jsou asi SW zakázané).

Hmm, tohle hrani by mne bavilo vic, nez to, za ktere mne aktualne plati. Ze bych zmenil zamestnani? :-k :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49362
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod mike » stř srp 5, 2020 17:50

oodoow píše:Prostě ty máš nějaký prehistorický, který skoro nic neuměj, tobě to nevadí v pořádku, nic jinýho třeba nepotřebuješ. Ale pak tu nepiš nesmysly, co si myslíš, že je standard.

Podle profilu je ti 39, ale podle tohodle bych spis hadal 38 :twisted:

Psal jsem o stahovani dat do PC, nepsal jsem, co je to za data. To je v zasade jedno, 99 % prace da zajistit datovy prenos a co se stahuje je pak vec aplikacni vrstvy na obou stranach (ciste nahodou je komunikace firmwaru s pocitaci ma specializace ;-)). V roce 2002 to byla zhava novinka, X6 byly mozna prvni hodinky, co to umely. O 18 let pozdeji uz je to ale zakladni funkcnost. Dobre, mozna jsem nemel pouzit slovo standard, ale samozrejmost. Protoze kdyby by mi dneska nekdo nabidnul sportovni hodinky bez moznosti stahovani dat, tak si akorat zatukam na celo.

oodoow píše:Baterka je asi tak trojnásobná, při navigaci vidím i podkladovou mapu a ne jenom čáru jako u suunto.

Trojnasobna kapacita nebo trojnasobne vydrzi? V tvem veku uz pomalu ti klepe na dvere presbyopie a pak poznas, k cemu je podkladova mapa na minidispleji ;-)

oodoow píše:Monitoruje to třeba i okysličení krve, to bych využil před rokem v Nepálu.

Tohle se hodit muze, ale funguje to? Jaka je presnost ve srovnani se snimacema na prst?

oodoow píše:A pak nějaký další smart funkce, který moc neuvyužívám jako placení hodinkama, možnost přehrávání hudby atd..

To jsem si myslel. Blbosti pro hipstery. Cilova skupina je bezny uzivatel, ktery netusi, kde se cisla lezouci z krabicky berou a kdyz mu to po vystupu na Snezku ukaze prevyseni 5000 m, tak misto reklamace postuje na fejsbuk, jaky je superman ;-)

Jako sorry, ale mene je tady vice, chci aby z toho hlavne lezla pouzitelna data. O cemz si u Garminu dovolim pochybovat. Splacat hromadu levnych cinskych senzoru a k tomu dopatlat nejaky software, co zobrazi hausnumera, dokaze kdekdo, ale udelat to spravne malokdo. U Suunta minimalne umeji vyskomery (coz neni nic jednoducheho), moje prehistoricke X6 jsou presnejsi, nez vyskomer v par let starem mobilu, ktery ovsem neni spatny. Spatne byly ty od Garminu, co jsem mel v ruce, coz sice neni ten tvuj, ale neverim, ze by se to naucili. Nejdriv se musi naucit zalohovat :twisted:

oodoow píše:Jinak nový Garmin hodinky nahrají aktivitu na web asi tak 1000x rychleji.

Aktualne si tva data prohlizeji rusaci a zanedlouho ti zaklepou na dvere s nabidkou, ktera se neda odmitnout. Abys pro ne delal terminatora :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49362
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod apuka » stř srp 5, 2020 18:05

mike píše:Aktualne si tva data prohlizeji rusaci a zanedlouho ti zaklepou na dvere s nabidkou, ktera se neda odmitnout.
Ja bych to az takto nenapsal, ale kdyz jsem cetl tuto vetu
oodoow píše:Doběhnu, vypnu hodinky a ještě než dojdu domů, tak už to mám uložený na cloudu
tal prvni, co moje otazka byla - a co kdyz to nechci na cloud, nechci pres aplikaci, nechci vyubec do toho tahat internet a/nebo mobil, chci to jen do sveho programu (at je to jakykoliv, muj nebo opensource nebo komercni, co si vyberu)?

Alsepon jste me neprimo upozornili, ze kdybych premyslel na GPS hodinkami, tak si to mam rozmyslet sakra dobre.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod mike » stř srp 5, 2020 18:14

Tady ale nejde o teoreticke nebezpeci. Kdyz Garminu vyderaci data zasifrovali, tak si je nejspis taky stahli. To delaji, aby mohli vydirat jeste lip.

apuka píše:chci to jen do sveho programu

Jeden z duvodu, proc zustavam u starych X6 a GPS loggeru, tam to ani jinak nejde. Ale i Locus v mobilu umi ulozit GPS log lokalne a stahnout si ho muzu jak se mi libi. Tahat veci pres cloud je takova krasna hipsterina, jejiz slabiny se ukazou, kdyz to nekdo tezce posere, jako ted Garmin. Nerikam, ze by to byt nemelo, ale melo by byt na vyber. Jako u toho Locusu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49362
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod oodoow » stř srp 5, 2020 18:26

mike píše:Protoze kdyby by mi dneska nekdo nabidnul sportovni hodinky bez moznosti stahovani dat, tak si akorat zatukam na celo.

No, tak to máš aspoň jasnou volbu, jedině garmin, jinak si budeš ťukat na čelo. ;-) U Suunto hodinek si ani nenastavíš obrazovky, které chceš vidět při aktivitách, nenahraješ tam gpx soubor atd..prostě nic.

mike píše:Trojnasobna kapacita nebo trojnasobne vydrzi? V tvem veku uz pomalu ti klepe na dvere presbyopie a pak poznas, k cemu je podkladova mapa na minidispleji ;-)

Trojnásobná výdrž, 60h se sekundovým záznamem. Ambity měly kolem 20h. Mapa se hodí pro rychlý rozhodování na křižovatkách, kde vidíš i cesty, takže víš, kterou se máš vydat. Bez podkladu jsem si někdy nebyl jistý, pokud dvě cesty vedly podobným směrem. Co je presbyopie nevím, ale na mapu vidím. :-)

mike píše:Tohle se hodit muze, ale funguje to? Jaka je presnost ve srovnani se snimacema na prst?

Těžko říct, až budu zas v Nepálu, tak ti řeknu. ;-) Prý se tím dá ale odhalit spánková apnea, když máš málo okysličenou krev přes noc.

mike píše:To jsem si myslel. Blbosti pro hipstery. Cilova skupina je bezny uzivatel, ktery netusi, kde se cisla lezouci z krabicky berou a kdyz mu to po vystupu na Snezku ukaze prevyseni 5000 m, tak misto reklamace postuje na fejsbuk, jaky je superman ;-)

On je to totiž hlavně sporttester, který ti řekne, jak trénovat, počítá ti únavu a další věci, aby ses nepřetrénoval atd..
Mně to celkem funguje, je to pohodlné, nastavíš si třeba tréninkový plán na 10km na nějaký čas na 10 týdnů a hodinky ti pak ukazují co máš dělat. Pak se to zhodnotí jak sis vedl podle rychlosti a tepovky a tak a podle toho se udělá trénink na další týden. Pokud takhle nesportuješ a chceš hodinky, který ti řeknou jenom čas a výšku, tak je spousta možností. Jinak úplně přesné převýšení nepotřebuju vědět, stovka metrů sem, stovka metrů tam, stejně nejde zjistit, co je přesně realita.

mike píše:Aktualne si tva data prohlizeji rusaci a zanedlouho ti zaklepou na dvere s nabidkou, ktera se neda odmitnout. Abys pro ne delal terminatora :twisted:

Já je mám stejně veřejná na stravě, takže je to celkem jedno. ;-)

apuka píše: co moje otazka byla - a co kdyz to nechci na cloud, nechci pres aplikaci, nechci vyubec do toho tahat internet a/nebo mobil, chci to jen do sveho programu (at je to jakykoliv, muj nebo opensource nebo komercni, co si vyberu)?
No, tak to si nekupuj drahý gps hodinky, protože platíš za spoustu funkčnosti zbytečně, kterou nechceš používat, kup si nějakou ruční gps.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3094
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod apuka » stř srp 5, 2020 18:29

Tak dokonce i z (a do) Garminackeho eTrexu dokazes dostat trasy jen pres pripojeni k PC pres USB. Vlastne se dostanes k cele pameti, karty i vlastni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod mike » stř srp 5, 2020 18:52

oodoow píše:No, tak to máš aspoň jasnou volbu, jedině garmin, jinak si budeš ťukat na čelo. ;-) U Suunto hodinek si ani nenastavíš obrazovky, které chceš vidět při aktivitách, nenahraješ tam gpx soubor atd..prostě nic.

Moment. Vzdyt jsi mi sam posilal GPX ze svych Suunto a ja v podstate nic jineho nepotrebuju. Nechce se mi to hledat, ale kdyz jsem pred casem koukal na Suunto 9, tak GPX upload i nastaveni obrazovek myslim mozne bylo.

oodoow píše:Trojnásobná výdrž, 60h se sekundovým záznamem.

To neni spatne, ale Suunto 9 pry maji 120 hodin pri solidni presnosti (interval nevim).

oodoow píše:Co je presbyopie nevím, ale na mapu vidím. :-)

GIYF. Zatim ;-) U mne zacal sesup az po 45 a ocni tvrdila, ze je to normalni a ma to 99+ % lidi. A bryle na cteni kvuli hodinkam fakt nosit nebudu ;-) Cas, vysku apod. vidim, ale ta mapa by fakt byla k nicemu.

oodoow píše:Pak se to zhodnotí jak sis vedl podle rychlosti a tepovky a tak a podle toho se udělá trénink na další týden.

No ja ti nevim, aby mi hodinky planovaly chozeni a jeste k tomu Garmin... :twisted:

oodoow píše:Jinak úplně přesné převýšení nepotřebuju vědět, stovka metrů sem, stovka metrů tam, stejně nejde zjistit, co je přesně realita.

Realita je to, co za realitu prohlasis ;-) Pro mne je dulezita porovnatelnost. A ta je u mych hodinek skvela. Stejnych tras uz mam pomerne hodne a kumulativni vyska z nich se lisi minimalne, max nizke desitky metru. Stovka uz by mi sakra vadila.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49362
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod slash1111 » stř srp 5, 2020 18:54

apuka píše:tal prvni, co moje otazka byla - a co kdyz to nechci na cloud, nechci pres aplikaci, nechci vyubec do toho tahat internet a/nebo mobil, chci to jen do sveho programu (at je to jakykoliv, muj nebo opensource nebo komercni, co si vyberu)?

Alsepon jste me neprimo upozornili, ze kdybych premyslel na GPS hodinkami, tak si to mam rozmyslet sakra dobre.
Oživíš Garmin hodinky cez mobil (prvé spustenie sa bez toho asi nedá urobiť). A hodinky prepneš do letového režimu. Dáta (fit súbory) si potom môžeš sťahovať cez kábel do PC (chová sa to ako ten etrex a pod.). Ale počítaj, že sa Ti nebude aktualizovať A-GPS a pod.
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod slash1111 » stř srp 5, 2020 19:07

mike píše:
oodoow píše:Jinak úplně přesné převýšení nepotřebuju vědět, stovka metrů sem, stovka metrů tam, stejně nejde zjistit, co je přesně realita.

Realita je to, co za realitu prohlasis ;-) Pro mne je dulezita porovnatelnost. A ta je u mych hodinek skvela. Stejnych tras uz mam pomerne hodne a kumulativni vyska z nich se lisi minimalne, max nizke desitky metru. Stovka uz by mi sakra vadila.

Ja mám bez barom. výškomera (vidím iba GPS výšku, áno viem že to je nepresné, ale mne to stačí) a nejako mi to nechýba. Prevýšenie zistím pri plánovaní trasy, počas trasy ho nemusím vedieť, a potom pri uploade aktivity do garminu, stravy, locusu a pod.
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod mike » stř srp 5, 2020 19:16

Jasne, kazdeho zajima neco jineho. Pro mne je to zakladni udaj. To skutecne, vetsinou moc neplanuju a kdyz uz, tak se realita casto dost lisi :) Plany menim behem trasy, obvykle mam jen ramcovy plan a kudy pujdu presne se ukaze podle situace. Nekdy dojdu uplne jinam, nez jsem puvodne chtel. Atd.

Vyska z GPS je nepresna tak, ze je pro mne nepouzitelna. No a vyska jako takova se obcas velmi hodi v horach pro orientaci. Plus stoupavost a klesavost, prvni rika, jak ti to slape a druha jestli to nahodou neprehanis a nezrusis si kolena. Na oboji je potreba barometricky vyskomer. V Alpach mam v podstate porad na displeji aktualni vysku, stoupavost/klesavost a cas.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49362
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod oodoow » stř srp 5, 2020 21:18

mike píše:Moment. Vzdyt jsi mi sam posilal GPX ze svych Suunto a ja v podstate nic jineho nepotrebuju. Nechce se mi to hledat, ale kdyz jsem pred casem koukal na Suunto 9, tak GPX upload i nastaveni obrazovek myslim mozne bylo.

Sleduj tok rozhovoru, bavíme se stále o tom, co je možné provést, když je web mimo provoz. Samozřejmě, že s webem to možné je, ale prostě nastavit to přímo na hodinkách jde jenom na Garminu.

mike píše:To neni spatne, ale Suunto 9 pry maji 120 hodin pri solidni presnosti (interval nevim).

Interval asi minuta tipuju. Problém je ale taky v tom, že u Suunto v momentě kdy pustíš navigaci po trase, tak se to automaticky přepne na hledání polohy po vteřině, asi aby při sejití z trati to mohlo rychle zapípat, že jsi mimo. Tím pádem je tam fakt reálně tak 20h. Což na některé akce nestačí a musel jsem to dobíjet za běhu, což byl opruz. (nehledě na to, že to po pár letech to už nebylo 20h ale spíš tak 13h).
Suunto 9 má výdrž o něco lepší, než Ambit Peak 3, ale na Garmin to zdaleka nemá. Blízko téhle výdrži je snad jenom Coros Vertix. (ty by se vlastně líbily Apukovi, protože myslím žádný web ani nemají. :))
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3094
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod mike » stř srp 5, 2020 21:48

oodoow píše:Sleduj tok rozhovoru, bavíme se stále o tom, co je možné provést, když je web mimo provoz. Samozřejmě, že s webem to možné je, ale prostě nastavit to přímo na hodinkách jde jenom na Garminu.

To je pomerne tezke, kdyz se skace od jednoho tematu na druhe ;-) Jestli jde o nastaveni obrazovek, tak to mi nevadi, to obvykle udelas jednou a pak to mozna po case doladis. Byla by lepsi standalone aplikace, ale zrovna tady se da web prezit. Zrovna tohle je vec, kterou bych radej delal na PC, protoze na hodinkach to musi byt opruz. GPX bych ale radej stahoval bez webu a jestli spravne chapu, co psali ostatni, tak to momentalne u Garminu prave kvuli tomu nejde.

oodoow píše:Interval asi minuta tipuju.

Nevim jiste, ale matne si vzpominam, ze maji nejaky novy mod, pri kterem pouzivaji jeste akcelerometr a vysledky jsou velmi presne i pri vetsich intervalech. Ja jsem na to koukal uz nekdy vloni, ale pak jsem je videl v realu a rekl si, ze takove monstrum se mi fakt nosit nechce...

Popravde, tohle je vec, ktera mi vadi na vsech hodinkach s GPS. Velke a clenite. Jak asi dopadnou pri lezeni nekde po skalach, feratach apod? Sve X6 mam od toho celkem poskrabane a to jsou relativne male a maji tvar, ktery se nezachyti, ale sklouzne. Proste mi to prijde jako vec pro lidi, co behaji s mobilem na pazi, ale ne pro vysohokorske turisty.

oodoow píše:Problém je ale taky v tom, že u Suunto v momentě kdy pustíš navigaci po trase, tak se to automaticky přepne na hledání polohy po vteřině, asi aby při sejití z trati to mohlo rychle zapípat, že jsi mimo.

Proc bych progrca poustel navigaci po trase? To muj logger sice umi taky, ale nikdy jsem to nepouzil. Navigaci (mapy.cz) na mobilu jsem pouzil presne jednou, kdyz jsem potreboval najit nejaky kram v Praze v mistech, kde jsem nikdy nebyl a bylo par minut do zaviracky. Pripadal jsem si jako pako :D Pokud mne okolnosti nedonuti, nehodlam to opakovat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49362
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod oodoow » stř srp 5, 2020 22:51

mike píše:GPX bych ale radej stahoval bez webu a jestli spravne chapu, co psali ostatni, tak to momentalne u Garminu prave kvuli tomu nejde.

Nechápeš, u Garminu to právě jde jako u jediných, stáhneš si odněkud gpx a nahraješ přes usb do vnitřního paměti hodinek a je to.

mike píše:Nevim jiste, ale matne si vzpominam, ze maji nejaky novy mod, pri kterem pouzivaji jeste akcelerometr a vysledky jsou velmi presne i pri vetsich intervalech.

Jo, něco takového tam mají a maskují tím horší výdrž. Funguje to dobře, pokud máš souvislý pravidelný běh, ale pokud chvíli běžíš, chvíli jdeš, chvíli lezeš po ferratě, tak už to tak dobře neměří.

mike píše:Popravde, tohle je vec, ktera mi vadi na vsech hodinkach s GPS. Velke a clenite. Jak asi dopadnou pri lezeni nekde po skalach, feratach apod? Sve X6 mam od toho celkem poskrabane a to jsou relativne male a maji tvar, ktery se nezachyti, ale sklouzne. Proste mi to prijde jako vec pro lidi, co behaji s mobilem na pazi, ale ne pro vysohokorske turisty.

Se Suuntama jsem byl na spoustě ferrat a přežily v pohodě, safírové sklo nemá ani nejmenší škrábanec, luneta je odřená fest, ale to ničemu nevadí. Kilian Jornet s nima vylezl na Everest, ty hodinky jsou fakt odolné.


mike píše:Proc bych progrca poustel navigaci po trase?

Njn, pro mě je navigace po trase nezbytná věc. Když se v noci běží 100km neznámým terénem, tak je docela opruz zabloudit a nechat se předběhnout a stejně tak je opruz se na každé křižovatce koukat do mobilu, dost to zdržuje.
Z toho je opět vidět, že nejsi cílová skupina pro něco takového. To jsou prostě hodinky pro sportovce, lidi co chtějí systematicky trénovat a chodit na závody a ne pro víkendové turisty. :wink:
Pokud bys nevyužil většinou funkcí, tak ti fakt stačí mít hodinky jenom na čas a výškoměr a nemá cenu za něco lepšího utrácet peníze.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3094
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod mike » čtv srp 6, 2020 0:09

oodoow píše:Nechápeš, u Garminu to právě jde jako u jediných, stáhneš si odněkud gpx a nahraješ přes usb do vnitřního paměti hodinek a je to.

Psal jsem o opacnem smeru, stahovani z hodinek na PC. karaya1 tusim psal, ze to ted nejde.

oodoow píše:Se Suuntama jsem byl na spoustě ferrat a přežily v pohodě, safírové sklo nemá ani nejmenší škrábanec, luneta je odřená fest, ale to ničemu nevadí.

No, nevadi... minimalne to blbe vypada. Spis se ale bojim toho, ze se nekde v blbem miste zachyti o sutr nebo zelezo a pak bud urves reminek nebo si ublizis. Nahoda je blbec a s pruserama, ktere jsou nachystane a jen cekaji na prilezitost, mam sve zkusenosti ;-)

oodoow píše:Z toho je opět vidět, že nejsi cílová skupina pro něco takového. To jsou prostě hodinky pro sportovce, lidi co chtějí systematicky trénovat a chodit na závody a ne pro víkendové turisty.

Kdyby to tak bylo, tak uz Suunto davno zkrachovalo a Garmin by zavrel tuhle divizi. Tech par tisic prodanych hodinek by je fakt nezaplatilo ;-) Ja si naopak myslim, ze se snazi o co nejsirsi zaber, proto ty hipsterske kraviny u Garminu. Cilova skupina Garminu spis budou prave hipsteri, co si hraji na sportovce, protoze je to zrovna v mode ;-)

oodoow píše:Pokud bys nevyužil většinou funkcí, tak ti fakt stačí mít hodinky jenom na čas a výškoměr a nemá cenu za něco lepšího utrácet peníze.

Jenze kde takove vzit, kdyz chci zaroven, aby ten vyskomer byl opravdu dobry? Bojim se, ze to umi jen Suunto. Mne ale nevadi, ze cast funkci nevyuziju, kdyz ty, o ktere stojim, budou opravdu dobre. O penize mi nejde, ale nechci kupovat neco, co by mne stvalo. Na GPS netrvam, ale kdyby tam byla a zaroven vydrzela logovat v rozumnem intervalu (coz je u mne tak 10 m/10 sec) aspon 50 hodin, tak proc ne. Aspon bych mel synchronizovanou vysku s trasou, ted to mam oddelene.

Ty se na to totiz koukas z ceskeho hlediska. Hodinky jsou pro tebe drahe, a tak mas pocit, ze je musis opravdu vyuzit, jinak je nema smysl kupovat. Pro lidi se zapadnimi platy ale drahe nejsou, normalni spotrebni zbozi, ktere si kupuji bezni turisti. Rozhledni se v Alpach kolem sebe, tam ma Suunta kazdy druhy a leckdy lidi, co sotva dojdou z udoli k nejblizsi chate :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49362
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod karaya1 » čtv srp 6, 2020 5:38

mike píše:karaya1 tusim psal, ze to ted nejde.

Psal jsem, že to nejde na mých 310XT. Jak to je u jiných produktů z Olathy, to netuším.

mike píše:Hmm, tohle hrani by mne bavilo vic, nez to, za ktere mne aktualne plati. Ze bych zmenil zamestnani?

Na tohle se běžně odpovídá "we're hiring!", ale nevím kam a ani za co :D

Už jsem párkrát přemýšlel, že bych si koupil nové hodinky (spíš na běh než na turistiku), které by uměly třeba zobrazit i aktuální tempo (třeba za posledních 100 metrů), ne jen během aktuálního "kola" (což je buď kilometr nebo míle, takže na začátku km to skáče a na konci je to příliš zprůměrované) - ale jak se dívám na nabídku, asi mi stále postačí moje forerunnery. Dealbreaker a rozbíječ prasátek bude až dual frequency GNSS, to půjde o skutečný kvalitativní skok v přesnosti.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 687
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod slash1111 » čtv srp 6, 2020 9:03

mike píše:
slash1111 píše:Práve jedna z (mála) výhod Garminu je, že hodinky pripojíš káblom k PC a .fit súbory záznamov aktivít si jednoducho skopíruješ.

Vyhod? Tohle je snad standard, ne? Mam to v Suunto hodinkach od roku 2002 ;-)


mike píše:
oodoow píše:Nechápeš, u Garminu to právě jde jako u jediných, stáhneš si odněkud gpx a nahraješ přes usb do vnitřního paměti hodinek a je to.

Psal jsem o opacnem smeru, stahovani z hodinek na PC. karaya1 tusim psal, ze to ted nejde.


vidim, ze sa to kvalitne zamotava, tak to skusim rozmotat (alebo uplne zauzlit :) )

(Novsie) hodinky Garmin dokazu skoro plnohodnotne fungovat bez pripojenia k mobilu, internetu, serveru-webu.
Hodinky staci nabijacim kablom (na jednom konci je USB-A na druhom 4-pin do hodinek) pripojit do PC, kde sa hodinky spravaju ako Mass-Storage a takto je mozne z hodiniek do PC skopirovat zaznamenanu aktivitu/prejdenu trasu (track)/beh/jogu apod., proste hocico co sme si na tych hodinkach zaznamenali. Su to subory vo formate .fit.

Aktivity.PNG


Opacnym sposobom je mozne priamo cez kabel z PC do hodiniek nahrat aj planovanu cestu (route, garmin pouziva oznacenie "Course") tiez vo formate .fit.

"Navigovanie-navadzanie":

Tu je viacero moznosti:

1. Nechat sa "navigovat" do nejakeho bodu - mapove hodinky samy vypocitaju trasu po ktorej tam treba ist - rovnako to funguje na rucnych navigaciach

2. Nechat sa "navadzat" po nejakej ceste-course - planovana cesta je v hodinkach zobrazena na obrazovke a uzivatel potom vidi, ci jeho trasa - track ide po planovanej ceste - course. V nemapovych hodinkach su viditelne iba dve krivky - cesta a trasa, v mapovych je zobrazena aj podkladova mapa.

No a pri tomto navigovani aj navadzani je opat moznych plno nastaveni, ci maju hodinky pipat-vibrovat pri kazdom odboceni na ceste, pri ziduti z cesty a pod., ale vsetko toto sa da aj vypnut.
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod mike » čtv srp 6, 2020 15:24

karaya1 píše:Na tohle se běžně odpovídá "we're hiring!", ale nevím kam a ani za co

Kdybys nahodou neco takoveho potkal, dej vedet ;-) Hledat sam nebudu, uvidim, jak se aktualni job vyvrbi, zatim je to na mne malo low level, ale pry to bude lepsi.

slash1111 píše:kde sa hodinky spravaju ako Mass-Storage

Tos mel napsat hned na zacatku :) Fajn, tohle chvalim, pro mne asi nejlepsi, co se da udelat. A dneska zadny problem, USB chipsety to bud uz maji primo v sobe nebo je k nim firmware, ktery to umi, takze na tom ani Garmini programatori nemaji co zkazit ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49362
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod oodoow » pát srp 7, 2020 10:11

mike píše:takze na tom ani Garmini programatori nemaji co zkazit ;-)

Oproti Suunto jsou Garmini programátoři géniové. Jenom u Suunto se mi pravidelně stávalo, že jsem dal přenášet záznam z hodinek do mobilu a skončilo to tak, že spadla appka a už nešla nikdy spustit, leda po přeinstalování. No a po přeinstalování to bylo tak, že záznam v mobilu nebyl, ale už se tam nikdy nepřenesl, protože hodinky ho braly, jako že už je přenesený. Prostě něco jako transakce jim nic neříká. :roll:
Tím pádem sice záznam zůstal v hodinkách ale už z nich nešel nijak dostat.
Očividně tahle neschopnost štvala dost lidí, že vznikl dokonce openambit project. Takže jsem si nainstaloval Linux na virtual machine, zkompiloval OpenAmbit a pak jsem záznam z hodinek konečně dostal. :twisted:
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3094
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod mike » pát srp 7, 2020 16:26

oodoow píše:Takže jsem si nainstaloval Linux na virtual machine, zkompiloval OpenAmbit a pak jsem záznam z hodinek konečně dostal.

No vidis, jak jsi sikovny :) Dneska bys uz ani VM nepotreboval, Linux subsystem je integrovany primo ve Windows (VM tam je, ale interne). Muzes si stahnout Blbuntu od Microsoftu ;-) Kupodivu to docela funguje.

oodoow píše:Prostě něco jako transakce jim nic neříká.

Nemusi to byt nutne takhle, mozna uz ji ukoncili a aplikace spadla az potom. Pruser je tohle:
oodoow píše:Tím pádem sice záznam zůstal v hodinkách ale už z nich nešel nijak dostat.

To je fakt demence, protoze muzes mit X duvodu, proc si chces stahnout uz jednou stazeny zaznam znovu.

Hele, ja se v zadnem pripade nechci dostat do fanouskovske diskuse Garmin versus Suunto. Uz jen proto, ze s novejsima Suuntana nemam zkusenosti a ten jejich dementni webovy pristup je jeden z duvodu, proc jsem si novejsi zatim neporidil. Me stare X6 maji standalone aplikaci na PC, ktera je celkem pouzitelna a tech par musek, o kterych vim, mi nijak zvlast nevadi. Kdyz potrebuju, tak ji muzu snadno obejit, jelikoz si data uklada do accessove databaze, kterou si proste otevru a udelam, co potrebuju.

S Garminim softwarem mam zkusenosti podstatne vic, vesmes spatnych. Je to takovy klasicky korporatni software psany lidma, co na tom nemaji jiny zajem, nez ze jim za to zaplati. Nekdo (casto marketing) rekne, co by to melo delat, korporat to prideli nejakemu koderovi (programator je moc silne slovo), ten to naklofe a tim to pro nej konci. Ze se s tim blbe pracuje? Ze by to slo velmi jednoduse vylepsit, aby to nebylo tak neohrabane? Nezajem. Podle mne muze opravdu dobry software napsat jen clovek, ktery ho sam pouziva. Takove veci resi sam a okamzite, protoze mu to samotnemu vadi. Driv mi tenhle pristup prisel samozrejmy, ale bohuzel uz jsem potkal i ty korporatni kodery :vom:

Suunto spis vypada na amatersky pristup. Jak ta aplikace, co pouzivam, tak to, co popisujes. To neni nezajem, ale nedostatek zkusenosti nebo neschopnost. Rozdil je v tom, ze z amatera se casem dobry programator stat muze, zatimco z korporatniho kodera ne. Druha moznost ovsem je jablecny pristup vime lip nez ty, co chces. To by bylo fakt spatne.

No, mozna na to casem prijdu sam, me hodinky nevydrzi vecne, displej uz je nacaty, jelikoz mi upadly blbe na dlazbu. Na vyber jen je Garmin a Suunto a Garmin proste nekoupim, takze mozna budu nadavat jak spacek a pak si budu muset naportovat ten Openambit na Windows nebo si napsat sam neco podobneho.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49362
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod slash1111 » pát srp 7, 2020 18:35

mike píše:Uz jen proto, ze s novejsima Suuntana nemam zkusenosti a ten jejich dementni webovy pristup je jeden z duvodu, proc jsem si novejsi zatim neporidil.

je otazne ako toto dnes (ne)funguje, pretoze aj to predtym popisovane nastavovanie hodiniek cez web tusim platilo iba ked este fungoval web - movescount, ale vsetko preniesli do Suunto App, co vyzera ze uz je iba mobilna app-ka a ziadny web uz nemaju, co teda nie je moc dobre hlavne pre planovanie tras a pod.
https://www.suunto.com/sk-sk/suunto-app/suunto-app/

(ten garmin web tiez nestoji za vela, a ich app-ka je tak 6-7 aj dizajnom pozadu, ale aspon je alternativa)
No a z tej garmin IQ platformy by si Ty dostal vyrazku, ale ja som si vdaka nej mohol aspon vyrobit datascreeny (obrazovky pocas aktivity) podla vlastnej predstavy :wink:
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod mike » pát srp 7, 2020 19:19

Chces rict, ze se Suunto hodinky daji pouzivat uz jen pres mobilni aplikaci? :shock: Se posrali v kine?

TVL, ja snad budu muset nekde ve vyprodeji koupit dalsi X6 :?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49362
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod mike » pát srp 7, 2020 19:48

Tak jsem trochu pohledal a vypada to, ze se fakt posrali. Krasny priklad toho, pred cim tady roky varuju. Zavislost na web service, kterou se proste nekdo rozhodne vypnout. Ke svym X6 mam desktopovou aplikaci, jejiz vyvoj skoncil pred mnoha lety (podle .exe data v roce 2004 tj. 16 let), muzu ji stale pouzivat. Chodi i na nejnovejsich Windows (jelikoz Microsoft se opravdu snazi o zpetnou kompatibilitu na urovni API), instalacni soubory stale mam, dokonce se da jeste stahnout. Takze mi skoro urcite vydrzi, nez druhe hodinky chcipnou. Co maji uzivatele webu s hodinkama o nekolik generaci mladsima? LDH.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49362
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Mapy, navigace, GPS