Navigace a turisticke mapy v mobilu

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod Michal82 » čtv dub 19, 2018 12:17

Apuka - ano - můžeš - to neznamená ze musíš. Stačí si to jednoduše nastavit a i když se na nějaké chatě kouknes na Wi-Fi tak se ti nic aktualizovat nebude.
Ano obuli protože si to podal tak jako by to bez dat bylo nepoužitelné. iPhone je bez dat stejně použitelný jako jiný telefon.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod slash1111 » čtv dub 19, 2018 13:37

apuka píše:V souvislosti s tim me napadlo, mate nekdo nainstalovany LocusPro na Xiaomi Redmi 4X tak, ze jsou externi mapy na SD karte? Nam se to nedarilo, jednoduse kdyz pripojim mobil k PC, vidim na SD na mobilu uplne jinou souborovou strukturu nez kdyz se na to podivam nejakym filemanagerem primo v mobilu a z PC nevidim adresare Locusu, tudiz tam neprenesu mapove soubory. Je tam Android 6. Zkousel jsem zpusob popisovany na strankach Locusu, ale nepomaha to.

@Apuka: Mas v zasade 2 moznosti:

1. v menu Maps pri cez "+" pridas dalsi "zdroj"/adresar s mapovymi subormi (napr. nejaky adresar na SD karte)
Screenshot_20180419-140859.png
Screenshot_20180419-140859.png (20.23 KiB) Zobrazeno 7243 krát


2. alebo si v menu Settings > Miscellaneous > Default Directories zmen adresar, kde mas mapy ulozene (opat napr. na SD karte)
Screenshot_20180419-140931.png
Screenshot_20180419-140931.png (100.05 KiB) Zobrazeno 7243 krát

(A Ty mas samotny Locus nainstalovany v pamati telefonu, alebo na SD karte?)


@All: bolo by korektne pri vymenovavani chyb (ale aj funkcionalit) "androidu" uvadzaj aspon o aku znacku smartfonu ide, pretoze kazdy vyrobca si Android AOSP modifikuje a funkcie/chyby mozu (a vacsinou su) byt dielom samotneho vyrobcu (Samsung, Sony a pod.) a nemusia mat s "cistym" Androidom AOSP (od Google) nic spolocne.
Napr. "cloud" politika Google Android je dnes uz velmi podobna s iOS a aj preto Nexus/Pixel nema SD karty a na rozdiel napr. od Samsungu nie je mozne kontaky ukladat priamo do pamate smartfonu, ale iba na Google ucet, takze nemozu byt resetom/formatom/preinstalovanim smartfonu nenavratne zmazane, a pod.
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod apuka » čtv dub 19, 2018 13:58

DIky, to je ten popis, co jsem nasel taky na strankach Locusu. "Jediny" problem je ten, co jsem psal, ze kdyz pripojim mobil k PC, tak vidim upne odlisnou adresarovou strukturu nez primo v mobilu :-k. Toto vubec netusim, jak je mozne, bohuzel zrovna adresare Locusu na PC nevidim, resp. vytvorene na PC nevidim z Locusu. TImpadem obe moznosti jsou na dve veci...

Locus ma syn (ne ja, ja mam S III Neo jeste s Android 4.4.2, z tohoto hlediska nastesti) na tom Xiaomi instalovany v pameti telefonu.

Jinak plne souhlasim, neni Android jako "Android", dokonce se hodne lisi i samotne Androidy podle verze. No a pridane "GUI" vyrobcu jsou jako nebe a dudy, samozrejme dost odlisne fungujici v ruznych verzich a na ruznych verzich Androidu, takze by se u "chyby" Androidu fakt melo uvest co je to za mobil, co je to za verzi Androidu a co pouziva za nadstavbu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod slash1111 » čtv dub 19, 2018 14:38

Tak potom by som to riesil, tak ze vybrat SD kartu zo smartfonu a "vlozit" do PC a mapu tam skopirovat tak. Je mozne (aj ked sa mi to nezda prilis pravdepodobne) ze po pripojeni smartfonu k PC nie je ta SD karta viditelna ako Mass Storage. (To ze nie je vidiet Locus adresare je celkom normalne, su to skoro systemove adresare). Alebo by som tam tu mapu skopiroval cez Google Drive. A ako test by som tak normalne cez prehliadac skopiroval nektoru z tychto map (priamo klik na "Locus"), ci to vobec funguje...
(je ale otazne, co prave Xiaomi s tym Androidom "dorobilo"...)
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod mike » čtv dub 19, 2018 15:08

Taky bych to kopiroval na SD kartu primo v PC, ale co je tam vlastne za filesystem? Jestli FAT, tak OK, ale Android je Linux a mohlo by to byt i jinak. Plus to chce mit ctecku, coz ne kazdy ma.

apuka píše:"Jediny" problem je ten, co jsem psal, ze kdyz pripojim mobil k PC, tak vidim upne odlisnou adresarovou strukturu nez primo v mobilu :-k. Toto vubec netusim, jak je mozne

Celkem jednoduse. Nejaky software mapuje filesystem v mobilu na to, co vidi PC a nemusi to byt 1:1. Dokonce ani kdyz se to tvari jako mass storage. Proc to nedelat 1:1 je jina otazka :)

Pierre111 píše:Ztracené mapy: iOS mi nikdy nic nesmazal, takže bych si vsadil na chybu aplikace, nicméně i ty jsou kontrolovány a tohle by dělat neměly.

Nemusela to byt ani chyba, mohla to byt treba zmena formatu map. Jediny problem byl v tom, ze jsem o tom nevedel. Co se kontrol tyce, ty nejsou na to, jestli a jak aplikace funguje, ale jestli se chova podle pravidel k okolnimu prostredi. Ono to ani jinak nejde, ty testy jsou prevazne automaticke. Zrovna u tohodle pochybuju, ze by to odhalila i manualni kontrola, jen clovek, ktery aplikaci opravdu pouziva.

Pierre111 píše:Jinak já si teda mapy před tím než vyjedu kontroluju, to považuju za jednu z nejdůležitějších věcí.

Kdybych na nich zavisel, tak to (snad) udelam taky. Sve mapy v mobilu ale nekontroluju, protoze je pouzivam jen malo, jak uz jsem psal nekde vys. Proste jsem je tam pred lety nahral a od te doby tam jsou a cekam, ze tam i zustanou. Neni duvod, aby nezustaly, vsechno delam rucne, a tak to mam pod kontrolou. Nebo spis nedelam, jednou jsem to nainstaloval a menit neni potreba :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod Michal82 » čtv dub 19, 2018 15:34

mike - hnát to do extrému - jako ze se mi nechce - tak tam ty mapy dlouhodobě nezůstanou jelikož sektory v SSD časem selhávají. Takže v nějakém normálním řádu let ano z dlouhodobého hlediska ne, to ten papír pokud je dobře uložen vydrží déle.

Teď mě napadá - necháváte si zalaminovat papírové mapy?
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv dub 19, 2018 18:45

Tak jsem si odpovedel sam - kdybyste nekdo shanel sovetske vojenske topo mapy ke stazeni pro pouziti v mobilu treba do Galilea (mely by byt kalibrovane pro pouziti v ozi exploreru) - tak zde:

http://loadmap.net

Coz je super, muj stary zdroj co uz davno neexistuje.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod scinkk » čtv dub 19, 2018 19:08

Tyhle vojenske mapy jsou i online na geoportalu, teoreticky by se daly nasosat do Locusu pres MOBAC
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod Michal82 » čtv dub 19, 2018 21:59

Hezký, ale kouknul jsem se po okolí mého bydliště a turistické cesty co tam sou minimálně 30 let ale určitě tam budou déle v těch mapách nejsou a mapa je hodně málo podrobná.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod FrantaKrajta » pát dub 20, 2018 18:12

Tak na okoli bydliste fakt nejsou, ja na ne koukam spis na jine lokace ;)

napr. zde: https://maps.vlasenko.net/smtm50/k-38-088-3.jpg

kde maji casto nektere dobre podrobnosti
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod Michal82 » pát dub 20, 2018 20:19

Jo to vypadá výrazně líp. ;)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod FrantaKrajta » pát dub 20, 2018 22:13

Gruzie vzdycky vypada lip ;)
Na tehle strance jsou i padesatky nekterych oblasti, coz uz je lepsi nez ta predchozi co mela jen stovky, akorat jsem jeste nekoukal, zda maji i kalibraci. Tak moderni mapy to nejsou, ale zase treba na planovani mist, kde se blbe shani i nove papirove mapy a na google je jen bezova plocha, je to zase podle mne dobra vec. Soveti se snazili ;) (jen samozrejme davat pozor, jestli to jsou vzdy ty mapy genstabu tedy puvodne prisne tajne, a ne nejake civilnejsi ktere mely zamerne spoustu chyb). A samozrejme jsou striktne po gridech, takze treba Kazbeg je presne na hranici dvou listu, coz u normalni turisticke nehrozi ;)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod mike » sob dub 21, 2018 21:55

Jenom upresnujici poznamka k tomuhle, kdyz uz to tady probehlo. Ciste aby nekomu nezustala v hlave dezinformace, rozhodne nechci nastartovat dalsi diskusi na tohle tema:
mike píše:No, na iPadu to sice jde taky snadno (a prehledneji, nez tohle), ale zas ten blby kram kazdou chvili otravuje, ze jsou vypnuta mobilni data. Jasne, ze jsou vypnuta, kdyz jsem je vypnul #-o
Michal82 píše:mike - pokud mas slabou Wi-Fi a přesto ji chceš používat vyplní si asistenta Wi-Fi který je v nastavení mobilních dat až skoro dole pod jednotlivými aplikacemi.

Dneska zas sla asi po tydnu blbe WiFi, asi sousedi uklizeli a kopli do routeru nebo co s tim delaji. Ukazalo se, ze problem s WiFi asistentem nesouvisi. Chova se to stejne, i kdyz je vypnuty. Zakolisa WiFi a vyskoci upozorneni, ze jsou vypnuta mobilni data. A za chvili zas. A zas ](*,)

Na pripadne vysvetlovani od Michala82, ze je to tak spravne, nehodlam reagovat.

edit: Michal82 se samozrejme neudrzel, a tak jsem holt dalsi pokracovani presunul sem.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod karaya1 » pon čer 18, 2018 6:22

Pro zajímavost, koncem května byl představen první mobil (Xiaomi Mi 8, viz tu), který umí GPS i Galileo v obou frekvenčních pásmech - L1 i L5. To znamená, že si dokáže sám spočítat opravu deformace signálu při průletu ionosférou a zbavit se tak největšího zdroje chyb single-frequency navigací. Podle výrobce může přesnost pozice dosáhnout desítek cm.

Nevýhodou je, že vhodných satelitů je zatím k dispozici jen 26 (z GPS to umí jen Block IIF, Galilea všechny fungující), nicméně za měsíc půjdou nahoru čtyři další Galilea a se třiceti satelity se už dá pracovat docela slušně.

Jenom škoda, že to je Xiaomi, HW je pěkný. Možná počkám, až někdo napíše port alternativních, bezpečnějších (a nešpehujících) verzí Androidu - a pak se budu modlit, ať z toho není těžítko :wink:
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 687
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod apuka » pon čer 18, 2018 9:43

karaya1 píše:Jenom škoda, že to je Xiaomi, HW je pěkný. Možná počkám, až někdo napíše port alternativních, bezpečnějších (a nešpehujících) verzí Androidu
Nesledoval jsem to delsi dobu, ta ceska MIUI grupa uz nedela svoji upravenou distribuci OS, kde jde nejenom o lokalizaci ale i o vyhozeni mimo jine i tech nestandardnich cinskych soucasti?
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod sobb » pon čer 18, 2018 14:46

mike píše:
Michal82 píše:Pořad tu ale nikdo nerozvadel to použití mobilu v mrazu k navigovani - vydrž/výpadky/čím dobíjet.
S mrazem je problem obecne, to je liny i displej na mych hodinkach. Dobijeni se da resit powerbankou
Ve větších mrazech je lepší mobil nechat někde v teple pro případ nouze. Pro navigování je imho dlouhodoběji nepoužitelný, houby vydrží.
Powerbanka taky parťáka dost zklamala, vydala mnohem méně šťávy, než měla a pak si chcípla. Ale možná budou na trhu nějaké kvalitnější/ mrazu odolnější.

mike píše:
Michal82 píše:Asi ideální je kombinace powerbanka se solárním panelem taková věc už vydrží par dni bez možnosti solarkování a zároveň se potom muže dobíjet.
Trochu bych se bal kombinace solarni panel a mraz, ale nic o tom nevim.
Taky o tom nic nevím, ale nefungovalo nám to. Alespoň tedy jako klasická solární powerbanka. V panelech asi problém nebude, spíš v elektronice. Takže možná by mohlo fungovat mít solární panel a powerbanku od něj oddělenou a tu mít v teple.
Má s tímto někdo nějakou zkušenost? Případně třeba zkušenost s kvalitnější solární powerbankou, která by zvládala fungovat i v mrazu?
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod mike » pon čer 18, 2018 18:07

Ono to spis bude tim, ze Li-Ion baterky se nemaji resp. nesmi nabijet v mrazu. Protoze se jednak nenabijou naplno a jednak se muzou permanentne poskodit. Taky jsem to nevedel, narazil jsem na to nedavno: http://batteryuniversity.com/learn/arti ... mperatures

Takze pri nabijeni to chce mit jak nabijenou baterku, tak powerbanku, nekde v teple, v mrazech asi na tele. Solarni panel v tom pripade nedava moc smysl.

sobb píše:Powerbanka taky parťáka dost zklamala, vydala mnohem méně šťávy, než měla a pak si chcípla.

Od -20 nize uz je to s Li-Ion spatne, pri -40 muzou uplne zamrznout. Ktera konkretne powerbanka to byla? Ne ze bych si myslel, ze jine budou lepsi ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod fps » úte srp 14, 2018 16:13

- je něco lepšího než je Locus Map ? tedy krom TrekBuddy
- jde Locus Map i v odolných klasických telefonech jako je třeba Caterpillar B35 KaiOS, a Ruggear RG-160 PRO Android 4.4 (KitKat) ?
- dá se nainstalovat, a bude fungovat Locus Map v telefonu který nemá mobilní data ?
- dá se používat Locus Map i bez připojení na internet ? jako navigace přes GPS
- má Locus Map české menu ?
- dá se do Locus Map dělat svoje mapy v Mobile Atlas Creator (MOBAC) ?
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod apuka » úte srp 14, 2018 17:28

Moje odpovedi:
1) podle toho, na co jej chces. Napr. jako kucharka v mobilu je rozhodne tisic lepsich aplikaci :wink: . - Proste blbe zformulovany dotaz, nespecifikoval jsi, v cem. Jako mapova aplikace je min. jedna z nejlepsich, co na Android je, ale v jednotlivych dilcich castech toho, co nabizi muze byt neco lepsiho nebo muze mit Tobe vice vyhovujici rozhrani.
2) Bez Androidu nepujde, na KitKatu pujde (sam jej pouzivam na Samsung SIII Neo).
3) Staci Wifi na instalaci a stazeni/nahrani map. Teoreticky bys to udelal i bez Wifiny, pokud sezenes instalacni balicek, ale nevidim duvod.
4) Je to full-offline aplikace, pokud mas offline mapy. Ale ja jsem jej nikdy nepouzival jako GPS navigaci, jen jako logger a mapy, proste zjisiti, kde vlastne jsem.
5) Ano, je to prakticky cesky SW.
6) Myslim, ze ano, ale osobne jsem to nezkousel. Ale znam cloveka, ktery ma v nem takto udelane nektere Kompasacke mapy.

Doporucuji si priplatit tech par korun za Pro verzi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod slash1111 » úte srp 14, 2018 18:26

@fps:
- nic lepsie nie je (ani TrekBuddy nie je :D, ale Locus uz ma tolko funkcii, ze asi uz malokto ich vie vsetky pouzit...)
- funguje iba na Androide, ale treba si aj davat pozor na minimalnu verziu, pretoze aj podpora pre Android 4.4 moze skoncit (zatial tam je: "Vyžaduje Android 4.1 a vyššie")
- da sa aj nainstalovat (bud cez wifi, alebo ako niekde stiahnuty APK subor, ale toto je tak trochu nelegalne...), pouzivat sa uz potom da aj bez dat
- ano, a je to jeho hlavna uloha, fungovat ako komplet offline turisticka navigacia
- ma
- daju, ale moze to byt technicky narocnejsie - musis tie mapove subory "rucne" nahrat do pamate telefonu...

@apuka: ze zrovna Ty taky puntickar na kontext... fakt nie je vo vlakne "Navigace a turisticke mapy v mobilu" (a z dalsich otazok) jasne na co sa fps pyta v prvej otazke :rolleyes: ?
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod apuka » úte srp 14, 2018 18:54

Vzdyt sam pises, ze "Locus uz ma tolko funkcii, ze asi uz malokto ich vie vsetky pouzit". No a nektere ty funkce maji nektere jine programy (podle mne) lepsi, nekdy maji na neco lepsi rozhrani, atd. fps nespecifikoval, v cem (z toho, co poskytuje) ma ci nema existovat nec lepsiho. A dale se ptal uz pouze na fungovani "jako navigace pres GPS", coz ale taky zahrnuje nekolik modu.
Ale mozna je to proto, ze mne se nikdy nepovedlo pouzit na Androidu TrekBuddy (ne ze bych tomu po Locusu venoval extra usili) takze nemam predstavu, co a jak on dela. Coz bude asi nejbliz predstavam fps.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod fps » stř srp 15, 2018 10:18

- díky za upřesnění, jinde jsem četl že se Locus Map nedá používat jako offline turistická mapová navigace jako TrekBuddy? "najit cestu pro navigaci musis ale online", "mapy v sobe nemaji navigacni data, tzn. navigacni data se musi stahnout predem pri vytvareni trasy"?
- já používám TrekBuddy na turistiku tak, že si udělám v Mobile Atlas Creator (MOBAC) mapu oblasti kam jedu, pak si udělám trasu kudy cca půjdu, a pak dám na kartu do telefonu mapu oblasti kam jedu .tar, a trasu kudy půjdu .gpx, půjde to takto dělat, a i používat v offline Locus Map?
- apuka je dost často mimo, slash1111 díky že si mu to vysvětlil za mě, už na to nemám sám náladu
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod apuka » stř srp 15, 2018 11:03

@fps: co tak misto psani blbosti o mne (omlouva Te, ze jsi Locus asi nikdy nemel, tudiz netusis, na co vsechno se da pouzivat a ze proc je Tvuj puvodni dotaz hodne neurcity) si precist navod a FAQ Locusu? Je i cesky. Nasel bys tam odpoved na vetsinu svych dotazu (napr. ohledne offline navigace), navic bys i videl zpusob fungovani.

Jeste bych Te upozornil na to, ze na KitKatu muzes mit k dispozici mirne jinou verzi Locusu nez na nejnovejsich verzich Androidu - nekter novejsi funkce nemusi byt k dispozici. Ze co konkretne, to nejlip najdes prave v linkovanem manualu. Toto neni vlastnost Locusu ale Androidu - kazda verze ma odlisnosti od predchozi, nekdy mensi, ale nekdy i docela velke a plna kompatibilita ani jednym smerem neni zajistena. Proto se kazda oficialne distribuovana aplikace chova takto. A ne kazdy vyrobce mobilu dava ke starsim verzim mobilu k dispozici upgrade systemu na nejnovejsi Android (taky logicke, mohly by prestat fungovat uz nainstalovane aplikace :twisted:) Ja to vidim, kdyz se kouknu na Locus i jine programy na svem mobilu a na mobilu syna, ktery ma, myslim Android 6 nebo na tabletu, kde mam 7.

Edit: Jeste tady mas (ale pouze anglicky) primo cast manualu, kde se popisuje, jak vytvaret mapy v MOBACu pro Locus. Takze fungovat by v Locusu mely. Jen je rozumne ukladat vytvaret mapy pro Locus ve formatu RMaps SQLite (nevim, jestli to je ten TAR), ja MOBAC zatim nepouzivam.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod slash1111 » stř srp 15, 2018 19:45

asi treba rozlisovat pojmy "trasa (track) - cesta (route)", "navigovanie (navigate to) - navadzanie (guide on)"

trasa - je rucne naklikana (alebo predtym prejduta) ciara, kde su jednotlive body spojene priamkami a nezavisi na mape
cesta - je navigaciou vypocitana cesta z miesta A (alebo mojej polohy) do miesta B a vedie po v mape vyhladanej ceste, chodniku, TZT a pod.

navadzanie - "nasmerovavanie" k najblizsiemu bodu na trase
navigovanie - udavanie pokynov pre pohyb po vytvorenej ceste

fps píše:... že se Locus Map nedá používat jako offline turistická mapová navigace jako TrekBuddy? "najit cestu pro navigaci musis ale online", "mapy v sobe nemaji navigacni data, tzn. navigacni data se musi stahnout predem pri vytvareni trasy"?

Co si ja pamatam TrekBuddy, tak ten prave robi iba "navadzanie po trase", toto Locus robi bez problemov aj uplne offline.
Ak v nom chces planovat trasu, tak to tiez mozes robit uplne offline, to si len v mape klikas body kadial chces ist.
Aj navadzanie po ulozenej trase uz je uplne offline

Navadzanie.jpg


Ak chces planovat cestu, tak najjednoduchsie je to robit online, pretoze on tu cestu asi pocita nezavisle na zobrazenej mape z nejakych svojich internetovych zdrojov. (da sa to sice robit aj offline, ale tie internetove zdroje sa musia vopred stiahnut.)
Navigovanie po ulozenej ceste sa uz potom da robit offline

Navigovanie.jpg


fps píše:- já používám TrekBuddy na turistiku tak, že si udělám v Mobile Atlas Creator (MOBAC) mapu oblasti kam jedu, pak si udělám trasu kudy cca půjdu, a pak dám na kartu do telefonu mapu oblasti kam jedu .tar, a trasu kudy půjdu .gpx, půjde to takto dělat, a i používat v offline Locus Map?

Ano, toto nie je pre Locus ziadny problem, vyhoda je mozno ta ze si vela map (napr. Kompas) mozes zakupit a stiahnut priamo v Locuse a nemusis ich "kradnut" cez Mobac... Ja pre CR/SR pouzivam volne dostupne offline vektorove mapy generovane z openstreetmap...

Velkou vyhodou Locusu je, ze si mozes planovat "cesto-trasu", ked ti vyhovuje najduta cesta (body 1-2), tak si das cestu (online) a ked chces ist mimo najdenu cestu, tak si doklikas vlastnu trasu (body 2-5), a toto si potom ulozis...

PlanovanieCestoTrasy.jpg
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod scinkk » stř srp 15, 2018 20:19

Asi bylo vse receno
jedu locus na android 4.4, v nejhorsim si casem nenainstalujes nejnovejsi verzi
LocusMap je cesky SW, vse ostatni jsou preklady :)
pro planovani trasy automaticke z A do B vyuziva nejakou OSM databazi cest, kterou je treba stahnout ci byt online, tudiz neni to zavisle na zobrazene mape, jak psal slash, muzes useky dokreslit rucne a takhle neustale kombinovat, dokud nejsi spokojen, je to velmi efektivni :)
k tomu nakupu - nemusi kupovat "cele mapy", lze koupit jen kus nebo jen mapu ktera pokryva tvoji trasu v nejakem rozsahu. Levne koupis i vektorovou mapu celeho statu, na turistiku neni vzdy idealni, ale mas jistotu ze vzdy nejakou mapu offline mit budes, a v telefonu to zabere max stovky mega.
Mimochodem umi i slusne pouzit naskenovanou mapu :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod apuka » stř srp 15, 2018 21:30

Jeste prece neco, mozna dulezite informace.
Pokud to nezmenili, tak pri koupe Pro verze se mohou vybrat a stahnout 3 mapy zdarma z Locus obchodu. Navic jednou za delsi cas maji akce, ze se zdarma muze stahnout dalsi mapa, navic docela casto maji hodne velke slevy.
A je treba rict, ze se i nektere dostupne offline mapy jsou na mnoha mistech hodne zajimave a dobre pouzitelne, v Alpach rozhodne lepe nez napr. mapy v mapach.cz. Na CR, SK i Polsko jsou k dispozici taky dobre.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod mike » čtv srp 30, 2018 18:56

GPS navigace v chytrých brýlích působí negativně na fungování mozku. Zhoršuje prostorovou paměť

Tipuju, ze to nebude jen u bryli, ale u navigaci obecne. Vcetne tech v autech. Co nepouzivas, o to prijdes. Uz za tri mesice.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod Zdéňa » čtv srp 30, 2018 19:55

@mike: přesně tak. Hlavně v tom autě - už neznám moc lidí, kteří by jezdili bez navigace. Já se vždycky těším když si v hlavě plánuji tu cestu. Navigaci jedzině v cizích velkých městech nebo kvůli dopravě.
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1488
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod apuka » pát srp 31, 2018 7:01

Na druhe strane, nekdy je navigace perfektni prostredek proti mikrospanku. Kdyz Ti na rovne dalnici po 150-ti kilometrech od najezdu, kdyz nic nehlasi a na displeji sviti rovne dalsich 350 km, najednou z niceho nic zahlasi "Jedte rovne!". Samozrejme, v okruhu 30 km ani zadny najezd/sjezd neni a s oblibou to dela v noci... ](*,).

Ten velice negativni oblbujici vliv mnoha novych technologii na lidsky mozek jsem si uz taky davno vsiml. I bez vedeckych studii, stacilo se koukat kolem - i na sebe.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod mike » pát srp 31, 2018 17:30

Jasne, kdo by si nevsiml, ale tady mas mozna poprve potvrzene, ze dochazi k meritelnym zmenam na mozku. A to dost rychle, tri mesice bych necekal.

Navigace ma i dalsi prednosti. Kamos tomu rika poznavame nove kraje s Googlem. Nedavno mne vezl a znicehonic nas to svedlo z dalnice do nejake vesnicky, projeli jsem nekolika dalsima po silnicich treti tridy nebo horsich a pak nas to navedlo zpatky :D Taky za tmy a to pak cloveka opravdu probudi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

PředchozíDalší

Zpět na Mapy, navigace, GPS