SPOT Gen3 - Satelitní messenger

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

SPOT Gen3 - Satelitní messenger

Příspěvekod hlp3 » úte bře 3, 2015 10:37

Ahoj kamarádi.

Shodou náhod jsem se stal majitelem použitého Spotu generace 3. Cena zařízení byla pro mě příznivá a Spot je aktivní ještě do začátku května (poté se musí zaplatit nemalé poplatky na další rok).

Můžete se tak těšit na nějakou video recenzičku...

První postřehy jsou tyto :

1, Zařízení je překvapivě malé, výška jako platební karta.

2, Váha 114 gramů (i se 4 lithiovými AAA bateriemi) podle výrobce neodpovídá, skutečná váha je 117,35 gramů.

3, Možnost použít i nabíjecí baterie jistě potěší.

4, Možnost napájení přes micro USB port. Ovšem spíše bych ocenil, kdyby se dali nabíjecí baterie přes USB port přímo ve Spotu dobíjet (solární nabíječka).

V nejbližší době se pustím do nahrávání video recenze, včetně praktických testů jako fungování na louce, v lese, ve městě apod., + porovnání s klasickou GPSkou nebo mobilem.

P.S.: Mějte trpělivost, video recenze nebude hned a vyžádá si trochu cestování a pár víkendů... Popravdě, sám jsem zvědav, jakou má toto zařízení spolehlivost.
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: SPOT Gen3 - Satelitní messenger

Příspěvekod mike » úte bře 3, 2015 15:56

Chjo... tohle mne docela zajima, ale nemohl bys misto nataceni videa napsat normalni recenzi? Informacni hustota amaterskych videi je extremne ridka, dlouhe otravne minuty, ktere by se daly shrnout do par radku textu a v tech se da navic vyhledavat.

Jak to chces vlastne otestovat? Hlavni funkce je SOS volani tj. zavolat zachranare. Coz predpokladam asi delat nechces ;-)

Par poznamek:
hlp3 píše:Možnost použít i nabíjecí baterie jistě potěší.

Nepotesi. Takove zarizeni potrebuje co nejspolehlivejsi a mrazuodolne napajeni a to jsou primarni lithiove clanky. Cena by nemela hrat roli, zvlast kdyz porovnas s naklady na provoz/pronajem.

hlp3 píše:Možnost napájení přes micro USB port. Ovšem spíše bych ocenil, kdyby se dali nabíjecí baterie přes USB port přímo ve Spotu dobíjet (solární nabíječka).

Viz vyse. Kombinovat zarizeni, na kterem muze zaviset zivot, s necim tak nespolehlivym, jako jsou solarni clanky, nedava moc smysl.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: SPOT Gen3 - Satelitní messenger

Příspěvekod hlp3 » stř bře 4, 2015 8:32

1, Bohužel nemám v plánu psát klasickou psanou recenzi, vytvořím pouze video. Pravda, video bude delší, ovšem nevidím v tom žádný problém...

2, Co se týče testování, je to zcela jednoduché, SPOT je vysílač a vysílá zprávy a to jak zmiňovanou SOS, tak i předvolené. Pokud SPOT dokáže na louce, v lese nebo městě odeslat úspěšně navolenou zprávu na email/mobil, dokáže pak v těchto místech odeslat i zprávu SOS. No a to bude v onom testu, zda SPOT dokáže odeslat zprávu i za nepříznivých podmínek (les, město).

3, Napájení bych moc neřešil, pro mě na léto nabíjecí články a SPOT neustále zapnutý s logováním trasy co 10 minut...

Jinak recenzi bych mohl natočit již tento víkend, kousek od města máme louky i lesík a to bude k testu bohatě stačit.
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: SPOT Gen3 - Satelitní messenger

Příspěvekod wawrik » stř bře 4, 2015 9:10

mike píše:Chjo... tohle mne docela zajima, ale nemohl bys misto nataceni videa napsat normalni recenzi? Informacni hustota amaterskych videi je extremne ridka, dlouhe otravne minuty, ktere by se daly shrnout do par radku textu a v tech se da navic vyhledavat.
Súhlas. Tiež nechápem potrebu robiť videá (snáď len pokiaľ má človek naozaj zlú štylistiku a gramatiku), bohužiaľ je to z nejakého dôvodu veľmi populárne a doba si to žiada. Viď týždenné videosúhrny na IT serveroch a podobné nezmysly.

Našťastie je na SPOT dosť recenzií aj v klasickej textovej forme. Prečo nad tým rozmýšľaš? Kvôli Alpám, keby si niekde zahučal? V Nepále je občas dosť problém s pripojením, v niektorých hlbších údoliach - napríklad okolo Dhaulágirí - sa v extrémnom prípade nechytí aj pár dní. V takýchto prípadoch aj dosť rýchlo odchádzajú baterky, niekedy aj po týždni. Ale inak je live tracklog najmä pre príbuzných veľmi dobrá vec. Trochu problém je, že na ceste nevieš zmeniť prednastavenú správu, takže ak zmeníš plán a na nejakom mieste zostaneš deň oddychovať (trebárs kvôli výškovke), prístroj stále posiela správu „Som OK, pokračujem podľa plánu“. Ale poloha sa nemení, čo môžu doma nesprávne vyhodnotiť, že si mal nehodu a zalarmujú záchranárov.

Pre poriadok - nie sú to moje skúsenosti, ale z času na čas natrafím na ľudí, čo to majú na bágli pripnuté, tak ich priebežne spovedám. Vyššiespomenutá príhoda je skúsenosť jedného z nich.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: SPOT Gen3 - Satelitní messenger

Příspěvekod Hafi » stř bře 4, 2015 9:25

hlp3 píše:Jinak recenzi bych mohl natočit již tento víkend, kousek od města máme louky i lesík a to bude k testu bohatě stačit.
stačit to bude jen pokud se už v takto slabém zastínění ukáže, že to nefunguje. V opačném případě zůstává otázka, jak to bude fungovat v horách, kde jsou hluboká údolí, skály, atp.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8425
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: SPOT Gen3 - Satelitní messenger

Příspěvekod scinkk » stř bře 4, 2015 9:39

ukáže, že to nefunguje


no to me taky hned napadlo, takze cely ten test moc nechapu
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: SPOT Gen3 - Satelitní messenger

Příspěvekod hlp3 » stř bře 4, 2015 10:22

Ok, odkaz na video sem tedy dávat nebudu...
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: SPOT Gen3 - Satelitní messenger

Příspěvekod mike » stř bře 4, 2015 17:13

hlp3 píše:Pokud SPOT dokáže na louce, v lese nebo městě odeslat úspěšně navolenou zprávu na email/mobil, dokáže pak v těchto místech odeslat i zprávu SOS.

To je ale jen prvni cast. Dalsi je, jestli SOS zpravu dokaze nekdo prijmout a jestli na jejim zaklade zafunguje zachrana. Ne ze by to zrovna u nas bylo podstatne, ale celkem by mne zajimalo, jestli by to k necemu vedlo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: SPOT Gen3 - Satelitní messenger

Příspěvekod mike » stř bře 4, 2015 17:39

wawrik píše:Tiež nechápem potrebu robiť videá (snáď len pokiaľ má človek naozaj zlú štylistiku a gramatiku), bohužiaľ je to z nejakého dôvodu veľmi populárne a doba si to žiada. Viď týždenné videosúhrny na IT serveroch a podobné nezmysly.

Odvracena strana pokroku. Vyvoj elektroniky je fajn, ale bohuzel se staly snadno dostupnymi technologie, ktere umoznuji produkovat hromady balastu. Natocit videorecenzi tak, aby k necemu byla, zvladne IMO jen profesional nebo velmi talentovany jedinec. Bude to casove velmi narocne a 90% natoceneho se vystriha. Amateri si bohuzel mysli, ze staci zapnout kameru a mluvit (jeste horsi jsou lidi, co ukazuji videa z dovolene, to je utrpeni). Kdybych byl diktarorem, tak amaterska videa zakazu a k tomu pridam selfie. Nastesti nejsem a nebudu :twisted:

Ona je to taky otazka pomeru mezi exhibicionismem a snahou vyprodukovat neco uzitecneho. Na ktere strane je hlp3 je myslim po posledni reakci jasne ;-)

wawrik píše:Našťastie je na SPOT dosť recenzií aj v klasickej textovej forme.

Jj, uz jsem se po tom dlouho nedival, zkusim pohledat.

wawrik píše:Prečo nad tým rozmýšľaš? Kvôli Alpám, keby si niekde zahučal?

Ano. Prece jen jsem po sve nehode trochu zmenil pristup a je mi jasne, ze v nekterych mistech bych nemel moc sanci se z toho sam dostat. Stalo se mi to na zacatku treku a i tak jsem se 9 hodin belhal do mista, kde byl signal. Takze ciste racionalne bych mel na soloakce s sebou neco takoveho nosit, jenze je tu i iracionalni hledisko, jak jsem psal jinde:
mike píše:... kdykoliv jsem neco pridal do vybavy, tak jsem to driv nebo pozdeji potreboval. A jsou veci, ktere nikdy potrebovat nechci.

Takze jsem docela rozpolcen...

wawrik píše:V Nepále je občas dosť problém s pripojením, v niektorých hlbších údoliach - napríklad okolo Dhaulágirí - sa v extrémnom prípade nechytí aj pár dní.

Ma idea byla mit s sebou neco, co na rozdil od GSM funguje vsude... Ale Hafi mi uz v jinem vlakne vysvetlil, ze to neni tak slavne a proc. A ty to timhle potvrzujes.

wawrik píše:Ale inak je live tracklog najmä pre príbuzných veľmi dobrá vec.

Vidim to jinak. Jednak bych si s necim takovym pripadal jako pes s GPS obojkem a jednak by si zvykli a kdyby neco selhalo, tak by mohli zpanikarit. Navic se mi relativne casto stava, ze menim plan a jdu jinudy. Takze to delam presne naopak. Rikam predem, ze se signalem je to spatne a ozvu se jen, kdyz nahodou bude. Zpravy posilam nepravidelne a snazim se, aby byly spis uklidnujici, jako bych sel na vylet na Kokorin ;-) Uz se mi to vyplatilo. Vloni bylo mizerne pocasi a nemel jsem signal ani tam, kde predtim vzdycky byl. Prselo, byla mlha, takze ve vzduchu spousta vody a mobil se sice snazil, ale nechytl se. Takze jsem byl 4 dny bez signalu a to uz byli doma docela nervozni. Kdyby byli zvykli na pravidelne ohlasovani, tak nevim, co by delali... Po te nehode je to samozrejme tezsi, uz nemuzu rikat, ze se mi nikdy nic nestalo ;-)

wawrik píše:Trochu problém je, že na ceste nevieš zmeniť prednastavenú správu, takže ak zmeníš plán a na nejakom mieste zostaneš deň oddychovať (trebárs kvôli výškovke), prístroj stále posiela správu „Som OK, pokračujem podľa plánu“. Ale poloha sa nemení, čo môžu doma nesprávne vyhodnotiť, že si mal nehodu a zalarmujú záchranárov.

Ano, to je presne ono. Plus technika muze selhat, messenger ti spadne do reky, ukradne ti ho yeti apod. Spousta moznosti.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: SPOT Gen3 - Satelitní messenger

Příspěvekod Hafi » stř bře 4, 2015 22:22

mike píše:Ma idea byla mit s sebou neco, co na rozdil od GSM funguje vsude... Ale Hafi mi uz v jinem vlakne vysvetlil, ze to neni tak slavne a proc. A ty to timhle potvrzujes.

pokud se nemýlím, tak spot funguje v satelitní síti globalstar, o níž platí to co jsem psal o všech satelitních telefonech. Navíc konkrétně gs nepatří ke spolehlivějším a ani nemá pokrytý celý svět (krom arktických oblastí, kde to je dané technologií nemaj pokrytou ani afriku a jižní asii...ale to tě až tak asi omezovat nebude). Problém s hlubokými západo-východními údolí zůstává.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8425
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: SPOT Gen3 - Satelitní messenger

Příspěvekod mike » stř bře 4, 2015 22:49

Jo. Vidim to jako docela zasadni problem, ktery mne odrazuje. Kdyz uz neco takoveho, tak bez podobnych omezeni. Protoze kdyz uz se neco pos*re, tak urcite v mistech, kde nebudou druzice videt.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: SPOT Gen3 - Satelitní messenger

Příspěvekod hlp3 » stř bře 4, 2015 23:07

Je úsměvné číst některé komentáře a obzvláště kritiku (a to ne jenom v tomto vlákně), trochu mě to připomíná základní školu a hádání o to, kdo má větší "péro"...

Bohužel, někteří jedinci (a v diskuzích jich není málo) zřejmě ještě mentálně zcela nedospěli a v diskuzích si mrskají svoje malé bezvýznamné ego.

Snad by v diskuzích a v reálném životě pomohlo mít trochu ohleduplnosti a taktu, ale to asi není IN...

P.S.: Co říci na závěr, video recenzi SPOTu nakonec natočím, odkaz sem dám a případné "hnidopišské" odpovědi a kritiku budu jednoduše ignorovat...
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: SPOT Gen3 - Satelitní messenger

Příspěvekod hlp3 » stř bře 4, 2015 23:08

Jo a zde je aktuální pokrytí Globalstar z 9.2.2015 pro SPOT
Přílohy
spot_coverage_feb6_2015.jpg
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: SPOT Gen3 - Satelitní messenger

Příspěvekod hlp3 » stř bře 4, 2015 23:10

Zde pokrytí Globalstar pro satelitní telefony, rozdíl je patrný ve prospěch SPOTu...
Přílohy
prepaid_coverage_lg_apr30_14.jpg
voice-coverage_map_lg_oct31_14.jpg
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: SPOT Gen3 - Satelitní messenger

Příspěvekod Hafi » stř bře 4, 2015 23:28

Jak už jsem psal, jediné co nemá (téměř žádná) omezení, je Iridium, kde jsou ale dost vysoké náklady.
téměř žádná = furt nesmíš spadnout do studny, pasti na mamuty apod

Ale to máš jak pojištění, můžeš mít nějaké krytí za x peněz, nebo větší krytí za více peněz. Většinou bude stačit to nižší, ale samozřejmě nemusí to být vždy.
Tj. furt mi přijde lepší něco než nic (stejně tak je "něco" i obyčejný mobilní telefon). Vždy to "něco" něco stojí a jde o to najít vhodný poměr, které "pojištění" se ještě rozumně vyplatí...

ad hlp3, příliš nerozumím tvému rozhořčení, prostě tu pár lidí vyjádřilo názor na amatérské videorecenze. Samozřejmě jsou věci, kde krátké video nahradí složitý popis, ale v případě krabičky s dvěma tlačítky si to nějak nedokážu představit, stejně tak názor, že dostatečný test lze udělat v lese za městem je dle mě trochu naivní. Tohle fakt není o tom jak má kdo velké ego nebo péro, to byly jen praktické rady, dalo by se říci moderně fídbek, což samozřejmě můžeš svobodně ignorovat, nebo zvážit jestli třeba pod to video (když už na něm z nějakých důvodů trváš) nehodit textový souhrn dané recenze.

Jinak díky za info k pokrytí, netušil jsem, že spot funguje i jinde než běžná satelitní síť globalstar (a příliš nechápu jak to).
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8425
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: SPOT Gen3 - Satelitní messenger

Příspěvekod mike » stř bře 4, 2015 23:47

Jasne, TANSTAAFL ;-) Byly doby, a neni to tak davno, kdy jsem nenosil ani ten mobil.

V horach ani nemusis spadnout do studny (nebo ledovcove trhliny), aby sis nebyl schopen zavolat o pomoc. Proto se mi celkem libi myslenka krabicky, kde jen zmacknes SOS tlacitko a o zbytek se uz nekdo postara. Kdyz jsem tenkrat volal na 112, tak domluva nebyla uplne jednoducha a pak jsem jeste musel navigovat vrtulnik mobilem. Jelikoz jsem byl v celkem dobrem stavu, tak to slo, ale dokazu si snadno predstavit, ze by to clovek nezvladl.

Lepsi nez nic samozrejme dava smysl, ale jak jsem psal, me rozhodovani v tehle veci neni uplne racionalni a intuice se vylozene bouri proti necemu, co nebude fungovat vsude a zvlast na severnich svazich, kde byva nebezpeci vetsi... Nedokazu to presne vyjadrit, ale je to neco jako lepsi nic nez neco, co muze v kriticke chvili selhat. Protoze i vedomi, ze nemas nic a proto nesmis udelat chybu, meni situaci. Treba jen na povedome urovni, ale i to muze byt zasadni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: SPOT Gen3 - Satelitní messenger

Příspěvekod Hafi » stř bře 4, 2015 23:56

Rozumím, že ti nerozumím. Možná uvažuju až moc racionálně, a lepší nic než něco (vč. důvodu) mi úplně blízké není. Dovedeno do extrému bys měl opravdu ten telefon nechávat doma. Ale je pravda, že jen málokdy se pohybuju sám, a pak část tvých argumentů padá.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8425
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: SPOT Gen3 - Satelitní messenger

Příspěvekod hlp3 » stř bře 4, 2015 23:57

Hafi píše:Jinak díky za info k pokrytí, netušil jsem, že spot funguje i jinde než běžná satelitní síť globalstar (a příliš nechápu jak to).



SPOT je jednosměrný nízko-datový vysílač, stačí tedy i relativně nekvalitní přenos jedním směrem a to od SPOTu k satelitu.

U satelitního telefonu je to složitější, tam je potřeba kvalitní spojení a to oběma směry.

Globalstar měl před lety problém se svými satelity, které přestávali komunikovat oběma směry (rychlejší opotřebení vysílače, než se předpokládalo) a byli tudíž pro satelitní telefon nepoužitelné, díky tomu byl vynalezen SPOT, aby se dali tyto satelity alespoň k něčemu využít.

Myslím si, že SPOT tudíž využívá stále dosluhující staré satelity + ty nové a navíc je jeho přenosová náročnost daleko nižší, než u satelitního telefonu a proto je jeho pokrytí větší.

V podstatě se přenáší jen souřadnice GPS + jedno z 5 čísel (5 tlačítek).
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: SPOT Gen3 - Satelitní messenger

Příspěvekod Hafi » čtv bře 5, 2015 0:03

díky, to dává smysl. Pak nejspíš padá i poznámka o spolehlivosti, jestli se to týkalo především toho druhého směru přenosu.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8425
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: SPOT Gen3 - Satelitní messenger

Příspěvekod mike » čtv bře 5, 2015 0:10

Hafi píše:Rozumím, že ti nerozumím. Možná uvažuju až moc racionálně, a lepší nic než něco (vč. důvodu) mi úplně blízké není. Ale je pravda, že jen málokdy se pohybuju sám, a pak část tvých argumentů padá.

Naprosto rozumim, ze nerozumis ;-) Ono je to fakt tezke popsat, ale kdyz je clovek v horach sam, tak nektere veci funguji trochu jinak. Intuice nahrazuje racionalitu. Nekdy je dost tezke tomu dat volny pruchod, ale zatim se mi to vzdycky vyplatilo. A naopak.

Hafi píše:Dovedeno do extrému bys měl opravdu ten telefon nechávat doma.

Vsak dokud jsem ho nemel, tak se nic nestalo ;-) Ne, telefon je viceucelovy (mam tam jizdni rady, mapy, pruvodce apod.) a pocitam s tim, ze jako telefon funguje jen obcas. Mivam ho vypnuty a dokazu celkem odhadnout, kde by asi mohl byt signal. Pak ho zapnu, dostanu od kamaradky SMS s aktualni predpovedi a obcas nejakou zpravu poslu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: SPOT Gen3 - Satelitní messenger

Příspěvekod hlp3 » čtv bře 5, 2015 0:26

Hafi píše:díky, to dává smysl. Pak nejspíš padá i poznámka o spolehlivosti, jestli se to týkalo především toho druhého směru přenosu.


No problém tu ovšem stále je a to, aby se zpráva odeslala, SPOT musí na satelit vidět. Pokud SPOT na satelit nevidí, příjme GPS souřadnice, zprávu začne vysílat a pak zobrazí, že je zpráva odeslána.

SPOT ovšem neví, zda satelit viděl a zda satelit zprávu obdržel, či nikoli.

No a to chci právě ve videu otestovat, jaká je úspěšnost odeslat 10 zpráv v ideálních podmínkách (louka), ve zhoršených (les bez listí) a nejhorších (smrkový les + město).
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: SPOT Gen3 - Satelitní messenger

Příspěvekod wawrik » čtv bře 5, 2015 8:41

hlp3 píše:Pokud SPOT na satelit nevidí, příjme GPS souřadnice, zprávu začne vysílat a pak zobrazí, že je zpráva odeslána. SPOT ovšem neví, zda satelit viděl a zda satelit zprávu obdržel, či nikoli.
Uf... Si si tým istý? Skúšal si to, trebárs doma, v budove? To by potom nedávalo veľký zmysel, že v miestach so zlou satelitnou viditeľnosťou sa výdrž rapídne skracuje...

A bol by to teda veľký ústup od použiteľnosti druhej generácie, kde sa satelity pingovali pred každým spojením a overovalo sa odoslanie custom messages.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: SPOT Gen3 - Satelitní messenger

Příspěvekod hlp3 » čtv bře 5, 2015 11:12

No k tomu chci právě udělat ten test.

Jinak zkracování životnosti baterie ve zhoršených podmínkách je zapříčiněno podle mě příjmem GPS, ne odesíláním zpráv.
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: SPOT Gen3 - Satelitní messenger

Příspěvekod fps » čtv bře 5, 2015 13:44

hlp3 píše:Ok, odkaz na video sem tedy dávat nebudu...

kašli na ty kecy, udělej ho, a dej sem odkaz, já se rád na videa co se týkají turistiky kouknu, i když danou věc nebudu používat
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: SPOT Gen3 - Satelitní messenger

Příspěvekod apuka » čtv bře 5, 2015 14:33

Hafi píše:Rozumím, že ti nerozumím. Možná uvažuju až moc racionálně, a lepší nic než něco (vč. důvodu) mi úplně blízké není.
Ale na horach je to jednoduche. Mas neco, Tve podvedomi "zvolni", protoze prece kdyby se mi neco stalo, tak dokazu privolat pomoc a uz nejsi tak pozorny. Navic bez pomucek mnohem lepe funguje intuice (jak psal mike), hlavne kdyz chodis casteji sam. Nekonec clovek si podvedome dava vetsi bacha, kdyz jde sam jako kdyz jdes se stejne zdatnym kamaradem...
Co se tyce racionality vs. intuice. Myslis, ze v obtiznejsim terenu Tvuj mozek racionalne vyhodnocuje kazdy krok? Pokud ano, davas si skara pozor na kroky a jdes pomalicky, pomalu - a stejne obcas zakopnes. A pokud ne, zapracuje intuice, ktera casto i bez toho, abys videl, kam slapnes slapne na bezpecne misto (az na par vyjimek :-)).

@hlp3: Tady si opravdu nikdo nepomeroval sve pero.... Ale promn, Tvoje reakce pripomela prislovy "potrefena husa zagagala"....
S amaterskymi videorecenzemi maji vsichni pravdu, ze jsou vetsinou o nicem. Mozna Tvoje bude fajn, kratka a vystizna a ver, ze Te potom Ti sami lide budou chvalit. Ale na druhe strane bys mel sam byt svym prvnim kritikem, ktery zkusi nezaujate posoudit uzitecnost v podstate kazde kocky filmu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: SPOT Gen3 - Satelitní messenger

Příspěvekod mike » čtv bře 5, 2015 16:45

hlp3 píše:Jinak zkracování životnosti baterie ve zhoršených podmínkách je zapříčiněno podle mě příjmem GPS, ne odesíláním zpráv.

Z jakeho duvodu? GPS je pasivni prijimac. U turisticke GPS jsem zadne zmeny ve vydrzi baterky v zavislosti na podminkach nepozoroval (a to jsem jednou zkousel vydrz v byte).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: SPOT Gen3 - Satelitní messenger

Příspěvekod mike » čtv bře 5, 2015 16:53

apuka píše:Ale na horach je to jednoduche. Mas neco, Tve podvedomi "zvolni", protoze prece kdyby se mi neco stalo, tak dokazu privolat pomoc a uz nejsi tak pozorny.

Tak nejak. Ono se to tezko vysvetluje, protoze to funguje na povedome urovni. Mobil meni situaci taky, ale ne moc, protoze vim, ze se na nej neda spolehnout a signal spis nebude nez bude.

apuka píše:Navic bez pomucek mnohem lepe funguje intuice (jak psal mike), hlavne kdyz chodis casteji sam. Nekonec clovek si podvedome dava vetsi bacha, kdyz jde sam jako kdyz jdes se stejne zdatnym kamaradem...

A navic se to postupne vytvari lety solochozeni. Kdyz nejdu sam, tak to sice uplne nezmizi, ale odsune se do pozadi. Veci, ktere jinak proste vim, aniz bych nad nima musel premyslet, musim horko tezko dolovat a pak uz si nejsem jisty. Takze naprosto chapu, ze kdo sam nechodi, tak vubec nemusi vedet, o cem je rec.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: SPOT Gen3 - Satelitní messenger

Příspěvekod wawrik » čtv bře 5, 2015 18:05

mike píše:Z jakeho duvodu? GPS je pasivni prijimac.
Lebo stále dookola spúšťa fix procedúru.

Ale to je príliš málo na tak radikálne skrátenie výdrže.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: SPOT Gen3 - Satelitní messenger

Příspěvekod mike » čtv bře 5, 2015 18:12

To by musely byt hodne spatne podminky, aby spoustel fix proceduru, na to jen zhorsene nestaci. Kdyz teda nepouzivas nejaky super setrici mod. Treba v byte mi fix nechyti, ale kdyz vylezu na balkon a pockam si na nej, tak uz drzi i vevnitr a to ukazuje signal velmi slaby.

A jak pises, rozdil ve spotrebe neni tak velky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: SPOT Gen3 - Satelitní messenger

Příspěvekod wawrik » čtv bře 5, 2015 19:47

Pri tak veľkých zmenách času a polohy, ako používa Spot, som si pomerne istý, že sa fix spúšťa zakaždým.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Další

Zpět na Mapy, navigace, GPS