Navigace a turisticke mapy v mobilu

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Michal82 » čtv dub 12, 2018 19:41

mike - tak minule si tam iOS 11.3 neměl.

Jinak je hezké ze si stěžuješ na skoro 5 let starej kousek a jak sám píšeš HW je ok. U Androidu by sis na 5 let starý produkt zaručeně nestezoval..... :D
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » čtv dub 12, 2018 19:49

Minule bylo minule.

:D muj mobil je z roku 2010 a bezi na nem WM 6.5. Zacina mit dost, ale jsem liny hledat novy, protoze tenhle je jeste stale pouzitelny a nicim mne nestve. HTC HD2. Jsem konzervativni a nemam potrebu menit veci, ktere funguji a na ktere jsem zvykly. A nemam potrebu se predvadet s mobilem ;-) iShit jsem mohl mit zadarmo v ramci firmy, ale odmitnul jsem.

Jo a ten mobil dostava zabrat samozrejme daleko vic, nez iPad, ktery pouzivam prevazne jen doma, maximalne parkrat za rok ve vlaku.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod scinkk » čtv dub 12, 2018 19:56

@mike: koupis si u Locusu kredit a ten pak muzes utracet za mapy pripadne jine doplnky.
Moc ten locus store neznam, kazda mapa to mozna bude mit lehce jinak, bud muzes stahnout nejaky definovany region, oblast, stat, pokud to nechces komplet ci jde (nevim jak u vsech), ze si nadefinujes vyrez a platis podle toho kolik tim stahnes dlazdic. Taky jde stahovat podle trasy v urcite sirce a tak.
Pokud ma treba tabacco aplikaci tak hadam, ze nema moc zajem o poskytovani map dalsi strane ac by z toho mela prijem.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » čtv dub 12, 2018 20:03

Jo, takhle nejak bych si to predstavoval. Idealne ve vyberu vsech dostupnych map ;-)

scinkk píše:Pokud ma treba tabacco aplikaci tak hadam, ze nema moc zajem o poskytovani map dalsi strane ac by z toho mela prijem.

Njn, prave kvuli tomu by byla domluva tezka. Rozumny obchodnik by to udelal, protoze by mohl mit prijem navic od lidi, co maji Locus a druhou aplikaci pouzivat nechteji. Jenze klasicke uvazovani manadementu spis bude "proc se delit o penize s nekym jinym, kdyz jsme investovali do vlastniho vyvoje"?

Verim ale, ze casem na to dojde, ale bude k tomu potreba aplikace, ktera se rozsiri opravdu masove a uzivatele budou tlacit na vydavatele map, aby ji podporovali. Jenom se bojim, ze to nebude ta nejlepsi aplikace, ale aplikace nejake silne firmy.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod scinkk » čtv dub 12, 2018 20:12

Treba se muzou bat o zneuziti ci kradeni map kdyz nad tim nemaji plnou kontrolu, ale zeptam se, taky je tu varianta, ze tabacoo zaradit do locusu nezkouseli :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod Michal82 » čtv dub 12, 2018 20:12

mike - ty nemáš potřebu se předvádět a já zas menim protože to dostává jinak zabrat než je běžné - rok maximálně dva jelikož déle to baterie není schopna vydržet a klekne nebo vypalim displej a td.

Vůbec by nebylo třeba to tu rozvádět jen mě trochu nadzvedlo ať si koupím Samsung S8/9 což tedy považuji za pro mne horší a celkově proč měnit telefon kvůli tomu ze nejakej vývojář není schopen udělat aplikaci i na jiný systém - no tak není o nic sem nepřišel těch aplikaci je mraky od vývojářů co jsou schopni a stačí jen chvilku hledat tu která bude vyhovovat jelikož každému vyhovuje něco jiného.

Pořad tu ale nikdo nerozvadel to použití mobilu v mrazu k navigovani - vydrž/výpadky/čím dobíjet.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod mike » čtv dub 12, 2018 20:23

scinkk píše:Treba se muzou bat o zneuziti ci kradeni map kdyz nad tim nemaji plnou kontrolu

Na tom neco je. Taky by museli prizpusobit sve servery jinemu protokolu, protoze na tohle asi zadny standard neni. Jinak jsou ty Tabacco mapy opravdu dobre a navic pekne, takze uz mam sbirku papirovych ;-)

Michal82 píše:já zas menim protože to dostává jinak zabrat než je běžné - rok maximálně dva jelikož déle to baterie není schopna vydržet a klekne nebo vypalim displej

Baterka se da vymenit dokonce i u Applu i kdyz za nejakou nesmyslnou cenu. U meho mobilu si menim sam, uz mam tak ctvrtou. A u iPadu uz je taky znat, ze baterka neni nejnovejsi, nabijim casteji, nez driv.

Vypali se nekvalitni displej :twisted: Ten muj je po 8 letech porad v pohode.

Michal82 píše:Pořad tu ale nikdo nerozvadel to použití mobilu v mrazu k navigovani - vydrž/výpadky/čím dobíjet.

S mrazem je problem obecne, to je liny i displej na mych hodinkach. Dobijeni se da resit powerbankou, nejake tipy na UL se tu najdou i kdyz nevim, jestli v tomhle vlakne.

Hmm, mozna bych to uz fakt mel presunout...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Light Backpacking - turistika nalehko

Příspěvekod scinkk » čtv dub 12, 2018 20:25

M82: tak jako ty nepotrebujes tuto aplikaci tak jsou vyvojari, kteri nepotrebuji vsechny zakazniky :) A to prestoze, co vim, uz roky se lidi neustale ptaji, zda bude nekdy Locus na iOS, z toho trochu usuzuji, ze plnohodnotna nahrada zatim neexistuje, ale treba najdes neco, co neni az zas o tolik horsi :)

Jinak mobil pouzivam v mrazu, tak enjak jako vzdycky, nejak si nejsem vedom ani nejaky zasednejsiho cerpani baterie, a to ho pouzivam cestou celkem dost, bud ho mam v nejake kapse v bunde, nebo v kapse batohu. Ale ne na vice dni, coz znamena, ze v mrazu jsme zatim nemel potrebu ho dobijet v terenu.

Baterku jsem letos menil poprve u 4 roky stare Sonky (a to jsem myslel ze jsou to jen tri roky, takze vydrz baterie dost prekvapila) a doufam ze mobil jeste par let vydrzi pac je super :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod mike » čtv dub 12, 2018 20:31

Prekvapive jsem nenasel vhodne tema, a tak jsem to odtrnul do noveho. Jestli jsem neco prehlednul, dejte vedet.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod Michal82 » čtv dub 12, 2018 20:56

Jo měl si to odtrhnout od toho prvního příspěvku kde jsem se ptal ze nikde nevidím kompas s mapou a co tedy používá na navigaci.
Takhle to je zas zavádějící ze jsem založil vlákno se stupidnim dotazem :)

Jinak baterie se sice vyměnit v servisu dá ale oni mají dost i po jiné stránce.
Ano kamarádům taky vydrží baterie 4-5 let - jenže oni nenabiji třeba dvakrát denně nonstop každý den. To je pak rozdíl v použití.

Vypali se každý displej - každý amoled - a jelikož sem měl S6, 1020, S8 tak se vypálili všechny a X co mám teď se vypali taky to si nedělám iluze - výrobce těch displejů všech byl Samsung - jak u S6/8 tak u 1020 tak u X.
Nevypaluje se IPS - tedy co sem měl třeba 6sPlus - ten sem nevypalil a kdybych měl na vyber v X bych chtěl IPS a ne OLED.

V mrazu mi drasticky klesala baterie na všech moderních telefonech - nejvíc zlobila 1020 ale tam byla baterie po cca 8-9 měsících ko a nabijel jsem 3-4 denně v mrazu se restartoval vypínal telefon a když zrovna ne a měl sem třeba 80% a chtěl něco najít na netu během 5 minut sem byl pod 20%.
S6 celkem šla, S8 sem prodal po par měsících takže tam to ještě zlobit nezaclo, 6sPlus první rok ok druhy rok v mrazu taky rychle kleknul to bylo tím ze byl z kovu celej. X zatím drží ale nedostalo víc jak -5.

Čekám ze teploty -10 a níž budou problém a -20 bude konec pro všechno. Tam už jen kompas který je dle výrobce na -30 v pohodě.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod mike » čtv dub 12, 2018 21:04

Michal82 píše:Jo měl si to odtrhnout od toho prvního příspěvku kde jsem se ptal ze nikde nevidím kompas s mapou a co tedy používá na navigaci.
Takhle to je zas zavádějící ze jsem založil vlákno se stupidnim dotazem :)

Tam jeste byla diskuse prevazne o cepinu a co s prispevkama, kde je pulka o cepinu a pulka o mape... Koukal jsem ted na to a furt mi to takhle prijde lepsi.

Dopsal jsem tam, ze to bylo odtrzeno. Neprijde mi, ze by to pusobilo, jak pises.

Michal82 píše:Čekám ze teploty -10 a níž budou problém a -20 bude konec pro všechno.

Kdyz budes mit mobil v naprsni kapse, jako scinkk, tak by to mohlo jit. Jinak pri -20 mi uz hodinky fakt delaji pri prekreslovani zpomalenou animaci :) Mobil nevim, ten mivam vypnuty a dobre zabaleny v batohu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod mike » čtv dub 12, 2018 21:24

Jeste dodam: jestli ti to fakt vadi, tak ten prvni prispevek je tvuj a muzes ho zeditovat, aby vypadal lip. V tom pripade se prosim snaz zachovat smysl a pokud mozno nemen nazev vlakna, jestli teda nemas vystiznejsi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod Michal82 » čtv dub 12, 2018 21:55

Ne v pohodě necháme to takhle.

Teď sem tu v jiném vlakne objevil tvou diskuzi o GPS co se ti vypla v -15 a to bych řekl ze tyhle hračky budou na mrazy odolnejsi.

No ještě to promyslim.
Ta aplikace GAIA se mi opravdu líbí a asi bych neměl problém podle ni chodit.
Ale ty mrazy mě vadí a z dlouhodobého hlediska mi přijde kompas s mapou lepší - jistější.
I když i kompas se muže rozbit.

Ještě nabíjení - mám baterii 2700 mAh, vždy je tam nějaká ztráta takže třeba zdroj s kapacitou 20000-23000 mAh dobije cca 7 krát. To je 1 týden možná 2 týdny kdyby se šetřilo u navigování - v zimne by to ale taky mohlo byt na 3 dny nehledě na promrznutí samotné powerbanky a její KO stav.
Váha takové powerbanky je kolem 500-600g

Solarni dobijecka bude zas problém v dešti - pokud někomu x dni v kuse prší. Jako ze to znám.

Asi ideální je kombinace powerbanka se solárním panelem taková věc už vydrží par dni bez možnosti solarkování a zároveň se potom muže dobíjet.
Mobil pokud by byl na tele by tedy i v mrazu mohl fungovat a vždy ho použit na chvilku.....

Výhoda je ze člověk muže mít mraky map a polohu zjisti většinou rychleji a přesněji.

Napsdá někoho další nevýhoda/výhoda.....?

Doteď sem byl zastánce kompasu s mapou ale.... vrtá mi to hlavou :D
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod scinkk » čtv dub 12, 2018 22:02

80% a chtěl něco najít na netu během 5 minut sem byl pod 20%.

tak tim se projevuji spatne a odchazejici baterie, az to me donutilo jit do servisu pro novou :)

Letos jsem mel jeden den -13 °C nic zajimaveho na mobilu jsme nepozoroval ale ted fakt envim zda jsem ho mel v bunde ci i v baglu, trasu jsem znal dobre a to mivam pak telefon v baglu aby neprekazel a pak do nej treba chvilku cucim pri svacince. Stejne ted naposled, bylo sic na nule, ale telefon byl v baglu a pri svacicnce jsem potreboval neco na netu, proste mi zatim nikdy co chodim na sneznicich neprislo, ze by ten telefon delal neco jineho nez v lete :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod Michal82 » čtv dub 12, 2018 22:07

A chodíš tedy jen podle mobilu nebo mas sebou i mapu s kompasem?
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod scinkk » čtv dub 12, 2018 22:28

Jen mobil + zalozni powerbanka. Chapu ze neni uplne dobre se v tomto smeru spolehnout na elektorniku, ale jelikoz drtivou vetisnu toho nachodim u nas a slovensku, tak me to zas tak moc netrapi. Sice trochu upadaji prirozene orientacni schopnosti ale ta pohodlnost gps mi vyhovuje, jsem typ co ma rad cestu naplanovanou a nejaky komplikace, vcetne bloudeni ci zachazky, me spis rozladi :) Takze do toho mobilu kouknu celkem casto. Ale do VHT terenu bych papirovku bral, kor kdybych sel sam :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod mike » čtv dub 12, 2018 23:40

Michal82 píše:Teď sem tu v jiném vlakne objevil tvou diskuzi o GPS co se ti vypla v -15 a to bych řekl ze tyhle hračky budou na mrazy odolnejsi.

Tohle ale bylo hodne jetou baterkou, driv v pohode zvladala -20.

Michal82 píše:Asi ideální je kombinace powerbanka se solárním panelem taková věc už vydrží par dni bez možnosti solarkování a zároveň se potom muže dobíjet.

Trochu bych se bal kombinace solarni panel a mraz, ale nic o tom nevim.

scinkk píše:proste mi zatim nikdy co chodim na sneznicich neprislo, ze by ten telefon delal neco jineho nez v lete

Mne to u GPSky taky neprislo, nez v tech -15 chcipla ;-) Je to tim, ze mam velkou rezervu, pri normalni teplote vydrzi tri dny, takze v mraze ten den obvykle da. Ale vydrz klesa, pri vicedennich akcich v chladnejsim obdobi uz se to pozna.

scinkk píše:Sice trochu upadaji prirozene orientacni schopnosti ale ta pohodlnost gps mi vyhovuje

No prave, clovek zpohodlni, pak technika selze a je vyrizeny ;-) Ja tedy pouzivam GPS jen kdyz fakt zabloudim a jelikoz mam nemapovou, tak jen na orientaci vzhledem ke svetovym stranam a mozna znamym bodum v okoli.

Jinak na VHT je asi nejlepsi kombinace. Papirova mapa a v mobilu jako zaloha elektronicka. Tu pouzivam minimalne, ale uz se hodila. Abych zjistil, kde to vlastne zrovna jsem. Ale ani to nemusi pomoct, si vzpomen na prvni den v Dolomitech, jak jsme se ztratili a dosli uplne nekam jinam ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod Michal82 » pát dub 13, 2018 2:32

Měl jsem na mysli něco takového.
https://youtu.be/b39-_oKRVkQ

No jak se chová solarni panel v mrazu nevím....

Hm.... tak na ČR bych to taky neřešil ale u toho Islandu se trochu bojím abych tam potom nebloudil kdyby elektronika selhala.
Je tedy fakt, ze je to pravý opak mého pohetí, takže asi si jednu plesknu a začnu schanet papírové mapy :D
Ale ta aplikace se mi opravdu zalibila a odpadlo by věčné hledání map a td.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod apuka » pát dub 13, 2018 8:18

@Michal82: Bud rad, ze mas AMOLED display. Totiz v mrazu - hlavne ve vetsim - jsou OLED displeje jedine, ktere funguji v poradku. V IPS zmrznou LEDky, resp. jejich tekuta napln a to doslova. Proto jen cekas a cekas, ze se Ti vykresli obraz, ale vetsinou se toho nedockas. Naopak - muzes se lehce dockat toho, ze si mobil znicis. A toto je uplne nezavisle na vyrobci, je to dusledek pouziteho technickeho reseni
Jinak snad vis, ze Apple vrele nedoporucuje pouzivat iPhony mimo teplotni rozsah (myslim) 0-35 stupnu, takze zadny mraz, tam za nic neruci.

Jen tak mimochodem, ja mam 3 roky stary Samsung S3 Neo (z prace), ktery byl "inovovovany" (tj. vybrali z toho barometr a jeste neco :twisted:) S3, hodne stary model model. Pouzival jsem jej s Locusem na logovani v zime, nejmene bylo, myslim, kolem -20. A fungoval bez problemu a taky vydrzel tech 7-8 hod logovat, obcas pouzivat PeakFinder a vecer mel vice nez 50%. Pravda, to bylo jeste v zime 2016/17, letos nebyly takove zimy ani jsem nikde pod -5 nelogoval. Podobne jsem zkousel tablet Samsung a AV aplikaci na logovani pri ceste na Babiu Horu a zpet. Mohlo byt -7 - -10 a tablet v pohode, spotreboval za cca 5,5 - 6 hod snad 20% kapacity baterie. Samozrejme v obou pripadech byl mobil ruksaku.
Ale co by Te mohlo zajimat je, ze k tomu se docela v pohode da sehnat nahradni "baterie" s kapacitou 8800mAh, tj. vice nez 4x vice nez original - sice s ni je mobil "ponekud" baculatejsi, ale kapacita neni problem. Podobne existuji i pro S7/S8.

@mike: ad Alpenvereinactive app - mel jsem jej nainstalovany, ale AV mapy jsem v nem nenasel. Pouzival OSM mapy, sice docela fajn, ale AV to ani zdaleka nebyli. Bylo to ale davneji, nevim jak je to ted.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod Michal82 » pát dub 13, 2018 10:04

Nojo tak provozní teplota je 0 až 35 jenže to má cca každý výrobce.
Skladovací je -20 až 45.
Samozrejmně že nějaký ten mínus chvilku to snese to by jinak lidi v zimne nemohli použit když jdou městem, ale na druhou stranu to selhání v delším mrazu a snížena vydrž tam muže byt a je.

Jinak ty klasické mapy jsou poměrně problém - třeba konkrétně ten Island jsou ke koupi vždy mapy nějaké turistické oblasti většinou měřítko 1:100t nebo 1:200t nejpodrobnější výseky 1:50t.
Najít kvalitní mapy celého Islandu tak aby si člověk koupil ty kudy cca chce jít třeba přechod S-J sem nějak zatím nenašel.

Z tohohle hlediska by se mi navigace v mobilu líbila.
Půjdu teď stejně v létě takže extrémní mrazy mě nečekají - to řeším z dlouhodobého hlediska. Ale zas používat mobil v dešti nebo když to bude metat pisek/prach a td je takové pro mě dost divné.

A další úhel pohledu - nevím jak to máte ale já si v přírodě chci odpočinout od stresu a moderní doby tedy i elektroniky - a spoléhat se potom prave na mobil a tahat velkou powerbanku/solarni nabijecku je přesně pravý opak.

Cena taky muže rozhodovat - třeba v ty GAIA si zaplatíte členství ve dvou úrovních - 500 a 1000 ročně. Pak se daji používat všechny mapy.
Jedna papírová mapa je cca 250-500 Kč a pokud jde člověk nějaký přechod potřebuje jich opravdu hodně.

Váha taky může být při někoho důležitá.

Takový rozhodování nemám rad, ze já na ty aplikace vůbec koukal :D
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod scinkk » pát dub 13, 2018 13:39

Ale ani to nemusi pomoct, si vzpomen na prvni den v Dolomitech, jak jsme se ztratili a dosli uplne nekam jinam


No tam jsme ztratili cestu, jinak jsme asi plus minus vedeli kde jsme, a pak ji hledali ci nejakou jinou, gps mi nechtela naskocit, pak se vys chytla ale zas se ukazalo, ze v mape ty cesty nejsou nijak moc dobre zakreslene, takze jsme tak nejak drapali nahoru abychom aspon vylezli z lesa. Nastesti tim smerem byla jina bouda :)

M82: Zalezi hodne na okolnostech, pokud je mobil zapnuty, je fixnuty a jen treba v batohu loguje trasu, tak dokaze vydrzet celkem dlouho. Zalezi kolik bych toho mel s sebou v powerbankach ci dle moznosti, kde muzu vse dobijet. Tohle se neda moc zobecnovat. Taky je dulezite, aby clovek elektorniku, co pouziva, dobre znal a mel s tim dost nachozeno. Ty mrazy muzou ten odhad dost zkomplikovat, takze opet pokud mozno co nejvic zkusenosti z terenu. Nebo v mrazu aspon nosit telefon pri tele, pokud ho chces mit zapnuty.
Ta papirovka se zas tak moc nepronese, i kdyby nakonec nebyla moc potreba a slozila jako zaloha. Taky ma mike prvadu, ze pokdu potrebujes planovat treba na vic dni, na te plose papiru se to udela mnohem lepe a spolehliveji nez na displeji mobilu. Pokud mas trasu predem jasne danou a nepocitas, ze bys ji moc menil, papirovka asi muze zustat v baglu, kor pokud je trasa dobre znacena.

Michal82 píše:nevím jak to máte ale já si v přírodě chci odpočinout od stresu a moderní doby tedy i elektroniky


Tohle me netrapi, chodim, pac mam rad prirodu a pokud si chci odpocinout, tak spis od davu lidi a prace, nejsem technofob, mobil a fotak povazuji za uzitecnou vec a diky te uzitecnosti je rad zuzitkuji i v prirode. A to i klidne tak, ze si pri pauzicce ci v noci ve spacaku juknu treba na net, vecer pustim serial na dobrou noc :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod FrantaKrajta » pát dub 13, 2018 14:17

apuka píše:ad Alpenvereinactive app - mel jsem jej nainstalovany, ale AV mapy jsem v nem nenasel. Pouzival OSM mapy, sice docela fajn, ale AV to ani zdaleka nebyli. Bylo to ale davneji, nevim jak je to ted.


Outdooractive.com (coz je nejspis i nastupce te Alpenverein.com) ma vlastni podklady, alespon v Rakousku a spol., ktere jsou znatelne podrobnejsi nez OSM (muzes se kouknout sam, na outdooractive.com muzes prepinat mezi vektorovou OSM, vektorovou jejich a "papirovou").

Ad Mapy.cz - na Cesko a Slovensko skvele, komplet offline, na svet docela dobre (jak kde). Problem je vyskovy model - ten si vyrobci map hodne strezi, a u volne dostupnych modelu ze satelitnich mereni byvaji prave v horskych oblastech hodne velke chyby. Viz napriklad tento Vykrik od Muncha na mapy.cz: https://en.mapy.cz/s/2y0cM :D

A takoveto chyby ma horach i spousta dalsich mapovych podkladu online.

A u vsech elektronickych map mam problem s planovanim delsi trasy - a to i na ipadu mini s vetsi obrazovkou - protoze ty appky dost casto pri odzoomovani schovaji detaily (ktere by byly na HiDPI displeji porad krasne videt), a musim porad zoomovat tam a zpatky. To i na pocitaci. V tom je papir porad lepsi.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod Michal82 » pát dub 13, 2018 14:23

Tak s tím taky hresim ale jen za situace ze se na ten mobil nepotrebuju spolehnout což znamená ze mám mapu a v záloze malou powerbancicku ze které ten mobil vždy dobiji abych zavolal SOS :)

No zatím sou v plánu dvě možnosti.

Nějak prodlouženy Laugavegur tedy výrazně prodlouženy a nebo přechod S-J.
Trasu si nikdy moc neplanuji jen odhadem kolik je to dni a to potom zmensim aby byla rezerva a když zbejva čas tak se to natahuje oklikama.
Takže GPS / mapa bude třeba a bude třeba se podle toho orientovat.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod apuka » pát dub 13, 2018 15:06

FrantaKrajta píše:Outdooractive.com (coz je nejspis i nastupce te Alpenverein.com) ma vlastni podklady, alespon v Rakousku a spol., ktere jsou znatelne podrobnejsi nez OSM (muzes se kouknout sam, na outdooractive.com muzes prepinat mezi vektorovou OSM, vektorovou jejich a "papirovou").
Ano, melo by to byt nastupcem(?). Kazdopadne, ty jejich vektorove mapy jsou taky, myslim, OSM, jen tam maji jine vrstvy. Tech OSM je totiz hafo ruznych od nehouby az po docela skvele, zalezi prave na pridani vrstev - ale ty nemusi byt vzdy pristupne komukoliv z tvurcu map.
Ale jejich "papirova" mapa se uz mirne blizi AV mapach, neni to vsak uplne ono. Podle mne jsou to spise ty od rakouske Amap. Ale uz se daji dobre pouzit. Jen jsou cesticky (mysleno hlavne znacene) casto dost zastarele a mnoho jich chybi.

@Michal82: Teda pokud u mobilu vypnes prijem mobilniho signalu, Wifi a Bluetooth (Ani nevim, jestli se to vsechno u iPhone da udelat, vzdyt bez toho skoro nemuze zit :-)), nechas zpnute jen GPS, das jej do vnitrni kapsy bundy, tak Ti vydrzi docela dlouho i ve velkem mrazu. Ale kdyz jej nechas, hoc i uplne vypnuty v ruksaku, tam promrzne a muze se klidne stat (pri opravdu velke zime), ze jej uz nezapnes, i kdybys mel predtim plne nabitou baterii. A to same se Ti stane s ne-OLED displejem, protoze - jak jsem psal - bude ctit vykreslit privitaci obrazovku nebo neco jineho, ale pres zamrzle krystaly to nejde, takze bude jenom cekat a cekat. Ten ne-OLED displej je totiz radove vetsi omezeni ve velkem mrazu nez baterie. Teda pokud Ti na pozadi nebezi neco, co zahriva procesor tak, ze akurat staci udrzovat "provozni" teplotu - ale to se Ti zase vybiji baterie :-).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod Michal82 » pát dub 13, 2018 16:14

apuka - překvapivě to vypnout jde velmi snadno, byť tomu ,,androidáci,, nevěří :)

Obrázek

No uvidím asi nezbyde než aplikaci testovat a časem se uvidí, ale asi si ten kompas s mapou vezmu ;)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod mike » pát dub 13, 2018 16:19

No, na iPadu to sice jde taky snadno (a prehledneji, nez tohle), ale zas ten blby kram kazdou chvili otravuje, ze jsou vypnuta mobilni data. Jasne, ze jsou vypnuta, kdyz jsem je vypnul #-o
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod mike » pát dub 13, 2018 16:40

FrantaKrajta píše:Problem je vyskovy model - ten si vyrobci map hodne strezi, a u volne dostupnych modelu ze satelitnich mereni byvaji prave v horskych oblastech hodne velke chyby. Viz napriklad tento Vykrik od Muncha na mapy.cz: https://en.mapy.cz/s/2y0cM :D

To je dobre :) Jsem si rikal, ze to musi byt zajimavy teren a ze by mozna stal za navstevu, ale na satelitni mape je uplne neco jineho.

scinkk píše:No tam jsme ztratili cestu, jinak jsme asi plus minus vedeli kde jsme, a pak ji hledali ci nejakou jinou, gps mi nechtela naskocit, pak se vys chytla ale zas se ukazalo, ze v mape ty cesty nejsou nijak moc dobre zakreslene, takze jsme tak nejak drapali nahoru abychom aspon vylezli z lesa. Nastesti tim smerem byla jina bouda :)

No prave. Sice jsme vedeli, kde jsme, ale neveli, jak spravne pokracovat a mapy byly k nicemu i s navigaci, protoze na zadne nebyla ta stezka zakreslena spravne. K tomu to byl docela strmy svah v lese, takze zadne orientacni body a metoda pokus/omyl byla celkem fyzicky narocna. Jelikoz do zapadu slunce zas tak moc nechybelo, videl jsem docela pravdepodobnou moznost, ze tam nekde budeme muset zabivakovat.

Mam v planu se do tehle casti jeste nekdy podivat, projit to z druhe strany od te casery, co jsme k ni nedosli. Jestli najdu tu spojnici mezi nima :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod Michal82 » pát dub 13, 2018 16:43

mike - na iPadu je to úplně stejný ty panely.

Obrázek
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod mike » pát dub 13, 2018 16:48

Myslel jsem Settings, tam je to prehledneji a vidis, na kterou WiFi se chytas. To je ale fuk, kazdopadne je to uplne kretenske, protoze to upozorneni, ze jsou vypnuta mobilni data, vyskakuje opakovane a nenasel jsem zpusob, jak to vypnout. Na horsi WiFi je to peklo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod mike » pát dub 13, 2018 16:52

apuka píše:@mike: ad Alpenvereinactive app - mel jsem jej nainstalovany, ale AV mapy jsem v nem nenasel. Pouzival OSM mapy, sice docela fajn, ale AV to ani zdaleka nebyli. Bylo to ale davneji, nevim jak je to ted.

Na tohle potrebujes DVD (nebo dneska USB flashku) s AV mapami. Nainstalujes na PC, pripojis telefon a mapy, ktere chces, tam nahrajes. Tj. nejsou on-line, ale koupis si je a nainstalujes tam. Aspon v te stare verzi to tak bylo, novou nemam. Tenkrat to davalo smysl, jelikoz vsechny mapy se na mobil tezko vezly, ted uz je to jinak. Dneska bych videl jako rozumne, kdyby se daly mapy kupovat primo z aplikace na mobilu, jako to ma Tabacco.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Mapy, navigace, GPS