GPS

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Příspěvekod Jan » úte dub 22, 2008 11:43

Sidewinder píše:TOPO Slovenska je opravdu routovatelne po turistickych stezkach, jak dobre to bude nebo nebude fungovat snad brzy odzkousim, ale vzdy se da vyuzit vyse zminena navigace na bod, takze nevidim problem.


Rotuvatelnost (a uzitkova hodnota TOPO Slovakia 2) je do istej miery znizena dost mizernou presnostou vedenia turistickych chodnikov v niektorych regionoch. Niekde to ide na milimeter presne (je vidno, ze trasa v mape bola fyzicky prejdena), ale na inych miestach je odchylka v desiatkach metrov a viac a nie je malo znaciek, ktore uplne chybaju. Z hladiska orientacie na turistickych chodnikoch (ma) teda TOPO Slovakia 2 uspokojuje tak maximalne na 80% (a to sa teda tyka aj routovatelnosti po turistickych chodnikoch, ale tu nepouzivam).
Jan
účastník
účastník
 
Příspěvky: 747
Registrován: čtv bře 9, 2006 11:58

Příspěvekod brhel » úte dub 22, 2008 15:17

takže buďme rádi, že TOPO Czech je jaká je :-) i když by bodlo routovaní třeba i po polních cestách a ne jen silnicich :-)
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Příspěvekod tulak » úte dub 22, 2008 17:22

i v TOPO Czech je hodně chyb a značené cesty se odchylují i víc než o 50m. v jeseníkách jsem si lehce zašel 4km. chybka byla nejen v mapě TOPO Czech na gps, ale i v turistické mapě. potěšující je, že se mapy zpřesňují a lepší. už teď ale psali o chybách v nové verzi TOPO mapy. :-)
Už se těším až zapomenu, že zapomínám .....
Uživatelský avatar
tulak
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1115
Registrován: ned črc 10, 2005 9:21
Bydliště: jinde než bych chtěl

Příspěvekod conny » stř dub 23, 2008 8:09

Jan píše:Všeobecne by som tu routovateľnosť po turistickych chodníkoch, resp. jej potrebu, nijako nepreceňoval.



Sidewinder píše:Trasu muzete krasne a rychle naplanovat pres Map Source, kde si ale musite naklikat celou trasu bod po bodu - cim vice bodu, tim vice se priblizite skutecnym krivkam trasy a tedy tim vice bude sedet vypocet zbyvajici vzdalenosti atd.


It's not a bug, but a feature
toto riesenie ma samozrejme napadlo, ale co mi uz nedoslo, ze to tak vyrobca skutocne zamyslal. :mrgreen:
Every dream was given to us with the power to make it true.
Uživatelský avatar
conny
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3445
Registrován: úte zář 19, 2006 12:34
Bydliště: Praha - zbohom kopecky

Příspěvekod Vilík » úte črc 29, 2008 21:49

Tos ode dneska se mnou bloudi Garmin eTrex Vista HCx :-) Az se s nim poradne naucim zarabat a prozenu ho venkem stylem primo za sipkou, tak budu psat zkusenosti...
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Re:

Příspěvekod multimotyl » čtv říj 23, 2008 22:01

tulak píše:i v TOPO Czech je hodně chyb a značené cesty se odchylují i víc než o 50m. v jeseníkách jsem si lehce zašel 4km. chybka byla nejen v mapě TOPO Czech na gps, ale i v turistické mapě. potěšující je, že se mapy zpřesňují a lepší. už teď ale psali o chybách v nové verzi TOPO mapy. :-)


Ty 4 km jsi si zašel s verzí 1.2, nebo 2.0? Já si chci v dohledné době taky nějakou tu GPS koupit, ale nějak zatím nevím.


ÁÁÁÁ dotaz: k čemu může být dobrý ten barometrický výškoměr, co má Vista? Elektronický kompas nevyužiju, jen mi zkuste někdo popsat, k čemu bych mohl využít výškoměr. GPS umí výšku taky nějak vypočítat ne? Jestli je to pitomý dotaz, tak sorry, GPS jsem měl akorát to Nokiácké mýdlo s Bluetooth a to mě nějak nepřesvědčilo.
Viděl jsem půl světa, ale dosud jsem nebyl v Českých Budějovicích, na Sněžce ani na Karlštejně.
Uživatelský avatar
multimotyl
účastník
účastník
 
Příspěvky: 498
Registrován: úte dub 8, 2008 17:12
Bydliště: Opava

Re: Re:

Příspěvekod mike » čtv říj 23, 2008 22:48

multimotyl píše:ÁÁÁÁ dotaz: k čemu může být dobrý ten barometrický výškoměr, co má Vista? Elektronický kompas nevyužiju, jen mi zkuste někdo popsat, k čemu bych mohl využít výškoměr. GPS umí výšku taky nějak vypočítat ne?

Vyskovy profil trasy. GPS sice vysku vypocitat umi, ale je to mnohem mene presne a vyskovy profil se da pouzit leda tak na hrubou orientaci (sel jsem pres jeden kopec nebo pres dva?). Mne obvykle zajimaji nastoupane metry a z GPS profilu lezou naprosta hausnumera. 2 - 3x vic oproti barometrickemu. Kombinace barometrickeho vyskomeru a GPS mi prijde jako velice dobry napad, pokud je spojena s aspon trochu inteligentnim softwarem a ovladanim.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: GPS

Příspěvekod mike » čtv říj 23, 2008 23:01

Jeste dodatek: vyska podle GPS velice zalezi na tom, jaky ma signal (kolik prave sleduje satelitu a v jake pozici). Kdyz je spatny, tak se muze lisit az o stovky metru, pricemz pozice zdaleka tak spatna neni. Barometricky vyskomer s tim nema problem, ale zase se musi obcas kalibrovat. Dovedu si predstavit inteligentni software, ktery kalibruje vyskomer automaticky, kdyz je dobry signal. Jestli to ma ten Garmin netusim, nemel jsem to v ruce.

Co mam zkusenosti, tak na vrcholcich hor, kde je signal nejlepsi, je vyska podle GPS pomerne presna, do 10 m. Naopak v uzkych udolich je to spatne. Zalezi taky na chipsetu. Mam Sirf III, coz je pro pesiho turistu asi nejlepsi. Naopak, parodie na GPS (chipset snad ani nechci vedet) v Nokia N95, co si obcas pujcuju, je klidne vyskove o 100 m mimo i pri vybornych podminkach na vrcholu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: GPS

Příspěvekod sobb » pát říj 24, 2008 7:32

Díky všem, co pomáhali při výběru, nakonec jsme byli krapet finančně omezeni, takže zvítězil Legend HCx, zatím zbrusu nový, o víkendu si s ním pohrajem :) .... na první pohled a ošahání velmi sympatická krabička :ú

K mapám: máme nahranou Topo Czech 2 a jede k nám Topo Czech 2 pro ... výrazně lepší než stará verze 1.2 (ta mě hodně zklamala)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: GPS

Příspěvekod Ježo » pát říj 24, 2008 9:03

Vím, že to dost připomíná ono známé "jednooký mezi slepými král", ale česká mapa (i ta 1.20) na tom ve srovnání s ostatními zeměmi není vůbec špatně. Skoro bych řekl, že ty české mapy jsou jedny z nejlepších, co jsem viděl...

(Ale samozřejmě, těch map jsem viděl jen pár a navíc jen na jednom přístroji, takže to je čistě subjektivní pocit. :) )

(A krom toho nezapomenout, že papírovou mapu nic nenahradí)

M.
... A Lotově ženě bylo přece řečeno, aby se neohlížela zpátky tam, kde všichni ti lidé žili a kde stávaly jejich domy. Ale ona se ohlédla, a já ji za to mám rád, neboť to bylo velice lidské. Obrátila se za to v solný sloup. Tak to chodí.

(Kurt Vonnegut: Jatka č. 5)
Uživatelský avatar
Ježo
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1529
Registrován: úte lis 29, 2005 12:22
Bydliště: Brno

Re: GPS

Příspěvekod sobb » pát říj 24, 2008 9:14

jezo píše:Vím, že to dost připomíná ono známé "jednooký mezi slepými král", ale česká mapa (i ta 1.20) na tom ve srovnání s ostatními zeměmi není vůbec špatně. Skoro bych řekl, že ty české mapy jsou jedny z nejlepších, co jsem viděl...

(Ale samozřejmě, těch map jsem viděl jen pár a navíc jen na jednom přístroji, takže to je čistě subjektivní pocit. :) )
M.

Ano, to jsem slyšela, tak v tom případě ty ostatní mapy radši ani nechci vidět ... :twisted:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: GPS

Příspěvekod brhel » pát říj 24, 2008 23:11

česká Topo mapa je nejlepší na světě! aspoň ve srovnání s norskými mapami, které neobsahují značené turistické cesty ani názvy ulic.

někdy je česká mapa trochu nepřesná, nepřehledná, ale je to stále vysoce kvalitní mapa!
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Re: GPS

Příspěvekod brhel » pát říj 24, 2008 23:36

sobb píše:ty ostatní mapy radši ani nechci vidět ... :twisted:

Klidně se podívej, tady můžeš vidět topo mapy celého Norsko. Možná jde prohlížet takhle všecky mapy...
Ale Norové nedávno vydali nové topo. Co jsem viděl ukázku, vypadají už o něco líp.
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Re: GPS

Příspěvekod sobb » sob říj 25, 2008 11:08

brhel píše:česká Topo mapa je nejlepší na světě! aspoň ve srovnání s norskými mapami, které neobsahují značené turistické cesty ani názvy ulic.

někdy je česká mapa trochu nepřesná, nepřehledná, ale je to stále vysoce kvalitní mapa!

jak říkám, nemám srovnání s ostatními mapami, ale Topo Czech 1.2 je spíše vysoce mizerná mapa :twisted: , vezre 2 a 2 PRO vypadají již dobře :P
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: GPS

Příspěvekod Ježo » ned říj 26, 2008 15:13

Otázka pro majitele Oregonů 300: dá se u těchto přístrojů vypnout barometrický výškoměr? (U Vist a 60CS-x to nešlo, přístroj bral i v letadle natvrdo barometrickou výšku.)
... A Lotově ženě bylo přece řečeno, aby se neohlížela zpátky tam, kde všichni ti lidé žili a kde stávaly jejich domy. Ale ona se ohlédla, a já ji za to mám rád, neboť to bylo velice lidské. Obrátila se za to v solný sloup. Tak to chodí.

(Kurt Vonnegut: Jatka č. 5)
Uživatelský avatar
Ježo
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1529
Registrován: úte lis 29, 2005 12:22
Bydliště: Brno

Re: GPS

Příspěvekod sobb » úte úno 10, 2009 19:55

poradíte někdo?

stala se nám nemilá věc, v terénu se včera vybila GPSka a nepodařilo se se ji už oživit, ani při spuštění normálně na baterie, ani přes USB kábel k počítači ... prostě je chcíplá a nemám tucha, co se vlastně stalo :(( :(
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: GPS

Příspěvekod mike » úte úno 10, 2009 20:05

V tomhle ti asi nikdo neporadi nic rozumnejsiho nez servis nebo dotaz vyrobci, ale mozna bys mohla napsat, co je to za GPSku :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: GPS

Příspěvekod sobb » úte úno 10, 2009 20:24

Jo, sorry, píšu to o kousek výš - pořídili jsme Legend HCx.
Zítra to asi hodíme na reklamaci do obchodu, kde byla koupená ... jen mě napadlo se vás zeptat tady, jestli se někomu něco podobnýho nestalo ... a není to třeba jen nějáká blbost (i když mě vůbec nenapadá co - snad jen že by odešel vypínač ... )
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: GPS

Příspěvekod mike » úte úno 10, 2009 20:32

Jestli vam tam ty baterky nevytekly a je to v zaruce, tak bych to reklamoval. Nejaka blbost to byt sice muze, ale vrtat se v tom bez ztraty zaruky nelze. Napis pak, v cem to bylo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: GPS

Příspěvekod sobb » úte úno 10, 2009 21:34

ten přístroj je téměř nový (a přiznám, že nás tak brzká porucha docela dožrala :evil: )

Baterie nevytekly, teď přes zimu GPSku docela hodně používáme k monitoringu, takže je často obměňujem.
Tak tedy uvidíme, co vyleze z reklamace, jen mě štve, že po její dobu budem bez GPSky.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: GPS

Příspěvekod šíp » pát úno 20, 2009 17:54

mě se stalo něco podobného s GPSkou, typem 60Csx. prostě najednou byla mrtvá a neagovala. byla v záruce, dala jsem ji k reklamaci a dali mi fungl nový přístroj, s tím že u toho původního se objevila nějaká neopravitelná vada, něco jako "studený spoj" nebo tak nějak to ten chlapík nazval
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: GPS

Příspěvekod jonza » pát úno 20, 2009 17:57

na pristroj, ktery ma zachranovat zivoty a pomahat z pruseru, docela k nasrani.
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Re: GPS

Příspěvekod šíp » pát úno 20, 2009 18:01

takhle jsem GPS nikdy nebrala, právě nechci se naučit na ni taklhe spolíhat a pak se dostat do průseru.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: GPS

Příspěvekod zbuddy » pát úno 20, 2009 19:19

šíp píše:mě se stalo něco podobného s GPSkou, typem 60Csx. prostě najednou byla mrtvá a neagovala. byla v záruce, dala jsem ji k reklamaci a dali mi fungl nový přístroj, s tím že u toho původního se objevila nějaká neopravitelná vada, něco jako "studený spoj" nebo tak nějak to ten chlapík nazval

Když s ním hážeš po skále, tak se nediv :mrgreen: pst :-$
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: GPS

Příspěvekod mike » pát úno 20, 2009 19:34

jonza píše:na pristroj, ktery ma zachranovat zivoty a pomahat z pruseru, docela k nasrani.

Myslim, ze by Garmin s takovym urcenim rozhodne nesouhlasil. Turisticke GPS jsou pekne hracky, ale spolehat bych se na to nikdy nechtel. Je to relativne levna elektronika, je tam firmware, jsou tam baterky. Navic se prijem GPS signalu zhorsuje s pocasim a slozitosti terenu, takze v opravdovem pruseru nemusi byt vubec k dispozici.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: GPS

Příspěvekod jonza » pát úno 20, 2009 20:01

tak k cemu to je, kdyz se podle toho neda orientovat a kazi se to?
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Re: GPS

Příspěvekod mike » pát úno 20, 2009 20:07

Ale ono se podle toho orientovat da. Akorat to neni dostatecne spolehlive, aby na tom mohl zaviset zivot. Proste spotrebni elektronika. Pocitac ti taky vetsinu casu funguje a na prohlizeni OF naprosto staci, ale monitor zivotnich funkci bys k nemu asi nepripojil, co?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: GPS

Příspěvekod jonza » pát úno 20, 2009 20:22

by ses divil co vsechno jsem schopen pripojit. Treba monitor tvych zivotnich fci :finga:
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Re: GPS

Příspěvekod visna » pát úno 20, 2009 21:41

ono aj v navode je myslim varovanie, ze je to v podstate pomocka na jednoduchsie urcenie pozicie a nemozno sa na nu 100% spolahnut
visna
nováček
nováček
 
Příspěvky: 98
Registrován: pon črc 21, 2008 12:55
Bydliště: Bratislava

Re: GPS

Příspěvekod mike » pát úno 20, 2009 21:46

To tam byt musi, aby neprohrali pripadny soud se zbloudivsim jonzou ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Mapy, navigace, GPS