Mapy od VKÚ vs. mapy od SHOCart

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Mapy od VKÚ vs. mapy od SHOCart

Příspěvekod vorec » ned zář 25, 2005 19:31

Tak som si až nedávno všimol, že český SHOCart vydáva turistické mapy slovenských pohorí v edícii SR v mierke 1:50000. V takej istej mierke mapy robí aj VKÚ Harmanec, mám taký pocit, že v zásade sú tie mapy rovnaké, len predsa tie z VKÚ trocha premakanejšie, predsa len Vojenský kartografický ústav.
Čo ma však najviac zarazilo, že na tých SHOCart mapách, sa hrdo skvie logo KST (Klubu slovenských turistov). Pýtam sa preto, prečo nie je skôr na tých od VKÚ, prečo takpovediac podporujú českú firmu, robiacu mapy slovenských pohorí :shock: nie je to trochu zvrátený prístup...
Uživatelský avatar
vorec
účastník
účastník
 
Příspěvky: 433
Registrován: úte pro 28, 2004 19:30
Bydliště: Dubnica nad Váhom

Příspěvekod Rujir » pon zář 26, 2005 7:05

No ono to bude asi hlavne o dohode. Pokial si dobre pamatam, tak na prvych mapach VKU bolo tiez logo KST a teraz uz nie je. Aspon vieme, kam sa podelo... :P

Ale osobne si myslim, ze na nom prilis nezalezi. Predsa len v pripade map mi pride podstatnejsi ten Kartograficky Ustav, nez KST. Pochybujem, ze z KST niekto prejde vzdy celu oblast, z ktorej sa mapa momentalne vydava. Blbosti sa obcas najdu na kazdej mape a s najnovsimi ediciami VKU som nikdy nemal problem, takze nemam dovod menit znacku... :wink: :mrgreen:
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod pripluv » pon zář 26, 2005 8:05

Mě spíš štve, že to mají rozkouskovaný po celý zemi, takže hřeben Nízkejch Tater je přes tři mapy, Vysoký Tatry přes dvě...

By mohli třeba udělat speciální edici pohoří, to by se mi šiklo :ú
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Rujir » pon zář 26, 2005 8:34

Přípluv píše:Mě spíš štve, že to mají rozkouskovaný po celý zemi, takže hřeben Nízkejch Tater je přes tři mapy, Vysoký Tatry přes dvě...

By mohli třeba udělat speciální edici pohoří, to by se mi šiklo :ú


No hej, ale uz teraz je ta mapa tak velka, ze keby bola z iecoho nepremokaveho, ta sa pod nou vyspis. Vies si predstavit aka velka by musela byt uz len mapa celych Nizkych Tatier?
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod pripluv » pon zář 26, 2005 11:10

Rujir píše:
Přípluv píše:Mě spíš štve, že to mají rozkouskovaný po celý zemi, takže hřeben Nízkejch Tater je přes tři mapy, Vysoký Tatry přes dvě...

By mohli třeba udělat speciální edici pohoří, to by se mi šiklo :ú


No hej, ale uz teraz je ta mapa tak velka, ze keby bola z iecoho nepremokaveho, ta sa pod nou vyspis. Vies si predstavit aka velka by musela byt uz len mapa celych Nizkych Tatier?


V podstatě taková delší nudle :wink: ...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Rujir » pon zář 26, 2005 12:50

Přípluv píše:
Rujir píše:
Přípluv píše:Mě spíš štve, že to mají rozkouskovaný po celý zemi, takže hřeben Nízkejch Tater je přes tři mapy, Vysoký Tatry přes dvě...

By mohli třeba udělat speciální edici pohoří, to by se mi šiklo :ú


No hej, ale uz teraz je ta mapa tak velka, ze keby bola z niecoho nepremokaveho, tak sa pod nou vyspis. Vies si predstavit aka velka by musela byt uz len mapa celych Nizkych Tatier?


V podstatě taková delší nudle :wink: ...


V podstate take mensie rogalo... :wink:
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod pripluv » pon zář 26, 2005 13:26

Rujir píše:
Přípluv píše:
Rujir píše:
Přípluv píše:Mě spíš štve, že to mají rozkouskovaný po celý zemi, takže hřeben Nízkejch Tater je přes tři mapy, Vysoký Tatry přes dvě...

By mohli třeba udělat speciální edici pohoří, to by se mi šiklo :ú


No hej, ale uz teraz je ta mapa tak velka, ze keby bola z niecoho nepremokaveho, tak sa pod nou vyspis. Vies si predstavit aka velka by musela byt uz len mapa celych Nizkych Tatier?


V podstatě taková delší nudle :wink: ...


V podstate take mensie rogalo... :wink:


Řekněme třetina rogala. Např. mapa centrální částo hřebene, kterej se táhne od západu na východ je na výšku. Okolo je dost věcí, který člověku moc nedaj, myslím člověku, jdoucímu do hor. Nehledě na to, že východní hřeben začíná v půlce mapy (opět na výšku) a západní končí v půlce třetí mapy (na výšku). Za:

1. hřeben by zabral velikost dvou map na výšku. To je za:
2. asi tak jedna a půl mapa hřebene na šířku, čili:
3. jedna delší, ale užší mapa hřebene

Jeden by mohl podotknout, že na hřeben mapa netřeba, ale třeba zrovna nástupy a sestupy se hodí a ty jsou momentálně na těch mapách, který člověk většinou nemá, zatím jsem nepoznal někoho, kdo by ty mapy na jedno pohoří táhl tři.
Samozřejmě, toto není problém jen NT, že jo. Ale na druhou stranu Maďarský mapy Rumunských pohoří jsou dělaný přímo na to jedno pohoří komplet sakum prdum a hotovo...

Sákra, jsem se ale rozepsal :((
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Rujir » pon zář 26, 2005 16:09

Přípluv píše:Jeden by mohl podotknout, že na hřeben mapa netřeba, ale třeba zrovna nástupy a sestupy se hodí a ty jsou momentálně na těch mapách, který člověk většinou nemá, zatím jsem nepoznal někoho, kdo by ty mapy na jedno pohoří táhl tři.
Samozřejmě, toto není problém jen NT, že jo. Ale na druhou stranu Maďarský mapy Rumunských pohoří jsou dělaný přímo na to jedno pohoří komplet sakum prdum a hotovo...

Sákra, jsem se ale rozepsal :((


No ja netvrdim ze nemas pravdu ale z toho vyplyva len jedno - Madari nepochopili kapitalizmus. :P Naco predavat jednu mapu, ked mozes predat tri, vsak ano? Ale pravdou ostava, ze kym nebude konkurencia, tak sa tento stav asi nezmeni, takze budme radi aj za cz vydavatela slovenskych map... :wink:
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod šíp » pon zář 26, 2005 16:29

když už jsme u těch map, tak bych se přimlouvala za nějaké "bytelnější" , které přežijí i naše zacházaní na horách. takto furt jenom kupuju mapy nové. Má to sice výhodu, že jsou stále aktuální
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Bytelné mapy

Příspěvekod Ryba » pon zář 26, 2005 18:36

Tak tady na to používáme se ženou dobrou vychytávku. Mapy prostě polepíme z lícové straně průhlednou páskou, (šířka 5 cm, 50 m stojí asi 25 kaček). Jedna páska vedle druhé, přesah stačí 1 cm. Pokud čekáme extrémní počasí, dá se i z druhé strany, pak je mapa opravdu "neprůstřelná". Výhoda téhle pásky je v tom, že je podstatně tenčí než třeba plotrové nebo laminační fólie, takže dobře přilne a pak drží jak helvítská víra. Nemusíte mít strach, že to bude žloutnout a olupovat se, jednu takto ošetřenou mapu máme 10 let a je v poho. Je lepší to dělat ve dvou a před tím, než se vrhnete na mapu si to na něčem vyzkoušet.
Uživatelský avatar
Ryba
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: pon srp 15, 2005 19:21
Bydliště: Brno

Příspěvekod norman_64 » pon zář 26, 2005 18:40

Mě ten systém tří map na jedno pohoří dost naprudil letos na Šumavě,když jsem tam byl na kole...Prvních pár dnů jsme jezdily s automapou a taky pomocí map na tabulích ve většině městeček a vesnic...pak jsme podchytili nějakou oboustrannou mapu- 1:100000 celé ŠUMAvy a byl klid..ale ten systém trí map je nic moc... :((
Uživatelský avatar
norman_64
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1379
Registrován: ned čer 19, 2005 9:51
Bydliště: Wanaka - NZ

Příspěvekod chonga » pon zář 26, 2005 18:50

VKU mapy jak Česka tak Slovenska preferuji a jsem s nimi spokojen.

VKU dělají i pětadvacítky. kupoval jsem Vysoký Tatry (pozítří odjezd uháááá :mrgreen: ) a ty jsou celkem přehledný.

já je taky :ú polepuji, ale jen ohyby a to páskou cca. 25 mm. Drží dobře a dlouho.
... každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán
Uživatelský avatar
chonga
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3078
Registrován: úte led 4, 2005 21:35
Bydliště: 3.patro v 3+1

Příspěvekod šíp » pon zář 26, 2005 19:11

hm, tak to vyzkouším a polepím. snad to trochu vydrží.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod vorec » pon zář 26, 2005 19:44

A to už som sa chcel sťažovať na kvalitu papiera :) a ono to ide tie ohyby aj prelepiť, tak to ma fakt sakra nenapadlo, lebo ma štvalo že vždy sa mi tam vytvorila na zhybe pekná ďúra a postupne expandovala.

Ale k tomu laminovaniu a prelepovaniu celých máp, má niekto skúsenosti s tým Nikwaxom Map Proof, malo by to impregnovať mapy - podľa úplne zbytočné... keď my kancelárske krysy máme lepiace pásky :D
Uživatelský avatar
vorec
účastník
účastník
 
Příspěvky: 433
Registrován: úte pro 28, 2004 19:30
Bydliště: Dubnica nad Váhom

Příspěvekod norman_64 » pon zář 26, 2005 19:49

vorec píše:A to už som sa chcel sťažovať na kvalitu papiera :) a ono to ide tie ohyby aj prelepiť, tak to ma fakt sakra nenapadlo, lebo ma štvalo že vždy sa mi tam vytvorila na zhybe pekná ďúra a postupne expandovala.

Ale k tomu laminovaniu a prelepovaniu celých máp, má niekto skúsenosti s tým Nikwaxom Map Proof, malo by to impregnovať mapy - podľa úplne zbytočné... keď my kancelárske krysy máme lepiace pásky :D

Nebo děláme v práci se samolepkama *
Uživatelský avatar
norman_64
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1379
Registrován: ned čer 19, 2005 9:51
Bydliště: Wanaka - NZ

Příspěvekod šíp » pon zář 26, 2005 19:58

já jsem na netu dokonce viděla nepromokavé pouzdro na mapu. ale v dešti se z něj samo vytahovat nemůže
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod pripluv » úte zář 27, 2005 5:34

chonga píše:VKU mapy jak Česka tak Slovenska preferuji a jsem s nimi spokojen.

VKU dělají i pětadvacítky. kupoval jsem Vysoký Tatry (pozítří odjezd uháááá :mrgreen: ) a ty jsou celkem přehledný.

já je taky :ú polepuji, ale jen ohyby a to páskou cca. 25 mm. Drží dobře a dlouho.


To je fakt, VT maj myslím dvě nebo tři mapy v 1:25 000. Jenže tam to jde, protože je všechno nalepený u sebe. Bejt v tomto měřítku NT, tak máš těch map asi tak pět :mrgreen:

Jinak, když podlepuju mapy, tak mě na tom nejvíc baví to první skládání :mrgreen:

A ještě mě štve ten jejich novej vynález mít druhou stranu bílou a ty informace v knížečce těžší než celá mapa. A ty igelitový futrály (ty nový, rozevírací) v mrazu praskaj...

...ale jinak to jsou dobrý mapy :wink:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Jano » úte zář 27, 2005 7:05

Naspäť k povodnej téme:
Včera som si podrobne pozeral obe varianty mapy toho istého územia - SHOCart aj VKU a pre mna je ta VKU mapa je ovela prehladnejsia. Nemyslim tym len obsahovu podrobnost, ale najma vyber farieb a sposob zobrazenia jednotlivych prvkov v mape. Mal som v ruke myslim Kralovu holu a zatial co na VKU mape je vsetko jasne na prvy pohlad (kde su kopce, kde je hreben, kde je znacka, kde su dediny a pod.), na SHOCart mape sa musis najprv zorientovat a jednotlive prvky takpovediac vyhladavat. Na vine je asi prilis tmava zelena farba pre lesy. A co ma tiez prekvapilo je nizsia citatelnost niektorych textov - neviem naco SHOCart tienuje texty, nema to ziaden prakticky efekt, len to znizuje citatelnost. A este jedna vec - zatial co VKU ma GPS siet cez celu mapu, SHOCart ju ma iba naznacenu na okraji, co je v podstate v terene nepouzitelne a pri nejakom pocitacovom spracovani si to vyzaduje pracu navyse - musis kupit veeeeelke pravitko a tie znacky na okraji si cez celu mapu pospajat, aby si dostal jednotlive priesecniky.
Na druhej strane dufam, ze SHOCart podobne ako v Cechach vyda cele svoje mapy v digitalnej verzii, ci uz pre Touratech alebo pre OziExplorer (co by som viac uvital).
Jano
 

Příspěvekod pripluv » úte zář 27, 2005 9:28

Díval jsi se jen na jednu mapu SHOCartu? Jde mi o to, jestli to třeba není chyba tiskaře při seřizování odběru barvy nebo tak něco.
Jestli to je na více mapách, tak ne...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Jano » úte zář 27, 2005 11:44

Vcera, ked som to porovnaval, tak som porovnaval iba jednu mapu. Faktom vsak je, ze ked som si asi pred mesiacom chcel kupit SHOCart, tiez som si ju nekupil, lebo sa mi subjektivne "nepacila" - nebola dost prehladna, uz si nepamatam, co to bolo - asi Velka Fatra (?).
Ale aby bolo jasno - myslim si, ze aj SHOCart mapy su sami o sebe dobre a dobre posluzia svojmu ucelu. Len VKU sa mi zdaju lepsie.
Inak - casto sprevadzam americkych, obycajne skusenych turistov a cykloturistov. Davame im k dispozicii VKU mapy a vravia, ze su to jedny z najlepsich (pre niektorych uplne najlepsie), s akymi po tej-ktorej krajine cestovali.
Jano
 

Příspěvekod pripluv » úte zář 27, 2005 11:47

Své základní poslání, totiž usnadnění orientace v terénu, plní na jedničku :smt023
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod mifr » úte zář 27, 2005 14:05

Mne se zdaji mapy od ShoCartu take graficky slabsi nez jsou klasiky od KCT (VKU). Zalezi na tom na co je clovek zvykly. Od kazde edice mam asi 10 map...Jeseniky a okoli v ShoCartu a Brno a okoli od KCT. A zatim jsem se ani s jednou edici neztratil :D Nepocitam-li male "klasicke" bloudeni lesem,kde ve skutecnosti jsou tri cesty rovnobezne a na mape je zakreslena jen jedna...A ted ktera to je,ze? :) Jinak presnosti obsahu jsou myslim plne srovnatelne, nehanel bych ani jednu edici...Ja osobne ale mam radeji mapy od KCT, nebot jsou tam veselejsi barvy... A nakonec jako obcasny bunkrolog musim pochvalit obe edice za zobrazeni linie opevneni arm1
Uživatelský avatar
mifr
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1875
Registrován: úte bře 15, 2005 14:04
Bydliště: Brno

Příspěvekod chonga » úte zář 27, 2005 18:46

Přípluv píše:
chonga píše:VKU mapy jak Česka tak Slovenska preferuji a jsem s nimi spokojen.

VKU dělají i pětadvacítky. kupoval jsem Vysoký Tatry (pozítří odjezd uháááá :mrgreen: ) a ty jsou celkem přehledný.

já je taky :ú polepuji, ale jen ohyby a to páskou cca. 25 mm. Drží dobře a dlouho.


To je fakt, VT maj myslím dvě nebo tři mapy v 1:25 000. Jenže tam to jde, protože je všechno nalepený u sebe. Bejt v tomto měřítku NT, tak máš těch map asi tak pět :mrgreen:

Jinak, když podlepuju mapy, tak mě na tom nejvíc baví to první skládání :mrgreen:

A ještě mě štve ten jejich novej vynález mít druhou stranu bílou a ty informace v knížečce těžší než celá mapa. A ty igelitový futrály (ty nový, rozevírací) v mrazu praskaj...

...ale jinak to jsou dobrý mapy :wink:


taky mám rád to první skládání :mrgreen: :mrgreen: zvlášt když je ta mapa trochu větší, to je potom "špalek" :mrgreen:

ano taky jsem měl radši popisky vzadu na mapě :(( ten futrál co dělají KČT vyhovuje víc :((
... každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán
Uživatelský avatar
chonga
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3078
Registrován: úte led 4, 2005 21:35
Bydliště: 3.patro v 3+1

Příspěvekod Vilík » úte zář 27, 2005 19:23

VKU 4ever!!!

Mam zkusenosti s obema a taky sem se v zadne z nich uplne neztratil, ale VKU ma lepsi mapy. A to jak Ceske, tak i Slovenske. Jsou prehlednejsi, obal vic vydrzi a samy od sebe se min trhaji...
Ale jsou i objektivni veci. VKU mapuje uzemi obou republik uz nekolik desetileti a sve mapy neustale zpresnuje a jak znamo, tak cesti vojensti kartografove sou nejlepsi na svete. Tatka za sve mise v Bosne pracoval s tamnima mapama a pak s tim, co tam zmapovali nasi a byl to obrovsky rozdil. A navic si i Americani nechavali sve sektory mapovat od Cechu... Dal je moznost na KCT nahlasit nesrovnalosti v mapach a oni je do dalsi edice opravi.

Vic by nam asi rekl Mapak, vystudovany kartograf, co nedavno prispival k GPS...
Však mě znáte...
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Příspěvekod chonga » pon říj 10, 2005 22:53

týden používání mapy VT a futrál v čudu.

a další poznání, mapy (nová vydání) se k nám asi dostávají docela se zpožděním a to jsem je kupoval v přímo v Trase v Praze.
... každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán
Uživatelský avatar
chonga
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3078
Registrován: úte led 4, 2005 21:35
Bydliště: 3.patro v 3+1

Příspěvekod pripluv » úte říj 11, 2005 5:12

To byl ten votevírací futrál :(( ?
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod chonga » úte říj 11, 2005 8:51

jo, asi jej začnu preventivně taky lepit páskou :mrgreen: :mrgreen:
... každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán
Uživatelský avatar
chonga
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3078
Registrován: úte led 4, 2005 21:35
Bydliště: 3.patro v 3+1

Příspěvekod pripluv » úte říj 11, 2005 10:05

:mrgreen: :mrgreen:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Jano » úte říj 11, 2005 15:59

A propos: futral. Ten ma Harmanec tiez podstatne lepsi, co sa tyka vyberania a najma vkladania mapy donho. SHOCart ma vkladanie cez "dlhsiu" stranu futrala, co je ovela menej prakticke ako vkladanie do otvaracieho futrala alebo (ako je v tomu v pripade starsich harmaneckych futralov, ktore vsak ja stale pouzivam, lebo su prakticke) cez vkladanie cez "kratsiu" stranu. Pravdupovediac, ked uz nic ine, tak aspon toto by mohol SHOCart zmenit. Mozno sa to zda ako malicka blbost, ale ked tu mapu vyberate a vkladate do futrala velakrat za den, tak to cloveku zacne pripadat ako dost dolezite :|
Jano
 

Příspěvekod Mudžahedin » úte říj 11, 2005 19:31

Pokud jde o elektronickou verzi turistických map Shocartu, dá se sosnout 176 MB zip soubor, komplet ČR, nacpat to do foťáku a přes display prohlížet. Pokud teda, jako já nemáte Minoltu. Pokud změníte exif, tak to nebere i když ho upravíte, ale na ostatních značkách by to mělo fungovat.
Allah akbar
Uživatelský avatar
Mudžahedin
nováček
nováček
 
Příspěvky: 60
Registrován: čtv říj 6, 2005 16:43
Bydliště: Tora Bora

Další

Zpět na Mapy, navigace, GPS