Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno

GPS

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: GPS

Příspěvekod mike » úte dub 23, 2019 20:16

Psala mi sobb, ze GPS sice funguje, ale ze se ji nejak rozhodil kompas:
sobb píše:... nezaznamenal jsi někde problém, že se "zbláznil" kompas? Někdy od 12. nám začala GPS občas blbnout, přetáčí si sever za jih, kalibrace občas pomohla, jindy ne. Jestli je to nějaký častější problém, případně zda na to našli jiné řešení, než furt kalibrovat a hlídat, kde je opravdu sever :-)

Napada vas neco? Maji nejakou starsi GPS od Garmina, myslim, ze tu typ nekde psala, kdyz tak dohledam. Muze to nejak souviset s tou zmenou epochy?
mike
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod apuka » úte dub 23, 2019 20:51

Ze by zacala studena valka o severni magneticky pol? Jde sobb ve Finsku stale na Sever, predtim kdyz dosla na dohled do Kanady, vedela, ze je nacase se otocit - a ted najednou jen slysi "Zdrastvujte"... :wink:

Samozrejme, netvrdim, ze toto je pricina, ale kdo vi, jak se jim povedla korekce pro GPS. Nebo jen se urychlilo prepolovani a sobb je mezi prvnimi, co to prakticky zjistili :-).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod mike » úte dub 23, 2019 20:55

Jsou v Norsku, na nejsevernejsim konci. Pochopil jsem to tak, ze jde o problem GPS, ktera neurcuje sever magneticky, ale podle druzic. Buzola pry funguje normalne.
mike
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod karaya1 » úte dub 23, 2019 21:20

Nenapadá mě vůbec nic :(

Anténa musí fungovat stále stejně, poloha satelitů musí být v pořádku (jinak by haprovala spočítaná poloha) a čas v týdnu musí být také OK, ten je přímo vysílaný ze satelitů. Jestli to před rolloverem fungovalo spolehlivě a teď už ne, tak leda nějaký SW bug, který se rolloverem spustil (třeba počítadlo rolloverů stouplo na 2, čili spotřeboval se nový bit...). Bez znalosti kódu to na rozklíčování nevidím :?
karaya1
účastník
účastník

Příspěvekod apuka » úte dub 23, 2019 21:40

No tak jde v Norsku.

Vem, ze GPS-ka sama o sobe sice urci Tvoji polohu dobre, ale netusi, kterym smerem mas sever, takze jako kompas je horsi nez mizerny. Na to slouzi dalsi senzory - hlavne magnetometr ("vlastni" elektronicky kompas) ale i akcelerometru a gyroskop (i kvuli kalibraci). Takze kterykoliv z techto senzoru nefunguje dobre, mas po rel. presnem elektronickem kompasu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod mike » úte dub 23, 2019 23:59

@karaya1: ono to s rolloverem nemusi nijak souviset, muze to byt shoda okolnosti, zacalo to delat az o tyden pozdeji. Nemohlo by to byt tim, ze jsou hodne na severu? Nekde na 71 stupni.

@apuka: GPS by mela umet urcit sever ciste z druzic bez dalsich senzoru, ne? Jako kompas se da pouzit jen za pohybu nebo vzhledem k zaznamenane trase. Jdes nejakou dobu stejnym smerem, pak se kouknes na zaznam a vidis sever vzhledem k zaznamenanemu smeru. Bezne to tak delam a muj logger, pokud vim, zadny dalsi senzor nema.

Na druhou stranu psala o kalibraci a kalibruje se magneticky kompas, takze tam mozna je a mozna blbne kvuli tomu, ze jsou moc na severu...
mike
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod karaya1 » stř dub 24, 2019 6:58

Pořád se mi to nezdá. Schválně jsem si zkusil najít manuál ke garminímu eTrexu 30 - o kompasu tam říkají, že je tříosý elektronický, přičemž pokud je přístroj v automobilovém módu, použije se GPS heading a ne magnetický kompas (což je celkem logické, při jízdě autem jde celkem rychle a spolehlivě vykoukat směr jízdy). Při kalibraci doporučují nestát poblíž velkých objektů ovlivňujících magnetické pole. Sobb má asi jiný přístroj, ale v principu by to mělo být podobné. Nevidím to na fail GPS, satelitů je i na severu vidět dost s rozumnou geometrií, spíš ten kompas?

mike píše:GPS by mela umet urcit sever ciste z druzic bez dalsich senzoru, ne?

GPS určí, kde je sever vzhledem k přijímači, ale už ti ho neukáže na displeji - natočení přijímače už GPS neřeší. Obecně mají antény v navigacích, mobilech apod. zisk -3 dB právě protože berou signál rovnoměrně "odevšad" - i zezadu (proto to funguje, i když je mobil/navigace položená jakkoliv). K určení směru, ze kterého přichází jednotlivé signály, a tedy jak je přijímač natočen, bys potřeboval buď dvě nezávislé antény aspoň pár metrů od sebe, anebo skutečně složitou (a drahou) anténu.
karaya1
účastník
účastník

Příspěvekod apuka » stř dub 24, 2019 8:36

@mike: Ja jsem to myslel presne, jak psal karaya1 - zjisis smer na Sever za pohybu, ale vlastne vzdy jen dodatecne a vzhledem ke skutecnemu smeru predchoziho pohybu. Na beznem zarizeni aktualni smer S z GPS s jednou (obycejnou) antenou zjistit nemuzes.

Ale ta pripominka, ze jsou prilis moc na Severu ve spojeni s tim, co jsem linkoval, ze se magneticky pol docela dost presunul problem delat by mohl - ale netusim, jak moc jsou na severu. Asi ne az tak, aby toto vyrazne ovlivnilo smerovani, ale mozna dost, aby spolu s pripadnym jinym problemem doslo k tezkostem.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod mike » stř dub 24, 2019 15:43

@karaya1: taky to spis vidim na ten kompas. Zkusim pak jeste dohledat, co presne ma za GPS, nekde to tu psala. Myslim taky nejaky eTrex, ale starsi.

@apuka: vzdyt jsem psal, ze jako kompas to funguje jen za pohybu. Je to normalne pouzitelne i za chuze, staci jit jednim smerem. Kdyz je spatny signal, tak staci kouknout na zaznam.

Taky jsem psal, ze jsou na 71 stupni. Coz uz je relativne dost "vysoko" a elektronicke kompasy maji sve musky a u Garminu se k tomu pridaji softwarove, takze by mne to neprekvapilo.
mike
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod sobb » pon čer 17, 2019 22:49

FrantaKrajta píše:Uvidíme, zda se vrátí Sobb :twisted:
sobb se jen tak nezbavíte :twisted: Ale je pravda, že v inkriminovaný den jsme měli orientačně celkem náročnou cestu a šli jsme raděj podle buzoly a kompasu :lol: Mike nás svými hrůzu nahánějícími SMSkami přece jen trochu znejistěl :mrgreen:

Ke zmatení kompasu u GPS došlo zhruba o necelý týden později, jak se tu za nás na tento problém ptal mike. K tomu snad jen pár upřesnění či poznámek:

- začnu tím, že poslední zhruba měsíc se přetočení směrů v kompasu neděje :)
- GPS je Garmin GPSMAP 60 CSx, tedy model s el.mag kompasem.
- Blblo to docela dost, někdy pomohla kalibrace, někdy prostě tvrdošíjně ukazovala sever přesně opačným směrem. Jednou nebo dvakrát se směrově pomátla zcela.
- Severem samým o sobě to nebylo, měli jsme v předchozích letech několikrát tuhle GPS i severněji, než v místě, kde letos začala zlobit. Tehdy fungovala bez problémů.

Aby nám to nebylo líto, tak začala zlobit autonavigace - to jsme ale zjistili až mnohem později, někde v jižním Švédsku. Nahoře na Severu jsme ji nepouštěli, bo jaksi nebyla třeba (není se moc kam ztratit :lol: ). Nevím, jestli je to jejím stářím, nebo to může mít něco společného s rolloverem. Po spuštění někdy dlouho chytá družicový signál, někdy se nechytne vůbec. A párkrát se stalo, že nám naplánovala super trasu nějakýma polňačkama ... a pak si ztratila signál a starejte se sami :twisted:
Toitu te whenua – Leave the land undisturbed
sobb
Moderátor
Moderátor

Předchozí

Zpět na Mapy, navigace, GPS