Navigace / Sporttester

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Navigace / Sporttester

Příspěvekod Touareg » stř úno 10, 2016 8:22

Ahoj,

předem upozorňuju, že ač jsem prošel x témat na tohle téma, jsem na tomhle poli začátečník a nikdy jsem navigaci dosud neměl.

Vzhledem ke svým sklonům k ultra jsem začal uvažovat o GPS hodinkách s výškoměrem, které mi změří tep, tempo a podobně (něco ve stylu Garmin Forerunner, Suunto Ambit apod.) Nicméně zajímalo by mě, jestli je možné naklikat si do nich trasu závodu dopředu a je to i reálně použitelné (člověk se podle toho opravdu může navigovat, když všechny ostatní navigační prostředky selhali).

Zároveň by mě zajímalo, jestli existuje produkt, který kombinuje výše uvedené funkce s klasickou navigací (nemusí to být nutně hodinky), tzn. dal by se použít jak k měření vzdálenosti, výškových metrů, tempa atd., tak k mapovému navigování v případě, že se člověk dostane do nepřehledné lokace v horách.

Díky
'The traveler was active; he went strenuously in search of people, of adventure, of experience. The tourist is passive; he expects interesting things to happen to him. He goes 'sight-seeing.'

Daniel J. Boorstin
Touareg
nováček
nováček
 
Příspěvky: 67
Registrován: úte kvě 21, 2013 8:19

Re: Navigace / Sporttester

Příspěvekod pickard » stř úno 10, 2016 10:16

Začnu od konce.

Klasická ruční navigace typu Garmin Oregon by po připojení externích čidel, s nimiž je kompatibilní, měla normálně měřit čas, tempo, tep a tak. Nevýhoda je, že je to cihla a že narozdíl od běhacích hodinek ty data někdy servíruje v trochu blbým a nekomfortním formátu. Výhoda je, že to má TOPO mapu a kvalitní GPS příjem.
Zařízení mám a na cokoli i jen náznakem běhacího mi to připadá velmi nekomfortní. Je to podle mě dobré jen na řešení navigačně obtížných úloh.

Hodinky. Existuje několik modelů, které směřují k tomu, co chceš. Mám osobní zkušenost jen s Garmin Fenix 3, takže zkusím popsat ten.

- Základní výhoda z hlediska ultra je, že jde dobíjet za chodu ze záložního akumulátoru. Je to překvapivé, ale většina hodinek po připojení zdroje vypne GPS a sledování aktivity, napíše "Charging" a nazdar. Fenixe klipneš na nabíjecí konektor (který je mimochodem dobře placatý a v pohodě se to s ním dá nosit na zápěstí) a on jede dál, jen na pozadí dobíjí.
- Baterka má i bez dobíjení velmi dobrou výdrž - 10 až 18 hodin dle zapnutých funkcí a množství klikání.
- Běžecké metriky to měří a ukazuje všechny možný i nemožný.
- Je to hezké, uživatelsky příjemné.
- Navigace. No. Nemá to MAPU. Jde tam ale předem nahrát "klikatou čáru" naklikanou někde na mapě a podle ní pak jít. (Ukazuje to čáru, ukazuje to, jak daleko jsi od ní, ukazuje to, když ji opustíš.) Mimo to jde nadefinovat body, které ná té čáře budou vidět - občerstvovačky, sedla, vrcholy, cokoli. To použitelné je, ale dokonalé to není z mnoha zřejmých důvodů. Především není ta mapa, že. Ale funguje mi to celkem dobře, pokud se na trať připravím a naučím se ji a mám trochu v hlavě, co čekat a kudy to tak povede.
- Obecná nevýhoda F3 z hlediska navigace i všeobecnýho použití je mírně slabší GPS kvalita proti mnohým konkurentům. Většina lidí včetně mě nakonec řekne, že díky komplexu všech funkcí a dobrý použitelnosti se teda s tím blbým GPS příjmem je třeba smířit, ale štve mě to velice.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Navigace / Sporttester

Příspěvekod grco » stř úno 10, 2016 12:52

No neviem, ale zas mi to pride ako vsetko naraz v jednom zarizeni, aj ked to nedava zmysel prakticky.

Ked chces lahky sporttester na behani, tak hodinky. Ked sa chces navigovat, ked sa stratis, tak sa ti na tom mini displeji bude navigovat dost blbo, preto sa na to garmin aj vykaslal a na fenix 3 uz je len ciara. ale ziadny podklad, pretoze je to viacmenej zbytocne.

Ja pouzivam na tieto ucely 3 zariadenia. Hodinky Garmin Fenix 3, mapovu navigaciu Garmin GPSMAP 62ST a mobil.

Ked idem len niekde na 1 dnovy vylet, kde nepredpokladam, ze sa mozem stratit, tak mam len hodinky a mobil (ten mam vlastne aj tak furt). Hodinky mi trackuju progress, na mobil sa mozem pozriet, ked som si nie isty ci ist doprava alebo dolava... :)

Ked idem nieco narocnejsie, dlhsi trek, alebo skialpy, tak beriem este navyse ten Garmin GPSMAP 62ST. Je to na AA baterie, takze nemusim riesit, ci mi vydrzia baterky, lebo si ich vezmem do zasoby. Ma to velku antenu, chyti to signal vzdy a su tam mapove podklady.

No ale k tvojim otazkam:

1. Jo GPS hodinky vacsinou dovoluju nahrat trasu, ale navigacia je hodne limitovana.
2. Zariadenie, ktore ti umozni navigaciu a zaznam dat existuje. Je to smartphone + vhodne aplikacie (napriklad Locus Map a Strava). :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Navigace / Sporttester

Příspěvekod wawrik » stř úno 10, 2016 13:01

Houby sa na to Garmin vykašľal, to je len marketing a zvyšovanie predaja.

Inak si nemyslím, že je to na vytiahnutie z prúseru malý displej. Už som párkrát použil (pôvodne bicyklovú) navigáciu na útek z oblasti vo výške okolo 5000 m a fungovalo to spoľahlivo. A to má Edge 705 2,2-palcovú obrazovku, ktorú som musel držať v ruke a dávať na to skurvený pozor, nech mi nepadne alebo ju neodfúkne. Hodinková navigácia Epix má 1,4-palcovú obrazovku a výdrž pri navigovaní rovnakú.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Navigace / Sporttester

Příspěvekod grco » stř úno 10, 2016 13:03

Vykaslal sa na to u Fenixov. Fenix 2 mali podklad, Fenix 3 uz nemaju a vobec mi to nechyba.

Fenix 3 maju e-ink display, nie LED, takze zobrazovanie je "horsie" ako LED, takze netusim jak by tam tie mapy vypadali (podla mna jeden z dovodov, preco ich tam nedali), ale vdaka tomu tie hodinky vydrzia ovela dlhsie na baterky ako porovnatelne s LED displejom, co je pre mna vacsia vyhoda ako nejake mapove podklady.

Takisto je lepsie citelny na slnku.
Naposledy upravil grco dne stř úno 10, 2016 13:06, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08


Re: Navigace / Sporttester

Příspěvekod grco » stř úno 10, 2016 13:08

Ale houby, to je zas debata, "podla mna to nema preto, podla mna to nema preto".

Ty si myslis nieco, ja nieco ine, ale to je nepodstatne.

Podstatne je to, ze tomu tie mapy vobec nechybaju a to ich rozhodnutie mi vobec nevadi.

Na tak malom displeji mapovy podklad nedava zmysel.

EDIT: Tak tie Epixy maju ten isty typ displeja a mapy to zobrazi ocividne OK, takze z tohto ohladu by to zvladali aj tie Fenixy. Fenixy ale maju mensi storage a mensi displej.
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Navigace / Sporttester

Příspěvekod wawrik » stř úno 10, 2016 13:17

Ja si to „nemyslím“, ja som to čítal, keď to nejaký garminovský papaláš objasňoval. Lebo ma to naštvalo - keby Fénix 3 mal mapové podklady (HW by to s pridanou pamäťou zvládal), tak ho kúpim. Tú hranatú zrůdu s utopeným displejom si môžu nosiť sami.

A čo sa týka veľkosti displeja, už som vysvetlil, že som to skúsil a nevadilo to. Áno, veľký displej je lepší, bez debaty; ale neznamená to, že malý je nepoužiteľný. Keď ti pri úteku na displej (akokoľvek malý) pripláva ikonka miesta na stanovanie, zachráni ťa to. Bez mapového podkladu by si o ňom nevedel. Osobná skúsenosť.

To je všetko, čo som chcel povedať.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Navigace / Sporttester

Příspěvekod grco » stř úno 10, 2016 13:26

@wawrik: Ano, chapem, samozrejme kazda vec navyse pomoze, to suhlasim, ale tak nemozme mat zariadenia "so vsetkym" :)

Teba to ocividne od kupy odradilo, mna nie, pretoze ja viem, ze ked pojdem niekam, kde sa mi moze prihodit nieco take, ze budem hladat nudzovo cestu na zlanovanie, tak so sebou budem mat mapovu navigaciu druhu a nebudem sa spoliehat na hodinky. A to este nevravim o mobile. :)

Fenix 3 su proste "sporttester s GPS loggerom", nie navigacia. Na navigaciu sa ani nehraju, preto podklady su zbytocnost a keby ich tam dali, tak musia zvysit storage, takze cena by sla hore samozrejme.

Navigacia su teda tie Epixy, co si posielal, a to ze sa ti nepacia, to je uz iny problem ;)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Navigace / Sporttester

Příspěvekod mike » stř úno 10, 2016 19:45

Zmeril jsem displej na sve nemapove GPS/logger a ma asi 1.5" Na zakladni orientaci mi to uplne staci. Ukladam si tam vyznacne body (vrcholy, rozcesti, bivaky...) a kdyz potrebuju, tak vim, v jake jsem pozici vuci nim a jak asi daleko. Plus smer, kterym se pohybuju, to je taky dulezite a GPS je v tom lepsi, nez kompas. Mapovou navigaci mam v mobilu, ale mohl bych spocitat na prstech jedne ruky, kolikrat jsem ji pouzil. Taky to muze byt houby platne, uz jsem tu nekde psal, jak jsem jednou hledal hodinu v mlze bivak, podle mapy jsem byl spravne a bivak nikde. Ukazalo se, ze je asi o 50 vyskovych metru jinde. Mit ulozenou spravou pozici v loggeru, tak tam trefim na prvni pokus, jelikoz kdyz jsem zacal hledat, byl jsem asi 20 m nad nim...

Taky jsme ted na podzim trochu bloudili v Dolomitech a GPS s mapou nam byla plat prtna. Protoze ani na jedne mape neni stezka zakreslena spravne, je nekolik variant a vsechny spatne. Takze co se tyce navigace v radu desitek metru, tak muze byt mapa uplne k nicemu a lepsi je mit ulozeny presny bod. Svuj nebo od nekoho, kdo tam byl.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49406
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Navigace / Sporttester

Příspěvekod oodoow » stř úno 10, 2016 20:03

Touareg píše:Zároveň by mě zajímalo, jestli existuje produkt, který kombinuje výše uvedené funkce s klasickou navigací (nemusí to být nutně hodinky), tzn. dal by se použít jak k měření vzdálenosti, výškových metrů, tempa atd., tak k mapovému navigování v případě, že se člověk dostane do nepřehledné lokace v horách.

Podle mě tohle v pohodě splňuje Garmin Etrex 30, ne? Epix jsem měl v ruce a moc mě to jako použitelné k navigaci nepřesvědčilo a co jsem četl rezence, tak z toho ostatní taky nebyli úplně nadšení. Takže zatím tahám mapovou gps a na pořizování hodinek k tomuhle účelu to moc nevidím.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Navigace / Sporttester

Příspěvekod mike » stř úno 10, 2016 20:08

Uz to umi rastrove mapy nebo jen ty shitozni od Garminu? Mas to? Jestli jo, jaka je realna vydrz na lithiove AA baterky?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49406
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Navigace / Sporttester

Příspěvekod oodoow » stř úno 10, 2016 20:23

umí to shitózní, však je to x let starý, já mám ještě starší etrex hcxvista a na dvě nabíjecí eneloopy to dává přes 20 hodin
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Navigace / Sporttester

Příspěvekod mike » stř úno 10, 2016 20:36

Njn, garmini mapy jsou v horach k nicemu, to tak u nas a tady zas navigace potreba neni. Eneloopy s jakou kapacitou? Ty lithiove jsi nezkousel? Mely by dat vic.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49406
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Navigace / Sporttester

Příspěvekod oodoow » stř úno 10, 2016 20:54

Můžeš si tam nahrát i osm mapy. Eneloopy 2700mAh, lithiovky by daly podle mě tak 26 hodin tipuju.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Navigace / Sporttester

Příspěvekod mike » stř úno 10, 2016 21:08

Nebudu radej psat, co si myslim o OSM mapach ;-) V horach chci slusnou rastrovou mapu 1:25000.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49406
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Navigace / Sporttester

Příspěvekod fps » čtv úno 11, 2016 10:56

oodoow píše:Epix jsem měl v ruce a moc mě to jako použitelné k navigaci nepřesvědčilo a co jsem četl rezence, tak z toho ostatní taky nebyli úplně nadšení.

taky jsem je zkoušel, i jsem o nich vše zjišťoval, ale není to úplně ono, mít mapovou gps navigaci na ruce by bylo dost dobrý, doufám že udělají další verzi která už bude stát za koupení
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Navigace / Sporttester

Příspěvekod Touareg » čtv úno 11, 2016 11:48

Pickard: Diky za perfektni souhrn, do Fenixe bych asi bezne sel, ale aktualne na to s koupi bundy nemam rozpocet. Ze stejnyho duvodu zjistuju, nakolik je moznost kombinace slusny navigace a sporttesteru v jednom produktu realna a pouzitelna, jinak bych urcite koupil dva specializovany produkty.

Ten Epix se takhle z webu tvari jako idealni produkt, ale zacal jsem o tom neco cist a asi bude treba pockat, dokud to jeste nedotahnou dal.

Co se tyce Garmin Etrex 30, dival jsem se na ni par dni zpatky a je pravda, ze by za neco pres pet tisic tak nejak mohla splnit to, co bych potreboval, na druhou stranu jsem si ale rikal ze je to par let stary produkt a ze se to snad mezitim posunulo zas o neco dal. Predevsim proporcne me trochu drzi na vazkach predstava, ze si jdu zabehat s timhle... asi v kapse?
'The traveler was active; he went strenuously in search of people, of adventure, of experience. The tourist is passive; he expects interesting things to happen to him. He goes 'sight-seeing.'

Daniel J. Boorstin
Touareg
nováček
nováček
 
Příspěvky: 67
Registrován: úte kvě 21, 2013 8:19

Re: Navigace / Sporttester

Příspěvekod oodoow » čtv úno 11, 2016 12:10

nahoře jsi ale psal, že to nemusí být nutně hodinky :wink:
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Navigace / Sporttester

Příspěvekod mitau » čtv úno 11, 2016 12:18

U Epix je problém, že ho Garmin nebude moc vylepšovat, protože se soustředí na connectIQ (nebo jak se to jmenuje), takže v podstatě je to už taky pár let starý produkt. Jestli řešíš finance, přijde mi lepší na navigaci v horách jako nouzovku použít mobil (s powerbankou) než kupovat navigaci typu Etrex 30. Na běhání s Etrex 30 můžeš rovnou zapomenout - resp. oproti mobilu je to větší, těžší a sice odolnější, ale to ti při běhu může být často jedno. Běhání s mobilem v zadní kapse je otrava a s Etrex to nebude lepší. Při ultra a použití nějakého batohu vyjde mobil a Etrex úplně stejně. U hodinek je výhoda, že kouknout se na ně tě nic nestojí, ale cokoli vytahovat je otrava a stejně se ti to nebude chtít dělat.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1218
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Navigace / Sporttester

Příspěvekod Touareg » čtv úno 11, 2016 18:41

To je tak, když člověk neví co chce a nedá pokoj dokud to nedostane. :) U toho mobilu se trochu bojim toho, že zrovna v tu ojedinělou chvíli, kdy se na něj budu potřebovat spolehnout, se ukáže, že je to nouzovka. Na druhou stranu vzhledem k tomu, co primárně dělám, je asi nesmysl pořizovat navigaci a dělat kompromis při běhání.

Pickard: Jak detailně se dá přizoomovat ta nadefinovaná trasa? Respektive poznáš že jsi uhnul z trasy po 100m nebo po kilometru?
'The traveler was active; he went strenuously in search of people, of adventure, of experience. The tourist is passive; he expects interesting things to happen to him. He goes 'sight-seeing.'

Daniel J. Boorstin
Touareg
nováček
nováček
 
Příspěvky: 67
Registrován: úte kvě 21, 2013 8:19

Re: Navigace / Sporttester

Příspěvekod mike » čtv úno 11, 2016 18:47

Nejaky mobil mas, ne? Tak to proste vyzkousej a uvidis sam. Osobne mam GPS v mobilu ciste proto, abych zjistil, kde jsem, kdyz se ztratim. Mam tam naskenovane mapy hor 1:25000 a zatim mi to vzdycky takhle stacilo. Zalezi samozrejme na softwaru a presnosti mapy. Zes uhnul poznas za chvili, ale co je ti to platne, kdyz je stezka nakreslena 100 m vedle ve svahu, kde to znamena zaroven 100 vyskovych metru.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49406
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Navigace / Sporttester

Příspěvekod Touareg » čtv úno 11, 2016 22:14

mike píše: Zes uhnul poznas za chvili, ale co je ti to platne, kdyz je stezka nakreslena 100 m vedle ve svahu, kde to znamena zaroven 100 vyskovych metru.


Ted mluvis o Fenixech? To byl dotaz k presnosti nadefinovany trasy ve Fenixech, o kterych tu psal pickard. Jinak mobil uz jsem parkrat v akci vyzkousel, nejak se to vetsinou povedlo, ale nikdy jsem ho nezkousel pouzivat vylozene nekde v horskych oblastech.

Dival jsem se na Garmin Fenix 2 a Suunto Ambit 2, oboje se da momentalne sehnat za cca 7 tisic. Na Ambitech se mi libi funkce Find back a Track back, ktera cloveka dovede zpatky k danymu bodu bud po stejny, nebo po nejkratsi ceste (nevim jestli to nekdy vyuziju, ale je to hezky ne? :-.. ). Na druhou stranu na Fenixy skladaji vsichni chvalozpevy (mimo jine priznivci ultratrailu) a na Suunto spousta lidi nadava ackoliv jsem nikde nenasel konkretni kriticky nedostatek, takze to zatim nepovazuju za zasadni. Zkusim se projit do nejakych prodejen, treba budu o neco moudrejsi.
'The traveler was active; he went strenuously in search of people, of adventure, of experience. The tourist is passive; he expects interesting things to happen to him. He goes 'sight-seeing.'

Daniel J. Boorstin
Touareg
nováček
nováček
 
Příspěvky: 67
Registrován: úte kvě 21, 2013 8:19

Re: Navigace / Sporttester

Příspěvekod grco » čtv úno 11, 2016 22:19

Tracback maju aj Fenixy
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Navigace / Sporttester

Příspěvekod mike » čtv úno 11, 2016 22:29

Touareg píše:Ted mluvis o Fenixech?

Ne, obecne o mapach. Trasu do GPS si zakreslis podle neceho, obvykle podle trasy na mape. No a ta byva nekdy nepresna. Jelikoz mam GPS zaznamy a vim, kudy jsem sel, muzu po navratu porovnat s mapama a odchylky byvaji i na tech nejlepsich 1:25000.

Touareg píše:Track back, ktera cloveka dovede zpatky k danymu bodu bud po stejny, nebo po nejkratsi ceste (nevim jestli to nekdy vyuziju, ale je to hezky ne?

To je nejen hezky, ale obcas i velmi uzitecny. U mne to bylo nejvic, kdyz jsem si zlomil kotnik a sestupoval v noci dolu. Volnym terenem a bez zaznamu trasy bych to nedal, jakakoliv odbocka z trasy pro mne byla nepruchodna. Uplne ale staci nekde zabloudit, vracet se pozde k bivaku, odlozenym vecem apod.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49406
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Navigace / Sporttester

Příspěvekod pickard » pát úno 12, 2016 8:57

Touareg píše:Jak detailně se dá přizoomovat ta nadefinovaná trasa? Respektive poznáš že jsi uhnul z trasy po 100m nebo po kilometru?


Nazoomovat se to dá hodně. Nevím kolik, ale velmi hodně. V tom problém není. Problém je v tom, že F3 občas nemá zrovna dobrý GPS příjem, takže pokud potřebuješ odbočit na pěšinku z lesní cesty... a ty pěšinky jsou tam DVĚ... třicet metrů od sebe... tak občas s Fenixem fakt nevíš, u které stojíš, protože neví ani on.

Jinými slovy - pokud se odchýlíš od trasy, tak F3 začne křičet velmi brzo... řekl bych tak mezi 30 a 50 metry. Potíž ale je, že díky podprůměrné GPS občas křičí, i když seš na cestě... a občas nekřičí, i když seš mimo.

Jak jsem už psal - je potřeba se naučit tu cestu podle mapy a F3 používat jako další pomůcku k získání celkového obrazu. (Například v dříve popsané situaci bych se dle mapy naučil, že odbočky jsou tam dvě a já mám jít tou druhou. F3 by mi sloužil jenom jako připomínka, že jsem na to místě s těma dvěma odbočkama.)
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Navigace / Sporttester

Příspěvekod pickard » pát úno 12, 2016 8:59

Nevim o tom, že by na F3 pěli všichni chvalozpěvy. Doporučuju na ofiko foru Garminu prostudovat třeba vlákno "GPS accuracy", kde je velmi frekventovany prispevek "Garmin si uz v zivote nekoupim".
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Navigace / Sporttester

Příspěvekod wawrik » pát úno 12, 2016 9:17

Hm, ja som mal z prvých recenzií tiež zafixované, že Fénix3 je na tom s príjmom veľmi dobre... Nevieš, či je na tom Suunto lepšie?

Akým spôsobom tie hodinky dávajú vedieť, že si mimo trasy? Vie to trebárs vibrovať? Obávam sa, že pípanie ani iný zvuk by som vo vetre nepočul...
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Navigace / Sporttester

Příspěvekod pickard » pát úno 12, 2016 9:26

Recenze jsou nespolehlivé. Většina recenzentů se s tím jde akorát proběhnout za barák. Je potřeba mluvit s lidmi, kteří s tím půl roku běhají traily. Na klikatých cestách kolem stromů to funguje mimořádně blbě.
Já podle svýho fenixe poznám, jaký je roční období. Když je hodně listí, musíš uběhnout 1100m, aby to řeklo kilometr. V zimě stačí 950 :)

Tím neříkám, že jsou to blbý hodinky, mají řadu funkcí, které jsou velmi užitečné, jako celek je to docela dobře použitelné... ale prostě to GPS je slabší oproti třeba Polaru V800.

Nezapomenu na vtipnou historku z B7. Jdeme přes jakousi kontrolu, podle kilometrovníku to má být 58km. Koukám na hodiny a říkám "to je divný, já mám 53". A parta před náma říká "no já mám taky 53". "A nemáte náhodou Fenixy?" "No..." "Trojky?" "No..."

Takže asi tak. TomTom Runner za 100 dolaru ma lepsi GPS.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Navigace / Sporttester

Příspěvekod grco » pát úno 12, 2016 10:52

Mne to mera dostatocne presne na moje potreby. Ale asi som len menej narocny :D

To s tym robite kartografiu, ci co? :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Další

Zpět na Mapy, navigace, GPS