GPS

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: GPS

Příspěvekod mike » čtv pro 3, 2020 20:14

Ale jo, muj logger, teda vlastne nemapova GPS, umi az 1000 POI a umi je zobrazit vuci nalogovane trase, takze se priblizne zorientovat muzes. Obcas jsem to pouzil a parkrat mi to fakt pomohlo. Logovani zivotne dulezita vec byt muze. Kdyz se potrebujes vratit po sve trase v mizernych podminkach (snih, tma...). Taky mi to parkrat dost pomohlo. Nebo treba kdyz si nekde odlozis veci, vybehnes nalehko na vrchol a pri navratu zjistis, ze to shora vypada uplne jinak a ten sutr, pod ktery jsi veci dal, nepoznas ;-)

Jo, hodinky se na tohle hodi a 60 hodin uz se da. Zkousel jsi to v praxi? Tj. je to realne nebo jen teoreticke cislo?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: GPS

Příspěvekod oodoow » čtv pro 3, 2020 21:40

mike píše:Nebo treba kdyz si nekde odlozis veci, vybehnes nalehko na vrchol a pri navratu zjistis, ze to shora vypada uplne jinak a ten sutr, pod ktery jsi veci dal, nepoznas ;-)

Tak v tomhle případě je spíš životně důležité nebýt idiot. :twisted: Když už jsem tohle někdy dělal, tak jsem často koukal zpátky, abych viděl jak to vypadá z druhé strany a někdy si to i fotil.
mike píše:Jo, hodinky se na tohle hodi a 60 hodin uz se da. Zkousel jsi to v praxi? Tj. je to realne nebo jen teoreticke cislo?

Jo, zkoušel jsem to na kratších trasách a spotřeba baterky tak nějak cca odpovídala. Ale nesmíš tam mít obrazovku s mapou, pak to sežere baterku za 20h.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: GPS

Příspěvekod mike » čtv pro 3, 2020 23:01

oodoow píše:Tak v tomhle případě je spíš životně důležité nebýt idiot.

To s tim souvisi ;-) Prislo mi nejjednodussi udelat si znacku v GPS. To je jistota, pokud nejsi idiot a neztratis ji ;-)

oodoow píše:Když už jsem tohle někdy dělal, tak jsem často koukal zpátky, abych viděl jak to vypadá z druhé strany a někdy si to i fotil.

To samozrejme delam taky, ale staci trochu jiny uhel, klesne slunce nebo se schova za mraky, prijde mlha atd. a ve slozitejsim terenu mas problem.

BTW, nalogovana trasa mi nejvic pomohla, kdyz jsem si zlomil kotnik a celou noc sestupoval k vecem, ktere jsem nechal pod horou. Volnym terenem, kdy se muselo proklickovat po skalnich policich a to, co dopoledne za svetla zespoda vypadalo uplne jasne byl za tmy a shora labyrint se spoustou slepych ulicek. Nemohl jsem si dovolit se dostat nekam, kde bych musel i jen par metru slezat. Bez GPS bych si tam nekde musel sednout a pockat do rana. Coz by bylo drsne, jelikoz byla dost kosa. Mel jsem na sobe vsechno obleceni, co jsem vzal nahoru. Za pohybu to slo, 9 hodin jsem se skoro nezastavil (uzasna rychlost 333 m/hodinu :)), ale kdyz jsem se konecne dostal dolu a udelal si jidlo, tak se to mne dala silena kosa a bez spacaku nevim, jak bych dopadnul. Takze vlastne to logovani pro mne mozna zivotne dulezite bylo ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: GPS

Příspěvekod apuka » ned led 3, 2021 11:10

Tak kolik z Vas melo posledni dva-tri dny problemy s logovanou trasou v novejsich GPS hodinkach/loggeru/mobilu?
Vcera manzelce jeji Suunto (s barometrem) prvni pulku vystupu na Lysou trvale klesalo, zacala ve vysce o cca 330 m vyse nez ve skutecnosti. Sice jsme tam na jednom useku opravdu klesli po asfaltce asi o 30 m, ale jinak je tam po ceste klesani sem-tam, kdyz se lesni cesta/stezka "propadne" tak o 20-30cm, jde to stale do kopce. Proste ji to hodilo nejakou dobu uplne jinam. Postupne se to zklidnilo a narovnalo, na vrcholu uz to bylo skoro dobre.

Muj mobil Samsung zase na te cca 9-tikilometrove ceste zaznamenal trasu dlouhou 43,7 km, prevyseni cca 5300m (po srovnani s mapou "jen" cca 4800m) a prumernou rychlost 30+ km/h, maximalni 150+ km/h. Za nejakych 3:41 hod to neni spatny vykon, ze? :lol:
Dival jsem se na trasu z GPX a to jsem lital jako neposedny pejsek nahoru, dolu, odbihal a pribihal...

Hodinky i mobil maji GPSchip od Sony, jinak na cca stejne trase opakvane meri oba celkem presne.

Synuv Suunto Ambit Peak 3 nemel sebemensi problem. Ale ten ma SIRF chipset.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: GPS

Příspěvekod mike » ned led 3, 2021 20:35

Zajimave. Sve trasy jsem jeste nezpracoval, ale na prvni pohled vypadaji OK. Vzdalenost i umisteni sedi. Logovano mobilem, LG G6, tam asi chipset od Sony nebude.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: GPS

Příspěvekod apuka » ned led 3, 2021 20:49

Tam to urcite nemas. Tvuj mobil je skoro o rok starsi nez ten Sony chipset.

Ten zacal pouzivat skoro kazdy, bo spotrebuje citelne min stavy z baterie nez "zbytek sveta". Teda alespon v case uvedeni urcite.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: GPS

Příspěvekod mike » ned led 3, 2021 20:58

Z cehoz plyne, ze to nejnovejsi neni nutne nejlepsi. Jsem zvedav, jestli se da updatovat i firmware GPS chipsetu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: GPS

Příspěvekod karaya1 » pon led 4, 2021 8:46

Zajímavé, díky za upozornění. V článku je zmíněno, že Sony používá predictive ephemeris, že po "několika minutách venku" by se to mělo přepsat na správné hodnoty (ovšem zobrazené běhy trvaly určitě víc než pár minut) a že to souvisí s 53 týdny roku 2020 - vše spíš matoucí než vysvětlující.

Zkusím spekulaci: efemeridy (tj. přesné parametry drah) jsou platné jen poměrně krátkou dobu - několik hodin. Nicméně když se "protáhne" jejich použití i po vypršení platnosti, nastává oscilující chyba s amplitudou řádově maximálně stovky metrů - a to není chyba kvůli nepřesně změřené dráze satelitu, ale kvůli "chování" Země zachyceném v Earth Orbital Parameters (ty se měří experimentálně a pravidelně se aktualizují). Existují poměrně staré práce (< 2010), které predikovaly tyto EOP pro účely dlouhodobého použití efemerid (hlavně pro rychlé nalezení satelitů a rychlé určení polohy) s poměrně slušnou přesností.

Nicméně efemeridy se pro každý satelit opakují každých 30 sekund, takže přijímač, který satelit trackuje (což musí, aby uměl měřit vzdálenost), je nejpozději do minuty zná komplet (a když je aspoň trochu chytrý, tak je má i potvrzené zopakováním). Čili když Sony vydrží používat blbá data celý výběh (a nikdo jiný to nedělá), je za tím něco jiného.

Wild Ass Guess: Sony ke značnému snížení spotřeby energie využívá k výpočtu polohy nějaké své predicted ephemeris a ne efemeridy přímo ze satelitů (tj. odpadne spousta křemíku, obsluh registrů apod.), přičemž má i nějaký nástroj aktualizace těchto efemerid ze satelitů - ale ne okamžitý, třeba jen v určitém intervalu kontroluje, že to je cajk. Pro zachování rozumné přesnosti to může stačit. Nicméně když pak dodrbete predicted ephemeris, nastane problém :wink: A pokud je problém v tom, že rok měl 53 a ne 52 týdnů, mohl být problém v převodu data mezi GPS (pouze počítadlo týdnů, nějaké roky ji "nezajímají") a kalendářem pro EOP - čistě implementační věc Sony.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 689
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: GPS

Příspěvekod apuka » pon led 4, 2021 10:21

V tomto pripade u Suunta se problem nejvice projevil na nadmorske vysce. Proste na zacatku se vypocitala spatna poloha, o 300+ vyskovych metru vys. Podle toho se asi nastavila inicialni vyska (presneji prevod tlaku na vysku). Trasovani se celkem rychle vratilo na spravne misto, ale vyska se jenom postupne vylepsovala. Asi hodinky nechteli delat "velky skok". Kupodivu ale celkove prevyseni docela odpovidalo skutecnosti, takze asi se to postupne fakt srovnalo.

S tim 53. tydnem jsem to pochopil tak, ze firmware GPS nepocita s moznosti mit 53 tydnu... Proto hlasil neplatna data i pri stahnuti aktualnich AGPS dat. Tak si to potom dopocital podle nejakeho algoritmu (asi jak jsi psal), jenze asi jim nesedely ty tydny, aktualni soubor efemereidu nemeli jak priradit k nejakemu danemu datu.
Ted jenom doufam, ze se to srovna, bo oficialne az dnes zacina 1. tyden - snad to bude vedet i chip... Jinak by to byl pruser na cely rok, resp. do "vakcinace" - noveho firmware updatu. (Coz je odpoved pro mika - Suunto obcas dava update firmware GPS, takze asi to updatenout jde.)

Co se tyce Sony - oni obcas maji problemy s vydanym AGPS souborem. Nekdy v rijnu (???) prestal fungovat jeden Galileo satelit. Jenze v Sony zapomeli tuto "zmenu" zavest do AGPS. Proto kdo mel nastavene pouziti Galilea, mel divne problemy s trasou. Jak psal jeden clovek na Suunto foru, obava se casu, kdy v Sony vypadne neco/nedo v "oddeleni na AGPS soubory" :-).

Edit: tak ten vypadek byl snad v unoru, ne v rijnu. V rijnu byl nejaky jiny problem s GPS (nevim presne jaky) a ten se netykal jenom Sony chipsetu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: GPS

Příspěvekod karaya1 » úte led 5, 2021 7:01

No, ty obrázky výběhů v odkazovaném článku se nesrovnaly, určitý nemalý offset tam pořád byl. Tohle a
apuka píše:Nekdy v rijnu (???) prestal fungovat jeden Galileo satelit. Jenze v Sony zapomeli tuto "zmenu" zavest do AGPS. Proto kdo mel nastavene pouziti Galilea, mel divne problemy s trasou

mě vede k tomu, že ten čipset nesosá data přímo ze satelitů (to by ten satelit vyhodil tak jak tak - a efemeridy použil správně, u GPS je počet týdnů v roce zcela irelevantní), ale má je nějak "předchroustaná" a spoléhá na to, že je má správně.

Zajímavá otázka by byla, jestli jsou předchroustaná data nezbytná - tj. jestli bez nich (třeba po měsíci ve vypnutém stavu) by Sony fungovalo na základě dat ze satelitů (a holt s vyšší spotřebou), nebo by nefungovalo vůbec a bylo nutné napřed nahrát pomocné soubory zvenčí.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 689
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: GPS

Příspěvekod apuka » úte led 5, 2021 13:47

No, na Suunto foru jako reseni doporucovali resetnout hodinky, cimz se "zapomene" soubor efemereidu v cachi a nechat hodinky nekde venku s vyhledem na oblohu (tj. stahnout to ze satelitu). Doporucovali alespon 20-25 minut, takze predpokladam, ze opravdu stahuji cely soubor.
A lidem toto zafungovalo.

Taky ani hodinky ani muj mobil ted, kdyz se "zapomel" AGPS soubor nechytali nijak extra rychle. Tj. zadna necela minuta a fajn, ale nekolik minut, presne nedokazu rict, nemeril jsem. Taky obcas se hodinky chytaji nekolik minut, kdyz par dnu nema novy soubor nebo jsou horsi podminky na prijem.

Ty hodinky, kdyz meli ten spatny soubor a "chytly se" nekam jinam, tak se presnost, resp. soulad se skutecnosti se postupne napravoval, ale taky ne skokove. To mi naseptava (ale tvrdit to netvrdim), ze je v nich nejaky algoritmus zahladeni na zaklade ostatnych sensoru - Suunto se tim celkem i chlubi, ze ten FuseTrack dokaze docela dobre odhadnout cestu v case mezi GPS udaji -, ktery asi nejak vyrovnava skoky. Ted jsem myslel pozici, ze to vyrovnava dlouho nadmorskou vysku, to je neco jineho, tam jde o hodne spatny pocatecny posun.

S tim 53. tydnem jsem to myslel tak, ze asi ten firmware nejak blbe pocita ten pocet tydnu od podledniho "nulteho tydne", mozna ma chybu vypoctu - nevim, jen spekuluji.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: GPS

Příspěvekod mike » úte led 5, 2021 15:32

apuka píše:Suunto se tim celkem i chlubi, ze ten FuseTrack dokaze docela dobre odhadnout cestu v case mezi GPS udaji -, ktery asi nejak vyrovnava skoky.

Co jsem cetl, tak FuseTrack pouziva akcelerometr, diky kteremu urcuje rychlost a smer pohybu. Teoreticky by mu GPS poloha stacila jen na zacatku, ale chyby se kumuluji, takze je potreba zvolit nejaky rozumny interval ziskavani GPS polohy, ale i tak se tim asi da usetrit. Kazdopadne to ale funguje jen za pohybu a kdyz uz znas polohu. Tj. s timhle problemem to nejspis nijak nesouvisi.

Celkove je to smutny pribeh. Snizovani spotreby je fajn, ale nesmi se to s tim prehnat. Ono obcas zapomina, ze nejdulezitejsi je bezchybna funkce a nizka spotreba az pak. K cemu je nizka spotreba, kdyz je vysledek k nicemu? To uz to muzu rovnou vypnout a usetrim jeste vic. Podobnost s ruznymi eko a bluesign ciste nahodna ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: GPS

Příspěvekod apuka » úte led 5, 2021 15:44

Nejlepsi na tom je, ze Suunto vydava updaty FW (i na GPS), ktere nekdy zlepsi trasovani, ale nekdy uplne rozhodi, az meri blbosti. No a neni (znama rozumna) cesta pro bezneho uzivatele, jak se vratit zpatky na starsi FW...
Na druhe strane alespon i dlouhodobe furt dela aktualizace i na starsi hodinky, napr. na Ambit Peak 3, ktere sice jeste (do)prodava, ale uz jej nahradil (?) dalsi generaci (nebo dvema?). Pry Garmin se nijak moc nestara. Co je na tom pravdy nevim.

NTB, jak jsi nekdy psal, ze je pro Tebe pomalinku na case se ohlednout po novych hodinkach, nejdes si kupovat ty Ambit Peaky? Jeste maji (myslim) SIRF chipset, zadny barevny a dotekovy displej a stale jsou to asi nejpresnejsi hodinky Suunta. Pred Vanocemi byly za slusne ceny, pod 5000 primo u vyrobce. Doprava DHL Expresem do druheho pracovniho dne zdarma.
Nebo si muzes zkusit sehnat v A nebo D pouzite, i jen mirne jete, jako nove bo si dotycny koupil nove. Sezenes - a to fakt slusne - i za 45-50 EUR. Tak udelal syn, abychom zkusili, jestli to stoji za to (jako castecna nahrada Garmin eTrexu 30).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: GPS

Příspěvekod mike » úte led 5, 2021 15:50

Mne o cenu moc nejde, ale potrebuju neco, co fakt funguje a nestve mne to. Uvazoval jsem o Suunto9, ale tahle afera mne celkem odrazuje. Vybehovy model zas kupovat moc nechci. Navic mi prekvapive slusne funguje mobil, na logovani u nas uz nic jineho nepouzivam. Ma sice i barometricky vyskomer, ale je min presny, nez ten v Suunto X6 a ty mi stale jeste funguji... Takze motivace ke zmene neni moc velka. Zvlast, kdyz by byla aspon castecne k horsimu, protoze ted pouzivam k hodinkam standalone aplikaci a s novyma bych musel nejaky pitomy web :evil:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: GPS

Příspěvekod karaya1 » stř led 6, 2021 6:47

apuka: však jo, původní příčina nejspíš byla, že nějak domotali párování pomocného souboru s GPS čipsetem, resp. neošetřili to pro všechny případy (což je trochu s podivem, když je jen 14 možností, jak rok proběhne). Všechno ostatní (tj. použití "vyřazeného" Galilea, velmi špatná počáteční poloha, správný tvar trasy, ale posunutý o desítky metrů) už padá pravděpodobně na vrub strategii preference vlastního poloobskurního souboru před tím, co skutečně satelity vysílají.

Už nějakou dobu si říkám, že počkám s koupí nových hodinek, až bude k dispozici příjem multi-frequency GNSS (míč je na straně výrobců, příslušné GNSS čipy už na trhu jsou) - ale teď nevím, jestli to vůbec bude dobrý nápad, kupovat něco nového, o čem ani nevím, jak to vůbec funguje - resp. vím, že to funguje jinak, než má :wink:
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 689
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: GPS

Příspěvekod slash1111 » ned led 24, 2021 20:28

Web https://www.sports-tracker.com/ funguje so Suunto Appkou.
Data su navzajom synchronizovane a funguje tam aj rovnaky login.
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: GPS

Příspěvekod apuka » pon říj 24, 2022 15:21

Dotaz na technicky znalejsi...

Vcera jsme vecer jeli autem z Rohacu do OV pres Polsko. Pouzivame v aute starsi navigaci TomTom Start 20. Zpocatku az nekam za Tvrdosin fungovala v pohode. Potom ale zacala byt takova divna mlha a navigace zacala blbnout - kazdou chvili hlasila, ze ztratila signal, potom jej po par minutach nasla, ale kym prepocitala trasu, uz jej zase ztratila. Obcas - vetsinou v oblastech bez te mlhy - na kratkou chvili se chytla a navigovala. Tak 2-3 minutky, kym zase zacala mnlha a signal se ztratil. Nakonec az jsme najeli na "dalnici" ke Svrcinovci, tak jsme jej vypnuli, at se netrapi. Takze jsme nezjistili, jestli za hranicema, kde se mlha uplne ztratila by zase fungovala.

Je mozne, ze nejaka mlha takto silne dokaze ovlivnit signal? Podotykam, tu samou trasu jsme jenom za posledni mesic a pul a neco malo absolvovali ctvrtykrat tam a zpet a jindy bez sebemensich problemu, ani s jedinou ztratou signalu.

Taky bylo zajimave, ze ani GSM signal pro telefon nebyl nic moc, Skypove volani z auta se synem taky vypadaval az nakonec se uplne zrusil. A taky jsme s nim na stejnych mistech jindy bez problemu volali. Po kratke dobe po prejeti hranic jsme se zase spojili a az do Ostravy byl hovor bez sebemensich problemu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: GPS

Příspěvekod ntz » pon říj 24, 2022 15:55

jo, ty byla takova zvlastni mlha .. videl jsem jeden horror .. nevim jestli chces abych pokracoval ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: GPS

Příspěvekod apuka » pon říj 24, 2022 16:01

..a ta mlha sezrala signal... :-)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: GPS

Příspěvekod mike » pon říj 24, 2022 16:59

Mlha signal opravdu zere. Libovolny. Mam opakovane vyzkouseno v Rakousku, ze na miste, kde za pekneho pocasi je mobilni signal bez problemu, za mlhy bez sance.

Na mem GPS zaznamu ze vcerejska, kdy byla mlha tak do 700 - 800 m a vylezli jsme nad ni jen na jednom kopci, je to taky videt. Zadny vypadek, ale na prvni pohled je kostrbatejsi, nez normalne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: GPS

Příspěvekod karaya1 » pon říj 24, 2022 21:07

Mlha "žere" signál v závislosti na frekvenci a podle chytré knížky se "žraní" projevuje hlavně na frekvencích nad 2 GHz (mj. lidar v mlze nic "nevidí"), pod ně je útlum v řádu pár dB. GPS na 1.57542 GHz by měla mít sice mírně utlumený, ale stále použitelný signál.

Co se teoreticky mohlo stát na přechodu jasno-mlha, je fakt, že obsah vodních par v atmosféře ovlivňuje (zpomaluje) průchozí signál, vč. GPS. V knížkách je to jako "tropo delay". Před lety nás z určitých důvodů zajímal gradient tropo delay a hledali jsme příslušné studie - pokud si to dobře pamatuju, tak běžně to byly jednotky mm/s (takže žádný problém pro přijímač), umělo to stoupat k desítkám mm/s (což už určitý problém znamenat mohlo) až ke stovkám a v extrémních případech (třeba silná bouřková fronta, před kterou je pěkné počasí) až k tisícům mm/s (v tu chvíli bylo jisté, že to přijímač nedá a poloha prostě nebude). Jak to je s rozhraním jasno-mlha z hlediska změny tropo delay, to nevím, ale určitou paseku to nadělat může a starší GPS HW to třeba nemusí zvládnout.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 689
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: GPS

Příspěvekod ntz » stř říj 26, 2022 11:21

Nemate nekdo nahodou Garmin GPSMAP 66i ktery se chcete zbavit protoze ji nepouzivate ? Koupil bych ji a pridal bych jako bonus 64st .. Chtel bych upgradovat ze 64st na 66i kvuli tomu komunikatoru, pokud clovek nepouziva ten komunikator, tak funkcne jsou obe navigace prakticky stejne ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: GPS

Příspěvekod apuka » stř říj 26, 2022 12:45

@karaya1: Diky za vysvetleni, to muze byt ono.

Ta navigace je starsi, umistena za radici pakou v odkladaci policce ve spodku stredove konzole, tj. dole a ne za sklem, tj. ma tam slabsi signal a nema externi antenu. Navic sice nebylo pred bourkou, ale bylo to v oblasti frontalni zmeny pocasi, to mohlo taky trochou prispet. Na supportu TomTomu pisou i o snizeni kvality signalu "pri vode", ale to bych spise ocekaval pri velke vodni plose (napr. u Oravske prehrady, kde to zrovna na chvili zafungovalo), ne vedle par metru sirokeho potoku, co jsme jeli skoro celou dobu.

Taky je pravdou, ze jak chodim casto na Lysou horu stejnou cestou a loguji si to Locusem, tak v nekterych pripadech nejspise pocasi dost viditelne ovlivnuje presnost. Mlha, hodne nizke oblacnosti a pod. I spominane "pred silnou bourkou". Zajimave na tom je, ze toto neni zdaleka pravidlo, ve - pocitove, tj. jak to vidim a citim ja, bez zkoumani nejakych technickych udaju - stejnych podminkach jednou je to dobre, jednou spatne.
Dela to nekdy i v jinych horach, nekdy i za zdanlive hezkeho pocasi (ale nedaleko kolem uz se vali bourkove mraky).

Bude to asi podobne, jak dokaze barometricky senzor v hodinkach ovlivnit vitr - nebo prachobycejne nektere rukavice, kdyz nejsou dostatecne pretazene pres hodinky a na senzor je nekdy teplo (rukavice na hodinkach) nekdy zima (hodinky prikryte jen zcasti a proudi tam chladny vzduch). Manzelce minule vitr na hrebeni ubral asi 100 vyskovych metru.

S temito vecma je dobre pocitat, ze mohou nastat. Hlavne kdyz se clovek spoleha vyhradne na GPS pri navigaci...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: GPS

Příspěvekod mike » stř říj 26, 2022 16:14

apuka píše:Manzelce minule vitr na hrebeni ubral asi 100 vyskovych metru.

Co ma manzelka za hodinky?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: GPS

Příspěvekod apuka » stř říj 26, 2022 16:38

SUunto 9 Baro

Ale myslim si, ze toto neni zavisle od hodinek. Pokud se Ti do cidla dostane vitr, tak se zvysi tlak, tj. snizi vyska.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: GPS

Příspěvekod mike » stř říj 26, 2022 19:11

Zalezi na tom, kde je vstup k cidlu a jak s nim pracuje software tj. jak filtruje nahodne vykyvy. Plus teplotni kompenzace.

Mne to u Suunto X6 nikdy neudelalo, vyjimecne vykyvy v nizkych destitkach m pri silnych poryvech vetru, ale zaznam vzdycky bez problemu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: GPS

Příspěvekod apuka » čtv říj 27, 2022 7:42

Jenze manzelce to popsane "snizeni" udelalo pri vetru na hrebeni v narazech min. 90 km/h, spis i trochu vice - coz jsi podle svych slov na horach jeste nezazil :wink:. Ono to muze zalezet i na tom, ze ona ma nejspis vyrazne tenci ruku nez Ty, jeji hodinky budou minimalne stejne velike, mozna ty novejsi jsou i vetsi, tj. cidlo muze byt jaksi vice "odekryte". Jeste vice, kdyz jdes po skalach (ona sla pres Ostry Rohac), natahujes ruku, chytas se tech skal, retezu, tj. rukav se trochu vyhrne, rukou otacis.... No a kdyz mas napr. volnejsi rukav nezakonceny stahovanim, tak se tam ten vitr lip dostane. Zrovna tehdy rukavice na sobe nemela, ale bundu s volnym rukavem ano.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: GPS

Příspěvekod Quido » čtv říj 27, 2022 8:17

apuka píše:SUunto 9 Baro
Ale myslim si, ze toto neni zavisle od hodinek. Pokud se Ti do cidla dostane vitr, tak se zvysi tlak, tj. snizi vyska.

To pak nema v hodinkach barometr, ale anemometr, ci pitotovu trubici...
:mrgreen:
ja tomu neverim. - na rozdil 100m by musel byt rozdil atmosferickeho tlaku pres 8 hPa, a to vitr takto naprimo tezko zavini... mohla to byt spise nejaka tlakova "kapsa", v letadlech znama jako trubulence - stridani mist s vyrazne rozdilnymi teplotami, cili primo ovlivnujici hustotu vzduchu, tim padem i hst.. to byva zretelne ale jen ve vetsich vyskach
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: GPS

Příspěvekod apuka » čtv říj 27, 2022 8:33

Verit, samozrejme nemusis - ale myslis si, ze takova zmena neni mozna, kdyz se strida cca teplota lidskeho tela a teploty kolem (nebo v tomto pripade nekdy tesne pod) nulou (a teplomer mas trocha na jinem miste, navic nedokaze reagovat okamzite), kdyz mas klidovy vzduch a kdyz je natlaceny vetrem (i kdyz s hodne snizenou rychlosti)?

Mas doma barometr, nejlepe se zaznamem? Zkus jej nekdy mit doma, kdyz je venku cca nula a fuci vichrice. A potom jej rychle vynest ven na vitr tak, aby vitr primo val do cidla - a potom to otoc tak, aby bylo cidlo "v zavetri". Mozna budes prekvapeny velikosti zmen tlaku.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: GPS

Příspěvekod Quido » čtv říj 27, 2022 13:47

@apuka
neverim, a ani nejde tak o viru, jako o konstrukce tech zarizeni...
staci k tomu jednoducha uvaha - napr. vsichni piloti v letadlech 1. i 2. sv. války a mezi válkami by musely mit skoro porad nespravne udaje - a to nemeli, jelikoz se na zaklade techto udaju docela presne orientovali...

Pokud ti nejaky domaci barometr doma opravdu ukazuje jine hodnoty pri umisteni/otoceni na navetrnou stranu a jine v zavetri, ve stejnem okmziku, je to spatne zkonstruovany barometr, nebo je urcen vyhradne do interierovych podminek - to ale barometr v hodinkach rozhodne neni

Nerozumim presne tvemu argumentu s teplomerem... Neni tve predstava o fungovani fyziky v praxi ponekud "mysteriozni"? Mas nejaky uzavreny system, kde bys mohl vzduch stlacit a odecist tento tlak barometrem v hodinkach? Asi tezko. Jedna se o mereni hydrostatickhotlaku, cili tlaku sirokeho okoli ve volnem prostredi. Co se tyka barometru, tak v hodinkach je barometr, ktery prepocitava nejen hydrostaticky tlak na vysku a nedela to prostym odectem hodnot, ale predevsim to dela porovnavanim zmeny namereneho tlaku v ruznych intervalech, a to v radech minut... takze pozna, jde-li o stoupani ci klesani subjektu, ktery hodinky nese, a to rozezna od narustu ci poklesu hst vlivem zmeny pocasi, to je i pri rychle zmene pocasi radove nekde jinde, nez stoupani ci klesani nositele hodinek (ten princip je take popsan v manualu k hodinkam)... pokud by takovou vyraznou a trvalejsi zmenu mel vyvolat foukani vetru, pak je neco spatne bud v cidle, nebo v SW tech hodinek... mam taky Suunto hodinky a zkousel jsem jejich funkci vyskomeru v letadlei i balonu (mel jsem tu prilezitost) - i v techto pripadech si daly mirne nacas, nez zmenu vyhodnotily a vyhodnotily ji vcelku spravne. Pochopitelne, pokud se sejde takova udalost, ze prudce poklesne hydrostaticky tlak vlivem pocasi a ty v ten okamzik pomerne rychle vystoupas do vysky, mohlo by se jednat o "rozhození" kalibrace a tim padem spatnemu odectu udaju - to ale myslim v posanem pripade nenastalo... prosty vliv vetru to zpusobit nemohl, o tom jsem presvedcen...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

PředchozíDalší

Zpět na Mapy, navigace, GPS