Navigace a turisticke mapy v mobilu

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod Bruca » úte črc 5, 2022 8:47

Ještě můžeš kouknout třeba na garmin instinct solar - na gps kolem 30 hodin, na slunku se trochu dobiji a z powerbanky ti moc neuzerou. Záznam docela spolehlivý.
Leda teda cena kolem 6000 :-)
Ale asi bych šel už do dvojkove verze bez solaru za podobnou cenu
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 445
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod Mawenzi » úte črc 5, 2022 9:37

ta solar funkce je ve viku batohu asi trochu zbytecna :D

ale zase garmin ma ten svuj posahanej konektor, kdy se na to musi kupovat specialni kabel, to vnimam jako dost nevyhodu, protoze na to clovek musi porad myslet a mit to s sebou (mit treba i dva, aby jeden mel doma a jeden na cesty).

jo a dotaz - asi hloupej, ale ty hodinky dokazi ulozit treba 10 dni logovani i bez toho ze by se mezitim ty zaznamy stahly? + pokud vim, garmin connect vyzaduje internet. Je mozny stahovat ty zaznamy z hodinek bez pripojeni k internetu do pc? (ano hloupy otazky, vetsina uzivatelu to totiz paruje bres BT s mobilem a tam je net vyzadovan...)

6t za cca 2,5dne zaznamu mi ale prijde trochu neadekvatni :D chci maximum zaznamu za minimum penez a uprimne si myslim, ze zarizeni kolem 4+ tisic v mym pripade nemaji smysl, protoze ja 90% funkcni nechci vyuzivat a tak se mi za to nechce moc platit, anebo by to muselo vydrzet logovat na baterii treba 80h aby si to obhajilo cenu

takze zvazuju ten columbus P1 a mozna jeste tu mikovu gt31, ale to by musela byt dost za pusu pac dovoz z usa
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9381
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod mike » úte črc 5, 2022 17:36

GT-31 neni USA, ale Taiwan. Jak uz jsem psal, napis vyrobci, jestli jeste neco maji oni nebo jestli se to da nekde sehnat. Primo na webu mas formular, je to na minutu. Mne to tenkrat prodali za 120 USD a byli dost ochotni a komunikativni.

No a jestli bych se mel rozhodovat mezi Columbem a cimkoliv od Garminu, tak bych se vubec rozhodovat nemusel. Columbus sice neznam, ale stoji polovinu a horsi, nez Garmin, byt nemuze :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod Mawenzi » úte črc 5, 2022 18:16

mike
dotaz pres formular jsem poslala, prestoze rozhodnuta nejsu, aby se pripadne ta moznost vyloucila sama.

jinak sem jeste jeden igotu gt600 nasla v usa za 90 dolacu. nicmene i tak mozna vic dava smysl podporit aktualne fungujiciho vyrobce, nez se drzet mrtvol, aby bylo za 10 let co koupit:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9381
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod mike » úte črc 5, 2022 18:38

Jo, to je docela pravdepodobne, ze se vylouci sama :)

A jo, radej ten novy Columbus, nez stare iGotu. Ja teda tenhle segment nevidim moc nadejne. Na jedne strane ho uziraji mobily, spouste lidi staci den logovani a ten uz v pohode zvladaji. Na druhe strane zas ty hipsterske hodinky s milionem nesmyslnych funkci. Proto asi dava smysl, ze Columbus cili mj. na logovani aut a nakladu, ale i to myslim casem zmizi a nahradi to jednorazove levne mikrologgery.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod Mawenzi » stř črc 6, 2022 9:48

tak prej smolik.

hraju si s tim gt-730 ale vcera vydrzel logovat presne 10 minut... ja proste nechapu, jak ten pristroj funguje :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9381
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod mike » stř črc 6, 2022 16:09

Podle ocekavani. Napsali neco zajimaveho? Jako ze treba chystaji za rok dva dalsi model?

Na polofunkcni kram bych se vykaslal, kup si ten Columbus.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod Mawenzi » čtv črc 7, 2022 7:02

mike
nenapsali.

ted na dovcu tomu jeste dam sanci, zkusila sem default nastaveni, protoze prvbi vylet to zalogovali dobre a pak sem to prepla a bylo to knprdu a pak sem to nekde zahodila, takze vcera prepnuto a nabito a uvidime, mam na test 80km:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9381
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod Dromedaro » stř črc 27, 2022 7:06

Ještě než pošlu dotaz na technickou podporu, zkusím se zeptat zde, třeba to taky někdo řešil. V aplikaci Mapy.cz si navolím svoji trasu pro kolo, pak dám tlačítko navigovat a jedu podle navigace. Ale když jedu podle té navigace, tak mi to vždy asi tak po pěti minutách vyjede z té aplikace na domovskou stránku mobilu a musím do té aplikace najet zpět a obnovit navigaci. Koukal jsem do nastavení a nenašel jsem tam nic, co by šlo nastavit, aby to nedělalo. Pouze, aby se při používání aplikace nezapínal zámek obrazovky a ten mám vypnutý. Musel jsem to pak přepnout na klasické mapy a určování polohy podle GPS a to mi z té aplikace už nevyjíždělo. Nevíte někdo, co s tím?
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4344
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod apuka » stř črc 27, 2022 10:40

Nebude to setric baterie, ze mapy.cz jedou jako normalni program (a ne jako sluzba) a proto po nejake dobe necinnosti (Tve necinnosti, tj. navigace do toho spada) to hodi na beh na pozadi (nebo uspi). Ale neptej se me, jak to nastavit jinak, pokud toto je pricina.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod Dromedaro » stř črc 27, 2022 14:20

Díky za tip, podívám se na to. To by mohlo být ono.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4344
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod sobb » stř črc 27, 2022 17:56

Taky mi v mobilu blbne navigace pomocí Mapy.cz, ale jinak - po nějaké době (někdy půlhodina, jindy i několik hodin) GPS zamrzne a už se nevzpamatuje.
A nevím, jesti je to chyba přístroje, chyba aplikace anebo chyba uživatele, který tam má něco blbě nastavený a neví co :-k

Víte někdo, jak to spravit, případně rychle řešit? Zatím používám restart telefonu, což je otravné a zdlouhavé, obzvlášť při autonavigaci, kdy potřebuju rychle vědět, kam jet.
Našla jsem nějaké aplikace pro fix GPS, ale snad existuje i lepší řešení.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod Lipon » stř črc 27, 2022 20:19

Mapy.cz občas zamrznou (iOS), občas se to ještě vzpamatuje, jindy je potřeba je shodit.
Dřív to zamrzání bylo i v autě s Apple CarPlay, ale někdy před létem to opravili a už to jede pořád, jde i naplánovat trasu v mobilu, pak připojit do auta a to převezme navigování.

V terénu mě štve náročnost map na paměť - pokud mi jedou mapy a dělám nějaké fotky, tak mapy se znovu celé startují a načítají znovu trasu. Zkoušeno I na telefonu s větší pamětí, bez rozdílu.

Pokud chci někde cestou kontrolovat, jestli jedu po trase, tak nepustím navigování, ale mám jen načtenou trasu a modrým bodem kontroluji polohu.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4910
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod mike » stř črc 27, 2022 21:59

sobb (nastesti) nema iOS. Tohle chce holt zkouset. Asi bych zacal s teorii, ze za to muzou Mapy.cz a zkusil jinou aplikaci, jestli to bude delat i s ni. Locus ma free verzi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod apuka » čtv črc 28, 2022 8:19

sobb píše:Víte někdo, jak to spravit, případně rychle řešit? ... snad existuje i lepší řešení.
Jo, existuje. Kup si poradni navigacni program - sice za to par set Kc das, ale bude to fungovat vyrazne lip nez s mapami.cz.

Minule jsem nemohl pouziv prastarou (externi) nejjednodussi, nejlevnejsi navigaci Tom Tom Start, co normalne pouzivame, tak jsem se musel nanavigovat pomoci map.cz na mobilu. No, nastesti to bylo jen par km, kam bych trefil i bez navigace, jen bych hledal dele spravnou cestu v jednosmerkach. Ale ten rozdil je hodne markantni - napr. povely se nekdy zobrazi hodne pozde, az jsem uz v krizovatce nebo se uz nestihnu zaradit. No a prave offline TomTom mapy pouziva nekolik navigaci, ktere jsou minimalne na stejne urovni (zrovna napr. primo od TomTomu) neby jeste lepsi (napr. cesky Sygic).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod Dromedaro » čtv črc 28, 2022 9:05

sobb píše:Taky mi v mobilu blbne navigace pomocí Mapy.cz, ale jinak - po nějaké době (někdy půlhodina, jindy i několik hodin) GPS zamrzne a už se nevzpamatuje.
A nevím, jesti je to chyba přístroje, chyba aplikace anebo chyba uživatele, který tam má něco blbě nastavený a neví co
Víte někdo, jak to spravit, případně rychle řešit? Zatím používám restart telefonu, což je otravné a zdlouhavé, obzvlášť při autonavigaci, kdy potřebuju rychle vědět, kam jet.


Budu psát na tu technickou podporu, tak tam mohu položit dotaz i k tomuto, jestli chceš. Nevím totiž, jak to nastavit, aby mi to neuspávalo, jestli je to tím.
Kdybych musel při navigaci provádět restarty telefonu, tak ho každou chvíli hledám v poli, kam bych s ním švihl. To by bylo něco pro moje nervy.

Lipon píše:Pokud chci někde cestou kontrolovat, jestli jedu po trase, tak nepustím navigování, ale mám jen načtenou trasu a modrým bodem kontroluji polohu.

Tak to nyní také dělám a dá se to.

apuka píše:tak jsem se musel nanavigovat pomoci map.cz na mobilu. No, nastesti to bylo jen par km, kam bych trefil i bez navigace, jen bych hledal dele spravnou cestu v jednosmerkach.


Tak mě ta navigace nepřišla nějak špatná, že by s ní byl nějaký problém a blbě navigovala. Jelo se mi podle ní dobře. Ale já ji teda zatím používal jen na vedlejších silnicích na Vysočině, kde nebylo co moc zkazit a teda bez hlasových povelů, jen jsem do toho čuměl na kole.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4344
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod lojzmen » čtv črc 28, 2022 9:31

Teď jsem v autě hodně a na delší trasy používal Mapy.cz.
Oproti Waze hlásí odbočení méně často a později. Mám trvale zapnuto zobrazení (aby se displej nezhasínal, to je nejspíš defaultně, už jsem zapomněl, zda jsem to měnil) a spuštěnu hlasovou navigaci. Na křižovatkách se vždy kouknu na způsob průjezdu. Mám dojem, musím ověřit, že při hlášení na kruháči nepočítá zákazy vjezdu/jednosměrné vjezdy.
Dále mám stažené offline mapy, zapnuta data na mobilu a zapnuto bluetooth (tunely).
Velmi to žere baterku, dobrá nabíječka nebo nabíjecí USB nutné.
Důležité - telefon se hodně zahřívá, takže ho mám v pavouku v proudu vzduchu nad výduchem větrání/topení/klimatizace.
To zahřívání taky může být příčinou zatuhnutí.
Mám zakázány aktualizace na mobilních datech - další možná příčina zatuhnutí.
Při navigaci mám ostatní aplikace ukončeny, žádná okna na pozadí, například přehrávač hudby, poštu, synchronizaci, cokoli, co jde na data.
Oproti Waze je na Mapy.cz snadnější si prohlédnout předem navržené trasy a zapamatovat si uzlové body, třeba číslo sjezdu z dálnice atd.

Waze mne poslední dobou štve, že po zapnutí po delším nepoužívání se nespustí a něco dělá, a dělá, a dělá, ... zvláště v Kotěhůlkách na mizerném mobilním signálu.
Osvědčilo se mi předem navigaci spustit na wifi (pokud je) a nechat ji chvíli být.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1098
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod Dromedaro » čtv črc 28, 2022 10:07

sobb píše:Taky mi v mobilu blbne navigace pomocí Mapy.cz, ale jinak ...... Víte někdo, jak to spravit, případně rychle řešit?.

Tak jsem odchytl v živém chatu technickou podporu k mapy.cz. K tomu tvému problému mi napsali, že doporučují se zaměřit na nastavení telefonu, aby v něm bylo pro aplikaci mapy.cz zakázána úspora spotřeby a řízení baterie.
Když to nepomůže, tak pak můžeš zkusit to, co poradili mě k tomu mému problému. Mi napsali, že k tomuto mi doporučují, že až se mi to stane, abych nahlásil chybu přímo v aplikaci a odeslal diagnostická data, že jinak takhle popisu neví co s tím.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4344
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod sobb » čtv črc 28, 2022 10:36

Dromedaro: moc děkuju! Vyhodila jsem Mapy.cz z Optimalizace baterie (to jsem našla až teď, že tam takové nastavení je, holt jsem ve Smartfounech nováček :oops: ), úsporu spotřeby jsem tam nastavenou neměla, tak uvidím, co to udělá.
Mapy používám pouze offline, takže tam se asi nic pro pozdější nahlášení neuloží.

apuka: Používáme navigaci Mapy.cz nově, a jsme s ní po prvních asi 1500 km velmi spokojeni, takže starý TomTom už zůstane ve skříni.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod Dromedaro » čtv črc 28, 2022 11:44

Sobb Já to také používám offline. Ale předpokládám, že to odešle data i tak. Až se mi to stane, přihlásím se na net, v aplikaci zvolím nahlásit chybu a předpokládám, že se pak odešlou data z používání té aplikace.

Apuka Tu optimalizaci té baterie pro Mapy.cz už jsem našel kde to vypnout, ale je u toho napsáno, že to může zkrátit životnost baterky, tak nevím jestli to použít protože tu baterii si hlídám, aby vydržela. Ale možná tím myslí, že se rychle vybije při používání aplikace bez omezení.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4344
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod apuka » čtv črc 28, 2022 11:53

Mapy.cz i podle mne pomerne dost zerou baterii, hlavne pri navigaci (to jsem ale pouzil jen malokdy, citelne to ale bylo), castecne i pri zapisu "stopare". Oproti Locusu urcite vice - ale tam je taky vice moznosti nastavovani - a jejich navigaci jsem zkusil asi jednou, ani se nepamatuji, s jakym vysledkem).

Co napise optimalizace baterky je jasne - vypnes me, budes bez stavy :-). Je to na Tobe, co je pro Tebe dulezitejsi - jestli radne a stale fungujici aplikace nebo vydrz baterie. Jde to trochu proti sobe. (Presneji receno - nejmene energie spotrebuji aplikace, ktera jsou totalne odtrelena systemem a nebezi, ze jo. Teda s vyjimkou uplne vypleho mobilu :-).)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod sobb » čtv črc 28, 2022 11:54

Dromedaro píše:Až se mi to stane, přihlásím se na net, v aplikaci zvolím nahlásit chybu a předpokládám, že se pak odešlou data z používání té aplikace.
Já v tom mobilu nemám simku, tudíž se přihlašuji jen přes wifi, což není hned, někdy třeba až následující den. Ale třeba se to uloží a půjde odeslat zpětně. Jestli nepomůže nastavení mobilu, tak to při dalším zamrznutí kdyžtak zkusím.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod sobb » čtv črc 28, 2022 12:10

mike píše:zkousel jsem planovat letni trasu v Grand Paradisu trochu jinak, nez jsem to chodil a obcas se pri tom dostal mimo dobrou mapu, co mam naskenovanou (IGC 1:25000). A tak jsem se kouknul na mapy.cz, jen abych se trochu zorientoval. V tehle oblasti naprosto nepouzitelne, uroven detailu asi jako mapa 1:100000 nebo hur a neda se z toho skoro nic poznat. Mozna je to jinde lepsi, ale tady je to asi nejhorsi, co jsem videl, to uz i ten Komp-ass je lepsi.
Do horskýho volnýho nebo náročnýho terénu jsou asi Mapy.cz dost nepoužitelné, respektive jen pro orientaci. I v porovnání s pětadvacítkou budou asi vždy horší. My dřív podle nich jen plánovali, teď poprvé jsme měli smartfoun s offline mapama s sebou, takže jsme je používali i pro navigaci přímo v terénu. Pár výletů v Totes Gebirge, Ennstalských a Ybbstalských Alpách, vše po turistických značkách. Měli jsme s sebou i padesátku papírovou mapu, ale tu nakonec používali jen pro širší náhled, jinak byly Mapy.cz dostačující, respektive podrobností srovnatelné.
Výhodou je aktuálnost map. Doma máme sice hromadu papírových map, ale mnohé jsou už postarší a různé turistické cesty se změnily, jiné zanikly nebo nové naopak vznikly. Takže dle naší mapy jsme například vůbec netušili, že na Bosruck vede z druhé strany feráta a divili se, když jsme v protisměru potkali dvě dámy oděné do ferátových úvazků. Až pohled na mapu v mobilu nám odhalil novou cestu (ona tedy asi až tak nová není, to jen naše mapa je nejspíš už dost stará :) )
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod apuka » čtv črc 28, 2022 12:39

sobb píše:Do horskýho volnýho nebo náročnýho terénu jsou asi Mapy.cz dost nepoužitelné, respektive jen pro orientaci. ... Pár výletů v Totes Gebirge, Ennstalských a Ybbstalských Alpách, vše po turistických značkách....byly Mapy.cz dostačující, respektive podrobností srovnatelné.
Podle mych zkusenosti mapy.cz maji docela dobre "zmapovane" (tj. docela vyrazne nad uroven beznych OSM map) oblasti. kam casto jezdi Cesi na turistiku. Obcas to videt i z toho, ze jsou tam barevne znacky (teda mimo cervene AV, ty maji i na nekterych hlavnejsich stezkach jinde). V techto oblastech to neni spatne - ale jakmile se octnes nekde mimo pro Cechy "IN" oblast, je ten propad hodne velky. I pro bezne turisticke stezky.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod mike » čtv črc 28, 2022 15:29

Dromedaro píše:Ale možná tím myslí, že se rychle vybije při používání aplikace bez omezení.

Samozrejme. Aplikace zvysuje spotrebu, nic vic za tim neni. Na zivotnosti se to projevi jen tak, ze ji musis casteji nabijet a tim roste pocet nabijecich cyklu, kterych je omezeny pocet. Muzes to osvem vylepsit tak, ze baterku nenabijis naplno, ale tak na 80 %, pak je jedno nabiti pry jen 0.2 cyklu. Existuji na to aplikace, ktere ti to pohlidaji.

apuka píše:Podle mych zkusenosti mapy.cz maji docela dobre "zmapovane" (tj. docela vyrazne nad uroven beznych OSM map) oblasti. kam casto jezdi Cesi na turistiku.

Mne to taky tak prijde, Blizke Rakousko jako Dachtein, Totes Gebirge, ale i Ankogel, vypadaji pouzitelne. Zato to Grand Paradiso desne.

sobb píše:Takže dle naší mapy jsme například vůbec netušili, že na Bosruck vede z druhé strany feráta a divili se, když jsme v protisměru potkali dvě dámy oděné do ferátových úvazků. Až pohled na mapu v mobilu nám odhalil novou cestu (ona tedy asi až tak nová není, to jen naše mapa je nejspíš už dost stará :) )

To teda musi mit aspon 20 let :D Na Borsuck jsem sel kdysi davno, jeden z prvnich vyletu natezko do Alp, a ferata uz tam byla tenkrat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod sobb » čtv črc 28, 2022 15:48

mike píše:To teda musi mit aspon 20 let :D Na Borsuck jsem sel kdysi davno, jeden z prvnich vyletu natezko do Alp, a ferata uz tam byla tenkrat.
To bezesporu, jako spousta našich dalších map, kdo má koupovat furt nový.
Kam a proč jsi šel natěžko přes Bosruck? Mi to přijde jako ideální jednodenní výlet nalehko.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod mike » čtv črc 28, 2022 15:51

To uz je davno. Byl jsem tam nekdy v kvetnu, dole jaro, nahore zima. Byl jsem na Pyhrgasu, to byl krasny zimni vystup, a na Borsuck jsem nedolezl, jelikoz jsem se propadal az po pas do snehu :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod Dromedaro » čtv črc 28, 2022 20:44

apuka píše:Co napise optimalizace baterky je jasne - vypnes me, budes bez stavy :-)

Jsme si špatně porozuměli. Já v tom četl, že se mi celkově sníží životnost baterie, ne jen, že se při vypnutí optimalizace rychleji vybije. Podle mě to není úplně vhodná formulace, ikdyž se tím tedy vlastně sníží celková životnost, jak píše Mike.
Jen jsem to teda dnes zkoušel bez té optimalizace a stejně mi to dělalo pořád to přepínání se do obrazovky telefonu. Tak hned jak mi to udělalo, tak jsem zastavil na lesní cestě, zapnul mobilní data a odeslal to hlášení o chybě s popisem problému. Tak uvidím, co mi na to napíší. Pak jsem jel podle té GPS polohy v mapách a je to teda dobrý žrout energie. Za hodinu a půl si to vzalo 40% baterie. I když své udělal i maximální jas displeje, abych na tom na slunci vůbec něco viděl. Na delší trasy to tedy chce powerbanku.

mike píše:Muzes to osvem vylepsit tak, ze baterku nenabijis naplno, ale tak na 80 %, pak je jedno nabiti pry jen 0.2 cyklu. Existuji na to aplikace, ktere ti to pohlidaji.

Já to mám přímo v mobilu tuhle funkci nabíjení na 80%. Ještě se prý baterie nemá nechávat úplně vybíjet, ale začít nabíjet někde okolo 20%, tak to taky dělám. Mám nový telefon, tak chci, aby ta baterka zůstala v dobré kondici co nejdéle.

Ještě jen tak ze zvědavosti jsem se při tom odesílání koukl, co to odesílá za data a kromě nastavení telefonu atd jsem tam pak viděl ohromnou změť znaků, písmen a číslic všechno namačkané v sobě. To jsou ty programovací jazyky a v této změti pak ten IT technik hledá případnou chybu? :shock:
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4344
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod mike » čtv črc 28, 2022 22:03

Dromedaro píše:Já v tom četl, že se mi celkově sníží životnost baterie, ne jen, že se při vypnutí optimalizace rychleji vybije. Podle mě to není úplně vhodná formulace, ikdyž se tím tedy vlastně sníží celková životnost, jak píše Mike.

Njn, kdyz ono se to da pouzit v obou vyznamech. V tomhle pripade evidentne mysleli vydrz baterky na jedno nabiti.

Dromedaro píše:Za hodinu a půl si to vzalo 40% baterie. I když své udělal i maximální jas displeje, abych na tom na slunci vůbec něco viděl. Na delší trasy to tedy chce powerbanku.

Hlavni problem bude ten displej. Co takhle radej zmenit pristup, furt do nej necumet a radej trenovat orientacni smysl? ;-) Na kole nejezdim, ale pri chuzi i v neznamem terenu vytahuju mobil s navigaci minimalne a to i v neznamem terenu. Bych si pripadal jako pako jit podle sipky ;-) Vlastne jsem si to vyzkousel jednou ve meste, kdyz jsem spechal nekam do kramu tesne pred zavirackou. Neznal jsem to tam, a tak jsem si pustil navigaci i s hlasovym vystupem. Zaviracku jsem stihnul, ale fakt jsem si pripadal jako pako :D

Dromedaro píše:Já to mám přímo v mobilu tuhle funkci nabíjení na 80%. Ještě se prý baterie nemá nechávat úplně vybíjet, ale začít nabíjet někde okolo 20%, tak to taky dělám.

Tim urcite nic nezkazis. Horni hranice je dulezitejsi, tu spodni castecne udrzuje mobil sam tj. nevybiji baterku az nadoraz. Kdyz je tam 0 %, tak to neni 0 % baterky, utne ji, kdyz napeti klesne pod nejakou hranici a ta je celkem bezpecna.

Dromedaro píše:... jsem tam pak viděl ohromnou změť znaků, písmen a číslic všechno namačkané v sobě. To jsou ty programovací jazyky a v této změti pak ten IT technik hledá případnou chybu? :shock:

Ne, programovaci jazyk je neco jineho. Tohle jsou data a technik na ne nekouka takhle, ale ma na to software, ktery mu je zobrazi citelne. My jsme totiz lini a proto si piseme software, ktery dela praci za nas ;-) Na druhou stranu uzivatel to videt nepotrebuje, a tak neni duvod mu zobrazovat neco jineho, nez zmet znaku. On teda neni rozumny duvod zobrazovat mu cokoliv, ale mozna to vyzaduje nejaky EU predpis.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod Tomas » pát črc 29, 2022 8:50

Mapy.cz používám při trekování, naplánuju si podle mapy trasu a pak do nich občas nahlídnu, jinak je telefon v kapse. Přímo režim navigace nepoužívám.

Na kole jsem se to snažil používat v režimu navigace, ale je to tragický. Jednak je to třeba při vícedenním bikepackingu hroznej žrout baterky, druhak se to nedá moc konfigurovat, za třetí se to v těch držácích na kole blbě ovládá. Celodenní vyjížďku (třeba 10 hodin) to dá jen s velmi silnou baterkou v telefonu (tak 5000mAh), jinak to člověk musí různe zapínat a vypínat.

Tak mám Garmin Edge, naklikám trasu, přenesu do navigace a jedu. Dá se nastavit mnoho věcí jak se to má chovat, 90% času je to v režimu cyklopočítače - rychlost, teplota, HR zóna (cokoliv si tam člověk dá). Když se má odbočit tak mi to řekne (tady to do prava a 4km rovně a ukáže mapku) a pak se přepne zpátky na původní obrazovku. Funguje to dobře a i výdrž baterie je dobrá (říkají kolem 20ti hodin a zhruba to tak bude). Mám tam zaplý adaptivní jas a je na to vidět pořád bez problémů, reguluje si to sám.

Většinou režim navigace používám při nějákých nových trasách, kde to neznám. Pak už to jezdím bez navigace. Fakt z hlavy nevím ve který z 25ti vesnic po cestě mám zabočit tam či onam. Trasu si zhruba pamatuju, ale takhle můžu jet na první dobrou kudy jsem si naplánoval. Je to trochu jiný než u chůze.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

PředchozíDalší

Zpět na Mapy, navigace, GPS