Navigace a turisticke mapy v mobilu

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod Quido » stř říj 26, 2022 11:07

@apuka

- co se mi na freemap.sk nelibi, je ze letecky pohled prepise vsechny trasy, planovane, vyznacene atp., na druhe strane stinovani sklonu terenu je moc fajn
- planovac Locus je taky fajn s peknyma ficurkama, ale proti mapay.cz trochu mene prehledny, co se tyka zobrazeni v mape......
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod apuka » stř říj 26, 2022 13:28

Freemap.sk (zatim) nijak nepouzivam. Ohledne Locusu a mapy.cz - obe maji svoje vyhody i nevyhody oproti druhemu (i dalsim). Pokud si to clovek uvedomuje, tak vyuzije ty vlastnosti, ktere chce - a kombinuje.

Co jsem si chvili s Locusem hral, tak pro pesi trasy nema moc vychytane casy. Ma - podle mne - podobne problemy, jake mely i mapy.cz. Ty na tom dost zapracovaly a uz docela dokazou menit cas podle slozitosti terenu/pomucek, atd.
Locus mi napr. spocetl prechod Troch kop od Smutneho sedla po Banikov za cca jednu hodinu (:lol:), co je hoodne malo. Zato z parkoviste v Ziarske doline na Baranec spocita 4:22, coz je ponekud nadsazene i podle casu na rozbockach (to je 3:55). Ani nemluvim o tom, ze kdyz tam zadam jako mezibod Holy vrch, tak se cas snizi o jednu minutu :-) - ale kdyz jsem to zadal postupne prvnikrat, tj. Ziarska, Holy vrch, Baranec a mel jsem nastavenou "chuzi", ne turistiku, tak mi to vypocitalo trasu pres modrou znacku od rozcesti pod Holym vrchem, tj. za celkovy cas 6:08 a trasa i cas zustaly stejne i po zmene na "Turistiku".

Vystup na Lysou, jak tam chodim ukazuje za 2:33, pricemz kdyz mi to vubec nejde, slapu pomaleji nez bezny turista, i tak to davam pod dve hodiny. Po zlute z Krasne pise 2:38 (to by pro prumerneho cloveka odpovidalo), ale to je vetsi prevyseni a o skoro 2 km delsi trasa...
Ten jejich planovac trpi stejnou chybou jako jejich mapy, resp. terenni model - tvrdosijne tvrdi, ze Lysa ma pouze 1315 (aplikace "az" 1316) metru...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod Dromedaro » stř úno 15, 2023 17:11

Hraju si teď na kole poslední dny s navigací v mapách. Už to opravili.Funguje a nepadá, jak jsem to tu řešil.

Akorát to ukazuje i alternativní trasy a včera mi to změnilo trasu během jízdy na tu alternativní, aniž bych chtěl a koukám, že jedu jinudy než jsem chtěl v lese plném cestiček. Možná jsem ale na něco klepl a ani o tom nevím.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4386
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod Mawenzi » čtv úno 16, 2023 6:55

pokud pri planovani vidis ze nahizi alternativy tak si pridej par bodu do te trasy kterou chces jet aby to nepreplanovaval...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod apuka » čtv úno 16, 2023 10:04

@Dromedaro: Kdyz chces navigovat, tak si nejspise musis nejakou trasu vybrat, ne? No a zakladem navigace je taky prepocitavani. Tj. pokud nekde trochu sejdes z puvodniho planu, klidne se stane, ze Te dal vede trochu jinak nez predtim. Jak ale pisu, toto je zaklad navigace - vubec ale netusim, jak to maji mapy.cz. Tam jsem navigaci pouzil snad jen dvakrat v aute, abych se dostal ven z vesnice a dojel na nadrazi ve druhe. Jinak pro auto je to ale hrozna navigace, kym se vykeca, uz jsem za krizovatkou, atd. A to i kdyz jedu vyrazne pomaleji nez je mistni limit.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod Dromedaro » čtv úno 16, 2023 16:28

Já už tu trasu měl samozřejmě uloženou jako jedinou. Během jízdy se tam najednou objevily nějaké alternativy a pak to z nějakého důvodu vybralo tu alternativu. Z trasy sem sjel až poté, co mi to vybralo tu alternativu.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4386
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod Olchor » pon črc 31, 2023 16:42

Dotaz - mám soubor GPX a potřebuju ho nahrát do mobilu pro mapy.cz. Na počítači to jde přes nástroje, ale v mobilu ikona nástroje není. Jak na to? Potřebuju , aby to fungovalo offline. Účet pro ukládání tras nemám, ale i kdybych ho založil, fungovala by stažená trasa i offline? ( trasa v Gruzii)
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod Mawenzi » pon črc 31, 2023 17:29

olchor
melo by to jit tak, ze si udelas treba slozku (pod uctem), nahrajes na pc ten gpx soubor do ty slozky (mozna uz jde ulozit i primo trasa bez slozky, driv s tim byl problem a zas to nedelam nejak casto), na telefonu se prihlasis, musis syncovat se serverem a po prvnim syncu uz by to vzdy melo jit i kdyz uz pak nikdy nebudes online na mobilu (pokud budes mit jeste mapovy podklady).

na mobilu to pak jedine nahrat pres ucet na webu, ne pres appku...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod oodoow » pon črc 31, 2023 18:46

Jo, je potřeba mít účet na mapy.cz a potom tam jenom nahraješ gpx přes tlačítko import v nástrojích. Jde to na pc lehce a na mobilu hůře, protože v appce ta nabídka není a musíš si nastavit v prohlížeči desktop mód a pak se do toho tlačítka import trefit jak je to celý malý. :)
Potom po synchronizaci to už bude fungovat i bez internetu. Do složky to dávat nemusíš, já mám skoro všechny trasy bez složky.
Appka to bohužel neumí, po x letech tam ale konečně přidali export gpx, tak snad zase za pár let tam dají i import a bude appka konečně kompletní. :twisted:

Ale abych ty mapy.cz zas tolik nekritizoval - tím jak tam mají ty osm mapy celého světa, tak je to super i na cesty do zahraničí. Potkali jsme spoustu cizinců, kteří si to nemohli vynachválit. Od jedněch amíků padala slova jako "gamechanger" a když zjistili, že jsme z ČR tak řekli, že mapy.cz jsou naše "national treasure". :D
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod Lipon » pon črc 31, 2023 22:49

Jj, dalo se podle nich spolehnout i na prameny a,kohoutky pitné vody na Réunionu.
Zahraničí přebírají z openstreetmaps, ale sedělo to, opakovaně, stejně jako kdejaká pěšina.
Neseděly údaje o restauracích nebo konzumech, ty už nějaký čas na místě nefungovaly.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod Quido » úte srp 1, 2023 8:45

Lipon píše:J
Neseděly údaje o restauracích nebo konzumech, ty už nějaký čas na místě nefungovaly.


jj, absence aktualnich udaju o obchodech je obecna nemoc techto aplikaci - vlastne to neni az tak jejich vina, ale prislusne subjekty ty informace neaktualizuji, zejmena umisteni, oteviraci doba ci existence obchodu, to dokaze obcas nastvat... (zrovna ted ve AT ve Velkych Taurech jsem potreboval doplnit zasoby a spolehl se na oteviraci dobu nejblizzsi Billy, a ona byla proti uvedenym udajum o hodku kratsi, takze s tim, ze mam cas, jsem prisel 10 min po zaviracce...)
](*,)
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod Mawenzi » úte srp 1, 2023 13:27

obcas se da na mapy.cz napsat... tak pisu ze v miste lekarny je nail studio a zadna lekarna tam neni (sem ji potrehovala) a bylo to zamitnuto, ze to nesplnuje nejaky regule :D

ale nekdy to asi projde, jen nevim jaky regule to teda mysi splnovat...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod apuka » úte srp 1, 2023 14:09

Vsak ja jsem uz davno poukazoval na to, ze napr. na Kompass mapy tady nekteri nadavaji, ze jsou nepresne stezky (ale je to uplne to same s jakymikoliv mapami, at papirovymi, online nebo offline), placenymi, volnymi, tak se jim ma napsat "report", ze kde, co a proc/jak je spatne. Na to byla odpoved jen cca "a proc bych jim to mel psat..." :twisted: ](*,)

Ono je jednodussi nadavat na spatnou funkcnost nez pomoci ji zlepsit - teda pokud tam nejsou podobne prekazky jako u Mawe.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod oodoow » úte srp 1, 2023 14:53

Na otevírací doby koukám na google mapy, ale tam je to zas marný co se navigace v terénu týče, takže je dobrý mít obojí. Jen teda gmapy nefungují offline.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod sobb » ned srp 13, 2023 23:29

Mawenzi píše:ale nekdy to asi projde, jen nevim jaky regule to teda mysi splnovat...
Asi ano, občas nějaký podnět dám, pak mi dojde poděkování, že bylo v mapě změněno. I s linkem na konkrétní, již opravené, místo.
Akorát nevím, jestli má vůbec smysl to řešit i u map v zahraničí. Něco jsem posílala, též poděkovali s tím, že předali hlášení OSM ve formě poznámky, která bude dříve či později vyřešena. S dodatkem, že mohu chyby opravovat přímo na OSM. Což je už pro mě přes čáru pohodlí. Na Seznamu s tím nemám problém, poněvadž s tím většinou zrovna nějak pracuji, na OSM kvůli tomu překlikávat nebudu.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod mike » čtv zář 21, 2023 14:50

Spolehat se slepe na Google Maps se nevyplaci: Sjel kvůli neaktualizované mapě ze zříceného mostu, pozůstalí žalují Google. Zahranicni clanky obsahuji vic informaci: Man dies driving off collapsed bridge following Google Maps - family sues a je tam i fotka zriceneho mostu plus, ze tam nebyly zadne bariery nebo varovani:

Police who found Paxton's body in his overturned and partially submerged truck said there were no barriers or warning signs along the washed-out roadway.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod apuka » čtv zář 21, 2023 15:00

Nedavno probehlo info v nekterych novinach, ze nekde (v Nemecku???) se turista zritil ze skal, protoze jej tam navedla online turisticka mapa jako na jednoduchou znacenou stezku. Ta vedla i dal - akurat ze ve skutecnosti uprostred skoncila skala a zacala propast a ani dal uz nebylo jak se napojit. Tam, kde skala skoncila ten dotycny spadl. Jen nevim, jestli az tam slepe duveroval mape, ze se nekoukal vubec pred sebe :roll:.

Edit:
...Jo, jeste dalsi podobna tragedie se stala v Brechtesgadenskych Alpach v srpnu. Chlapek asi chtel sestoupit podle oznacene stezky v appce - jenze ta (podle policie) vubec neexistovala. Ve strmem a narocnem terenu uklouzl a zritil se...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod karaya1 » čtv zář 21, 2023 20:08

To je furt v pohodě, tam aspoň má člověk slušnou šanci poznat, že je něco špatně. V Brazílii bych ale googlem navrženou trasu raději dvakrát zkontroloval...
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 689
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod Quido » pát zář 22, 2023 11:23

apka je jen nastroj / pomucka...
u pouzivani apky by se nemel vypinnat ZSR, tak jako kdyz pouzivam papirovou mapu, prece koukam, kam mne vede...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod Etheric » stř říj 11, 2023 18:49

Do psí díry, dneska mě mapy.cz pořádně vypekly.... Jdu podle mapy, po cestě, ok, najednou rozoraný pole, kde měla být cesta. Fajn, za 500m se napojí na jinou cestu. Ta měla 300m a zas rozoraný pole. Hm.. Cca 500m a su na lesní cestě. Super, krásná cesta, která po 70m začala mizet, až zmizela úplně a ocitl jsem se kdesi ve svahu, odkud se nedalo nikam napojit. Ale za tím krpálem přede mnou má být cesta přímo k cíli. Tak se prodřu houštím, vylezu na vrchol a co myslíte, že vidím? Stejnou divočinu, jakou jsem se tam vyškrábal ](*,)
Vracet se už nemělo cenu, tak jsem se těmi roklemi nakonec probil k cíli. Dorazil jsem zázračně se zpožděním jen půl hodiny, celej mokrej a od bahna, ale evidentně to dojem udělalo (rande z Tinderu). Že já si musím ulovit někoho v oblasti, kam jezdí doprava v úterý a v dubnu... Tady by mě fakt zajímalo, kde čerpali podklady pro tu mapu, vypadá to, jako by si to vycucali z prstu...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod mike » stř říj 11, 2023 18:54

Z toho si nic nedelej, my jsme ted v Alpach chodili po znacenych stezkach (znaceni desitky let stare, obcas obnovovane), ktere na mapy.cz vubec nejsou. Jeste mi nekdo muze vykladat, jak mapy.cz na horach a v zahranici staci :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod Etheric » stř říj 11, 2023 19:25

Tady podle terénu cesta před desítkami let byla. Lidi z Mapy.cz bezhlavě kopírovali papírový zdroj, aniž by se někdo přesvědčil, zda to je aktuální. Není, desítky let už ne. Se u nich snad nechám zaměstnat, budu procházet všude možně a zkoumat, jak co odpovídá :twisted:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod lojzmen » stř říj 11, 2023 20:57

S lesními cestami se mi občas stane něco opačného. Má být podle mapy slepá, ale pokračuje.
Dá se dokonce podle vrstevnic odhadnout, že pokračování a napojení na jinou cestu bude.
Ale taky se mi stalo, že přes cestu byla oplocenka, zarostlá, s ostružiníkem, čili konečná.

Dle mého, je to o kvalitě podkladů, z nichž jsou vrstvy map poskládány.
Je tam tlačítko: "Upravit mapu"/"Chyba v mapě".
Já to nikdy neudělal.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1105
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod ketrin » čtv říj 12, 2023 8:29

mike píše:Jeste mi nekdo muze vykladat, jak mapy.cz na horach a v zahranici staci :D

Jak kdy, jak kde. Nás na jaře v Izraeli jednou zachránila navigace v mapách.cz, kdy na Shvil Yisrael v poušti jednu chvíli jsme byli totálně dezorientovaní – ztratili jsme značku (místy je to značené dobře, místy mizerně...) otočili jsme se kolem dokola a už jsme vůbec nevěděli ani ODKUD jsme přišli! – všude okolo stejná kamenná pustina. A sebemenší zacházka mohla být problém, byly to 2 dny bez zdroje vody, kterou jsem si všecku nesli a ztráta času znamená její vyšší spotřebu v tom vedru.... atd.
Helča
ketrin
účastník
účastník
 
Příspěvky: 503
Registrován: stř dub 29, 2009 5:08
Bydliště: Liberecko

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod apuka » čtv říj 12, 2023 8:54

Etheric píše:Lidi z Mapy.cz bezhlavě kopírovali papírový zdroj, aniž by se někdo přesvědčil, zda to je aktuální. Není, desítky let už ne. Se u nich snad nechám zaměstnat, budu procházet všude možně a zkoumat, jak co odpovídá :twisted:
Nemyslim si, ze kopiruji papirove zdroje. Ty cesty, resp. vrstvy v mape jsou z ruznych databazi, nejspise nejakych statnich. Mozna geodetickych, mozna katastralnich, to nevim. Ale mapy.cz - a stejne tak mnohdy jinde OSM - jen prebiraji, co tam je.
No a ty databaze asi nikdo moc neudrzuje, mozna v soucasnosti nektere typy stezek (napr. nejake vyslapane byvale myslivecke stezky nebo stare lesni cesty, ktere se udelaly nekdy pro vytezeni dreva a potom je nikdo nepouzival 50 let) ani nikoho nezajimaji. Proto mas moznost nahlasit mapam.cz chyby v mape.

Jinak mozna neni tak spatny napad jim napsat o zamestnani. I kdyz ted uz nejsi schopny projit toho tolik jak predtim, ale mohl bys jim pomahat udrzovat vrstvu stezek na lepsi urovni. Mozna by Te i tak zamestnali, vybavili Te nejakou GPS, samozrejme nejspise az po nejake dobe zkousky bez zamestnaneckeho pomeru.

Ze se na neznacene stezky na mapach.cz se neda spolehat ani v CR, ne to nekde v zahranici, napr. Alpach jsem uz taky nekolikrat upozornoval i s konkretni zkusenosti.

BTW, je hodne zajimave, ze mapy.cz "zrusili" nektere stezky, proste je vyhodili z mapy, napr. hangem na Smrk. Stejne tak na nekterych je znacka trvaleho zakazu vstupu, pricemz ty stezky nejsou v zadne rezervaci takoveho stupne ochrany, kde je vstup mimo znacky zakazany ze zakona a/nebo kde se muze vydat trvaly zakaz vstupu... Zato napr. v TANAPu jim nedela problem mit vsechny stare stezky v uzavrenych oblastech, kde vi velice dobre, ze je tam zakaz vstupu uz mnoho desetileti...

@ketrin: to ale neni zasluha map.cz, ale OSM. Odtud prebiraji mapy.cz vetsinu zahranicnich map, krome Slovenska a casti Rakouskych znacenych stezek..
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod oodoow » čtv říj 12, 2023 9:06

apuka píše:to ale neni zasluha map.cz, ale OSM. Odtud prebiraji mapy.cz vetsinu zahranicnich map, krome Slovenska a casti Rakouskych znacenych stezek..

Jenže jedině mapy dokázaly vstřeba OSM mapy do takového skvěle uživatelsky přijemného prostředí, že se to dá bez problémů používat. Prostě zapneš appku a víš kde jsi a kam máš jít, to je nejdůležitější.
Už jsem to tu jednou psal, že skoro všichni na GR11 používají mapy.cz a když zjistili, že jsem z Čech, tak řekli, že to je naše "national treasure". Žádná mapa není dokonale aktuální na celém světě a ty cesty vyznačené tenkou šedou čárkovanou a tečkovanou jsou hlavně v zahraničí dost zrádné. Na Madeiře to bylo jednou dost o život a pak jsme už na takové nespoléhali.
Na ty široké oficiální se ale většinou spolehnout jde.

Ten Smrk byl vyhozenej asi na nějakou žádost někoho, ale koukám že to je jenom PR a ne NPR, takže by tam vstup být zakázaný opravdu neměl.

Tatry jsou zahraničí a tam si myslím, že žádné zákazy neukazují nikdy. Já jsem třeba rád, že v Tatrách tam ty trasy jsou, protože kdyby tam byly jenom povolené cesty, byla by to hodně chudá mapa.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod ketrin » čtv říj 12, 2023 9:43

oodoow píše:
apuka píše:to ale neni zasluha map.cz, ale OSM. Odtud prebiraji mapy.cz vetsinu zahranicnich map, krome Slovenska a casti Rakouskych znacenych stezek..

Jenže jedině mapy dokázaly vstřeba OSM mapy do takového skvěle uživatelsky přijemného prostředí, že se to dá bez problémů používat. Prostě zapneš appku a víš kde jsi a kam máš jít, to je nejdůležitější.

Přesně, je mi celkem jedno čí je to zásluha a ani nevím co je OSM, hlavně že to funguje. =D>
Helča
ketrin
účastník
účastník
 
Příspěvky: 503
Registrován: stř dub 29, 2009 5:08
Bydliště: Liberecko

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod apuka » čtv říj 12, 2023 10:45

oodoow píše:Tatry jsou zahraničí a tam si myslím, že žádné zákazy neukazují nikdy. Já jsem třeba rád, že v Tatrách tam ty trasy jsou, protože kdyby tam byly jenom povolené cesty, byla by to hodně chudá mapa.
Jo, je zahranici, ale i tam delaji obcas svoje opravy. Napr. kdyz jsem do Hikingu psal, ze maji jednu stezku jeste starou cestou, kudyma se uz neda rozumne prejit a je to preznackovane, tak na mapach.cz uz to bylo opraveno, na (aktualnich, online) OSM mapach jinde jeste ne.

V Tatrach fajn, ze zobrazuji nejake stezky, ale kdyz mas tam uvedenou stezku Tatarkove proby nebo Martinovku na Gerlach uplne stejne jako posledni usek do Prielomu od Zamrzleho kotle, tak neco neni v poradku. Lidi, hlavne Cesi se tim ridi, jeste se kouknou, ze mapy.cz ukazuje z Polskeho hrebene pres Martinovku na Gerlach cca 2:45, tak se tam vyberou - v silnickach, v kratasech a tricku s kratkym bez jakehokoliv pridavneho obleceni, s jednou energetickou tycinkou a pul litrem vody, samozrejme bez celovky a se skoro vybitym mobilem, proste jak jsou zvykli si vyslapnout na cca stejny cas z Ostravice z nadrazi na Lysou horu. No a po setmeni najednou (klidne na mapach.cz) zjisti, ze nejsou ani v pulce a maji pred i za sebou hruzostrasne exponovana mista, nedokazou udelat krok ani dozadu ani dopredu, jsou (nekdy doslova) posrani strachem, tak se snazi dovolat na HZS.
Proste nejde jen o to, ze je tam zakaz (mimochodem, neni pravda, ze v zahranici neukazuje zakazy, uz jsem na nekolik jich narazil, naposled nekde kolem Innsbrucku, dokonce na znacenych stezkach :-k), jde o to, ze oblbuji lidi tim, ze nerozlisuji horolezeckou trasu od bezne turisticke.

No a taky bych nerekl, ze mapy.cz jsou vyjimecne v "strebani OSM map do skvele uzivatelsky prijemneho prostredi". Napr. bez problemu muzes pouzivat i Locus, pokud mas mapu oblasti, ale i nektere dalsi aplikace, napr. outdooractive, Alpenvereinactive, ale i dalsi. Jasne, nekde mas mnoho funkci a lepsi mapy pristupne pouze za poplatek, ale ty OSM Hiking nebo nekdy i OSM Topo mapy mas i v neplacene verzi. Jedina vyhoda map.cz je, ze je asi nejjednodussi stahnout offline mapy. JInde to musis trochu vice hledat.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod oodoow » čtv říj 12, 2023 11:07

Na mapy.cz je čára i na Everest. :wink:
Neřekl bych že oblbují lidi. Na prielom koukám na mapy.cz a je tam modrá turistická, na gerlach je jenom šedá tečkovaná tj. dost těžká cesta.
Pokud bych šel na nějakou takovou cestu, tak si dopředu zjistím co a jak a jestli je pro mě reálně možné tam projít. Když to někdo neudělá, neřekl bych, že je to tím, že ho oblbla mapa. Časy v horách jsou úplně mimo a záleží na mnoha faktorech, to si snad nikdo nemůže myslet, že to bude odpovídat.
Pokud tam jde někdo po čáře v mapách a nekouká kolem, že je terén pořád horší a horší a pak nemůže už ani zpátky a něco se mu stane, tak bych řekl, že je to něco jako Darwinův přirozený výběr.

Locus nepoužívám, přišel mi už zbytečně moc složitý, stejně tak ty další aplikace.
Mapy.cz maj prostě čistý jednoduchý funkční design a fungují i offline. Mají nejpřehlednější mapy v ČR a tak je možné mít jednu aplikaci na všechno.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod apuka » čtv říj 12, 2023 11:32

Na Prielom mas "pod modrou znackou" stejne teckovanou stezku jako Martinovku. Tj. podle znaceni obtiznosti (plna cara, carkovana, teckovana) je to na stejne urovni. Nezavisi to na existence turisticke znacky.

Dobre, neni to primo oblbovani, spise zavadeni.

Co pises, ze Ty udelas je mozna pravda pro vetsinu lidi tady na OF, plus zodpovedne lidi, ale rekl bych, ze je hodne velka cast lidi, co pujdou do Tater (ty jsou jen priklad) podle toho, co nasli na mapach.cz. Jinou otazkou je, ze dost z nich ani netusi, ze je rozdiul v obtiznosti stezek - proste kdyz je tam na mape znacena stezka, tak se tam da a hotovo.
Pravda, prispivaji k tomu hodne i jine servry, databaze tras, kde - jak jsem davno psal - ma stejne hodnoceni obtiznosti znamkou 2 (ze skaly 1-3) Marinovka a prechod Palkovckymi hurkami u Frydku-Mistku. Protoze se jen ciselne hodnoti, ve stejhnem prehledu horolezecke trasy a turisticke bez oznaceni, co je jedno a druhe.

Bohuzel, toto neni problem jen map.cz. Zrovna uvedene stezky jsou i na vetsine OSM turistickych map.
Uz nejedno umrti neprimo zavinily tyto mapy, ne tak davno jsem dal priklad z Nemecka (nebyl to Cech), i alpsti zachranari, resp. horsti policajti se na to dost stezuji.
oodoow píše:Mapy.cz maj prostě čistý jednoduchý funkční design a fungují i offline. Mají nejpřehlednější mapy v ČR a tak je možné mít jednu aplikaci na všechno.
Nevim... Kdyby tam nebyla pridana navigace, mozna ano. Uz je i v nich prilis moc funkci, aby se dalo rict, ze je to intuitivni a jednoduche. Na mobilu se mi uz parkrat stalo, ze jsem se chtel podivat, kde jsem a nejakym omylem (jo, na silnem slunci) jsem chytil mobil a nekterym prstem jsem si spustil navigaci...

Ano, na Locusu mi vadi prave ta prilis velka funkcionalita. Kdyby rozdelili, ze si mas zaklad (turistika/beh) a k tomu si muzes priinstalovat moduly jako kesky, navigaci, online sdileni, ..., tak by to mohlo byt fajn.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

PředchozíDalší

Zpět na Mapy, navigace, GPS