Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod Freediver » pon úno 14, 2022 18:52

Ahoj, moc o tomto tématu nevím, tak jsem si řekl, že se zeptám.

Má dnes smysl investovat pro navigaci v horách do smart hodinek (Garmin, Suunto)?

V horách se pohybuji odhadem cca 12 let (Skotsko, Norsko, Alpy, Dolomiti, Tatry), ale zatím jsem si vystačil s off-line Mapy.cz v mobilu nebo jako zálohou klasickou mapou a kompasem (i když to jen nouzově a připadal jsem si jak ve středověku).

Doba se vyvíjí a tak bych rád ověřil, zda mi něco neuniká. Zda pokud zapomeneme na ty běžné nevýhody mobilů v horách (baterie v zimě, možnost rozbití, nutnost stáhnout off-line mapy jelikož v horách není signál), zda je kromě těchto známých nevýhod dnešní smart hodinky dokáží v navigaci předčít. Nebo jestli jde jen o komerční bublinu "kup si hodinky s navigací za 20k" a nebo jestli to má opravdu smysl a nabídne to oproti navigace v telefonu něco zásadního navíc.

Žádné několikadenní pochody nedělám, spíše jen několikahodinové výstupy (občas s přespáním někde na špici), tedy navigační riziko představují hlavně sněhové bouře, mlhy, případně na některých zimních výstupech v těžkém terénu pád někam kam nechci (při nechtěném sejití z cesty, kterou pod hromadou sněhu / ledu nevidím ...typické například pro zimní Lofoty). O standalone navigaci neuvažuji, protože bych ji nevyužil.

Předem díky za názory / informace.
Freediver
nováček
nováček
 
Příspěvky: 74
Registrován: ned zář 19, 2010 20:09

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod milarepa » pon úno 14, 2022 21:11

pokud uvažuješ o hodinkách s navigací, tak jedině Garminy, ty jsou celkově o parník napřed před zbytkem, a jejich mapové podklady tak o 3 parníky..

výhody navigace v hodinkách je jednoznačně přesnost, mají lepší snímač GPS signálu než mobil, dokážou brát signál z více navigačních systémů současně a nové Fénixy k tomu i na dvou frekvencích zároveň (L1 a L5), ještě nedávno byla jedna frekvence L1 pro civilisty a druhá L2 jen pro armádu,ta byla mnohem přesnější, teď se to změnilo na L5, takže když někde zakufruješ, tak se ti s Fenixy 7 nestane, že nechytneš signál. Další výhoda je výdrž baterky, když si to rozumně nastavíš, tak ti hodinky vydrží pár týdnů bez nabití.....tzn., celý trek, a mobil můžeš mít v klidu vyplý, takže není třeba s sebou ani tahat powerbanku

Záleží na tobě jaké máš priority, vyloženě jen kvůli GPS bych si drahé hodinky nepořizoval, ale když už si chceš z nějakého důvodu pořídit chytré hodinky a outdoor děláš navážno, tak se vyplatí inestovat do nových Garminů

třeba pro mně to byla jasná volba, často chodím dlouhé sólo treky, a vysoko v horách, někde ve skalách je často problém chytnout v mobilu gps signál, a ve vichru a husté mlze, případně dešti je práce s papírovou mapou prakticky nemožná (pokud ji tedy zrovna mám), takhle se jen kouknu na zápěstí a vím kudy pokračovat.....tenhle problém je často i v našich kopcích, jen to není takové drama :-)
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod Freediver » pon úno 14, 2022 22:26

Zajímavé... díky moc za info. Takže když to shrnu, tak:
1) Menší šance absence signálu
2) Přesnější poloha
3) Přístup k lepším mapám

Že Garmin je na tom nejlépe jsem slyšel (na Suunto jsou strašné recenze kvůli absenci slušné aplikace, která by hodinky podporovala). Akorát tedy budu muset zvážit jestli v budoucnu pořídit Garmin Fenix (čistě na sucho) nebo Descent (protože by se mi to hodilo i na potápění - Descent 2 má super vibrační alarmy na výkonnostní freediving).

Každopádně díky
Freediver
nováček
nováček
 
Příspěvky: 74
Registrován: ned zář 19, 2010 20:09

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod mike » pon úno 14, 2022 22:34

Ach jo, tak trochu reality do toho fanatismu... ;-)

milarepa píše:pokud uvažuješ o hodinkách s navigací, tak jedině Garminy, ty jsou celkově o parník napřed před zbytkem

Leda pro hipstery, co chteji milion funkci k nicemu, osobne bych od Garminu nekoupil nic, neumeji software a hardware taky nic moc. Podobne s mapama, ve slozitejsim terenu jsou jejich vektorove mapy nepouzitelne.

milarepa píše:výhody navigace v hodinkách je jednoznačně přesnost, mají lepší snímač GPS signálu než mobil, dokážou brát signál z více navigačních systémů současně

Jak ktery mobil, ze... hodinky maji omezenou velikost anteny, mobil muze mit podstatne vetsi. Vice navigacnich systemu uz je dneska standard snad i u levnych mobilu.

Pokud porovnavas hodinky za 20k s mobilem za 3k, tak muzes mit pravdu, ale pri srovnatelne cene tezko. Vyhoda mobilu je vetsi displej, lepsi GPS software a tim i moznost lepsich map. Mam v mobilu AV mapy a proti tem jsou ty Garmini detska cmaranice.

milarepa píše:někde ve skalách je často problém chytnout v mobilu gps signál

No vidis, mne se to jeste nestalo, az jsem byl prekvapen, jak dobre mi drzi GPS v mobilu signal. Holt neni mobil jako mobil. Dokonce jsem u nas prestal pouzivat na zaznam GPS logger, jelikoz mobil ho plne nahradi, coz jsem jeste pred 5 lety nepovazoval za mozne. Jedine minus je vydrz baterky pri stalem logovani, ale cely den to v pohode vydrzi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod mike » pon úno 14, 2022 22:50

Freediver píše:Takže když to shrnu, tak

Nic z toho neni pravda, sorry, viz vyse.

Freediver píše:Nebo jestli jde jen o komerční bublinu "kup si hodinky s navigací za 20k" a nebo jestli to má opravdu smysl a nabídne to oproti navigace v telefonu něco zásadního navíc.

Tohle dost zalezi na tobe, jak to chces pouzivat. Oboji ma sve plusy i minusy. Hodinky jsou podle mne spis pro fitness lidi, co si chteji merit tep, spalene kalorie apod. Pripadne pro lidi, kteri presne vedi, co chteji. Ja treba pouzivam 15 let stary model Suunto kvuli barometrickemu vyskomeru se zaznamem, jelikoz v horach vysku znat potrebuju a Suunto je umi nejlip. Ovsem hodinky s GPS jsem si (zatim) nekoupil, jelikoz mi zacnou davat smysl, az bude vydrz baterky pri stalem zaznamu vyrazne vetsi, nez u GPS loggeru, coz zatim neni. Protoze hodinky musi fungovat furt, nemuzu si dovolit, aby mi po tydnu v horach chciply (moje vydrzi rok).

Freediver píše:V horách se pohybuji odhadem cca 12 let (Skotsko, Norsko, Alpy, Dolomiti, Tatry), ale zatím jsem si vystačil s off-line Mapy.cz v mobilu nebo jako zálohou klasickou mapou a kompasem (i když to jen nouzově a připadal jsem si jak ve středověku).

Misto Mapy.cz si porid Locus, vyrazne lepsi aplikace i mapy a muzes si tam dat vlastni, pri trose usili tam dostanes libovolnou mapu, klidne naskenovanou. Klasicka mapa je ovsem furt to nejlepsi diky plose. To je zasadni minus hodinek, maly displej. Mobil je v tomhle lepsi, ale furt ne dost dobry. Na mikronavigaci staci, na vetsi planovani je lepsi ta stara papirova. Neni problem to kombinovat, na mobilu se podivas, kde zrovna jsi a na (stejne) papirove mape se pak zorientujes poradne.

Vyhoda hodinek je, ze je mas na ruce a muzes se kdykoliv kouknout. Plus senzory navic. Chces si merit tep? Chces se neustale koukat, kde jsi a kolik jsi spalil kalorii? Pak si je porid ;-)

BTW,
Freediver píše:Má dnes smysl investovat pro navigaci v horách do smart hodinek (Garmin, Suunto)?

Ne, investicni hodinky sice existuji, ale je to uplne neco jineho ;-) Tohle je cista spotreba. Spravna otazka je, jestli ma smysl utratit sve penize za hodinky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod apuka » pon úno 14, 2022 23:47

Tady docela souhlasim s mikem. Popravde receno prispevek milarepy je krome jedine veci uplne mimo (presneji receno skoro nic z toho neni pravda, alespon ne tak, jak on pise) - a to veci je, ze "výdrž baterky, když si to rozumně nastavíš, tak ti hodinky vydrží pár týdnů bez nabití". I to ale zavisi od konkretnich hodinek a pokud budes pouzivat GPS, tak podle presnosti se dostanes tak na uroven mensich jednotek dnu.

Taky souhlasim, ze v mobilu je lepsi mapy.cz vymenit za Locus, nejlepe za placenou verzi (pripadne i s placenou mapou dane oblasti) - ne predplacenou ale starsi jednorazove zaplacenou. Nebo jeste lepsi je si koupit napr. Ape map, tam si muzes doinstalovat (nektere treba dokoupit) taky ruzne mapy ruznych urovni podrobnosti podle potreby, napr. i ty AV mapy pro Rakousko. Zase zavisi i od dalsich funkci, ktere chces vyuzivat, resp. jak pripadne nalogovane trasy chces dal zpracovavat.

Pokud "vysoko v horach, nekde ve skalach" mas problem chytnout signal, tak je to tim, ze jsi v nejake rokli a mas zakryty vyhled na nebo (tj. i druzice). V Alpach, Dolomitech ale i jinde se Ti to obcas stane, v nekterych oblastech casteji, jinde mene. To same se TI muze stat ve meste kolem vyssich budov, v hustem lese, atd. Ale tam, je naprosto jedno, jestli Ti GPS pracuje s jednou nebo dvema frekvencema, stejne z dane druzice nechytnes ani jednu. A na bezne potreby ty dve frekvence ani na presnost nijak extra nepomahaji, je to zanedbatelne.

Jeste by sis mel uvedomit, ze na samotne "navigovani" uplne ty hodinky (ani mobil, i kdyz tam je vice moznosti) uplne nebudou. Spise na logovani trasy a ukazani v pripade potreby na mape. Nejrozumnejsi navigacni funkce tady je jit zpet po vlastni stope, pripadne jeste navigace do nejakeho predem ulozeneho bodu zajmu, kdyz tam nekde bloudim - to ale casto lepe nahradi kouknuti se na mapu s GPS sve polohy. Ale trochu predpokladam, ze Tys myslel pod "navigaci" neco jako "sebenavigaci", ze kuoknes na mapu a ze kde jsi, kde je co v okoli a kam chces jit a rozhodujes se potom sam. Proste ne jako v auto "na nejblizsi krizovatce zaboc doleva" :-), i kdyz za jistych okolnosti to nektere systemy na Androidu toto udelaji, napr. i v Suunto 9 se to da, ale tam se upozornuje jenom pipanim, ze se mas kouknout na hodinky a ty zobrazi, kam mas zabocit.
Na nejake spolehani se na GPS a mapu, aby ses vyhnul tem neprijemnostem, cos popisoval (pad pri sejeti z cesty, snehova boure, ...) ale nespolehej, hlavne ne nekde, kde mas cestu po uzsim hrebeni. To by mohlo byt o zivot. Presnost GPS, hlavne za horsich povetrnostnich podminek a jeste vedle nejakeho vetsiho srazu neni moc dobra, klidne Te o nekolik (pocitej radeji i s moznosti 10+) metru povede mimo. Navic vetsina map je prilis malo presna na takove "jemnosti". Toto je naprosto stejne pro nejlepsi hodinky i mobily.

Osobne si myslim, ze hodinky pri samotne turistice vyuzijes hlavne, pokud chces sledovat, pripadne monitorovat i nejake jine veci, napr. tep (tady se ale nespolehej jen na mereni cidla hodinek, lepsi je hrudni pas /trocha otrava/ nebo od Polaru pas na ruku), oxymeter (hodi se pri vyssich nadmorskych vyskach jako prevence vyskove nemoci). Sledovani kalorii a jinych treninkovych ukazatelu tady nema velky smysl, pokud to nedelas jako mereni sportovni vykon a trenink.
Mapy vyuzijes prakticky jen na mobilu - na hodinkach vice-mene jenom na urceni smeru a pripadne vzdalenosti od nejakeho bodu, jinak mas prilis malou obrazovku. Ale ani na mobilu nebudes mit rozumny prehled okoli na vetsi vzdalenosti - papirovou mapu si rozprostres, v mobilu ji sice zmensis, ale uz nevidis nazvy a podrobnosti. Na druhe strane se musis opravdu vice starat o "stavu" a mit radeji powerbanku.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod Freediver » úte úno 15, 2022 0:21

Díky za druhý pohled.

Jen pár komentů... a dotazů.

GARMIN
S tím Garminem... sice sám nemůžu posoudit, ale pokud už by navigace měla probíhat přes hodinky, tak Garmin má nejlepší recenze. Suunto má tragickou appku... je tam i problém nahrát trasy... takže to je úplný fail. To jenom co mi kamarádi ukazovali a co jsem dohledal při srovnávání různých výrobců.

HODINKY
Hmmm...tady mi právě nejde o měření sportovního výkonu. Ten řeším u specifických tréninků u freedivingu a na to mám specifické potápěčské / freedive hodinky (chytré hodinky tady použít nejdou). Když už potřebuji tepovku pro kardio a podobné, tak raději spáruji přesný hrudní pás s mobilem a monitoruji v mobilu. Šlo mi o ty chytré hodinky hlavně kvůli lavigaci...

BAROMETR
Můžu se zeptat k čemu využiji v horách barometr? Nevím jestli kvůli předpovědi bouří nebo přehledu o nastoupaných metrech. Pokud by hodinky s GPS pro navigaci postrádaly smysl, zvažoval bych vykašlat se na navigaci přes hodinky a zůstat u mobilu a u nějakých relativně levných odolných hodinek typu Suunto Core Brushed Steel do 6 tis, s tím, že tam je pár základních funkcí, záložní kompas, které můžu nosit i do kanclu a hotovo.

AM / Lotus maps
Těmi AM mapy myslíš Avenza Maps? Je to lepší než Mapy.cz? Nebo bych měl používat na hory ty zmiňované Lotus?...vůbec to neznám...

MOBIL
Mám aktuálně Samsung S10+. Dá se snad u mobilů někde v popisu dohledat, jak jsou na tom s velikostí přijímače / příjmem GPS signálu? ...to snad ani v recenzích nenajdu nebo ano?

PAPÍROVÉ MAPY
Ty papírové mapy jsou pro mě úplně tabu... to je tak akorát na podívaní se předem někde v klidu na chatě nebo v autě nebo na běžnou turistiku. Jelikož mám většinu výstupů v drsných zimních podmínkách, nedokážu si představit nahoře někde ve vichru a lítajícím sněhu plápolat s mapou a buzolou. Myslím, že by bylo po mapě po prvním zkontrolování polohy. Navíc spíše než s celkovou orientací tam je problém v nalezení neprošláplé výstupové / zaváté sestupové cesty, apod.

Každopádně díky za info... možná mi to ušetří 20-30 tisíc... protože "cool" nebo "in" na zamrzlém štítě zimních Lofot být nepotřebuji...
Freediver
nováček
nováček
 
Příspěvky: 74
Registrován: ned zář 19, 2010 20:09

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod Freediver » úte úno 15, 2022 0:51

apuka píše:Jeste by sis mel uvedomit, ze na samotne "navigovani" uplne ty hodinky (ani mobil, i kdyz tam je vice moznosti) uplne nebudou. Spise na logovani trasy a ukazani v pripade potreby na mape. Nejrozumnejsi navigacni funkce tady je jit zpet po vlastni stope, pripadne jeste navigace do nejakeho predem ulozeneho bodu zajmu, kdyz tam nekde bloudim - to ale casto lepe nahradi kouknuti se na mapu s GPS sve polohy. Ale trochu predpokladam, ze Tys myslel pod "navigaci" neco jako "sebenavigaci", ze kuoknes na mapu a ze kde jsi, kde je co v okoli a kam chces jit a rozhodujes se potom sam. Proste ne jako v auto "na nejblizsi krizovatce zaboc doleva" :-), i kdyz za jistych okolnosti to nektere systemy na Androidu toto udelaji, napr. i v Suunto 9 se to da, ale tam se upozornuje jenom pipanim, ze se mas kouknout na hodinky a ty zobrazi, kam mas zabocit.
Na nejake spolehani se na GPS a mapu, aby ses vyhnul tem neprijemnostem, cos popisoval (pad pri sejeti z cesty, snehova boure, ...) ale nespolehej, hlavne ne nekde, kde mas cestu po uzsim hrebeni. To by mohlo byt o zivot. Presnost GPS, hlavne za horsich povetrnostnich podminek a jeste vedle nejakeho vetsiho srazu neni moc dobra, klidne Te o nekolik (pocitej radeji i s moznosti 10+) metru povede mimo. Navic vetsina map je prilis malo presna na takove "jemnosti". Toto je naprosto stejne pro nejlepsi hodinky i mobily.


...ono pro upřesnění já většinou v horách někam lezu, abych tam pak nahoře fotil... viz moje stránky: https://www.vaclavkrpelik.com/galerie/m ... dventures/
...nevím jestli sem můžu dávat link (kdyžtak smažu / smažte).

Tedy opravdu mi nejde o nějaký 2 dny dlouhý trek a všeobecnou orientaci v terénu, ale spíš o to:
1) Najít nástupovku
2) 2-4 hodiny po ní stoupat aniž bych skončil mimo a musel se vracet a koumat kudy nahoru
3) Po focení se vracím dolů za tmy (pokud nahoře nespím) a cesta zpět je většinou zafoukaná sněhem (svoje stopy nenajdu), navíc je tma (už se mi párkrát stalo, že jsem dolů lezl špatně, skončil nad nějakým převisem a musel se vracet nahoru a hledat cestu dolů).

Nicméně tak jako tak vidím, že bude lepší zůstat u mobilu a v hodinkách mít maximálně jako zálohu kompas.
Takže moc díky za info.
Freediver
nováček
nováček
 
Příspěvky: 74
Registrován: ned zář 19, 2010 20:09

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod mike » úte úno 15, 2022 1:23

Freediver píše:S tím Garminem... sice sám nemůžu posoudit, ale pokud už by navigace měla probíhat přes hodinky, tak Garmin má nejlepší recenze. Suunto má tragickou appku... je tam i problém nahrát trasy... takže to je úplný fail.

Tohle neumim posoudit, Suunto aplikaci jsem nevidel. Jestli je ale horsi, nez Garmini, tak to musi byt fakt sila ;-)

Freediver píše:Můžu se zeptat k čemu využiji v horách barometr? Nevím jestli kvůli předpovědi bouří nebo přehledu o nastoupaných metrech.

V zasade oboji, ja ho pouzivam hlavne na logovani vyskoveho profilu. Je vyrazne presnejsi, nez co leze z libovolne GPS. Bourka se z toho poznat da taky, ale uprimne, kdyz uz je to poznat, tak ji obvykle i vidis. Neni ale od veci znat aktualni tlak vzduchu, podle toho se da odhadnout stabilita pocasi, kdyz nemas jiny zdroj. Coz se mi obcas stava, ze jsem par dni bez mobilniho signalu.

Freediver píše:Pokud by hodinky s GPS pro navigaci postrádaly smysl, zvažoval bych vykašlat se na navigaci přes hodinky a zůstat u mobilu a u nějakých relativně levných odolných hodinek typu Suunto Core Brushed Steel do 6 tis, s tím, že tam je pár základních funkcí, záložní kompas, které můžu nosit i do kanclu a hotovo.

Jo, tohle dava smysl.

Freediver píše:AM / Lotus maps
Těmi AM mapy myslíš Avenza Maps? Je to lepší než Mapy.cz? Nebo bych měl používat na hory ty zmiňované Lotus?...vůbec to neznám...

Ne Lotus, ale Locus. Tohle: https://www.locusmap.app/. Muzes si to vyzkouset na free verzi a jestli ti to sedne, tak si zaplatit Pro. Rozhodne se to vyplati. BTW, kdyz jsem tam vlezl, vsiml jsem si informace o Swisstopo mapach. Pochybuju, ze bys je dostal do hodinek a i kdyby, tak by na tom malem displeji byly nanic.

Freediver píše:Mám aktuálně Samsung S10+. Dá se snad u mobilů někde v popisu dohledat, jak jsou na tom s velikostí přijímače / příjmem GPS signálu? ...to snad ani v recenzích nenajdu nebo ano?

Kdyz si das praci, tak nejspis jo. Tady je zakladni: A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO (tj. vsechny druzice, co se daji). Rekl bych, ze u tohodle mobilu to resit nemusis. Spis si to odzkousej prakticky v mistech se spatnou viditelnosti oblohy. Idealne na nejakem vylete ve skalach, zapni logovani a doma koukni, jak dobre to drzelo stopu.

Freediver píše:Ty papírové mapy jsou pro mě úplně tabu... to je tak akorát na podívaní se předem někde v klidu na chatě nebo v autě nebo na běžnou turistiku. Jelikož mám většinu výstupů v drsných zimních podmínkách, nedokážu si představit nahoře někde ve vichru a lítajícím sněhu plápolat s mapou a buzolou. Myslím, že by bylo po mapě po prvním zkontrolování polohy. Navíc spíše než s celkovou orientací tam je problém v nalezení neprošláplé výstupové / zaváté sestupové cesty, apod.

OK, pak papirovou mapu na planovani a mobil na navigaci v terenu. Tady by mozna mohly mit hodinky male plus, ze je mas na ruce a tedy se muzes kouknout kdykoliv, ale v zime to stejne pada, jelikoz je mas pod rukavem nebo rukavici.

Freediver píše:Každopádně díky za info... možná mi to ušetří 20-30 tisíc... protože "cool" nebo "in" na zamrzlém štítě zimních Lofot být nepotřebuji...

Osobne si myslim, ze na to, co pises, je mobil lepsi a ze kdybys hodinky potreboval, tak uz o tom vis. Protoze by ti neco chybelo a ony by to mely. Rozhodnout si to ale musis sam. Jestli je nekdo z kamosu ma, tak si je na jednu akci pujc a uvidis sam.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod mike » úte úno 15, 2022 1:31

Freediver píše:...nevím jestli sem můžu dávat link (kdyžtak smažu / smažte).

Za mne jako moderatora v pohode. Fotky pekny a ta trocha komerce je dobre schovana ;-) Tj. kdybys to mel v podpisu, tak se nam to asi libit nebude, takhle pro dokresleni situace naprosto v poradku, no a v profilu na hrane, za mne dobry, ostatni modi se mozna jeste vyjadri :)

Freediver píše:Po focení se vracím dolů za tmy (pokud nahoře nespím) a cesta zpět je většinou zafoukaná sněhem (svoje stopy nenajdu), navíc je tma (už se mi párkrát stalo, že jsem dolů lezl špatně, skončil nad nějakým převisem a musel se vracet nahoru a hledat cestu dolů).

Jo, na tohle se GPS se zaznamem hodi nejlip. Uz mne to parkrat vytahlo z pruseru. Ovsem zrovna rozdlily v malych jednotkach metru jen tak nepoznas, vyzkouseno.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod ntz » úte úno 15, 2022 2:48

Freediver píše:...ono pro upřesnění já většinou v horách někam lezu, abych tam pak nahoře fotil... viz moje stránky ..


megahusty fotky, dobre ty !!!

tady jsou zase nekteri chytri jako radio .. ja docela s @milrepou souhlasim v nekterejch vecech .. navigace a mapy jsou muj konicek .. jde o to, ze na hodinkach (nebo normalni GPS) tu mapu fakt zas tak moc nestudujes a stejne ne-existuje zadna mapa, co by te dokazala provest tezkym terenem (nekde v skalach a nebo v horach) .. pokud mas furt tendenci cucet na navigaci kontrolovat kazdych 100m kde jses, tak by ty hodinky mozna mohly zlepsit tvoje workflow ... ja osobne kdyz nekam jdu, tak mam proste do navigace importovanou trasu, kterou si vytvorim doma .. dokud se drzim sve trasy, tak se vetsinou venuju nominalne mnohem casteji sve navigaci, pokud tam trasu nemam a nebo z te trasy sejdu a delam nejakej plan B, tak si vetsinou te navigace prestanu vsimat a zacnu pouzivat normalni buzolu ..

takze co tim chci rict - pokud je tvoje workflow takove, ze si peclive pripravujes trasu a ruzne varianty doma, pak si myslim, ze hodinky by ti mohly bejt prospesny .. pokud od tech hodinek cekas, ze ti nejak zlepsi takovou tu "improvizacni orientaci v terenu", tak si myslim, ze to fungivat nebude ...
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod Tomas » úte úno 15, 2022 7:36

Já mám od Garminu hodinky Forerunner 55 na záznam tras / tepu a Garmin Edge 830 na kole jako navigaci. Navigační funkčnost užívám na kole, naklikám si doma trasu kde jsem nikdy nebyl a pak podle toho jedu a funguje to obstojně a plní svojí funkci. Pokud jdu pěšo nosím s sebou klasickou papírovou (kde se dá dobře plánovat) a mapy.cz v odolným mobilu a nehodlám na tom nic moc měnit, protože to funguje.

Co se týče citlivosti, žádnej zázrak to není. Třeba ten Edge 830 když ho zapnu a vytáhnu kolo z baráku ujedu vždy pár set metrů než to "chytne" GPS/Glonass signál. Na telefonu bych to měl hned. A to ten Edge je oproti hodinkám velká krabice. Co se týče hardwaru/softwaru lze souhlasit s Mikem, je to ryzí shit plný bugů. Tady jsem třeba nedávno našel odpověď proč se Edge nedokáže u mě doma připojit k wifi. Vcelku komický bug u produktu za takovouhle cenu.

Celkově to není žádná hitparáda a o nic moc nepřicházíš. Mapy.cz v mobilu jsou u mě jednoznačně lepší řešení.

Opět souhlasím s Mikem, že to jsou veskrze věci pro fitness lidi co přesně vědí co chtějí. Jako věc na běhání/cyklistiku/jiný sport a měření a sledování výkonnosti je to dobré, ale tam to v podstatě končí.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod milarepa » úte úno 15, 2022 8:08

být tebou, tak si ty informace spíše než tady zjistím na nějakém fóru o hodinkách, kde ti o tom napíšou lidé, kteří ty hodinky reálně používají, tady to jsou spíše jen dojmy lidí, kteří si o tom maximálně něco přečetli....

Mike - napiš mi konktrétní mobil, který umí snímat gps signál ze všech navigačních systémů a na obou frekvencích, a jaký používá konkrétní chipset......mám pocit, že zase hodně vaříš z vody a valíš sem své subjektivní dojmy, že vše, co ty nepoužíáš je na hovno, viz. tvá psycho obsese proti vrstvení a nepromokavým bundám......abys měl v garminu naprosto podrobné mapy, tak si musíš stáhnout k těm základním Topo mapám i konkrétní mapu dané oblastí, CZ mapa je v ceně hodinek, zbytek si můžeš koupit na garminu, když někam konkrétně jedeš a potřebuješ to. Jestli je aplikace Garminu nahovno, tak mi napiš odkaz na lepší a použitelnější.....já jsem s ní třeba naprosto spokojen

jak jsem psal v prvním příspěvku, Fenix 7 bych si jen kvůli navigaci určitě nekupoval, ale pokud potřebuješ chytré hodinky a kromě sportu děláš navážno i outdoor, tak Fenix7 nebo Epix2 od Gramiinu je první volba
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod karaya1 » úte úno 15, 2022 8:11

Pokud bych vybíral hodinky, které by měly mít největší šanci chytit vždy signál, tak bych primárně chtěl, aby uměly:
1) co nejvíc navigačních systémů (GPS, Galileo, GLONASS, BeiDou, plus nějaké regionální pro případ, že bych byl v jejich dosahu) - největší šance "posbírat" i v obtížném terénu dost viditelných satelitů na to, aby výsledná geometrie nebyla na střelení se do hlavy
2) uměly trackovat co nejvíc satelitů současně (k čemu mi je, že umí pracovat se všemi systémy, když "vezmou" jen 12 satelitů současně a zbytek musí ignorovat)

Pokud by mi šlo čistě o přesnost, budu hledat hodinky, které umí frekvenční pásmo L1 i L5. Protože jejich kombinací umíš dopočítat dominantní složku chyby, odstranit ji z řešení a pozice je o dost přesnější. Nevýhoda je, že jeden satelit zabere dva trackovací kanály - každou frekvenci musíš sledovat zvlášť.
(Tady pozor, oproti tomu, co tvrdí milarepa, ti L1+L5 nijak nepomůže s dostupností - pokud nemáš signál v onom tradičním pásmu L1, velmi pravděpodobně nemáš ani L5 a celý satelit je tak pro tebe "neviditelný".)

V podstatě podobně se dají požadavky napsat i na mobil, kde je to s dual frequency (L1+L5) zatím dost na štíru. Často se stane, že čipset by to sice uměl, ale je to SW zablokované. Pokud bys hledal nový mobil, určitě se podívej do této tabulky, ať nevyhodíš peníze za něco, co tu DF nakonec umět nebude :wink:
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 680
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod karaya1 » úte úno 15, 2022 8:29

milarepa píše:napiš mi konktrétní mobil, který umí snímat gps signál ze všech navigačních systémů a na obou frekvencích, a jaký používá konkrétní chipset...

Viz odkazovaná tabulka, třeba Google Pixel6 s Broadcomm BCM4776 to umí. Od Korejců S21+ s BCM4775, Číňani to taky umí (Mi10, P30)... Jo, jde o vlajkové lodi (zatím), ale mobil jednak není jednoúčelový stroj, jednak Fénixy7 stojí ještě víc :wink: a jednak se dá čekat, že DF se bude šířit i do mid-range zařízení.

Pěkné review DF v Fenix7 při běhu v Německu je třeba tady.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 680
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod oodoow » úte úno 15, 2022 9:22

@freediver: Pokud někam lezeš a chceš se vrátit stejnou cestou, tak to budeš mít hodinky ideální. Funkce vrátit se po stejné trase je v tomto typu hodinek už x let.
Obecně hodinky mají výhodu oproti mobilu, že nejsou tak křehké a je mnohem menší šance, že selžou. Tj. rozbiješ je, dojde baterka, zmrznou atd..
Další velká výhoda je, že nemusíš pokaždé vytahovat mobil, máš okamžitě přístupnou informaci, kde jsi a zda jsi ještě na trase. S mobilem bys musel jít v ruce, což je za drsných podmínek dost opruz.

Na koukání na mapu bude vždycky lepší mobil, už kvůli velikosti displaye. Nové Fenix 7 mají možnost dotykového ovládání, takže tam už jde s mapou i dobře skrolovat, ale oproti mobilu je to pořád o řád horší, nehledě na to, že mapy.cz mají prostě podrobnější mapy než ty Topo od Garminu.

V podstatě pokud si trasu připravíš doma, klidně i s nějakými body, co si tam dáš, tak sledovat ji bude vždycky komfortnější s hodinkama. Pokud žádnou trasu nemáš a vymýšlíš ji v průběhu a hledáš na mapě, kde je co zajímavé a kam by jsi si šel, tak tam vede jasně mobil.

GARMIN - Mike je opět zaujatý, už jsme mu tu jednou vysvětlili, že Garmin je teď špička, která nemá moc konkurenci. Vypadalo to, že to pochopil, ale bohužel se po čase neobnovování této informace přepnul zpátky do jeho defaultního garmin-hater stavu. :twisted:

Osobně jsem měl suunto, pak jsem přešel ke garminu a je to generační skok, něco jako ze středověku do současné doby. :-)

Mám Garmin Fenix 6X Pro, teď o víkendu jsem šel Pražskou stovku 130Km/5000m+ a hodinky jsou v tomhle k nezaplacení, nemuset pořád koukat do mobilu kudy. Přítelkyně měla půjčené na stejnou trasu Fenix 7X a v porování můžu říci, že Garmin udělal velký skok dopředu, hlavně co se výdrže se zobrazenou mapou týče. F7X měly po 28 hodinách, co to šla, ještě stále přes 50% baterie.
Moje šestky by se vybily už tak po 20h, musel jsem pak přepínat na obrazovku s mapou jenom když jsem si nebyl jistý kudy, abych šetřil baterku. Stejně tak se u F7X ještě zvýšila přesnost GPS oproti šestkám.

Na tvém místě bych si rozmyslel, jak moc riskuješ tím, že chodíš často v noci neznámým terénem a jestli se vyplatí si pořídit další nástroj, který má schopnost tě udržet na trase a je komfortnější na používání.
Jinak F7X mají v sobě zabudovanou i svítilnu, což je další pojistka, kdyby všechno selhalo.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod apuka » úte úno 15, 2022 9:58

Freediver píše:Po focení se vracím dolů za tmy (pokud nahoře nespím) a cesta zpět je většinou zafoukaná sněhem (svoje stopy nenajdu), navíc je tma (už se mi párkrát stalo, že jsem dolů lezl špatně, skončil nad nějakým převisem a musel se vracet nahoru a hledat cestu dolů).

mike píše:zrovna rozdlily v malych jednotkach metru jen tak nepoznas, vyzkouseno
Ano, prave proto jsem psal, ze se nesmis bezhlave spolehat na GPS - i kdyby to byla Dual frequency. Hlavne kdyz jsi nekde na hrebeni nad previsem, nad velkym srazem, kolem velke hory a skaly - ale taky (me to napadlo, jak jsem se koukal na Tve fotky) kdyz jdes nekde na hrebeni a mas smerem do srazu pekne preveje. Proste at se snazis jakkoliv, nejakych par metru odchylek se muzes dockat, pokud pujdes napr. ve vanici, tak i vetsich.
Kdybys i lezl ve skalach, napr. v nejakem kominu nebo hodne zarezanem a uzkem zlabu, tak tam uz nepocitej s presnosti vubec.

Stejne tak nepocitej s tim, ze kdybys nekde na nejake mape doma naplanoval a naklikal nejakou trasu, vygeneroval z ni GPS soubor a ten jsi nahral do hodinek/mobilu, tak ze to bude na metry presne.

Takze ja vidim nejvetsi vyznam to uz spomenuti zaznamenavani si vlastni trasy a potom "navrat po vlastnich stopach". Ale i tam musis pocitat, ze ma smysl se tim ridit radeji az u odchylek aspon, rekneme, nejakych 5m, rozhodne ne metr-dva. Toto je fakt hodne dobre si uvedomit, ze v extremnim prostredi je pomoc GPS omezenejsi.
Ale je to za horsich podminek fakt obrovska pomoc i tak - a je jedno, jestli na to pouzijes hodinky nebo mobil. Vetsinou tam muzes nastavit, ze Te zacne upozornovat pri nejake prednastavene minimalni odchylce - to potom hned vis, ze si mas zkontrolovat pozici (ono to slapat a pritom furt koukat do mobilu/hodinek na nekterych mistech rozhodne neni rozumne :-)).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod apuka » úte úno 15, 2022 10:53

milarepa píše:být tebou, tak si ty informace spíše než tady zjistím na nějakém fóru o hodinkách, kde ti o tom napíšou lidé, kteří ty hodinky reálně používají, tady to jsou spíše jen dojmy lidí, kteří si o tom maximálně něco přečetli....
Byt Tebou (a delat veci a v prostredi jako pise Freediver), tak si ty informace spise nez na forach o hodinkach zjistim ty informace na forach, kde o tom napisi lide, co maji realne zkusenosti z prostredi a s cinnostmi, o ktery Freediver pise...

Sorry jako, ale co mohou za uzitecnou informaci v teto oblasti podat lide, kteri ty hodinky pouzivaji v 99,9% na jine cinnosti, v jinem prostredi a za jinych okolnosti. Zkusenosti z behu a cyklistiky v uplne jinem prostredi jsou neprenositelne do prostredi hor a skal, hlavne ne v zimnich podminkach.
milarepa píše:abys měl v garminu naprosto podrobné mapy, tak si musíš stáhnout k těm základním Topo mapám i konkrétní mapu dané oblastí, CZ mapa je v ceně hodinek
Vsak prave - ta CZ mapa je pro vetsinu lidi a v CR dostatecna, ale takova kvalita je na pouziti ve volnem VHT terenu malokdy dostatecna. Ano, muzes si ke Garminum dokoupit napr. ty AV mapy. Mame, sice se to koupilo k navigaci eTrex 30x, ale to je to same jako do hodinek. A proto mohu zodpovedne rict, ze tolik problemu to dostat do navigace jsem urcite s nicim jinym nezazil. Nejdrive cekani na dodani asi mesic a pul (nemeli skladem, dela se to potom "na zakazku"), potom reklamace (bo to jednoduse neslo nacist, na karte mapy byly, ale Garmin je nerozeznal a z jejich SW to do pristroje nedostanes), nove vytvorena karta i mapa na ni uz se navigaci rozeznala, ale stale nesla nacist - az z toho uplne odesla moznost jakoukoliv novou mapu dostat do navigace (nerikam, ze to nutne bylo tou kartou a mapou, ale casova souvislost je prilis silna, nejspise nejaka chyba v SW, ktera se projevila pri te karte/mape a mela zavazne dusledky na system), tri ctvrte roku se to nepovedlo (az se navigace nakonec doslovne rozbila).
No a si neumim predstavit vyuziti podrobnosti techto AV map na tech titernych displejech hodinek.

Mimochodem, kdyz si zacnes cist ty fora o hodinkach a vyselektujes lidi, ktere ty hodinky pouzivaji ve VHT a horolezeni (tj. nejblize k tomu, na co by je Freediver chtel), tak rychle zjistis, ze je prakticky jedno, jestli Garmin, Suunto, ... (jakykoliv vhodny model, na tom nezalezi), cca stejne problemy jsou se vsim. Viz moje prispevky, na co to vhodne neni. Dual frequency Ti pomuze mit presnejsi udaje, ale jen kdyz k tomu mas vhodne podminky. Resp. presneji, kdyz jsou podminky mene vhodne, tak zadnou vyraznou pridanou hodnotu nedaji. Konec koncu si to muzes i sam vyzkouset az je budes mit - naklolik se budou presne prekryvat Tvoje trasy, ktere si vyuzil vicekrat. Samozrejme nekde, kde nemas hodne sirokou cestu, ale uzkou stezku. Jo, samozrejme v prirode.
Mimochodem, napr. Suunto 9 ma moznost si nastavit "vyrovnavani" GPS trasy podle jinych svych senzoru, vcetne "predikce" v pripade vypadku signalu - a kupodivu to taky dokaze pomerne dost vylepsit vyslednou trasu. (Pisu to ze zkusenosti, ne "z nacteni". Manzelka ma Suunto 9 baro a syn Suunto Ambit Peak 3, chodi casto spolu a timpadem je moznost srovnat vysledne trasy.)

@Freediver: Po napsani men napada, pokud bys chtel hodinky s lepsi antenou, tak to jsou Suunto Ambit Peak 3, ktere je maji v skoro pulce obalu hodinek. Navic jsou to hodinky za slusnou cenu a jsou prave urcene nejvice na turistiku a horolezeni. Nemaji tolik (na ten ucel zbytecnych) funkci, napr. mereni kvality spanku, maji mene presne mereni tepu, ale na GPS jsou dobre.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod Freediver » úte úno 15, 2022 14:10

Díky všem za komentáře... ať už jsou některé odpovědi přesné nebo méně přesné, stejně mi z toho vychází lépe zůstat u navigace v telefonu a rozšířit ji o další mapy / aplikace.

Chápu, že sportovec, který bude v terénu běhat / lézt / jezdit trasy na výkon a čas, využije spíše ty chytré hodinky, ale to já nejsem (stejně jako spousta dalších outdoorových nadšenců, kteří nepotřebuji znát tepovku, kalorie, ani jak dlouho jim trval jaký úsek).

Budu spoléhat na navigaci v mobilu a pokud bych o mobil v terénu náhodou přišel (pád / baterka), budu mít úplně v nejhorším záložní kompas v hodinkách, které využiju i do kanclu / na běžné nošení.... objednal jsem dneska Suunto Core Brushed Steel za 5,7 ...což byla cena, kterou jsem za hodinky do kanclu stejně plánoval dát, ale k dobru mají kompas, barometr a další základní věci... to celé v kovovém odolném těle se safírovým sklem... takže žádné fičury, ale klasika.
Freediver
nováček
nováček
 
Příspěvky: 74
Registrován: ned zář 19, 2010 20:09

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod oodoow » úte úno 15, 2022 14:10

@apuka: Ehmm, kupovat si v dnešní suunto ambit 3 Peak, to je naprostý nesmysl. :roll:
Nosil jsem je spousty let a teď se na ně doma vrství prach. Jako jo, GPS měly na svou dobu nejpřesnější, ale ta doba už je dávno pryč. Dostat do nich trasu taky nebylo zrovna uživatelsky příjemné. Dostat z nich záznam aktivity byl někdy neřešitelný problém, ale to už myslím Suunto opravilo. Opravdu bych ale tenhle středověk teď nekupoval. :D
Jinak kdyby je někdo chtěl, tak za dvojku jsou jeho.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod apuka » úte úno 15, 2022 14:44

oodoow píše:kupovat si v dnešní suunto ambit 3 Peak, to je naprostý nesmysl
To je otazne a zavisi od Tvych preferenci :wink:. (Ehm, syn je kupoval malo pouzite, bez jedine vady, v original baleni, za nejakych 70 EUR, jinak s beznym sklem se daly pomerne bezne za 50 - nekde v AT na serioznych internetovych strankach - a bylo to proto, aby se zjistilo, jestli ma smysl manzelce nahrazovat ten rozbity eTrex a uz odchazejici Xiaomi MiBand 2 novymi zarizenimi nebo nahradit jednym novym zarizenim).
Ambit Peaky jsou stale lepsi v presnosti GPS nez mnoho novejsich - nejenom Suunto - hodinek, vsak se proto stale prodavaji. Neplati to za vsech okolnosti a mozna na dobre nove dual frequency modely.
Ja jsem to dal jako odpoved na moznost si koupit hodinky s co nejvetsi antenou, ty novejsi vetsinou maji anteny mensi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod oodoow » úte úno 15, 2022 15:25

apuka píše:To je otazne a zavisi od Tvych preferenci :wink:.

No jasně, pokud je někdo fajnšmekr do historické elektroniky anebo nepřívětivého suunto UI, tak ho samozřejmě tento model potěší. :twisted:
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod ntz » úte úno 15, 2022 17:09

Freediver píše:Díky všem za komentáře... ať už jsou některé odpovědi přesné nebo méně přesné, stejně mi z toho vychází lépe zůstat u navigace v telefonu a rozšířit ji o další mapy / aplikace.


s timhle uplne nesouhlasim ... ja si myslim, ze do tezkeho terenu je cudlikova navigace fakt dobra (treba ten Garmin 64/65/66) .. zacinal jsem s touchscreenovym eTrexem, pak jsem si poridil vyssi radu Montanu a nakonec jsem presel k cudlikovejm 6x .. Mam takovou tu nejlepsi mapu TransAlpine a ta je proste lepsi nez jakakoliv papirova mapa .. dal pouzivam OpenTopoMaps co jsou zadarmo a vzdy mi to stacilo - skutecne zavisi na tvem workflow - ta navigace neni k tomu, aby jsi podle ni nekde hledal cestu, ta navigace slouzi k tomu, aby ses' udrzel na ceste, co sis predem naplanoval a pripravil a aby ti hlavne ta navigace rekla kde presne ses' ..

ty hodinky asi nebudou uplne spatny (jak to tady padlo vyse - pokud na to mas tak si je kup) aby ti pomohly udrzet se na trase a urcite s nima bude pohodlnejsi prace nez porad odcvakavat normalni navigaci a cucet na ni .. Ja osobne si ale myslim, ze garmin 64/65/66 serie je proste to nejlepsi a nejlepe pouzitelne, co muzes mit ..

PS. nechci nikoho navadet, ale napriklad mapu norska, co stoji asi 350 euro jsem upiratil na torrentu :P (a par dalsich map taky, predtim, nez jsem presedlal na openTopoMap, ktere jsem zjistil, ze mi 100% staci)

edit. mel jsem od cca 2014 eTrex 30x, pak jsem si zpovykane poridil asi kolem 2019 Montanu 610 a od 2020 mam 64st .. pouzival jsem to vsude mozne po cele evrope, v cesku hodne na hledani kesek .. v zime v alpach na horach nekolikrat i v lete .. pujcil jsem ji kamaradum nekolikrat kdyz jeli lezt do hor (napr. loni Matterhorn) a nemohli si ji vynachvalit
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod Tomas » úte úno 15, 2022 19:00

oodoow píše:GARMIN - Mike je opět zaujatý, už jsme mu tu jednou vysvětlili, že Garmin je teď špička, která nemá moc konkurenci.

Já bych špíš řekl, že je to takový jednooký král mezi slepými.

Když uvážim, že mám od nich třeba na kolo druhou nejdražší navigaci co prodávají (výš než Edge 830 už je jen 1030) a má to dva roky bug co jsem postoval výše tak je to neobhajitelné.

Mám to, používám to, slouží to, ale v mnoha ohledech je to prostě sračka.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod mike » úte úno 15, 2022 19:01

oodoow píše:Obecně hodinky mají výhodu oproti mobilu, že nejsou tak křehké a je mnohem menší šance, že selžou. Tj. rozbiješ je, dojde baterka, zmrznou atd..

S tim souhlasim. Mobil muze pri navigaci v terenu snadno nekam upadnout a rozbit se nebo sletet nekam daleko a hluboko. U me stare nemapove GPS jsem ocenoval, ze ma poutko na zapesti, parkrat ji nejspis zachranilo. K mobilu by to chtelo neco podobneho, treba pouzdro s poutkem. Nikdy jsem se po tom neshanel, ale verim, ze existuje :)

oodoow píše:Další velká výhoda je, že nemusíš pokaždé vytahovat mobil, máš okamžitě přístupnou informaci, kde jsi a zda jsi ještě na trase. S mobilem bys musel jít v ruce, což je za drsných podmínek dost opruz.

Jo, ale tahle vyhoda pada v zime, kdy mas rukavice a hodinky pod silnejsim rukavem. Vadi mi to i u normalnich hodinek, na ktere se koukam jen zridka.

oodoow píše:GARMIN - Mike je opět zaujatý, už jsme mu tu jednou vysvětlili, že Garmin je teď špička, která nemá moc konkurenci. Vypadalo to, že to pochopil, ale bohužel se po čase neobnovování této informace přepnul zpátky do jeho defaultního garmin-hater stavu.

:D dej link, vzpominam si jen velmi matne. Jestli to bylo pred dvema a vice lety, tak mi cast pameti vymazal covid. Jak velkou si bohuzel nevzpominam ;-)

oodoow píše:Osobně jsem měl suunto, pak jsem přešel ke garminu a je to generační skok, něco jako ze středověku do současné doby.

Fajn, ale puvodni dotaz nebyl jestli Suunto nebo Garmin, ale jestli ma smysl utracet za hodinky s navigaci, kdyz uz ma clovek slusny mobil. Z diskuse celkem jasne vyplyva, ze to zalezi na cloveku a pouziti, pricemz Freediver uz se rozhodl, ze pro nej ne. Pro tebe jo, jenze ty jsi prave ten fitness clovek, co ho zajimaji hlavne vykony a furt nekam specha, takze nema cas se koukat na mapu, proste bezi jako robot podle toho, kam ho nasmeruji hodinky ;-)

oodoow píše:teď o víkendu jsem šel Pražskou stovku 130Km/5000m+ a hodinky jsou v tomhle k nezaplacení, nemuset pořád koukat do mobilu kudy.

Jak jsme jen mohli zit bez navigaci a mobilu :D Dopadnes jako ridici, coz uz bez navigace nikam nedojedou.

oodoow píše:Jinak F7X mají v sobě zabudovanou i svítilnu, což je další pojistka, kdyby všechno selhalo.

Od toho je spis nouzova minicelovka nebo svitilna v KPZ nebo lekarnicce ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod Tomas » úte úno 15, 2022 19:08

mike píše:K mobilu by to chtelo neco podobneho, treba pouzdro s poutkem. Nikdy jsem se po tom neshanel, ale verim, ze existuje :)

Poutko měl i můj starej Ulefon Armor. Nová Motorola Defy co mám ho má taky.

Ale je vlastně asi jedno jestli to spadne nebo ne, vydržet by měl 1.8 metru či něco podobnýho.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod mike » úte úno 15, 2022 19:28

Tomas píše:Tady jsem třeba nedávno našel odpověď proč se Edge nedokáže u mě doma připojit k wifi. Vcelku komický bug u produktu za takovouhle cenu.

:D jj, presne takove veci jsem myslel, typicky Garmin.

Tomas píše:Mám to, používám to, slouží to, ale v mnoha ohledech je to prostě sračka.

Asi tak. Cokoliv, co jsem od Garminu mel v ruce, a nebylo toho uplne malo, se v nejakem ohledu takhle projevovalo. Naprosto stupidni chyby nebo chovani, nad kterym zustaval rozum stat. V lepsim pripade neohrabany a user unfriendly software. Proto jsem psal, ze s jejich vyrobkama nechci mit co do cineni, nervy mam jen jedny a takove veci mne vytaceji. Davam prednost vyrobcum, kteri toho delaji min, ale poradne. S tim, ze nezapadnu mezi hipstery, uz jsem se nejak smiril :twisted:

Proto taky docela vaham nad satelitnim lokatorem. Je mi jasne, ze na me akce by bylo jedine rozumne neco takoveho mit a tohle se zda mit nejlepsi pomer vaha/vykon, ale je to Garmin a bojim se, ze se to podela zrovna kdyz clovek bude potrebovat SOS... :?

ntz píše:Mam takovou tu nejlepsi mapu TransAlpine a ta je proste lepsi nez jakakoliv papirova mapa

Zrovna tuhle jsem mel pred par lety v ruce, prohlizel jsem si ji na PC a nemuzu souhlasit. Presne naopak, jakakoliv z mych 1:25000 map, ktere v Alpach pouzivam, je lepsi a to vyrazne. Porovnaval jsem oblasti, ktere dobre znam a tohle by tam bylo tezko pouzitelne, pokud vubec. Mam ve zvyku se pohybovat ve slozitejsim terenu mimo stezky, obtiznost do PD+. Planovat predem se da jen ideove, rozhodne ne naklikat trasu, ta se resi az v terenu, jdu kudy je to pruchodne. A v naproste vetsine pripadu si vystacim s papirovou mapou. Podle GPS v mobilu jsem se navigoval vlastne jen jednou, kdy jsem musel uplne zmenit plan a spadnul pred okraj papirove mapy a dostal se do uplne neznameho terenu. Displej mobilu byl sice na planovani maly, ale dal jsem to, na hodinkach si to ovsem predstavit nedovedu.

ntz píše:ta navigace slouzi k tomu, aby ses' udrzel na ceste, co sis predem naplanoval a pripravil

To mi prijde skoro az degradujici. V mem pripade nepouzitelne, ja se casto, vlastne skoro vzdycky, rozhoduju az na trase, kudy pujdu. Doma se s (papirovou) mapou a pruvodcem zamyslim nad moznostma, ale v horach zjistim, ze je neco jinak a menim plany podle situace. Vlastne se nejspis jeste nestalo, abych sel celou trasu tak, jak jsem ji puvodne planoval.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod mike » úte úno 15, 2022 19:31

Tomas píše:Ale je vlastně asi jedno jestli to spadne nebo ne, vydržet by měl 1.8 metru či něco podobnýho.

Mozna i vydrzi, ale co je ti platny, kdyz lezi 500 vyskovych metru pod tebou ;-) Jednou jsem takhle sedel na vrcholu a sledoval, jak ma uplne nova lekarnicka skace po skalach a pak dolu na ledovec. Treba ji za par tisic let najdou a daji do muzea vedle Otziho :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod Tomas » úte úno 15, 2022 20:01

mike píše:Treba ji za par tisic let najdou a daji do muzea vedle Otziho :twisted:

A budou si říkat proč ti idioti nedali na lékárničku poutko :lol:

mike píše:Proto taky docela vaham nad satelitnim lokatorem. Je mi jasne, ze na me akce by bylo jedine rozumne neco takoveho mit a tohle se zda mit nejlepsi pomer vaha/vykon, ale je to Garmin a bojim se, ze se to podela zrovna kdyz clovek bude potrebovat SOS... :?

To bude asi o řády jednodušší zařízení než všechny tyhle hipsterský ksindly, ale nejspíš toho moc jinýho nakonec nevymyslíš. Asi bych to koupil, pokud jsi vystaven situacím kde by to bylo potenciálně využité. Nabídka je v tom segmentu a cenové hladině pokud vím dost malá.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Navigace do hor v mobilu vs v hodinkách

Příspěvekod mike » úte úno 15, 2022 20:19

Tomas píše:A budou si říkat proč ti idioti nedali na lékárničku poutko :lol:

Taky jsem si to rikal :D Ale jako idiot jsem si pripadal sam ;-)

Tomas píše:Asi bych to koupil, pokud jsi vystaven situacím kde by to bylo potenciálně využité. Nabídka je v tom segmentu a cenové hladině pokud vím dost malá.

No prave... kdyby to nebyl Garmin, tak moc nevaham. Nebojim se az tak toho, ze to selze v pruseru, ale ze nejaka stupidni softwarova chyba zpusobi, ze se vydesi doma a ja zrovna budu mimo mobilni signal, takze nebudu mit sanci nijak reagovat. Protoze jedna z funkci, kterou bych chtel vyuzit, je trasovani. Jen obcas, aby vedeli, kde asi tak jsem, ale prave tam si dovedu predstavit selhani.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Další

Zpět na Mapy, navigace, GPS